PZC Betaalbaar tafelen in Gasterij Stróskerke Pleister vervangt 'de pil' Anticonceptie Redactie: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes. Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. woensdag 3 december 2003 Door Rien van Reems Vele jaren bestierden André en Yvonne van Mierlo hun Stróskerks Eetuus als de huiskamer van het dorp. Afgelopen voorjaar deden zij de zaak over aan Hans en Miep van der Heijden die er Gasterij Strós kerke van maakten maar verder weinig veranderden. De meeste stamgasten zitten er nog op him oude vertrouwde kruk. Op zater dagmiddag komt André net als vroeger kaarten, alleen gooide hij toen een paar uur de keuken dicht en die houdt Hans nu gewoon open. Uiterlijk is er dus weinig tot niets veranderd, boven de rustieke toog verspreiden de lantarentjes met de gele glaasjes hun zachte licht en net als vroeger ben ik bang dat er elk moment een glas van de balk boven het buffet zal vallen. En net als weleer gebeurt dat niet. Bakstenen en balken bepalen met de houten tafels en de lampjes er boven de bruine kroeg-sfeer en ook dat zal in de toekomst waarschijn lijk zo blijven, want de nieuwe ei genaren willen de café-functie zelfs een nieuwe impuls geven zodra de serre is opgeknapt en tot restau rant zal zijn verheven. 'Betaalbaar tafelen' is het motto van Gasterij Stróskerke en daarmee is niets te veel gezegd. Door een voudig te koken met verse produc ten en veel zelf te doen weet de uit bater, die jaren lang chef-kolc was in Utrecht, de prijzen laag te hou den. In Utrecht voelde hij zich ge leefd en was hij verplicht commer cieel te scoren. In Serooskerke voelt hij zich vrij. Als een vis in het water: het logo van het Eetuus siert ook de Gasterij, een zeetong in vol le glorie. Een eenvoudige kaart dus, met ook nog wat gerechten van André er op. De voorganger van de huidige pa- tron-achter-het-fornuis bakte en fri tuurde alleen, nu zijn er desge wenst ook gepocheerde of gestoof de gerechten. Met name vis, wat geen wonder is want Hans van der Heijden heeft in Utrecht ook een visrestaurant uitgebaat. Hij raadt me de Provencaalse vissoep aan, die net als de tomatencrèmesoep en de heldere groentensoep 2,80 euro kost. Het is een pittig gekrui de soep met een heldere rode kleur en met fijngemaakte vis die het ge recht de stevigheid geeft van een maaltijdsoep. Gekookte mosseltjes vormen de garnituur. Een zeer voordelige optie is het maandmenu van drie gangen met een keus uit twee voor-, twee hoofd- en twee nagerechten voor 17,50 euro. In het maandmenu ver werkt Hans van der Heijden sei zoensproducten, zoals deze maand bijvoorbeeld wild. Mijn hazenpeper heeft hij gecombineerd met een stamppotje van 'aerpels, peeën en juun', waardoor hij een vleugje En gelse mosterd heeft geroerd. De stamppot vult het centrum van het bord, er bovenop rust een bundel tje spercieboontjes omhuld door een plakje prosciutto di Parma en in een kring om dit alles de hazen peper, ouderwets bereid met peper koek. De chef heeft een goede hand van kruiden, toch is de hazenpeper vrij neutraal van smaak, je proeft onverhuld haas. Om mensen die 'net als thuis' wil len eten maar geen zin of tijd heb ben om te koken, serveert Gasterij Stróskerke een dagspecialiteit. Ouderen en alleenstaanden maken daar dankbaar gebruik van. Een passant komt binnen voor een kop erwtensoep en op diens verzoek maakt de chef even een paar brood jes klaar als leeftocht voor onder weg. Er kan heel veel in