Herstel economie mist glans OPRUIMING PZC Netwerken kinderporno opgerold Kamer wil paspoort gebruiken als codicil Prominente VVD'ers wijzen ideeën Zalm over moslimschool af Cel voor informant in ontuchtzaak Roker krijgt toch meer vrijheid Rabobank verwacht volgend jaar groei van 1,25 procent Van Rossem historicus van het jaar Bouwkraan stort op graansilo in Rotterdam-Zuid Be§raven in ei§en achtertuin mag Drinkwater veilig ondanks lozing Godsdienstvrijheid onder de maat Oranjecomité verrast pasgeborene ISABEL ALLENDE SZW.nl Dan weet u het snel door Paul Koopman DEN HAAG - Rokers krij gen na 1 januari toch meer vrijheid dan minister Hoogervorst van Volksge zondheid wilde toestaan. Een ruime Kamermeer derheid droeg gisteren het kabinet in een serie moties op, de wet aanmerkelijk te versoepelen. „Dat komt neer op verder gaande liberalisering. Ik zal proberen daar ver standig mee om te gaan", reageerde de WD-minis- ter zuur. Vorige week waarschuwde hij de Ka mer nog dat het wijzigen van zijn beleid er op zou neerkomen dat rokers weer 'opgelucht kunnen ademhalen', ten koste van niet-rokers. De bewinds man keerde zich met name tegen het voorstel om wer kers en bewoners van verpleeg- en verzorgings huizen, psychiatrische ziekenhuizen en centra voor gehandicapten voor lopig te vrijwaren van een rookverbod. Het pai'lement trok zich daar gisteren bij de stem mingen niets van aan: in deze centra mag nu na 1 januari nog rustig doorge rookt worden. Ze moeten wel voor 1 juli een stap penplan indienen, waarin ze aangeven op welke ma nier en in welk tempo ze hun accommodaties zo veel mogelijk rookvrij maken. Ook wil de Tweede Kamer de horeca meer armslag geven. Zo zouden cafés de gelegenheid moeten krij gen om te kiezen voor rookvrije ruimtes of af zuiginstallaties om de overlast voor niet-rokers te beperken. Ook wil de Kamer dat in koffieshops hetzelfde regime zal gelden als in tabaks-spe ciaalzaken: in beide gele genheden mag de komen de jaren nog ongehinderd een sigaar of joint worden opgestoken. GPD woensdag 3 december 2003 door Miranda Megens DEN HAAG - De Nederlandse economie groeit volgend jaar 1,25 procent. Met name in de eerste helft van het jaar is er sprake van een internationale opleving, die gepaard gaat met herstel van vertrouwen en stij ging van de aandelenmarkten. Daarna zal de wereldwijde op leving weer teleurstellen, omdat de fundamenten niet stevig ge noeg zijn om de bestedingen echt aan te zwengelen. Dat stellen economen van de Rabobank in 'Visie 2004', waar in de bank zijn verwachting uit spreekt over de ontwikkeling van de economie volgend jaai'. Het scenario dat de economen schetsen is er een van zonne stralen die door de donkere wol ken van onze economie heen breken. Want al trekt de groei van de wereldeconomie aan en nemen bestedingen en export toe, er zijn nog te veel factoren instabiel om het herstel funda menteel te kunnen noemen. „Een herstel zonder glans", concluderen de economen. De Amerikaanse economie groeit in 2004 harder dan de Eu ropese. Maar de groei in Ameri ka heeft een sterk kunstmatig karakter omdat de economie er zwaar wordt gestimuleerd door de extreem lage rente en belas tingverlagingen. Het grote pro bleem van de VS, de structurele overcapaciteit, wordt op deze manier in stand gehouden. „De gekunstelde motoren van de economie moeten er een keer uit, daarom zal de economie in Amerika volgend jaar vertra gen", aldus bestuurs1voorzitter B. Heemskei'k gisteren in een toelichting op het rapport. AEX-index Met de aandelenmarkten gaat het daarom niet goed volgend