T ekort op begroting veel groter iiiii CNV en FNV hekelen houding kabinet in koopkrachtdebat Justitie ziet sterke stijging van aantal kinderpornozaken Eerste tochtje Mars Express stuurt foto A Nederland overschrijdt grens Nederlanders hebben nu al te doen met Oranjetelgje Met luxe auto naar de bijstand 29 Leerlingen bewapenen zich Levenslang voor mediabazen Terrassenoorlog in Brugge Oranje in tweede groep Titel lonkt voor Kamyshleeva Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 7° 1 4° 1 NO 5 Weinig zon Wolkenvelden en ietwat nevelig, maar van middag ook af en toe zon. Matige noord oostenwind en maxima rond 7 graden. 246e jaargang no. 289 donderdag 4 december 2003 los nummer 1,20 PZC altijd raak op www.autovermeulen.nl of kom langs! Auto Vermeulen Pearyweg 6 Goes t: 0113 56 18 12 door Hans van Soest en Rixt Albertsma DEN HAAG - Het begro tingstekort van het kabi net komt volgend jaar uit boven de door Europa ge stelde eis van 3 procent: 3,25. Dat heeft het Cen traal Planbureau (CPB) berekend. Regeringspar tijen CDA, VVD en D66 zijn het oneens of het te kort moet leiden tot extra bezuinigingen. De onheilstijding van het CPB komt als een onaangename ver- rassing voor met name minister Zalm (WD) van Financiën. Hij is in Europa al maanden bezig met een kruistocht tegen Duits land en Frankrijk die met hun begrotingstekort dat hoger is dan 3 procent, niet voldoen aan de normen van het stabiliteits pact. Zaterdag zei hij nog dat Nederland nooit en te nimmer de financiële teugels zou laten vieren. Gisteravond was hij niet bereikbaar voor commentaar. De slechte cijfers zijn vooral te wijten aan de tegenvallende economische groei. Volgens het CPB komt het tekort dit jaar uit op 3,0 procent precies. Minister Zalm meldde eerder nog dat het financieringstekort van de overheid dit jaar op 2,7 procent zou uitkomen. Door een belas tingtegenvaller was dat al 0,4 procent meer dan geraamd. Morgen vergadert het kabinet over de nieuwe cijfers. Wat rege ringspartij WD betreft zal dit hoe dan ook moeten leiden tot extra bezuinigingen. Coalitie genoten CDA en D66 zijn echter nog lang niet zo ver. De chris ten-democraten willen nog niet op de discussie in het kabinet vooruit lopen. „Mogelijk vallen de cijfers komend voorjaar nog mee", aldus een woordvoerder. Ook D66 vindt dat de WD te hard van stapel loopt. „Dit ka binet bezuinigt al heel veel", al dus Kamerlid Bakker. „Ik heb de indruk dat het tekort voor volgend jaar nog enigszins kan worden teruggebracht als Zalm enkele uitgaven van de overheid naar 2005 doorschuift. Vanaf dat jaar kan de achterstand dan weer worden ingelopen. Pas als blijkt dat het tekort structureel zo hoog blijft, moet er extra worden bezuinigd. Zo ver is het nog lang niet." GPD door Marloes de Koning en Alex Bogers DEN HAAG - Het aantal kin derpornozaken in Nederland is in vijf jaar tijd bijna verdubbeld en blijft toenemen. De eerste ze ven maanden van dit jaar had het Openbaar Ministerie al net zo veel zaken in behandeling als in heel 2002. Het aantal zaken steeg van 95 in 1998 tot 166 in 2002, zo blijkt uit cijfers van het Landelijk Par ket. Volgens een woordvoerder van het OM is de stijging mede een gevolg van betere opsporing door politie en justitie. Ook de verspreiding van kinderporno zelf lijkt toe te nemen, vooral door de komst van internet. Veel nieuwe kinderporno komt uit Midden- en Oost-Europa. Afgelopen weekeinde werd een groot kinderpornonetwerk op gerold, dat ook reizen voor pedofielen organiseerde, waar bij demogelijkheid van seks met kinderen in het vooruitzicht werd gesteld. Dinsdag werden in een andere zaak twee mannen uit Nunspeet en Sneek aange houden en een grote hoeveel heid films en computers in beslag genomen. Die laatste verdachten gebruikten het in- ternetprogramma Kazaa om materiaal uit te wisselen. De