om handhaven duikteams Roep PZC PZC Bruse middenstand wil extra afslag Gemeente pakt scheefwonen aan Bewoners willen langere damwand 13 Fracties Schouw en-Duiv eland pleiten voor behoud speciale brandweerteams 1 entoonsteiling veertig meter blijft het oude stenen muurtje gehandhaafd. Klachtencommissies zorg zijn tegen meldingsplicht Komkommerkweker wil dienstwoning Oosterland Mishandelen dochter bestraft Politiebureau in de rook Velgendie ven aangehouden Nieuwe ska te voorzieningen Vrouw bestolen van rugtas Boete voor bedreiging agenda woensdag 3 december 2003 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een waterrijk ge bied als Schouwen-Duiveland kan niet zonder brandweer- duikploeg. Dat vinden de frac ties van SGP, ChristenUnie en GroenLinks binnen de gemeen- teraad van Schouwen-Duive- land. SGP-raadslid G. Houte- karaer komt vanmiddag tijdens de behandeling van de begro ting met een motie waarin ge- pleit wordt voor behoud van de duikploegen. Nadat in 1996 in Bruinisse een auto te water raakte en de inzit- 1 tende verdronk werd besloten tot oprichting van brandweer- duikteams in drie van de zes toenmalige gemeenten. Gemid- deld twee tot drie keer per jaar moeten de duikploegen in actie komen. Instandhouding van de duikploegen is vooral vanwege aangescherpte eisen met be- trekking tot apparatuur een 1 kostbare zaak. Te kostbaar, naar het idee van Schouwen-Duivelands dage- lijks gemeentebestuur. Het voorstel van het college de duik teams op te heffen stuit echter op weerstand, zo bleek gisteren tijdens de vergadering van de commissie samenleving en be- stuur. Consulent L. Schotel van de Nederlandse On dei-water sport Bond (NOB) zei met ver bazing kennis te hebben geno men van de plannen van het college. „Ik heb in de krant gele zen dat gedeputeerde Kramer van de provincie Zeeland vindt dat er meer voorzieningen moe ten komen voor duikers. Dan is dit een stap achteruit in plaats van vooruit. Beknibbeld SGP-woordvoerder G. Houte kamer sloot zich daarbij aan. Op veiligheid mag, stelde hij, niet beknibbeld worden. „Redden van mens en dier dient voorop te staan." M. de Pagter-ten Kate schaarde zich achter het betoog van Houtekamer. Zij wees er op dat de gemeente in een nota over de toekomst van het toerisme op 1 Schouwen-Duiveland hamert op optimale veiligheid, maar nu wel aan diezelfde veiligheid wil gaan tornen door de brand weerploeg op te heffen. Burgemeester J. Asselbergs rea geerde op de kritiek op het voor stel tot opheffing van de duik ploegen met de opmerking dat deze sinds de oprichting in 1996 totaal 25 keer zijn uitgerukt. In geen van de gevallen, betoogde de burgemeester, was sprake geweest van slachtoffers. Enigszins gepikeerd door de op merkingen van Houtekamer en De Pagter voegde hij daar aan toe dat de gemeente naar zijn idee enorm veel heeft geïnves teerd in veiligheid. „Maar het gaat om afwegen van de doel matigheid. We beschikken bij voorbeeld ook niet over een hoogwerker en ook dat is een welbewuste keuze. Fusie Verschralen Asselbergs kon daarmee SGP, ChristenUnie en GroenLinks niet overtuigen. Houtekamer: „Onze fractie kiest niet alleen voor de brandweerbasiszorg, maar wil vasthouden aan de specialistische zorg van de duikploegen. Dat wensen wij niet te laten verschralen." GroenLinks-woordvoerder H. de Vries deed met het voorstel dan in ieder geval te bekijken of de bestaande twee duikploegen dan uit kostenbesparingsover wegingen niet tot één duikploeg samengesmeed kunnen worden nog een laatste poging andere fracties aan de zijde van Groen Links, SGP en ChristenUnie te krijgen. Dat bleek ijdele hoop. De overi ge partijen hielden hun kruit droog tot de algemene beschou wingen vanmiddag. rri a j De damwand langs de Scheepstimmerdijkin Zierikzee wor GOES - Kleindierenvereniging KPS Zeelandia houdt vrijdag 12 en zaterdag 13 december een grote tentoonstelling in de Zee landhallen te Goes. Dit jaar voor het eerst los van de beurs 'Dierplezier', die nu om het jaar wordt gehouden. Op de tentoonstelling worden de dieren van honderden fok kers door de aanwezige keur- j meesters gekeurd en krijgen ze een predikaat. De tentoonstel ling in de Zeelandhallen is za- j terdag geopend van 10.00 tot i 18.00 uur. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Enkele bewoners aan de Scheepstimmerdijk in Zierikzee zijn teleurgesteld in de gemeente. Ze betreuren het zeer dat de gemeente de nieuw aan te leggen damwandbeperkt tot 177 meter en niks doet aan de resterende veertig meter achter hun huizen. „Daar is geen geld voor", heeft wethouder G. van de Velde-de Wilde hen kort en bondig laten weten. Volgens de betrokken bewoners is het echter een kwestie van prioriteiten stellen. „Dit kim je nou vergelijken met een nieuw gemeentehuis bouwen en het parkeerterrein eromheen maar onverhard laten", zegt woord voerder A. Gerards namens de betreffende mensen aan de Scheepstimmerdijk. Hij dringt er namens hen bij het gemeente bestuur met kracht op aan nog eens te bezien of de nieuwe dam wand met stenen voorhang- wand alsnog veertig meter lan ger kan worden. Volgens Gerards ziet dat gedeelte er op dit moment al heel slecht en af gebrokkeld uit. Vier jaar gele den werd er een noodreparatie verricht in afwachting van een rigoureuze aanpak. De aan staande bodemsanering op deze locatie rond de voormalige gas fabriek biedt daar in zijn optiek een goed moment voor. Volgens wethouder Van de Velde ziet de gemeente inderdaad kans twee proj ecten te combine ren door tijdens de grootschali ge werkzaamheden aan de Scheepstimmerdijk een defini tieve diepe damwand aan te leg gen, waardoor verzakking van de Scheepstimmerdijk is uitge sloten. De stenen voorhang- wand is verplicht gesteld om het monumentale gezicht van de haven niet te onderbreken door staal. Die stalen wand zou di rect een roestige aanblik geven omdat het aanbrengen van een anti-roestlaag nauwelijks mo gelijk is wegens milieuvoor schriften. De hele constructie van damwand met stenen voor- hangwand kost de gemeente 700.000 euro. Daarmee kan 177 meter kade wox-den aangepakt. Die veertig meter meer die de bewoners bepleiten, zou 150.000 euro meer vergen en dat geld is er volgens de wethouder op dit moment niet. Volgens Ge rards wordt dat straks een lelij ke aanblik met een fraaie nieu we voorhangwand naast een oude, afbrokkelende stenen muur. Bovendien acht hij het ge vaar van verzakkingen hier niet ondenkbaar. Hij bepleit geld vrij te maken voor die veertig meter extra nieuwe damwand. De raad moet er vandaag tij dens de begrotingsbehandeling een beslissing over nemen. door onze regioredactie VLISSINGEN - De klachten commissies in de volksgezond heidszorg vrezen ondermijning van hun positie, als een wets- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111 >454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur voorstel wordt aangenomen dat hen verplicht ernstige klachten te melden aan de Inspectie voor de Gezondheidszorg. De Eerste Kamer behandelt het wetsvoor stel binnenkort. Ziekenhuizen en andere instel lingen in de gezondheidszorg zijn verplicht een klachtencom missie in te stellen van drie per sonen, met een onafhankelijke voorzitter. Zowel patiënten als hulpverleners in de zorg kunnen daar terecht met hun klachten. Die kunnen betrekking hebben op de bejegening van de patiënt en op verkeerde behandelingen. Volgens het wetsvoorstel moe ten de klachtencommissies klachten doorgeven aan de overheid en de Inspectie. Laatstgenoemde kan dan bij voorbeeld juridische procedu res beginnen. De klachtencom missies denken dat door die meldingsplicht hulpverleners in