Fietser niet veilig op Schouwen Een zeep die nooit opraakt PZC Lyrische landschappei en abstracte bronzen Vlamingen ruziën over toekomst vai natuurreservaat 51ste Matthaus Passion in Aardenburg «ra;» kunst Terneuzen kiest voor pekel tegen gladde weg Winterfair Franse kerstviering °c° V erkeersveiligheid inspecteur ironisch aan de kaak te stellen, terwijlhij hem tegelij kertijd gehoorzaamt. De stuk ken zeep zijn namelijk echt te koop en doordat ze er zo geloof waardig uitzien, zullen ze best aftrek vinden. Sanitair Dat de installatie nu staat opge steld bij GHL, zorgt voor een ex tra betekenis. Dat is namelijk uitgerekend een expositieruim te waar de spullen nooit met prijskaartje en al aan het pu bliek worden getoond. Tenslotte bevat het project nog allerhan de knipogen naar de kunstge schiedenis. De keramische objecten van Van den Berg hebben vaak iets met sanitair van doen. Dat roept meteen herinneringen op aan Marcel Duchamp, de avantgar- dische kunstenaar die aan het begin van de vorige eeuw een urinoir omkeerde en tentoon stelde. En wat te denken van de rijen zeep en zeep verpakkin gen? Ze doen ogenblikkelijk denken aan de soepblikken van Andy Warhol. Van den Bergs installatie prik kelt de gedachten, precies zoals de kunstenaars van de Middel burgse Atelier Stichting dat willen in hun Gedachtengang. De exposities duren daar maar kort. Na vrijdag is het werk van Van den Berg weer weg. Maar in januari wordt op het plein voor GHL een beeld van hem ont huld. Dat staat er dan echt per manent. Expositie: Permanent soap van Ge rard van den Berg, t/m 5 dec in GHL, Gravenstraat 63, Middelburg (even aanbellen). Advertentie) ZEEUWS VEILÏNOHUIS Vandaag kijkdag 10-20 uur Kunst antiekveilingen: Wo 3 dec.: 19.00 uur Do 4 dec.: 13.30 uur Do 4 dec.: 19.00 uur Overige Kijkdagen: Wo 3 dec.: 10-18 uur Do 4 dec. 10-12 uur info: www.zeeuwsvcilinghuis.nl of 0118-650680. Adres: Herengrachl 74,4331 PX Middelburg. dinsdag 2 december 2003 door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet flink investeren om de gladheidsbestrijding in de gemeente overal op dezelfde manier te laten verlopen. Burgemeester en wethouders vragen de gemeenteraad 65.000 euro beschikbaar te stellen voor het aanpassen en aanschaffen van zoutstrooiers. In de voormalige gemeenten Axel en Sas van Gent werden gladde wegen bestreden door droog zout over de straten te strooien. De voormalige ge meente Terneuzen hanteerde de methode van natstrooien: zout gemengd met water, waardoor een dunne pekellaag op straten wordt gelegd. B en W vinden het wenselijk om voortaan overal op dezelfde ma nier de gladheid te lijf te gaan. Zo kan de uitvoering door de di verse strooiploegen beter op el kaar afgestemd worden en is er duidelijkheid voor de inwoners. Volgens het college heeft nat strooien grote voordelen ten op zichte van droogstrooien. Omdat nat zout minder snel ver waait, is het geschikter voor preventief strooien. Natstrooi en gaat sneller, nauwkeuriger en is dus zuiniger. Het lagere zoutverbruik is beter voor het milieu. Overstappen op nat strooien sluit bovendien aan bij de methode die andere wegbe- heerders (Rijkswaterstaat en de provincie) hanteren. Om te kunnen natstrooien moe ten twee strooiers worden aan gepast en twee andere worden vervangen. Het gaat om strooi ers die twintig jaar oud zijn. Het merendeel van het huidige ma terieel is volgens B en W ge schikt om nat te strooien. Ook een grote investering als een zoutmenger is al gerealiseerd. NISSE - Werk-en leerboerderij De Akkerwinde in Nisse houdt 6 december een Winterfair waar