De Bruijn jaagt op biljartgoud Ik wilde me overal even laten zien PZC Bestuur Olympia ontneemt Schueler aanvoerdersband Jacco Nelen geveld door kuitbeenbreuk Oud-schaakvoorzitter De Vlieger overleden Bergdolmo aai knie geopereer Hulstenaar naar Europees kampioenschap bandstoten in Spanje uitslagen agenda mm Fr. Keen en Heiste fors gezakt op wereldranglijst Kamyshleeva komt met de schrik vrij door Frits Bakker OOSTBURG - Ooit trok Leen de Vlieger ten strijde tegen misstanden in de Zeeuwse schaakwereld. Hij sprak als oud-voorzitter van de Zeeuwse bond over sjoemelen, ronselen en competitievervalsing als re actie op de snelle opkomst van Het Witte Paard uit Sas van Gent. „Het is een onwaardig gedoe", berichtte hij de Zeeuwse clubs. Leen de Vlieger, voorzitter van de Zeeuwse schaakbond van 1971 tot 1984, is in Oostburg op 82-jarige leeftijd overleden. Hij was jarenlang een duizend poot in de schaakwereld. Op 25 januari 1949 richtte hij de Schaakclub Breskens op. Twee jaar later haalde hij dr. Max Euwe al voor een simultaan naar Zeeuws-Vlaanderen. De Vlieger keek er later op te rug als een van de hoogtepun ten uit zijn loopbaan. „Max Euwe sliep bij me thuis en heeft me later een prachtige bedank brief geschreven." Ook een ontmoeting met Anatoli Kar- pov in Gent was een dierbare herinnering. Leen de Vlieger was het boeg beeld van de West-Zeeuws- Vlaamse schaakclub (eerst Breskens, later SVWZV) en nam pas in 1989 afscheid als voorzitter. Het schaken leerde hij op jeugdige leeftijd. „Niet van mijn vader, want die was een verwoed dammer, maar van mijn oom uit Bergen op Zoom. Mijn broer en ik speel den thuis onnoemelijk veel partijen." Als voorzitter van de Zeeuwse schaakbond was hij in 1971 de opvolger van drs. J. Scheltens. Hij was drager van de ereme daille in goud van de orde van Oranje Nassau. In 1984 werd De Vlieger gehul digd als lid van verdienste van de Nederlandse schaakbond. Hij was ook erevoorzitter van de Zeeuwse schaakbond en de Oostburgse vereniging SVWZV. woensdag 3 december 2003 pia doelbewust van de gehouden binnen de ciffl vertelt de voorzitter. „Dal' minstens een str af corner moeten leveren. Een fluit naai bleef in beide gevallen*; terwege. Dat deed de stop: bij Schueler min of meer d| slaan. Eén van de arbiters bi. hij toe het veld best te wï verlaten, als ze maar beten den gaan fluiten." Na geel volgde rood, na hetn het einde van de wedstrijd,! dat Olympia niet meer ve wilde. „Nogmaals, dat i niet", zegt Rikken. „Hett had gewoon verder moeten; len." Dat deed Olympia nie; emotie won het op dat moe van het gezond verstand. heeft ook wel te maken met feit dat het nog allemaal je jongens zijn." Rapport Gijs Schueler de aanvoert: band ontnemen, is alles wal bestuur van Olympia tot o[ moment aan maatregelen^ te nemen. „Ik heb mijn rap; opgesteld en dat naar dei keybond gemaild. Wat er gaat gebeuren, weet ik niet.; team krijgt wellicht een Ik; en punten in mindering. Heil alle kanten uit." Gijs Schueler wil overigens: passief wachten op de uitspr, van de strafcommissie. Rife „Hij wil zijn zaak mondé toelichten bij de strafconiï sie. Dat recht heeft hij, daa: hij ook gebruik van maker afwachting daarvan kan hi; woon spelen omdat in dei keywereld dezelfde regels: den als in het