Stichting wil meidoorns behouden PZC PZC Halve eeuw ervaring is heel waardevol Werkstraf voor gewelddadige Oost-Souburger Multiculturele Christmas Fair bij Imkerij Klachtencommissies gezondheidszorg zijn tegen meldingsplicht 13 Paauwenburgse jeugd praat over overlast in wijk Rooien zorgt voor grote schade aan Walcherse natuur en landschap Politiebureau Zierikzee in de rook GroenLinks wil debat over Schelde Nieuwe skatevoorzieningen Vlissingen vernieuwt riolering Velgendie ven aangehouden Boete voor mishandelen dochter woensdag 3 december 2003 VLISSINGEN - Een aantal jon geren dat zich ophoudt rondom en in het buurthuis De Paraplu I aan de Alexander Gogelweg in 1 de Vlissingse wijk Paauwen- burg, heeft volgens de politie 'een geweldig initiatief geno- 1 men'. Zij hebben een brief ge- C schreven naar het wijkteam Vlissingen-Noord met daarin het voorstel de problemen in hun wijk en de daaruit voort vloeiende overlast te bespreken. Op die manier willen ze volgens de politie het leefklimaat in hun wijk verbeteren. De Vlissingse politie ervaart dit initiatief als een mooie kans om wat te doen aan de leefbaarheid aldaar en gaat dan ook in de uit nodiging. Het eerste gesprek tussen de politie en de jongeren vindt al vandaag plaats. Zowel de jongeren als de politie zullen tijdens deze bijeenkomst kenbaar maken wat ze willen met de wijk. Vervolgens zullen er afspraken gemaakt worden hoe de de problemen en de over last in de beurt verminderd kun nen worden. Door het wijkteam Vlissingen- -Noord werden de afgelopen maanden, vanaf juni 2003, di verse onderzoeken uitgevoerd in verband met vandalisme en vernielingen in de wijk. Tijdens deze onderzoeken, on der de naam Olievlek, werden in totaal 32 jongeren aangehou den. Inmiddels heeft de politie een goed beeld van de leefwijze van de jongeren gekregen. Vooral omdat ze zelf meer inzicht ga ven in hun achtergrond. Daarbij vertelden de jongeren over hun wensen en hoe ze hun tijd door brengen, over het leven in een jeugdgroep, hangplekken en het buurthuis. Ook kreeg de politie inzicht in hoe het er thuis aan toe gaat. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De provincie Zeeland moet het besluit ver nietigen van het Waterschap Zeeuwse Eilanden om alle mei doorns te rooien binnen een straal van vijfhonderd meter van Walcherse fruitteeltbedrij- ven en boomkwekerijen. Dat stelt de Stichting Tuin van Zee land in een brief aan Gedepu teerde Staten. Het waterschap wil op korte termijn beginnen met het rooien van alle meidoorns binnen de genoemde straal om de ver spreiding van de plantenziekte bacterievuur tegen te gaan. De Stichting Tuin van Zeeland, die zich inzet voor behoud van de natuur op Walcheren, verzet zich tegen de kap. In de gemeen te Veere heeft de stichting bij voorbeeld al een bezwaarproce dure lopen tegen het verlenen van een kapvergunning voor meidoorns waarvoor een ver gunning moest worden aange- REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur dig. De stichting vreest voor het bestaan van honderden, zo niet duizenden meidoorns. Zij is bang dat het waterschap ook al le meidoorns rooit op plaatsen in de gemeenten Vlissingen en Middelburg waarvoor geen kapvergunning nodig is. Het gaat om meidoorns langs de Boshoekweg, de Breeweg, Ko ningin Emmaweg, Kriekeweg, Oude Dijk, Wijkhuisweg, Schel- lachseweg en Zandweg. Het grootste bezwaar van de Stichting Tuin van Zeeland is dat de bewuste vijfhonderdme- tergrens en het preventief rui men van gezonde meidoorns niet is gestoeld op wettige of we tenschappelijke basis. Dat ar gument heeft de stichting