Financiële tegenvaller Vlissingen PZC Escalatie in Noordgouwe gevreesd Kinderen bemiddelen bij ruzies Vrees voor chaos door werken aan Ring Antwerpen Pabo voert studentenstop in Halt-bureaus willei meer samenwerken ■1. Waterbedrijven stellen voorgenomen fusie uit Bezuinigingen Rijk en warme zomer nadelig voor begroting gemeente agenda Werkstraf voor mishandeling Voorwaardelijl voor bedreiginj parkeerwacht Vrouw beroofd in Middelburg Vier weken cel woensdag 3 december 2003 door Conny van Gremberghe MIDDELBURG - De directies van Delta NV en de NV Water bedrijf Europoort (WBE) heb ben besloten de beslissing over de voorgenomen fusie tussen de waterbedrijven uit te stel len. Het is de bedoeling het be sluit voor 31 maart opnieuw voor te leggen aan de aandeel houders. Oorspronkelijk was het de be doeling om de finale besluit vorming over de fusie tussen de waterbedrijven deze maand te nemen. De aandeelhouders van Delta zouden zich 19 de cember over het samengaan uitspreken, de aandeelhouders van fusiepartner WBE zouden dat op 8 december doen. Uit contacten van het nutsbe drijf met de Zeeuwse aandeel houders - en met name dan Provinciale Staten van Zee land - is gebleken dat zij meer tijd nodig hebben om alle voors en tegens van de voorgenomen fusie te kunnen afwegen. Het feit dat ook de ondernemings raad van het Zeeuwse nutsbe drijf moeite heeft met het sa mengaan van de Zeeuwse wa terdivisie met het Rotterdamse bedrijf speelt daarin zeker een rol. De directie van Delta verwacht dat na de discussie in Provinci ale Staten deze maand de be sluitvorming rond de fusie aan de aandeelhouders van beide bedrijven kan worden voorge legd. Gaan die akkoord dan is de oprichting van een joint venture met terugwerkende kracht per 1 januari 2004 als nog mogelijk. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het positieve saldo van de gemeente Vlissin gen over 2003 is acht ton lager dan verwacht. Dat maakte wet houder P. van der Maden (finan ciën, VVD) gisteren bekend. De gemeenteraad ging uit van een positief saldo van 1,8 miljoen euro, maar er kan nu maar 1 mil joen euro meegenomen worden naar volgend jaar. „En mis schien stuiten we in dit laatste kwartaal op nog meer tegenval lers", zegt Van der Maden. De strop werd onder andere ver oorzaakt door minder inkom sten uit de Onroerend Zaak Be lasting (OZB). Ook vielen de personeelskosten hoger uit. Door de warme zomer waren er bijvoorbeeld meer strandwach- ten nodig dan voorzien. Van der Maden herinnert eraan dat gemeenten dit jaar met ver lagingen van de algemene uitkering uit Den Haag zijn ge confronteerd. De gemeente werd in de eerste ronde gekort met zeven ton. „Dat bedrag konden we nog opvangen. Daar kwam in de tweede bezuini gingsronde nog eens 500.000 eu ro overheen. Daar hadden we geen antwoord meer op." VVD Eerder werd bekend dat Vlissin gen een niet-sluitende begro ting over 2004 zou presenteren omdat Den Haag een half mil joen kortte op het gemeentelijk budget. Het begrotingskort liep nog hoger op, doordat de ge meenteraad een amendement van de VVD aannam om de be lastingen niet met drieënhalf procent te verhogen, zoals het CBS had geadviseerd, maar met anderhalve procent. Daardoor zal de gemeente in 2004 zo'n an derhalve ton minder ontvangen. Vlissingen kampt in totaal met een begrotingstekort van 650.000 euro. Door deze jongste tegenvaller van acht ton, loopt het begro tingstekort nog verder op. Van der Maden: „We zullen de broekriem moeten aanhalen", stelt hijDe begroting over 2004 is begin november wel goedge keurd. „De posten en werk zaamheden die begroot zijn, zullen we gewoon kunnen uit voeren. Dat is niet het probleem. We zullen scherp moeten kijken naar bijzondere uitgaven en dus minder gemakkelijk iets extra's doen. Noem het maar strenge budge tb ewa king De fractie van het CDA greep de najaarsnota aan om vragen te stellen over de financiële huis houding. Daarin stond de te genvaller van acht ton welis waar beschreven, maar er is financieel inzicht nodig om de cijfers te interpreteren. „Het college heeft een actieve infor matieplicht aan de gemeente raad", reageert C. Seijbel van het CDA. „Pas na doorvragen werd duidelijk dat het saldo