Ontpolderen blijft onbespreekbaar PZC PZC Stadsraad Axel zit krap bij kas Hengstdijk krijgt weer een actieve dorpsraad 13 Snellere hulp bij ramp in grensstreek Bezoekers inspraakbijeenkomst willen niet opdraaien voor wensen Antwerpen Tweejaarlijks overleg grensgemeenten breder Expositie over moord Kennedy Groot gat voor flesje frisdrank Nieuw fiets-voetveer te water Vechtersbazen opgepakt Diefstal uit bouwkeet Vlissingse reumatoloog promoveert Vrachtwagen schuift in berm Rugzakactie agenda dinsdag 2 december 2003 door René van Stee BRUGGE - Overheden en hulpdiensten vinden elkaar voortaan sneller als er een ramp plaatsvindt met grens overschrijdende gevolgen in (Zeeuws-)Vlaanderen. Dat bleek gisteren in Brugge tij dens een gecombineerde ver gadering van het Euregionaal Veiligheidsoverleg Scheldem- ond en de bestuurlijke Vak groep Veiligheid van de Schel- demond. Behalve provinciale bestuur ders en vertegenwoordigers van de openbare ministeries waren hier ook experts op het terrein van openbare orde en veiligheid uit. beide landen aanwezig. Tijdens de vergadering zijn verdere afspraken gemaakt om invulling te geven aan het vei ligheidsbeleid in de Belgisch- Nederlandse grensstreek. Zo worden per 1 januari 2004 pe riodiek grensoverschrijdende rampenoefeningen gehouden in het betreffende gebied. Bovendien zullen verantwoor delijken van provincies, ge meenten, brandweer, politie en hulpdiensten regelmatig bij el kaar inkijkstages volgen. Doel hiervan is dat betrokkenen aan beide zijden van grens ten tijde van een calamiteit elkaar ken nen, op de hoogte zijn van el- kaars mogelijkheden tot assis tentie en elkaar daadwerkelijk sneller zullen informeren en alarmeren. Ook werd stilgestaan bij het feit dat de op 14 april van dit jaar in Zaffelare ondertekende afspraken in het Euregionaal Rampenprotocol Scheldem- ond van kracht zijn geworden. Gemeenten in de grensstreek hebben tot gisteren de gelegen heid gekregen de afspraken vast te leggen in de eigen ram penplannen. Ook de alarmcen trales en meldkamers van poli tie, brandweer en ambulance hebben deze datum als invoe ringsdatum afgesproken. Ben Jansen - Natuurherstel door ontpoldering langs de Wes- terschelde kan nog steeds niet f,rekenen op steun onder de be- volking. De bezoekers van de c derde en laatste informatie- en inspraakbijeenkomst in Zee land over de aanzet voor het Ontwik- kelingsschets 2010 Sehelde-es- tuarium, gisteravond in Terneu- .-zen, wezen deze maatregel zeer vbeslist van de hand. •roses, de Nederlands-Vlaamse irojectorganisatie die aan deze intwikkelingschets werkt, itreeft ernaar de belangen aan -eerszijden van de grens zoveel logelijk onder één noemer te trengen. Of, zoals discussielei- Ier P. Post van Proses het uit- ikte: „We beschouwen de ;rens als een toevalligheid." !aar dat wilde er bij de vragen- itellers niet in. „Waarom moe ien wij ontpolderen om ervoor Ite zorgen dat de problemen van Wlaanderen worden opgelost", ;was de vraag. Daarbij werd niet alleen gedoeld op de bereik baarheid van Antwerpen voor diepstekende schepen, maar ook op de veiligheid aan de Zee- Ischelde. Natuurlijk karakter De vertegenwoordigers van iProses probeerden duidelijk te Jmaken dat ontpoldering waar schijnlijk ook noodzakelijk is als de drempels in de vaargeul ,naar Antwerpen niet verder i worden weggebag'gerd. Om het natuurlijke karakter van het es tuarium te versterken, moet het water meer ruimte krijgen. Een van de voorbeeldgebieden voor ontpoldering is de Braak man. Op een luchtfoto van dit gebied was aangeduid hoe zo'n weer aan de Westerschelde prijsgegeven Braakman eruit zou kunnen zien. J. Coosen van Proses waarschuwde voor 'schokkende beelden'. Niemand viel evenwel flauw, maar het zicht op een Braakman met schorren, slikken en water droeg er mogelij kwel aan bij dat sprekers die zich tegen ontpol dering kantten, steevast met ap plaus