politie kon hen opsporen dankzij nieuwe, in Nederland ontwikkelde software waarmee de politie verspreiders van kin derporno via internet makkelij ker kan traceren. Het OM ver wacht nog meer aanhoudingen. De door het Korps Landelijke Politiedienst (KLPD) ontwik kelde software volgt de uitwis seling van gegevens tussen .gebruikers van internetpro- gramma's als Kazaa en WinMx. Volgens Rob van Dalen, team leider van de digitale recherche van het KLPD, 'stromen de boe ven vanzelf binnen' als het nieu we opsporingsprogramma loopt. Het KLPD wil het pro gramma, 'geocheleone' ge doopt, ook inzetten voor de op sporing van terroristen. Niet feilloos De nieuwe opsporingstechniek is niet feilloos. „Het zou té mooi zijn als we alles konden onder scheppen", zegt Van Dalen. „Als criminelen slim zijn, dan kun nen ze de uitwisselingspro gramma's nog steeds gebruiken, maar we proberen ze wel steeds een stapje voor te zijn en passen ons programma ook voortdu rend aan." Het nieuwe opspo ringsprogramma is inmiddels ook in buurlanden enthousiast ontvangen. Een team van het KLPD is onlangs in Amerika ge weest om de bevindingen daar te demonstreren. GPD De Prinses Maxima in het dok in Vlissingen-Oost. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Prinses Maxima gleed gister ochtend van een ponton in het water in een dok in Vlissingen-Oost. Het fiets-voetveer doorstond de drijftest met glans. De Prinses Maxima is een van de twee catamarans die op 1 april de 'oude PSD- veerboten' vervangen die tussen Breskens en Vlis- singen varen. De catamaran wordt afgebouwd aan de buitenka de van de Koninklijke Schelde Groep in de Vlis- singse binnenstad. Het schip is, als alles volgens plan zou verlopen, afgelopen nacht versleept naar de kade van Het Dok. Volgens de KSG is vanaf het dak van de parkeergarage bij de Hellingbaan het schip goed te zien. Binnenkort volgt de tweede ca tamaran. De Prins Willem-Alexander heeft al de zelfde vorm als de Prinses Maxima, maar de in richting moet nog op een ponton worden voltooid. Het ranke schip haalt circa dertig kilometer per uur. Toch heeft het ongeveer dezelfde tijd nodig om de overkant te bereiken als de huidige PSD- schepen. Bij de catamaran is de oprit tegelijker tijd de afrit, waardoor het schip meer tijd kwijt is met manoeuvreren tijdens het aanmeren. Het schip weegt 360 ton. Per overtocht kunnen 176 passagiers meevaren. De catamarans kunnen plaats bieden aan 110 fietsen. In de spits kan zich een ruimteprobleem voordoen. Vooral de afvaart van 7.20 uur naar Vlissingen is populair bij schoolgaanden en Zeeuws-Vlamingen die op Walcheren werken. Medio vorige maand maakte de exploitant van de veerverbinding, BBA, bekend maatregelen te ne men voor spreiding van het aanbod van passa giers. De exploitant neemt bijvoorbeeld in over weging om tijdens de spits de frequentie van afvaarten te verhogen van vier naar vijf in twee uur. Ook voert BBA dal- en spitstarieven in. HOOFDDORP - Ruim de helft van de Nederlandse bevolking heeft al voor de geboorte mede lijden met het kind van prinses Maxima en prins Willem- Alexander. Dit blijkt uit een enquête die het maandblad Vorsten heeft ge houden. Het tijdschrift heeft dit gisteren bekendgemaakt. De nieuwe kroonprins(es) zal, vanwege zijn of haar bescherm de opvoeding, veel moeten mis sen, zoals het contact met leef tijdsgenoten. De privacy moet dan ook zoveel mogelijk worden beschermd meent 87 procent. Foto's van het kind tijdens offi ciële gelegenheden, zoals Ko ninginnedag, vinden zij vol doende. De meerderheid (58 procent) van de ondervraagden vindt dat de ouders het kind zelf moeten opvoeden en dit niet moeten overlaten aan kindermeisjes. De ouders van Maxima moeten hun kleinkind daarbij onbeperkt kunnen zien, vindt 81 procent van de ondervraagden. Geloof De overgrote meerderheid (88 procent) van de ondervraagden geeft te kennen het onbelang rijk te vinden welk geloof het kind zal aannemen en vindt dat de Oranjetelg dat zelf mag be slissen. Meer dan de helft (59 procent) is van mening dat de kroonprin ses) moet kunnen trouwen met wie hij of zij wil. Het belangrijk ste is dat hij of zij gelukkig wordt. ANP pagina 2: Bronovo staat klaar voorde bevalling GRONINGEN - In de gemeente Groningen blijken 850 mensen met een bijstandsuitkering twee of meer auto's op hun naam te hebben staan. Dat bezit kan hen duur komen te staan. Zodra de dagwaarde van hun wagenpark de 2300 eu ro overstijgt komt hun uitkering in gevaar. Eén uitkering is al stopgezet. De cijfers blijken uit een groot schalig onderzoek van Gronin gen naar het autobezit onder de 9400 uitkeringsgerechtigden. Uit observaties was gebleken dat 23 cliënten hun maandver- klaringen per luxe BMW, Mer cedes, Jeep of old-timer naar de sociale dienst kwamen brengen. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De vakbewe ging heeft gisteren honend ge reageerd op het optreden van het kabinet tijdens het koop krachtdebat in de Tweede Kamer. CNV-voorzitter Terp stra sprak van een gênante ver toning. Volgens de FNV lijkt het kabinet het overzicht te zijn kwijtgeraakt. De CNV-voorman hekelde 'de hooghartige houding en het dé dain', waarmee gisteren aan de Kamer bekend werd gemaakt dat 62.000 mensen met een mi nimuminkomen meer dan 1 pro cent van hun inkomen verliezen als de kabinetsplannen door gaan. „Dat mag je als overheid niet bagatelliseren. Het gaat hier om zoveel mensen dat daar voor het grootste stadion van Nederland niet groot genoeg is. Volgens Terpstra creëert het ka- van onze redactie buitenland DARMSTADT - Het Europese ruimte vaartuig dat op weg is naar Mars heeft zijn eerste foto van de 'Rode Planeet' naar de Aarde gestuurd. Dat heeft de Europese ruimtevaartorganisatie ESA gisteren be kendgemaakt. De Mars Express maakte de foto op 1 de cember, op een afstand van circa 5,5 mil joen kilometer van Mars. Vanaf de Aarde is de planeet meestal vol verlicht te zien, maar door de aanvliegroute is op de foto een deel van Mars in duisternis gehuld. Naast succes heeft de missie ook proble men. Door een verkeerd gesoldeerde stroomkabel leveren de zonnepanelen slechts 70 procent van hun capaciteit. Om energie te sparen hebben technici alle niet noodzakelijke instrumenten uitgescha keld. De 300 miljoen euro kostende opera tie komt er echter niet door in gevaar, zo verklaarde projectleider M. McKay giste ren. Mars Express werd begin juni gelanceerd en moet met kerst in een baan om Mars zijn. Enkele dagen eerder wordt het lan dingsvaartuig Beagle 2 losgelaten. Dat landt naar verwachting op 25 december op de planeet. Gezamenlijk gaan ze op zoek naar onder meer water en sporen van leven. Naast de Mars Express zijn twee Ameri kaanse sondes op weg naar de buurpla- neet van de Aarde. Zij moeten in januari en februari aankomen en liggen goed op koers.. ANP/D PA Mars op een afstand van 5,5 miljoen kilo meter gefotografeerd door de ruimteson de Mars Express. foto AP/ESA binet een klimaat van wantrou wen. „Balkenende had beloofd dat niemand er meer dan 1 pro cent op achteruit zou gaan. Ik krijg het schaamrood op de ka ken als ik dan zie met hoeveel te genzin door het kabinet conces sies worden gedaan voor de meest kwetsbare groepen." Volgens FNV-bestuurder socia le zekerheid Heerts is het over zicht op het kabinetsbeleid en de inkomensgevolgen ervan zoek. „We krijgen nu wel meer helderheid in de opeenstapeling van inkomenseffecten, maar volgend jaar komen daar nog de gevolgen van ingrepen in het ziekenfonds, de WW en WAO bovenop." De FNV-bestuurder heeft de Eerste Kamer daarom in een brief gewezen op wetsvoorstel len van het kabinet over wijzi gingen in de sociale zekerheid en