Els zet haar hart open PZC Macbeth is een bloeddorstige tiran 29 Manuel is de gesel van het volk donderdag 4 december 2003 Nederland is er niet rijp voor, maar het theaterpro gramma van André Manuel zou de perfecte oudejaarscon ference zijn. Met Sleet bewijst de cabaretier/muzikant uit Diepenheim opnieuw dat hij de gesel is die het volk verdient. Op zijn eigen directe wijze maakt hij grappen over onze heimelijke genoegens en onge noegens. Deze keer zonder zijn muzikanten van de band Krang in een eenvoudige thea trale setting: een man met pia no. Manuel is de spijkerharde conferencier die zijn publiek geen moment spaaxt. Zijn vaderschap heeft Manuel niet milder gemaakt. Natuur lijk maakt hij gedichtjes voor zijn kind, maar die zijn meer van het kaliber: dochter neemt een Afxikaanse moslim mee naar huis en pappie zet Ama eigenhandig over de grens. Krachtig en origineel verte genwoordigt deze 'Kapitein Moraal' opnieuw de perverse gedachten en daden van de mens. „Een ambitieuze huis vrouw? Dat is toch hetzelfde als een hoer waar het maag denvlies nog in zit of een jochie uit Bagdad dat zijn armpjes nog heeft?" Het zijn echter geen grof heden om de grofheden. Manuel, of Maneman zoals hij zichzelf noemt, wil ons vooral een ver haal vertellen. In dit geval het sprookje over Pim, de nieuwe Mesjoggas met zijn twee schriftgeleerden Kenneth en Carla want 'u zoekt een sterke man, een vorst om voor te bui gen'. De laatste minuten van Pim prevelt hij achter zijn pia no: „Volkert, jongen, zou je dat nou wel doen. Dit is geen jas van nerts, dit is er één van ne gerjongetjes..." Manuel raust over alle grenzen heen. Schoffeert en stelt im pertinente vragen. Daarbij blijft hij onafgebroken in dia loog met zijn publiek. Interac tief theater van de bovenste plank, puur cabaret. Manuel is toegankelijker dan ooit maar blijft de ongrijpbare Diepen- heimer die - in tegenstelling tot Hans Teeuwen - niet bang hoeft te zijn voor een hype. Hoe word ik de nieuwe Verlos ser vraagt de cabaretier zich af. Smekend herhaalt hij: „Volgt u mij? Ik wil zo graag dat u mij volgt." De toeschou wers volgen hem, schoorvoe tend met gepaste achterdocht, want Manuel is verbaal zwaar gewapend altijd op zoek naar zijn volgende prooi. En dat bent u. Marion Groenewoud André Manuel speelt Sleet woensdag in De Mythe in Goes (20.00 uur) JL. - - --""Tjy-*- 'i André Manuel. 4t/m 10decembe Warmte is het sleutel woord voor de Vlaam se (geboren in 1965 in Sint Niklaas) Els de Schepper. Dat blijkt onder meer uit haar theaterprogramma In tiem, dat synchroon loopt met haar boek Het Heeft Zin en cd Beauty of it all. Na vijf jaar niet in Nederland te hebben opgetreden, is ze een nieuwe weg ingeslagen. Bin nenkort in Goes en Vlissin- gen. Het licht heeft Els de Schep per niet gezien. „Ik heb een aantal dingen meegemaakt in mijn leven en daar heb ik ge woon het boek Het Heeft Zin over geschreven, wat ik daarvan geleerd heb en hoe mij dat uit eindelijk rijker heeft gemaakt. Ik ben er een gelukkiger mens door geworden. Het wordt ook heel erg gerelativeerd, want dit is één van de duizenden, miljoe nen manieren om de dingen te zien. Dit is mijn manier en daar hebben blijkbaar een heleboel mensen wat aan. Daar ben ik al leen maar blij om." „Men vraagt vaak hoe lang ik aan dat boek heb geschreven. Dan zeg ik: tussen de zeven we ken en 37 jaar, want het zijn na tuurlijk mijn ervaringen. Ik denk dat die gebeurd zijn om een bepaalde