schrapt invoerheffing staal Polen en Tsjechië voorzien geen uittocht werkzoekers SLIPS, DE L GRATIS °'OQ 9 Alternatief vredesplan Midden-Oosten Wereld staat stil bij aids Luchtverkeer tussen India en Pakistan per 1 januari hersteld 3 SLOGGI 5 1 Einde handelsconflict met Europese Unie lijkt ophanden ^Levenslang ;;Jgeeist tegen ^Verdachten «kindermoord Indonesië B Verlaagt straf noslimleider Afzetting dreigt voor president van Litouwen Hond redt gezin uit brandend huis Koning Harald heeft blaaskanker Milosevic doet mee aan verkiezing Eenderde over van Chinese muur Tsjechië wil nieuw jachtvliegtuig dinsdag 2 december 2003 Ans Bouwmans hte ■ag/VASHINGTON - De Ameri- j^aanse president Bush zal de in voerheffingen op staal deze lenveek intrekken, zo wordt ver- wyacht in Washington. De vorig e ,aar ingevoerde maatregel om 2 jLIe Amerikaanse staalindustrie ane beschermen leidde tot een ls ^andelsconflict met de Europe- gete Unie, die met represailles plreigde. Vorige maand oordeel- e j)e de Wereldhandelsorganisatie WTO) dat de Amerikaanse staaltarieven ongeoorloofd dffln- djjlen aantal media in de Verenig- )le Staten berichtten gisteren lat Bush bereid is een streep te p petten door de meeste invoer op staal om een han- lelsoorlog te voorkomen. De eid|U heeft aangekondigd vanaf Onedio deze maand met eigen m importheffingen te zullen ko- Llssnen, als de VS niet inbinden, gjpie strafmaatregelen zijn met caa'Pzet gericht op producten uit ,r gtaten waar Bush' herverkie zing volgend jaar nog niet zeker )nós, zoals citrusfruit uit Florida. :af^an het besluit van Bush in 2002 om geïmporteerd extra te belasten, lagen po litieke overwegingen ten grond- jalag. De president is een groot van vrijhandel, hij wilde iets doen voor r (jjtaalproducerende staten als 'ennsylvania, West Virginia en )hio, waar de afgelopen jaren 'eel banen verloren gingen. rjpe maatregel viel niet alleen in -,epiet buitenland slecht. Ook in de sti7S kwam er kritiek, met name ujgfan de staalverwerkende indu strie (zoals autofabrikanten) die 'nd'ich geconfronteerd zag met ho- nv'ere kosten. Ook daar zit een chjleel van de achterban van de Republikeinse president. Ver- werden er vraagtekens gezet yjij het nut van de staaltarieven, pefan wege de vele uitzonderingen waren bedongen. -Roort zetting van het gewraakte doet de econo- meer kwaad dan nu inbin- len, zo vatte de krant Washing- on Post gisteren het denken in iet Witte Huis samen. Behalve ■ert LKEN - Tegen de twee mannen t-Uie verdacht worden van de op de kinderen Tom en uit het Duitse Eschweiler ijn gisteren levenslange gevan geëist. verdachten, 34 en 28 jaar wer>ud, mogen ook niet na vijftien ?n aar vrijkomen, betoogde offi- aclier van justitie A. Balke voor de aeervoudige strafkamer van de echtbank in Aken. Wij hebben met daders te ma len die kinderen van straat hen- ;elen, misbruiken, doden en wegwerpen", zei Balke. De offi- ier zei dat de mannen, die door ;etuige-deskundigen volledig oerekeningsvatbaar worden ;eacht, met een nauwelijks te rvertreffen kilheid en wreed- teid te werk zijn gegaan, 'om (11) en zijn zusje Sonja (9) verden 30 maart ontvoerd toen ij op een afgelegen terrein bij jschweiler aan het spelen wa- en. De jongen werd gewurgd en le volgende dag gevonden. Het aeisje werd door beide mannen lisbruikt en een week later ge wurgd gevonden in een bos. n )e rechtbank doet 8 december VOOïitspraak. AP AKARTA - Het Indonesische ooggerechtshof