Plan Buijse weer vertraagd Brandweerkazerne Zierikzee te krap UITVERKOOP Gimbrère Goeree vecht tegen drugs en alcohol Recordaantal mensen bezoekt kerk Renesse zeeuwse almanak Dief Tekentalent bezorgt 't Mêêtje verkeersprijs Winters Woninginbraak Raskatten verdwenen uit Clinge Planologisch oponthoud hij gemeente Lezingenserie Reformatorisch Contact waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 i I SCHOUWEN-DUIVELAND 1 Marijn van vier had zijn schoen gezet, samen met een een bakje water en een bakje hooi voor het paard. Nadat het joch was gaan slapen had mama het bakje water leeg gegooid en het bakje hooi naar de schuur gebracht. Niet zo handig, want de vol gende ochtend vond Marijn wel het lege bakje van het water, maar geen leeg bakje voor het hooi. Verontwaar digd riep hij zijn vader: „Pa pa, Sinterklaas is een dief. Het bakje voor het hooi is weg. Dus heeft mama maar een brief geschreven aan Sinter klaas. De volgende dag stond het bakje voor het hooi ge lukkig weer op zijn plaats. gaat om twee perzen en een Saskia vanLandeg- tem is eigenaresse van de ver evenen mainecoon. Ze maakt ich zorgen. „Ik vrees datzezijn om op de zwarte markt te worden. Bij mij huis is een poging gedaan om ok een andere raskat mee te ne- De garagedeur stond open gelukkig is dat niet gelukt, ben daar wel heel erg van ge- chrokken." van Landeghem roept op contact met haar op nemen als ze iets weten. De erzen zijn wit en grijs en de ïainecoon is grijs gemarmerd. URGH-HAAMSTEDE - In de al van zorgcentrum Duinoord Burgh-Haamstede wordt tot ri met zaterdag 10 januari de 'eer van de winters van weleer met illustraties uit de boekjes van W. G. van Hulst. e prenten komen uit de verza- van Marchien Hof. Van Hulst kon als geen ander de inters beschrijven en zijn zoon aakte daar fraaie illustraties j. De platen wekken herinne- op aan de sfeer van het van de zondagsschool aar kinderen in dikke jassen et eigen gebreide wollen sj aals n en klompen aan de voeten toe gingen. Marchien Hof een grote collectie boekjes 1 illustraties van vader en zoon ui de Hulst. Ze zal zelf enkele in Duinoord aanwe- zijn om voor te lezen en de in die boekjes van en te laten bladeren. 2 expositie is dagelijks te be- van 9.00 tot 17.00 uur. Yorick Speksnij ders toont zijn winnende tekening. door Piet Kleemans ELLEMEET - 'Ben je bezopen, ga dan maar lopen'. Die bood schap verwerkte de elfjarige Yorick Speksnijders uit Se- rooskerke, leerling van de Ellemeetse basisschool t Mêêtje, in de tekening waar mee hij meedeed aan de te kenwedstrijd van het Regio naal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland. De prent van Yorick bleek goed voor een prijs. De tekening van Yorick prijkt op het juli-blad van de ROVZ- kalender en levert 't Mêêtje 350 euro op. Directeur J. Roelse van 't Mêêtje meldt het in af wachting van de komst van ROVZ-vertegenwoordigster V. Provoost-Schröders die de prijzen uit komt reiken met trots: 't Mêêtje is voor de derde keer in de prijzen gevallen. In 1992 en 1997 sierde ook al een tekening van een Mêêtje-leer- ling de ROVZ-kalender. Om de kinderen - die hoege naamd van niets weten - voor te bereiden op de bijzondere gast van het ROVZ hijst, Roel se zich op een fiets en rijdt on der grote hilariteit het lokaal binnen waar de schoolbevol king in spanning wacht. Pro voost-Schröder volgt in zijn kielzog, met een aantal inte ressant uitziende pakketjes. Provoost-Schröder maakt van de gelegenheid gebruik om voorafgaand aan de prijsuit reiking de kennis van de kinde ren op het gebied van verkeers veiligheid te testen. Of je op de stoep mag fietsen? „Nee", klinkt het