PZC Kinderen bemiddelen bij ruzies Escalatie in Noordgouwe moet worden voorkomen Kaalslag op Roterijdijk geld uittrekken voor uitbreiding scholen Onderzoek naar rol Indonesische marine 11 Leraren in Opleiding doen proef op basisschool Zierikzee College wil toch snel zeeuwse almanak Geen hond bij Orange betaal je alles uit 1 bundel (ook je sms'jes) Vernielzucht Vier weken cel waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 3 december 2003 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Vier ministeries gaan onderzoeken of de Indone sische marine een rol speelt bij interne conflicten, zoals in At- jeh. Staatssecretaris Van Gen- nip van Economische Zaken heeft dit gisteren toegezegd aan de Tweede Kamer tijdens een kort debat over de mogelijke le vering van vier korvetten' aan Indonesië door De Schelde in Vlissingen. SP-Kamerlid K. van Velzen diende eerst een motie in om aan te dringen op een onderzoek naar de Indonesische marine. Na de toezegging van staatsse cretaris Van Gennip trok zij die in. Hoe lang het onderzoek gaat duren, is niet bekend. Omdat er vier ministeries bij betrokken zijn, die van Buitenlandse Za ken, Defensie, Ontwikkelings samenwerking en Economische Zaken, zal er volgens Van Gen- nip 'enige tijd' mee gemoeid zijn. Voor levering van militaire goederen aan de Indonesische landmacht gelden sinds het bloedige conflict op Oost-Ti- mor in 1999alstrengebeperkin- gen. De Indonesische luchtmacht staat er ook niet goed op vanwe ge de deelname aan de strijd in Atjeh. Het Haagse onderzoek moet uitwijzen of de marine ook actief betrokken is bij dergelij ke conflicten. Woordvoerders van WD, CDA en LPF, voor standers van de levering van de korvetten, wijzen erop dat de korvetten bedoeld zijn voor pa trouilles tegen piraterij en smokkel. SP-Kamerlid K. van Velzen kan zich echter niet voorstellen dat de marine die schepen niet zal inzetten bij in terne conflicten. Groot-B rittannië heeft Hawk- vliegtuigen geleverd aan Indo nesië onder de voorwaarde dat die niet in Oost-Timor zouden worden ingezet", weet Van Velzen. ,,Dat is toch gebeurd. Van Velzen gaat ervan uit dat het onderzoek zal uitwijzen dat de Indonesische marine wel degelijk een rol speelt in de bloedige strijd in Atjeh. Zij vindt het dan ook volstrekt on verantwoord marineschepen aan Indonesië te leveren. „Ik be grijp dat er werkgelegenheid mee is gemoeid in Zeeland, maar in Atjeh komen dagelijks onschuldige mensen om. Als po liticus sta je dan toch voor een onmogelijke keuze." Het argument dat 'als Neder land niet levert, doen Frankrijk of Spanje het wel' gaat erbij Van Velzen niet in. „Je moet ergens een punt zetten. Als onderzoek uitwijst dat de Indonesische marine een kwalijke rol speelt, dan moeten andere Europese landen wel met heel goede rede nen komen om toch te leveren." Blijkens de gestaag toene mende hopen poep, waartus sen wandelaars in het Vlis- sirigse laveren, groeit de hondenpopulatie daar on rustbarend. Echter, de hoe veelheid penningen die bezitters van trouwe viervoe ters aan de gemeente afdra gen, vermindert opzienba rend. Dat kan dus niet. Dus stuurt het gemeentebe stuur nu beambten de huizen langs. Zij proberen te achter halen wie een hond heeft, maar daarvoor geen belas ting betaalt. Geen gemakkelijke klus. Want je kan als controleur natuurlijk veel vermoeden, maar dat is altijd nog wat an- ders dan bewijzen dat het ook zo is. Met dat probleem zag een controleur ten plattelan- de zich onlangs ook gecon fronteerd. Op het erf van een boerderij trof hij diversevoederbakken aan en een niet geringe hoe veelheid keutels. Toen hij de landbouwer daar over aansprak, hield die zich volledig van de domme: „Een hond, een hond.... Nee, ik heb wel katten, maar geen hond. Waarop de beambte repli ceerde: „Dat gaan we dan nog wel eens controleren. Vooralsnog noleer ik u op vijf honden." „Vijf honden, vijf honden....", riep onze boer verontwaardigd, „Dat klopt van geen kant. Ik heb er maar drie." www.orange.