reden. Als je je van die reden iets bewuster kan worden, ga je er gemakkelijker mee om. Vaak valt het kwartje pas jaren later. De dingen han gen samen, maar je ziet soms het mathematische er niet achter. Ik denk dat het wiskundige en emotionele heel goed samen kunnen gaan." Theatershow Nadat Els de Schepper, momen teel woonachtig in Antwerpen, onder meer enkele jaren in de VTM-serie Wittekerke had ge speeld, verraste ze vriend en vij and in 1993 met haar eerste the atershow. Er volgden er meer. Maar tien jaar later is er iets ver anderd. „Ik was al aan het schij ven, maar heb op een gegeven moment alles verscheurd. Het paste niet meer bij mij. Wat wil ik vertellen? Ik vind het moeilij k mij cabaretière te noemen, ze ker zoals ik begrijp wat cabaret is: het harde, het beschimpen en alles en iedereen kritisch bekij ken. Ik probeer de mensen een avond amusement te bezorgen, waarin ik relativeer, maar ook veel vertel, waarin ik mijn hart open zet en de mensen uitnodig hetzelfde te doen." Onlangs was Els de Schepper te gast in het tv-programma Ba rend en Van Dorp, waarin ze zich verbaasde over de hardheid en agressie de laatste tijd in Ne- Els de Schepper is een nieuwe weg ingeslagen. derland. „Er is weinig begrip voor de mening van anderen. Als ik iets probeer in mijn leven, dus ook in de voorstelling, is dat daar tegenin gaan. Toen ik dat zei, begonnen de heren aan de tafel van Barend en Van Dorp direct agressief en hard te rea geren en maakten mij uit voor trut. Ik dacht, ze bewijzen ge woon wat ik zeg. Dat stond de volgende dag trouwens ook in de NRC." „Ik heb een hekel aan het woord cabaret. Ik noem mijn program ma heel anders. Het is interac tief, het is muzikaal en ik vertel dingen, dus laat het dan maar een interactieve, muzikale le zing zijn. Per avond is het ook anders, want de mensen mogen kiezen waar ik het over ga heb ben. Ik heb een paar keuzemo gelijkheden. De liedjes schrijf ik in het Engels, dat voelde ge woon goed. Ik denk dat ik het in het Nederlands nog niet ge durfd heb, dan kom je zo in het cabaretachtige terecht. De tek sten die je hoort zijn vaak goed, maar de muziek wordt verwaar loosd. Voor mij ligt muziek zo nauw aan mijn hart, dat ook die heel mooi moet zijn." „Als ik in Nederland speel, merk ik dat de mensen even foto Annick Geenen moeten wennen aan wat ik doe. Zij zijn gewend dat iemand het podium opkomt en er gelijk hard tegenaan gaat en op alles en iedereen kritiek heeft. Dan denk ik: nee. Ik heb ook wel kri tiek, maar ik haal vooral mijzelf onderuit. Ik bekijk de dingen met heel veel warmte." Frans Doeleman Els de Schepper brengt haar programma Intiem vrijdag in De Mythe in Goes (20.00 uur) en donderdag II december in het Arsenaaltheater in Vlissingen (20.15 uur). Het Rotterdamse toneelge zelschap RO Theater brengt maandag in de Stads schouwburg in Middelburg de tragedie Macbeth van William Shakespeare voor het voet licht. Regisseuse Alize Zand wijk gebruikt voor de voorstel ling de nieuwe vertaling van Hugo Claus. Het RO Theater speelde deze versie al eerder in 2001 in het kader van Rotterdam Culturele Hoofdstad. Het stuk was des tijds uitsluitend te zien in de Maasstad en later op het toon aangevende theaterfestival van Edinburgh. Het optreden in de Schotse hoofdstad leverde het RO Theater lovende kritieken op in de Blitse kranten The Guardian, de Daily Mail en de Edinburgh Evening. Maar ook de Nederlandse ciitici uitten zich