voetbal." DORTMUND - André Bei? mo komt voorlopig niet ini voor Borussia Dortmund. De N oorse verdediger, vori? zoen nog actief voor Ajax,! de knie geopereerd. Zijn ren wordt pas na de winterstop; wacht. ANP/SID door Karei Pleunis TERNEUZEN - Het bestuur van de Terneuzense hockeyver- eniging Olympia heeft Gijs Schueler ontheven uit zijn func tie als aanvoerder van het eerste mannenteam. Die beslissing is genomen nadat het bestuur de aanvoerder en vice-aanvoerder Jan Kruise had gehoord naar aanleiding van het staken van de wedstrijd van zondag tegen Gilze Rijen. Olympia stapte van het veld toen Schueler na pro testeren eerst geel en daarna rood had gekregen van de scheidsrechter. Voorzitter Eric Rikken zegt de actie van zijn eerste team af te keuren. „Het kan niet, het mag niet, het valt op geen enkele ma nier goed te praten. Maar als voorzitter vind ik wel dat spe lers het recht hebben hun me ning op het voorval kenbaar te maken. Ze hebben hun lezing kunnen geven." Rikken nam ook contact op met zijn collega van Gilze Rijen. „Die betreurde de gang van zaken eveneens ernstig." Uit de gesprekken met aanvoerder Schueler en vice- aanvoerder Kruise, die overi gens ook geel kreeg, heeft Rik ken geconcludeerd dat het team zich ernstig gedupeerd voelde door de leiding van beide club- scheidsrechtei's. Rikken: „Het is het aloude eu vel. De hockeywereld kampt met een enorm tekort aan scheidsrechters. Tot in de derde klasse worden wedstrijden ge leid door clubmensen. Met dat fenomeen moeten we leven. Als bestuur hameren we er voortdu rend op: niet op deze arbiters te reageren. Zij staan er ook voor hun lol. Zondag deden zich kort na elkaar echter twee spelfases voor die de zaken bijna deden ontploffen. Toen Schueler rood kreeg, is het team opgestapt om te voorkomen dat de boel nog verder zou escaleren." Rikken spreekt over een pittige overtreding van de zijde van Gilze Rijen die onbestaft werd gelaten. „Vervolgens werd bij een uitslag een speler van Olym- door Frits Bakker HULST - Al jaren is er geen be tere bandstoter op de wereld dan Jean Paul de Bruijn. De 39- jarige Hulstenaar werd in de af gelopen drie jaar drie keer kam pioen van Europa en heeft de pech dat er sinds 1998 geen we reldkampioenschap in deze dis cipline meer wordt gehouden. Zaterdag en zondag doet De Bruijn in Spanje een gooi naar zijn vierde Europese titel. Twee dagen van tevoren stapt de Zeeuws-Vlaming in de auto voor een rit over ruim dertien honderd kilometer, omdat zijn vriendin Denise liever niet met het vliegtuig reist. „Ik zie er niet tegenop, want ik heb tijd genoeg om me aan te passen. Zo ver moeid zal ik ook niet aankomen. We rijden om beurten." De Europese titelstrijd wordt gehouden in een cultureel cen trum in Cervera, zo'n honderd kilometer westelijk van Barce lona. Het toernooi wordt vol gens een open inschrijving ge speeld. Iets meer dan zeventig spelers zijn aangemeld, die in poules strijden om een ticket voor het hoofdtoernooi. De par tijlengte bedraagt 200 caram boles. Kanshebbers Jean Paul de Bruijn, die in het driebanden speelt voor Del- ta/Ockenburgh uit Goes, is als titelverdediger de enige ge plaatste speler. Dat betekent voor de Hulstenaar dat hij auto matisch tot de beste acht spelers behoort en pas