Buurtschap krijgt eerbetoon Leren proeven en genieten Groen licht voor theaterschool Spoorboekje voor bescherming van het landschap Sloop Vredestein begonnen Vlissingse reumatoloog promoveert Nieuw fiets-voetveer te water Vrachtwagen schuift in berm Gedenksteen en bord voor tijdens ramp weggevaagd gehucht Capelle Kerstworkshops agenda WISSENKERKE - Omwonenden van het oude pand van zorgcentrum Vredestein in Wissenkerke kunnen weer opge lucht ademhalen. Er is begonnen met de sloop van het leeg staande gebouw, dat doelwit was van vandalisme. Rondom het terrein worden hekken geplaatst om ongewenste bezoe kers te weren. Het gebouw kwam een jaar geleden leeg te staan, toen de bewoners verhuisden naar een zorgcentrum in Colijnsplaat. De laatste tijd was er veel onrust over het pand. Er waren een paar ruiten ingegooid en omwonenden waren bang dat vandalen het gebouw in brand zouden steken. Er werd daarom ook gevreesd voor de pal naast Vredestein gele gen basisschool. Zes slopers zijn vorige week begonnen met het uitkleden van het gebouw. Al het houtwerk aan de binnen kant wordt gesloopt, waaronder de plafonds. Ook worden alle gordijnen weggehaald. De gemeente wil de kans op brand zo veel mogelijk uitsluiten. De daadwerkelijke sloop van het pand begint pas volgend jaar. VLISSINGEN - Reumatoloog M. van Krugten van Zieken huis Walcheren in .Vlissingen promoveert vandaag aan de Universiteit van Leiden op een proefschrift over genetische varianten in het eiwithormoon TNF en reumatoïde artritis (RA). TNF (voluit Tumor Necrosis Factor) speelt een regule rende rol bij de auto-immuun ziekte RA. Bij deze ziekte is een overproductie van TNF kenmerkend. Bij gezonde personen blijkt dat het niveau van de productie van dit eiwithormoon verschillend is. Dat heeft hoogstwaarschijnlijk een geneti sche oorsprong. Het kan zijn dat varianten in het TNF-gen verantwoordelijk zijn voor het verschil in productie. Van Krugten beschrijft in zijn proefschrift studies die laten zien dat de TNF-genvarianten kunnen dienen als nieuwe voor spellers voor de mate van gewrichtsschade bij RA en voor het krijgen ervan. Van Krugten studeerde geneeskunde aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam en volgde zijn opleiding tot reumatoloog aan het Leids Universiteit Medisch Centrum Hij werkt drie jaar in Vlissingen. VLISSINGEN - Het eerste nieuwe schip voor het fiets-voet veer Vlissingen-Breskens gaat morgenavond laat of donder dagmorgen te water. Het vaartuig, dat de naam Prinses Maxi ma gaat dragen, is op de werf van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen-Oost zo ver voltooid dat het bij Damen Shipyards op de Scheldelocatie in de Vlissingse binnenstad verder kan worden afgebouwd. In een loods in Vlissingen- Oost zijn de stalen romp en de aluminium opbouw samenge voegd. Met wagens wordt het schip morgen in de vroege och tend op een ponton gereden, die vervolgens in een dok op het werfterrein zal worden afgezonken. Na inspectie wordt het fiets-voetveer naar de Vlissingse binnenstad versleept. Het schip moet begin volgend jaar klaar zijn. In de loop van het voorjaar komt het, samen met het zusterschip Prins Willem- Alexander, in de vaart. 