werden beloond. Een woordvoerder van Dow Bene lux noemde de ontpoldering van de Braakman 'ver bezijden de realiteit'. Iemand vroeg zich af hoe lang de Vlamingen blijven eisen dat de vaarweg naar Ant werpen verder wordt verdiept. Hij vroeg zich af of de huidige bevaarbaarheid niet als maat gevend moet worden be schouwd. „Het Panamakanaal stelt toch ook grenzen aan de schepen die er gebruik van ma ken", merkte hij op. Tegengesteld Burgemeester J. Lonink van Terneuzen zei er begrip voor te hebben dat Proses de aspecten veiligheid, toegankelijkheid en natuurlijkheid aan weerszijden van de grens in één verband wil brengen. Hij vond evenwel dat niet hoeft te worden verbloemd dat er tegengestelde Nederland se en Vlaamse belangen zijn. „We moeten gewoon erkennen dat de ontwikkelingschets die nu wordt gemaakt, grotendeels een gevolg is van de wensen van Antwerpen." door Frank van Cooten HULST - De gemeenten Hulst, jStekene, Sint-Gillis-Waas en Beveren willen dat de ge meente Terneuzen toch aan schuift bij het tweejaarlijkse loverleg tussen deze grensge meenten. De vier gemeenten vormen het Intergemeentelijk Overlegor gaan Oost- en Zeeuws-Vlaan deren (IGO). Twee keer per jaar praten ze over grensoverschrij dende onderwerpen. Voor de herindeling zat ook Axel bij dit vanwege de grensdor pen Koewacht en Overslag. De nieuwe gemeente Terneuzen wil zich meer oriënteren op Gent. Koewacht en Overslag lijken pen beetje tussen wal en schip te komen, omdat beide dorpen meer baat hebben bij informatie uit bijvoorbeeld Ste- kene of Sint Gillis Waas. Daar om willen de vier grensgemeen- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERIMEUZEIM Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsse'aer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur ten de grens van het overleg oprekken tot aan Terneuzen. Het IGO wil hierover graag een gesprek met Terneuzen. Dat is afgesproken tijdens het overleg van de vier grensge meenten. Ze zijn voor de eerste keer sinds het voorjaar van 2002 weer bij elkaar gekomen. Dat het IGO in de tussenti j d niet bij - een is gekomen, had vooral met de voorbereidingen voor de her indeling te maken. „Het overleg wordt weer met nieuw elan opgepakt", zei bur gemeester J.F. Mulder gisteren. „Zo heeft Moerbeke aangege ven ook mee te willen doen. We gaan met elkaar de route uitzet ten." De vier burgemeesters hebben ook afgesproken elkaar directer te informeren bij cala miteiten in de grensstreek. Brand Concreet voorbeeld hoe het niet moest was de brand bij Total op de Linkeroever bij Antwerpen. Burgemeester Mulder werd pas op de hoogte gebracht toen de brand al was geblust. Dit terwijl de vlammen en de rookontwik keling ook in Oost-Zeeuws- Vlaanderen te zien waren. De geluidswagens met de medede ling de ramen en deuren geslo ten te houden, stopten op de grens. „Daarom hebben we besloten dat we elkaar bij calamiteiten direct informeren. Op basis van de informatie kunnen we dan handelend optreden. Het is belangrijk de lijnen heel kort te houden. We hebben ook afgesproken dat het niet alleen bij praten blijft, maar dat we zaken ook concreet oppakken. Zoals bijvoorbeeld op het ge bied van milieu en handha ving." KLOOSTERZANDE - In de bi bliotheek van Kloosterzande is tot 15 december een tentoon stelling te zien over de moord op president Kennedy, deze maand 40 jaar geleden. Er zijn boeken, postzegels, munten, een glas en twee video banden te zien. De verzameling is eigendom van L. Moerland uit Goes, die al op achtjarige leef tijd begon met het aanleggen van de collectie. De miniten toonstelling is te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Het nieuwe filiaal van Bakker Bart was afgelopen weekeinde doelwit van inbrekers. foto Camile Schelstraete door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Inbrekers hadden het in de nacht van zondag op maandag gemunt op de middenstand