heeft gisteren e gevangenisstraf voor de radi ale Indonesische moslimleider teruggebracht van vier nto;aar drie jaar. jok spraken de rechters in Ja- arta de islamitische voorman rij van de beschuldiging van erraad. De eerdere veroorde- sinfagen wegens vei*valsing van ocumenten en het schenden s. an immigratie wetten bleven vereind. Iet hooggerechtshof had zich ver het vonnis van een lagere echtbank gebogen. Demoslim- iider was in september tot vier lar cel veroordeeld wegens taatsondermijnende activitei- Deen. Bashir zou de geestelijk lei- van de terreurorganisatie Islamiyah zijn. De reeh ors achtten echter niet bewezen at de 65-jarige verdachte de hef van de Zuidoost-Aziati- -^he terreurgroep is. ANP/RTR represailles vanuit de EU, Ja pan en Noorwegen, kijken de VS ook aan tegen mogelijke im portheffingen van Brazilië, Chi na, Nieuw-Zeeland, Zwitser land en Zuid-Korea als reactie op de illegale Amerikaanse staaltarieven. De importheffin gen zouden drie jaar gelden, lie pen op tot 30 procent en waren bedoeld om de Amerikaanse staalindustrie wat extra lucht te geven voor een broodnodige re organisatie. De staalindustrie voerde de afgelopen weken campagne tegen intrekking van de importheffingen. Het Witte Huis lijkt nu te argumenteren dat de heffingen in anderhalf jaar al voldoende effect gesor teerd hebben om de sector een kans te geven, maar er wordt re kening mee gehouden dat in trekken van de heffingen de pre sident stemmen kost.. GPD Een kolonist wandelt in een joodse nederzetting o ijke Jordaanoever. De nederzettingen vormen een hinderpaal voor het bereiken van vrede. foto Nir Elias/RTR van onze redactie buitenland GENEVE - Israëlische opposi tieleden en prominente Palestij- nen hebben gisteren in Genève in aanwezigheid van honderden hoogwaardigheidsbekleders uit de wereld een alternatief vre desplan voor het Midden-Oos ten gepresenteerd. Dit 'Akkoord van Genève' is de vrucht van ge heim overleg tussen onder an deren de voormalige Israëlische minister Beilin en de Palestijnse ex-bewindsman Rabbo. Het akkoord geeft de grenzen aan tussen Israël en een toekom stige Palestijnse staat en bevat compromissen voor onderwer pen waarover eerdere onder handelingen stuk liepen. Bij de ceremonie waren onder anderen de voormalige Duitse bondskanselier Schmidt en de voormalige voorzitter van het Europese Parlement Veil aan wezig. Ook de Russische ex-pre sident Gorbatsjov, de Ameri kaans ex-president Carter en VILNIUS - Een parlementaire onderzoekscommissie heeft de Litouwse president Rolandas Paksas gisteren fel bekritiseerd, omdat zijn kabinet banden zou onderhouden met de georgani seerde misdaad. Het oordeel van de commissie kan nu de aanzet geven voor een afzettingsproce dure. AP andere winnaars van de Nobel prijs voor de Vrede waren van de partij. Carter riep Israël en de Palestij nen op een einde te ma ken aan het geweld. De Israë liërs moeten zich afvragen of ze hun nederzettingen in de bezet te gebieden willen behouden of vrede willen met hun Arabische buren, zo zei hij. De Israëlische premier Sharon en de Palestijn se Autoriteit hebben al eerder het vredesinitiatief verworpen. Hoewel ook de Al Fatah-bewe- ging van de Palestijnse leider Arafat tegen is, stuurde hij wel een naaste medewerker naar Genève. Op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook gingen gis teren woedende Palestij nen de straat op om te protesteren te gen het initiatief. In het vluchte