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Niemand be schuldigen, elkaar uit laten pra ten. niet gaan schelden en eer lijk blijven. Aan de hand van deze basisregels bemiddelen leerlingen van de Jan Wouter van den Doelschool in Zierikzee bij ruzies en pesterijen tussen schoolgenootjes. De proef met de 'leerlingenbemiddelaars' op de basisschool is het gezamen lijke afstudeerproject van Lera ren In Opleiding (LIO's) Jeanine de Vos, Karin Meijer en Marinda Kole. Het inschakelen van kinderen als bemiddelaar is overgewaaid uit Amerika. Op een school in Utrecht wordt het al enige tijd in praktijk gebracht. Kole: „En wat in Utrecht kan moet hier ook kunnen, vinden wij. Dat de Schouwse school véél kleiner is en véél minder kinderen van andere nationaliteiten als leer lingen heeft maakt niet uit. Pes terijen en ruzies komen op alle scholen voor. Kole: „Kinderen worden gepest als ze er anders uitzien dan de anderen. Meijer vult aan: „En dat kan zijn omdat ze flaporen hebben of een bril dragen, maar ook omdat ze bijvoorbeeld geen dure merkkleding dragen." Ook potentiële slachtoffers van pes terij zijn stille en teruggetrok kenkinderen of kinderen die erg goed kunnen leren. De Vos: „Al les waardoor een kind afwijkt van de groepsnorm kan reden voor pesterijen zijn. Naast het pesten zijn er de 'ge wone' ruzies tussen kinderen. Ruzies om speelgoed, gekibbel om wie er wel en wie er niet mee mag doen in een groepje en on gelukjes die uitmonden in bon je. Al dan niet gepaard gaand met trekken, duwen, schoppen en slaan. De leerlingbemiddelaars staan voor de taak problemen tussen hun schoolgenootjes op te los sen. Dat gaat niet onder het oog van de anderen, maar tijdens een gesprek in een schoolruim Een ruzie in scène gezet: vlnr: Marlotte van 't Hoff, Ashley Tijink, Elco van Dam en David Krabbe. Karin Meijer, Marinda Kole en Jeanine de Vos kijken op de achtergrond toe. foto Marijke Folkertsma te. Overigens alleen als beide 'strijdende partijen' in bemid deling toestemmen. De Vos: „Je kunt bemiddeling niet dwin gend opleggen. Beide partijen moeten ervoor openstaan, an ders werkt het niet. Kole: „De kinderen moeten hun verhaal kwijt kunnen. Dat is heel be langrijk." De Vos weer: „Een ru zie moet uitgepraat. Je moet niet met een kwaaie kop in de klas zitten". De animo onder kinderen om op te treden als bemiddelaar kwam wat aarzelend op gang, maar groeide na de eerste verhalen snel. Meijer:Kinderen zijn heel trots als het hen lukt ruzies op te lossen. Ze groeien ook in die rol." Kole: „En vervolgens ver tellen ze het door aan hun klas genootjes. Leerlingen van de Jan Wouter van den Doelschool Ashley Tij ink en Elco van Dam hebben in middels ervaring opgedaan als bemiddelaar en ze vonden het erg leuk om te doen. Elco: „Meestal lukt het ook om ruzie te sussen en dat is leuk.Ashley: „In het begin willen we eerst weten wie je dan wel bent, maar daarna luisteren ze wel naar je." Schooldirecteur Kees van Dam me is blij met het project. „Wij besteden op deze school veel aandacht aan normen en waar den en daar past een project als dit heel goed in. Je maakt kinde ren mede-verantwoordelijk voor het klimaat op. Dat werkt erg goed. We gaan als school team zeker kij ken of we hiermee door kunnen gaan." door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het college van Schouwen-Duiveland wil als nog in 2004 investeren in de uit breiding van drie basisscholen op Schouwen-Duiveland. Vol gens het gemeentebestuur is het onzinnig dat de drie scholen een jaar moeten wachten, omdat de nieuwe onderwijshuisvestings- verordening formeel pas 1 janu ari van kracht wordt. Nu al toe stemming geven voor de uitbreiding kost de gemeente volgend jaar 15.526 euro. Verschillende basisscholen op Schouwen-Duiveland kampen met ruimtegebrek. Of dreigen daar zeer snel tegen aan te lo pen. Christelijke basisschool Op Dreef, de reformatorische Pie- ter van Dijkeschool in Bruinisse en openbare basisschool 't Kof schip in Zierikzee hebben drin gend een extra lokaal nodig en hiervoor een aanvraag bij de ge meente ingediend. Maar de scholen komen op grond van de huidige regels voor wat betreft de onderwij shuisvesting nét niet voor uitbreiding in 2004 in aanmerking. Zo komen de Van Dijkeschool en 't Kofschip vol gens de gestelde normen één leerling tekort. Achter het net