in koor. Waarom je rechts moet houden, is de vol gende vraag. „Omdat er anders ongelukken gebeuren", weet één van de kinderen. Op de mededeling van de RO VZ-vertegenwoordigster dat er wel 1349 tekeningen waren ingestuurd voor de wedstrijd wordt verbaasd gereageerd. Provoost-Schröder onthult vervolgens de naam van de winnaar die vervolgens trots foto Marijke Folkertsma naar voren treedt en vervol gens haitstochtelijk toege juicht wordt. Yorick laat al het eerbetoon - een kalender, een oorkonde, een cd-bon van 12.50 euro en de nieuwste Harry Potter - ge laten over zich heen komen. Op de vraag of het moeilijk was, waarop een stuk weg met naastgelegen sloot, een boom en twee op elkaar gebotste au to's te zien is, antwoordt Yorick bevestigend. „Want mijn vilt stiften waren steeds leeg." door Marcel Modde ZIERIKZEE - De brandweer kazerne in het centrum van Zierikzee lijkt z'n langste tijd te hebben gehad. Door het steeds uitbreidende materieel en veel zwaardere voertuigen wordt de locatie te krap. „Het houdt een keer op", aldus offficier preparatie J. Juffer mans. Advertentie Over de alsmaar uitdijende brandweerorganisatie in de ka zerne aan de Regenboogstraat wordt al langere tijd gesproken. Nieuwe wettelijke eisen en een uitbreiding van het takenpak ket maken dat de accommodatie letterlijk uit z'n jasje is ge groeid. De jeugdbrandweer is noodgedwongen ondergebracht in de werkplaats, de zieltogende duikploeg heeft (nog) een eigen plekje op de gang en voor de op zet van een centraal magazijn moet worden uitgeweken naai de garage in Brouwershaven. De eilandelijke brandweer is ook verplicht tot een constante keuring van de ademappara- tuur. Om aan die eis van de ar beidsinspectie te kunnen vol doen, wordt op het terrein achter de kazerne een portaka- bin geplaatst. Met speciale in strumenten kan daar vanaf vol gend jaar na iedere inzet het persoonlijke materieel van de 175 Schouwen-Duivelandse korpsleden worden gereinigd en getest. Zonodig kunnen ook re paraties worden uitgevoerd. Veertien vrijwilligers hebben daarvoor de afgelopen maan den een speciale opleiding ge had. Juffermans verwacht dat de ruimte uiterlijk in februari in gebruik kan worden genomen. Portakabin De plaatsing van de portakabin zelf heeft de nodige voeten in aarde gehad. De gemeentelijke welstandscommissie keurde het oospronkelijk 'ontwerp' af en vond temidden van de monu mentale omgeving een puntdak een vereiste. Ook dat geldt voor Juffermans als een duidelijk signaal dat er in de toekomst weinig uitbreidingsopties meer zijn voor de Zierikzeese kazer ne. „Het houdt een keer op. Het voorzichtig kijken naar moge lijke alternatieve oplossingen zal de komende tijd in een con creet plan moeten uitmonden, lijkt mij. Dit houdt geen stand." De vergunning die de gemeente heeft afgegeven voor inrichting van de adembeschermings- werkplaats, geldt voor vijf jaar. Binnen die periode moet vol gens Juffermans duidelijk wor den waar de toekomst voor de brandweer in Zierikzee ligt. Nieuwbouw langs de rondweg (Laan van Saint Hilaire/Nieu- we Kooiweg/Weg naar de Val) ligt volgens de verantwoorde lij k officier voor de handVanuit die hoek is de stad aan alle kan ten goed te bereiken, al haast hij te benadrukken dat het wat dat betreft vanuit de Regenboog straat ook wel goed zit. Juffermans beseft dat hij in hui dige tijden van bezuinigingen niet voor grote uitgaven hoeft aan te kloppen bij de gemeenteraad. Anderszij ds mag het belang van een goede brandweeraccommodatie niet worden ondei-schat, voert de be- roepsoffcier aan. „Ik kan me best voorstellen dat ze zeggen: die brandweer jongens moeten