Epilepsie: soms ben je er even niet bij Noorderpolder wil infrastructuur PZC Word donateur giro 222111 Sluiskils gezin beleefde emotioneel weekeinde Schouws koor zoekt zangtalent Zierikzingt met Kunst en Eer Waterbedrijven steiler fusiebesluit weer uit Begraven luxegoed op Schouwen-Duiveland Nationaal Epilepsie Fonds Vragen over epilepsie? 0900-8212411 0,10 per minuut) Vereniging vreest voor slechte bereikbaarheid door bouwactiviteiten Studentenstop op Zeeuwse Pabo Kerstmarkt Dreischor Kunstcadeau woensdag 3 december 2003 De Macht van het Kleine 1 op de 150 mensen heeft epilepsie. Soms zijn zij 'er even niet bij'. Er vallen gaten in hun leven. Het Nationaal Epilepsie Fonds helpt deze mensen. Met wetenschappelijk onderzoek, voorlichting, begeleide vakanties, individuele hulp en projecten in ontwikkelingslanden. Helpt u mee? Er is nog zoveel te doen. www.epilepsie.nl Postbus 270 3990 GB Houten De familie Kruger bij de aangeboden kerstboom. foto Camile Schelstraete door Harold de Puysseleijr SLUISKIL - Eind goed al goed voor de familie Kruger uit Sluiskil. Door omstandigheden buiten henzelf om, raakten Rudy Kruger en zijn gezin financieel aan de grond. Weldoeners uit de hele provincie schoten te hulp, met als klap op de vuurpijl de baan die hem is aange boden door Delta Milieu uit Terneuzen. Rudy heeft inmiddels een sollicitatiegesprek gehad en gaat volgende week maandag aan de slag op de afdeling industriële reiniging van het bedrijf. De Krugers zijn het afgelopen weekeinde over stelpt door gulle gevers met boodschappen. ,Er kwam zelfs iemand met een kerstboom van twee meter aanzetten. Die staat inmiddels in de huiskamer", aldus Rudy. De Sluiskillenaar veranderde deze zomer van werkgever omdat hij meer kon verdienen. Kruger kwam bedro gen uit, want hij ging er niet in verdiensten op vooruit. Zijn nieuwe baas betaalde hem tot op de dag van vandaag geen salaris uit, omdat het bedrijf aan de rand van de afgrond staat. Schuldsaneringsinstituut Sadra uit Goes heeft het gezin inmiddels hulp aangeboden bij het maken van een plan voor het aflossen van de torenhoog opgelopen schulden. „We hebben een heel emotioneel weekeinde achter de rug", vertelt Rudy. „We hebben heel veel boodschappen gekregen, en mensen kwa men babykleertjes brengen voor ons zoontje van vijftien maanden oud. Het is werkelijk overweldigend, wat er gebeurd is. We zien ein delijk weer lichtpuntjes." Een vrouw uit Ou- werkerk bood de familie Kruger spontaan aan honderd euro in een enveloppe te stoppen, maar dat heeft Rudy geweigerd. „Het ziet er nu allemaal een stuk rooskleuriger uit en daarom wilde ik dat geld niet aannemen. Ik heb liever dat mensen af en toe eens informe ren hoe het met ons gaat."Ook het gevaar van de dreigende afsluiting van gas, water en licht in hun woning is inmiddels geweken. Rudy's nieuwe werkgever heeft beloofd er voor te zor gen dat de aansluitingen intact blijven. Tenslotte spant ook de dorpsraad Sluiskil zich nog in voor het gezin. De dorpsraad probeert bij de gemeente een renteloze lening te regelen. door Esme Soesman RENESSE - Het Schouws Kamerkoor zoekt zangers en zangeressen voor een project dat in januari van start gaat. Het Requiem van Gabriël Fauré is hoofdingrediënt van dit project. Het vijf jaar jonge kamer koor, onder leiding van diri gent Sietse van Wijgerden, heeft een kern van veertien vaste zangtalenten. Gezocht wordt nu naar zangers en zangeressen die voor de duur van één project die vaste club komen versterken. Het is de derde keer dat het Schouws Kamerkoor kiest voor een projectmatige aanpak. Een dergelijke opzet heeft als voordeel dat het drempelver lagend kan werken voor toe komstige koorleden. Mensen kunnen onbevooroordeeld proberen of zij bij de nage streefde kwaliteit kunnen en willen aansluiten. En er kleeft nóg een pluspunt aan deze opzet, vertelt Van Wij gerden. De tijdelijke aanvul ling met vers bloed heeft tot gevolg dat er steeds weet even een fris windje doordi aanpak van het kamerkoor wordt geblazen. Zo is Fauiï als suggestie aangedragen door een kersvers lid. Het Schouws Kamerkoor kan vooral versterking van sopranen gebruiken. Ook; voor tenoren, baritons en. bassen is nog plaats. Alleen, voor de altgroep geldt mo menteel een opnamestop. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de diri gent (0187-601605). Zij krij gen studiemateriaal thuisge stuurd, zodat zij gelijk aar het oefenen kunnen. Vrijdag 9 januari wordt de eerstere petitie gehouden. Dat beurt in de Hervormde Keil in Renesse, van 19.15 tol 21.30 uur. Na drie maanden volgen twee concerten, één in dt Nieuwe Kerk in Zierikzee en één op Goeree-Overflakkee.' Behalve het requiem van de' Frans-impressionistische Fauré, staan Psalm 42 vai Howells en I saw the Loni van J, Stainer op het pro-' gramma. door Conny van Gremberghe MIDDELBURG - De directies van Delta NV en de NV Water bedrijf Europoort (WBE) heb ben besloten om de beslissing over de voorgenomen fusie tus sen de waterbedrijven uit te stellen. Het is de bedoeling om het besluit voor 31 maart op nieuw voor te leggen aan de aandeelhouders. Oorspronkelijk was het de be doeling om de finale besluitvor ming over de fusie tussen de wa terbedrijven deze maand te nemen. De aandeelhouders van Delta zouden zich 19 december over het samengaan uitspreken, de aandeelhouders van fusie partner WBE zouden dat op 8 december doen. Uit contae van het nutsbedrijf met Zeeuwse aandeelhouders - met name dan Provinciale ten van Zeeland - is geblé dat zij meer tijd nodig hek' om alle voors en tegens voorgenomen fusie te kun; afwegen. Het feit dat ook de; dernemingsraad van Delta' moeite heeft met het sameng- speelt daarin zeker een rol. De directie van Delta verwa dat na de discussie in Provin; le Staten deze maand de besli vorming rond de fusie aan aandeelhouders van beide drijven kan worden voorgele Gaan die akkoord, dan is d richting van een joint-venli met terugwerkende krachtp: januari 2004 alsnog mogelijk door Ali Pankow ZIERIKZEE - Begraven dreigt een luxe te worden op Schou wen-Duiveland. Fractievoor zitter J. van den Berge van de ChristenUnie (CU) heeft daar jaren geleden al voor gewaar schuwd. Hij begint nu gelijk te krijgen. Alleen al door de nood zakelijke uitbreiding van be graafplaats Vredehof in Haam stede zullen de begraafrechten binnen de gemeente met min stens vijftien procent stijgen. De raadsfracties willen daar eerst èen hartig woordje over spreken met wethouder G. van de Velde- de Wilde. D e kosten voor begraveneen ei - gen eendiep graf en het onder houd voor dertig jaar bedragen nu 2463 euro. Dat tarief gaat naar ruim 2800 euro. De pijn zit vooral in het feit dat de gemeen te streeft naar een voor 65 pro cent kostendekkend tarief voor het begraafrecht. Daarin zitten de onderhoudskosten voor alle graven op het eiland verdiscon teerd. Het geld moet worden op gebracht door de relatief kleine groep mensen die nieuwe graf rechten koopt. De CU wil zich niet neerleggen bij die situatie. „Dat voor 65 procent kostendekkend tarief deugt niet, daar lopen we op vast", herhaalt Van den Berge zijn bewering van drie j aar gele den. Debat Hij krijgt inmiddels meer mede standers. De fracties willen een debat over begraafrechten in de commissie voor de Openbare Ruimte. Daardoor wordt het be sluit over al of niet ruimen van graven ten behoeve van uitbrei ding van de begraafplaats in Haamstede tot februari uitge steld. Alert! wil in het kader van de komende discussie onderzocht zien of beheer en onderhoud van de begraafplaatsen gedelegeerd kan worden aan het bedrijfsle ven. De PvdA pleit voor een overzicht van grafrechten in an dere gemeenten in Zeeland. Ver der wil het CDA specifiek ten aanzien van de situatie in Haamstede onderzocht zien of de uitbreiding van Vredehof eventueel ook met drie velden aan de noordkant gerealiseerd kan worden. Volgens woord voerster B. Flach-de Geus kost dat minder en ligt het niet zo ge voelig omdat er dan niet ge ruimd behoeft te worden. De Dorpsraad Burgh-Haamste- de heeft zich inmiddels fel ge kant tegen de optie een deel van Vredehof te ruimen om nieuwe begraaf ruimte te creëren. Wet houder