de zorg kopschuw zullen wor den om klachten te melden. De klachtenbehandeling zal daar door aan kwaliteit inboeten. Onder meer de artsenorganisa tie KNMG en de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen deelden de vrees van de klach tencommissies. Zij roepen de Eerste Kamer op het voorstel te verwerpen. Directeur J. van den Blink van het Ziekenhuis Walcheren sluit zich aan bij de vrees voor onder mijning. „Wij zien dit wetsvoor stel niet als een aanwinst. Onze klachtencommissie functio neert prima en meldt ernstige klachten uit eigen beweging al aan de Inspectie voor de Ge zondheidszorg. De verplichting om klachten te deponeren is dus overbodig en bemoeilijkt de werksituatie van de klachten commissies." door Ali Pankow BRUINISSE - De Bruse ondernemersver eniging wil een extra afslag vanaf rijksweg N59 naar het dorpDe middenstanders zijn blij met de voorgenomen reconstructie van de Staphorsterkruising, maar zien graag nog wat meer verkeersvoorzieningen om de toegang naar dit vissersdorp te verbeteren. Zo bepleiten zij ook een verbreding van het tunneltje onder de rijksweg door naar het dorp. Voorzitter D. Spelt van de ondernemersver eniging dringt hierop aan bij de raadsfrac ties die binnenkort een besluit moeten ne men over een gemeentelijke bijdrage van 237.824 euro aan de reconstructie van de Staphorsterkruising. Het overige deel wordt betaald door Rijkswaterstaat. Spelt juicht het toe dat deze kruising wordt vervangen door een eivormige rotonde. De verkeersdruk op de N59 heeft als gevolg dat het verkeer vanaf de zijwegen slecht in kan voegen. Door de realisatie van de bypass om de Grevelingensluis zal de continuïteit van deze verkeersstroom verder toenemen. Binnen de politiek leven vooral over de fi nanciering nog wat twijfels. Zo willen de fracties dat wethouder L. Geluk-Poortvliet het Waterschap Zeeuwse Eilanden wat meer onder druk zet ook een bijdrage te le veren aan de aanleg van de rotonde. Het wa terschap is daar tot nu toe niet toe bereid, omdat het geen wezenlijk belang heeft bij De Staphorsterkruising zal ten behoeve van een betere verkeersdoorstrominggereconstru eerd worden tot een eivormige rotonde. foto Marijke Folkertsma de reconstructie. De PvdA vindt dat de ge meentelijke bijdrage beter uit de opbrengst van de toeristenbelasting kan worden be taald dan uit het zogeheten mobiliteits fonds, omdat uit die reserve het komend jaar nog heel wat faciliteiten voor betaald door Harmen van der Werf DEN HAAG - J. van Dijke, teler van komkommers, wil aan de M. H. Jobsweg bij Oosterland een eigen, tweede dienstwoning bij het bedrijf van zijn broer en hemzelf bouwen. De gemeente Schouwen-Duiveland staat het niet toe, terwijl in Oosterland, aan de Ringweg, wel een tweede dienstwoning mocht komen bij een chrysantenkwekerij. „Wat is het verschil tussen een bedrijf waar komkommers wor den geteeld en een chrysanten- kwekerij wilde staatsraad W. van den Brink weten. De raads man van Van Dijke gaf het ant woord: „Simpelweg twee woordjes in het rapport van de adviescommissie die dit soort zaken moet beoordelen. De woordjes 'wel' en 'niet' toestaan in de eindconclusie." De agrarische adviescommissie waarover de raadsman van Van Dijke het had, moet beoordelen of het 'strikt noodzakelijk' is dat een tweede ondernemer bij een landbouwbedrijf woont. Dat hangt af van de bedrijfsvoering. Voor de chrysantenkwekerij oordeelde de commissie wat dat betreft positief, voor de kom kommerteler negatief. „Maar", erkende J. den Boer, vertegen woordiger van de gemeente Schouwen-Duiveland, „de commissie is in het geval van de chrysantenkwekerij iets te ruimhartig geweest. Van Dijke wil de tweede dienst woning bouwen naast het huis waarin zijn broer woont. Het beleid om het aantal dienstwo ningen bij agrarische bedrijven