VVD buitenspel gezet in Kapelle Onderzoek naar rol Indonesische marine W aterbedrij ven stellen besluit over fusie uit Kapelle worstelt met toekomst jeugdwerk en peuterspeelzaal Duits vliegtuig crasht op Veerse Dam >11 Gemeente Borsele doet schilderijen in uitverkoop Nieuw college waarschijnlijk gevormd door CDA, PvdA en SGP Fietsers bekeurd Groep overvalt man in Goes zeeuwse almanak Geen hond bij Orange betaal je alles uit 1 bundel (ook je sms'jes) Werkstraf van 30 uur voor vernielen van autospiegels PZC BEVELANDEN/THOLEN woensdag 3 december 2003 door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De ge meente Borsele gaat tijdelijk in de kunsthandel. Tijdens een tentoonstelling op donderdag 11, vrijdag 12 en zaterdag 13 december wordt een groot deel verkocht van de kunstwerken die Borsele in het kader van de Beeldende Kunstenaars Rege ling (BKR) heeft verworven. Deze uitkeringsregeling gold tussen 1970 en 1990. Kunste naars kregen een uitkering in ruil voor werk dat daartoe eerst door een commissie werd beoordeeld. De werken werden in de regel aan de muren van gemeentehuizen gehangen of in bruikleen gegeven aan par ticulieren. Sommige werken zijn nooit uit de opslagruimten gekomen. Op advies van de Culturele Raad Borsele heeft de gemeen te besloten alle werken die niet bij de gemeente in gebruik blij ven, te verkopen. Het gaat om 150 kunstwerken van een handvol kunstenaars die in de jaren zeventig en tachtig in de gemeente Borsele woonden en werkten. Alle te koop aangebo den werken zijn schilderijen. Tijdens de tentoonstelling wordt in één moeite door de verkoop afgehandeld. Wie in teresse heeft voor een schilde rij, moet meteen contant afre kenen. De aankopen kunnen van de muur worden gehaald en meegenomen. Werken waarvan de mensen binnen de ambtelijke organi satie het gevoel hebben dat ze in het gemeentehuis op hun plaats zijn, blijven gewoon hangen. De gemeente wil met de verkooptentoonstellingen de kunstwerken een definitie ve plaats geven; het is niet de bedoeling grof geld te verdie nen. De kunstwerken zijn dan ook redelijk geprijsd. Op donderdag is de tentoon stelling open van 13.00 tot 20.00 uur, op vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. door Mieke van der Jagt KAPELLE - In de gemeente raad van Kapelle lijkt zich een meerderheid af te tekenen voor het onderbrengen van het peuterspeelzaalwerk bij de Stichting Kinderopvang de Be- velanden (SKB). Ook een meer derheid, maar dan een andere, lijkt te opteren voor het regule ren van de gesubsidieerde ar beidsplaats bij de Stichting Jeugdwerk Kapelle. Middels een spandoek hadden jongeren, bezoekers van de SJK-soos Trinnety, laten weten dat het schrappen van de baan zou betekeken dat de soos dicht zal gaan, in ieder geval voor een groot deel van de tijd. Tijdens de informele raadsvergadering bleek de inbreng van deskundi gen uiterst zinvol. J. Risseeuw pleitte namens de peuterspeel zalen voor verdere professiona lisering van het peuterspeel zaalwerk en dus aanhaken bij Stichting Kinderopvang Beve- landen. Ze drukte de raadsleden op het hart dat de ouders best het tarief van de omliggende ge meenten willen betalen als er een tweede leidster per groep komt. De verwachting is dat zo'n tweede leidster een wette lijk voorschrift zal worden. En kele fracties vonden dat je daar wel op kimt wachten maar an dere vonden dat dat snel moet gebeuren. Kwaliteit H. van Oostende van Christen- Unie meende dat niet de centen maar de kwaliteit uitgangspunt moeten zijn en ook C. Kole (WD hield een warm pleidooi voor het goed uitrusten van de peu terspeelzalen. Als kleuterjuf stelt Kole vast dat kinderen met een heleboel vaardigheden van de peuterspeelzaal komen. Ge touwtrek was er nog even over de ouderbijdrage die met meer dan 50 procent zou moeten wor den opgetrokken om op het ni veau van de omliggende ge meenten te komen. Op het eind van de discussie kwam de aap uit de mouw van inspreekster Risseeuw: ouders met de hoog ste inkomens betalen in Kapelle nog geen 35 euro per maand voor een peuter die twee dagde len per week komt spelen. De laagste inkomens kost hetzelfde product minder dan 20 euro. Verschillende fracties hadden