diver se malen kenbaar gemaakt aan het bestuur van het waterschap, maar daar is niet of nauwelijks naar geluisterd. Fruitteelt Op grond van een artikel in Al gemene Wet Bestuursrecht staat te lezen dat een bestuursorgaan bij het nemen van een besluit kennis vergaart en belangen af weegt. Daarvan is in het besluit van het waterschap geen spra ke, aldus de stichting in de brief aan het provinciebestuur. De stichting stelt ook dat er on nodig grote schade wordt toege bracht aan natuur en landschap op Walcheren. „Het besluit staat in geen verhouding met de economische belangen van de fruitteelt op Walcheren." Twee kwekers op Walcheren hebben al laten weten dat de meidoorn wat hen betreft gewoon kan blijven staan. Om die redenen moet de provin cie het besluit van het water schap vernietigen. In het buitengebied van de ge meenten Vlissingen en Middel burg moet het waterschap zich houden aan de Boswet. De ge meente Middelburg had bezwa ren tegen de kap. Het college zag er de noodzaak niet van in. Het waterschap ging toch over tot het rooien, omdat er geen ver gunning voor nodig was. De Stichting Tuin van Zeeland denkt dat het besluit van het waterschap van 13 oktober dit jaar grote gevolgen heeft voor alle meidoorns op Walcheren en niet alleen voor de bomen bin nen een straal van vijfhonderd meter. Daarvoor is (kennelijk) geen aparte kapvergunning no- ZIERIKZEE - Een deel van het politiebureau in Zierikzee is gisteren in de rook komen testaan. Via het automatisch meldsyteem werd even na elf uur alarm geslagen bij de brandweer. Die kon na een kort onderzoek niets vinden wat op het probleem zou duiden. Volgens officier J. Juffermans was er sprake van een 'sterke elektrische schroeilucht' die uit de buurt van de centrale balie op de begane grond kwam. De brandweer heeft verschil lende plafonds in het gebouw open gelegd om te inspecteren of er mogelijk iets met de bedra ding aan de hand was, maar kon ook daar niets bijzonders ont dekken. Door het afzuigsysteem in het pand was de rook weer snel ver- d wenen. Een installatiebureau gaat nu proberen te achterhalen waar de oorzaak lag. Een wereldkerstmarkt voor jong en oud. door Jeroen Boer GRIJPSKERKE - Imkerij Pop- pendamme in Grijpskerke houdt dit jaar voor de twaalfde keer een Christmas Fair. Als thema is gekozen voor migratie en ontwikkelingssamenwer king. De kerstmarkt is gister middag officieel geopend. De imkerij kiest elk jaar een an der thema voor haar kerstmark ten. De persoonlijke frustratie van eigenaar Piet de Meester speelde deze keer een hoofdrol bij de keuze. „Tijdens de vorige verkiezingen ergerde ik mij groen en geel aan de negatieve berichtgeving over buitenland se culturen. Ik vind dat raar, we hebben onze hele cultuur en welvaart te danken aan buiten landers." De imker vindt dat het tijd is voor positieve berichtgeving over minderheden. Om het the ma te realiseren, houdt de imke rij de Christmas Fair in samen werking met het centrum voor internationale samenwerking COS en de NOVIB. Door die sa menwerking zijn de zeven We reldwinkels ook vertegenwoor digd op de markt. Marjolein Meier van COS vindt het belangrijk dat mensen op een ongedwongen manier ken nis kunnen maken met de pro ducten die de Wereldwinkel te bieden heeft. „De meeste men sen denken dat de Wereldwinkel duur is, of dat we geen goede producten verkopen. Hier kun nen we het tegendeel laten zien." Ook Piet Luykx van NOVIB vindt het belangrijk dat er aan dacht is voor 'fair trade' pro ducten. „Goede regionale initi atieven ondersteunen wij, om dat we het belangrijk vinden dat mensen de