in Terneuzen en Axel. Liefst acht inbraken en pogingen daartoe zijn gisteren gemeld bij de politie. Het ging om twee inbraken in de Terneu- zense Alvarezlaan, en een bouwkeet aan het Schelpenpad. De buit bestond uit geld, variërend van een paar euro's tot en kele honderden euro's. Daarnaast werd geprobeerd in te breken in een winkel in de Arsenaalstraat. In Axel bleven de win keliers gespaard, hoewel ook daar in drie panden in de Noordstraat en de Passage een poging tot inbraak werd gedaan. Een paar flesjes frisdrank was het enige dat inbrekers in de nacht van zondag op maandag meenamen uit het filiaal van Bakker Bart in het voormalige ABC-com- plex aan de Arsenaalstraat in Terneuzen. De aangerichte schade daarentegen was enorm. Winkelruit Om binnen te raken, lieten de inbrekers een winkelruit van drie bij anderhalve meter sneuvelen. Eenmaal in de zaak, for ceerden ze de kassa's. Maar die waren vol gens bedrijfsleider P. van der Hoef alle maal leeg, zodat de criminelen met lege handen bleven staan. Een poging om ver volgens de kluis in de winkel te forceren, mislukte. De bakkerszaak is nog maar sinds kort gevestigd in Terneuzen. De be drijfsleider noemt het opvallend dat de laatste tweeënhalve maand niet minder dan zestien Bakker Bart-filialen ver spreid over het land doelwit zijn gewor den van inbrekers. Afgelopen weekeinde is ook ingebroken in een bedrijfspand aan de Stationsweg in Terneuzen. Daar werd huishoudelijke ap paratuur en computerapparatuur met een totale waarde van honderden euro's weg genomen. door Euqène Verstraeten AXEL - De stadsraad Axel is te vreden over de respons op de en quête die is gehouden onder de inwoners van Axel. Op dit mo ment is al meer dan vijftien pro cent van de vragenlijsten inge vuld teruggekomen. Voorzitter J. Hessing deelde dat mee tijdens de vergadering van de stadsraad in de Halle. De énquêteformulieren kunnen tot en met morgen worden ingele verd. De stadsraad vergadert maan delijks in de Halle in Axel, maar wil de vergaderingen vanwege de kosten graag houden in het gemeentehuis aan de Markt. Penningmeester A. Langen maakte de aanwezigen duide lijk dat de financiële situatie van de stadsraad niet rooskleu- rig is. Net als alle andere dorps- en wijkraden kreeg de Axelse stadsraad dit jaar een subsidie van 750 euro. Maar daar werd 225 euro vanaf get okken. om dat de voormalige gemeente Axel dit bedrag eerder al had uitgekeerd. Huur van de vergaderruimte is voor de stadsraad de grootste kostenpost. Als de beraadsla gingen in het stadhuis zouden kunnen plaatsvinden, vallen die kosten weg. Er is nog overleg met de gemeente Terneuzen, maar de stadsraad verwacht een positieve uitslag. De stadsraad bestaat op dit mo ment uit dertien leden. Er zijn nog twee vacatures. Met name mensen uit de omgeving van de Willem de Zwijgerlaan worden opgeroepen zich aan te melden. In de korte tijd dat de stadsraad met haar werk bezig is, zijn er al aardige successen geboekt, zo vindt men. De samenwerking met de politie verloopt goed Als de werkzaamheden het toe laten, bezoekt het hoofd van het wijkteam de maandelijkse ver gaderingen van de stadsraad. Op knelpunten en signalen van de burgers wordt prompt actie ondernomen, zo is de ervaring van de stadsraad. De aanwezigen maakten uitge breid gebruik van de inspraak ronde, met vragen over veilig heid, overlast en de plannen van de stadsraad. Een van die plan nen is het houden van algemene verkiezingen tijdens de algeme ne j aaiwergadering in maart of april. Verder worden leden van de stadsraad aangewezen om contact te onderhouden met de leden van de raadscommisies van de gemeenteraad. Ze volgen ook de onderwerpen die daar worden besproken die van be lang zijn voor de kern Axel. Ook wordt een werkgroep ge vormd die bestaat uit zoveel mogelijk verschillende vereni gingen en organisaties die zich gaan bezighouden met het ont