'S-HEER ARENDSKERKE - Op de A58 bij 's-Heer Arends- kerke heeft gisterochtend om 09.00 uur een eenzijdig ongeval plaatsgevonden. Een 25-jarige Zaandamse vrachtwagenbe stuurder reed over de noordbaan van de A58, komende uit de richting van Bergen op Zoom. Op de uitvoegstrook afslag Sloe weg verloor hij de controle over zijn voertuig en begon de combinatie te glijden. De vrachtwagen kwam naast de weg in de berm tot stilstand. Er was geen schade. dinsdag 2 december 2003 door Ali Pankow CAPELLE - Buurtschap Capel le krijgt eenenvijftig jaar na de watersnoodramp een gedenkt- steen met alle namen van de slachtoffers en een informatie bord met de situatietekening van dit kleine dorpje van voor de ramp in 1953. Dit eerbetoon voor het grotendeels wegge vaagde gehucht is het resultaat van het weerzien van oud-Ca- pellenaren, vorig jaar oktober bij de presentatie van het boek 'Hier was eens Capelle' van Kees Slager. Gedenksteen en bord worden zaterdag 31 januari onthuld bij de kleine begraafplaats van Ca pelle. Op de steen zullen de na men van 42 rampslachtoffers uit de buurtschap prijken, evenals de namen van twee Yex-sekena- ren die hier in de rampnacht zijn omgekomen. De steen wordt vervaardigd door Timmerman Natuursteen in Nieuwerkerk en de plattegrond van de vroegere dorpsindeling wordt gemaakt door Lété (voorheen Werkplaats Walcheren). Uniek Voorzitter Ria Geluk van het Museum Watersnoodramp 1953, zelf nog steeds inwoonster van Capelle, is nauw betrokken bij dit initiatief. Volgens haar leidde die boekpresentatie vorig jaar tot een unieke gebeurtenis. „Mensen die elkaar tientallen jaren niet meer hadden gezien, kwamen toen plotseling bijeen. Capelle is na de ramp nooit meer terug opgebouwd. Veel inwo ners hebben zich elders in het land gevestigd. We hadden het al eens eerder over een reünie gehad, maar het kwam er niet van. Nu ontstond het vanzelf doordat Kees Slager ten behoe ve van zijn boek de adressen van ruim twintig gezinnen had ach terhaald", aldus Geluk. Zij geeft aan dat tijdens het weer zien in het huidige straatje dat nog over is van Capelle het initi atief werd geboren tot het op richten van een tastbare herin nering aan de leefgemeenschap die hier ooit is geweest. In het straatje dat nog over is van de buurtschap Capelle is ruim vijftig jaar na de ramp soms nog de sfeer van weleer te proeven. Om zaken in gang te zetten werd een comité opgericht. De vroe gere bewoners en huidige Ca- pellenaren kwamen het afgelo pen jaar drie maal bijeen in het dorpshuis in Ouwerkerk. Daar werd bepaald dat met persoon lijke bijdragen en met financië le medewerking van gemeente, de Stichting Renesse en de Ver eniging Stad en Lande de ge denksteen en het bord gemaakt zouden worden. In totaal moest er circa 6500 euro beschikbaar komen. De drie subsidieverzoe ken zijn gehonoreerd en Tim merman Natuursteen levert als sponsor een aandeel. De bijdra ge van Stad Lande gelcït als eerste donatie uit het zojuist op gerichte Stichting Steunfonds van deze vereniging. Dit steun fonds is in het leven geroepen voor het onderbrengen van een legaat van 4500 euro dat Stad Lande ten deel is gevallen. „Het is fiscaal aantrekkelijker om zo'n schenking niet in de vereni gingskas te laten vloeien. Op de ze wijze kunnen wij een bijdra ge leveren aan initiatieven zoals dit die we van belang achten uit cultuurhistorisch oogpunt", zegt voorzitter Hans Erbrink van deze heemkundige vereni ging- Het comité Capelle overweegt ook nog een fotoboekje van de vroegere buurtschap samen te stellen. Uit de contacten met de foto Marijke Folkertsma vroegere bewoners is gebleken dat er nog heel wat bruikbaar fotomateriaal bewaard is geble ven. Volgens Geluk betreft de onthulling van gedenksteen en bord straks op zaterdag 31 j anu- ari een sobere bijeenkomst. Voorafgaand daaraan komen de genodigden bijeen in het dorps huis in Ouwerkerk. door Rolf Bosboom GOES - Er komt definitief een theateropleiding op