UITVERKOOP Gimbrère Groen licht voor theaterschool Ontpolderen blijft onbespreekbaar Gevatte verkeersslogans goed voor prijs Boze buurman verliest zaak tegen camping Kerstkaarten voor militairen in Irak Vechtersbazen opgepakt Reimerswaal krijgt er seniorenwoningen en verpleeghuisplaatsen bij zeeuwse almanak Dief Goese Lyceum voor Beroepsonderwijs krijgt toestemming voor vmbo-opleiding Raskatten verdwenen uit Clinge BEVELANDEN/THOLEN Dit keer beweerde Vader dat de afstand tussen de minicamping en zijn eigen perceel kleiner is dan de gemeentelijke regels voorschrijven. De buurman be toogde dat de afstand tussen het kampeerterrein en de per ceelgrens van zijn woning mini maal vijftig meter moet bedra gen. Volgens zijn berekeningen is de werkelijke afstand korter en dient het terrein en bebou wing verplaatst te worden. Bovendien dienen de activitei ten op de camping op minimaal honderd meter van zijn perceelgrens plaats te vin den. De rechter heeft korte metten met deze redenering gemaakt. Er is volgens de voorschriften gebouwd, zo luidt het oordeel. Bovendien is de meetmethode van vijftig meter afstand tussen de beide percelen niet juist. Er moet gerekend worden vanaf het huis van Vader, niet vanaf de perceelgrens. Advertentie IANGE DELFT 16 MIDDELBURG tdoor Ron Magnee GRIJPSKERKE - De minicam ping van maatschap Poppe-Dekker in Grijpskerke hoeft niet verplaats te worden. Hetzelfde geldt voor het toilet- gebouwtje annex recreatie ruimte. Perceel en bebouwing liggen op voldoende afstand van de buren. Dat heeft de rechter van Middelburg geoor deeld. Buurman H. Vader procedeert al jaren tegen de minicamping omdat hij er overlast van heeft. Hij zegt niet rustig meer in zijn voortuin te kunnen zitten door geluidsoverlast. De juridi sche stappen van de buurman kunnen niet op ieders begrip re kenen. Bewoners van het dorp en ook de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie zijn al eens met zeventig man naar een rechtszaak gekomen om de ei genaren te steunen. dinsdag 2 december 2003 door Mieke van der Jagt GOES - Hallo Militair, Is het daar mooi weer en heb je al ge vochten? Ik hoop in ieder geval dat je fijne feestdagen zult heb ben." Dat schrijft Sander on der meer naar de militairen in Irak. Honderden kerstkaarten hebben de leerlingen van de eerste twee klassen van het Buys Ballot College in Goes ge maakt. Die zijn gisteren alle maal op de post gegaan. Eerst gaan ze naar Utrecht, dan naar de commandant in Irak en die zal ze met de veldpost naar alle militairen sturen. Inger Ouwerkerk en Annelies Verschuren, onderwijsassis tenten, hebben het project be geleid en het eind is nog niet in zicht. De twee assistenten, die door Ben Jansen TERNEUZEN - Natuurherstel door ontpoldering langs de Wes- terschelde kan nog steeds niet rekenen op steun onder de be volking. De bezoekers van de derde en laatste informatie- en inspraakbijeenkomst in Zee land over de aanzet voor het milieueffectenrapport Ontwik- kelingsschets 2010 Schelde-es- tuarium, gisteravond in Terneu- zen, wezen deze maatregel zeer beslist van de hand. Proses, de Nederlands-Vlaamse projectorganisatie die aan deze ontwikkelingschets werkt, streeft ernaar de belangen aan weerszijden van de grens zoveel mogelijk onder één noemer te brengen. Of, zoals discussielei der P. Post van Proses het uit drukte: „We beschouwen de grens als een toevalligheid." Maar dat wilde er bij de vragen stellers niet in. „Waarom moe ten wij ontpolderen om ervoor te zorgen dat de problemen van Vlaanderen worden opgelost", was de vraag. Daarbij werd niet alleen gedoeld op de bereik baarheid van Antwerpen voor diepstekende schepen, maar ook op de veiligheid aan de Zee- schelde. De vertegenwoordigers van Proses probeerden duidelijk te maken dat ontpoldering waar schijnlijk ook noodzakelijk is als de drempels in de vaargeul naar Antwerpen niet verder worden weggebaggerd. Om het natuurlijke karakter van het es tuarium te versterken, moet het water meer ruimte krijgen. Braakman Een van de voorbeeldgebieden voor ontpoldering is de Braak man. Op een luchtfoto van dit gebied was aangeduid hoe zo'n weer aan de Westerschelde prijsgegeven Braakman eruit zou kunnen zien. J. Coosen van Proses