te beperken is provinciaal. De provincie Zeeland hanteert strenge regels om te voorkomen dat het platteland, het buiten gebied, te veel wordt bebouwd. De Raad van State doet in prin cipe binnen zes weken uit spraak. MIDDELBURG - Een 44-jarige inwoner van Nieuwerkerk is gisteren in Middelburg wegens mishandeling van zijn dochter veroordeeld tot 200 euro boete en twee weken voorwaardelij ke gevangenisstraf. De man was het niet eens met de straf, die de politierechter hem oplegde. Hij verzekerde tegen het von nis in hoger beroep te gaan bij het Gerechtshof in Den Haag. Dat hij 30 april dit jaar in Oosterland zijn dochter had gesla gen wilde hij nog wel geloven, maar hij meende hiervoor zijn reden te hebben. „We kunnen elkaar beter uit de wegblijven", zei hij over de slechte verstandhouding. Tijdens het incident speelde drankgebruik een rol. „U vindt dat uw dochter lastig kan zijn, maar haar mishandelen kan gewoonweg niet", meende politierechter A. Janssens-van Kampen. Volgens haar stond het vast dat verdachte haar tenminste één keer had geslagen en gestompt. De damwand langs de Scheepstimmerdijk in Zierikzee wordt over een lengte van 177 meter vervangen en voorzien van een nieuwe stenen voorhangwand. Bij de resterende foto Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - Een deel van het politiebureau in Zierikzee is gisteren in de rook te komen staan. Via het automatisch meld- syteem werd even na elf uur alarm geslagen bij de brandweer. Die kon na een kort onderzoek niets vinden wat op het pro bleem zou duiden. Volgens officier preparatie J. Juffermans was er sprake van een 'sterke elektrische schroeilucht' die uit de buurt van de centrale balie op de begane grond kwam. De brandweer heeft verschillende plafonds in het gebouw open gelegd om te inspecteren of er mogelijk iets met de bedrading aan de hand was, maar kon ook daar niets bijzonders ontdek ken. Door het afzuigsysteem in het pand was de rook weer snel verdwenen. Een installatiebureau gaat nu proberen aan de hand van de volgorde van het rookmeldsysteem te achterha len waar de oorzaak lag. De vijf politiemensen die op het mo ment van het brandalarm in het bureau aan het werk waren, konden gewoon op hun plek blijven. MIDDELBURG - Na een korte achtervolging heeft de politie in de nacht van maandag op dinsdag drie mannen uit Dor drecht aangehouden voor de diefstal van autovelgen. Het drietal had de velgen rond kwart voor twee gestolen van een geparkeerde auto in de Glacisstraat in Vlissingen. De mannen (twee 21-jarigen en een 23-jarige) werden aangehouden op de Kinderdijk in Middelburg. De auto waarin ze rondreden bleek maandag tezijn gestolen in Dordrecht. Ook bleek dat de 21-jarige bestuurder een rijontzegging had. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft onlangs drie nieuwe halfpipes geplaatst. Eén daarvan is een vervanging van een bestaande voorziening in het Nollebos. Daar is ook de verharding uitgebreid zodat de skaters voldoende uitrij ruim te hebben. De overige twee staan op nieuwe locaties bij het stadgewestelijk zwembad en aan de Bermweg in Oost-Sou burg. De skatebaan bij het zwembad is geschikt voor gevor derde skaters. GOES - Een 18-jarige vrouw uit Steenbergen is gisterochtend op het NS-station in Goes bestolen van haar rugtas. De vrouw liep over het perron toen door een onbekende man de rugtas van haar schouder rukte en hard wegrende richting de hoofd uitgang. In de tas zaten waardepapieren, kleding en enkele tientallen euro's. parkeren bekostigd moeten worden. Boven dien is volgens de PvdA vooral een toeris tisch belang gediend met de reconstructie van de Staphorsterkruising. De gemeente raad moet er in de vergadering van donder dag 18 december een beslissing overnemen. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland gaat de (illegale) recrea tiewoningen in de dorpen en steden aanpakken. Nieuwe ge vallen worden niet meer toege staan. De bestaande tweede woningen in de kernen worden gedoogd met een 'persoonsge bonden gedoogbeschikking'. Wordt het huis verkocht of ver erfd, dan moet de volgende eige naar er weer vast gaan wonen. Er zijn verschillende vormen van het zogeheten scheefwonen. Zo wonen mensen permanent in een recreatiewoning op een va kantiepark, terwijl dat niet mag. Schouwen-Duiveland heeft hiertegen eerder dit jaar stappen ondernomen. Wie vóór 28 mei - de datum waarop de ge meenteraad dit besluit heeft ge nomen - dag in dag uit op een park woonde, mag dat blijven doen. Maar tegen nieuwe eige naren, die vast in een recreatie huisje willen gaan zitten, wordt opgetreden. Een dergelijk beleid wil het col lege ook gebruiken tegen de tweede vorm van scheefwonen: de tweede woningen in de ker nen. Mensen, die nu een huisje in een dorp als recreatiewoning gebruiken terwijl dat volgens de bestemmingsplannen niet mag, kunnen hiermee doorgaan. Zij krijgen hiervoor een 'persoons gebonden gedoogbeschikking'. Want nieuwe gevallen worden niet meer toegestaan. Tegen alle illegale recreatiewoningen, die na 1 december betrokken wor- MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 36-jarige inwoner van Vlissingen voor het bedreigen van een parkeerwacht 300 euro boete en twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf opge legd. De Vlissinger had 24 september dit jaar in Middelburg zijn auto op de stoep geparkeerd om te gaan pinnen.De controleur nam daar geen genoegen mee en kreeg een grote mond. „Ik sla je helemaal in elkaar", had de man geschreeuwd. De politierechter koppelde aan de boete een voor waardelijke straf, omdat de kans op herhaling groot is. den, gaat de gemeente wél op treden. Wethouder G. van der Salm (volkshuisvesting) legt uit dat zeer bewust niet voor 1 ja nuari gekozen is, ook al moet de gemeenteraad dit beleid nog vaststellen. „Want dan zouden er mensen kunnen zijn die nog snel even iets kopen." Dat de gemeente streng gaat op treden tegen de nieuwe tweede wöningen spreekt volgens de wethouder voor zich. Niet al leen kunnen deze tweede wo ningen niet gebruikt worden als gewoon woonhuis, waar op Schouwen-Duiveland vraag naar is. Maar daarbij kunnen de illegale recreatiewoningen een flinke impact hebben op de leef baarheid van een dorp. Wan neer een belangrijk deel van de huizen een groot deel van het jaar leeg staat, is het voor een dorp steeds moeilijker om voor zieningen als een winkel of dorpshuis in stand te houden. En zeker in de wintermaanden geeft de leegstand een verlaten indruk. „Het draagt bij aan een unheimisch gevoel. En wij vin den dat dat niet acceptabel is." De afgelopen maanden is het probleem van de tweede wonin gen in kaart gebracht. Uit dit onderzoek is gebleken, dat de problemen in Noordwelle en El- lemeet wat dat betreft het grootst zijn. Ook in Renesse, Burgh-Haamstede, Brouwers haven en Zierikzee is een groot aantal (illegale) tweede wonin gen geteld. Maar omdat deze dorpen en steden groter zijn, kunnen ze de winterse leeg stand beter opvangen. Met de gekozen aanpak hoopt de wethouder dat het aantal tweede woningen in de Schou- wen-Duivelandse kernen lang zaam uitsterft. Op korte termijn de problemen in bijvoorbeeld Noordwelle en Ellemeet aan pakken, is volgens hem erg las tig. Vanaf nu zal volgens het college alleen een nieuwe recre atiewoning in een dorp gereali seerd kunnen worden met een zogeheten 'onttrekkingsvei-- gunning' van de gemeente. Van der Salm: „Maar die zullen we nooit en te nimmer afgeven." STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 13.30 uur: Gemeenteraad (vaststelling begroting 2004).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33