de zorg. Deze moeten nog door de Senaat worden behan deld. „Aan de kant van de FNV bestaat grote twijfel over de zorgvuldigheid van het wetge vingsproces, zoals dat zich mo menteel voltrekt", aldus Heerts. Lappendeken Volgens de FNV'er dreigt er een lappendeken aan compensatie regelingen te ontstaan. „Er wordt niet gezocht naar een structurele oplossing. In plaats Els de Schepper speelt met haar publiek Jacob Maris schilderde een zwaar Hollands leven Zeven procent van de leerlingen in het vmbo, overwegend meisjes, voelt zich zo onveilig op school dat ze een wapen heb ben aangeschaft. Pepperspray is het populairst. De Tweede Kamer vindt dat onaanvaardbaar en eist meer veiligheid op scholen. Ferdinand Nahimana (1), oprichter van radiostation RTLM, en uitgever Hasan Ngeze van de krant Kangura zijn door het Rwanda-Tïibunaal veroordeeld tot levenslang. De door hen geleide media zetten de Rwandezen aan tot haat en ze speelden daarmee een cruciale rol tijdens de geno cide in 1994. daarvan worden allerlei maat regelen in de belasting- en sub sidiesfeer bedacht." De Chronisch Zieken en Gehan dicaptenraad deelde de kritiek van de bonden. Bovendien cre- eert het kabinet een nieuwe tweedeling in de maatschappij. Binnen de groep chronisch zie ken en gehandicapten moeten mensen met een hoog inkomen inleveren ten behoeve van de la ge inkomens. De regeling breekt daarmee met de regel om gezon de mensen ter compensatie ex tra te belasten, aldus voorzitter Troost van de raad. Minister Hoogervorst van Volksgezond heid verklaarde zich eerder gis teren bereid de eigen bijdrage voor de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten (bijvoor beeld de thuiszorg) te verande ren. Voor mensen met hogere inkomens gaat die omhoog, voor minima omlaag. De Vereniging voor Nederland se Gemeenten (VNG) reageerde verbaasd op het debat. „De coa litiepartijen vragen de gemeen ten de koopkracht van een groep mensen in de bijstand te repare ren, maar vorig jaar werd deze zogeheten categoriale bijstand juist verboden", aldus een woordvoerster van de organisa tie. ANP pagina 3: kabinet verzacht koopkrachtverlies Tussen uitbaters van terrassen in Brugge woedt een ware oor log. De concurrentie om de gunst van de toerist is moordend. Daarom ronselen obers op dwingende wijze klanten, tot grote ergenis van het gemeentebestuur. Inmid- dels is een uitbater zijn vergunning al tijdelijk kwijt- geraakt. Het Nederlands voetbalelftal is morgen bij de loting voor het kwalificatietoernooi voor het WK voetbal van 2006 ingedeeld in groep B. Dat houdt in dat Oranje in ieder geval te maken krijgt met één van de acht landen uit de sterkste groep, oftewel Frankrijk, Portugal, Zweden, Tsje- chië, Spanje, Italië, Engeland of Turkije. Olga Kamyshleeva heeft op het WK dammen voor vrouwen in Zoutelande een grote slag geslagen. De Limburgse van Wit- Russische afkomst ver sloeg heersend kampioe ne Tansykkuzhina en heeft alleen nog wat van de Letse Golubeva te O 1 duchten I varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13,15 en 17; sport: 19 en 21; kunst: 23,24 en 25; uit: 29,30 en 31. Advertentie naam: .0 noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 5 weken voor 14,50. straat. nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bïn- plaats:nen zes maanden) telefoon:D noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail- twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving ran mijn [postbankrekening- I r per maand met nummer; I I I I I I I I I I t automatische incasso 19,45). handtekening: Pe' I™""""! met automatische incasso 56,60). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- n fer 'aar vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "71" '1'688" 5 5 5 5 '30" 112 4800 VB Breda di wo ds vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1