lingenkamp Jabaliya in de Ga zastrook protesteerden 1500 Palestijnen. ,,Nee tegen het ver raad, nee tegen de verraders", riepen de betogers. Ook belang rijke Palestijnse groeperingen zoals de radicale Harnas zijn te gen, omdat het plan volgens hen betekent dat er geen mogelijk heid meer is op terugkeer van de Palestijnen die in 1948 vlucht ten toen de Israëlische staat werd gesticht. ANP/AFP/DPA van onze redactie buitenland DEN HAAG - Nederlandse be windslieden en politici weten niet waar ze over praten. Zo wordt in de hoofdsteden van Po len en Tsjechië gereageerd op de Nederlandse discussie over het sluiten van de grenzen voor werknemers uit beide landen als deze op 1 mei 2004 tot de EU toetreden. Nederland heeft geen cijfermatige onderbouwing voor maatregelen en voert een gevoelsmatige discussie, zo wordt gezegd. Het is volgens de Polen en Tsje chen onj uist dat ze straks de Ne derlandse arbeidsmarkt zullen overstromen. De angst daarvoor is ongegrond. Dat het kabinet, daarin gesteund door CDA, WD en LPF, toch maatregelen beziet om Polen en Tsjechen te gen te houden, is 'onbegrijpe lijk'. Uit cijfers van het Poolse minis terie van Economische Zaken blijkt dat er nu 400.000 Polen in EU-lidstaten werken van wie 300.000 in Duitsland. Na toetre ding tot de EU zullen nog eens 100.000 Polen proberen buiten hun eigen land werk te vinden. Zij zullen uitwaaieren over de hele EU. Legaal werken er 10.000 Polen in Nederland, eenzelfde aantal illegaal. In Warschau wordt er op gewezen dat de Polen die nu legaal werken goed opgeleid en jong zijn. Zij spreken hun talen en zijn in het Westen gewild. De illegalen doen gedurende enkele maanden werk dat de inwoners van het betrokken land zelf niet willen doen. Ze dragen dus bij aan de economische ontwikke ling. Deze mensen vertrekken na korte tijd weer naar huis. De Poolse regering stelt dat Po len het liefst zo dicht mogelijk bij huis werken. Als bewijs voor die stelling verwijst men naar een project van het Duitse kabi net waarbij 20.000 it-specialis- ten werden gezocht. Daarop sol liciteerden maar 300 Polen. Cijfers Op de Tsjechische ambassade in Den Haag wordt het opmei'ke- lijk genoemd dat de Nederland se overheid helemaal geen cij fers heeft over Tsjechen die in Nederland werkzaam zijn. Er zijn geen statistieken en ook geen toekomstvoorspellingen. Cijfers van het ministerie van Sociale Zaken in Praag wijzen uit dat er legaal 20.000 Tsjechen in EU-landen werken (van wie 70 procent in Duitsland en Oos tenrijk). In Nederland zijn dat er ruim 600. Onderzoek in Tsjechië heeft uit gewezen dat in het grensgebied met Duitsland en Oostenrijk en kele tienduizenden inwonei's overwegen om straks op zoek te gaan naar werk in de EU. Lan delijk overwegen een paar hon derdduizend mensen om straks binnen de Unie op zoek te gaan naar werk. Het onderzoek richt te zich vooral op jongeren tus sen 15 en 19 jaar die nu nog op school zitten. Favoriete landen: Duitsland en Groot-Brittannië. Feitelijk zal maar een klein aan tal de stap ook echt zetten. „Tsjechen hebben echt niet massaal de gepakte koffers klaarstaan", aldus socioloog J. Musil. „Dat is absolute onzin." Tsjechen worden bovendien als nog honkvaster dan Polen be schouwd. Verhalen als zouden Polen en Tsjechen in Nederland ten laste komen van het sociale zeker heidsstelsel worden als irrele vant afgedaan. Illegalen zullen en kunnen dat niet doen, legalen betalen gewoon belastingen en premies