waarschuwde voor 'schokkende beelden'. Niemand viel evenwel flauw, maar het zicht op een Braakman met schorren, slikken en water droeg er mogelijk wel aan bij dat sprekers die zich tegen ontpol dering kantten, steevast met ap plaus werden beloond. Een woordvoerder van Dow Bene lux noemde de ontpoldering van de Braakman 'ver bezijden de realiteit'. Iemand vroeg zich af hoe lang de Vlamingen blijven eisen dat de vaarweg naar Antwerpen ver der wordt verdiept. Hij vroeg zich af of de huidige bevaar baarheid niet als maatgevend moet worden beschouwd. „Het Panamakanaal stelt toch ook grenzen aan de schepen die er gebruik van maken", merkte hij op. Tegengesteld Burgemeester J. Lonink van Terneuzen zei er begrip voor te hebben dat Proses de aspecten veiligheid, toegankelijkheid en natuurlijkheid aan weerszijden van de grens in één verband wil brengen. Hij vond evenwel dat niet hoeft te worden verbloemd dat er tegengestelde Nederland se en Vlaamse belangen zijn. „We moeten gewoon erkennen dat de ontwikkelingschets die nu wordt gemaakt, grotendeels een gevolg is van de wensen van Antwerpen." HENGSTDIJK - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag twee Hulstenaren (21 en 26) en een 31-jarige Tcrneu- zenaar aangehouden voor hun betrokkenheid bij een vecht partij eerder die nacht in een horecagelegenheid in Hengst dijk. Daar brak rond kwart over drie de vechtpartij uit. Toen de poli tie arriveerde hadden de drie het pand al verlaten, maar zij werden een half uur later aan gehouden. De aanhouding van de 26-jarige man vond plaats in het ziekenhuis. Hij had een ruit van het horecabedrijf vernield en was daarbij gewond geraakt. WÊÊÊÊM door Rob Paardekam KRUININGEN - Reimerswaal krijgt er de komende jaren be hoorlijk wat seniorenwoningen en verpleeghuisplaatsen bij. Dat gaat wel ten koste van 35 verzorgingshuisplaatsen. Dat blijkt uit het spreidingsplan wonen en zorg. Verpleegzorg in Reimerswaal wordt op dit moment alleen ge boden in Ter Weel in Krabbeh- dijke, maar ook in Kruiningen en Yerseke kunnen mensen met een verpleeghuisindicatie straks terecht. In die laatste plaats komen over een paar jaar 18 verpleeghuisplaatsen in het nieuwe Vredelust. In Kruinin gen komen er twaalf in het nieu we seniorencomplex aan de Langeviele. De stichting Ter Weel gaat de zorg daar leveren. Al met al moet het aantal ver pleeghuisplaatsen (nu zestig) in 2010 zijn gestegen naar negen tig. Daling De komst van de verpleeghuis plaatsen in Vredelust gaat ten koste van de verzorgingshuis plaatsen aldaar. Daarvan ko men er nog maar 38, terwijl er nu 7 3 zijn. Nieuwlande in Krab- bendijke en Maria Oord in Hansweert behouden hun res pectievelijk 78 en 46 verzor gingshuisplaatsen wel. Per sal do daalt het aantal van deze plaatsen in Reimerswaal daar om van 197 naar 162. Het verminderde aantal verzor gingshuisplaatsen heeft alles te maken met het streven om steeds meer ouderen langer thuis of in aanleunwoningen te verzorgen; de zogeheten extra murale zorg. Daartoe worden de komende jaren veel nieuwe se niorenwoningen gebouwd. Bij voorbeeld in Krabbend ij ke, waar aan de Dorpsstraat 27 koop- en huurappartementen voor ouderen komen. In het complex aan de Lange viele in Kruiningen komen be halve de 12 verpleeghuisplaat sen ook 35 'gewone' seniorenappartementen. Zowel in Kruiningen als Krabbendijke zal de stichting Ter Weel, indien nodig, zorg leveren. Ook de elf levensloopbestendige pa tiowoningen tegenover het nieuwe complex in Kruiningen worden door de gemeente als ouderenhuisvesting bestem peld. In Yerseke komen bij het nieuwe Vredelust, dat waarschijnlijk aan de Hoge weg komt, zo'n ze ventig aanleunwoningen. Hier mee moet het verdwijnen van de 35 verzorgingshuisplaatsen worden opgevangen. Zoals be kend liggen er ook plannen om op de plaats van dorpshuis De Zaete tachtig seniorenwonin gen te realiseren. In Hansweert komen boven de nieuwe supermarkt op de ge dempte kanaalarm negentien seniorenappartementen. Voor Rilland zijn momenteel geen nieuwe seniorenwoningen voorzien. De gemeente wijst er op dat in het plan Blauwe Reiger onlangs nog 22 ouderenwonin gen zijn gerealiseerd. Het spreidingsplan wonen en zorg, waarin al deze plannen zijn gebundeld, werd