W ooncomplex Hulst akkoord Oude bomen moeten weg Vrijspraak voor Axelse kapitein PZC Milde boete voor een noodoplossing Terneuzense school neemt geen genoegei met extra lokalen Familie exP°seeTln Hu,st Halve eeuw VOOr dezelfde baas Bressiaander cel in en raakt auto kwijt System Error geen band voor bruiloften Archeologische vondsten geen beletsel Kerstmarkt in Biervliet Computer Clul De Boom wil extraatje voor minima Terneuzen woensdag 3 december 2003 door Frank van Cooten HULST - Op een lap grond aan de Lange Bellingstraat in Hulst is geen vervolgonderzoek nodig naar archeologische schatten. De Woonstichting Hulst kan daarom verder met de realisatie van een gebouw voor twee woongroepen van demente ou deren van Stichting Curamus. Gedeputeerde Staten besloten gisteren een verklaring van geen bezwaar af te geven. „Wij zijn daar blij mee en de Blaauwe Hoeve ook", zei L. Reijns van Woonstichting Hulst gisteren in een reactie. Het gebouw voor de twee woon groepen wordt gebouwd op het achterste deel van het midden terrein aan de Lange Belling straat. Dit is overigens een an der plan dan het project voor een zorgcomplex voor ouderen direct aan deze straat. Omwo nenden maken hiertegen be zwaar. Daarachter ligt een lap grond. Op het achterste deel van deze grond komt het gebouw voor de twee woongroepen. Bouwen in de historische bin nenstad van Hulst betekent ar cheologisch onderzoek. Dat is in dit geval ook gedaan. Onder- zoeks- en adviesbureau voor Bouwhistorie, Archeologie, Ar- door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Voor de kan tonrechter in Terneuzen ver schenen gisteren verscheidene autobezitters die hun voertuig niet hadden verzekerd. In één geval was dat om een tamelijk ongebruikelijke reden. Het ging om een voormalige in woner van Aardenburg. De 31- jarige man werd op 24 oktober van vorig jaar betrapt. Hij gaf toe dat zijn auto niet verzekerd was, maar zei dat hij er niet in had gereden. Dat maakt welis waar voor de wet niet uit, maar in dit geval was er sprake ge weest van een dwingende reden. Het was de man een tijd niet erg voor de wind gegaan en omdat hij daldoos was geworden, sliep hij maar in de auto. Geld om die te verzekeren had hij niet. Inmiddels is de man uit Bergen op Zoom financieel weer enigs zins op de been. Hij rijdt nu wel weer in de auto, en heeft het voertuig ook verzekerd. Officier van justitie J. Zonder van eiste een boete van 350 euro Kantonrechter A. Melens toon de echter begrip voor de om standigheden van de man en zette de helft van de boete om in een voorwaardelijke. Een 46-jarige vrouw uit Terneu zen werd eind vorig jaar twee keer betrapt op het in bezit heb ben van een auto die niet verze kerd was. ,,Ik wist niet dat de auto verzekerd moet zijn als je niet rijdt", zei de vrouw. Dat ze de auto niet had afgemeld weet zij aan haar eigen laksheid. Die kwam haar op twee boetes van 350 te staan. Een leeftijdsgenote uit Sluiskil stoncl voor eenzelfde feit te recht. Zij moet 288 euro betalen, wat gelijk staat aan het transac tiebedrag dat iemand eerst krijgt aangeboden. De reden hiervoor was dat haar overtre ding niet was 'meegenomen' bij de behandeling van een vorige overtreding. chitectuurhistorie en Cultuur (BAAC) voerde archeologisch onderzoek uit. Tot aan de straat werden proefsleuven gegraven. Bij de opgravingen kwam veel waardevol materiaal aan de op pervlakte. Op ongeveer een me ter diepte zijn de fundamenten gevonden van wat vroeger een woning moet zijn geweest. Het