en hebben dus recht op een uitkering. GPD van onze redactie buitenland GENEVE - Miljoenen mensen over de hele wereld hebben gis teren stilgestaan bij Werel- daidsdag. Op tal van plekken werden er optochten en bijeen komsten gehouden. De Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) ontvouwde gisteren officieel een plan om miljoenen mensen binnen een paar jaar met medi cijnen te behandelen. De WHO wil de komende twee jaar drie miljoen aids-patiënten in ontwikkelingslanden van an- tiretrovirale medicijnen voor zien. De organisatie trekt hier bijna 5 miljard euro voor uit. De kosten voor medicijnen om aids-patiënten te behandelen zijn de afgelopen jaren sterk ge daald. 'Leven en Laten Leven' was het motto dat UNAids, de VN-organisatie die de epidemie moet bestrijden, voor de vijf tiende editie van Wereldaidsdag had bedacht. Het gebeurt vol gens de organisatie nog veel te vaak dat aidspatiënten en sero- positieven worden verstoten door familie, werkgever, verze keraars en soms zelfs gezond heidswerkers. UNAids is bang dat mensen uit angst voor de ge volgen niet meer vertellen dat ze besmet zijn en via onveilig vrij en het virus verspreiden. In Singapore, waar net als in veel andere Aziatische landen een groot taboe rust op aids, gin gen gisteren schaars geklede vrouwen de straat op om con dooms uit te delen. In Thailand spraken boeddhistische monni ken gebeden uit voor aids-pati- enten. In China bracht premier Wen Jiabao een bezoek aan aids-pa tiënten in een ziekenhuis in Pe king. Volgens waarnemers was het de eerste keer dat een Chine se regeringsleider lijders aan de ongeneeslijke ziekte ontmoette. De afgelopen maanden lijkt Pe king steeds vastberadener te zijn geworden om iets aan het aids-probleem te doen. De WHO deed twee jaar geleden de voor spelling dat zonder inspannin gen van de overheid, het aantal aids-geïnfecteerden in China in 2010 tot twintig miljoen zou kunnen groeien. Nu is dat aan tal bijna een miljoen UNAids becijferde onlangs dat eind vorig jaar op de hele wereld 38,6 miljoen volwassenen en 3,2 MELBOURNE - Gina, de blindengeleidehond van de Austra lische Jackie Saunders, heeft het gezin van haar bazin gered van een brand in hun huis in Melbourne. De zwarte labrador, anders de rust en gehoorzaamheid zelve, ging middenin de nacht te keer als een gek. Gina bleef blaffen en onrustig heen en weer rennen totdat Jackie Saunders wak ker werd, opstond en een knetterend geluid in het plafond hoorde. Toen Jackie haar slaapkamerdeur opendeed, begreep ze wal er aan de hand was omdat ze een sterke brandlucht rook. Zij wekte haar zoon en dochter en de vriend van de zoon die was blijven slapen. Alle vier wisten ongedeerd uit het brandende huis te komen. AP OSLO - De Noorse koning Harald heeft blaaskanker. De 66- jarige zal op 8 december worden geopereerd. Zijn blaas zal dan worden verwijderd. Volgens artsen zal de vorst waar schijnlijk weer volledig herstellen. De koning is gisteren voor de tweede keer in een week in een ziekenhuis in Oslo opgenomen, omdat zijn urine bloedsporen vertoonde. Artsen hadden vorige week nog verklaard dat er niets zorgwekkends bij de vorst was aangetroffen. Kroon prins Haakon zal de taken van zijn zieke vader vooralsnog overnemen. ANP/DPA BELGRADO - De voormalige Joegoslavische president Slob odan Milosevic doet eind deze maand een gooi naar een zetel in het Servische paidement. Dat maakte een hooggeplaatste functionaris van de