de Gasterij en het gaat er gemoedelijk aan toe. De schilder komt even een kopje koffie halen aan de toog en vertelt trots een nieuwe steiger te hebben gekocht voor zijn werk. Intussen ben ik aan mijn nagerecht toe: tarte tatin, ofwel omgekeerde appeltaart, behorend tot het maandmenu en niet vermeld bij de overige nagerechten zoals vanille- ijs met perzik-aardbeiensaus en slagroom (3,80 euro), sorbet (3,90 euro), bosvruchtenbavarois met slagroom (3,90 euro) en vanille-ijs met nougatine en slagroom (3,80 euro). De tarte tatin met vanille-ijs en een heerlijke caramel is gegar neerd met hazelnoot uit eigen tuin en is een echte topper. Rest te vermelden dat ook de wij nen zeer vriendelijk zijn geprijsd en dat de rode huiswijn, een warm bloedige Roussillon het uitstekend doet bij de hazenpeper. Gasterij Stróskerke Torenstraat 40 4353 AC Serooskerke (W) Tel 0118-591835 Sluitingsdagen: maandag en dinsdag Keuken open van 11.00 tot 23.00 uur Geen creditcards en nog geen pin Kinderen: speciaal menuutje Vegetarisch: 2 gerechten op kaart Rolstoel: niet mogelijk op toiletten Roken: niet gescheiden De nieuwste vorm van anticonceptie is sinds kort ook voor Nederlandse vrouwen beschikbaar. Door ANITA DE HAAS De pleisterpil Evra is de tweede no viteit op dit ge bied in een jaar tijd. In april kwam Organon met de Nuva- Ring, een kunststof ring die in wendig hormonen afgeeft en daardoor een zwangerschap verhindert. Zelf inbrengen, drie weken laten zitten, week eruit, nieuwe ring erin. Bij de pleisterpil bestaat een cyclus van een maand uit drie weken achtereen op dezelfde dag een pleister plakken en een vierde week waarin net als bij de pil de namaak-menstrua- tie ofwel onttrekkingsbloeding optreedt. Volgens Amerikaans onder zoek vinden vrouwen anticon ceptie niet iets is waar je dage lijks aan zou moeten denken. De helft van alle vrouwen ver geet ook minstens één keer per maand 'de pil' en een kwart twee keer of vaker, waardoor de anticonceptie niet meer be trouwbaar is. Ook misselijk heid en braken heeft een nega tief effect op de betrouwbaar heid. Zowel in Amerika als in Europa komen jaarlijks tussen de 20 en 25 procent van de on geplande zwangerschappen voor bij aan vrouwen die 'de pil' gebruikten. De nieuwste toedieningsvor men kennen - mits goed aange bracht- die nadelen niet. De gebruiksters kunnen zelfs be- zoeksfase afhaken vanwege pleisterallergie. Evra kent in Amerika nu ruim een miljoen gebruiksters en is er volgens het internationale onderzoeksbureau IMS Health - dat wereldwijd de verkoop van medicijnen op recept bijhoudt - 'de snelst groeiende vorm van anticonceptie ooit en inmid dels het tweede middel na de gewone 'pil'. In Europa heeft Evra nu ook in diverse landen geregistreerd en vervolgens op de markt gebracht door Jans- sen-Cilag, een zusterbedrijf van Ortho-McNeil. Volgens directeur algemene za ken en apotheker Paul Korte van Janssen-Cilag in Tilburg is Evra op weg een regelrechte kaskraker te worden. En dat betekent een jaarlijkse ver koopopbrengst van minstens één miljard dollar. Wereldwijd belopen de totale verkopen in anticonceptie jaarlijks 3,5 mil jard dollar. Het is Evra, een flinterdunne pleister die de betrouwbaarheid van 'de pil' combineert met het gemak van een wekelijkse dosering. Evra is ontwikkeld door Ortho McNeil, een dochter van het Amerikaanse gezondheidscon cern Johnson Johnson en de grootste producent van anti conceptiemiddelen in Amerika. De pleister kwam daar