positieve kanten van andere culturen leren kennen." Een aantal andere organisaties die zich inzet voor ontwikke- doorSelma Osman ZOUTELANDE - Horeca-ondernemerF. van 't Westende (74) weet niet van ophou den. Gisteren werd in Zoutelande ge vierd dat hij vijftig jaar in het vak zit. Dat is, zeker voor de horeca, imiek onder streepte voorzitter F. Versluijs van de Veerse afdeling van Koninklijke Horeca Nederland. Van 't Westende werd tijdens een vergadering van de brancheorgani satie verrast met een oorkonde. De jubilaris die samen met zijn zoon en schoondochter het Beach Hotel in Zoute lande runt is nog dagelijks actief. Op me nig tafeltje in het restaurantgedeelte van het hotel prijkt dezer dagen een dam bord. Trots vertelt de Zoutelandse on dernemer dat in zijn hotel het wereld kampioenschap dammen voor vrouwen plaatsvindt. Organiseren zit hem in het bloed. Planning, menu's maken of een nieuwe kaart neerzetten, zijn de dingen die hij het liefst doet. Daarnaast probeert hij zijn steentje bij te dragen aan het be geleiden van het personeel. Een halve eeuw ervaring is heel waardevol, vindt Van 't Westende. „Neem van die kleinig heidjes als: hoe krijg je geschifte mayo naise weer goed en hoe zorg je ervoor dat zestig biefstukken goed en allemaal te gelijk de keuken uitgaan. Dat zijn de trucs." Feestdagen Die kennis deelt hij graag met jongere vakgenoten. „De groep die om advies vraagt, zijn de mensen die het vak be heersen" vindt hij„Ik heb zelf ook alti j d gekeken hoe andere hoteliers het deden. De horeca is een echt vak, meent Van 't Westende. „De huismoeder en haar man „Hoe krijg je geschifte mayonaise weer goed en hoe zorg je ervoor dat zestig biefstuk ken goed en allemaal tegelijk de keuken uitgaan. Dat zijn de trucs." foto Ruben Oreel die wel even een pensionnetje gaan run nen en denken dat ze het allemaal beter kunnen, zijn de bedrijven die vaak kapot draaien." Veel horeca-ondernemers haken af als ze erachter komen dat ze alle feestdagen moeten werken en heel weinig vrije tijd hebben, verklaart hij. „Eén van de ken merken van een horecaman of -vrouw is dat aan tafel zijn bord altijd snel leeg is, want anders gaat de telefoon of komt er een gast met een probleem. Ik heb geleerd mijn eten snel naar binnen te schrok ken." De gast achterna rennen is zijn ge heim van vijftig jaar succesvol onderne merschap. „Je moet je hotel niet naar je eigen idee ontwikkelen, maar goed kij ken naar wat de gast wil." De gast van nu let volgens hem vooral op comfort in de kamer en een goede prijs/kwaliteit-ver- houding van het eten. De keus voor het horecavak viel samen MIDDELBURG - De Staten van Zeeland moeten reageren op de startnotitie voor het milieueffectrapport voor de ontwik- kelingsschets Schelde-estuarium. Fractievoorzitter M. Wiersma van GroenLinks wil dat dit onderwerp op 19 decem ber op de agenda van Provinciale Staten komt. Het dagelijks provinciebestuur had aanvankelijk willen vol staan met een informatiebijeenkomst over de aanzet voor de ontwikkelingsschets voor leden van de Statencommissie eco logie en water. Naar de mening van Wiersma is de startnotitie bij uitstek een onderwerp dat in Provinciale Staten moet worden behandeld. Er komen immers zaken in aan de orde als ontpoldering, de Overschelde, de mogelijkheid Vlissingen en Zeebrugge als voorhavens van Antwerpen te gebruiken. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft onlangs drie nieuwe halfpipes geplaatst. Eén daarvan is een vervanging van een bestaande voorziening in het Nollebos. Daar is voor de veiligheid ook de verharding uitgebreid zodat de skaters voldoende uitrijruimte hebben rondom de halfpipe. De overi ge twee staan op nieuwe locaties bij het stadgewestelijk zwembad en aan de Berm weg in Oost-Souburg. De skatebaan bij het zwembad is geschikt voor gevorderde skaters, terwijl beginnende skaters terecht kunnen aan de Bermweg. VLISSINGEN - In de Vlissingse wijk Paauwenburg is giste ren een begin gemaakt met werkzaamheden aan de riolering. De veranderingen zijn noodzakelijk omdat het oppervlakte water regelmatig vervuild wordt door overstorten vanuit het riool. De werkzaamheden duren tot en met februari volgend jaar. Eventuele omleidingsroutes worden door middel van borden aangegeven. MIDDELBURG - Na een korte achtervolging heeft de politie in de nacht van maandag op dinsdag drie mannen uit Dor drecht aangehouden voor de diefstal van autovelgen. Het drietal had de velgen rond kwart voor twee gestolen van een geparkeerde auto in de Glacisstraat in Vlissingen. De mannen (twee 21-jarigen en een 23-jarige) werden aangehouden op de Kinderdijk in Middelburg. De auto waarin ze rondreden bleek maandag te zijn gestolen in Dordrecht. Ook bleek dat de 21-jarige bestuurder een rijontzegging had. MIDDELBURG - Een 44-jarige inwoner van Nieuwerkerk is gisteren in Middelburg wegens mishandeling van zijn dochter veroordeeld tot 200 euro boete en twee weken voorwaardelij ke gevangenisstraf. De man was het niet eens met de straf, die de politierechter hem oplegde. Hij verzekerde tegen het von nis in hoger beroep te gaan bij het Gerechtshof in Den Haag. Dat hij 30 april dit jaar in Oosterland zijn dochter had gesla gen wilde hij nog wel geloven, maar hij meende hiervoor zijn reden te hebben„We kunnen elkaar beter uit de weg blijven zei hij over de slechte verstandhouding met zijn dochter. Tij dens het incident speelde het drankgebruik een rol. ,,U vindt dat uw dochter lastig kan zijn, maar haar mishandelen kan gewoonweg niet', meende politierechter A. Janssens-van Kampen. Volgens haar stond het vast dat verdachte haar ten minste één keer had geslagen en gestompt. foto Ruben Oreel lingssamenwerking is ook ver tegenwoordigd op de fair. Daarnaast heeft Imkerij Pop- pendamme ook subsidie ont vangen van de provincie Zee land en diverse gemeenten, waaronder Veere en Vlissingen. Het is dit jaar voorlopig de laat ste kerstmarkt in Poppendam- me, omdat de locatie volgend jaar verbouwd wordt. In 2005 hoopt De Meester de volgende kerstmarkt te houden. De markt duurt nog tot 24 december. met Van 't Westende's passie voor reizen en het verlangen om eigen baas te wor den. „Dat laatste kon niet als je stuur man of machinist werd." Na de Hogere Hotelvakschool werkte hij een paar jaar als hofmeester op schepen van de Hol land Amerika Lijn en de Rotterdamse Loyd en was hij steward bij de KLM. De geboren Middelburger wilde de wereld zien, omdat hij in de oorlogsjaren als middelbare scholier nergens heen mocht. „Zelfs niet naar het strand.Met de sche pen ging hij op wereldreis en voor de KLM vloog hij op de Oost-route naar In donesië, Australië en Japan. „Een gou den tijd, maar het zat er altijd al in dat ik voor mezelf wilde beginnen." Terwijl hij in Tokyo zat, kocht zijn oom in 1953 iandhuis Het Streef kerkse Huis in Zoutelande. Samen maakten ze er een hotel met zeventien kamers van. Na 25 jaar dacht Van 't Westende dat het tijd werd om te gaan rentenieren. „Ik ver kocht mijn hotel en heb me zes jaar ge weldig geamuseerd met zeilen en water skiën." Tweede afscheid Voor zijn zoon, en omdat de fiscus wilde afrekenen, besloot hij in 1983 weer een hotel te gaan bestieren. Het