PZC Kamer broedt op Engelse straffen Willem van Oranje is nummer één Branche vindt supermarkt voor minima slecht idee Levensverzekering voor mensen met aidsvirus op komst lardere aanpak van veelplegers pwee mensen 'rnstig ziek oor legionella herdachte was bevriend met 4aja Bradaric Vrachtwagen met gasflessen kantelt op A28 Nederlanders betrokken bij scheepsongeluk Treinreizigers krijgen gratis leesvoer Handtekeningen tegen fileleed Tbs voor wurgen moeder met veter Kinderporno einde van zangkoor Fraude met thuiswerk ontdekt Minder vrijwilligerswerk jongeren De Geus fluit nepbonden in uitzendbranche terug dinsdag 2 december 2003 )or Ap van den Berg EN HAAG - Drie keer vier jaar C1 voor een onverbeterlijke ef. Als het aan de LPF ligt, ij gen boeven op den duur 'En- ilse' straffen opgelegd. CDA i WD staan er niet geheel af- ijzend tegenover. De drie frac- ;s vormen samen een Kamer meerderheid. js LPF ziet graag dat notoire «minelen voor lange tijd ach- r de tralies verdwijnen, zo Aek gisteren in een Kamerde- "lt over veelplegers. „Deze oep criminelen wordt vaak ^el te licht bestraft. Meestal .et hooguit enkele maanden Li", constateerde LPF-Kamer- Eerdmans. Ook CDA en WD dnden het onverkwikkelijk dat vi straffen vaak niet in verhou- ïtng staan tot de persoonlijke slende en hoge kosten die het 4volg zijn van inbraak, win- ^ldiefstal, vandalisme, lichte Aweldpleging en autokraak. Idnister Donner (CDA) van istitie is bereid in 'een brede scussie over het Nederlands VIMEN - In het Scheper Zie- inhuis in Emmen zijn twee ensen opgenomen die met le- onella zijn besmet. patiënten zijn volgens "bordvoerster R. Brouwer van pt ziekenhuis ernstig ziek en Ijgen op de afdeling intensieve rg. Ze zijn enkele weken gele- ■n opgenomen. „De ene pati- "t is besmet geraakt in het bui- nland en de andere thuis", zei •ouwer. Ze wil niet zeggen !^aar het tweetal vandaan komt a GGD onderzoekt hoe de pa- inten besmet zijn geraakt en >n gi steren nog geen nadere in- rmatie verstrekken. ANP JJMEGEN - Een van de ver achten die vastzit voor betrok- ;;nheid bij de moord op de Nij meegse Maja Bradaric is een )Ugdvriend van haar. Deze 18- irige jongen uit Beuningen en !'<twee jaar jongere Maja groei- 'in samen op en waren zo 'close' :it Maja hem aan anderen vaak worstelde als 'mijn neef'. Van n werkelijke familieband was ehter geen sprake, u te jeugdvriend en de andere 18- •tige verdachte hebben vorige !ëek een bekentenis afgelegd. |iden worden beschuldigd van jpord. Het OM wil over het mo- £f alleen kwijt dat dat gelegen li in de relationele sfeer. Wel iprd gisteren ontkend dat er fa- Qiebanden bestaan tussen "rdachten en slachtoffer. ;in 16-jarige jongen uit Nijme- :n en een 15-jarig Nijmeegs eisje zitten ook vast vanwege i moord op de scholiere. Maja u verliefd zijn geweest op de ngen, het meisje is een vrien- n van haar. Maja werd twee 32ken geleden gevonden in de titerwaarden van Bemmel. Zij "eek met geweld om het leven zijn gebracht en daarna in and gestoken. GPD rechtsbestel' te praten over de eventuele voordelen van het En gelse model. Ook CD A-Kamer lid Jager vindt de suggestie van de LPF 'zeker niet onbespreek baar'. Jager wil wel eerst beraad in de CDA-fractie voordat hij zich er nader over uitlaat. De Kamer ging gisteren ak koord met een voorstel van Donner om veelplegers harder aan te pakken. Verdachten kun nen vanaf volgend jaar voor maximaal twee jaar in een spe ciale strafinrichting gevangen worden gezet om hun slechte ge woonten af te leren. Ze moeten daartoe een (af)leerprogramma volgen. Deze maatregel zorgt ervoor dat veroordeelden langer van de straat zijn dan in het ge val van een (lichte) celstraf. Bo vendien hebben ze een grotere kans om niet opnieuw in het cri minele cii'cuit te belanden. Cellen Voor dit initiatief zijn op den duur duizend cellen beschik baar. De maatregel geldt voor lopig alleen voor veelplegers in de vier grote steden. De harde kern bestaat uit twee- tot vijf duizend jongeren en volwasse nen. Later komen ook andere steden in aanmerking. GPD van onze redactie binnenland ZWOLLE - De supermarkt branche ziet niets in het Zwol se initiatief om een super markt te beginnen waar minima voor eenvijfde van de prijs