School De Rede pakt agressie aan UITVERKOOP Knokken voor de woonboulevard Gimbrêre Tekening in Zeeuwse verkeerskalender ^Garagehouder wil schade door werk aan Haarmanweg claimen Basisschool Ter Duinen krijgt geld voor bouw van twee extra lokalen Clingse Hengelaars boos over nieuwe datum Sloebermarkt 11 Steekpartij aanleiding voor veiligheidsproject leerlingen 'Raskatten jverdwenen Sluit Clinge Tentoonstelling bodemvondsten Sluis verlengd mmmmmmmmmmmmmÊÊÊmiÊÊKiÊÊmm zeeuwse almanak Dief ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 2 december 2003 we, bp-door Raymond de Frel -geirERNEUZEN - Scholenge- ineenschap De Rede in Terneu zen start een lesproject om de ^agressie in en rond de school te ^verminderen. Aanleiding is een t ^steekpartij in de nabijgelegen Akkerwindelaan eind septem- *Lber, waarbij een dertienjarige lOeerling van De Rede een veer- tienjarige scholier van het Zel- |denrust-Steelantcollege met een mes in zijn buik stak. •tril' lectordirecteur J. Begijn geeft ian dat er al langere tijd plan- len waren om op structurele ba- iis een veiligheidsproject te be- innen, maar na de steekpartij akte dit plan in een stroom versnelling. Immers, voor veel "leerlingen was het betreurens waardige incident een lange pe riode gesprek van de dag. )e dader van de steekpartij zit log altijd vast. Dinsdag 16 de- [ember verschijnt hij voor de pinden-echter. „Hoewel de niet direct met de 3 school te maken had, wordt er logischerwijs binnen de school- jnuren wel veel over gesproken. uEr waren ook veel kinderen van 'onze school getuige van het inci dent. Daarom starten wij nu een iesproject, waarin de veiligheid en het welbevinden van de leer- "'ling op school centraal staat", aldus Begijn. ad hoc-commissie, be staande uit een docent en een ^orthopedagoog, stelde een pak ket van vijf lessen samen, met vooral aandacht voor sociale vaardigheden. Begijn: „De eer- "Bste les handelt over geweld in de omgeving, de tweede de juiste handelswijze in 'situaties waarbij de gemoede- hoog kunnen oplopen %an is er aandacht voor het he lmiddelen in ruzies, de invloed van vrienden en het opkomen je eigen mening. De laatste handelt over pesten. Want Mat begint misschien onschul- 1 'dig, maar het kan uitdraaien op grote conflicten. Als extraatje krijgen de leerlingen een brief over vuurwerk mee naar huis. Steken zij in of rond de school vuurwerk af voordat het is toe gestaan, dan volgt niet alleen een schorsing maar ook melding bij de politie. Het lespakket 'Ge weld en Veiligheid' wordt in de klassen één tot en met drie aan geboden in het wekelijkse uur van de klassenmentor. De bo venbouw krijgt alleen een vra genlijst voorgeschoteld, met vragen als 'hoe veilig voel je je op school?', 'word je weieens ge pest?' en 'hoe vaak ben jij al ge confronteerd met geweld?'. Naar aanleiding van de uitslag volgt een klassengesprek met de mentor. Vanaf volgend jaar krij gen de brugklassen tijdens de lessen verzorging structureel te maken met een veiligheidspro ject. Daarnaast wordt ook het veiligheidsgevoel van het per soneel van De Rede getoetst. „Bij hen spelen dit soort zaken ook. Hoe we dat precies gaan in vullen, weten we nog niet. Dit aspect staat nog maar in de kin derschoenen", aldus Begijn. - In Clinge zijn afgelo pen week drie raskatten op mys wijze verdwenen. De /eigenaars hebben aangifte ge daan bij de politie. l£,"Het gaat om twee perzen en een Saskia van Landeg- hem is eigenaresse van de mai- ^necoon. „Ik vrees dat ze zijn ge- Zstolen om op de zwarte markt te worden. Bij mij rthuis is een poging gedaan om ;sjook een andere raskat mee te ne- ttmen. Maar gelukkig is dat niet Van Landeghem vraagt rtnensen contact met haar op te als ze iets weten. De per- &zen zijn wit en grijs en de maine- in is grij s gemarmerd Jamie Knol (rechts) laat de kalender met haar tekening zien aan haar klasgenoten. door Harold Puysseleijr NIEUW-NAMEN - Voor hun prijswinnende tekeningen in de wedstrijd Kind en Verkeersvei ligheid van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) zijn kinderen van de basisscholen Sint Jozef in Nieuw-Namen en De Werf in Philippine gisteren in het zon netje gezet. De elfjarige Sunkanya Srilae van de Jozefschool in Nieuw- Namen en de tienjarige Jamie Euqène Verstraeten jj,TERNEUZEN - Eigenaar An- ;;dré