Van de Velde erkent dat er ook binnen het college van B en W is geworsteld met een keu ze. De ervaring heeft geleerd dat ruimen van graven zeer gevoelig ligt onder de bevolking. Toch gaat de voorkeur van het college in het geval van Vredehof uit naar ruiming van het oudste ge deelte en vervolgens tweediep te gaan begraven. Uitbreiding is een stuk duurder. De verhoging van het tarief voor de begraaf rechten bedraagt 15 procent bij een ruiming en herinrichting voor tweediep begraven. Be sluit het gemeentebestuur ech ter tot uitbreiding en enkeldiep begraven en af te zien van rui ming dan zal het tarief met 21 procent stijgen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het motto van de derde aflevering van de zang manifestatie Zierikzingt, zon dagmiddag in de Nieuwe Kerk in Zierikzee is 'Liederen van verwachting'. Aan deze zang programma's op de zondagmid dagen werkt steeds een ander muziekkorps mee. Dit keer is het de beurt aan de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer onder leiding van dirigent Ger van de Weide. Een speciaal voor deze gelegen heid gevormd projectkoor stu deert twee uur voor het begin van deze manifestatie enkele koorliederen in. Dat gebeurt dit keer onder leiding van Cor van Eek. Kunst en Eer speelt onder meer 'I will follow Him' en 'Children of the world'. Het programma van Zierikzingt is dit keer zeer divers. Marlotte van 't Hoff die eerder dit jaar winnares werd van de manifes tatie Zierikzee Vocaal, brengt een nieuw lied van het duo Mi- chiel de Zeeuw en Mar van dei- Veer. Gospelzangeres Donna Oost- dijk zingt twee liederen met be geleiding van het duo Van Maanen/Hillebrandt. Uit Nieu we Tonge wordt een bijdrage ge leverd door het kinderkoor Apollo met liedjes als onder meer 'Als het vrede was' en 'Honderdduizend sterren'. Vas te organist Rinus Verhage van de Nieuwe Kerk biedt een eigen muzikale bijdrage en zorgt voor de begeleiding van de samen zang. Het is de bedoeling dat de belangstellende toehoorders actief betrokken worden bij dit muzikaal gebeuren. Daarbij zullen zowel overbekende maar ook geheel nieuwe liederen wor den gezongen. Traditiegetrouw wordt er ook met alle aanwezi gen een canon ingestudeerd. Het programma wordt omringd door de inmiddels vaste tunes van Zierikzingt. Soliste bij het slotlied 'Als ik zing' is Margreet Baakman. De presentatie wordt gedaan door Liesbeth Franken. Dankzij giften in de zogeheten Zierikzink-emmertjes hoopt de organisatie uit de kosten te kun nen komen van deze nieuwe zondagmiddag-traditie. Het programma begint zondagmid dag om 15.30 uur. De eerste Zie- rikzingt-manifestatie in het nieuwe jaar staat gepland op zondag 1 februari met als thema 'muziek wereldwijd'. VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland voert voor de Pabo-op leiding een studentenstop in. Komend schooljaar worden niet meer dan 320 nieuwe studenten toegelaten tot het eerste jaar van de opleiding voor basis schoolleraar. Het is nog niet duidelijk of daadwerkelijk nee aan nieuwe studenten moet worden ver- kocht. Voor dit schoolj aar meld- .den zich 275 nie'tfwe studenten aan. Er is dus nog ruimte voor groei. De toeloop op de Pabo nam de afgelopen jaren explo sief toe. Men gaat er van uit dat die groei doorzet. Zouden zich nu meer dan 320 nieuwe studen ten aanmelden, dan kan de Pabo niet garanderen dat er voldoen de stageplaatsen zijn. Er is afge zien de mogelijkheid de toela tingseisen te verscherpen. Men hanteert de regel; wie het eerst komt, het eerst maalt. De toeloop op de Zeeuwse Pabo is in enkele jaren tijd meer dan verdubbeld. Er zijn nu in totaal 737 onderwijzers in opleiding. Volgens manager M. Anthonise kunnen vijf van hen dit studie jaar alleen aan een stageplaats worden geholpen doordat op het laatste moment enkele studen ten uitvielen. Hij zegt dat zijn opleiding steeds meer studenten trekt uit Brabant en andere aan palende gebieden. „We zijn ra zend populair, mede doordat we de laatste tijd erg goede visita tierapporten kregen." Door intensieve werving ver wacht de Pabo het aantal stage plaatsen nog met honderd te kunnen uitbreiden. Daarmee kan dan een toestroom van 320 nieuwe studenten nog net wor den opgevangen. Nummer 321 zal naar andere studiemogelijk heden om moeten zien. