Serviër ondanks akkoordje tot 27 jaar cel veroordeeld |C02-uitstoot Europa blijft stijgen PZC Regeringsraad Irak ligt op ramkoers met sjiitische ayatollah Russen dwarsbomen verklaring OYSE-top Noodweer teistert zuiden van Frankrijk Vietnam pakt corruptie aan Opnieuw rel in zaak-Jackson Rechtszaak moord Lindh in 2004 Condooms op Vlaamse scholen Omkoping voor goede scholen Griepepidemie treft heel België Rumsfeld krijgt prijs voor onzinnigste uitspraak Commissaris Wallström luidt noodklok over negeren Verdrag van Kyoto VS waarschuwen voor aanslagen van Al Qaeda woensdag 3 december 2003 HANOI - Een Vietnamese rechtbank heeft gisteren een direc trice van een staatsbedrijf wegens verduistering ter dood ver oordeeld. De rechters gaven gevangenisstraffen van drie jaar aan twee voormalige staatssecretarissen. De directrice van een firma van het ministerie van Landbouw drukte geld en eigendom van de staat achterover. De plaats vervangende ministers van Landbouw en vijf andere aange klaagden waren ervan beschuldigd fraude en verduistering te hebben uitgelokt. Volgens de rechtbank kostte dat de regering 7,48 miljoen dollar. ANP/RTR LOS ANGELES - De autoriteiten in Californië hebben mi crofoontjes gevonden bij het politiedistrictsbureau waar de popster Michael Jackson is verhoord. Volgens de politie heeft een journalist geprobeerd rechercheurs af te luisteren op de dag dat Jackson zichzelf meldde voor verhoor. De microfoontjes zijn ontdekt vlakbij plaatsen waar de re chercheurs vaak-even pauzeren en die niet toegankelijk zijn voor het publiek. De politie heeft geen idee wie de afluisterap paratuur heeft achtergelaten. ANP STOCKHOLM - De verdachte van de moord op de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken Anna Lindh moet op 20 ja nuari in Stockholm voor de rechter komen. De hoofdaankla ger Klister Petersson zei gisteren in de Zweedse krant Dagens Nyheter dat de rechtszaak drie tot zes dagen kan duren. Anna Lindh werd op 10 september in de buik gestoken in een groot warenhuis in Stockholm, waar ze zonder beveiliging aan het winkelen was. De moeder van twee kinderen stierf de volgende ochtend. Lindh werd genoemd als de toekomstige premier van het Scandinavische land. De verdachte Mijailo Mijailovic zegt onschuldig te zijn, maai de autoriteiten zeggen voldoende technisch bewijs tegen hem te hebben. ANP/DPA/AFP/RTR BRUSSEL - Het Vlaamse parlement overweegt om alle mid delbare scholen te verplichten om een condoomautomaat op te hangen. Parlementariër Roegiers van de socialistische par tij Spirit, die een voorstel daartoe heeft ingediend, wil zo de strijd aanbinden tegen onveilige seks. Die is de oorzaak van ziekten als aids en van ongewenste zwangerschappen. Roegiers wijst op een Nederlands onderzoek waaruit zou blij ken dat de helft van de 17- tot 23-jarigen bij losse contacten onveilige seks heeft, vooral omdat er geen condooms in de buurt zijn. Deze week besloot de Belgische regering al om jon ge vrouwen korting te geven op de pil. ANP LONDEN - Ouders in Groot-Brittannië zijn bereid ver te gaan om hun kroost op een behoorlijke basisschool geplaatst te krijgen. Een onderzoek uitgevoerd door de BBC wijst uit dat mensen daarbij zelfs omkoping en bedreiging niet schu wen, meldde de krant The Independent gisteren. Bijna een op de drie directeuren van gegoede lagere scholen zou met het fenomeen te maken hebben. Aanbiedingen van ouders kunnen flink in de papieren lopen. Zo zou een school directeur in West-Londen 5000 pond per jaar aangeboden hebben gekregen door ouders die er zeker van wilden zijn dat hun kind op die school terecht kon. ANP Minister De Hoop Scheffer (r) van Buitenlandse Zaken verwelkomt zijn Amerikaanse ambtgenoot Powell in Maastricht. foto Jasper Juinen/ANP door Jaco van Lambalgen en Lianne Sleutjes MAASTRICHT - De top van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OV- SE) is mislukt. De weigering van Rusland om zijn troepen snel terug te trekken uil de vroe gere sovjetrepublieken Georgië en Moldavië, blokkeerde in Maastricht een slotverklaring. OVSE-voorzitter De Hoop Scheffer meent dat de top toch goed resultaat heeft opgele „Van de 55 landen, steu er 54 mijn slotverklaring." Hoop Scheffer koos er