zijn waarschijnlijk resten van een woning uit de zestiende eeuw. De fundering is nog in goede staat. Daarnaast zijn pot scherven gevonden die dateren van rond 1200. Bij de vondst concludeerde het bureau dat een vervolgonderzoek nodig is voordat de bouw begint. Reijns heeft vervolgens overleg gehad met J. van Weerden van BAAC. Daarbij is het palenplan van de fundering van het nieu we gebouw op de kaart met ar cheologische waarden gelegd. Hieruit is gebleken dat verder onderzoek niet nodig is. De wij ziging van het bestemmings plan, voor wat betreft de arche ologie, kan daarom zonder verdere belemmeringen worden afgegeven. Palenplan ,,De vondsten zijn midden op het terrein gedaan. Wij bouwen op het achterste deel. Daar is niets gevonden", aldus Reijns. „Het palenplan van de nieuw bouw komt dus niet in de oude funderingen terecht. Wel zullen we bij de aanleg van de riolering vanaf het nieuwe gebouw tot aan de straat de oude funderin gen zo veel mogelijk ontzien." De bou;waanvraag is niet in overeenstemming met het be stemmingsplan. GS constateren echter dat het verzoek vergezeld gaat met een goede ruimtelijke onderbouwing. Het dagelijks provinciebestuur vertrouwt er op dat de archeologische waar den in het noordelijk deel van het terrein niet worden ge schaad door de bouwwerk zaamheden. HULST -Op het Oranje Bolwerk in Hulst na dert het einde voor zeven zwarte populieren. In de toppen van deze bomen zit veel dood hout. Een gespecialiseerd boomverzorgingsbedrijf heeft de kwaliteit en de levensverwachting van deze zeven bomen onderzocht. Het onderzoek wees uit dat niet veel meer te redden is. Vanwe ge de kroonsterfte en de hoge leeftijd wordt een veilige lange levensduur minimaal geacht. Vanwege de veiligheid van passanten en ge parkeerde auto's schuift de gemeente de kap niet vooruit. Als de kapvergunning is verleend, worden de populieren deze winter nog gekapt. Bij de populieren zijn enige jaren geleden al jonge lindebomen aangeplant. foto Camile Schelstraete door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Het bestuur van de protestants-christelijke basisschool Prins Willem van Oranje in Terneuzen kan zich niet vinden in het voornemen van de gemeente een half mil joen euro uit te trekken om de school uit te breiden met drie lo kalen. Dat bleek gisteravond tijdens de vergadering van de commissie Samenleving tot gro te verrassing van onderwijswet houder C. Liefting. Op de vergaderagenda stond het advies over de honorering van de huisvestingswensen die de verschillende scholen eerder dit jaar bij de gemeente neerlegden. Namens het schoolbestuur van de Prins Willem van Oranje maakte I. Verhelst de onvrede van het bestuur kenbaar over de weigering van de gemeente mee te werken aan de bouw van een nieuwe school. Verhelst hield de commissieleden voor, dat het schoolgebouw aan de Leeuwen laan eigenlijk als afgeschreven moet worden beschouwd en 'dat het jammer is geld te stoppen in een gebouw dat zeer onder houdsgevoelig eri onveilig is'. Een aantal commissieleden wees daarop verbaasd naar de zinsnede in het collegevoorstel, dat de schoobesturen al met dat voorstel hadden ingestemd. Met BIERVLIET - Het activiteiten- comité in Biervliet houdt zater dag 13 december een hobby- en kerstmarkt in het dorp. Hobbyisten verkopen hun zelf gemaakte spullen en versnape ringen. Daarnaast is er een markt met goede doelen en am bachten uit de buurt. Voor kin deren zijn er de hele dag knut- selworkshops in het dorpshuis. De