Het is niet de eerste keer dat scholen op basis van de huidige regels net achter het net vissen. In de op handen zijnde nota 'Huisvesting van het onderwijs in Schouwen-Duiveland-lo- kaal maatwerk' wordt de veror dening aangepast. Met als doel dat scholen, die uit hun jasje (dreigen te) groeien, eerder aan spraak kunnen maken op een extra lokaal. Daarnaast moeten de regels worden aangepast wanneer een school bij uitbrei ding een (extra) nood- of perma nent lokaal krijgt. De nieuwe regels moeten met ingang van 2004 gaan gelden. Met deze veranderingen in het verschiet doet zich de situatie voor dat Op Dreef, de Van Dij keschool en 't Kofschip nu géén aanspraak op een extra lokaal kunnen maken. Maar de scholen kunnen volgend jaar onder de zelfde omstandigheden die ruimte wel krijgen. De school besturen moeten zo noodge dwongen een jaar in de wacht kamer. Het college wil voor de drie scholen, vooruitlopend op het nieuwe beleid, een uitzon dering maken en de uitbreiding alsnog volgend jaar al vergoe den. Omdat afwijzen van de aanvragen nu 'enkel opschor tende werking van één jaar' heeft. De drie scholen kunnen zodoen de alsnog hun uitbreidingsplan nen gaan uitwerken. Op Dreef en 't Kofschip krijgen geld om vanaf september 2004 een extra noodlokaal te gebruiken. De Van Dijkeschool krijgt vanaf die tijd ruimte voor een extra permanent lokaal, 't Kofschip had met het oog op de aanstaan de nieuwbouw in Poortambacht 11 ook zijn hoop gevestigd op vaste uitbreiding, maar krijgt nu toch een tijdelijk lokaal er bij. Volgens J. Tieleman van de onderwijskoepel BOLO is dat echter waar de Zierikzeese school op grond van de progno ses en berekeningen recht op heeft. Om dezelfde reden heeft het college ook het verzoek van openbare basisschool Binnen de Veste in Zierikzee, om de uit breiding niet met tijdelijke maar met permanente lokalen te realiseren, voorlopig afgewe zen. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter veroor deelde gisteren een negentien jarige man uit Goes voor vernielingen van autospiegels tot dertig uur werkstraf. De Goesenaar had 3 0 september in Kortgene de spiegels van drie auto's vernield. Aan de slachtof fers moet hij 367 euro schade vergoeding betalen. Noordgouwe oogt vredig, maar bij sommige bewoners heerst angst voor terreur en pesterijen. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow NOORDGOUWE - Het dage lijks gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland gaat op zeer korte termijn een gesprek aan met zoveel mogelijk betrok kenen bij de jeugdterreur in Noordgouwe in een poging een verdere escalatie van geweld te voorkomen. Kernbestuurder wethouder G. van de Velde-de Wilde wil verder niet ingaan op de wijze waarop de gemeente dit probleem tracht op te lossen. De berichtgeving over j arenlan- ge pesterijen, mishandeling en vernielingen door een kleine groep jongeren heeft een stroom van reacties op gang gebracht. Vooral het feit dat de gemeente niet reageerde op eerdere brandbrieven van de Stichting MIDDELBURG - Een 42-jarige Vlissinger is gisteren wegens diefstallen veroordeeld tot vier weken cel. De politierechter achtte bewe zen dat de man vijf pakken was- poeder bij Edah in Vlissingen had weggenomen en een fiets in zijn woonplaats had gestolen. Het forse strafblad werkte niet mee. Jeugd en de directie van de ba sisschool is velen in het verkeer de keelgat geschoten. In die brieven werd de gemeente ge vraagd om medewerking bij de opzet van een buurtnetwerk voor Noordgouwe. Volgens de toelichting van gemeentesecre taris J. de Vos werden ze niet be antwoord omdat de brieven aan de verkeerde instanties waren gericht. Een greep uit de reacties daar op: „Dat is geen enkel excuus. Volgens het zogeheten Ken baarheidsbeginsel is de ge meente wettelijk verplicht zul ke brieven door te sturen als zij weet bij welke instantie ze wel thuishoren", zegt P. Lubbers uit Zierikzee. A. de Man uit Kerkwerve noemt het 'verbijsterend' dat de ge meentesecretaris het negeren van een hulpvraag zo formeel afdoet. De Man heeft diverse politieke partijen benaderd met het verzoek deze kwestie aan te kaarten bij het dagelijks ge