voor, overleg met de Verenigde om een duidelijk signaal te geven aan Rusland. Hij be in zijn slottekst op te ne men dat bijna alle lidstaten erop staan dat Rusland voor het eind van dit jaar zijn troepen terug trekt uit Georgië en Moldavië. Eerder op de dag uitte de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken Powell harde kri tiek op de Russische opstelling. Hi] noemde het een tegenvaller dat Rusland zijn afspraken niet nakomt. Powell wees hierbij zo wel op de terugtrekking van mi litairen uit voormalige sovjetre publieken als op het schenden van de mensenrechten door Rusland in Tsjetsjenië. Rusland reageerde bij monde van minister van Buitenlandse Zaken Ivanov gepikeerd. Mos kou vindt dat de OVSE-top niet het podium was om eerder ge maakte afspraken opnieuw aan de orde te stellen. GPD door Egbert Stoel en Thomas Verfuss DEN HAAG - Het Joegoslavië- Tribunaal heeft de Bosnisch- Servische officier Nomir Nikolic, die in 1995 betrokken was bij de massaslachting van Srebrenica, gisteren veroor deeld tot 27 jaar cel. De straf was onverwacht zwaar. De aan klagers hadden 15 a 20 jaar ge- eist. De aanklagers en de verdedi ging van de 48-jarige Nikolic hadden het tijdens het proces op een akkoordje gegooid met de verdediging. Als eerste Serviër ooit bekende de legercomman dant schuld voor zijn rol bij de tragedie. In ruil daarvoor lieten de aanklagers het zwaarste punt van de aanklacht, genoci de, vallen. Nikolic was geschokt over de verrassende strafmaat en sloeg zijn handen voor zijn gezicht. Volgens zijn raadsman S. Kirsch is het zonder meer 'voorstel baar' dat de Bosnische Serviër in hoger beroep gaat. Nikolic was in 1995 een onder geschikte van generaal Krstic, de enige verdachte die tot nu toe is veroordeeld wegens genocide (volkenmoord) na de val van Srebrenica. Hij werd vorig jaar opgepakt en ontkende in eerste instantie alle schuld. Maar nadat achter de schermen een overeenkomst werd geslo ten, gaf Nikolic in mei plotse ling toe dat hij aan de planning en organisatie van de massa moord op duizenden moslims had meegedaan. Hij werd for meel schuldig bevonden aan et nische vervolging, een misdaad tegen de menselijkheid, maar niet langer vervolgd wegens ge nocide. De rechters zetten vraagtekens bij deze praktijk van 'akkoord jes' tussen aanklagers en verde diging, een tactiek die steeds meer in zwang raakt bij het tri bunaal. Een van de rechtvaardigingen BRUSSEL - Ongeveer 3 procent van de Belgische bevolking heeft griep. Dat is het begin van een epidemie, aldus de Belgi sche minister van Volksgezond heid Demotte gisteren. Het virus is vanuit Frankrijk komen opzetten en heerst nu in alle Belgische provincies. Voor al jongeren zijn getroffen: som mige scholen melden ongewoon veel lege schoolbankjes. Deskundigen verwachten dat de epidemie zich de komende twee weken uitbreidt. Volgens de overheid heeft het nog steeds zin om een antigriepprik te ha len ter bescherming. Het Weten schappelijk Instituut voor de Volksgezondheid (WIV) in Bel gië noemt het type virus (A/H3) niet gevaarlijk maar wel verve lend. Patiënten kunnen tot 40 graden koorts krijgen en moe ten in bed blijven. Volgens viroloog Osterhaus van het Nationaal Influenza Cen trum in Rotterdam is in Neder land geen sprake van een griep- golf. „Eigenlijk is er nog niets aan de hand." In zijn ogen is ook geen sprake van een enorme uit braak van griep in Europa, on danks de geluiden uit België en Frankrijk. ANP voor de praktijk is de besparing van tijd en geld voor het tribu naal. Hieraan mag volgens de rechters in de zaak-Nikolic ech ter geen overdreven gewicht worden toegekend, gelet op de enorme schaal en zwaarte van de misdaden in Srebrenica. Angst Zo herinnerden de rechters er aan dat Nikolic erbij was toen in Potocari, vlakbij de basis van het Nederlandse VN-bataljon Dutchbat, de mannen van Sre brenica werden gescheiden van de vrouwen en kinderen. Nikolic hoorde het huilen van de kinderen en zag de angst van de vrouwen, aldus de Chinese VN-rechter Liu die de uitspraak voorlas. Ook hadden de rechters - behal ve Liu de Argentijnse Argibay en de Oekraïner Vassylenko - de verdachte tijdig gewaarschuwd dat zij zich niet gebonden acht ten aan de strafmaat die in de 'deal' zou