hobby- en kerstmarkt vindt plaats van 10 tot 16 uur in en rond het dorpshuis en de her vormde kerk. J. Verdunnen voorop vroe? heel wat comissieleden de houder om nog maar eens het bestuur van de Prins "Wl van Oranjeschool om de tafe gaan zitten. M. de Regt (PvdA) ontraaj, zijn mede-commissieledene| ter ten stelligste om het huisr tingsprogramma voor volg; jaar nog te wijzigen. „Went; ten dit plan als geheel zien,; ders zijn er nog zoveel ding die we eruit kunnen pikken,'j; Regt, zelf directeur aan <j openbare school in de gemeen wees er bijvoorbeeld op dal! ook in het openbaar onder?,) nog de nodige wensen leven( aanzien van verbeteringen a de schoolgebouwen. Ook Liefting liet zich in} richting uit. „Reken erop, daij nog 25 andere scholen hun ai dacht willen." De verrassja actie van het bestuur van! Willem van Oranjeschool overigens voor de wethouder zich al reden om nog eens» het schoolbestuur te gaanp; ten. De gemeenteraad nee eind deze maand een b over het huisvestingspro; ma voor de scholen. TERNEUZEN - De Hol Computer Club (HCC) afdch Zeeland, houdt dondert avond 11 december een cli avond in het Churchillk in Terneuzen. De clubave is voor iedereen toegani lijk. Op het programma staan orr andere een bespreking over: freeware programma AIDA! door D. Willebrands. Daarn is er die avond een internets sluiting, ligt er een leesmap; allerlei computertijdschrifi en zijn er een paar computers temen. Bezoekers kunnen daarnr hun meegebrachte compnl' laten installeren. De bijeenkomst begint om uur en de zaal is open va: 19.30 uur. HULST - In de hal van het Hul ster stadskantoor is tot en met 12 december een expositie te zien van de familie Van Waes uit Heikant. Er worden schilder werken, batikken en grafische technieken getoond. Ria van Waes-de Maat is ver schillende disciplines machtig. Haar inspiratiebron is de mens en beeld gedachten. Johan van Waes vindt zijn inspiratie in de natuur, die hij in beeld brengt in zijn schilderijen en grafieken. De loop der seizoenen is te zien m de bloemen en^de landschap pen die hij neerzet in aquarel en grafiek. Daarnaast is ook mu ziek een inspiratiebron voor hem. Esther van Waes is in de voetsporen getreden van haar vader Johan en moeder Ria. Haar inspiratiebron is het spel van kleuren en lijnen. De vriend van Esther, Anno Enserink, is in aanraking gekomen met de ba tiktechnieken door zijn vrien din. Zijn inspiratie haalt hij uit zijn gevoelens en impulsen. De expositie is te bekijken op maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Zeven Roe meense schepelingen in Ne derlandse dienst, een onder zoek naar mensensmokkel en een wetsartikel uit 1838 vormden gisteren de ingredi ënten van een ingewikkelde zaak op het kantongerecht in Terneuzen. „Stevige kost", vatte kantonrechter A. Me lens dan ook samen, toen het pleit uiteindelijk in het voor deel van de gedaagde, een kapitein uit Axel, was be slecht. De verdachte was daar zelf niet bij. Hij werd vertegen woordigd door advocaat J. de Groot. Die zag de zaak ook als proef, om te zien of bui tenlandse schepelingen nu wel of niet onder het Neder landse arbeidsrecht vallen. Wat was er aan de hand? In december vorig jaar werd een aantal Roemenen aange troffen op twee Nederlandse schepen, eigendom van een bedrijf in Sas van Gent. De mannen waren door een an der bedrijf - een soort uit zendbureau voor schepelin gen - aangeworven, in opdracht van de Sasse scheepseigenaar. Het Open baar Ministerie was op dat moment samen met onder andere