zaterdag hoeft te starten. Andere kanshebbers en specialisten in het bandstoten zijn de Nederlanders Martien van der Spoel, Dave Christiani en Michel van Silfout, de Belg John Claessen, de Duitsers Fa bian Blondeel en Wolfgang Zen- kner en de Spanjaard Jordi Amell. De Bruijn heeft zijn drie voor gaande titels behaald in Duis burg (2001), Wijchen (2002) en Amsterdam (2003). Hij is hou der van het recordmoyenne, dat op 26.08 staat en werd gespeeld in de voorronden voor het NK van 2002. De omschakeling van drieban den naar bandstoten is de Zeeuws-Vlaming in de voorbe reiding op het EK goed afge gaan. „Ik heb mijn laatste wed strijd voor de eredivisie tegen Gerwin Valentijn gespeeld en ben daarna overgeschakeld. Twee uurtjes training per dag volstaat, om het gevoel te krij gen. Bij bandstoten is verzame len, plaatsen en seriewerk het belangrijkst. Na twee weken trainen heb ik dat weer redelijk in de vingers." Voor de winnaar zit er ook dit jaar geen vervolg in. Het Euro pese toernooi staat al vijf jaar als eindpunt op de internatio nale kalender. „Verder in de we reld is er weinig interesse, om dat de topspelers allemaal in Europa zitten", legt De Bruijn uit. Bij het laatst gehouden WK, dat werd gewonnen door Jos Bon- gers, behoorden een Argentijn, een Mexiaan en een Japanner tot de deelnemers. Zij speelden geen rol van betekenis. Jean Paul de Bruijn, drievoudig Europees kampioen in het bandstoten, verdedigt in Spanje zijn titel. foto William Moore/GPD door Barry van der Hooft GOES - Jacco Nelen heeft maandagavond een beenbreuk opgelopen. De doelman van Oostkapelle, die ook voor de futsalploeg van FM Sranang speelt, kwam bij een duel in de zaal verkeerd terecht en wordt morgen in Antwerpen door dok ter Martens geopereerd. De futsallers van hoofdklasser Sranang speelden een beker duel met tweedeklasser Magi- ca/Vershof Nelisse uit Bergen op Zoom. Het duel eindigde in 5-5 en tijdens de beslissende straf schoppenserie kwam Ne len verkeerd terecht bij een pe nalty van John van Loenhout, die op het veld voor de profs van VW Venlo uitkomt. „Ik voelde gelijk dat het fout zat", zei Ne len gisteren. „Volgens mijn huisarts heb ik een spiraalvor mige breuk in mijn kuitbeen en in mijn enkel is ook wat bot ver schoven. Dokter Martens zal dat met pinnen en plaatjes weer rechtzetten." Johan van 't Westeinde heeft veel verdiensten voor de paardensport door Karei Pleunis OOSTBURG - Samen aan de keukentafel. Johan van 't West einde en zijn vrouw Adrie, onaf scheidelijk. Mooie foto op de achtergrond, van toen hij het bondsereteken van de KNF kreeg voor zijn jarenlange ver diensten in de paardensport. Een man met hart voor zijn sport. „Ik wil vooral niemand kwetsen, want ik wil zo graag dat het goed gaat met de paar densport." En dan schakelt Johan van 't Westeinde, eigenaar van een ge mengd- en loonbedrijf uit Oost burg, al snel over naaphet verle den. Er verschijnt eeri glimlach op zijn gezicht. „Toen ja, twintig jaar geleden of langer. Toen was het nog een echte familiesport. Reden we met twee veewagens naar een concours in Zevenber gen. Stopten we bij terugkeer in Zaamslag om samen wat te gaan drinken. Ja, het waren de tijden van de vier- en achttallen. Mooie wedstrijden. Die zie je nu niet meer." Individueel „Het collectief bestaat vrijwel niet meer, het is allemaal zo in dividueel géwordén. Je mag het eigenlijk niet zeggen, maar als bestuur van een vereniging ben je vaak goed voor het inleveren vari de startcoupons en het af dragen van de contributie. Rui ters en amazones moeten lid zijn van een club, anders mag je niet eens starten op een concours. Ik vraag me wel eens af hoeveel ruiters en amazones er nog bij een club zouden zitten indien die verplichting niet langer van kracht zou zijn. Want de betrok kenheid tussen leden en club is veel minder dan vroeger." „We mogen in Biervliet nog niet eens klagen", vervolgt Johan van 't Westeinde. „Hier is nog wel sprake van enige binding met de leden. Maar ons concours moeten we in Axel houden en bij het opbouwen zijn we afhanke lijk van vrijwel allemaal gepen sioneerden. Dat zegt toch iets. Vroeger hadden we hier in Bier vliet een prachtig terrein op De Braakman. Daar staan nu bun galows. Het zij zo, er valt niets aan te veranderen. Gelukkig dat we op het terrein van de familie D'Hondt in elk geval nog kun nen trainen. Dat houdt de bin ding tussen de leden toch nog een beetje in stand. We houden elk jaar ook een ruiteravond en Johan van'tWesteindeen zijn vrouw Adrie: „De betrokkenheid tussen leden en clubs is veel minder geworden." fotoCamileSchelstraete ruitermiddag. Je begrijpt best waarom." Op papier is hij zowel voorzitter als secretaris van de club. „Maar mijn vrouw houdt alles bijMijn dochter Marlies zit ook in het bestuur en met Corrie D'Hondt, Frans Haak en Joke Begijn hebben we nog drie be stuursleden. Het kan veel slech ter." Fuseren Zeeuws-Vlaanderen kent nog heel wat paardensportvereni gingen. Ook op de Bevelanden huizen er heel wat. „Het zijn er eigenlijk te veel", meent hij. „Sommigen bestaan welgeteld nog uit vijf familieleden. Dat kanzolang er maar aan de bond wordt afgedragen. Maar eigen lijk zouden die clubjes moeten fuseren. Dan krijg je grotere bolwerken die ook eens een mooi concours kunnen hou den." De toekomst baart hem zorgen. Niet dat hij bang is dat zijn ei gen Haringruiters (twintig rij dende, twintig niet-rijdende le den) op de fles zal gaan. „Als ik weg ben... Mijn dochter is zo fa natiek, die zal de club nooit la ten springen. Al heeft ze twee kinderen en werkt ze. Hij hoopt dat zijn dochter het op termijn over zal nemen, maar in werkelijkheid bedoelt hij dat hij dat wel verwacht. In algemene zin is de belangstel ling voor een bestuursfunctie echter gering. Weer dat indivi dualisme. „En zij die het zo graag willen, begrijpen er vaak niets van. Ze weten niet hoe een club geleid moet worden." Hij is, zoals hij dat zelf ver woordt, van het ouderwetse stempel. „De paardensport heeft me veel geld gekost. Ik was soms weg op momenten dat ik op mijn bedrijf hoorde te zijn. Gelukkig vond Adrie het alle maal goed, schat van een vrouw. Maar ik vind dat je je als voor zitter van een overkoepelende organisatie moet laten zien. Het is niet verplicht, maar het wordt gewaardeerd door verenigingen als je op hun evenement komt. Je hoeft daar niet van 's morgens tot 's avonds te zitten, maar een paar uurtjes moet kunnen. Ambassadeur Johan van 't Westeinde ziet zichzelf ook als ambassadeur van zijn sport. En dat wil hij ook