ook maar de tering naar de ne ring zetten, ze hebben al genoeg gehad! Maar laat ze hier dan maar eens een keer komen kij ken. Dan zien ze dat we dat de afgelopen jaren niet anders heb ben gedaan. Het staat hier vol, we kunnen geen kant meer op." Nieuwe voertuigen Volgende week neemt de brand weer Schouwen-Duiveland een aantal nieuwe voertuigen in ge bruik. Twee dienstauto's krij gen een plek buiten op de par keerplaats, een moderne tank autospuit vervangt het verou derde exemplaar en kan dus nog wel in de garage worden ge stald. Bijkomend probleem in dat geval is het grotere gewicht en volume van de vrachtwagen. „Ook dat veroorzaakt meer overlast voor de omgeving en vraagt eigenlijk om een serieuze oplossing." dinsdag 2 december 2003 door Esme Soesman RENESSE - Ondanks de warme zomer heeft de kerk in Renesse dit jaar een recordaantal bezoe kers getrokken. Tegen de 9000 mensen zijn binnengeweest, de toren werd door ruim 4000 per sonen beklommen. Het Toeris tenpastoraat Windkracht 8 zorgt zomers voor openstelling. Ook worden activiteiten geor ganiseerd. Maar liefst 8988 mensen namen een kijkje, het jaar daarvóór werden 8700 personen geteld. Topaantallen in vergelijking met de gestage groei die in de j a- ren daarvoor werd opgetekend. In de jaren 2000 en 2001 werden respectievelijk 7612 en 7813 be zoekers geteld. De torenbeklim ming loopt daar overigens wel op achter. Na een goed jaar in 2002 blijkt deze zomer het to- renbezoek met een totaal van 4185 bezoekers twee procent gedaald. Een echte verklaring voor de toenemende drukte in de kerk heeft recreatiepastor I. Lemsom niet. Wel merkt hij dat mensen het steeds naar strand gaan op een gegeven moment ook moe worden. Zeker als het week markt is in Renesse willen zij dan voor de afwisseling nog weieens een kerk binnenlopen. Om legio redenen, weet Lem som. Simpelweg om het gebouw te bewonderen of om de kinde ren eens een kerk van binnen te laten zien. Maar ook om rust en houvast te zoeken. De stilte plaats die in de kerk is gecre- eerd, is wat dat betreft niet meer weg te denken. Op deze plek wordt gebeden, gezeten, iets ge schreven of een kaarsje aange stoken. Op drukke ochtenden in augustus was afgelopen zomer zelfs weieens sprake van een rij wachtenden. En dan is er natuurlijk ook nog het werk dat de afgelopen jaren is verzet. Vier jaar geleden ging het toeristenpastoraat van start, een samenwerkingspro ject van alle kerken in de West hoek die zich verenigd hebben in Windkracht 8. Met behulp van een club van rond de vijftig vrijwilligers wordt geprobeerd een gastvrije, uitnodigende kerk neer te zetten voor toeris ten en eigen bevolking. Door de deuren open te stellen, eventu eel gesprekken aan te gaan en door activiteiten te organiseren als tentoonstellingen, concerten en excursies naar bijvoorbeeld Slot Moermond. Het is een bijzonder succesvol project, blikt Lemsom terug op de inmiddels gepasseerde jaren. Wederzijds, want ook de eigen gemeente vaart er wel bij. Dankzij bezoekers leer je dat wat je hebt zelf ook weer met andere ogen te zien. Nu al wordt weer gewerkt aan het toeristen pastoraat volgend jaar zomer. Dat is het laatste seizoen dat het huidige pastoraal team, Lem som samen met pastoraal mede werkster M. Gaanderse, zich voor het zomerinitiatief inzet ten. Gesprekken over opvolging zijn gaande, want het is zeker de bedoeling dat er met het project wordt doorgegaan. KERKWERVE - Onbekenden hebben zondag tussen 13.30 en 20.30 uur ingebroken in een wo- ningaan de Verseputseweg in Kerkwerve. Uit de woning werden enkele tientallen euro's weggenomen. Plan Buijse ligt een stukje achtej