de Belastingdienst en de arbeidsinspectie bezig met een grootschalig onder zoek. Dit zogenaamde 'toe- zichtsonderzoek', onder co denaam Python, was onder meer gericht op mogelijk il legale arbeid. Bij het ontdekken van de Roemenen concludeerde jus titie dat ze geen Nederlandse arbeidsovereenkomst had den, maar een Roemeense. Ze hielden de kapitein uit Axel hiervoor verantwoordelijk en beriepen zich daarbij op een bijna twee eeuwen oude bepaling uit de wet. Maar die was volgens De Groot gericht op het tegengaan van slaver nij en moest gezien worden tegen de achtergrond van die tijd. In de hedendaagse praktijk was het volgens hem 'sche- ring'en inslag' dat buitenlan ders op Nederlandse schepen werken. „Je ziet nauwelijks nog Europeanen. Het zijn al lemaal Aziaten", zei hij. Maar dat nam volgens hem niet weg dat de Roemenen in opdracht van de Sasse zee werkgever werkten, onder Nederlands toezicht stonden en aan boord van een onder Nederlandse vlag varend schip werkten. Hij vond dan ook dat ze wel degelijk een Nederlandse arbeidsover eenkomst hadden. Waar eerder officier van jus titie zeven maal 130 euro had geëist, was Melens niet hele maal overtuigd van diens ge lijk. „Ik heb sterk het gevoel dat er toch sprake moet zijn van een arbeidsovereen komst naar Nederlands recht", zei hijVerder uitspit ten van de wet had echter niets opgeleverd en jurispru dentie ontbrak, zodat hij, door blijvende twijfel, niets anders kon dan de Axelaar vrijspreken. door Eugène Verstraeten AXEL - Kees de Koeijer uit Axel beleefde deze week een opmer kelijk jubileum. Hij is vijftig jaar in dienst van houtzagerij Den Doelder in Axel. Nogal uniek, want een halve eeuw werken voor dezelfde baas, dat komt niet vaak meer voor. „Vijf pils voor de houtzagerij." Zo gaat het bekende mopje waarbij een hele hand wordt op gestoken en waarbij de illusie wordt gewekt dat de wijs- en middelvinger zijn gesneuveld. Kees de Koeijer heeft het grapje al vaak moeten aanhoren. Maar in de nadagen van zijn loopbaan als houtzager is het voor hem harde werkelijkheid geworden. Bijna vijftig jaar lang heeft hij geen noemenswaardige onge lukken gehad. Maar nu, een half jaartje voor zijn pensioen, is Kees alsnog de topjes van zijn wijs- en middelvinger kwijt ge raakt. Hoe het gebeurd is? „Een samenloop van omstan digheden", zegt Kees. Hij wilde een stuk hout wegduwen en voor hij het wist zaten zijn vin gers tussen een tandwiel en een ketting. Het gebeurde op 21 oktober. Een jonge collega voerde Kees naai de dokter, vandaar naar het zie kenhuis in Terneuzen en vervol gens naar het ziekenhuis in Gent. „In het ziekenhuis deed ik voor het eerst mijn handschoen uit", zegt hij. „Want ik wist dat de vingertopjes er nog in zaten." Grote vloek Vijf uur lang lag Kees op de ope ratietafel, maar uiteindelijk is het toch niet gelukt de topjes er weer aan te zetten. „Ik had ge lukkig geen pijn toen het ge beurde", zegt Kees. „Maarjebe- grijpt dat ik er wel een grote vloek uit heb gegooid. Dat me dat nu nog moet gebeuren." Sinds de gebeurtenissen zit Kees ziek thuis. Kees de Koeijer werkte als jon geman een seizoen op het land, maar kwam toen zonder werk te zitten. „Toen kwam Free den Doelder vragen of ik bij hem kwam werken, ik ben gegaan op aanraden van mijn moeder. Voor het geld hoefde ik het niet te doen. In de WW kreeg ik 3 25 0 gulden en in de houtzagerij ging ik 10,50 gulden per week verdie nen, plus een zak kachelhout." Na zes weken werd het bedrijf overgenomen door de