Studie naar Stationsbrug afgerond Boeren Boot ruimen na vele generaties het veld PZC Voortaan uitkijken bij het uitstappen Bedrijfsleider Purple toont veel berouw na veroordeling rechter Eenrichtingsverkeer, afsluiten brug en fietsstroken verbeteren verkeersveiligheid Boete voor beledigen agent Fikse buit bij woninginbraak Rijverbod voor Vlissinger Veel prenten bij verkeerscontrole Vrijspraak vermeende winkeldief Schip mogelijk ook trouwlocatie Boetes bij verkeerscontrole agenda J. Jorritsma voorzitter D66 Adventsvering Sint-Jacobskerk donderdag 4 december 2003 MIDDELBURG - Een 17-jarige bromfietser uit Middelburg heeft gisterochtend een boete gekregen, omdat hij een agent beledigde. De jongen werd tijdens een verkeerscontrole op de Vrijlandstraat aangehouden, omdat agenten zijn brommer wilden controleren. De jongen schold de agenten uit, waarna hij op de bon werd geslingei'd. MIDDELBURG - Bij een inbraak in een woning aan de Se- geerssingel in Middelburg hebben onbekenden tussen half vier en vier uur gisterochtend enkele honderden euro's aan contanten en fotoapparatuur ter waarde van honderden eu ro's gestolen. De toegang tot de woning werd geforceerd. VLISSINGEN - Een 32-jarige automobilist uit Vlissingen heeft in de nacht van dinsdag op woendag een proces-verbaal en een rijverbod gekregen van drie uur. De man werd om 1.45 uur aangehouden op de Badhuisstraat in zijn woonplaats. Uit een ademanalyse bleek dat hij 1,7 maal te veel had ge dronken. MIDDELBURG - Bij een verkeerscontrole in de Middelburg se wijk Dauwendaele heeft de politie gisterochtend 45 bekeu ringen uitgedeeld. Dertien bromfietsers hadden een te groot vermogen. Nog eens tien brommers werden op de bon geslin gerd voor te veel geluid. Zeven automobilisten kregen een boete voor het niet dragen van de gordel. Verder waren een be keuringen voor een verlopen APK-keuring, geen verlichting en te snel rijden. Kanaalweg De verkeerssituatie op de Sta- tionsbrug steekt ingewikkeld in elkaar. Éénrichtingsverkeer in stellen op de burg heeft ook weer direct gevolgen voor auto mobilisten op de Kanaalweg of de Blauwedijk. Ook taxi's en streekbussen komen in de pro blemen als er bijvoorbeeld nieu we stoplichten komen, die gere geld kunnen worden vanuit de bus of taxi. Op de Kanaalweg - ter hoogte van de nieuwbouw van het stadskantoor en het water schapskantoor - is nu maar één rijstrook beschikbaar voor doorgaand verkeer. Brommers en fietsers moeten via de Se- geerssingel rijden. De verkeers lichten op het kruispunt Sta- tionsb rug/Kanaal weg zijn uitgeschakeld. Door die maat regel ontstaan er gevaarlijke si tuaties voor fietsers en voetgan gers om over te steken. De installatie is uitgeschakeld, om dat deze gekoppeld is aan de MIDDELBURG - Had een 31-jarige man uit Goes bewust of per ongeluk een verfmengtube van Gamma in zijn zak ge stopt? In elk geval probeerde de Goesenaar gisteren in Mid delburg de politierechter te overtuigen van zijn onschuld. Het was volgens hem per ongeluk gegaan. Daarin kon ook officier van justitie R. Rammeloo zich vinden. Politierechter A. Jans- sens zag het als een vergissing en sprak hem vrij. GOES - De Stichting Traditioneel Zeilend Zeeland heeft ook bij de gemeente Goes een aanvraag ingediend om de twee master De Avontuur offi cieel tot huis der gemeente aan te wij zen. Aanwijzing zou betekenen dat ook via de gemeente Goes huwelijken op een varend schip kunnen worden gesloten. Vo rige week nam de gemeenteraad van Reimerswaal de beslis sing dat de Avontuur voortaan als trouwzaal dienst kan doen. GOES - De