uitdragen. „Ik ben ooknog jury lid, zie soms jeugdige combina ties waarvan ik denk: dit heeft geen zin, dit heeft geen toe komst. Maar in tegenstelling tot andere juryleden zal ik een kind nooit afbreken. Ik zal aanwij zingen geven, toch een beetje proberen te sturen. Het kind moet plezier houden in zijn hob- by." En dan deelt hij nog een sneer uit. Want hij hij heeft ook visie op het landelijke paardensport- beleid. „Vroeger had je diverse basisorganisaties. De KNF, de NKB, de NBVR en de Neder landse Ponyclub. Zij hadden al lemaal oog voor de basis, daar moest gestimuleerd worden. Nu hebben we alleen nog de KNHS, die zich vooral fixeert op top sport. Twee directeuren. Moet toch allemaal betaald worden door de leden. De organisatie draait met grote verliezen. Ik ben altijd tegenstander geweest van dat samengaan. En dat zal ik de rest van mijn leven ook blijven. Zeker weten." New York. NBA: Boston Celtics r Memphis Grizzlies 89-96, New York Knick-s - Detroit Pistons 78-79, Chicago Bulls - Milwaukee Bucks 97-87, Phoenix Suns - Indiana Pacers 82-89, Utah Jazz - New Jersey Nets 91-84, Los Angeles Clippers - San Antonio Spurs 91-83. Amsterdam. ULEB Cup mannen. Groep A: Demon Astronauts (Ned) - KK Za greb (Kro) 64-66 (33-43), Akademik Sofia (Bui) -Real Madrid (Spa)93-91 (43-56),Skyli- ners Frankfurt (Dui) - Breil Milano (Ita) 67-61 (40-31). Stand: 1. Sofia 4-8,2. Milaan 4-6,3. Real Madrid 4-4, 4. Frankfurt 4-4, 5. Zagreb 4-2,6. Astronauts 4-0. Groep E: Makedonikos BC (Gri) - EiffelTo- wers (Ned) 98-79 (48-41), Adecco Estudian- tes (Spa) - Braunschweig (Dui) 91-87 (47-34), Buducnost Podgorica (Ser) - Le Mans Sarthe (Fra) 85-81 (41-27). Stand: 1. Estudiantes 4-6, 2. Makedonikos 4-6, 3. Le Mans 4-4, 4. Buducnost4-4,5. EiffelTowers4-2,6. Braun schweig 4-2. Zoutelande. WK vrouwen. Achtste ronde: Hoekman (Ned) - Tansyk- koetsjina (Rus) 1-1, Pakoeckiene (Lit) - Ka- myshleeva (Ned) 1-1, Chub (Ned) -Teterina (Rus) 1-1, Doumesh (Ned) - Seppa (Est) 1-1, Valioekevic (Lit) -Platonova (Rus) 1-1, Milsji- na (Rus) - Goloebjeva (Let) 0-2, Baltatsji (Oek) - Pasjkevitsj (WRu) 1-1. Stand: 1. Kamyshleeva 12 punten, 2. Tansykkoetsjina, Baltatsji, Goloebjeva 10,5. Chub, Teterina, Pasjkevitsj 9, 8. Hoekman, Milsjina 8,10. Pakoeckiene, Platonova 7,12. Seppa 5,13. Doumesh, Valioekevic 4. Split. WK, vrouwen. Groep A: Servië en Montenegro-Australië 41-18 (24-6), Kroatië- Brazilië 32-25 (11-12). Groep B: Rusland- Zuid-Korea 28-27 (11-15), Tsjechië-Uruguay 47-16 (22-6). Groep C: Japan-Tunesië 30-24 (15-12), Oekrai'ne-Noorwegen 30-29 (15-12). Groep D: Hongarije-lvoorkust 43-25 (19-13), Slovenië-China 34-26 (18-13). Sydney. Champions T rophy, vrouwen. Derde speelronde: Nederland - Zuid-Korea 4-3 (1-1). 7. Boomgaardt 1-0 (sc), 33. Seong Eun Kim 1-1,38. Kwong Min Fo 1-2,39. Kar- res 2-2, 41. Mi Seong Lee 2-3, 48. De Bruijn 3-3 (sc), 62. Van der Vaart 4-3. Argentinië - Engeland 2-0 (0-0), China - Au stralië 1-0(1-0). Stand: 1. Argentinië 3-7 (8-4), 2. China 3-7 (5-3), 3. Australië 3-6 (7-2), 4. Nederland 3-3 (5-6), 5. Zuid-Korea 3-3 (6-8), 6. Engeland 3-0 (1-9). Sportprijsvragen Lucky Day. 3-6-9-10-12-16-21 -22-24-25-26- 36-39-46-48-50-53-56-66-71 (onder voorbehoud). Verenigde Arabische Emiraten. WK onder 20 jaar. Groep D: Engeland-Egyp te 0-1, Japan - Colombia 1-4. Stand: 1, Co lombia 2-4 (4-12. Egypte 2-4(1-0), 3. Japan 2-3 (2-4), 4. Engeland 2-0 (0-2). Groep E: Ivoorkust - Ierland 2-2, Ua Saudi-Arabië 1-1. Stand: 1. Ierland!