nadrukkelijk verzocht de regu lering van de gesubsidieerde baan los te koppelen van de peu terspeelzaalkwestie. Voor enke le fracties, met name CDA en SGP was dat moeilijk. Die frac ties hadden er een voorkeur voor om de speelzalen wel alvast bij de SKB te huisvesten maar organisatorisch nog even bij de SJK te laten. Het werk van de gesubsidieerde kracht is dan nodig voor de continuiteit. Al leen M. van Hekke (PvdA) ha merde op het onvoorwaardelijk reguleren van de baan van de beheerder. De beroepskracht van de Stichting Jeugdwerk Kapelle heeft zijn handen vol aan het jongerenwerk en krijgt maar dertig procent meer tijd bij het wegvallen van de peuter speelzalen. De beheerder vangt samen met zijn wouw dagelijks een flinke club jongeren op, van wie sommige tot de risicogroep behoren van vroegtijdig school verlaten of kleine criminaliteit. VVD en Gemeentebelang zagen de baan het liefst geschrapt. De VVD omdat er in barre tijden nu eenmaal keuzes moeten worden gemaakt, Gemeentebelang om dat het bezuinigingen van het Rijk in principe niet wil com penseren. KAPELLE - De politie hield gisterochtend tussen zeven en acht uur een verlichtingscon trole op de Smokkelhoekweg in Kapelle. Er werden tien bekeu ringen uitgeschreven wegens het ontbreken van verlichting op de fiets. Een automobilist kreeg een bekeuring voor het voeren van mistverlichting. door Conny van Gremberghe MIDDELBURG - De directies van Delta NV en de NV Water bedrijf Europoort (WBE) heb ben besloten om de beslissing over de voorgenomen fusie tus sen de waterbedrijven uit te stellen. Het is de bedoeling om het besluit voor 31 maart pp- nieuw voor te leggen aan de aandeelhouders. Oorspronkelijk was het de be doeling om de finale besluitvor ming over de fusie tussen de wa terbedrijven deze maand te nemen. De aandeelhouders van Delta zouden zich 19 december over het samengaan uitspreken, de aandeelhouders van fusie- partner WBE zouden dat op 8 december doen. Uit contacten van het nutsbedrijf met de Zeeuwse aandeelhouders - en met name Provinciale Staten - is gebleken dat zij meer tijd nodig hebben om alle voors en tegens van de voorgenomen fusie te kunnen afwegen. Het feit dat ook de ondernemingsraad van het Zeeuwse nutsbedrijf moeite heeft met het samengaan van de Zeeuwse waterdivisie met het Rotterdamse bedrijf speelt daarin zeker een rol. De directie van Delta verwacht dat na de discussie in Provincia le Staten deze maand de besluit vorming rond de fusie aan de aandeelhouders van beide be drijven kan worden voorgelegd. Gaan die akkoord dan is de op richting van een joint venture met terugwerkende kracht per 1 januari 2004 alsnog mogelijk. GOES - Een groep van vijf man nen heeft dinsdagavond tegen 20.30 uur een man overvallen en beroofd op het Stoofplein in Goes. Het slachtoffer werd met ver wondingen aan het hoofd ach tergelaten. Vermoedelijk heeft een van de daders een mes ge bruikt. De politie heeft na de melding, dat een man op het plein in elkaar geslagen werd, onmiddellijk een zoekactie in gezet. Ook werd een politiehond uit Vlissingen ingeschakeld. Dat leidde evenwel niet tot re sultaat. Gezocht werd naar vijf mannen in de leeftijd van 27 tot 30 jaar met (honkbal)petjes en donkere kleding. Blijkens de gestaag toene mende hopen poep, waartus sen wandelaars in het Vlis- singse laveren, groeit de hondenpopulatie daar on rustbarend. Echter, de hoe veelheid penningen die bezitters van trouioe viervoe ters aan de gemeente afdra gen, vermindert opzienba rend. Dat kan dus niet. Dus stuurt het gemeentebe stuur nu beambten de huizen langs. Zij proberen te achter halen wie een hond heeft, maar daarvoor geen belas ting betaalt. Geen gemakke lijke klus. Want je kan als controleur natuurlijk veel vermoeden, maar dat is altijd nog wat anders dan bewijzen dat het ook zo is. Met dat probleem zag een controleur ten plattelande zich onlangs ook geconfron teerd. Op het erf van een boerderij trof hij diverse voe derbakken aan en een niet geringe hoeveelheid keutels. Toen hij de landbouwer daar over aansprak, hield die zich volledig van de domme: „Een hond, een hond.... Nee, ik heb wel katten, maar geen hond." Waarop de beambte repli ceerde: „Dat