eigen producten getoond en ver kocht worden. door Wout Bareman RETRANCHEMENT - In Vlaanderen is een discussie los gebarsten over de toekomst van natuurreservaat Het Zwin. Aanleiding is een uitspraak van het Vlaams parlement dat het reservaat door de Vlaamse over heid moet worden aangekocht. Het parlement schaarde zich eind vorige week achter een mo tie van de SP.A'er André Van Nieuwkerke. Het socialistische parlements lid vreest aantasting van het reservaat door de herinrich tingsplannen van de huidige eigenaar, de Compagnie Het Zoute en mede-eigenaar burge meester Leopold Lippens van Knokke-Heist. Volgens Van Nieuwkerke blijkt dat uit een negatieve milieu-effectrappor tage (mer). Conservator Kris Struyf veegt in een boze reactie de vloer aan met het standpunt van de parlementariër. Hij zou de motie gebaseerd hebben op eerdere concepten van de mer, die inmiddels zijn achterhaald door een nieuwe, aangepaste versie. Bovendien is de officiële rapportage nog niet afgerond. Er wordt inmiddels anderhalf jaar aan gewerkt. Ook volgens een woordvoerder van de Vlaamse milieuadmini stratie (Aminal) is het nu nog te vroeg om al een oordeel te vellen over de milieu-effecten van de herinrichting. De discussie over het ontwerp-rapport begint pas deze week en wordt medio de cember afgerond. Conservator Struyf wijst erop dat het na tuurgebied buiten schot blijft; de herinrichting richt zich im mers voornamelijk op het be zoekerscentrum en het nabijge legen vogelpark. Het centrum en het park zijn vijftig jaar oud en toe aan een grondige moder nisering. Daarvoor heeft Com pagnie Het Zoute zeven miljoen euro gereserveerd. Vernieuwing was nodig omdat het bezoekers aantal de laatste jaren drastisch daalde. Passeerden in,de jaren zeventig gemiddeld nog zo'n 350.000 bezoekers de kassa afgelopen jaren waren hel nauwelijks nog 200.000. Vlaams minister Ludo Sam_ van Leefmilieu oordeelt dat- aankoop van het resell voorlopig geen sprake kan iM- simpelweg omdat de eigeif het niet te koop aanbiedt. gens Sannen is het niet bela-4 rijk wie Het Zwin bezit, zolj I het maar wordt erkend als: tuurreservaat. Overigens f de minister vorige week de! bijgelegen Zwinbosjes, eenjdf hectare groot natuurgebied.;'^" aan als reservaat. En dat gel Tl is sinds vorig jaar wél eigenó dt van de Vlaamse overheid, wordt nu een beheersplan op*e steld, waarin onder meer de:v0 blieke toegankelijkheid wc-de vastgelegd. in De Vlaamse Administratie terwegen en Zeewezen wilfm: loop van volgend jaar bijjM Panne, aan de zuidzijde vat hi Vlaamse kust, beginnen iMze aanleg van een nieuw Zvbe Door twee bressen te slaanh oude dijk van het Westhoeijp servaat kan daar zeewater tlPr henstromen. De plannen ©n een slufter in het reservaat dtp1 ren al uit 1995. De twee bresiW( worden aangebracht op enP1' honderden meters van elkP' waarna ook een deel van|^e duingebied wordt afgegravi^1" De duinen rondom de tweeIjfp sen worden wél verstevigd!^' overstromingen te voorkoE.ric Over de bressen worden tfei bruggen aangelegd, Het pro$e kost zo'n 750.000 euro. p ',Wc KLOETINGE - De Alliiiy Francaise houdt donderdag december een soiree over df woonten en gebruiken ronf Pr' kerst in Frankrijk. Wim Wm£ naar zal een lezing houdent sc^ la fête Noël. Tevens worak kerstliederen gezongen. De!na ree in het Geerteshuis inKwc tinge begint om 20.00 uur. na door Emile Calon Schouwen-Duiveland is samen met Tholen en Sint Philipsland het ge vaarlijkste stukje Zeeland, zegt Jan Mi- davaine met grote zekerheid. Sterker nog, het noordelijk deel van de provin cie is volgens de voorman van de