acht ton lager zou zijn. We ne men het hoog op dat die tegen valler niet aan de raad is ge meld." Onder druk Van der Maden: „In de begro- tingsraad waren nog niet alle gegevens en cijfers bekend. Die sijpelden pas in de loop van no vember binnen." In diezelfde begrotingsraad had de wethou der wel opgemerkt dat 'het sal do onder druk zou komen te staan'. Van der Maden moet er kennen dat hij in de week voor afgaand aan de raadsvergade ring van eind november wel over voldoende informatie be schikte. „Het was handiger ge weest als ik toen al had verteld dat er een tegenvaller aan kwam." STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Zaal Kodde, 20.00 uur: Vergadering dorpsraad; BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur:Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 uur; Koersballen en biljarten; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart en bejaardensoos; MIDDELBURG - Trefpunt, Nassaulaan, 9.00-12.00 uur: Inloopochtend, 10.00- 12.00, wijkinternetpunt; Molstraat 13, 9.30 - 11.30: Sjoelclub Stichting Welzijn Ouderen; Woelige Werf, Rijnstraat, 14.00 uur: Koersbal; OOST-SOUBURG - Wjjjccentrum De Re genboog, 9.30 - 11.36'uur: Kleding ma ken, 9.30 -11.30 uur: Koffiecontact, 14.00 - 16.00 uur: Kaarten maken voor kinde ren, 19.30-21.30: Kleding maken; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor 50-plussers en 20.15 - 21.45 uur: Hatha Yoga; 't Spui, Peutertje Luister van 10.15 - 11.15 uur voor 2 tot 4 jarigen; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30-16.00 uur: Sociaal spreekuur; ZOUTELANDE - Langstraat, 19.00 - 21.30 uur: Jongerenbus; MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 21 - jarige man uit Vlissingen voor mishandeling in de relatie sfeer veioordeeld tot 50 uur werkstraf, waarvan 20 uur voorwaardelijk. Volgens officier van justitie R. Rammeloo had de Vlissinger 27 september dit jaar geprobeerd zijn vriendin ernstig te mishan delen door met een geschoeide voet tegen haar lichaam te trap pen. Ze liep daarbij gekneusde ribben op. Ook had hij haar meerdere keren geslagen. Het een en ander was het gevolg van een ruzie die escaleerde. ,,U was doorgedraaid. U bent volledig door het lint gegaan", stelde de officier vast. Hij eiste veertig uur werkstraf en drie weken voorwaardelijke celstraf. Raadsman E. Smit vond dat er weliswaar sprake was van een mishandeling door zijn cliënt, maar hij wees ook op de proble matiek van het slachtoffer. „Het zijn twee karakters die botsen." De strafpleiter vroeg om een mildere straf. De relatie, die een jaar stand heeft gehouden, was sinds 1 juni bergafwaarts ge gaan. De vrouw deed ook aangifte van mishandelingen die eerder had den plaats gehad. „Zij kampt met een verslaving en is de weg kwijt. Ik ben een nette jongen. Ik weet dat ik een vrouw niet mag slaan", reageerde de ver dachte. Een ruzie in scène gezet: vlnr: Marlotte van 't Hoff, Ashley Tijink, Elco van Dam en David Krabbe. Karin Meijer, Marinda Kole en Jeanine de Vos kijken op de achter grond toe. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Niemand beschuldigen, elkaar uit laten praten, niet gaan schel den en eerlijk blijven. Aan de hand van deze basisregels bemiddelen leerlingen van de Jan Wouter van den Doelschool in Zierikzee bij ruzies en pesterijen tus sen schoolgenootjes. De proef met de 'leerlingenbemiddelaars' op de basis school is het gezamenlijke afstudeer project van Leraren In Opleiding (LIO's) Jeanine de Vos, Karin Meijer en Marinda Kole. Het inschakelen van kinderen als be middelaar is overgewaaid uit Amerika. Op een schooi in Utrecht wordt het al enige tijd in praktijk gebracht. Kole: „En wat in Utrecht kan moet hier ook kunnen, vinden wij. Dat de Schouwse school véél kleiner is en véél minder kinderen van andere nationaliteiten als leerlingen heeft maakt niet uit. Peste rijen en ruzies komen op alle scholen voor. Kole:.Kinderen worden gepest als ze er anders uitzien dan de anderen. Meijer vult aan: „En dat kan zijn omdat ze flaporen hebben of een bril dragen, maar ook omdat ze bijvoorbeeld geen dure merkkleding dragen." Ook poten tiële slachtoffers van pesterij zijn stille en teruggetrokken kinderen of kinde ren