wikkelen van toekomstplannen voor de kern Axel. VLISSINGEN - Het eerste nieuwe schip voor het fiets-voet- veer Vlissingen-Breskens gaat morgenavond laat of donder dagmorgen te water. Het vaartuig, dat de naam Prinses Maxi ma gaat dragen, is op de werf van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen-Oost zo ver voltooid dat het bij Damen Shipyards op de Scheldelocatie in de Vlissingse binnenstad verder kan worden afgebouwd. In een loods in Vlissingen-Oost zijn de stalen romp en de alu minium opbouw samengevoegd. Met wagens wordt het schip morgen in de vroege morgen op een ponton gereden, die ver volgens in een dok op het werfterrein zal worden afgezonken. Na inspectie wordt het fiets-voetveer naar de Vlissingse bin nenstad versleept. Het schip moet begin volgend jaar klaar zijn. In de loop van het voorjaar komt het, samen met het zus terschip Prins Willem-Alexander, in de vaart. HENGSTDIJK - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag een 21-jarige Hulstenaar, een 26-jarige Hulstenaar en een 31-jarige Terneuzenaar in Terneuzen aangehouden voor hun betrokkenheid bij een vechtpartij eerder die nacht in een horecagelegenheid aan de Plevierstraat in Hengstdijk. Daar brak rond kwart over drie na een woordenwisseling de vechtpartij uit. Toen de politie arriveerde hadden de drie het pand al verlaten, maar zij werden een half uur later aange houden. De aanhouding van de 26-jarige man vond plaats in het ziekenhuis. Hij had bij zijn aanhouding een ruit van het horecabedrijf vernield en was daarbij gewond geraakt aan zijn hand. OOSTBURG - Tussen vrijdagmiddag en maandagochtend acht uur is ingebroken in een bouwkeet aan de Veerhoeklaan in Oostburg. Uit de keet werd communicatieapparatuur met nog onbekende waarde weggenomen. Ook werden er voe dingsmiddelen en frisdrank genuttigd, en werden er vernie lingen gepleegd in de keet. De toegang werd geforceerd. VLISSINGEN - Reumatoloog M. van Krugten van Zieken huis Walcheren in Vlissingen promoveert vandaag aan de Universiteit van Leiden op een proefschrift over genetische varianten in het eiwithormoon TNF en reumatoïde artritis (RA). TNF (voluit Tumor Necrosis Factor) speelt een regule rende rol bij de auto-immuun ziekte RA. Bij deze ziekte is een een overproductie van TNF kenmerkend. Bij gezonde perso nen blijkt dat het niveau van de productie van dit eiwithor moon verschillend is. Dat heeft hoogstwaarschijnlijk een ge netische oorsprong. Het kan zijn dat varianten in het TNF- gen verantwoordelijk zijn voor het verschil in productie. Van Krugten beschrijft in zijn proefschrift studies die laten zien dat de TNF-genvarianten kunnen dienen als nieuwe voor spellers voor de mate van gewrichtsschade bij RA en voor het krijgen ervan. Van Krugten werkt drie jaar in Vlissingen. 'S-HEER ARENDSKERKE - Op de A58 bij 's-Heer Arends- kerke vond gisterochtend om negen uur een ongeval plaats. Een 25-jarige vrachtwagenbestuurder, komend uit de rich ting Bergen op Zoom, verloor op de uitvoegstrook bij de afslag Sloeweg de controle over zijn truck. De combinatie begon te glijden en kwam in de berm tot stilstand. Er was geen schade. door Sheila van Doorsselaer HENGSTDIJK - De dorpsraad van Hengstdijk wordt nieuw le ven ingeblazen. De dorpsraad leidt al enige jaren een sluime rend bestaan en wordt opnieuw opgericht. Dat zal gebeuren vol gens de regels die de gemeente Hulst stelt aan dorps- en wijk raden. De dorpsraad van Hengstdijk bestaat al zo'n twintig jaar. De leden maakten zich in het verle den onder andere hard voor het opknappen van het plaatselijke wandelbos en het buurthuis. De laatste jaren is de dorpsraad echter niet meer actief. „Het is rustig in het dorp, er gebeurden geen zaken waarbij inbreng van de dorpsraad nodig was", zegt penningmeester R. Versol. „Daarnaast hadden de leden van de dorpsraad het ook druk met privézaken." Sinds de gemeentelijke