Fiet sersbond zelfs de meest onveilige regio van heel Nederland. Die wetenschap baseert hij op de ongevalcijfers van vo rig jaar toen heel wat verkeersongeval len daar gebeurden. Als gekeken wordt naar het aantal do den en ziekenhuisopnamen als gevolg van het verkeer scoort 'noord' in 2002 inderdaad ronduit slecht. Per 100.000 inwoners telde dat gebied toen 119 do den en ziekenhuisopnamen. Als alleen gekeken wordt naar Schouwen-Duive land is dat onveiligheidsgetal nog dra matischer; namelijk 137. Daarmee pas seerde Schouwen-Duiveland in 2002 West-Zeeuws-Vlaanderen als het meest onveilige gebied van Zeeland. Henk Rhebergen van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland (RO- VZ) weet niet zeker of Midavaine Schouwen-Duiveland als het meest on veilige stukje Nederland mag betitelen. Als alleen maar gekeken wordt naar de provinciale cijfers over verkeersonge vallen klopt Midavaines stelling. Rhe bergen weet echter niet of er niet ergens een subregio is waar nog meer doden en gevonden vallen. De secretaris van het ROVZ vindt het gevaarlijk om af te gaan op de cijfers van alleen één jaar. Een ernstig ongeval met één busje bouwvakkers kan im mers voor een heel vertekend beeld zorgen. Als hij echter de cijfers van de laatste vijf jaar erbij haalt blijkt dat Midavaines zorgen terecht zijn. Het ge middelde onveiligheidsgetal (doden en ziekenhuisgewonden per 100.000 in woners) komt dan voor Noord-Zeeland uit op 133 en voor Schouwen-Duive land alleen op 153 Voor heel Zeeland geldt 112 als het gemiddelde onveilig heidsgetal voor de laatste vijf jaar. Rhebergen tekent bij de cijfers wel aan dat West-Zeeuws-Vlaanderen pas vo rig jaar is ingehaald door Schouwen- Duiveland als het onveiligste gebied. Dat is het gevolg van al de maatregelen die in het kader van Duurzaam Veilig genomen zijn om het zuidwestelijke deel van Zeeland verkeersveiliger te maken. Zeker één op de drie verkeersdoden en ziekenhuisgewonden op Schouwen- Duiveland zijn fietsers, vervolgt Mida vaine. Deze kwetsbare verkeersdeelne- Jan Midavaine vindt dat fietsers veel beter moeten worden beschermd. foto Dirk-Jan Gjeltema heid, waardoor ze in het verkeer een on voorspelbaar gedrag vertonen. Alleen door veel praktijkervaring leren ze hoe ze zich veilig kunnen gedragen in het verkeer. De gevolgen van het tekort aan erva ring zij n te lezen in de statistiekenIn de afgelopen tien jaar zijn erin Nederland achthonderd schoolkinderen, oftewel drie hele basisscholen, in het verkeer omgekomen. Daarnaast raakten er nog eens 11.000 kinderen gewond. In Zee land kwamen in die periode 21 kinde ren in de leeftijd van vier tot en met twaalf jaar door een verkeersongeval om het leven en belandden 274 kinde ren in het ziekenhuis. Midavaine vindt dan ook dat wegbe- heerders hun verantwoordelijkheid moeten nemen en aan de slag moeten met het aanleggen van veilige fietsrou tes. AARDENBURG - Vorig jaar werd vanwege het vijftigjarig bestaan de Matthaus Passion in Aardenburg tweemaal uitge voerd. De 51ste editie is weer eenmalig. De traditie om elk jaar de Mat thaus Passion uit te voeren op de zaterdag voor palmzondag wordt gewoon voortgezet. Het Bach Comité Aardenburg heeft voldoende subsidies, sponsoring en financiële steun gekregen om de traditionele jaarlijkse uitvoering te laten doorgaan op zaterdag 3 april. De uitvoering begint om 14.00 uur in de Sint Baafskerk in Aar denburg. Medewerking verle nen koor en orkest van de Ne derlandse Bachvereniging, die al enkele decennia de Matthaus volgens de authentieke uitvoe ringspraktijk brengt en dit jaar geleid