Nieuwe ontsluitingsweg Yerseke Nieuwelingen hoeven niet te vertellen hoe het hier hoort Eerbetoon aan slachtoffers van Ramp in Capelle Sloop Vredestein begonnen Ellewoutsdijk Vrouwenkoor Cadans in de prijzen Chauffeur vindt verstekeling Vlissingse reumatoloog promoveert Nieuw fiets-voetveer te water Informatieavond welstandsnota Route moet verkeersdruk Dam en Damstraat verminderen Vrachtwagen schuift in berm Lezing Optreden Van Katoen agenda GOES - Het Zeeuwse vrouwenkoor Cadans heeft zich in Praag in de prijzen gezongen tijdens een internationaal festi val voor Kerst- en Adventsmuziek. Cadans, onder leiding van Emilia Tabachnik-Li, werd onderscheiden met een bronzen prijs. De deelname in Praag is volgens voorzitter Paula-van Buuren een onvergetelijk evenement geweest. „We waren met 54 koren uit heel Europa en Afrika. Na een excursie door de stad hebben we met alle koren samen gezongen op het plein van de oude stad onder leiding van de dirigent van het Zuid- Afrikaanse kooi-." Het enige wat een beetje tegenviel was vol gens Paula van Buuren dat er weinig tijd was om met andere koren te praten. „Ik had gehoopt misschien nog een uitwisse ling te kunnen regelen met een van de andere zestien deelne mende landen. Maar wat niet is, kan komen. Adressen hebben we wel." MIDDELBURG - Op een bedrijfsterrein op de Uijterschoot- weg in Middelburg werd gisteravond een 20-jarige man zon der vaste woonplaats aangehouden. Hij kwam uit een trailer die vanaf een parkeerterrein in Vlissingen naar Middelburg vervoerd was. De chauffeur hoorde geluid in de trailer, ging kijken en zag dat de bewuste man uit de wagen kroop. Hi j had met een scherp voorwerp een gat in het dekzeil gemaakt en was in de trailer vanuit Hoek van Holland naar Vlissingen ge komen. Na contact met de vreemdelingendienst bleek dat de man nog korte tijd in Nederland mag blijven maar daarna het land moet verlaten. VLISSINGEN - Reumatoloog M. van Krugten van Zieken huis Walcheren in Vlissingen promoveert vandaag aan de Universiteit van Leiden op een proefschrift over genetische varianten in het eiwithormoon TNF en reumatoïde artritis (RA). TNF (voluit Tumor Necrosis Factor) speelt een regule rende rol bij de auto-immuun ziekte RA. Bij deze ziekte is een een overproductie van TNF kenmerkend. Bij gezonde perso nen blijft dat het niveau van de productie van dit eiwithor moon verschillend is. Dat heeft hoogstwaarschijnlijk een ge netische oorsprong. Het kan zijn dat varianten in het TNF- gen verantwoordelijk zijn voor het verschil in productie. Van Krugten beschrijft in zijn proefschrift studies die laten zien dat de TNF-genvarianten kunnen dienen als nieuwe voor spellers voor de mate van gewrichtsschade bij RA en voor het krijgen ervan. Van Krugten werkt drie jaar in Vlissingen. VLISSINGEN - Het eerste nieuwe schip voor het fiets-voet veer Vlissingen-Breskens gaat morgenavond laat of donder dagmorgen te water. Het vaartuig, dat de naam Prinses Maxi ma gaat dragen, is op de werf van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen-Oost zo ver voltooid dat het bij Damen Shipyards op de Scheldelocatie in de Vlissingse binnenstad verder kan worden afgebouwd. In een loods in Vlissingen-Oost zijn de stalen romp en de alu minium opbouw samengevoegd. Met wagens wordt het schip morgen in de vroege morgen op een ponton gereden, die ver volgens in een dok op het werfterrein zal worden afgezonken. Na inspectie wordt het fiets-voetveer naar de Vlissingse bin nenstad versleept. Het schip moet begin volgend jaar klaar zijn. In de loop van het voorjaar komt het, samen met het zus terschip