politie hield gisteren tussen half acht en half drie verkeerscontroles in en rond Goes. In totaal zeventig bekeu ringen uitgeschreven. Negen voetgangers, dertien fietsers en vier automobilisten negeerden het rood licht. Dertig bekeu ringen waren voor het niet dragen van de autogordel. Verder reden dertien fietsers zonder verlichting, belde een automo bilist 'handmatig' en droeg één bromfietser geen helm. doorAb van der Sluis MIDDELBURG - De verkeers veiligheid voor fietsers op de Stationsbrug in Middelburg kan verbeterd worden door één richtingsverkeer in te stellen, de brug helemaal af te sluiten voor auto's en vrachtwagens of fiets- suggestiestroken aan te leggen op de brug. Dat staat in een studie naar de verkeerssituatie in het Sta tionsgebied. Door de bouw van het nieuwe stadskantoor en wa terschapskantoor heeft het ver keer veel overlast. Voor welke oplossing wordt gekozen is (nog) onduidelijk. De studie is ter kennisname gestuurd aan de commissie Ruimte. B en W kregen vorige maand in een motie opdracht om een on derzoek in te stellen naar de ver- keersonveilige situatie op de Stationsbrug. Aanleiding wa ren klachten vanuit de bevol king en vragen van diverse poli tieke partijen naar oplossingen. Het college had nog geen actie ondernomen om de onveilige si tuaties ook daadwerkelijk aan te pakken. verkeerslichten op de Kanaal weg bij de nieuwbouw. Als er een lange rij wachtende auto's zou staan voor de verkeerslich ten op het kruispunt Stations- brug/Kanaalweg raken de in stallaties op de Kanaalweg van slag. De installatie op de Ka naalweg wordt rond kerst weg gehaald. Eén van de oplossingen is om eenrichtingsverkeer in te stellen op de brug vanaf de Kanaalweg. Bussen en taxi's mogen wel in beide richtingen rijden. Die va riant kent een aantal proble men. Verkeer richting Veere en centrum worden dan gedwon gen om via de Schroeburg en de Blauwedijk te rijden. Op de Schroebrug is een extra lange opstelstrook nodig voor auto's richting Veere, terwijl daar ei genlijk geen plek meer voor is. De verkeersdruk op de Blau wedijk neemt toe. Een tweede oplossing is eenrichtingsver keer in te stellen vanaf het kruispunt Blauwedijk/Sta- tionsstraat. Dan moet verkeer uit Veere noodgedwongen via de Blauwedijk en het NS-station wordt slechter bereikbaarder voor automobilisten, die bij voorbeeld passagiers willen af zetten. In beide varianten moet fors geïnvesteerd worden in ver keerslichten en regelinstalla- ties, die bussen en taxi's auto matisch toegang geven in twee richtingen. De brug helemaal afsluiten voor doorgaand verkeer, exclusief bussen en taxi 's is ook een oplos singen. Fietsers kunnen dan probleemloos over de brug rij den. Grote nadeel van deze vari ant is dat de verkeersdruk op de Blauwedijk en de Schroebrug toeneemt. Nadeel Aanleggen van fietssuggestie- stroken aan weerszijden van de brug vergt de minste investe ring. De verkeersdruk veran dert niet en er zijn geen extra verkeerslichten nodig. Het grootste nadeel is dat fietsers door auto's alsnog aan de kant geduwd kunnen worden. Een fietspad aanleggen op de Stationsbrug is ook tech nisch mogelijk, maar dan ontstaan wellicht weer proble men bij het oversteken voor fiet sers. De commissie Ruimte bespreekt de varianten op maandag 8 de cember vanaf 19.30 uur. De verkeerssituatie op de Stationsbrug steekt ingewikkeld in elkaar. foto Lex de Meester door Ron Maqnée MIDDELBURG - Uitkijken bij het uitstappen. Dat is het motto dat de 49-jarige automobilist uit Vlissingen naar eigen zeg gen altijd al hanteerde. Maar toch ging het mis, afgelopen