broer van Free, Rinus den Doelder. Die was een stuk guller, want het sa laris ging meteen naar 16,50 gulden per week. „Zonder ka chelhout, maar die zak nam ik gewoon iedere week zelf mee. Mijn moeder heeft twee jaar geen hout moeten kopen." In de loop der jaren zag Kees de houtzagerij steeds meer uitbrei den en moderniseren. Toen er zeven j aar geleden supermoder ne zaagapparatuur werd ge plaatst liet Kees die beker aan zich voorbij gaan. „Ik zag het niet zitten om daar weer een he le opleiding voor te volgen, dus ben ik binnen het bedrijf wat andere werkzaamheden gaan doen." Kogels In zijn portemonnee bewaart Kees een glimmende kogel uit de Eerste Wereldoorlog. „Die kogels, en ook granaatscherven, zaten in de bomen die gezaagd werden. Je ziet ze niet van tevo ren en er is dan ook menige zaag op gesneuveld. Ik had tientallen kogels, maar de meeste heb ik weggegooid. Die ik in mijn por temonnee heb is een vrijwel gaaf exemplaar. Waarom ik dat ding in mijn portemonnee heb? Weet ik niet. Nee, niet als talisman", zegt Kees, terwijl hij zijn ver bonden hand op steekt. „Want zoveel geluk heeft die kogel niet gebracht." Sinds zijn eerste werkdag is Kees met plezier naar zijn werk gegaan. „Als ik in al die jaren misschien vijf keer te laat ben geweest zal het veel zijn", zegt hij. Op 26 april wordt Kees 65 jaar. Op 23 april zijn laatste werkdag. Halverwe ge deze maand worden er weer foto's van zijn vingers gemaakt. In Gent hebben ze al laten door schemeren dat het wel even kan duren voordat hij zijn vingers weer goed zal kunnen gebrui ken. „Wat ik nog zou willen", zegt Kees, „is om ook werkend te stoppen. Dan heb ik het idee dat ik mijn werk heb afge maakt." door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De politieke partij De Boom vindt dat alle in woners van de gemeente Ter neuzen met een minimum inko men een extraatje moeten krijgen. De partij zegt dat naar aanleiding van het besluit van de gemeenteraad om alle ge meentelijke uitkeringsgerech tigden eenmalig 50 euro toe te stoppen. „Over de anderen met een mini mum uitkering wordt met geen woord gerept", betoogt De Boom. „Dit is rechtsongelijk heid die voor ons niet accepta bel is. Wij vinden dat de ge meente Terneuzen de uitkering zoals bepaald door het ministe rie, moet bestemmen voor alle minima." De Boom doelt op de afspraak binnen het kabinet dat er 20 miljoen euro extra beschikbaar wordt gesteld voor mensen die leven van een minimum inko men en die geen arbeidsper- spectief hebben. Aan die rege ling kunnen de gemeenten zelf invulling geven. De gemeente Terneuzen kiest ervoor om het geld te gebruiken om de schuldenproblematiek door Ronald Verstraten TERNEUZEN - „Een beetje een wild verhaal", zei kantonrech ter A. Melens toen hij gisteren de tenlastelegging van een 39-jari- ge Bressiaander bekeek. Een verhaal zonder happy end, want de man werd bij verstek veroor deeld tot vier weken gevange nisstraf. Nadat hij al verschillende keren was betrapt op het rij den zonder rijbewijs, voegde de man daarin juni van vorig jaar een nieuwe overtreding aan toe. „Een ellen lang strafblad met dit soort fei ten. Geldboetes, taakstraffen, het helpt allemaal geen moer", vatte Melens samen. „Had hij toen hij 18 was maar zijn rijbe wijs gehaald. Dat had hem een hoop ellende bespaard", ver zuchtte de advocaat van de man. Hij deed niettemin zijn ui terste best om er een voorwaar delijke boete uit te slepen en te voorkomen dat de man zijn auto van 10.000 euro kwijt zou