Prins Willem-Alexander, in de vaart. door Ali Pankow CAPELLE - Buurtschap Capel le krijgt eenenvijftig jaar na de watersnoodramp een gedenk steen met alle namen van de slachtoffers en een informatie bord met de situatietekening van dit kleine dorpje van voor de ramp in 1953. Dit eerbetoon voor het grotendeels wegge vaagde gehucht is het resultaat van het weerzien van oud-Ca- pellenaren, vorig jaar oktober bij de presentatie van het boek 'Hier was eens Capelle' van Kees Slager. Gedenksteen en bord worden zaterdag 31 januari onthuld bij de kleine begraafplaats van Ca pelle. Op de steen zullen de na men van 42 rampslachtoffers uit de buurtschap prijken, evenals de namen van twee Yersekena- ren die hier in de rampnacht zijn omgekomen. De steen wordt vervaardigd door Timmerman Natuursteen in Nieuwer kerk en de plattegrond van de vroegere dorpsindeling wordt gemaakt door Lété (voorheen Werkplaats Walcheren). Uniek Voorzitter Ria Geluk van het Museum Watersnoodramp 1953, zelf nog steeds inwoonster van Capelle, is nauw betrokken bij dit initiatief. Volgens haar leidde die boekpresentatie vorig jaar tot een unieke gebeurtenis. „Mensen die elkaar tientallen jaren niet meer hadden gezien, kwamen toen plotseling bijeen. Capelle is na de ramp nooit meer terug opgebouwd. Veel inwo ners hebben zich elders in het land gevestigd. We hadden het al eens eerder over een reünie gehad, maar het kwam er niet van. Nu ontstond het vanzelf doordat Kees Slager ten behoe ve van zijn boek de adressen van ruim twintig gezinnen had ach terhaald", aldus Geluk. Zij geeft aan dat tijdens het weer zien in het huidige straatje dat nog over is van Capelle het initi atief werd geboren tot het op richten van een tastbare herin nering aan de leefgemeenschap die hier ooit is geweest. Om zaken in gang te zetten werd een comité opgericht. De vroe gere bewoners en huidige Ca- pellenaren kwamen het afgelo pen jaar drie maal bijeen in het dorpshuis in Ouwerkerk. Daar werd bepaald dat met persoon lijke bijdragen en met financië le medewerking van gemeente, de Stichting Renesse en de Ver eniging Stad en Lande de ge denksteen en het bord gemaakt zouden worden. In totaal moest er circa 6500 euro beschikbaar komen. De drie subsidieverzoe ken zijn gehonoreerd en Tim merman Natuursteen levert als sponsor een aandeel. De bijdra ge van Stad Lande geldt als eerste donatie uit het zojuist op gerichte Stichting Steunfonds van deze vereniging. Dit steun fonds is in het leven geroepen voor het onderbrengen van een legaat van 4500 euro dat Stad Lande ten deel is gevallen. „Het is fiscaal aantrekkelijker om zo'n schenking niet in de vereni gingskas te laten vloeienOp de ze wijze kunnen wij een bijdra ge leveren aan initiatieven zoals dit die we van belang achten uit cultuurhistorisch oogpunt", zegt voorzitter Hans Erbrink van deze heemkundige vereni ging- Het comité Capelle overweegt ook nog een fotoboekje van de vroegere buurtschap samen te stellen. Uit de contacten met de vroegere bewoners is gebleken dat er nog heel wat bruikbaar fotomateriaal bewaard is geble ven. Volgens Geluk betreft de onthulling van gedenksteen en bord straks op zaterdag 31 janu ari een sobere bijeenkomst. Voorafgaand daaraan komen de genodigden bijeen in het dorps huis in Ouwerkerk. GOES - De gemeente Goes houdt morgen een informatie avond over de welstandsnota van Goes. In de welstandsnota zijn de pro cedures en de werkwijze van de welstandscommissie omschre ven. Volgens de gewijzigde Wo ningwet zijn gemeenten ver plicht het welstandstoezicht zo in te richten dat het helder, toetsbaar en openbaar is. Wet houder M. 