destijds lovend over deze voorstelling met in de titelrol Steven van Watermeulen. Voor het RO Theater waren al deze positieve reacties reden om met het stuk op tournee te gaan langs Nederlandse en Belgische theaters. Het vei'haal gaat over Mac beth, de neef van de Schotse koning Duncan. De man tri omfeert in een oorlog tegen op standelingen. In de nacht na de beslissende slag wordt hij be zocht door drie heksen die voorspellen dat hij koning zal worden. Dit lijkt echter onmo gelijk, daar Duncan al een troonopvolger heeft. Op aan dringen van zijn vrouw ver moordt Macbeth de koning, als deze een keer bij hem logeert. Daarna ontpopt Macbeth zich als een bloeddorstige tiran, die lijdt onder het besef dat hij kwaad aanricht. Gé Ansems Het RO Theater speelt Macbeth maandag in de Stadsschouw burg in Middelburg (20.00 uur). Rijk Grisel uit Oost-Souburg exposeert tot en met 3 januari in galerie 't Kunstuus in Heinkenszand. Als duiker bij de Koninklijke Marine ont dekte hij de fanbtastische kleuren van de onderwaterwereld. Vooral de roestige wrakken met de roodbruine oxide en de begroeiingen op de vaak half vergane scheepsrompen waren voor hem een bron van inspiratie. Hij was toen al met kunstschilderen bezig, maar een opleiding heeft hij niet gevolgd. In 1970 verhuisde hij van Tiel naar Zee land, waar hij vooral de kleine dorpjes aan de duinen als inspiratiebron voor het aquarelleren ontdekte. Ook de duinen zijn een geliefd onderwerp. Hij schildert vaak heel figuratief. De expositie is geopend op woensdag en donderdag van 13.00 tot 18.00 uur, op vrijdag van 13.00 tot 18.00 uur en van 1900 tot 2100 uur en op zater dag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. In het Zorgcentrum Gasthuis in Goes is tot en met 7 januari een expositie te zien van olieverfschilderijen en pentekeningen van J. de Visser uit Kapelle. Zijn werk is erg gevaiieerd, zoals landschappen, pen tekeningen van de historische panden en kastelen in Kapelle, olieverfschilderijen van kastelen, kloosters en bijvooorbeeld Slot Ostende in Goes. De expositieruimte in het Zorgcentrum is dagelijks geopend van 8.00 tot 18.00 uur. Tot en met 31 januaxi is in De Directieka mer (gevestigd in De Drvkkery) i n Middel - burg een tentoonstelling te zien met als thema Middelburg. Het betreft Middel burgse schilders en Middelburgse voor stellingen. Er hangen schilderijen van on der anderen R. Kimpe en H. Munnik. Geopend op de gebruikelijke winkeltij den. Museum 't Waskot in Wemeldinge heeft een extra tentoonstelling van verschillen de schenkingen, waaronder veel kant werk dat met de hand is gemaakt. Zo zijn er bijvoorbeeld een filigraan kanten kraagje en randjes voor jurken. Voorts naaiwerk dat door weeshuismeisjes in Frankrijk was gemaakt en door de mars kramer in Nederland verkocht. Tot de schenkingen behoren verder haakwerk, breiwerk, smoklappen en steeklappen. Het museum is geopend op woensdag en vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. In bloembinderij Armosfeer in Middel burg wordt de eerste solo-expositie van Tina Verburg gehouden. De fotografische werken die zij toont, hebben bloemen als thema. Zij laat echter bloemen zien in een stadi um waarin de meeste mensen hen in de af valbak gooien. De versheid is verdwenen en verwelking of zelfs verrotting slaan toe. Ze leveren echter wel beelden op van een nieuwe fase van schoonheid in het leven van bloemen. Tina werd geïnspireerd door kunstenaars