worden overeengeko men. De rechters namen de eis dan ook niet over. Het is voor het eerst dat bij het VN-tribunaal een langduriger straf wordt op gelegd dan in het "akkoord' was overeengekomen. ANP van onze redactie buitenland BAGDAD - De door de Ameri kanen aangestelde tijdelijke re geringsraad van Irak koerst aan op een conflict met de sjiitische meerderheid van het land. Vól gens The Washington Post van gisteren neemt de raad afstand van de machtigste sjiitische lei der in Irak, grootayatollah Al Sistani. De opstelling van de raad zou het gevolg zijn van een intensie ve lobby van de Amerikaanse bewindvoerder, Bremer. De kwestie draait om het scenario dat de Amerikanen voor ogen hebben om de macht in Irak snel over te dragen. Washington wil stamoudsten en andere invloed rijke lokale Irakezen per pro vincie een Nationale Assemblee laten kiezen die op zijn beurt weer een nieuwe overgangsre gering zal aanstellen. Al Sistani voelt daar niks voor. Hij eist dat alle Irakezen een stem moeten kunnen uitbrengen voor de as semblee en voor gemeentebe sturen. De steun van Al Sistani is voor de Amerikanen van cruciaal be lang. Voor veel Irakezen gelden de opvattingen van de geestelijk leider als wet. De situatie kan uitmonden in een officiële ver werping van een nieuwe over gangsregering door de sjiieten in Irak. Daarmee zou de toch al smalle machtsbasis van de Amerikanen in Irak nog verder afbrokkelen. Ongeveer 60 pro cent van de Iraakse bevolking is sjiiet. Zij werden tijdens het re gime van desoennietische presi dent Saddam Hoessein en zijn kliek onderdrukt. De VS zien het houden van ver kiezingen evenwel niet zitten. De organisatie ervan zal te veel tijd vergen, zeker al omdat er geen betrouwbare kiesregisters in het land zijn. ANP/AFP Advertentie walstraat 197 vlissingen tel.0118-417377 A.dvertentie) van onze redactie buitenland LONDEN - De Amerikaanse minister Donald Rumsfeld van Defensie heeft de Britse Foot in Mouth Award gewonnen. Hij kreeg de prijs voor de onzin nigste openbare uitspraak: een omslachtige omschrijving tij dens een persconferentie in fe bruari. Rumsfeld zei: „Rapporten, die zeggen dat iets niet is gebeurd, vind ik altijd erg interessant. Zoals we weten zijn er bekende bekendheden, dingen waarvan we weten dat we ze weten. We kennen ook bekende onbe kendheden, ofwel dat we we ten dat er dingen zijn die we niet weten. Maar er zijn ook nog onbekende onbekendhe den, dat zijn dingen waarvan we niet weten dat we ze niet weten." De prijs wordt jaarlijks uitge reikt door de taalorganisatie British Plain English Campai gn. Woordvoerder J. Lister zei dat de uitlating van Rumsfeld precies van het soort is dat de organisatie probeert tegen te gaan. Zij stelt zich sinds 1979 ten doel te garanderen dat over heid haar informatie op een duidelijke manier brengt. „We denken te weten wat hij be doelt, maar we weten niet of we het echt weten", zei Lister te gen de Britse krant The Guar dian. Rumsfeld versloeg de Ameri kaanse acteur en politicus Ar nold Schwarzenegger en de Britse Eurocommissaris Chris Patten. Schwarzeneggers uit spraak „Het homohuwelijk is iets dat zou moeten plaatsvin den tussen een man en een vrouw", kreeg de tweede prijs. „Na politieke zelfmooi-d te hebben gepleegd moet de Con servatieve Partij nu leven met de zure vruchten", zei Patten en werd daarmee derde. ANP ef Volgens recente informatie zou den terroristen een door buiten landers bewoonde wijk in de Saoedische hoofdstad Riyad in de gaten houden. Het Saoedi sche televisiejournaal waar schuwde eerder voor een aanval door het netwerk Al Qaeda. Twee gebouwen in Nairobi (Ke nia) zijn gisteren geëvacueerd wegens de dreiging van een aan val. ANP/AFP Reddingwerkers brengen in Marseille een man en diens twee honden in veiligheid. van onze redactie buitenland MARSEILLE - Overstromingen en al twee dagen aanhoudende zeer zware regenval hebben in het zuiden van Frankrijk zeker drie mensen het leven gekost. Twee mensen worden vermist. Het verkeer in het zuidoosten van Frankrijk ligt op veel plaat sen stil. Twee kernreactoren aan de oe ver van de Rhöne bij Cruas- Meysse zijn gisteren afgescha keld, omdat een verstoring dreigde van de koelwatervoor ziening door