Servische Socialistische Partij (SPS) gis teren bekend. .Milosevic heeft ingestemd lijsttrekker te worden van de Ser vische Socialistische Partij en als we genoeg stemmen krijgen kan hij afgevaardigde in het parlement worden", aldus Ivica Dacic van de SPS. Of Milosevic ook daadwerkelijk zijn zetel zal kunnen innemen is nog maar de vraag. Er loopt een zaak tegen hem voor het Joegoslavië-Tribunaal en hij zit momen teel vast in Scheveningen. Volgens Dacic is de kandidatuur van Milosevic dan ook meer symbolisch bedoeld. ANP/AFP PEKING - Er is nog maar eenderde over van de 2000 jaar oude Chinese Muur. Dat hebben de Chinese staatsmedia gisteren gemeld. Eenderde is nog echt een muur, eenderde bestaat uit hopen steen en de rest is volledig verdwenen, aldus de krant Beijing Daily. Het verval is vooral veroorzaakt door generaties boeren die stenen uit de muur gebruikten voor de bouw van hun eigen huizen. ANP/AFP PRAAG - Nederland en België kunnen hun afgedankte F-16's niet kwijt aan Tsjechië. In plaats van de gebruikte vliegtuigen die Nederland en België aanboden, heeft het Tsjechische mi nisterie van Defensie gekozen voor JAS-39 Gripens van het Zweeds-Britse consortium Saab en BAE Systems. Dat zijn nieuwe toestellen en Tsjechië kan ze leasen in plaats van ko pen. De toestellen worden in eerste instantie voor vijf jaar ge huurd. Hoeveel dat Tsjechië kost is niet bekend. AP van onze redactie buitenland NEW DELHI - India en Pakis tan zijn gisteren overeengeko men hun luchtverkeer per 1 ja nuari te herstellen. Het is dan twee jaar geleden dat de twee landen alle landingsrechten en vluchten boven eikaars gebied opschortten vanwege spannin gen die bijna leidden tot oorlog. Het akkoord werd bereikt op een bijeenkomst van lucht vaart- en defensiefunctionafis- sen in New Delhi. Zondag gaf de Pakistaanse president Mushar raf het overleg een duw in de goede richting door te verklaren dat zijn land bereid is Indiase vliegtuigen weer in zijn lucht ruim toe te laten. Als het luchtverkeer inderdaad op 1 januari werdt hervat, is dat net op tijd om de Indiase pre mier Vajpayee naar een Zuid- Aziatische top te kunnen laten vliegen die begin volgend jaar in Pakistan wordt gehouden. Voordat de verbindingen wer den gestaakt onderhield de Pa kistaanse luchtvaartmaat schappij een lijndienst tussen Lahore en New Delhi en vloog de Indiase luchtvaartmaat schappij van Bombay naar Karachi. Ook maakten de maat schappijen van eikaars lucht ruim gebruik om naar andere bestemmingen te vliegen. Te genwoordig moeten Indiase vliegtuigen op weg naar Europa en Centraal-Azië een omweg van twee uur maken over het Arabisch schiereiland. Voor Pa kistan zijn de vluchten naar Ne pal en China langer geworden. India nam het initiatief tot het verbreken van alle verbindin gen na een overval op zijn parle ment in december 2001, waar het de Pakistaanse geheime dienst verantwoordelijk voor stelde. AP Advertentie "Het Middelburgs Veilinghuis" Advertentie Een Chinees model deelt condooms uit in Xian om de mensen be wust te inaken van aids. foto RTR miljoen kinderen besmet waren met hiv. Dit jaar zijn daar vijf miljoen nieuwe geïnfecteerd en bijgekomen, van wie de helft bij mensen jonger dan25 jaar. Ruim 95 procent van de hiv-geïn fec- teerden leeft in ontwikkelings landen. ANP w NU 00K EXTRA KORTING OP SHIRTS Geldig von 1 l/m 31 december 2003 zolang de voorraad strekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5