meentebestuur. P. Sevestre uit Brouwershaven zegt de frustratie bij de dorps raad goed te kunnen begrijpen nu de raad door de gemeentese cretaris vanachter zijn bureau werd afgescheept. Volgens hem dient het gemeentebestuur te voorkomen dat mensen eigen rechter gaan spelen en er op ei gen houtje handelende burger wachten ontstaan. Voorzitter W. Alkemade van de Dorpsraad Noordgouwe kreeg als reactie op de berichtgeving over de jeugdterreur tal van telefoon tjes. „Onder meer enkele leden van Provinciale Staten hebben hun steun betuigd en de dorps raad aangemoedigd door te gaan met het zoeken naar een oplossing", zegt Alkemade Zij is vooral blij met het tele foontje dat zij gisterochtend- kreeg van burgemeester Assel- bergs. Die deed haar de toezegging dat het gemeentebe stuur nog deze week stappen zal ondernemen en partijen aan ta fel probeert te krijgen. Vanuit de dorpsbevolking zelf komen haar tegenstrijdige be richten ter ore. In de dorpssu permarkt gonst het van de me ningen. De ene bewoner erkent dat er al jarenlang conflicten sluimeren onder de oppervlakte en dat het tijd wordt dat er orde op zaken wordt gesteld. Een an der heeft liever dat er niet te veel ruchtbaarheid aan wordt gege ven omdat het tenslotte maar een beperkt groepje jongens be treft en j e beter voorzichtig kimt zijn met het oog op represailles. Een derde verzucht dat Noord gouwe niet is gebaat bij al die negatieve berichtgeving. Bo vendien heeft zij net haar huis te koop staan en komt al die publi citeit haar dus niet zo goed uit. the future's bright, the future's Orei door Marcel Modde DREISCHOR - In totaal ze ventig populieren op de Rote rijdijk bij Dreischor moeten het veld ruimen. De bomen zijn volgens H. Simons van Het Zeeuwse Landschap 'meer dan kaprijp'. Veel van het hout is dood en breekt bij harde wind af, waardoor er gevaarlijke situaties ontstaan voor het verkeer. In opdracht van Het Zeeuwse Landschap wordt deze week begonnen met de kapwerk- zaamheden. Vanaf maandag 8 december zal de Roterijdijk in verband daarmee enkele da gen afgesloten zijn voor al het doorgaand verkeer. Dat wordt omgeleid via Noordgouwe en Zonnemaire. Volgens secreta ris K. van de Werve van de dorpsraad is het niet de be doeling dat auto's massaal de Dreischorsedijk als alterna tief kiezen. „Die dijk is daar te smal voor, zeker voor wat zwaarder verkeer." De busdiensten van Connex- xion kunnen tijdens de wegaf- sluiting nog wél gewoon over de Roterijdijk. Met de aanne mer zijn afspraken gemaakt dat de route op de tij den die de bus gebruikelijk passeert, tel kens wordt opgeruimd. Daar mee wordt voorkomen dat de dienstregeling in de war raakt, aldus Van de Werve. Herplanting Het Zeeuwse Landschap heeft de dijk verkocht en in beheer gegeven van Staatsbosbeheer. Daarmee is ook de verant woordelijkheid voor herplan ting van bomen verschoven, geeft Simons aan. Volgens boswachter D. Fluijt wil Staatsbosbeheer eerst de be sluitvorming bij het Water schap Zeeuwse Eilanden af wachten over het wel of niet aanleggen van een fietspad op de Roterijdijk. „Het heeft weinig zin nu die bomen te gaan planten en straks met el kaar tot de conclusie te komen dat ze weer weg moeten." Fluijt verwacht dat niet eer der dan in 2005 een begin wordt gemaakt met de nieuwe aankleding van de karakte ristieke dijk. Vermoedelijk wordt in dat geval gekozen voor zwarte populieren, een streekeigen soort die minder snel groeit dan de exemplaren die nu worden gekapt. De dorpsraad is niet bang voor een langdurige kaalslag, aldus de secretaris. „Een paar jaar geleden is op de Zuiddijk hetzelfde gebeurt. Het wordt in het voorjaar al weer mooi groen. Je moet dit soort din gen even de tijd gunnen, het is niet anders." Een belletje uit het buitenland, een sms'je, een foto versturen... Alleen bij Orange betaal je alle diensten uit 1 I ndel. Heel simpel. Zo bepaal je zelf waaraan jij je geld besteedt. Bovendien verstuur je als nieuwe Orange Free abonnee alle mms- en sms-berichten gratis tot 1 februari -:004. Kijk dus snel op www.orange.nl, of loop eens binnen bij de Orange she; BelCompany of TeleCom-Today. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31