zijn. Officier van justitie J. Zonder van had daar geen oren naar. Hij eiste vier weken cel, plus nog eens twee weken die voorwaardelijk waren opt legd. De auto kon wat herai treft verbeurd worden klaard. Dat laatste was Mela met hem eens, maar de eek vond hij te lang en bepaalde! op totaal vier weken. Daarbij vergeleken kwam 8 28-jarige Sassenaar er gena? van af. Ook hij had gereden^ der rijbewijs, in oktober v« jaar. Het kwam hem conform eis op een boete van 240 euiï staan, plus een voorwaarde! gevangenisstraf van twee r ken. Iets dergelijks hing ook een! j arige vrouw uit Hulst boven! hoofd. Zij wist echter aannen lijk te maken dat niet zij, nu een vrouw uit Sint Niklaas! auto had gereden die door dep, litie op 18 oktober 2002 in Hit, was gezien. Omdat beiden; Aziatisch uiterlijk hebben, de politie haar met de an; hebben verward. Aangezien! pas veel later en alleen tele nisch door de politie wasi hoord, kreeg zij het voordeel! de twijfel en werd ze vrij gesp ken. Een half jaar voor zijn pensioen is Kees de Koeijer alsnog de topjes van zijn wijs- en middelvinger kwijt geraakt. foto Camile Schelstraete van de bewoners binnen de ge meente beter beheersbaar te maken. „Uiteraard is het be heersbaar krijgen van deze pro blematiek heel belangrijk. Maar de Boom vraagt zich als lokale partij af, of het sociaal maat schappelijk gezien wel een ver standige handeling is." Nu de gemeente over dit jaar een overschot heeft van 800.000 eu ro kan er volgens de Boom best wat van gebruikt worden om de minima een extraatje te geven, in plaats van al het geld in grote projecten te stoppen. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Schoppen, schreeuwen, schelden en slaan. De Zeeuws-Vlaamse band Sys tem Error is in ieder geval geen gezelschap dat voor mierzoete tonen op bruiloften en partijen kan zorgen. Zoveel maakt de de- buut-cd van deze band uit Ter neuzen en Axel wel duidelijk. De Zeeuws-Vlaamse band be staat uit zanger Marnix Ruben, gitaristen Jelle Baart en Folker Balk (allen uit Terneuzen) en de broers Felix (bassist) en Stefan (drummer) Hommersom uit Ax el. Het vijftal huurde afgelopen zomer drie dagen het Terneu zense buurtcentrum De Trian gel af, inclusief geluidsman Dylan Nutzmann. Na één dag stonden alle dertien System Er- ror-songs op de tape. Toch duur de het tot dit najaar voordat het cd'tje een feit was. Reden: het geld van de bandleden, in leef tijd variërend van vijftien tot achttien jaar, was na de opna mes op. En omdat de punkers het debuutschijfje vooral willen gebruiken om optredens te r» len, kozen ze ervoor om de opt mes nog even op de plank teli gen. De lay-out van het boel? inclusief teksten - verdie: immers net zoveel aandacht' Je hoeft het cd'tje nog nietfl> te hebben gehoord en je weel: wat voor vlees j e in de kuip hl Zo spreekt de naam van hui); gen label' boekdelen: Sent Records. De teksten van Manj Ruben (17) werken zo nu en(< ook behoorlijk op de lachsf. ren. Zo valt over het nunffi, Scratch my balls niet meei zeggen dan de titel al doehv moeden, zingt Ruben in Wil over de tragische vermisS- van zijn spierwitte konijn' komt menig meisje er in mK dere songs niet al te best vm Muzikaal doet System Erro.| en toe denken aan NOFX (zei als trompettist Frank Anj naerd acte de présence geeft] De Heideroosjes (met name Nederlandstalige nummers) System Error presenteert debuut-cd op zaterdag 17 ari in het Terneuzense j ongtf centrum Kalashnikov.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 40