jaar. Aanvankelijk stijgen indi ces door optimistische winst verwachtingen, maar de terug slag volgt snel. De AEX-index staat eind 2004 op 340 punten, vergelijkbaar met het huidige niveau. Komend jaar blijft de Neder- te door Frouke Houtman DEN HAAG - Iedere Nederlan der moet in paspoort of rijbe wijs kunnen aangeven of hij na overlijden zijn organen al dan niet wil afstaan. Dat wil een Ka mermeerderheid van PvdA, WD, D66 en LPF. De verwachting is dat met codi cillen in de identiteitsbewijzen meermensen zich als orgaando nor opgeven en de wachtlijsten voor orgaantransplantaties korter worden. Patiënten moe ten nu vaak te lang op een trans plantatie wachten. Dat in Nederland weinig orga nen voor transplantatie be schikbaar zijn, komt doordat nabestaanden meestal de knoop dooi'hakken. Het komt vaak voor dat naasten de wens van de overledene om organen af te staan, naast zich neerleggen. Het idee om het legitimatiebe wijs te gebruiken als donorcodi cil komt van D66. De coalitie partij wil zo ook voorkomen dat levende, gezonde donoren onder landse economie achter bij de wereldeconomie. Voor de VS voorziet de Rabobank in 2004 een economische groei van 3,4 procent, voor de eurozone 1,6 procent. De groei van 1,25 pro cent voor Nederland is verge lijkbaar met het herstel van begin jaren negentig, maar zwakker dan na eerdere reces sies. Een nieuwe periode van hoogconjunctuur zal echter niet aanbreken, denkt de Rabobank. De Nedei'landse expoi*tsector plukt als eerste de vruchten van het herstel door de hogere groei van de wereldeconomie en de wereldhandel. De uitvoer wordt echter gehinderd door de dure euro - die na een daling medio 2004 opnieuw duur zal worden - en de sterk gestegen loonkosten die onze producten duurder ma ken. GPD DIEMEN - Maarten van Rossem is volgens het Historisch Nieuwsblad de prominentste en invloedrijkste historicus van Nederland in 2003. De redactie van het tijdschrift stelde, evenals vorige jaren, een toptwintig samen. Van Rossem verdient de eerste plaats, omdat hij Nederlanders met veel humor historisch verantwoord door dit 'nare oor logsjaar loodste'. 'De peetvader van de televisiedeskundolo- gen' had volgens het tijdschrift door de oorlog in Irak een hec tisch jaar. De amerikanist en hoogleraar aan de Universiteit Utrecht kwam veelvuldig op televisie. Als tweede eindigde directeur Hans Blom van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (Niod). Premier en VU- historicus Balkenende behaalde de negende plaats. ANP druk worden gezet om bijvoor beeld een nier af te staan. Begin volgend jaar formuleert het ka binet een standpunt over donor registratie. De Wet op de Or gaandonatie is vijf jaar oud. Mogelijk wordt besloten over te gaan op het meer dwingende systeem van donorregistratie, zoals België kent. Daar is ieder een automatisch donor tenzij bezwaar wordt aangetekend. Onderzoek van het Rathenau- instituut wijst uit dat ruim zes tig procent van de Nederlandse bevolking vóór zo 'n systeem van automatische orgaandonatie is. Uit het onderzoek blijkt verder dat 22 procent van de Nederlan ders vindt dat mensen die bereid zijn organen af te staan, voor rang moeten krijgen als zij zelf een transplantatie moeten on dergaan. Zij krijgen de steun van D66. „Wie nee aanlcruist, wat ieders goed recht is, moet achteraan sluiten in de rij van wachtenden wanneer hij of zij zelf een transplantatie nodig heeft", vindt Kamerlid Lam- brechts. GPD De kraan belandde tegen de graansilo bij de Maashaven. van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Een man is volgens de poli tie gistermiddag