die erg goed kunnen leren. De Vos: „Alles waardoor een kind afwijkt van de groepsnorm kan reden voor pesterij - en zijn." Kwaaie kop Naast het pesten zijn er de 'gewone' ru zies tussen kinderen. Ruzies om speel goed, gekibbel om wie er wel en wie er niet mee mag doen in een groepje en on gelukjes die uitmonden in bonje. Al dan niet gepaard gaand met trekken, du wen, schoppen en slaan. De leerlingbemiddelaars staan voor de taak problemen tussen hun schoolge nootjes op te lossen. Dat gaat niet onder het oog van de anderen, maar tijdens een gesprek in een schoolruimte. Overi gens alleen als beide 'strijdende partij en' in bemiddeling toestemmen. De Vos: „Je kunt bemiddeling niet dwingend opleggen. Beide partijen moeten ervoor openstaan, anders werkt het niet. Ko le: „De kinderen moeten hun verhaal kwijt kunnen. Dat is heel belangrijk." De Vos weer: „Een ruzie moet uitge praat. Je moet niet met een kwaaie kop in de klas zitten". De animo onder kinderen om op te tre den als bemiddelaar kwam wat aarze lend op gang, maar groeide na de eerste verhalen snel. Meijer: „Kinderen zijn heel trots als het hen lukt ruzies op te lossen. Ze groeien ook in die rol." Kole: „En vervolgens vertellen ze het door aan hun klasgenootjes. Leerlingen van de Jan Wouter van den Doelschool Ashley Tijink en Elco van Dam hebben inmiddels ervaring opge daan als bemiddelaar en ze vonden het erg leuk om te doen. Elco: „Meestal lukt het ook om ruzie te sussen en dat is leuk." Ashley: „In het begin willen we eerst weten wie je dan wel bent, maar daarna luisteren ze wel naar je." Schooldirecteur Kees van Damme is blij met het project. „Wij besteden op deze school veel aandacht aan normen en waarden en daar past een project als dit heel goed in. Je maakt kinderen me de-verantwoordelijk voor het klimaat op. Dat werkt erg goed. We gaan als schoolteam zeker kijken Of we hiermee door kunnen gaan." door Ali Pankow NOORDGOUWE - Het dage lijks gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland gaat op zeer korte termijn een gesprek aan met zoveel mogelijk betrok kenen bij de jeugdterreur in Noordgouwe in een poging een verdere escalatie van geweld te voorkomen. Kernbestuurder wethouder G. van de Velde-de Wilde wil verder niet ingaan op de wijze waarop de gemeente dit probleem tracht op te lossen. De berichtgeving over jarenlan ge pesterijen, mishandeling en vernielingen door een kleine groep jongeren heeft een sti'oom van reacties op gang gebracht. Vooral het feit dat de gemeente niet reageerde op eerdere brandbrieven van de Stichting Jeugd en de directie van de ba sisschool is velen in het verkeer de keelgat geschoten. In die brieven werd de gemeente ge vraagd om medewerking bij de opzet van een buurtnetwerk voor Noordgouwe. Volgens de toelichting van gemeentesecre taris J. de Vos werden ze niet be antwoord omdat de brieven aan de verkeerde instanties waren gericht. Een greep uit de reacties daar op: „Dat is geen enkel excuus. Volgens het zogeheten Ken baarheidsbeginsel is de ge meente wettelijk verplicht zul ke brieven door te sturen als zij weet bij welke instantie ze wel thuishoren", zegt R Lubbers uit Zierikzee. A. de Man uit Kerkwerve noemt het 'verbijsterend' dat de ge meentesecretaris het negeren van een hulpvraag zo formeel afdoet. De Man heeft diverse politieke partijen benaderd met het verzoek deze kwestie aan te kaarten bij het dagelijks ge meentebestuur. P. Sevestre uit Brouwershaven zegt de frustratie bij de dorps raad goed te kunnen begrijpen nu de raad door de gemeentese cretaris vanachter zijn bureau werd afgescheept. Volgens hem dient het gemeentebestuur te voorkomen dat mensen eigen rechter gaan spelen en er op ei gen houtje handelende burger wachten ontstaan. Voorzitter W. Alkemade van de Dorpsraad Noordgouwe kreeg als reactie op de berichtgeving over de jeugdterreur tal van telefoon tjes. „Onder meer enkele leden van Provinciale Staten hebben hun steun betuigd en de dorps raad aangemoedigd door te gaan met het zoeken naar een oplossing", zegt Alkemade VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland voert voor de Pabo-op leiding een studentenstop in. Komend schooljaar worden niet meer dan 320 nieuwe