als J. M. W. Turner en Robert Mapplethorpe, maar ook door impressio nisten. De expositie is dagelijks geopend tijdens de gebruikelijke winkelopenings tijden. In december kan men in de expositieruim te aan de Vismarkt van Galeiie 'T' in Mid delburg kennismaken met tien keramis ten, die het komende jaar een solo expositie in de galerie krijgen. Verder ex poseert op de parterre Ageeth Leemkuil haar materieschilderijen. Zij is een van de genomineerden voor de titel Nederlands kunstenaar van het jaar. Anja Sijben is op de parterie aanwezig met keramiek. In de kelder tenslotte is de Haagse Etsclub met extra aandacht voor tekeningen en etsen van Ton de Laat. Woensdagavond en -middag houdt De Laat een lezing in de galerie. De expositie loopt vanaf vandaag (donderdag), maar wordt zondag van 130 0 tot 1600 uur offi cieel geopend met een aangeklede thee in aanwezigheid van de kunstenaars. Ope ningstijden: dondei'dag, vrijdag en zater dag van 11.00 tot 16.00 uur en de eerste zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur. In Galerie Het Oude Raadhuis in Burgh- Ilaamstede vindt zaterdag om 15.00 uur de opening plaats van een nieuwe exposi tie. Het betreft werk van Aleid Abels-de Jong (aquarellen en pastels), Brenda Bleijenberg (glaskunst) en Kees Plomp (schildei-ijen). Er is muzikale omlijsting van pianist Joop Kort. De expositie loopt tot 31 januari en is te zien van donderdag tot en met zaterdag van 13.00 topt 17.00 uur. ROTTERDAM Museum Boijmans Van Beuningen (Muse umpark 18-20): t/m 31 dec. - PanPan. De Rottex'damse kunstenaar George Belzer transformeei't oude metalen gebruiks voorwerpen tot poëtische beeldende ob jecten; t/m 21 maart - Baai'dmannen en puntneuzen. Pre-industrieel design in steengoed In de ze tentoonstelling worden ca. 150 ge- zichtskruiken getoond en wordt aandacht besteed aan de kunst- en cultuurhistori sche aspecten van deze fascinerende ob jecten; t/m 8 december - Rondom Durer. Duitse prenten én tekeningen ca. 1420-1575 uit eigen bezit. Meesterwerken uit een van de vruchtbaarste perioden van de Duitse kunst, die wel wordt aangeduid als het 'Durer-tijdperk'. Kunsthal Rotterdam (Westzeedijk 341): t/m 7 december - Tien jaar Boomerang, een vluchtig medium, voor het eerst op museale wijze; t/m 11 januari - De wereld van de Zwartvoet Indianen. In een groots opgezette familietentoonstelling laat de Kunsthal voor het eerst in Europa de ge schiedenis en cultuur van de Zwartvoet Indianen zien; t/m 11 januari - Getekend: Fiep Westendorp. De tentoonstelling be vat originele tekeningen en documenten die voor het eerst publiekelijk worden ge toond. Hist. Museum 'Schielandshuis' Atlas van Stolk (Korte Hoogstraat 31): t/m 31 mei 2004 - Het geluk van de huisvrouw. De in vloed van reclame. Nederlands Fotomuseum (Witte de With- straat 63): Ned. Architectuurinstituut: t/m 18 janua ri - Het onbekende Leningrad: Construc tivisme in een klassieke stad 1925-1932. Architectuurtekeningen en aanverwant archiefmateriaal van architecten uit St. Petersburg, het toenmalige Leningrad; t/m 18 januari - De Toekomst Nabij: The Asymtote Experience. Maquettes, foto's, tekeningen, projecties en installaties van een Amerikaanse architectenbureau. ANTWERPEN Diamantmuseum: tot 31 december - Art Deco Juwelen met diamant 1920-1939, glamoureuze juwelen voor de nieuwe vrouw van de wereld. Nationaal Scheepvaart Museum: tot 31 december - De kleine onbekenden, ver dwenen scheepstypes