gisteren ondertekend door de gemeente, R&B Wonen, Oosterschelde Thuiszorg, stichting Ter Weel, Maria Oord en de seniorenraad Reimerswaal. Marijn van vier had zijn schoen gezet, samen met een een bakje water en een bakje hooi voor het paard. Nadat het joch was gaan slapen had mama het bakje water leeg gegooid en het bakje hooi naar de schuur gebracht. Niet zo handig, want de vol gende ochtend vond Marijn wel het lege bakje van het water, maar geen leeg bakje voor het hooi. Verontwaar digd riep hij zijn vader: „Pa pa, Sinterklaas is een dief. Het bakje voor het hooi is weg." Dus heeft mama maar een brief geschreven aan Sinter klaas. De volgende dagstond het bakje voor het hooi ge lukkig weer op zijn plaats. de leerlingen zinvol bezighou den als er onverwacht een les uur uitvalt, zetten een paar maanden geleden een project op touw waarin de kinderen brieven schreven naar de Ne derlandse militairen in Irak. Daarin moesten ze een vraag stellen en verder mochten ze schrijven wat ze op het hart hadden. Ook in die brieven staken de leerlingen de soldaten in den vreemde graag een hart onder de riem. Inger Ouwerkerk: „We kregen daarop heel leuke reac ties van die militiaren. Die stelden al die brieven heel erg op prijs. Een militair, iemand uit Friesland, komt binnen kort zelfs naar hier om een gastles te geven. Als het dan zo goed ontvangen wordt, dachten we, dan doen we met de kerst ook iets." De leerlingen hebben geplakt, geknipt, gekopieerd, geldeurd en getekend en natuurlijk heb ben ze geschreven. Van korte kerstwensen tot hele lange epistels die er geen twijfel over laten bestaan: de leerlingen van het Buis Ballot College le ven met de Nederlandse solda ten mee. foto Dirk Jan Gjeltema CLINGE - In Clinge zijn afgelo pen week drie raskatten op mys terieuze wijze verdwenen. De eigenaars hebben aangifte ge daan bij de politie. Het gaat om twee perzen en een mainecoon. Saskia vanLandeg- hem is eigenaresse van de ver- idwenen mainecoon. Ze maakt jzich zorgen. „Ik vrees dat ze zijn gestolen om op de zwarte markt verhandeld te worden. Bij mij thuis is een poging gedaan om ook een andere raskat mee te ne men. De garagedeur stond open. Maar gelukkig is dat niet gelukt. Ik ben daar wel heel erg van ge schrokken." Saskia van Landeghem roept jmensen op contact met haar op te nemen als ze iets weten. De iperzen zijn wit en grijs en de mainecoon is grijs gemarmerd. door Rolf Bosboom GOES - Er komt definitief een theateropleiding op vmbo-ni- veau in Zeeland. Het Goese Ly ceum voor Beroepsonderwijs in Goes heeft daarvoor toestem ming gekregen van het ministe rie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen. De opleiding begint komende schooljaar. On derdeel van de plannen is de realisering van een minitheater bij de school. „We zijn er bijzonder blij mee", zegt L. de Kraker, sectordirec- teur vmbo. Gisterochtend kreeg hij bericht van de ministeriële toestemming, inclusief een forse subsidie van rond de 100.000 euro. Het Goese Lyceum moest het opnemen tegen vele andere vernieuwingsprojecten die wa ren ingediend, maar had al wel goede hoop te worden geselec teerd. „We hadden in de wan delgangen vernomen dat het een kansrijke aanvraag was." De Kraker noemt de theater school, voluit de opleiding The ater, Dienstverlening en Tech niek geheten, 'behoorlijk uniek'. Landelijk is er geen ver gelijkbare opleiding op vmbo- niveau. Op mbo-niveau is er slechts een beperkt aantal scho len, vooral in de Randstad. Evenementen De Goese opleiding richt zich op mensen die willen gaan werken in de wereld van het theater, ontspanning (entertainment) en de organisatie van evenemen ten. Naast algemeen vormend onderwijs biedt de opleiding de onderdelen theaterinhoud (to neelspel, zang, dans, regie, mu ziek), theatertechniek (licht, ge luid, toneel, video, radio), thea tervormgeving (decor, grafische techniek, grimeren, desk top publishing) en theaterorganisa tie (pr, evenementenorganisa tie, basisadministratie, kassa- beheer). Er wordt veel gewerkt met praktijkopdrachten. Excursies vormen ook een vast onderdeel van het derde en vierde leerjaar. Verder wordt de werkelijkheid zo veel mogelijk nagebootst door de leerlingen te laten wer ken