in Rotterdam omgekomen, doordat een bouwkraan van tientallen me ters hoog omviel. Twee anderen raakten ge wond en zijn naar het ziekenhuis gebracht. Hulpdiensten waren gisteravond nog op zoek naar het derde slachtoffer dat nog on der de brokstukken lag. De hulpverleners gingen er vanuit dat het slachtoffer is over leden. Een poging om hem onder het puin te halen, werd gestaakt toen scheuren in de vloer werden ontdekt. De bouwkraan viel volgens de politie door nog onbekende oor zaak om en belandde tegen de graansilo bij de Maashaven. De 51-jarige kraanmachi nist werd aangetroffen op het dak van de si- door Fons Kockelmans DEN HAAG - Zeven WD-par- tijprominenten hebben in een brief afstand genomen van de ideeën van partijleider Zalm over moslimscholen. Zalm wil de oprichting van deze scholen beperken, omdat ze niet zouden bijdragen aan de integratie van allochtonen. De critici, onder wie oud-staatssecretaris Gin jaar-Maas (Onderwijs), vinden die opstelling in strijd met de principes van de liberale partij. „Als een groep zijn eigen onder wijs ter hand wil nemen, dan dient een partij voor vrijheid en democratie dat initiatief te on- dei'steunen. Het geeft geen pas om van tevoren kwade trouw te veronderstellen, de groep ver dacht te maken, te schofferen en het gebruik van grondrechten te verbieden dan wel te beperken", schrijven de zeven. Tot de ondertekenaars behoren behalve Ginjaar-Maas emeri tus-hoogleraar S. Dijkstra en directeur Steen van de Vereni ging Bijzondere Scholen. De briefschrijvers zeggen zich te storen aan de 'hetze' die de WD-fractie onder leiding van Kameilid Hirsi Ali zou voeren tegen moslimscholen. Hirsi Ali, die zelf een moslimachtergrond heeft, zou gedreven worden door een persoonlijk trauma. Ondei-wijswoordvoerder Bale mans van de WD wijst de kri tiek af. Volgens hem is er geen sprake van een hetze. „De pro blemen moeten aangepakt wor den. Dat lukt niet met pappen en nathouden." De aanval op Hirsi Ali noemt hij 'een beetje vreemd'. Dit Kamerlid handelt volgens hem uitsluitend uit be zorgdheid over het integratie beleid. JOURE - Twee inwoners van het Friese dorpje Rotsterhaule mogen na hun overlijden in hun achtertuin worden begraven. De raadscommissie bestuur en financiën van Skarsterlan ging akkoord met hun verzoek. Vorige maand konden burge meester en wethouders ook al geen reden tot weigeren aandragen. Het college en de raad willen nu wel snel regels waaraan aanvragen getoetst kunnen worden. Deze regels ontbreken nog in vrijwel geheel Nederland. GPD HEEL - De kwaliteit van het drinkwater uit de Maas is afgelo pen zomer niet geschaad geweest door de lozing van een orga nische stof door DSM. Volgens toxicologen, die hiernaar onderzoek hebben gedaan, kan tijdelijke blootstelling aan kleine hoeveelheden van de stof M431 geen schade aan de ge zondheid opleveren. Dat hebben DSM, de Waterleidingmaatschappij Limburg (WML) en het Zuiveringschap Limbui-g gisteren laten weten. WML ontdekte de stof op 8 augustus doordat de waterstand in de Maas laag was als gevolg van de hete zomer. Daardoor was de concentratie van M431 hoger dan normaal. ANP DEN HAAG - In veel van de landen die in 2004 tot de EU zul len toetreden, bestaat geen volledige godsdienstvrijheid. Dit concludeert de christelijke mensenrechtenorganisatie Jubi lee Campaign Nederland in een rapport dat directeur A. de Pater gisteren heeft overhandigd aan de Vaste Kamercom missie voor Europese Zaken in Den Haag. Het rapport wijst vooral de situatie in Tsjechië, Hongarije, Letland, Litouwen, Slowakije en Slovenië aan als