wordt door Jos van Veld hoven. Hij vroeg weer de Jon gens van het Kathedrale koor Sint Bavo Haarlem om het ope nings- en slotkoor uit het eerste deel mee te zingen. Als solisten treden op: Gerd Türk (tenor, evangelist), Henk Neven (bas, Christus), Johanette Zomer (so praan), Matthew White (contra tenor), Charles Daniels (tenor) en Stephan MacLeod (bas). Al leen bas MacLeod zong mee in de editie 2003. In de 51ste editie wordt de altpartij weer gezon gen door een counter. Informa tie en kaartverkoop loopt via D. de Pooter in Aardenburg of www.bachcomite.nl. mers moeten volgens hem dan ook veel beter worden beschermd. Hij pleit voor ruime, comfortabele en veilige fiets- en wandelpaden. Het trekken van witte strepen op het asfalt, al dan niet onder broken, wijst hij van de hand omdat zulke strepen zorgen voor een schijn veiligheid. Zeker op de lange en rechte polderwegen op Schouwen-Duiveland waar volgens hem gewoon te hard wordt gereden door het merendeel van de automobilisten. Het lijkt wel of bijna elke Zeeuwse automobilist geboren is met een baksteen op z'n rechtervoet. De zelfbeheersing die bijvoorbeeld Deense autobestuurders hebben, 'daar kan je heerlijk rustig fietsen', is Zeeuwen vreemd. Maatregelen zijn volgens hem hard no dig omdat de meeste slachtoffers in Noord-Zeeland vallen op die platte landswegen. Dat zijn ook de wegen die juist in trek zijn bij mensen die zorgen voor een economische impuls; de toe risten en recreanten. Als fietsverhuur- der merkt hij maar al te goed dat zijn gebied zeer in trek is bij fietsers. Als ze zich echter niet veilig kunnen verplaat sen kan die groep misschien wel eens afhaken en een andere regio opzoeken. Dat zou volgens hem jammer zijn om dat Schouwen-Duiveland, sinds de Westerscheldetunnel in gebruik is ge nomen, ook steeds meer Belgische wie- Ierrecreanten mag verwelkomen. Extra veilige fietspaden zijn volgens hem niet alleen nodig om het toeristen en recreanten naar de zin te maken. Hij wijst erop dat er momenteel een gene ratie kinderen opgroeit die veel minder fietservaring heeft dan de voorgaande. De zogenoemde achterbankgeneratie is minder stuurvast en heeft veel minder verkeerservaring dan in vroeger tijden, vooral omdat deze kinderen heel vaak per auto van en naar school wordt ge bracht. Het verkeersritme hebben ze niet door te bezorgde en te gehaaste ou ders, zegt hij. Kinderen zijn impulsief en hebben een kleiner gevoel voor verantwoordelijk- door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Gedach tengang van het Middelburgse kunstenaarsgebouw GHL is de zer dagen veranderd in een klei ne supermarkt. De Utrechtse kunstenaar Gerard van den Berg biedt grote groene stukken 1 eep te koop aan. Hpt is zeep van keramiek. De zeepblokken ogen en voelen echt, maar je kunt je er niet mee wassen. Voordeel is wel dat het zeep is die nooit opraakt. Van hardboard heeft Van den Berg winkelschappen gemaakt waarin de zeep ligt uitgestald. De kast staat helemaal scheef, net als de hardboard kassa die in de gang is opgesteld. In één oog opslag weet de bezoeker daar door dat er iets mis is. Achterin de gang ligt nog een pallet met een laag zeepdozen. De bood schap is duidelijk: er is nog ge noeg. Van den Berg speelt met een aantal betekenissen. Dat blijkt onder meer uit de titel van zijn tentoonstelling die ook de titel van zijn zeepmerk is: perma nentsoap, Dat duidt niet alleen op een zeep die nooit opraakt - wat een absurde tegenstelling is - het kan ook worden opgevat als een soap die niet ophoudt. Op allerlei plekken kan Van den Berg zijn geintje blijven herha len. Humor is onderdeel van de ten toonstelling, maar het geheel heeft ook een serieuze toon. Van den Berg is tot zijn project geko men na een bezoek van de belas tinginspecteur. Die benadrukte dat hij als kunstenaar ook on dernemer is en als zodanig dient hij dus voortdurend zijn omzet en winst te vergroten, anders wordt hij wellicht gekort op zijn subsidie. 