gaan we dan nog wel eens controleren. Vooralsnog noteer ik u op vijf honden." „Vijf honden, vijf hon den....", riep onze boer ver ontwaardigd, „Dat klopt van geen kant. Ik heb er maar drie." orange door Harmen van der Werf DEN HAAG - Vier ministeries gaan onderzoeken of de Indone sische marine een rol speelt bij interne conflicten, zoals in At- jeh. Staatssecretaris Van Gen- nip van Economische Zaken heeft dit gisteren toegezegd aan de Tweede Kamer tijdens een kort debat over de mogelijke le vering van vier korvetten aan Indonesië door De Schelde in Vlissingen. SP-Kamerlid K. van Velzen diende eerst een motie in om aan te dringen op een onderzoek naar de Indonesische marine. Na de toezegging van staatsse cretaris Van Gennip trok zij die in. Hoe lang het onderzoek gaat duren, is niet bekend. Omdat er vier ministeries bij betrokken zijn, die van Buitenlandse Za ken, Defensie, Ontwikkelings samenwerking en Economische Zaken, zal er volgens Van Gen- nip 'enige tijd' mee gemoeid zijn. Voor levering van militaire goe deren aan de Indonesische land macht gelden sinds het bloedige conflict op Oost-Timor in 1999 al strenge beperkingen. De Indonesische luchtmacht staat er ook niet goed op vanwe ge de deelname aan de strijd in Atjeh. Het Haagse onderzoek moet uitwijzen of de marine ook actief betrokken is bij dergelij ke conflicten. Woordvoerders van WD, CDA en LPF, voorstanders van de le vering van de korvetten, wijzen erop dat de korvetten bedoeld zijn voor patrouilles tegen pira terij en smokkel. Voorwaarde Van Velzen (SP) kan zich echter niet voorstellen dat de marine die schepen niet zal inzetten bij interne conflicten. „Groot- Brittannië heeft Hawk-vlieg- tuigen geleverd aan Indonesië onder de voorwaarde dat die niet in Oost-Timor zouden wor den ingezet", weet Van Velzen. ,,Dat is toch gebeurd." Van Velzen gaat ervan uit dat het onderzoek zal uitwijzen dat de Indonesische marine wel degelijk een rol speelt in de bloedige strijd in Atjeh. „Via In donesische mensenrechtenor ganisaties bereiken mij die be richten." Onmogelijke keuze Zij vindt het dan ook volstrekt onverantwoord marineschepen aan Indonesië te leveren. „Ik be grijp dat er werkgelegenheid mee is gemoeid in Zeeland, maar in Atjeh komen dagelijks onschuldige mensen om. Als po liticus sta je dan toch voor een onmogelijke keuze." Het argument dat 'als Neder land niet levert, doen Frankrijk of Spanje het wel' gaat erbij Van Velzen niet in. „Je moet ergens een punt zetten. Bovendien, als het onderzoek uitwijst dat de Indonesische marine een kwa lijke rol speelt, dan moeten an dere Europese landen wel met heel goede redenen komen om toch te leveren." www.orange.nl door Mieke van der Jagt KAPELLE - De gemeenteraad van Kapelle heeft gisteren avond tot bij middernacht in be slotenheid vergaderd over het rapport van informateur A. Vo gelaar, die de opdracht had ge kregen een nieuw college te vormen. Vogelaar vond bij een coaliteit tussen CDA, PvdA en SGP de meeste steun in de raad. De VVD zou daarmee buiten spel worden gezet. Nu maakt die partij in de per soon van J. Herselman nog deel uit van het college. De huidige coalitie ging op de helling toen een meerderheid van de raad j een motie steunde waarmee het i college naar huis werd ge- stuurd. Opmaat voor die actie was een beslissing van de SGP-fractie om de samenwerking met de WD-fractie op te zeggen. Die fractie had, naar de mening van de SGP de wethouder van die partij, L. Niewenhuijse, onno dig beschadigd door een motie van afkeuring in te dienen, die het haalde in de raad. ewel de CDA-fractie als grootste in de gemeenteraad, officieel het voortouw moest nemen, werd vanwege de complexiteit van de situatie besloten een informa teur in te schakelen. Het werd A. Vogelaar die met alle fracties uitputtende gesprekken voerde. •Het rapport dat hij samen met C Toorenaar van het CDA maakte, werd dinsdagavond na de infor- MIDDELBURG - De Mid delburgse politierechter veroordeelde gisteren een negentienjarige jonge man uit Goes voor vernie lingen van autospiegels tot dertig uur werkstraf. „Kom ik langs auto's dan moet ik spiegels stukma ken", gaf hij zijn verniel zucht toe. Daarbij voelde hij zich