ronddrijvende tak ken, boomstammen en andere voorwerpen. De stroomvoorzie ning komt niet in gevaar. De autoriteiten vrezen dat Rhö- ne-dijken het begeven door het snel wassende water. De stad Avignon wordt met overstro ming bedreigd. In Marseille zijn duizend mensen geëvacueerd. De vrees bestaat dat daar men sen hun huizen moeten verlaten door de regenval, die ook van daag nog zou aanhouden. In de departementen Bouches- du-Rhóne, Vaucluse, Gard en de Hérault geldt een advies omniet de weg op te gaan. Veel wegen, waaronder de A50 en A51 bij Marseille, zijn overstroomd. Bij Le Puy-en-Velay moesten vijfhonderd mensen in veilig heid worden gebracht. Ten noorden van Nimes evacueerde de brandweer met boten tien tallen dorpelingen. Ook in het departement Loire moesten foto Claude Paris/AP mensen geëvacueerd worden. In Marseille werd in een onder gelopen parkeergarage het lijk van een 45-jarige man gevon den. In Orange verdronk een 80- jarige man en een 50-jarige au tomobilist die de afzetting van een brug negeerden. In Marseil le wordt een 64-jarige man ver mist en ten westen van Lyon een 53-jarige vrouw, die door het stijgende water van een brug werd afgesleurd. ANP/DPA gdoorHans Gertsen 4 -BRUSSEL - De landen van de JEuropese Unie moeten meer -doen om de uitstoot van broei kasgassen te verminderen. Zon- aanvullende maatregelen de meeste lidstaten de doelstelling van het Kyoto-pro- niet te halen, zo waar schuwt Eurocommissaris Mar- git Wallström van Milieu, i-Wallström vraagt de lidstaten extra maatregelen. Anders wordt het volgens haar vrijwel onmogelijk om de doelstelling van het Verdrag van Kyoto te halen. s Broeikasgassen zoals kooldi- toxide (CO^) dragen bij aan de veranderingen van het klimaat. In het Japanse Kyoto legden de vijftien lidstaten van de EU zich in 1997 vast op een verminde- ring van de uitstoot van broei met zo'n 8 procent 2010 ten opzichte van 1990. De afgelopen twee jaar is de uitstoot echter gestegen, Vooral de toename van CO.,, dat goed is voor 82 procent van alle broeikasgassen, baart Wall ström zorgen. De CO,-uitstoot i groeide sinds 1990 met zo'n 20 procent en zal zonder ingrijpen tot 2010 met 34 procent toene- men. Vooral het transport is ver- antwoordelijk voor die groei, i Wallström wil daarom met de i sector praten over extra inspan ningen om de uitstoot tegen te gaan. Van de vijftien EU-lidstaten zit ten alleen Groot-Brittannië en Zweden op schema. Volgens de cijfers van Wallström zit Neder land in de middenmoot. Neder land zal de doelstelling vrijwel halen mits aanvullend beleid wordt uitgevoerd. Spanje is de slechtste leerling van de klas. Als Spanje niet snel drastische maatregelen neemt, dan dreigt het in 2010 30 procent meer broeikasgas te produceren dan afgesproken. Denemarken, Oostenrijk, België en Ierland dreigen in 2010 20 procent meer uit te stoten dan beloofd. Het is overigens nog altijd niet duidelijk of het Kyoto-protocol ooit van kracht wordt. Datispas het geval als ook Rusland het verdrag ratificeert. De EU wil graag dat Rusland zo snel moge lijk ratificeert, maar de Verenig de Staten, die niets zien in het Kyoto-protocol, proberen de Russen daarvan af te houden. Brussel houdt de Russen voor dat ze de komende jaren vele miljarden kunnen verdienen als ze het verdrag tekenen via de handel in 'emissierechten'. Een adviseur van de Russische president Poetin zei gisteren dat Moskou het verdrag wil blokke ren omdat de milieu-eisen de economische groei in Rusland bedreigen. Poetin zei onlangs dat het opwarmen van de aarde voor het koude Rusland mis schien helemaal zo slecht nog niet is. „Ik hoop dat hij dat als grap bedoelde", zei Wallström gisteren. „Als het klimaat een paar graden warmer wordt, dan dreigt een enorme ecologische en economisch ramp, ook in Rusland." Het kan volgens haar leiden tot het ontdooien van de permafrost, de permanent be vroren ondergrond in Siberië. Dat zou catastrofaal zijn voor wegen, spoorlijnen en gas- en oliepijpleidingen. GPD RIYAD - In Saoedi-Arabië en Kenia wordt opnieuw gevreesd voor terroristische aanslagen. Dat maakten de ambassades van de Verenigde Staten in Riyad en Nairobi bekend. MA Mm POMPIERS MuRSEllIM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5