'Dan ga ik dus een commercieel product maken', heeft Van den Berg gedacht. Het mooie van zijn project is dat hij een manier heeft gevonden om de zienswijze van de belasting- De grote groene zeepblokken van kunstenaar Gerard van den Berg ogen en voelen echt. foto Ruben Oreel door Anita Tournois CLINGE - Hendrik van Veenen- daal en Jacob Hordijk sluiten als laatste exposanten het jaar 2003 in Galerie Esprit af. Deze tentoonstelling laat, zoals ge woonlijk, een fraaie combinatie zien van lyrisch abstracte land schappen in olieverf op linnen en abstract figuratieve bronzen. Werk, gebaseerd op aloude oer vormen, van kunstenaars met een stevige signatuur. Van Veenendaal exposeert reeds voor de vijfde maal in Esprit. Zijn serie De erotiek, van het landschap geeft aan dat het landschap voor hem een onuit puttelijke bron van inspiratie blijft. In het bijzonder de land schappen van Zuid-Frankrijk en Spanje worden door hem weergegeven. „Het landschap, zelfs daar waar ik regelmatig te rugkeer, blijft mij steeds weer boeien, omdat ik er telkens op een andere manier naar kijk. Op het doek ben ik eigenlijk voort durend bezig mijn eigen land schap te creëren", legt van Veenendaal uit. „Zo is de serie, die ik ooit maakte over een park in de Spaanse Pyreneeën weer anders dan dit werk, waarin ik mensen de erotiek ofwel prikke ling van de natuur wil doen er varen". Voor deze werken staat dan ook niet één landschap centraal maar put hij uit herinneringen, opgeslagen indrukken. Opge slagen op een schijf die nooit crasht, aldus de kunstenaar. Met het voordeel dat alles wat onnodig is, weggelaten wordt en sfeer de belangrijkste compo nent vormt in zijn landschap pen. Helderheid, lichtval en het con trast van koele en warme tinten zijn opmerkelijk. Een kleurge bruik waarin het lijkt of de zon meestal schijnt, hetgeen warm aandoet of de hoofdtoon nu blauw, groen, rood of oker is. Van Veenendaal: „Ik ben altijd bezig mijn vormtaal te vernieu wen. Op het ogenblik werk ik veel en graag met cirkel- en el lipsvormen." Lijnvoering Ook de bronzen van Hordijk, waarvoor mens en dier model staan, worden gekenmerkt door een sterk gevoel voor vormge ving. Zijn robuuste str; bronzen met een sierlijke vende belijning zijn uitgevi in een fraai patin. Ingetfl werk maar met speelse morvolle aspecten en titels Playing Time, De zot en 0n| beach. Werk met een bijzo:; fascinatie voor de uil, te zi^ enkele beelden, getiteld 1' De vleugel is dan ook eenv die regelmatig terugkeert, voorbeeld in Salka en JusU, dy. Tijdens het bekijken van: werk kregen wij de stem Hordijk te horen op de act grond. Hij zingt namelijk solopat in een Byzantijns koor. Enri te een eigen bronsgieterij tf zo het scheppingsproces vat' gin tot eind te kunnen bel sen. Een gedreven man, ne: mede-exposant Van Vee:; daal, die zelfs naar Italië' om er de juiste kleur te bent! tigen. Tentoonstelling t/m 14 decefi,' Galerie Esprit, Gravenstraat Clinge. Openingstijden: do. t/m zo. I 17.30 uur, do. avond ook van' 21.00 uur. Hendrik van Veenendaal met op de achtergrond een van zijn schilderijen. Naast hem staat het li: Owl van Jacob van Hordijk. foto Wim Kooijit-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36