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De leden van de Vereniging Noorderpolder wil len voorkomen dat hun wijk de komende tien jaar slecht bereik baar is en dat zij lange tijd in de rotzooi van bouwactiviteiten zullen zitten. Een woordvoerder van deze vereniging pleitte deze week in de commissie Openbare Ruimte voor aanleg van de vol ledige infrastructuur in Noor- ,derpolder voordat met de nieuwbouw wordt begonnen. De inspreker ziet het liefste dat het hele Kwaliteitshandboek DREISCHOR - Voor de negende keer wordt in het dorpshuis van Dreischor dit jaar een kerst markt gehouden. Zowel onder nemers als hobbyisten zijn za terdag 13 december met stands van de partij. jKerstboekjes van W. van de Hulst, tal van versnaperingen, creatieve kerststukjes en aller lei soorten cadeautjes voor on der de kerstboom zijn tijdens deze - door de organisatie als sfeervolste betitelde - kerst markt te krijgen. Ook de kerst man zelf is van de partij. De .markt is geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Noorderpolder niet op de agen da voor cle raadsvergadering van donderdag 18 december wordt geplaatst. Hij vindt dat de Vereniging Noorderpolder eerst de kans moet krijgen haar mening te ventileren. De be stuursleden van deze belangen groep zijn verbolgen over het feit dat zij niet in een vroegtij dig stadium bij de opstelling van het Kwaliteitshandboek Noor derpolder zijn betrokken, „Wij willen nu nog niet over 'te kwa der trouw' spreken, maar het is wel een gemiste kans van het college", aldus de inspreker. De klacht vindt niet of nauwe lijks weerklank bij de raads fracties. PvdA-er W. Renden constateert dat de Vereniging Noorderpolder zich ten onrech te beroept op een j uridisch recht tot inspraak in dit stadium. Wethouder G. van de Velde-de Wilde benadrukt dat de bewo ners van deze nieuwe wijk tij dens de ter visie ligging nog vol op gelegenheid hebben voor in spraak en het indienen van zienswijzen. Ook ten aanzien van de infra structuur houdt de wethouder flink wat slagen om de arm. „Natuurlijk letten we op de be reikbaarheid en zullen we de overlast voor de huidige bewo ners zoveel mogelijk beperken, maar we hebben het niet over de aanschaf van een doosje met tien eieren. Het zal onmogelijk zijn de hele infrastructuur te realiseren voordat er één bouw steen is gelegd", aldus Van de Velde. Sommige raadsfracties hebben op onderdelen hun twijfels over het Kwaliteitshandboek Noor derpolder. Zo blijken Alert! en Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) niet bijster enthousiast over de woningen in Deense stijl zoals die in het plan gepresen teerd worden. Verder vindt B. Flach-de Geus (CDA) de drie bouwlagen zoals die langs de Emil Sandströmweg geprojec teerd staan ronduit lelijk. Vol gens de wethouder heeft de raad daar echter al mee ingestemd bij de vaststelling van het zogehe ten Masterplan Noorderpolder, De gemeenteraad bespreekt het Kwaliteitshandboek in de ver gadering van donderdag 18 de cember. DIRKSLAND - Kunstenaars collectief Beeldend Dirksland houdt van vrijdag 12 tot en met zondag 14 december Kunst-Ca deau-Salon in de Dirkslandse watertoren Rondeau. Het is het eerste initiatief van de stichting die voortgekomen is uit het succesvolle Kunst- en Cultuurrondje in de gemeente Dirksland. Negen plaatselijke kunstenaars deden aan dit initi atief mee. Nadien hebben zij zich in Beeldend Dirksland ver enigd. Met Kunst-Cadeau-Sa lon hoopt het negental een breed publiek te kunnen trekken. Res taurant Rondeau in de oude wa tertoren geldt als laagdrempelig voor in ieder geval de eigen be volking. De werken die te koop zijn, zijn gevarieerd. Wat aan schafprijs betreft kunnen men sen terecht van 25 tot 500 euro. Vrijdag is Kunst-Cadeau-Salon van 18.00tot21.00uurgeopend, zaterdag van 10.00 tot 17.00 en zondag tussen 14.00 en 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34