zorgwek kend. Van de landen die in 2007 of daarna mogelijk toetreden tot de EU, kennen vooral Bulgarije, Roemenië, Albanië, Wit- Rusland, Moldavië en Oekraïne misstanden. Jubilee Campai gn dringt er bij de Europese Commissie op aan de religieuze vrijheid in de kandidaat-lidstaten beter te onderzoeken. ANP BERGEN OP ZOOM - Het Oranjecomité in de gemeente Ber gen op Zoom zet kinderen die op dezelfde dag worden geboren als de baby van prins Willem-Alexander en prinses Maxima extra in het zonnetje. Ze moeten echter wel in Bei'gen op Zoom wonen, liet het comité gisteren weten. Het kindje krijgt een gepast cadeau aangeboden in de vorm van een zilveren kroontje met ketting gedrapeerd op een kus sentje. Met de gift wil de initiatiefnemer het kind een aanden ken geven. ANP foto Arie Kievit/ANP lo, hij liep een kaakfractuur en borstletsel op. Een 29-jarige man uit Baarle-Nassau die zich in een lager gebouwtje bevond naast de silo raakte gewond door vallende brokstukken. Volgens de politie heeft hij een ribfractuur. De man was met zijn colle ga in de productiehal toen de kraan omviel, de giek en het contragewicht afbraken en op het pand terechtkwamen. ANP Balemans stelt zijn fractie voor op korte termijn een gesprek te hebben met de briefschrijvers. Fractievoorzitter Van Aartsen heeft volgens hem al contact met hen gehad. Van Aartsen was gisteren wegens familieomstan digheden onbereikbaar. De WD-fracties in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht staan achter de koers van hun partijgenoten in de Ka mer over moslimscholen. „De lijn die de Kamerfractie heeft gekozen, wordt door ons volle dig gesteund", schrijven ze in een persverklaring. Het hoofdbestuur van de WD zal de brief van de zeven maan dag als ingekomen stuk behan delen, aldus een woordvoerster. Tot die tijd onthoudt het hoofd bestuur zich van commentaar op de zaak. ANP i-l£V/e.föD PdT MEISJC. 1^ 6"EWüO/V AIOC7 Nier AAM ZöW AArtUlÖÊ. cJONDe-N ALs OU TOE- van onze redactie binnenland ARNHEM - Het Openbaar Mi nisterie heeft op een groot aan tal plaatsen in Nederland inval len gedaan, aanhoudingen verricht en twee netwerken van kinderporno opgerold. Dat heb ben het OM in Arnhem en het Landelijk Parket gisteren be kendgemaakt. Het gaat om twee zaken die los van elkaar staan. In totaal zijn negen mensen geaiTesteerd. Justitie heeft met de aanhou ding van zeven mannen in de leeftijd van 30 tot 74 jaar een groot netwei'k van kinderporno opgerold dat zich bezighield met seksi'eizen. De politie ver richtte zaterdag huiszoekingen op achttien adressen in vijftien verschillende plaatsen in Ne derland, In Arnhem, Amster dam, Drachten, Duivendrecht, Delfzijl en Kollum wei'den men sen aangehouden. Het onderzoek richt zich op de organisatie van seksi'eizen naar het buitenland, waaronder Tu nesië, Roemenië en Tsjechië. Volgens het OM was daarbij sprake van seksuele contacten met minderjai'igen. Justitie on derzoekt ook de mogelijke ver vaardiging en verspi-eiding van kinderporno door het netwerk. In de doorzochte panden wer den veel videobanden, foto's en cd-rom's met kindex'porno aan- getroffen. Deze goederen zijn in beslag genomen. De politie heeft gisteren een 41- jarige man uit Nunspeet en een 30-jarige man uit Sneek aange houden en zestien woningen dooi-zocht in een ander onder- Advertentie maoE •y WALSTRAAT 199 VLISSINGEN zoek naar de verspreiding van kinderpornografie. Bij die actie zijn 28 computers, zeventig harddisks en honderden cd's, dvd's en videobanden inbeslag- genomen. Bij de verdachte in Sneek zijn 1587 films en 47.000 foto's met