werd het Beach Hotel dat in twintig jaar tijd en met de nodige verbouwingen uitgroeide tot een hotel met 43 kamers. Nog steeds werkt hij met veel plezier in het hotel waar hij ook naast woont. „Het is prettig om met mensen om te gaan en de positie ve kant van het leven te zien." Wanneer zijn tweede afscheid nadert, weet hij nog niet. „Ik neem aan dat je als je 74 bent, een eind bent uitgespeeld. Maar ik wil nog niet uitgerangeerd zijn. Ik wil erbij horen." door Aector Dooms MIDDELBURG - „Het geweld heeft alles met de drank te ma ken", zei gisteren de Middel burgse politierechter A. J^ns- sens-van Kampen tegen een 22- jarige inwoner van Oost-Sou burg. De politierechter veroor deelde de verdachte voor mis handelingen en vernieling conform de eis tot honderd uur werkstraf. De man had 24 juli dit jaar in Kamperland tijdens een op stootje op een camping een bier glas kapotgeslagen tegen het hoofd van een andere bezoeker. En op 2 maart had hij een vriend hardhandig uit zijn auto gezet op de Rijksweg A58 bij Rilland. Het slachtoffer had verklaard dat hij buiten kennis was gesla gen. „Hij leeft in een fantasiewereld. Er waren alleen wat schermut selingen", bagatelliseerde de Souburger. Wel gaf hij toe hem een schop te hebben verkocht. De politie had het slachtoffer la ter aangetroffen. De agenten vonden het gezien zijn toestand beter om hem met een ambulan ce naar het ziekenhuis te ver voeren. De verdachte gaf verder toe een fiets te hebben bescha digd. De officier eiste honderd uur werkstraf. Raadsman E. Smit gaf aan dat het drankgebruik bij zijn cliënt de nodige problemen geeft. De poging van zijn cliënt om ie mand met een bierglas te ver wonden achtte hij niet bewezen. „Er werd alleen alcohol in plas tic bekers geschonken." Hij be pleitte een lagere straf. De politierechter zag voldoende bewijs in de verklaringen van getuigen. De uitspraak was conform de eis. door onze regioredactie VLISSINGEN - De klachten commissies in de volksgezond heidszorg vrezen ondermijning van hun positie, als een wets voorstel wordt aangenomen dat hen verplicht ernstige klachten te melden aan de Inspectie voor de Gezondheidszorg. De Eerste Kamer behandelt het wetsvoor stel binnenkort. Ziekenhuizen en andere instel lingen in de gezondheidszorg zijn verplicht een klachtencom missie in te stellen van drie per sonen, met een onafhankelijke voorzitter. Zowel patiënten als hulpverleners in de zorg kunnen daar terecht met hun klachten. Die kunnen betrekking hebben op de bejegening van de patiënt en op verkeerde behandelingen. Volgens het wetsvoorstel moe ten de klachtencommissies klachten doorgeven aan de overheid en de Inspectie. Laatstgenoemde kan dan bij voorbeeld juridische procedu res beginnen. De klachtencom missies denken dat door die meldingsplicht hulpverleners in de zorg kopschuw zullen wor den om klachten te melden. De klachtenbehandeling zal daar door aan kwaliteit inboeten. Onder meer de artsenorganisa tie KNMG en de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen deelden de vrees van de klach tencommissies. Zij roepen de Eerste Kamer op het voorstel te verwerpen. Directeur J. van den Blink van het Ziekenhuis Walcheren sluit zich aan bij de vrees voor onder mijning. „Wij zien dit wetsvoor stel niet als een aanwinst. Onze klachtencommissie functio neert prima en meldt ernstige klachten uit eigen beweging al aan de Inspectie voor de Ge zondheidszorg. De verplichting om klachten te deponeren is dus overbodig en bemoeilijkt de werksituatie van de klachten commissies."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13