't Hart opent de bij eenkomst en bureau Schout, die de nota opstelt, geeft een pre sentatie en uitleg over de nota. De avond begint om 19.30 uur in theater de Mythe in Goes. dinsdag 2 december 2003 door Rob Paardekam YERSEKE - De gemeente Rei- merswaal wil een nieuwe weg aanleggen tussen de Postweg en de Steeweg in Yerseke. Deze moet de doorgaande route langs onder meer de Dam en de Dam straat gaan ontlasten. Zeker als de nieuwe wijken Steehof en Deurloohoek er straks zijn. en de Steeweg, komen rotondes. Die op de Postweg krijgt een diameter van 36 meter, omdat hier veel vrachtverkeer langs komt. De rotonde die de nieuwe weg met de Steeweg en de Schuitweg verbindt, wordt met een diameter van 25 meter een stuk kleiner. Aan de nieuwe weg komen later ook de aansluitin gen op de wijk Deurloohoek. Omdat de komst daarvan pas na 2007 is voorzien, worden deze voorlopig nog niet aangelegd. De nu aan te leggen noordelijke ontsluitingsweg maakte eerder deel uit van een randweg langs de hele westkant van Yerseke. Dat dure plan werd echter ter zijde geschoven, nadat tellingen uitwezen dat slechts die procent van het verkeer dat Yerseke bin nenkomt doorgaand verkeer is. Het plan voor de nieuwe ont sluitingsweg wordt donderdag besproken in de raadscommis sie wonen en milieu. Deze open bare vergadering begint om 2 00 0 uur in het gemeentehuis in Kruiningen. De nieuwe weg, die door de ge- imeente ontsluitingsweg Yerse- jke-Noord wordt genoemd, loopt 'van de Postweg naar de Stee- 'weg, waar hij aansluit op de Bchuitweg. Het is de bedoeling dat inwoners van de nieuwe wij ken, maar ook van de bestaande wijken, voortaan deze weg ne mén om naar hun woning te gaan. Nu moet al het verkeer door de Damstraat, die daar niet op berekend is. Als ook bewo ners van de nieuwe wijken j straks door de straat moeten, ontstaan volgens de gemeente 'problemen en de nieuwe weg j moet dat voorkomen. Omdat hij [door de Yerseke Moer loopt, heeft de gemeente met het wa terschap afgesproken dat de I weg wordt afgestemd op het na- tuurgebied. Zo krijgt hij, net als [veel andere wegen in de Moer, een kronkelig en slingerend ka- rakter en wordt het zicht op de .jweg vanaf de Yerseke Moer be- jerkt door beplanting. Er komt :en dubbele bomenrij met daar- tnder, over de gehele lengte van [de weg, een vijf meter brede [struikenrij bestaande uit onder meer grauwe wilg, sleedoorn, [hondsroos en eenstijlige mei- doorn. Inhaalverbod De weg zelf wordt ingericht als één rijbaan met twee rijstroken. Om de route aantrekkelijk te l maken voor automobilisten is igekozen voor een maximum snelheid van vijftig kilometer per uur. Vanwege het eerder ge- noemde slingerende karakter wordt een inhaalverbod van kracht. Naast de weg komt waarschijnlijk een vrijliggend fietspad. Op de punten waar de aan te leg gen weg aansluit op de Postweg 'S-HEER ARENDSKERKE - Op de A58 bij 's-Heer Arends- kerke heeft gisterochtend om 9.00 uur een eenzijdig ongeval plaatsgevonden. [Een 25-jarige vrachtwagenbe stuurder uit Zaandam reed over ide A58, komende uit de richting jvan Bergen op Zoom. Op de uit- voegstrook Sloeweg verloor hij de controle over zijn voertuig en begon de combinatie te glijden. De vrachtwagen kwam naast de Weg in de berm tot stilstand. Er raakte niemand gewond. - Nico Out houdt vanavond een lezing over yier tentoonstellingen van het Belgische internationale festi Europalia. In de lezing aandacht besteed aan momenten in cle Italiaanse cultuurgeschiedenis. Aanvang 20.00 uur in Boerderijgalerie [De Osseberg' in Grijpskerke. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315670 Fax: (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Het voormalige pand van zorgcentrum Vredestein in Wissenkerke wordt ontdaan van alle brandbare materialen. door Freek Janssen WISSENKERKE - De sloop van het oude pand van zorgcentrum Vredestein in Wissenkerke is be gonnen. Het pand is regelmatig doelwit van vandalisme. Rond om het terrein worden hekken geplaatst om ongewenste be zoekers te weren. Het gebouw kwam staat sinds een jaar leeg. De toenmalige be woners zijn verhuisd een zorg- GOES - De Utrechts/Amster damse metal band Van Katoen speelt op zaterdag 13 december in 't Beest in Goes. Met in het voorprogramma de Goese band Flavour. Van Katoen is bekend geworden met nummers als Alweer een dag en Kikke! en zijn pas popu lair geworden nadat ze voor zichzelf gingen werken. Sinds ze hun eigen platenlabel Cot- tonRecords hebben opgericht is Van Katoen zich steeds beken der geworden. Die bekendheid gebruiken ze onder anderen om andere bands te promoten. Het concert begint om 21.00 uur. STREEKACTIVITEITEN GOES - Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbe speling door Sjoerd Tamminga; Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Revalida tiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-pati- enten; HALSTEREN - Oude Raadhuis. 19.30 uur: Lezing 'Emma, keerpunt in de Oranjege schiedenis' Heemkundekring Halsteren; HANSWEERT- Kaj Munk, 13.30 uur: Bin go voor 50-plus; KAPELLE - De Vroone, 9.15 uur: Yoga; 13.30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfare- werk; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30- 16.30 uur vrouwenclub senioren; Sport hal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining bij Omni-Sport Reimerswaal; Gemeente huis, 19.30 uur: Commissievergadering Welzijn; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Ooster- schelde; Het Trefpunt, 19.30-21.30 uur: Repetitie fanfare Muziekvereniging Mo zart; Gymzaal aan de Ericalaan, 9.00- 10.00 uur: Conditietraining voor 50-plus bij Omni-sport Reimerswaal. centrum in Colijnsplaat. De laatste tijd is er onder omwo nenden veel onrust over het pand. Er zijn een paar ruiten in gegooid en de buurtbewoners zijn bang dat vandalen het ge bouw in brand zouden steken. Een risico, omdat pal naast het gebouw een basisschool staat. Zes slopers zijn vorige week be gonnen met het uitkleden van het gebouw. Al het houtwerk aan de binnenkant wordt ge sloopt, waaronder de plafonds. Ook worden alle gordijnen weg gehaald. De gemeente wil de kans op brand zoveel mogelijk uitsluiten. De daadwerkelijke sloop van het pand begint pas volgend jaar Rondom het ter rein worden hoge hekken gezet, die vandalen buiten moeten houden. „Dat hekwerk is niet helemaal waterdicht: als je per se wil kan je nog steeds binnenkomen. Maar waar het om gaat, is dat bij foto Dirkjan Gjeltema de omwonenden een gevoel van onveiligheid wordt weggeno men", vindt gemeenteraadslid P. Hamelink (PvdA). Hij nam een paar weken geleden het ini tiatief voor een open brief aan het college van burgemeester en wethouders over de brandbare situatie. door Ingrid Huibers ELLEWOUTSDIJK - Het is niet zo heel in gewikkeld om in EHewoutsdijk de tongen in beweging te krijgen als het over de beklad ding van het huis van de familie Siepman gaat. Aanmerkelijk lastiger wordt het om dorpelingen te vinden die met naam en toe naam in de krant willen. De spuitbusterreur heeft blijkbaar meer indruk gemaakt dan de meeste Ellesdiekers bereid zijn toe te geven. Hoewel de ramen van de woning aan de Zo merstraat alweer zijn ontdaan van het ont sierende 'donder op' dat er