studenten toegelaten tot het eerste jaar van de opleiding voor basis schoolleraar. Het is nog niet duidelijk of daadwerkelijk nee aan nieuwe studenten moet worden verkocht. Voor dit schooljaar meldden zich 275 nieuwe studenten aan. Er is dus nog ruimte voor groei. De toeloop op de Pabo nam de afgelopen jaren explosief toe. Men gaat er van uit dat die groei doorzet. Zouden zich nu meer dan 320 nieuwe studenten aan melden, dan kan de Pabo niet garanderen dat er voldoende stageplaatsen zijn. Er is afge zien de mogelijkheid de toela tingseisen te verscherpen. Men hanteert de regel: wie het eerst komt, het eerst maalt. Zij is vooral blij met het tele foontje dat zij gisterochtend- kreeg van burgemeester Assel- bergs. Die deed haar de toezegging dat het gemeentebe stuur nog deze week stappen zal ondernemen en partijen aan ta fel probeert te krijgen. Vanuit de dorpsbevolking zelf komen haar tegenstrijdige be richten ter ore. In de dorpssu permarkt gonst het van de me ningen. De ene bewoner erkent dat er al jarenlang conflicten sluimeren onder de oppervlakte en dat het tijd wordt dat er orde op zaken wordt gesteld. Een an der heeft liever dat er niet te veel ruchtbaarheid aan wordt gege ven omdat het tenslotte maar een beperkt groepje jongens be treft en je beter voorzichtig kunt zijn met het oog op represailles. Een derde verzucht dat Noord gouwe niet is gebaat bij al die negatieve berichtgeving. Bovendien heeft zij net haar huis te koop staan en komt al die publiciteit haar dus niet zo goed uit. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De Halt-bu reaus op Walcheren en in het Oosterscheldebekken overwe gen intensief te gaan samenwer ken. Een fusie behoort ook tot de mogelijkheden. Beide regio's stellen een financieel deskundi ge aan om de voordelen te on derzoeken. Zeeuws-Vlaanderen heeft afgehaakt. In de Halt-organisaties werken de gemeenten samen met politie en justitie. Jongeren die over de schreef zijn gegaan krijgen een alternatieve straf. Voor kinde ren onder de twaalf jaar is het project Stop ingevoerd. Dat moet voorkomen dat kinderen opnieuw overtredingen plegen. De bureaus krijgen een fiks deel van hun geld van het ministerie van Justitie. Sinds drie jaar werkt het departement met een systeem, waarbij een vast be drag wordt uitgekeerd per al ternatieve straf. Het ministerie gaat daarbij uit van een gemid deld Halt-bureau. De gemeen telijke bijdrages worden vooral gebruikt voor preventieprojec ten. Onvoldoende Inmiddels is duidelijk gewor den dat de bijdrage van het mi nisterie onvoldoende is. Een deel van de gemeentelijke sub sidie moet gebruikt worden voor de straf afdoeningen. Sinds de invoering van het nieuwe be kostigingssysteem zijn gemeen ten meer geld kwijt aan de Halt afdoeningen. Volgens de ge meente Middelburg is dat toe te schrijven de manier waarop het ministerie de bijdrage bepaalt en de werkelijke situatie op Walcheren. Met name de klein schaligheid van het Walcherse Halt-bureau en de fulltime co ordinator zijn daar debet aan. De gemeenten verwachten dat de Halt-bureaus te maken krij gen met bezuinigingen. Price Waterhouse Cooper heeft van het ministerie opdracht gekre gen onderzoek te doen naar de financiering. De begeleidings commissies van de Halt-bu reaus in Walcheren, Zeeuws- Vlaanderen en het Oosterschel debekken zagen daarin aanlei ding om eens met elkaar te praten over mogelijke saiu; werking op het gebied vanp ven tie en bijvoorbeeld de afdc ningen van de alternate straffen. Uit die gesprekken is naar vor gekomen dat de meeste bezin gingen gerealiseerd kuna worden door te besparen oppi soneelskosten. Door samenwi king of zelfs fusie kan efficii, ter gewerkt worden. Als en provinciale Halt-organisi komt kan er beter worden; mengewerkt met politie en: openbaar ministerie, die ooi provinciaal georganiseerd q Een voorzichtige schatli heeft uitgewezen dat er on; veer twintig procent bezuitt. kan worden op personeels! ten. Daar bovenop komen t de besparingen als gevolgeni doelmatiger werken. Halt in Zeeuws-Vlaande heeft inmiddels laten we: voorlopig niets te zien in same werking. Die organisatie mai namelijk deel uit van de; meentelijke organisatie en g op een