Dees van het gelijknamige -autobedrijf aan de Haarman- in Terneuzen overweegt bij gemeente een schadeclaim in vte dienen. jlDees vindt dat de werkzaamhe den aan de rotonde Dokweg/ ?sHaarmanweg veel te lang duren :en dat toezeggingen niet wor nagekomen. Volgens hem hebben de werkzaamheden hem ral enkele tienduizenden euro's 'aan netto-inkomsten gekost. fpees heeft van andere bedrijven sin de buurt begrepen dat die ook «veel hinder hebben van het kar wei. „Ik ben zeker niet tegen die ro tonde", stelt Dees. „Want ik heb hier al de nodige ongelukken zien gebeuren. Het gaat mij om de werkzaamheden op zich. zouden ze in september en zou het werk half klaar zijn. Maar ze zijn -pas in oktober begonnen. De zaak werd opengegooid en ver bolgens gebeurde er niets. Bo vendien klopte er niets van de bewegwijzering. De gemeente peloofde dat die verbeterd zou worden, maar er is niets ge peurd." Pees wijst er op dat hij het als ^utohandelaar voor een belang- ;ijk deel moet hebben van pas santen. „Mensen die een nieuwe auto willen, komen toch wel, paar het gaat om mensen die een gebruikte auto willen ko pen. Die zien de auto's staan en stoppen om een kijkje te nemen. Die passanten mis je nu al meer dan een maand. De verkoop van gebruikte auto's is met de helft verminderd." De Terneuzense autohandelaar wil voor de gederfde inkomsten een schadeclaim bij de gemeen te indienen. „Ik kan het zwart op wit met cijfers onderbou wen", zegt Dees. „In Groede hebben ze precies zo'n zelfde ro tonde aangelegd. Die lag er na twee weken. Het kan dus wel, maar om welke reden dan ook doen ze het hier niet. Een vreem de zaak. Als je nou als gemeente weet dat er zoveel economische belangen mee gemoeid zijn, dan probeer je dat karwei toch zo snel mogelijk klaar te krijgen. Ik heb het idee dat ze alles gewoon verkeerd gepland hebben." Geluk Bij de gemeente Terneuzen is men nogal verbaasd over de kri tiek. „De aanleg van de rotonde verloopt keurig volgens de planning", laat een woordvoer ster van de gemeente Terneuzen weten. „Volgende week gaat het asfalt erop en in de week van 15 december gaat de rotonde open." De kritiek op de bebor- ding' is volgens haar ook niet te recht. „De bewegwijzering is aangebracht volgens de lande lijke normen. De heer Dees heeft nog geluk. Hij zit aan het eind van de weg en daarom wordt zijn bedrijf zelfs nog met name genoemd op de borden." Knol van De Werf in Philippine maakten de winnende tekening. Ze kregen een oorkonde, een cd- bon en de kalender 2004 van het ROVZ; hun school kreeg een cheque ter waarde van 350 euro voor de aanschaf van educatie ve verkeersmiddelen. Sunkanya maakte in haar teke ning duidelijk dat het volkomen verkeerd is om auto te rijden als je alcohol hebt genuttigd. Bij zonder is dat ze pas een jaar ge leden uit Thailand in Nieuw- Namen terechtkwam. Daardoor zit ze nog maar in groep 5 van de Jozefschool. „Maar het is een heel intelligent meisje, dat in verbazingwek kend tempo Nederlands leert", zegt schooldirecteur J. de Baar. Op de tekening van Jamie staan twee kinderen die op het zebra pad lopen, terwijl er auto's door de straat rijden. Het onder- schrift 'Hé, wij zijn er ook nog', spreekt voor zich. De doelgroep voor de teken wedstrijd in het kader van de verkeersveiligheid bestaat uit foto Camile Schelstraete alle (294) scholen in het basis- en speciaal onderwijs in Zee land. Van de 175 aangemelde scholen deden er uiteindelijk 154 mee. De scholen stuurden elk tien te keningen in. Een jury koos twaalf winnende tekeningen uit, die opgenomen zijn in de jaarkalender. door Frank van Cooten HULST - Het gemeentebestuur van Hulst gaat bij de provincie Zeeland knokken voor realisatie van het themacentrum 'wonen en vrije tijd' op het terrein vanMorres in Hulst. „We beseffen dat het grootschalig is, maar dit is voor Oost-Zeeuvvs-Vlaanderen ont zettend belangrijk. De provincie moet het belang hiervan inzien", zei wethouder B. Pauwels gisteren bij de presentatie van de plannen van Morres. Een soortgelijk plan is een paar j aar geleden door de provincie afgeschoten. „Maar tij den en inzichten veranderen. De provincie is verplicht met Hulst mee te denken. Dit is een compleet plan. We zouden met zijn allen tranen met tuiten huilen als Morres uit Hulst zou vertrekken omdat er geen uitbrei