in april 2002 op de markt en werd eind vorig jaar door het gezagheb bende Time Magazine uitgeroe pen tot een van de beste uitvin dingen van het jaar. Ameri kaanse vrouwen beschouwen de pleister als 'hip' en als 'dé anticonceptie van de 21e eeuw'. De pleister mag gezien worden, zelfs op modeshows. De fabrikant heeft al vragen ge had om er leuke afbeeldingen op te zetten. Maar die gaat daar niet op in omdat het hoe dan oolc een medijcijn blijft dat al leen op recept verkrijgbaar is. Slechts een klein percentage beschouwt de zichtbaarheid van de pleister als een nadeel en eveneens een klein percen tage moest tijdens de onder- In de Westerse wereld gebruikt 70% van de 170 miljoen vrouwen tussen de 15 en 45 jaar hormonale anticonceptie. In Nederland ligt het percentage met 1,6 miljoen vrouwen zelfs iets hoger. Het gebruik van de dagelijkse 'pil' daalt sinds enige jaren met 2% per jaar. Veelgenoemde reden zijn slikmoeheid en aversie tegen dageljkse hormoon-inname. Ondanks het omvangrijke gebruik van anticonceptie is bijna een kwart van de geboorten in de westerse wereld niet gepland. Vrouwen die 1 of meer pillen per cyclus vergeten heb ben een 3 maal verhoogde kans op zwangerschap. De pleisterpil Evra heeft net als ieder ander medicijn alle goedkeuringsprotocollen moe ten doorlopen. De betrouwbaarheid wordt gesteld op 99%, hetzelfde als 'de pil'. Evra geeft per pleister 7 dagen lang 24 uur per dag het anticonceptiemedicijn via de huid af naar de bloedcirculatie. Precies een week later plakt de gebruikster op een ande re plaats de nieuwe pleister. Doorplakken om de menstruatie uit te stellen kan, net als bij de gewone pil. De kosten van de 2e generatie pil variëren van 4,86 tot 8,76 euro per maand. De pleister pil kost 8,65 euro per maand, waarvan nu nog als eigen bijdrage 6,20 euro wordt gevraagd. schikken over kalendersticker tjes of een SMS of e-mail servi ce die aan de vervangingsdag herinnert. Als een vrouw ver geet na een week de pleisterpil door een nieuwe pleister te vervangen biedt de 'oude' pleister toch nog 2x24 uur be scherming. Techniek 'De pil' in de vorm van een pleister kon eigenlijk niet meer uitblijven nu voor steeds meer medicijnen van de pleis tertechniek gebruik wordt ge maakt. Veel vrouwen in de overgang zijn al vertrouwd met de 'hormoonpleister', die ook steeds een week lang werkt. Verder kennert we de nicotine pleister, de pijnpleister, een pleister tegen wagenziekte en een ter vervanging van het pil letje onder de tong bij angina pectoris. De techniek is steeds vergelijkbaar: een zeer gelijk matige afgifte van het medicijn via de huid rechtstreeks naar de bloedbaan. De beigeldeurige pleister Evra is niet groter dan een lucifer doosje en kan op diverse plaat sen op het lichaam worden ge plakt: onderbuik, bovenarmen, onderkant rug, schouders. De pleister blijft een week lang probleemloos zitten: hoge tem peraturen, lage temperaturen, water, sauna, het kan allemaal. De werkzame stof van de pleis terpil is hetzelfde als van een lichte pil van de tweede gene ratie. Ook de bijwerkingen en risico's zijn vergelijkbaar. Om dat de gelijkmatige afgifte via Evra geen pieken in de hor- moonspiegel kent kan dat een positief effect hebben op even tuele bijwerkingen, maar om dat aan te tonen is langdurig onderzoek nodig. Zeker is wel dat de pleisterpil minder botst met andere geneesmiddelen zoals bij voorbeeld antibiotica.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19