in een theater. Daarvoor krijgt de school de beschikking over een eigen minitheater, waarvoor de vroegere metsel- loods op het eigen terrein aan de Bergweg wordt verbouwd. Het onderkomen wordt, aldus De Kraker, vergelijkbaar met het Spiegeltheater bij stichting Ar duin in Middelburg. Ook Goese culturele organisaties kunnen er gebruik van maken. Minitheater De theateropleiding begint au gustus volgend jaar. Dan moet ook de ingrijpende renovatie van het schoolgebouw moet dan ook gereed zijn. De realisering van het minitheater is nog niet in gang gezet, omdat hét Goese Lyceum voor Beroepsonderwijs eerst de goedkeuring van het Ministerie wilde afwachten. „We gaan er nu zo snel mogelijk mee aan de slag", zegt De Kra ker. „Voor de tussenliggende pe riode kunnen we wellicht af spraken maken met 't Beest." Ook zijn er contacten met het Centrum voor de Kunsten. De school streeft ernaar de op leiding naadloos te laten aan sluiten op vervolgopleidingen. Daarbij wordt onder meer ge dacht aan samenwerking met de mbo-theaterschool van het Al- beda College in Rotterdam. Ver der is een convenant gesloten met het ROC Zeeland om te ko men tot een soepele overgang naar vervolgopleidingen in de administratieve, commerciële, dienstverlenende en (elektro)- technische sectoren. De nieuwe opleiding beschouwt de hele provincie als haar voedingsge- bied. Leerlingen uit de hoogste groepen van de basisschool kunnen zich aanmelden voor het eerste jaar, van andere scho len voor het derde jaar. Sector directeur De Kraker gaat ervan uit in augustus in elk geval te beginnen met één derdejaars groep. door Freek Janssen KATS - Het waren gisteren spannende tijden voor de kinde ren van basisschool Prinses Margriet in Kats. Eén van de slechts 43 leerlingen had een te kenwedstrijd gewonnen van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ). De gelukkige was de tienjarige Maud de Regt. Haar tekening was, net als die van elf andere basisschoolkinderen uit de pro vincie, uitgekozen als afbeel ding op de jaarkalender van 2004 van het ROVZ. Ze won hiermee een oorkonde, een cd- bon en natuurlijk de kalender zelf. De school kreeg een cheque van 350 euro voor verkeersles- sen en alle overige leerlingen werden verrast met een sleutel- koord. Je zou verwachten dat een school met slechts 43 leerlingen niet vaak in de prijzen valt bij regionale wedstrijden, maar niets is minder waar. Eerder dit jaar won ook al een leerlinge van de openbare basisschool een gedichtenwedstrijd over de watersnoodramp. De winnares? Dezelfde als nu: Maud, het wed strijdtalentje. Prijsuitreiker H. Tabbers verzekerde iedereen dat de jury van de ROVZ-wed- strijd niets afwist van die ande re wedstrijd. Aan Mauds tekening kun je goed zien dat ze van schrijven houdt. Een groot gedeelte be staat uit tekst, vooral gevatte verkeersslogans. Zo staat bij de spoorlijn die ze getekend had: „Speel nooit op het spoor, want de trein staat nooit voor je neus stil, hoor!Ook voor automobi listen had ze een advies: „Geef iedex*een de tijd, voordat je doorrijdt!Ondanks haar voor liefde voor schrijven wil Maud later geen schrijver worden. Misschien wel naast haar werk, maar geen beroeps. Behalve Maud kwamen nog vier winnaars uit de Bevelanden en Tholen. Dat waren Leanne Boone (9 jaar) van De Bornput in Oostdijk, Arjen Nieuwen- huijse (5 jaar) van De Linden in Nisse, Femke Goedegebuure (5 jaar) van Die Heenetrecht- school in Oud-Vossenmeer en de 6-jarige Nick Remijn van 't Op stapje in Driewegen. Ook voor leerlingen van de mid delbare scholen was er een wed strijd. Zij kregen de opdracht een verkeersposter te ontwer pen. Van die wedstrijd kwamen vijf van de zes winnaars uit de regio Bevelanden en Tholen: Servaes Brouwer van het Thool- se Calvijn College, Simon van Koeveringen van het Calvijn College in Goes, Jaap Vane van het Goese Lyceum, Ton Tissink van het Groen College Goes en lek de Smit van VSO De Kring Goes. Ook zij krijgen een oorkonde en een cd-bon. Boven dien hebben ze kans dat hun ontwerpen nog ooit worden gebruikt in een echte voor lichtingscampagne van het ROVZ. Prijswinnares Maud de Regt toont, tussen haar klasgenoten, de kalender. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25