dingsmogelijkheden zouden zijn. Morres blijft in Hulst. Dus moeten we dit plan met zijn allen aanpakken. We moeten Oost- Zeeuws-Vlaanderen op de kaart houden." Ambiance De nieuwe overdekte woonboulevard krijgt een oppervlakte van zestigduizend vierkan te meter. Geen architectonische hoogstand jes zoals Alexandrium in Rotterdam of Villa Arena in Amsterdam. „Villa Arena en Alexandrium zijn monotoon. Architectuur overheerst, niet de winkels. Dat willen we in Hulst voorkomen. Sfeer, ambiance, een ei gen gezicht, daar gaat het om. Zo krijgen de winkels allemaal eigen etalages", zegt seni or planontwikkelaar J. Soldaat van WPM planontwikkeling. De oppervlakte van het themacentrum be tekent een verdubbeling van de huidige showroom van Morres. Er komen twee hoofdingangen: een aan de kant van de rijksweg en een aan de kant van de binnen stad. „Er komt een directe relatie tussen Morres, het BACK-complex en de binnen stad. Die wisselwerking willen we krijgen", zegt Soldaat. „Meerdere poten zetten Hulst op de kaart." In de woonboulevard komen 25 tot 30 win kels op het gebied van wonen en vrije tij d. Er komt geen kleinschalige detailhandel zoals kleding en schoenen. De passages en pleinen bieden ruimte voor onder meer ambachtelijke markten, ten toonstellingen en demonstraties, braderie- Een artist's impression toont hoe de woonboulevard in Hulst eruit zou moeten zien. illustratie Danker-Jan Oreel en en kermissen. De organisatie van deze activiteiten wordt in handen gelegd van een winkeliersvereniging of vereniging voor promotie. Elke huurder in Morres Woon boulevard Hulst is verplicht lid van deze vereniging. Soldaat kon gisteren nog geen concrete na men van winkelbedrijven noemen. „Veel van de in Nederland en België bekende for mules op het gebied van onder meer wonen, keukens, sanitair en slaapkamers hebben enthousiast gereageerd op de plannen voor de nieuwe Morres Woonboulevard Hulst." Horeca In het themacentrum komt ook horeca en rondom het complex worden meer dan twaalfhonderd parkeerplaatsen aangelegd. Volgens J. Goosen van Morres wordt naast de Nederlandse ook op de Belgische markt gemikt. Woonboulevards zijn immers nog geen gemeengoed in België.,We willen onze positie in de woonbranche versterken. Na Ikea staan we op de tweede plaats." Wie het themacentrum wil zien moet nog even geduld hebben. Als alles naar wens verloopt, wordt de woonboulevard in 2008 geopend. De gemeente gaat met Morres nu een intentieovereenkomst aan. Het komen de jaar wordt gebruikt voor het maken van een ontwikkelingsplan. In 2006 moet dat uitmonden in een bouwplan. De bouw is ge pland in 2007. „Het plan komt precies op tijd", zegt wet houder Pauwels. „Het centrumplan kan daar prima op aansluiten." Ook burgemees ter J.F. Mulder vindt de plannen van Morres een versterking van het centrum. Hoeveel Morres gaat investeren in de nieu we woonboulevard, is volgens Goosen nog niet bekend. Dat moet later duidelijk wor den. door Frank van Cooten HULST - De basisscholen Ter Duinen in Kloosterzande en De Schakel in Vogelwaarde krijgen op de valreep van dit jaar geld van de gemeente Hulst voor res pectievelijk uitbreiding en nieuwbouw. Ter Duinen wil een extra lokaal. Deze basisschool beschikt nu over elf lokalen maar zit te krap in haar jas. Het aantal leerlin gen is gegroeid tot 297. Dat be tekent dertien groepen en dus dertien lokalen. De leerlingen van de twaalfde groep zijn nu gehuisvest in het speelwerklokaal. De leerlingen van de dertiende groep zitten met ingang van 1 september in een noodlokaal. B en W vinden dat een ongewenste situatie. Uit een prognose blijkt tevens, dat het aantal leerlingen tot ongeveer 2007 rond de driehon derd zal blijven. Daarom is ze ker tijdelijk behoefte aan der tien lokalen Vernieuwing In het kader van onderwijskun dige vernieuwingen mag Ter Duinen voor ruim 144.000 euro investeren, onder meer in voor zieningen voor informatie- en communicatietechnologie. De school had nog geen plannen uitgewerkt om aan deze onder wijskundige voorzieningen ge stalte te geven. In overleg is besloten het extra lokaal te combineren met de onderwijs kundige vernieuwingen. De uitbreiding bestaat uit de nieuwbouw van twee perma nente lokalen, gecombineerd met extra ruimten voor onder wijskundige vernieuwing. De totale kosten