In de Kanaalstraat in Oost-Sou burg had op 18 maart een mo ment van onoplettendheid grote gevolgen. De Vlissinger had al boodschappen gedaan toen hij zijn auto was ingestapt. Ineens bedacht hij zich. Hij was nog wat vergeten en opende weer het portier. De Vlissinger vergat daarbij goed te kijken of er nog verkeer langszij kwa m Portier Juist op het moment dat de au tomobilist zijn deur opende, reed een 77-jarige fietser voor- REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur bij. Door het openzwaaiende portier kwam de bejaarde man ten val en brak daarbij zijn heup. ,,Ik ben fout", wist de Vlissinger naar eigen zeggen meteen. Hij raapte de man van het plaveisel, belde een ambulance en pro beerde de man enigszins gerust te stellen. Officier van justitie H. den Har- tog kon het gedrag van de Vlis singer na het ongeval wel waar deren. „U heeft het gedaan volgens het boekje. Je kunt zeg gen: dat is wel het minste wat je kan doen. Maar heel veel doen het ook niet." De onfortuinlijke fietser onder ging na het ongeluk een operatie en een langdurig revalidatie- proces. In die tijd bivakkeerde de bejaarde fietser noodge dwongen bij zijn vriendin om dat hij niet zelfstandig kon wo nen. Bovendien kon een reis naar Madeira niet doorgaan. Onoplettendheid „Ontzettend stom", kwalifi ceerde de officier van justitie de fout van de Vlissinger. Die kon zich op zijn beurt wel vinden in deze kwalificatie. „Een moment van onoplettendheid", sloot rechter M. Klarenbeek zich aan bij de officier. De automobilist kreeg een boete van 400 euro, waarvan 100 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. STREEKACTIVITEITEN KOUDEKERKE - Dorpsplein, 19.00 - 21.30 uur: Jongerenbus; MELISKERKE - Ons Huis, 09.30 uur: Koersbal; MIDDELBURG - Artemis Koudekerkse- weg 133,13.30-15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met he vige emoties; Trefpunt, Nassaulaan, 20.00-22.00 uur: Computerclub en wijkinternet- punt; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 19.00 - 20.00 uur: Flamenco- dansen voor beginners en gevorderden, 19.30-21.30 uur: Linedance; VEERE - Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur: Carillonbespeling door stadsbeiaardier Kees van Eersel; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 09.30 uur: Peutergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 - 12.00 uur: Koffie contactoch tend; Het Bolwerk, 13.00-13.45 uur en 14,00- 14.45 uur: Gymnastiek 50+; Petruskerk, 9.10 -10.25 uur: Hatha Yoga en 10.45 -11.45 uur: Ouderenyoga; door Marcel Modde KERKWERVE - Zeventig jaar is hij nu, sinds 2000 uitge- boerd. Want de flinke moes tuin die hij er tegenwoordig in Zierikzee op na houdt, mag die noemer niet dragen vindt Jan Boot zelf. Geboren en getogen op de boerderij aan de Provin- cialeweg bij Kerkwerve, even als zijn vader, diens oude heer en zijn overgrootouders. De sloophamer maakt deze week een einde aan die eeuwenoude historie. De boeren Boot rui men het veld, uitgekocht door 'de natuurjongens'. De grote schuur op het erf is precies honderd jaar oud, naar de leeftijd van de oorspronke lijk nog oudere woning durft hij niet te gissen. Boot wijst op een verweerde betonnen ge velsteen in de schuur. Slechts heel vaag valt nog iets te on derscheiden van de oorspron kelijke inkerving uit 1903. De stenen muren zijn er pas later ingezet, ter vervanging van de zwartgeteerde planken wan den. „De voorgevel in 1951, de ach terkant in 1952 en de rechter- zijgevel zou in 1953 worden gedaan, maar toen kwam de ramp en was dat niet direct meer nodig..." Het water kwam tot