- 2. Ivoorkust 2-4 (4-3), 3. Mexico 2-1 li Saudi-Arabië 2-1 (2-3). Groep F: Duitsland - Verenigde Stale Paraguay - Zuid-Korea 1-0. Stand: L Korea 2-3 (2-12. Verenigde Staten2? 3. Duitsland 2-3 (3-3), 3. Paraguay 2-3: woensdag— Biljait Kruisfinales en finale tweede klassi' BFTS. Locatie: PV OntmoetingscK Dow Terneuzen. Aanvang: 19.00uir S Dame Wereldkampioenschap voor vrow Negende ronde. Aanvang: 11.00uir catie: Beach Hotel in Zoutelande, Districtsbeker. Derde ronde: In Ar Auto Hommel. Locatie: sporll: Zwaantje in Terneuzen. Aanvang;) Loting ABAB Soccertoernooi. Lo: café 't Bierwinkeltje in Terneuzen.' vang: 19,30 uur. ■S Voel: Eredivisie: Volendam-FC Twente Groningen, Heerenveen-ADO Denfc ZOETERMEER - De Nederl derse tafeltennissers Tb Keen en Danny Heister zijnl gezakt op de wereldrangt Keen zakte van de 27e naa' 30e plaats. Heister is inniidf terug te vinden op de 39e p tie. Hij stond op de 33e plaat Eén en ander heeft tot gtf dat beide sporters geen uit» ging ontvangen voor de Eiro se Top-12.Keen leverde pit sen in omdat hij op het olj pisch kwalificatietoernooi' Luxemburg slecht presteen? zich niet wist te plaatsen voo' Spelen. Heister strandde! Pro Tour van Duitsland alt tweede ronde en was op del: nooien in Zweden en Denen ken niet van de partijANP -- Advertentie Ook voor occasions bij jou in de buurt kijk je op AutoTrack.nl OAutoTrack.f De autosite voor heel Nederig ZOUTELANDE - In het wereldkampioenschap dammen voor vrouwen, dat in het Beach Hotel in Zoutelande wordt gehou den, moest koploopster Olga Kamyshleeva giste ren op haar tanden bijten. Tegen de laaggeklasseer de Laima Pakuckiene uit Litouwen nam de Heer- lense speelster veel risi co's, waardöjOjF ze in het middenspel in de proble men kwam. Noodge dwongen offerde ze een schijf, maar de overblij vende stand bleek nog net houdbaar. Het puntverlies van Ka myshleeva had geen con sequenties voor haar koppositie, omdat haar naaste concurrenten ook niet verder kwamen dan een remise. Kamyshleeva behield daardoor haar voorsprong van twee pun ten. Een van de twee achtervolgsters, wereld kampioene Tamara Tansykkuzhina, speelde een enerverende partij te gen Nina Hoekman uit Zutphen. In het midden spel nam de Russin een Ghestem-doorstoot die het bord in vuur en vlam zette. Beide speelsters be handelden het vervolg van de partij uitstekend zodat er uiteindelijk een gelijkwaardig eindspel op het bord verscheen. Olga Baltazhy kon tegen Irina Pashkevich, de oudste deelneemster van het toernooi, geen vuist ma ken en moest na 58 zetten een puntendeling accep teren. Afwikkeling Zoja Golubeva tekende voor de enige winstpartij van de achtste speeldag. De Letse kwam daardoor op gelijke hoogte met Tansykkuzhina en Balt azhy. Verdiend was haar overwinning op Elena Milshina allerminst, want de Russin kon in de beslis sende fase tot twee keer toe een afwikkeling ne men die haar een voorde lig eindspel zou hebben opgeleverd. Nu werd Milshina zelf slachtoffer van een simpele damcom- binatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 42