in de nacht van zaterdag op zondag door nog onbekende vandalen op werd gekalkt, is die boodschap nog niet verdwenen uit de hoofden van de dorpsbewoners. De speculaties over het motief van de dader(s) zijn niet van de lucht. Omdat de brievenbus van de familie Siep man zaterdagnacht werd behangen met los gesneden meetkabels, wordt het verband gelegd met acties tegen snelheidsmaniak ken in het dorp. De vijf meetkabels zijn twee weken geleden door de gemeente op het wegdek in de dorpskern aangebracht om vast te stellen hoe hard er daadwerkelijk wordt gereden. De dorpsraad van Ellewoutsdijk deelde half november nepbekeuringen uit om de dorpelingen ervan bewust te maken dat het gevaarlijk is om in het dorp harder te rijden dan dertig kilometer per uur. Dan Siepman, zelf geen lid van de dorpsraad, ontwierp de bekeuring. „Mensen die hier pas een half jaar wonen, moeten niet proberen om ons als oude inwo ners te zeggen hoe we ons hier moeten ge dragen", zegt een bewoner (bruine corduroy slippers, gouden klavertje vier om zijn nek) van de Van Hattumstraat. „Diegene die het hardste schreeuwen, rijden zelf ook het hardst", meldt hij verder nog. „Mensen die hier net wonen, moeten niet zo hoog van de toren blazen. Dat heeft de do minee nooit gekund en dat is een burge meester ook nooit gelukt", vindt een oudere man ('Je mag aUes van me weten, je mag bij me thuis komen, maar je mag niet mijn naam gebruiken') op een groene Sparta- fiets. Hij woont al 71 jaar in Ellewoutsdijk. Handig Vandalen hebben de dertig op het bord dat de maximumsnelheid aangeeft, veranderd in tachtig. Ook de kabels voor snelheidsmeting zijn kapotgesneden. foto Dirk-Jan Gjeltema De familie Siepman woont er pas een jaar. Omdat Hester en Dan graag wat mensen wilden leren kennen, sloten ze zich aan bij de redactie van het dorpskrantje. En omdat Dan handig is met computers, hielp hij de dorpsraad met het ontwerpen van de nepbe keuringen. Dat het de bekladders daarom te doen is ge weest, gelooft Hester Siepman niet. 'Dat zou ik wel heel bizar vinden", zegt ze. „En dan zou het zeker ook nog onze eigen schuld zijn." Anita Goeree, al dertien jaar inwoonster van Ellewoutsdijk, kan zich evenmin voor stellen dat een volwassen dorpsbewoner wülens en wetens de ramen van de famüie Siepman heeft beklad. „Dat moeten dron ken kinderen zijn geweest", zegt ze. „An ders zou ik het niet weten." Behalve de woning van de familie Siepman werden overigens ook de etalageruiten van de koikarperfarm aan de Zomerstraat be klad. De voorde deur van het pand gepar keerde bedrijfsauto werd eveneens met verf besmeurdDe auto is weer schoonde ramen nog niet. „Dat mag diegene die het gedaan heeft er zelf afhalen", laat de eigenaar (hij wil anoniem blijven) desgevraagd weten. De koikarperman heeft naar zijn zeggen he lemaal niets met de 'parkeeracties' te ma ken. Wel ergert ook hij zich aan 'mensen die een half jaar of een jaar op het dorp wonen en dan vervolgens denken dat ze alles naar hun hand kunnen zetten'. Bekladde ramen heeft echter niemand ver diend: daar zijn de Ellesdiekers het roerend over eens. Ze vinden het 'smerig' en 'rot'. Ook de dorpsraad wil het er niet bij laten zitten. „Het is de bedoeling dat er dinsdag 9 december een extra vergadering wordt be legd, waar iedereen zijn zegje kan komen doen", zegt Hester Siepman. „Ik hoop dat al die mensen die nu allerlei geruchten de we reld in helpen, het lef hebben om tijdens die vergadering ook eens hun mond open te ko men doen." De politie is nog op zoek naar de daders. gem. Borsele ZONE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27