twee meter hoog te staan, de boerderij bleef ge spaard. „Ik weet zeker dat we dat te danken hebben aan het Muraltmuurtje op de dijk", zegt Boot tegen zijn buurman die even komt kijken hoe ver het staat met de sloop. Hij knikt instemmend. „Op een gegeven moment was die dijk daar zo smal, dat je er amper nog over kon lopen." Bommenwerper De familieboerderij kent een bewogen geschiedenis. Zo werd in de Tweede Wereldoor log boven Schouwen-Duive- land een geallieerde bommen werper geraakt door vijande lijk afweergeschut. „Ik weet nog heel goed dat het even heel stil werd, toen kwam een enor me ontploffing en even later was het net of het hagelde." Boot bi'engt zijn duim en wijs vinger tot vlak bij elkaar. „Al lemaal van die kleine stukjes Boer Boot bij de zoetwaterput, het enige element van de eeuwenoude familieboerderij dat na de sloop zal voortbestaan. foto Marijke Folkertsma alluminium." Door de klap sprongen alle ramen en deuren tot en met de sponningen toe uit het woonhuis van de boer derij. Het vliegtuig viel in vier stukken uiteen op een mossel perceel net over de Ooster- scheldedijk. Oorlogsgeweld Dat de boerderij het oorlogs geweld heeft overleefd, is so wieso bijzonder. In 1944 moest het gezin Boot hun huis verla ten, omdat de Duitsers de pol ders onder water zetten. „We hebben anderhalf jaar in Delf zijl gezeten, verder kon niet. Op het land hier vlak achter heb ik zeker tweehonderd gra naatinslagen geteld. Van En gelsen, denk ik. Die zaten op Noord-Beveland en ons huis stak toen net een beetje boven de dijk uit.Hij kan er om grin- nikken. „Volgens mij hebben ze het een als oefendoelwit ge bruikt, maar dan konden ze er weinig van!" Waar oorlogen en de elemen ten de boeren Boot er niet on der kregen, wijken ze nu wel voor de nieuwe natuur. De boerderijeen gemengd bedrij f met 33 hectare eigen grond dat Jan samen met zijn nu 51-jari- ge broer Jacob ('maar we noe men hem Joop') runde, is opge kocht door het Bureau Beheer Landbouwgronden. Zodra de bouwwerken zijn opgeruimd, wordt het terrein bij de ont wikkeling van het Plan Ture luurgetrokken. Zoetwaterput Niets van de eeuwenoude boe- renhistorie op die plek zal be waard blijven. Op één uitzon dering na: de zoetwaterput achter het huidige wagenhuis. Aangelegd op een natuurlijke bron, hoogstwaarschijnlijk de reden die aan de oorsprong lag van het boerenleven (nog ver voor de tijd van Boots over grootvader) op het perceel aan de huidige N59, vermoedt pro vinciaal beleidsambtenaar John Beijersbergen. Want zoet water in een van nature zout gebied is schaars. De put is nu nog zo'n twintig meter in doorsnee en groten deels overwoekerd met riet. Boot weet dat er in zijn jeugd meer naar de weg toe nog twee andere putten lagen, mogelijk ooit één geheel. De bron wordt geïntegreerd in het nieuwe na tuurgebied, zegt Beijersber gen. Het sloopbedrijf is na drukkelijk te verstaan gege ven dat er geen puin of andere rommel in mag worden ge gooid. „Da's slecht voor de pa ling", lacht Boot, diep in zijn hart blij met het tastbaar stuk je blijvende herinnering. Ver der doet de afbraak hem wei nig. Boerennuchterheid voert ook hier de boventoon. „Leuk is het niet, maar als de schuur zo nog vijf jaar was blijven staan", hij knikt naar de antie ke balken boven zijn hoofd, dan was er ook niks meer over geweest om naar te kijken. Ei genlijk is het een wonder dat het nog weg mag door Edith Ramakers VLISSINGEN - „De boete is niet zo erg, wel het feit dat we misschien aan minderjarigen softdrugs hebben verkocht", zegt Martin, bedrijfsleider van koffieshop Purple in