voor deze uitbrei ding komen op 220.000 euro, Omdat reeds 144.000 euro be schikbaar is gesteld, rest nog 76.000 euro. Het college vraagt de gemeenteraad dit aanvullen de bedrag beschikbaar te stel len. B en W vragen de raad tevens een voorbereidingskrediet van 146.350 euro beschikbaar te stellen voor de nieuwbouw van de brede school in Vogelwaarde. De nieuwe school, met opvang voor de peuters, moet in 2005 worden gebouwd. Momenteel wordt een aantal zaken nader uitgewerkt. Het gaat om het schetsontwerp, de ruimtelijke invulling van het terrein rond om de school en de tijdelijke huisvesting tijdens de nieuw bouw. Deze voorbereidingen kosten geld. Daarom wil het college de school een voorbereidingskre diet geven. Dit krediet wordt la ter in mindering gebracht van het definitieve nieuwbouwbud- get. De gemeenteraad krijgt be gin volgend jaar een definitief voorstel over de nieuwbouw. AARDENBURG - De succes volle tentoonstelling 'Sluis in scherven' in het Gemeentelijk Archeologische Museum in Aardenburg wordt verlengd. De expositie over bodemvondsten op het grondgebied van Sluis zou aanvankelijk tot 20 decem ber te bezichtigen zijn. Als het museum op 1 maart, na de wintersluiting, weer open gaat, is de tentoonstelling nog te bezichtigen tot eind mei 2004. De collectie is dan ook aange vuld met nieuwe stukken. Sinds eind augustus trok de tentoon stelling meer dan tweeduizend bezoekers, het dubbele ten op zichte van dezelfde periode in voorgaande jaren. Museumbe heerder J. Goedbloed wijt het succes aan het educatieve ele ment dat aan de expositie is toe gevoegd. „Bij elk voorwerp wordt behalve de herkomst ook de link gelegd met de geschiede nis van Sluis. Ik denk dat we hierdoor opvallend veel bezoe kers uit de gemeente Sluis heb ben mogen begroeten." door Frank van Cooten CLINGE - In Clinge is een rel ontstaan over de Sloebermarkt op donderdag 20 mei (Hemel vaart) volgend jaar. De Sloeber markt zou eigenlijk op een an dere dag plaatsvinden, maar viel dan samen met het commu niefeest. Daarom heeft de orga niserende muziekvereniging het evenement verplaatst, tot woe de van Hengelsportvereniging Scheldeleut. Deze vereniging heeft op He melvaart een snuffelmarkt in petto. De vergunningaanvraag is onderweg naar de gemeente. Maar twee evenementen op de zelfde dag in een dorp mag niet. Volgens voorzitter F. Ferket van Scheldeleut wist de muziekver eniging van de snuffelmarkt. ,Ik vind het daarom lelij k dat de muziekvereniging met de Sloe bermarkt op onze datum gaat zitten. De muziekvereniging was immers eerst zeer tevreden over onze planning. Maar toch hebben ze hun feest verplaatst naar onze datum, omdat het an ders samenviel met het commu niefeest. Ik vind dat geen stijl." Een paar jaar geleden was er ook al heibel over de Sloeber markt en de snuffelmarkt. Toen vielen de data van beide evene menten ook al samen. „Wij heb ben onze datum toen aangepast. Maar de muziekvereniging flikt het nu weer. Ik heb dit aange kaart' bij de dorpsraad en bij wethouder De Deckere. Want de muziekvereniging maakt hier mee een nogal dominante in druk in ons dorp." Compromis Wethouder De Deckere bemoeit zich niet met de ruzie tussen bei de verenigingen. „Dit is geen zaak van de gemeente. Het is aan beide verenigingen een compromis te vinden. Voor zo wel de Sloebermarkt als de snuffelmarkt is in ieder geval nog geen vergunning verleend en nog geen aanvraag binnen." In zaal De Troubadour in Clinge is vanavond een overleg met alle betrokkenen over de Sloeber markt. „We wachten dit overleg af", zegt De Deckere. Van de muziekvereniging was niemand bereikbaar voor een reactie. Advertentie LANGE DELF 16 MIDDELBURG Marijn van vier had zijn schoen gezet, samen met een een bakje water en een bakje hooi voor het paard. Nadat het joch was gaan slapen had mama het bakje water leeg gegooid en het bakje hooi naar de schuur gebracht. Niet zo handig, want de vol gende ochtend vond Marijn wel het lege bakje van het water, maar geen leeg bakje voor het hooi. Verontwaar digd riep hij zijn vader: „Pa pa, Sinterklaas is een dief. Het bakje voor het hooi is weg." Dus heeft mama maar een brief geschreven aan Sinter klaas. De volgende dag stond het bakje voor het hooi ge lukkig weer op zijn plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35