vmbo-ni- veau in Zeeland. Het Goese Ly ceum voor Beroepsonderwijs in Goes heeft daarvoor toestem ming gekregen van het ministe rie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen. De opleiding begint komende schooljaar. On derdeel van de plannen is de realisering van een minitheater bij de school. I „We zijn er bijzonder blij mee", zegt L. de Kraker, sectordirec teur vmbo. Gisterochtend kreeg hij bericht van de ministeriële toestemming, inclusief een forse subsidie van rond de 100.000 euro. Het Goese Lyceum moest het opnemen tegen vele andere vernieuwingsprojecten die wa- I ren ingediend, maar had al wel I. goede hoop te worden geselec teerd. De Kraker noemt de thea terschool 'behoorlijk uniek'. Landelijk is er geen vergelijk bare opleiding op vmbo-niveau. De Goese opleiding richt zich op mensen die willen gaan werken in de wereld van het theater, ontspanning (entertainment) en de organisatie van evenemen ten. Naast algemeen vormend onderwijs biedt de opleiding de onderdelen theaterinhoud (to neelspel, zang, dans, regie, mu ziek), theatertechniek (licht, geluid, toneel, video, radio), theatervormgeving (decor, gra fische techniek, grimeren, desk top publishing) en theaterorga nisatie (pr, evenementenorga nisatie, basisadministratie, kassabeheer). Er wordt veel gewerkt met praktijkopdrachten. Excursies vormen ook een vast onderdeel van het derde en vierde leerjaar. Verder wordt de werkelijkheid zo veel mogelijk nagebootst door de leerlingen te laten wer ken in een theater. Daarvoor krijgt de school de beschikking over een eigen minitheater, waarvoor de vroegere metsel- loods op het eigen terrein aan de Bergweg wordt verbouwd. Het onderkomen wordt, aldus De Kraker, vergelijkbaar met het Spiegeltheater bij stichting Ar duin in Middelburg. Ook Goese culturele organisaties kunnen er gebruik van maken. Renovatie De theateropleiding begint au gustus volgend jaar. Dan moet ook de ingrijpende renovatie van het schoolgebouw gereed zijn. De realisering van het mi nitheater is nog niet in gang ge zet, omdat het Goese Lyceum voor Beroepsonderwijs eerst de goedkeuring van het ministerie wilde afwachten. De school streeft ernaar de op leiding naadloos te laten aan sluiten op vervolgopleidingen. Er is onder meer een convenant gesloten met het ROC Zeeland om te komen tot een soepele overgang De nieuwe opleiding beschouwt de hele provincie als haar voe- dingsgebied. Leerlingen uit de hoogste groepen van de basis school kunnen zich aanmelden voor het eerste jaar, van andere scholen voor het derde jaar. Sectordirecteur De Kraker gaat ervan uit in augustus in elk ge val te beginnen met één derde jaars groep, maar sluit niet uit dat de belangstelling groter zal zijn. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Tom van Stuijvenberg (links), Ingrid Musters en Dominique Deguelle proeven een wijn. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman ZONNEMAIRE - „Olijfolie extra vierge zou je niet moeten koken, omdat het zo kostbaar is. Maar het leven is te kort om te sukkelen", stelt gastronomisch vinoloog Dominique Deguelle. Massa's feiten komen voorbij als hij zijn cursisten in restaurant In de Gele Hoed in Zonnemaire leert proeven. Het pure genieten staat desalniettemin voorop. Om de met kaarsen en veel glaswerk opge tuigde tafel in het restaurant vliegen de ter men over en weer. De mondbeleving is strak danwel filmend, het smaakgehalte al dan niet intensief en de complexiteit laag of hoog. Voor het zevende achtereenvolgende jaar wordt in de Zonnemairse uitspanning de cursus wijn-spijs