corporatie laten grote opknap beurten, in afwachting van de plannen, noodgedwongen rus ten. Ook de informatieverstrek king richting bewoners van de wijk wordt er niet makkelijker op. „Het is heel triest dat je zo niks kunt plannen, maar je kunt er ook niet over zwijgen. Want dat is niet eerlijk tegenover mensen die nieuw behang ne men of tegenover nieuwe huur ders", verwoordde Van Doorne de spagaat waarin de corporatie verkeert. Vertraging Eind volgend jaar wordt het nieuwe voorraadbeheerplan vastgesteld. Dan moet ook dui- foto Marijke Folkertsma delijker zijn wat er met Plan Buijse gaat gebeuren. Op ver zoek van een bewoonster van de wijk beraadt het Zeeuwland- bestuur zich over de mogelijk heden de bewoners opnieuw te informeren. Twee jaar geleden zijn zij middels een brief al van de toen reeds opgelopen vertra ging op de hoogte gesteld. door Piet Kleemans DIRKSLAND - Goeree- Overflakkee bindt de strijd aan met alcohol en drugs. De vier gemeenten op het Zuid-Hol landse eiland, de wetshandha- vers en de hulpverleners hebben de krachten gebundeld in een gezamenlijk actieplan versla vingsproblematiek. Preventie, hulpverlening en handhaving zijn de drie pijlers van het twee jarige project. Afgelopen winter kwam Goe- ree-Overflakkee vanwege overmatig drugsgebruik van jongeren in het middelpunt van de belangstelling te staan. Dat veroorzaakte veel maatschap pelijke onrust op het anders doorgaans zo rustige eiland. Naar aanleiding daarvan inten siveerde de politie de jacht op de - vaak in de omgeving van scho len te vinden - drugsdealers en dat resulteerde uiteindelijk in de aanhouding van achttien verdachten. Daarmee werd een fors drugs netwerk opgerold, maar ge meenten en hulpverleners heb ben niet de illusie dat daarmee het drugsprobleem op Goeree- Overflakkee tot het verleden behoort. Integendeel, „De eer ste prioriteit is dat het probleem herkend en erkend wordt. Ac cepteren dat er een drugspro bleem is op Goeree-Overflakkee is de eerste stap die gezet moet worden", zegt H. van Oosten- brugge, beleidsmedewerker van de gemeente Dirksland. Van Oostenbrugge vertegenwoor digt de eilandelijke gemeenten in de kerngroep die het actie plan opstelde. Weggeduwd Met name in religieuze kringen op het eiland wordt, stelt Van Oostenbrugge, voor wat betreft drugsgebruik nog veel onder de pet gehouden, weggeduwd. ,Men probeert het vaak in eigen kring op te lossen om te voorko men dat de geloofgemeenschap in een kwaad daglicht komt te staan." Een belangrijke plaats inhet ac tieplan is toegedicht aan voor lichting, In de eerste plaats dienen jongeren, stelt Van Oos- tenbruggge, goed doordrongen te zijn van de risico's die aan drugsgebruik kleven. En ouders moeten de symptomen van drugsgebruik bij kinderen leren herkennen. Om dat te bewerk stelligen komt er een grootscha lig voorlichtingsoffensief met onder meer verspreiding van folders, lezingen op scholen en thema-avonden bij verenigin gen. Tweede pijler onder het project plan is verbetering van de hulp verlening. Van Oostenbrugge: „We proberen problemen voor te zijn, maar als jongeren toch verslaafd raken, moeten ze we ten waar ze terecht kunnen voor hulp. Het hulpaanbod moet breed zijn en er mag eigenlijk geen wachttijd bestaan. Jacht Ten derde wordt in het project plan voorgesteld politie en jus titie zoveel mogelijk te helpen bij het jagen op dealers én ge bruikers. Men hoopt gebruikers van drugs zover te kunnen krij gen dat ze - desgewenst ano niem - him dealers aangeven. Gedacht wordt onder meer aan het openen van een kliklijn of een internet-meldpunt. Voor uitvoeiing van project trekken de gezamenlijke