artikelen kunnen kopen. Het initiatief voor de winkel komt van Stad Werk, een or ganisatie die werkgelegen heidsprojecten regelt in de re gio Zwolle. Voor de winkel is de hulp nodig van gangbare supermarkten en distributie centra. Producten die door foutjes zijn afgeschreven, maar nog geschikt zijn voor consumptie moeten via de mi nimasupermarkt worden ver kocht. „Bijvoorbeeld produc ten met een foutje op het etiket", zegt sectormanager M. Ophuis van Stad Werk. Zo'n vier jaar geleden wilde de gemeente Heerlen een win kel voor minima openen. Dat plan zorgde voor ophef en werd afgeblazen. In Brussel is wel een supermarkt voor de minima. Alleen klanten met een pasje van de sociale dienst kunnen daar winkelen. De nieuwe supermarkt wil vooral producten met een lan ge houdbaarheid verkopen. Zodra ze binnen het logistieke proces van gangbare super markten grotendeels zijn af geschreven, wil Stad Werk ze voor een klein bedrag ko pen. Het is nog niet bekend wan neer de winkel de deuren opent. „We hopen binnen drie maanden te kunnen starten", aldus Ophuis. Volgens hem is de speciale supermarkt hard nodig. „Het is eigenlijk een schande dat ons initiatief no dig is om het leed onder een deel van de bevolking iets te verzachten." Het Centraal Bureau Levens middelenhandel reageert af wijzend. „Minima zijn dan als zodanig herkenbaar", zegt een woordvoerster. „Wij zien liever oplossingen waarbij de ze mensen gewoon in de su permarkt kunnen winkelen. Ook Albert Heijn staat niet te juichen. „Producten die te ruggaan kunnen gevaar ople veren voor de voedselveilig heid", zegt een woordvoerster. „Producten die wij niet goed genoeg vinden voor onze klanten vinden wij ook niet goed voor de minder bedeel den." ANP TYNAARLO - Brandweerlieden halen op de A28 gasflessen uit een gekantelde vrachtwagen. Ter hoogte van Tynaarlo kwam gisterochtend de vrachtwagen op zijn kop terecht waardoor de lading beschadigd raakte. Omdat er ontploffingsgevaar be stond, werd de snelweg tussen Assen-Noord en de afrit Zuidlaren in beide richtingen afgesloten. Volgens een politiewoordvoerster raakte de vrachtwagen met de wielen in de berm en kantelde. De vrachtwagenchauffeur is met een sleutelbeenbreuk naar het ziekenhuis overgebracht. foto Dennis Beek/ANP door Marloes de Koning en Ferdi Schrooten DEN HAAG - Willem van Oran je is volgens onderzoek onder de Nederlandse bevolking de be langrijkste landgenoot ooit. De man die de Lage Landen in de zestiende eeuw voorging in de strijd tegen Spanje steekt met kop en schouders uit boven de andere kandidaten. Dat blijkt uit onderzoek door onderzoeksbureau Motivaction in opdracht van de GPD, het sa menwerkingsverband van re gionale dagbladen. Het bureau stelde 1025 Nederlanders de vraag 'Wie is volgens u de be langrijkste Nederlander ooit?' Bfc-M 3E NOG JTeeor kWAAD OH ME De oosterburen kozen het afge lopen weekeinde de eerste na oorlogse kanselier Konrad Adenauer tot 'grootste Duitser' uit de geschiedenis. In het Ver enigd Koninkrijk won oud-pre mier Winston Churchill. In Nederland noemde twintig procent van de ondervraagden Willem van Oranje. Onder hen waren bijna twee keer zo veel mannen als vrouwen en drie keer zo veel hoog- als laagopge leiden. Op de tweede plaats staat met negen procent de man die geldt als de grondlegger van de verzorgingsstaat: Willem Drees. Onder zijn fans zijn op vallend veel ouderen. Pim Fortuyn is voor vijf procent de belangrijkste Nederlander. Fortuyn heeft onder mannen en vrouwen evenveel fans. Laag opgeleiden noemen Fortuyn va ker dan hoogopgeleiden. Piet Hein staat met vier procent op de vierde plaats en wint het DEN HAAG - Bij een ongeluk met een veerboot in Costa Rica is één Nederlandse toerist om gekomen. Dat meldde gisteren een woordvoerster van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Den Haag. Vier Nederlandse toeristen sloe gen zondag overboord toen de veerboot waarop zij zaten door nog onbekende oorzaak om sloeg. Dat gebeurde tijdens een trip over de rivier Matina in het Midden-Amerikaanse land. Twee Nederlanders konden ge red worden en zijn in het zieken huis opgenomen. Het levenloze lichaam van de derde passagier is gisteren teruggevonden. Naar een vierde wordt nog