gegeven. Zuid-Europa is dit jaar het thema van de eens per maand gehouden 'lessen'. Griekenland staat deze maand centraal. Zeven jaar lang hebben restauranteigena ren Ingrid Musters en Rob Visser gepro beerd Deguelle zo ver te krijgen zich aan dit land te wagen. Voor de twee zich vestigden in In de Gele Hoed, werkten zij een tijdje in een restaurant op Kreta. Musters verbleef zelfs enkele jaren in Griekenland. Die wij nen daar zijn niets, bracht de gastrono misch vinoloog uit Schuddebeurs echter ja- renlang als tegenargument te berde. „Maar hij is om, en dat heb ik hem gelijk een paar keer laten zeggen", grinnikt Musters. Wijnkoper Deguelle kan niet anders dan schokschouderend toegeven. „Nederland is een conservatief wi jnlandMaar ik hoop dat jullie dezelfde sensatie zullen beleven, want het is heel verrassend wat ik heb geproefd." Bij een in Utrecht gevestigde Griekse wijn importeur, toevalligerwijs met familieban den in Vlissingen en Zierikzee, liet hij zich informeren. Behalve elf wijnen, die gedu rende de avond in glas, mond én uitspuug- kruik verdwijnen, nam hij uit Utrecht ook zes - in Europa als best genoteerd staande - soorten olijfolie mee. Met het proeven van drie ervan wordt het startschot gegeven voor een reis langs vele smaakervaringen, veelvuldig onderbroken door discussie én gelach. Hapjes In de week voorafgaand aan de cursus, die over twee avonden wordt uitgesmeerd van wege het grote aantal belangstellenden, worden hapjes gekookt. Door de restau ranthouders, aangevuld met cursisten die daarzininentijdvoorhebben.Zes verschil lende gerechten passeren tijdens de wijn- spijsavond zelf de revue, steeds in combina tie met twee wijnen. Er wordt gewikt en ge wogen, neuzen worden dichtgeknepen en er wordt („Deze veel beluchten, he?") met gla zen geschud. Eerst een hapje tomaat, daarna pas de in houd en tot slot de saus. Miranda en Frits Barendregt uit Zonnemaire volgen nauw keurig de instructies op die Deguelle bij het eerste gerecht, domates yemistes nistisimes (gestoofde, gevulde tomaatjes) meegeeft. Voor het vierde achtereenvolgende jaar doen zij mee en dat is aan hun beleving af te zien. De tomaat in z'n uppie waagt een an der wijntje dan het aangeklede exemplaar, blijkt uit Miranda's oordeel. „Je gaat er veel bewuster van eten", is de toelichting van haar echtgenoot. In hun zoektocht naar leveranciers liepen Mustei-s en Visser de vinoloog uit Schudde beurs tegen het lijf. Ze vonden elkaar in de organisatie van dit soort activiteiten. Ge zellige dingen, vat Musters samen. Want naast cursussen organiseren de restaurant houders met enige regelmaat feestavonden, 's winters als In de Gele Hoed alleen in de weekeinden en op feestdagen geopend is. Het is precies datgene wat Jan en Rietje Gaanderse uit Zierikzee bij de cursus zoe ken. „Een mix van gezelligheid en iets le ren." Proeven kun je namelijk leren. Je kunt het nuttigen van wijn en spijs tot volledig objectieve gegevens terugbrengen. Al is De guelle er vooral op uit zijn cursisten bewust te maken van smaken. En, spreekt hij zijn tafelgenoten toe, vlak de psychologie niet uit. De souflaki met zaziki beleef je anders in de schaduw dan in de zon „Hé Francois, stil eens. Ik ben een mop aan het vertellen", roept hij een cursist toe. Een gezellige sfeer draagt tenslotte psycholo gisch eveneens aan de smaakbeleving bij. ,Maar wij hebben het over eten"is de nuch tere reactie. „Dus wat is nou belangrijker?", roepen verschillende deelnemers in koor. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland komt met een 'spoorboekje' waaraan toekomstige ontwikkelingen in het buitengebied kunnen «wor den getoetst. Deze leidraad moet gaan gelden als bescher ming en versterking van het waardevolle cultuurhistorisch landschap. De aandacht gaat specifiek uit naar het voormalige stroomge bied van de Gouwe en de Ee en het middendeel van Schouwen- Duiveland. Er komt een plan van aanpak, waarin wordt om schreven wat er allemaal zo bij zonder is aan het betreffende achterland en hoe de gemeente daarmee wenst om te gaan. De ze zogeheten gebiedsvisie zal dienen als een integraal beleids- en toetsingskader. Niet alleen kan zo het specifieke histori sche karakter worden versterkt door bepaalde landschapsele menten te herstellen, meent het gemeentebestuur, het biedt ook nieuwe economische kansen voor agrarische bedrijven. Een krappe meerderheid (WD, PvdA, Alert!, SGP en Christen- Unie) is voor het opstellen van de gebiedsvisie. CDA, Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD), Lijst Raats en GroenLinks heeft zich tegen het plan uitgespro ken. Niets nieuws Coalitiepartij CDA vindt dat de gebiedsvisie in haar huidige op zet niets toevoegt aan de moge lijkheden die de gemeente op dit vlak reeds heeft. Wanneer zich ontwikkelingen aandienen voor het buitengebied, voert B. Flach-de Geus aan, dan worden die nu ook al getoetst aan be staande visies. LSD deelt die opvatting en vindt bovendien dat de gemeente zich dergelijke onderzoeken gezien de povere financiële situatie niet kan per mitteren. En hoewel de WD zich achter het eigen college schaart, maakte ook H. Coo- mans het stevige voorbehoud dat het plan een duidelijke meerwaarde moet hebben. Ook plaatst hij de kanttekening dat het onderzoek zelf geen verdere verplichtingen mag scheppen. „Pas naar aanleiding van de uit komsten, valt te bezien hoe we hier mee verder gaan, of niet." De PvdA beschouwt dat mo ment eveneens als een nieuw ij kpunt, geeft fractievoorzitter W. Renden weer. Juist die onze kerheid over het vervolg, is voor LSD reden om er dan beter hele maal niet aan te beginnen, werpt W. Stouten tegen. Het CDA zou liever zien dat de visie zich beperkt tot de directe omgeving van Zierikzee. Met name plannen voor een 'kanto rencomplex' aan de Wegnaar de Val en de toekomstige verkeers afwikkeling in verband met de realisatie van de nieuwbouw wijk Noorderpolder beschouwt Flach als een directe bedreiging voor het cultuurhistorische landschap. Zo'n drastische wij ziging is niet reëel, stelt wethou der G. van de Velde-de Wilde (WD). De gemeente krijgt voor het project uit verschillende hoeken (waaronder het Stimu leringsfonds voor de Architec tuur) subsidie. Zonder die steun is er geld tekort voor het onder zoek en die bijdragen vervallen wanneer de huidige reikwijdte wordt teruggebracht tot de om geving van Zierikzee, aldus de wethouder. „Dan gaat dit van tafel en hebben we niets." NIEUWERKERK - Mirjam Wichgers van Kunstatelier Gi- na in Nieuwerkerk geeft de ko mende tijd kerstworkshops die gewijd zijn aan het maken van waxinelichthouders. Na het afronden van haar oplei ding beeldende kunsten heeft zij zich vooral op tuinkunst, en dan in het bijzonder het ontwer pen van potten en beelden, toe gelegd. Het kunstatelier is ge opend van 10.00 tot 18.00 uur. Voor workshops kunnen be langstellenden ook 's avonds te recht. STREEKACTIVITEITEN NIEUWERKERK - Ons Dorpshuis, 19.30 uur: Inspraakavond vooro .twerp-be- stemmingsplan Bebouwde Kom Nieu werkerk; ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie Samenleving en Bestuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31