gemeenten per jaar bijna 65.000 euro uit. Op Schouwen-Duiveland wordt het Goereese project met belangstelling gevolgd. Ge meentelijk coördinator versla vingszorg M. Degens: „De in steek is bij ons in grote lijnen dezelfde. Voorlichting is en blijft heelHet is ook heel be langrijk dat de verslavingszorg heel breed opgezet is en dat is op Schouwen-Duiveland het ge val. De aandacht gaat op Schouwen-Duiveland niet al leen uit naar drugs. Degens: „Alcoholverslaving mag zeker niet vergeten worden. Alcohol is absoluut niet onschuldig, zeker niet voor opgroeiende kinderen. Alcoholgebruik is maatschap pelijk geaccepteerd, maar ver oorzaakt wel heel veel proble men. Dat verdient veel aan dacht." 1LINGE - In Clinge zijn afgelo- week drie raskatten op mys- erieuze wijze verdwenen. De hebben aangifte ge- laan bij de politie. idoor Esme Soesman ZIERIKZEE - De voorgenomen vernieuwing van de naoorlogse nieuwbouwwijk Plan Buijse in Zierikzee door woningcorpora tie Zeeuwland is wederom ver traagd. Dat is te wijten aan op onthoud op planologisch gebied bij de gemeente. De kans is groot dat de in deze wijk geplande se niorenwoningen inmiddels niet meer nodig zijn. De woningcorporatie is nu nog in de Zierikzeese wijk Malta in de weer. Dit jaar hoopte Zeeuw- jland het project in de De Jonge- af te ronden, maar daar is jiog altijd weinig gaande. Het wachten is op de planologische [randvoorwaarden van de ge beente, die als basis moeten dienen voor de verdere uitwer- SIRJANSLAND - Het Refor matorisch Contact Schouwen- begint donderdag serie lezingen gedurende dit winterseizoen. Thema daarin is het leren van de geschiedenis en bepalen van een levingshou- in het heden. De eerste bijeenkomst donder wordt verzorgd door W. van Gorsel uit Hij houdt een in leiding over het onderwerp 'het koogte en het dieptepunt in de kerkgeschiedenis'. Na inleiding is er gelegenheid tot De bijeenkomst wordt gehou- in de grote zaal van de kerk begint om 19.45 uur. king van de bouwplannen. Dat betekent dat op z'n vroegst pas eind 2004 plannen gemaakt kunnen worden voor Plan Buij se, schetste Zeeuwland-direc- teur P. van Doorne gisteravond tijdens het leden-/huurders- overleg van de organisatie in het kantoor in Zierikzee. Gevolg Logisch gevolg van de opgelo pen vertraging is dat het inmid dels alweer nodig is een nieuwe afweging te maken over de sa menstelling van de wijk. In het voorraadbeheerplan van Zeeuwland wordt meegenomen welke woningen de corporatie in haar bezit heeft, waar de vra gen liggen en welke woonbe hoeften er - onder meer in rela tie tot zorg - leven. Nu telt Plan Buijsse vooral kleine eensge zinswoningen. Van Doorne: „Het is een tamelijk éénvormige wijk, waar weinig beschikbaar is voor ouderen." In het voorraadbeheerplan 2001-2005 is dan ook uitgegaan van nieuwbouw van senioren woningen, in totaal vijfenvijftig stuks. Daarvoor moesten 28 eensgezinshuizen wijken. Zachtjesaan tekent zich echter de tendens af dat ouderen de wijk zelf verlaten en bijvoor beeld inruilen voor Malta. Het lijkt dan ook aannemelijk dat als de plannen weer uit de ijs kast worden gehaald er een an dere insteek zal worden geko zen. Zo is het op dit moment heel moeilijk om goedkope wonin gen voor starters te bouwen, ter wijl jonge mensen die een paar jaar terug nog de wens koester den gelijk te kopen nu massaal op de stoep staan voor een huur woning. „Je moet dus voorzich tig zijn met het wegdoen van die voorraad." Voor de bewoners van Plan Buijse is het uitstel, dat nu lich ting vier jaar gaat, op z'n minst onprettig. Huurders en woning- LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29