van de hand van Gilbert de Clerck in de sleepspits "Lau- randa"; aquarellen, tekeningen, foto's, docu's en modellen. MOMU: tot 31 maart 2004 Genovanver- saeviceversA i.s.m. Europalia Italia. GENT Design Museum Gent: tot 7 december - David Huijcke met Korpus en Frantisek Vizner met Passie voor perfectie in glas; Fragiele duurzaamheid van Gaston Eys- selinck, architectuur; David Huycke Kor pus met Zuiver zilver, 50-tal zilveren voorwerpen. De wereld van Kina, het. Huis: tot 31 de cember - Wie is er bang voor de grote boze wolf? DONDERDAG Harry Sacksioni Harry Sacksioni brengt zijn nieuwste programma City. De gitarist heeft hiex-voor twee muzikanten uitgenodigd, de fun ky Digmon Roovers die bas op de gitaar speelt en de ritmisch er melodische alleskunner Izak Boom (mandoline, banjo, gitaar) Met z'n di-ieën zorgen ze voor vuuiwerk op het podium. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Krezip Krezip geeft het theaterconcert That'll be unplugged. De jonge band afkomstig uit Tilbuxg doet het goed. Het eerste al bum, Nothing Less werd meteen al platina en ook het tweede al bum Days like these is van hoge kwaliteit. Krezip lanceerde 26 september het derde album That'll be unplugged. Tijdens het akoestische concert laat Krezip oude hits, maar ook nummers van het nieuwste album op verrassende wijze horen. Het voor programma wordt verzorgd door de Haarlemse rockband The Sheer. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Annie M. G. Annie M. G. - De dochter van de dominee is een stuk van Ton Vor- stenbosch. Het draait om Annie M.G. Schmidt, een historische figuur die door haar werk leeft in ons collectieve geheugen. In 1995 over leed de schrijfster, uitgegroeid van schuwe Zeeuwse dominees dochter tot 'de echte koningin van Nederland', oud en blind, maar overladen met pi'ijzen en immens populair. Mette Bouhuijs regisseerde onder andex-en Marisa van Eyle (als Annie), Daniel Boissevain, Alfred van den Heuvel, Els Ingeborg Smits en Mar lies Hamelynck. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Golden Palace Golden Palace speelt de voorstelling Contact. Golden palace maakt fysiek theater, waarbinnen een vleugje musical telkens weer zijn plek vindt. De personages zijn kwets bare groepsdieren, die worstelen met de strijd tussen levensver- vxilling en aanpassing. Ze zijn onhandig, maar volhardend. En hun streven naar het volmaakte heeft een grote humoristische werking: de hximor van het pijnlijke. In Contact betreden vier ongelukkige echtparen een ruimte die ooit een chinees restau rant moet zijn geweest. Ze worden verwelkomd door de mysteri- exrze Lin Ling en haar pianospelende echtgenoot. Wat volgt is een veelbewogen avond, waarin zij op zoek gaan naar de bron van de liefde. Daarbij stuiten zij op diepe gronden, waarin zich onverwachte schatten verborgen houden. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Els de Schepper Els de Schepper brengt haar programma Intiem als een interac tieve muzikale lezing. Jezelf zijn. Je pure 'ik' in eer herstellen. Echt zijnmaar hoe doe je dat? Wat gebeurt er als we alle aangeleerde sociale vaar digheden, alle vormelijkheden, afspraken en leugentjes om best wil overboord gooien? De voorstelling is opgebouwd rond de songs van de cd Beauty of it all en lijkt in niets op al haar vroegere voorstellingen. Geen cabaret deze keer, maar iets geheel anders. Els zingt, vertelt af en toe een verhaal alsof ze bij u