Vlissingen. De koffieshop werd deze week voor de Middelburgse recht bank veroordeeld tot duizend euro boete, waarvan dé helft voorwaardelijk, voor verkoop van softdrugs aan twee Belgi sche jongeren van 16 en 17 jaar. Hij klinkt berouwvol. „We zien er streng op toe, dat we alleen aan meerderjarige klanten ver kopen. Daar hebben we regels voor opgesteld en daaraan hou den we ons. Bij de minste twijfel aan iemands leeftijd vragen we om een legitimatiebewijs. Kun nen ze geen bewijs laten zien, dan krijgen ze hun spullen niet In de zomerperiode trekken zijn medewerkers elke dag wel een keer de leeftijd van een klant in twijfel. „Sommigen zien er ou der uit dan ze zijn. We vragen naar hun leeftijd en legitimatie bewijs." Het inschatten van leeftijden is geen eenvoudige opgave. Hij herinnert zich een voorval met een reguliere klant. De jongen had een volwassen uiterlijk, was groot en rustig. „Maar ik had me vergist in zijn leeftijd. Dat bleek uit een krantenartikel over hem waarin stond dat hij zeventien jaar was. Hij weet nu dat hij hier pas weer welkom is als hij achttien is." Zakjes Hij zegt dat niet onomstotelijk is bewezen dat de Belgische jon gens de wiet ook echt bij Purple hadden gekocht. De plastic wietzakjes zijn in heel Neder land identiek. Op dit moment wordt de discussie gevoerd om de zakjes te voorzien van een huismerk. „Maar dat is ondoen lijk. Er gaan zoveel zakjes door heen en stempelen op plastic heeft ook weinig zin." Toch is dit een van de manieren om de afkomst van de wiet te herleiden en om het juiste ver koopadres te traceren. Burge meester A. van Dok-van Weele van Vlissingen heeft het marke ren van de zakjes wiet tot een van de actiepunten in het soft drugsbeleid gemaakt. Naar aanleiding van het voorval in juli vorig jaar heeft zij een paar keer overlegd met koffieshop houders en andere betrokkenen. „We moeten voorkomen dat verkoop aan minderjarigen zich herhaalt", legt Van Dok uit. Ze zegt dat het voor de porte monnee van de bedrijfsleiders aanti'ekkelijk is als zij kunnen bewijzen dat de softdrugs niet bij hen zijn gekocht. „Het lijkt me na deze uitspraak toch de moeite waard om daarover na te denken." In de koffieshops hangen bord jes waarop vermeld staat dat verkoop aan minderjarigen vei- boden is. Ook verkoop van alco hol en gebruik van harddrugs wox-dt niet toegestaan. „De toe gang wox-dt ontzegd." Perso neelsleden die vex*zaken worden op staande voet ontslagen. „De medewerker die tijdens de zo mer vorig jaar werkte, is al op gestapt. Wij zouden hem anders hebben moeten ontslaan", aldus de bedx'ijfsleider. GOES - J. Jorritsma-van Oos ten is gekozen tot nieuwe voor zitter van D66, regio Zeeland. Ze volgt F. Kiel op. De nieuwe voorzitter kan bogen op een i-uime politieke ex-varing. Ze was onder meer lid van de Tweede Kamer en Provinciale Staten en voorzitter van de be- stuurdersvex-eniging van D66. De x-egio Zeeland heeft ook een nieuwe regioraad ingesteld. Daarin gaan staten- en raadsle den, samen met hun steunfrac- ties, de lokale en regionale koers van de partij bespreken en standpunten op elkaar afstem men. VLISSINGEN - Op 17 decem ber wordt de traditionele ad ventsviering Nine Lessons and Carols gehouden in de Sint-Ja cobskerk. De Zeeuwse Koor school en het rooms-katholieke mannenkoor vercorgen de mu zikale ondersteuning. De dienst begint om 19.30 uur. De mission to seafarers en de wijkgemeente Binnenstad van Vlissingen staan borg voor de oi'ganisatie. A. Baas en assistent-chaplain A. Datema leiden de dienst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13