gesterkt door de drank. Vast stond dat de Goese- naar op 30 september in Kortgene in een dronken bui de spiegels van drie personenauto's had ver nield. Aan de slachtoffers moet hij 367 euro schadever goeding betalen. Een team is de hele dag bezig met het in scène zetten van de vliegtuigcrash. door Freek Janssen KAMPERLAND - De Veerse Dam was gisteren het decor voor de opnamen van een Duitse televisieserie. Een team van zo'n vijftig man was de hele dag en nacht bezig met het in scène zetten van een mini-vliegtuig- crash. Het resultaat: tien secon den televisie. De serie 'Verschollen' wordt vanaf april volgend jaar uitge zonden op de Duitse zender RTL. Het gaat over een groep mensen die na een vliegtuig crash strandt op een onbe woond eiland. De stunts in de serie worden verzorgd door pro ductiebedrijf Action Concept uit Hürth. De bijna vijftig stunt mannen, special effects-mede- werkers, modelbouwers, be lichters, cameramensen en productiemedewerkers waren overdag de hele dag bezig met het opbouwen van de stunt. Het daadwerkelijke filmen gebeur de in het donker, van zes uur 's avonds tot acht uur 's ochtends. Er was veel geld mee gemoeid: Advertentie de tien seconden televisie kost ten zo'n 100.000 euro. Opnameleidster M. Weiland over de keuze van de locatie: „Voor de opnamen zochten we naar een plaats met veel par keerruimte en een stil waterop pervlak. Toen moest ik ineens denken aan de Veerse Dam. Vroeger ging ik elk weekend met mijn ouders naar de zee, bij Oostkapelle. Dan reden we al tijd via de dam." De parkeerplaatsen waren no dig om drie kranen van 65 meter hoogte te plaatsen. Daartussen werden kabels gespannen, die fungeerden als een soort kabel baan voor de terwaterlating van de miniatuurvliegtuigjes. Voor de opnamen werden twee mo dellen gebruikt: één onbescha digd exemplaar en één van na de crash, met een afgebroken staart. De toestelletjes waren gebouwd op een schaal van één Op zes. Dat verklaart waarom de opnamen werden gemaakt in stil water: na een uitvergroting van zes keer pakken zeegolven veel te groot uit. Geluk De opnameploeg had geluk met het rustige weer. Weiland: „De scène is al opgenomen met de acteursToen was het droog, dus mocht het nu ook niet regenen. Ook de wind speelt mee: als die sterker was geweest dan wind kracht vier, hadden we de kra nen niet mogen opzetten." foto Dirk-Jan Gjeltema Ook over de samenwerking met de Zeeuwse lokale overheid was ze zeer te spreken. „Ons plan was oorspronkelijk om in de buurt van Barcelona te filmen. Maar het duurde meer dan drie maanden voordat we daar alle vergunningen rond hadden. Toen zijn we eens in Zeeland gaan informeren. Dat was twee weken geleden en nu staan we er al." Als voorbeeld van de goede sa menwerking noemt ze de gemeente Veere. „Die doen van nacht speciaal voor ons de lich ten rondom de kerk uit, want die storen op de achtergrond." Voor de stuntploeg smaakt het naar meer. „Hier gaan we vaker op nemen, dat weet ik zeker." mele raadsvergadering bespro- ken.De instemming van de raad, die na uitputtende besprekin gen kon worden genoteerd, geldt uitsluitend de beslissing om met de drie genoemde partij en een begin te maken met een formatie. Over de invulling met personen moet nog overeen stemming worden bereikt. De beslissing om zonder de WD verder te praten betekent in principe dat J. Herselman van het toneel verdwijnt. In het nieuwe dualistische bestel, ko men wethouders buiten de raad te staan, zodra ze worden be noemd. De WD blijft met de drie zittende raadsleden samen met Gemeentebelang de tweede grootste partij in de raad. Het CDA heeft vier zetels en PvdA en SGP ieder twee. De Christen- Unie bezet in de Kapelse raad één zetel. Een belletje uit het buitenland, een sms'je, een foto versturen... Alleen bij Orange betaal je alle diensten uit 1 bundel. Heel simpel. Zo bepaal je zelf waaraan jij je geld besteedt. Bovendien verstuur je als nieuwe Orange Free abonnee alle mms- en sms-berichten gratis tot 1 februari 2004. Kijk dus snel op www.orange.nl, of loop eens binnen bij de Orange shop, BelOompany of TeleOom-Today. the future's bright, the future's Orange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27