andere manier om r preventie-activiteiten. MIDDELBURG - De Midi burgse politierechter heeft; teren een 36-jarige inwonen Vlissingen voor het bedreii van een parkeerwacht 300 e: boete en twee weken voorwa delijke gevangenisstraf op, legd. De Vlissinger had 24 septem dit jaar in Middelburg zijne, op de stoep geparkeerd. „II even pinnen", had hij teger parkeercontroleur gezegd,1 nam daar geen genoegen me: Vervolgens begon de man: grote mond op te zetten. j Het agressieve gedrag onii streepte hij met bedreigiii aan het adres van de park; wacht. „Ik sla je helemaal kaar", had hij hem toe schreeuwd. De politierecl koppelde aan de boete een vo waardelijke straf, omdat kans op herhaling groot is. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW) vreest een verkeerschaos in een groot deel van Zuid-Ne derland als Rijkswaterstaat niet snel inspeelt op de reconstructie van de Antwerpse Ring (Rl). De BZW ergert zich aan de passieve houding die waterstaat tot nu toe heeft ingenomen, terwijl be langrijke omleidingsroutes over Zuid-Nederlands grondgebied lopen. Eén daarvan leidt via de Westerscheldetunnel. Volgens de BZW heeft water staat nog geen idee van de ernst van de mogelijke knelpunten, laat staan van maatregelen die nodig zijn om een dreigende verkeerschaos te voorkomen. Er is ook nog geen budget beschik baar gesteld. De BZW heeft mi nister Peijs van Verkeer en Wa terstaat gisteren in een brief dringend gevraagd zich in de kwestie te verdiepen en nog voor het eind van het j aar duide- lijkheid te verschaffen over de te treffen maatregelen. „Al in juni hebben wij waterstaat vragen gesteld over omleidingsroutes, verwachte knelpunten en ade quate maatregelen. Pas onlangs is overleg op gang gekomen. Het gevoel van urgentie ontbreekt echter nog geheel. Gegevens over intensiteiten en te ver wachten knelpunten zijn pas begin 2004 voorhanden", klaagt de werkgeversvereniging. De BZW wil dat Nederland bij de pleit voor een tolvrije Liefkens- hoektunnel tijdens de werk zaamheden aan de Ring. Daarover wordt in Vlaanderen op dit moment, onder druk van politieke partijen en vakbon den, overigens al gepraat. Gehalveerd In verband met de reconstructie wordt de capaciteit van de Ring gedurende een periode van tweemaal een halfjaar (mei-no- vember 2004 en mei-november 2005) gehalveerd. Bovendien is de Kennedytunnel in juli 2004 en 2005 voor alle vrachtverkeer en caravans gesloten. De Vlaamse overheid heeft voor een bedrag van 100 miljoen euro flankerende maatregelen voor bereid. Er worden onder meer vijf tijde lijke bruggen aangelegd op de belangrijkste kruispunten zo de stad bereikbaar te houi BZW-secretaris René Mens; teren: „Wanneer de Nederlai se overheid geen acties ond neemt, verwachten wij gi. puinhopen op de wegen. regio Breda ondervindt het! keer het komend jaar nog hin: van de aanleg van de HSL, E Eindhoven zorgen de w. zaamheden aan de A2 nu al' het kleinste incident voor ld files. Je hoeft geen helderzie te zijn om te voorspellen dat! toenemende verkeersaanbod de Brabantse wegen als ges van de werkzaamheden bij A werpen tot ernstige oveii gaan leiden. Regeren is voon zien, maar de Nederlar. overheid denkt daar blijktd anders over." De Ring fungeert als draaisc in de verkeersafwikkeling een belangrijk deel van Zw Nederland en Vlaanderen. 1 MIDDELBURG - Een 71-jaj Middelburgse vrouw is gif middag op het Seisbolwcrl haar woonplaats van haar beroofd. De vrouw liep met een rolbj Aan de voorzijde zat eentó met daarin een paraplu enj schoudertas met daarin enï tientallen euro's en persooi papieren. Op een gegeven ment renden zowel links rechts van de vrouw een joni voorbij. De jongen die rechts passeerde graaide df uit het bakje, waarna ze er4 door gingen in de richting' het Seisplein. MIDDELBURG - Een 42-ja" Vlissinger is gisteren in Mid: burg voor het plegen van i kel-en fietsendiefstallen oordeeld tot vier weken cel, De politierechter achtte bf zen dat de man 1 oktober dit; vijf pakken waspoeder bij E' in Vlissingen uit de schaf; had weggenomen. Twee wé eerder stal hij een fiets m; woonplaats. Het forse strafblad sprak iff nadeel van de Vlissingse jus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 14