thuis op de sofa zit, alsof het een intiem gesprek betreft. De Mythe, Goes, 20.00 uur Di-rect Kunsthal Sint-Pieters Abdij: tot 4 januari - Van wijsheid met vreugde gepaard, Twee eeuwen vrijmetselarij in Gent. SMAK: tot 4 januari - Genthara, Luigi Ontani; Forse Italia, 7 jonge Italianen; Poort Napoleon-Ruimte in het Citadel park, werk van Yvan Deweduwé (gebouw rechts van het SMAK MIAT: tot 18 januari - Lekker dier!? Vlees in de wei, in de stal en uit de fabriek. BRUGGE Provinciaal Hof: tot 15 december - Women in Motion/Vrouwen in Beweging: fotogra fie van Grtea De Metsenaere. Groeningemuseum: tot 15 december - Ja cob Van Oost, een barokschilder in Brug ge Sint-Trudoabdij Male: tot 29 december - De Terugkeer van de Engelen, kunstwer ken van Kathelijne Devriendt. Arentshuis: tot 4 januari - Giorgio Moran- di, tekeningen en schilderijen: Het stille ven in Italië in het kader van Europalia 2003 Stadshallen: tot 14 januari - In het kader Europalia 2003, De gouden eeuw van de Italiaanse kant, 15de 17de eeuw KNOKKE Zwart Huis: tot 11 januari - Good Times (classify this as), kunstwerk van Ed Vermeulen. Scharpoord - SEAS: tot 28 december - Ante Timmermans Scharpoord: tot 11 januari - Draumkvede, tentoonstelling over Noorse beeldende en toegepaste kunst. DAMME Stadhuis: tot 1 januari - Indigo 2003 /Piet Stockmans Marktplein: lot 31 december - Waiting for Blue, installatie van Lut Lenoir. De Haagse jongensband Di-rect geeft een concert. Sinds de release van de eerste single Just The Way I Do in 2001 scoorde de band hit na hit met My Generation, Inside My Head, Free en Adrenaline. Het debuutalbum Discover werd dan ook met goud bekroond. De afgelopen jaren stonden in het teken van optredens in vele clubs en op grote festivals (waaronder Pinkpop, Parkpop en Lowlands), ook internationaal werd de eerste stap gezet met een promotietrip naar Indonesië waar ze meerdere hits scoorden. Het tweede album Over The Moon klinkt een stuk vol wassenen Het voorprogramma wordt verzorgd door de hip hop groep Coupe deVillz, onder meer bekend van voorprogramma E-life. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur ZATERDAG Young Harpists De Young Harpists treden op in grand-café La Soie. Dit gezelschap staat onder leiding van Ineke Vente en bestaat uit zes enthousiaste harpistes van de Zeeuwse muziekschool. Zij spelem sfeervolle, licht klassieke muziek. Zijdemuseum, Meliskerke, 14.00 uur Igor Presnjakov Igor Presnjakov 'the Guitar man' treedt op in de Brasserie. Hij is een getalenteerde gitarist van Russische afkomst. Hij is ge-| boren in Moskou, maar woont al twaalf jaar in Nederland. In Rusland heeft hij klassiek gitaar gestudeerd en daarnaast ook1 dirigent van een blaasorkest. Hij begeleidt verschillende artiesten. In 2002 won hij de Grote Prijs van Zeeland in de categorie singer/songwriter. Hij speelt onder meer op een 7-snarige gitaar die naar zijn wensen is ge bouwd door de Vlissingse gitaarbouwer Sjak Zwier. De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur Fire of Dance Fire of Dance is een spectaculaire dansshow. Het wordt op de planken gezet door The New York Musical Thea tre. Scheldetheater, Terneuzen, 15.00 uur Het Zwanenmeer Het Zwanenmeer wordt op de planken gezet. Het betreft een klassiek ballet uitgevoerd door het Ballet van de Opera Nationala Boekarest. Deze voorstelling is uitverkocht. De Mythe, Goes, 19.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29