herin deling zijn de regels voor dorps- en wijkraden aangescherpt. Ge meentelijke subsidie kan alleen worden verkregen als aan be paalde regels wordt voldaan. Zo moet de dorps- of wijkraad de vorm van een stichting krijgen en moeten er geregeld algemene vergaderingen worden uitge schreven. De meeste dorps- en wijkraden in Hulst voldoen aan deze regels, maar vanwege de inactieve status had de dorps raad van Hengstdijk deze nieu we regelgeving aan zich voorbij laten gaan. De Hengstdijkse dorpsraad telt nu nog vijf leden. Zij vinden dat de dorpsraad weer in ere her steld moet worden. Versol: „Zelf ben ik twaalf jaar lid en ik wil stoppen. Dat geldt misschien voor meer leden." Daarom wordt woensdagavond 10 de cember in dorpshuis De Schuur een vergadering gehouden waar, met voldoende aanmel dingen, een volledig nieuwe HOEK - Basisschool 't Kompas in Hoek zamelt van 8 tot en met 19 december schoolspullen in voor landen in Oost-Europa en Afrika. De school doet mee aan de Rug zakactie Kids4Kids van Dorcas Hulp Nederland. Zo krijgt ieder kind een rugzak, die moet wor den gevuld met verschillende schoolspullen. Incomplete tas sen worden door Dorcas aange vuld. dorpsraad wordt gekozen. Dorpsbewoners zijn in een brief, die huis-aan-huis is ver spreid, gevraagd zich verkies baar te stellen als ze geïnteres seerd zij n en zich willen inzetten voor hun dorp. Versol hoopt dat zich genoeg enthousiastelingen aanmelden zodat die avond een volledig nieuwe dorpsraad ge presenteerd kan worden. De vergadering begint om 20 uur. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.00 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten en joke ren; De Halle, 13.30 uur: Aerobics; 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 10.00 uur: Knutse len; 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoe len; BIERVLIET - Annelot ter Walle, 10.45- 11.30 uur: OSB gymnastiek voor oude- CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 14.00 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13,15 uur: Jokeren; GROEDE - De Twee duiven, 17.00 uur: Voorstelling zanger pianist Adrie Ooster ling; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Ouderen- zangkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en handwerken; HULST - Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; De Lieve, 9.30 uur: Volksdansen, Engels en computeren; 13.00 uur: Biljarten en computeren; 13.30 uur: Prijskaarten; 19.30 uur: Stijldansen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek en zang koor; NIEUW-NAMEN - Café St.Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur. Aerobic; PHILIPPINE - De Schotse Hoek. 18.30 uur: Kantklossen voor de jeugd en timmer- club voor jongens en meisjes vanaf 8 jaar; 19.30 uur: Houtbewerken voor vol wassenen; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur: SAV koersbal, sjoelen, kaarten en hand vaardigheden; St Albert, 13.30 uur: Bil- jarten.De Roselaer, 15.30 uur: Crea club; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur SWOS Kaarten, canasta competitie en biljarten heren; 19.30 uur: Cabaretgroep Bonte Avond Club; Sportzaal St.Antoni- usschool, 18.00 uur: Showband de Zwa luw slagwerkgroep en streetdance; ST.JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Bloemschikken en computeren senior web; 13.00 uur Biljarten; 13.30 uur: Seni oren zang en computeren seniorweb; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Handwerken.soos en biljarten; 19.00 uur: Stijl- en lijndansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur Kaarten; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; WESTDORPE - Concordia, 13.00 uur: KBO koersbal; 19.30 uur: Harmonie Ei kels worden Bomen; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gym nastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sioelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37