vermoedelijk kinder porno geconfisqueerd. De verdachten maakten ge bruik van het 'peer-to-peer' programma van Kazaa. Hier mee kunnen computergebrui kers wereldwijd eenvoudig be standen delen en uitwisselen. De politie is al vaker gestuit op kinderpornoliefhebbers die dit programma gebruikten. Het Landelijk Parket begon het onderzoek na meldingen van het Meldpunt Kinderporno op Internet. Tijdens internetsur- veillances viel het rechercheurs op dat een aantal Kazaa-ge- bruikers grote hoeveelheden kinderpornografie aanboden. Daarbij zaten ook beelden van zeer jonge kinderen. ANP door Sander Kuypers DEN BOSCH - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren de in formant in de Eindliovense on tuchtzaak veroordeeld tot vijf tien maanden cel, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Het gaat om een 39-jarige man uit Weert. Volgens de rechters maakte de man zich schuldig aan ontucht met minderjarigen in het Anne Frankplantsoen in Eindhoven en het bezit van kin derporno. Het Openbaar Ministerie eiste twee weken geleden nog 2,5 jaar cel tegen de man. Justitie be raadt zich nog over een hoger beroep. De man uit Weert informeerde de criminele inlichtingen een heid (CIE) van de politie Bra bant-Zuid-Oost jarenlang over duistere zaken in het plantsoen. De affaire kreeg vooral bekend heid omdat de inmiddels ontsla gen PSV-directeur F. Spooren behoort tot een van de verdach- ten in deze affaire. De man uit Weert speelt dus een belangrijke rol in wat de Eindhovense on tuchtzaak ging heten. Op basis van zijn informatie aan de CIE kwam de politie op het spoor van de affaire. Op grond van zijn informatie is ook de vervolging van Spooren tot stand gekomen. Volgens J. Kuijpers, advocaat van de man uit Weert, had het OM alle rechten om zijn cliënt te vervolgen, verspeeld. Uit ver klaringen van de chef van de be trokken CIE en een begeleider van de verdachte blijkt in de vi sie van de raadsman dat de CIE zijn cliënt er nooit op wees dat hij strafbaar handelde door be taalde seks met jongens vanaf zestien jaar te hebben. Dat ter wijl hij wel altijd open en eerlijk heeft verteld waar hij in het An ne Frankplantsoen mee bezig was, zegt Kuijpers. Daardoor heeft de CIE hem strafbare fei ten laten plegen en die door de vingers gezien. Die zonde had de rechtbank in zijn ogen moeten bestraffen met het niet ontvan kelijk verklaren van het OM. Volgens ï'echtbankvoorzitter J. Buhrs heeft de CIE aangegeven dat de man om geen ï'isico te lo pen, helemaal geen seks met minderjarigen mocht hebben. Ook meent de rechtbank dat het niet is komen vast te staan dat de inlichtingendienst van de po litie aanwijzingen had dat de man seks met minderjarigen te gen betaling had. ANP Advertentie HET NI.EUWE BOEKVAN Herinnering aan mijn Chili 192 blz. J Gebonden €16,50 WERELDBIBLIOTHEEK Advertentie I januari 2004: Hoe verder met de vervolguitkering WW? Advertentie WAARSCHUWING Trekpleister heeft de serie Badboekies Vrolijke Oogjes met di "Tegenstellingen". "Vormen" en "Cijfers" uit de verkoop gehaald. Deze Badboekjes zijn vanaf dinsdag 25 november 2003 per sf' de titels "Kleuren", „ehaald. per stuk verkocht voor De boekjes kunnen gevaar opleveren. omdat is gebleken dat de, op de boekjes bevestigde oogjes, kunnen loslaten. Dit artikel is geleverd door Boek Specials Nederland BV met streepjescode: 9789052953J66 Wij verzoeken u deze boekjes niet aan uw kind te geven en terug te brengen naar het dichtstbijzijnde Trekpleister filiaal. (0252)210070. Onze welgemeende r dit ongemak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3