gezocht. De zoektocht wordt gehinderd doordat het stormt in het ge bied. ANP/AFP van Michiel de Ruyter (drie pro cent). De laatste scoort even hoog als koningin Wilhelmina, de hoogste genoteerde vrouw. Ook Rembrandt kreeg drie pro cent van de stemmen. Hedendaagse politici, zoals oud-premier Kok, bungelen met één procent van de stemmen on deraan. Zijn voorganger Den Uyl scoort iets beter, evenals Jo- han Cruijff. P. de Rooij, hoogleraar geschie denis van Nederland vanaf de Middeleeuwen, is niet verbaasd over de eerste plaats voor Wil lem van Oranje. „Hij is toch de grondlegger van de Nederland se staat. Bij dit soort verkiezin gen zie je dat de mensen terug gaan naar de oorsprong van hun land." Verdiend Willem Drees, die de oudedags voorziening AOW in het leven riep, heeft een verdiende tweede plek gekregen, meent De Rooij. „Hij was uniek als politicus. In de periode 1940-'45 heeft hij het hoofd buitengewoon koel ge houden en na de oorlog gaf hij leiding aan de wederopbouw." Verrassend vindt De Rooij de derde plaats voor Pim Fortuyn. „Eigenlijk hoort hij niet in het rijtje thuis, althans niet zo hoog. De man heeft niet veel voor el kaar gekregen, maar wel veel opschudding veroorzaakt. Aan de andere kant: hij heeft wel het democratisch debat opengebro ken." De vierde plek voor Piet Hein is volgens De Rooij ook mis plaatst. „Wat heeft hij nou meer gedaan behalve het inpikken van een vloot met zilverstuk ken?" De Rooij is verwonderd over de volgens hem vrij lage klassering voor Johan Cruijff. „Dat is de enige Nederlander die wereld wijd bekend is." GPD EINDHOVEN - Een actie van de Kamer van Koophandel Oost-Brabant heeft in amper drie weken bijna achtduizend handtekeningen opgeleverd tegen het dagelijkse fileleed rond Eindhoven. De handtekeningen zijn ingezameld via een speciale website. Ze worden vandaag in Den Haag aangeboden aan voorzitter Ten Hoopen van de Tweede-Kamercommissie voor Verkeer. Een dag later buigt de Tweede Kamer zich over de meerjaren plannen op het gebied van de verkeersinfrastructuur. Een deel van de handtekeningen is afkomstig van mensen die niet woonachtig zijn in de regio Eindhoven. ANP DEN HAAG - Een 19-jarige Hagenaar die zijn moeder op gru welijke wijze vermoordde, is gisteren door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot tbs met dwangverpleging. Het von nis is conform de eis van de officier van justitie. De man is on toerekeningsvatbaar, omdat hij aan schizofrenie lijdt. Op 13 mei van dit jaar overmeesterde de man zijn 43-jarige moeder in haar flatwoning in Den Haag en wurgde haar met een veter. Vervolgens zaagde hij beide armen van de vrouw af. De politie vond de ledematen later in een vuilniszak in de wo ning. De agenten waren gewaarschuwd door een buurvrouw, die het slachtoffer hoorde gillen. ANP DELFT - Het voortbestaan van de Delftse zanggroep de Bud dy's is in gevaar na de aanhouding van de dirigent die er van wordt verdacht kinderporno te hebben verspreid. Voorzitter Van Vondelen van het koor vreest dat de huidige crisis het ein de betekent van de zanggroep. De ouders van de kinderen die in het koor zingen zijn het afge lopen weekeinde op de hoogte gebracht van de aanhouding van de dirigent. Hij wordt verdacht van het in bezit hebben en verspreiden van kinderporno. Mogelijk zou er sprake zijn van ontuchtige handelingen. De Buddy's voortzetten zonder de dirigent is volgens Van Vondelen onmogelijk. GPD DEN HAAG - De Sociale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (Siod) heeft een nieuwe vorm van fraude ontdekt. Daarbij re gistreert een bedrijf personeelsleden als thuiswerker, hoewel ze in werkelijkheid in het bedrijfspand aan de slag zijn. Over vergoedingen voor thuiswerkers hoeven opdrachtgevers geen premies of belasting af te dragen. Een bedrijf in Noord-Brabant wordt ervan verdacht op deze manier circa een half miljoen euro in eigen zak te hebben ge stoken, zo meldde gisteren het ministerie van Sociale Zaken De politie heeft de twee hoofdverdachten in de zaak aange houden. ANP VOORBURG - Jongeren tussen de 18 en 25 jaar doen minder vaak vrijwilligerswerk. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) komt dat, doordat steeds meer jongeren een betaalde bijbaan hebben, en er dus minder tijd is voor vrijwil ligerswerk. Dit blijkt uit cijfers die het CBS gisteren bekend heeft gemaakt. In 2000 was 48 procent van jongeren tussen de 18 en 25 actief als vrijwilliger, in 2002 was dat gedaald naar 34 procent. Ook het aantal volwassen vrijwilligers is tussen 2000 en 2002 ge daald, van 45 naar 42 procent. ANP door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Mensen met hiv moeten een betaalbare levens verzekering kunnen afsluiten. Het Verbond van Verzekeraars hoopt binnen enkele maanden te komen met een voorstel. Hiv wordt in de medische wereld steeds meer gezien als een 'chro nische' ziekte die niet meer tot een snelle dood leidt. t Een woordvoerder van het Ver bond van Verzekeraars bena drukt dat deze groep patiënten een polis moet kunnen afslui ten, die niet leidt tot torenhoge premies. Hij maakt de vergelij king met andere chronische ziekten, zoals bij mensen met een erfelijk bepaald, verhoogd cholesterol-niveau of met een te hoog lichaamsgewicht. Deze categorieën betalen vaak een wat hogere premie dan mensen die volledig gezond zijn. Mensen van wie vaststaat dat ze hiv hebben, kunnen nu geen le vensverzekering afsluiten. Daardoor kampen ze met grote problemen bij het financieren van koopwoningen. Verzeke raars bekijken nu of er een le vensverzekeringspolis is aan te bieden met een langere looptijd, bijvoorbeeld van 20 tot 30 jaar. Tot voor kort hadden mensen bij wie het aidsvirus actief werd, ongeveer zeven jaar te leven. Maar nieuwe behandelmetho den lijken de ontwikkeling van de ziekte flink te vertragen. De woordvoerder van het Verbond van Verzekeraars wijst er op dat medische onderzoeken echter nog niet leiden tot eenduidige conclusies. Onderzoek „Er komt op dit moment heel veel onderzoek vrij. Dat wordt bestudeerd in een werkgroep. Over een paar maanden komt deze met conclusies." De verze keraars willen een commercieel product aanbieden. Wie een levensverzekering wil afsluiten, moet in veel gevallen een gezondheidsverklaring in vullen. Bij een verzekering met een dekking boven de 150.000 euro wordt een hiv-test ver langd. Er zijn in Nederland twintigduizend hiv-patiënten. pagina 5: wereldaidsdag door Michel Reijns UTRECHT - Een conducteur van de Nederlandse Spoorwegen deelt boeken uit in de trein tussen Utrecht en Enschede. Onder het motto 'Een treinreis is leuk, maar je moet er wel een goed boek bij hebben', werden gis- leien a aim /,cveiiduiz.ciid boekei uitgedeeld. Het is de bedoeling dat de reizigers de boeken in de trein laten liggen. De selectie bestaat uit ruim twintig titels. Bij de keus is er rekening mee gehouden dat men sen meestal relatief kort in de trein zitten. foto Marcel Antonisse/ANP DEN HAAG - De werknemers van de bedrijven Van der Noordt, CF&F Payroll Services en ES&T Payroll Services val len gewoon onder de algemene afspraken uit de CAO van de Al gemene Bond van Uitzendon dernemingen. Dat heeft minis ter De Geus van Sociale Zaken gisteren besloten. De Geus kwam daartoe na on derzoek van het ministerie waaruit bleek dat 'nepbonden', die voor hun eigen onderneming een CAO hadden afgesloten, niet onafhankelijk van de werk gever optraden. De Geus stelde gisteren dat de werknemersverenigingen van de betrokken bedrijven zich moeten houden aan de CAO- bepalingen die algemeen ver bindend verklaard zijn. Deze bepalingen garanderen een mi nimumniveau aan arbeidsvoor waarden. Een minister kan een bedrijf wel toestemming geven een eigen CAO af te sluiten, maar dan moeten werkgever en werknemers wel onafhankelijk van elkaar zijn. Bij de uitzend-CAO hadden andere partijen eerder aan het ministerie gemeld dat de onaf hankelijkheid van drie werkne mersverenigingen (Van der Noordt, CF&F, ES&T) in twijfel moest worden getrokken. Afhankelijk Het onderzoek van het ministe rie schetste dat de drie bonden bij de totstandkoming van de CAO's financieel volledig af hankelijk waren van de werkge vers Ook beschikten ze bijvoor beeld niet over een stakingskas of stakingsreglement. De Geus vermoedt bovendien dat de CAO's alleen zijn afgesloten om de algemeen verbindend ver klaring van de uitzend-CAO te ontduiken. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3