Licenties langere tijd geldig PZC Boogerd weer Wielrenner van het jaar 'Hakbal Van der Vaart is mooier' Letse bond heeft zo'n 4000 EK-kaarten over ficJ Ui 1 Verbruggen te spreken over plan koers Roodeschool-Vaals 17 Clubs blij met nieuwe opzet Voorcontract Heidfeld bij Jordan Ho-Pin Tung test Williams-BMW Clijsters zegt af voor Spelen Herstel Ono vordert snel Besiktas wil thuis spelen Arena behoudt Aanstaande vader dankt uitverkiezing aan tweede plaats in wereldbeker strijd om Cruijff-schaal 11 Gedragscode voor supporters 11 van SC Heracles dinsdag 2 december 2003 door Marcel van der Kraan ZEIST - Voetbalclubs krijgen vanaf volgend seizoen een licen tie voor onbepaalde tijd, die te vens geldt als een Uefa-licentie. De KNVB gaat de betaald-voet balorganisaties niet meer per jaar een licentie verstrekken om deel te kunnen nemen aan de competities in de ere- en eerste divisie. De clubs zijn er blij mee, maar hebben tegelijkertijd ge accepteerd dat ze tussentijds te gen keiharde straffen kunnen aanlopen als ze hun financiële huishouding niet op orde heb ben. De meest in het oog springende sanctie voor clubs, die in finan ciële problemen geraken, is de aftrek van punten in de compe titie. Daarmee volgt Nederland het voorbeeld van Duitsland, dat al eerder overging tot harde maatregelen in de Bundesliga. Maar ook zware geldboetes zul len worden uitgedeeld aan de BVO's, als de voetbalbond van mening is dat er niet meer aan de strenge voorwaarden wordt vol daan. De KNVB heeft de afgelopen maanden achter de schermen hard gewerkt aan de voltooiing van het nieuwe licentiesysteem. In mei van dit jaar gaven de clubs eigenlijk al hun ja-woord aan de uitwerking van de plan nen. Gisteren kwamen de verte genwoordigers van alle betaal de clubs in Zeist tijdens de al gemene ledenvergadering bij een om het nieuwe licentiesys teem op te nemen in het regle ment betaald voetbal. Het nieuwe systeem is ook geac cepteerd door de Europese voet balbond. De Uefa heeft na inza ge zijn goedkeuring eraan gegeven. Dat betekent dat Ne derlandse clubs die in het bezit zijn van een KNVB-licentie dus ook een Uef a-licentie hebben en gerechtigd zijn uit te komen in alle Europese competities. De KNVB had wel enige tijd no dig om de Uefa te overtuigen van het nut van een meerjaren- systeem. Sparta's directeur be taald voetbal Peter Bonthuis zegt dat het nieuwe systeem al leen maar meer garanties biedt voor alle partijen. De Rotterdamse club is een van de BVO's die afgelopen seizoen ernstig werd bedreigd in haar voortbestaan. Uiteindelijk voorkwamen de gemeente Rot terdam en een aantal grote sponsors dat Sparta niet failliet ging- „Wat er nu gebeurt met het li centiesysteem", zegt Bonthuis, „borduurt eigenlijk voort op wat Sparta al heeft gedaan met de gemeente Rotterdam. De toe komst van Sparta moest voor drie jaar worden veiliggesteld. Er zijn garanties afgegeven, waardoor de financiën zijn af gedekt." Puinhoop De KNVB heeft met het nieuwe licentiesysteem een einde willen maken aan het gerommel bij de clubs, die de afgelopen jaren in staat waren een puinhoop van hun geldstromen te maken en op een handige manier toch beslag legden op een nieuwe licentie. Onder de clubs was bijvoor beeld veel weerstand tegen de handelwijze van FC Utrecht en Vitesse. Die clubs bezitten to renhoge schulden, maar konden ongehinderd aan de competitie deelnemen. GPD Willy Carbo (links) in actie tijdens een wedstrijd tussen FC Utrecht, waar hij ook voor speelde, en AZ'67 in 1982. 1 Willy Carbo wordt platgebeld na hoogstandje van Ajacied van onze sportredactie ENSCHEDE - De onwaarschijnlijke hak bal van Ajacied Rafael van der Vaart afgelo pen zondag in de klassieker tegen Feye- noord bracht herinneringen aan Willy Carbo boven. Op een woensdagavond in 1984 scoorde hij voor FC Twente op even fa buleuze wijze. „Die goal van Van der Vaart is veel mooier", zegt Carbo. De telefoon stond zeker roodgloeiend de af gelopen dagen? Carbo: „Ja, ik kreeg 's mid dags al de eerste reactie. En dat ging de hele zondag en gisteren eigenlijk gewoon door. Erg leuk hoor." Na bijna twintig jaar wordt opnieuiv tijdens een wedstrijd in de Hollandse eredivisie met een vliegende hakbal' gescoord en direct duikt de naam Willy Carbo weer op. Carbo: „Dat is wel mooi. Zo'n goal blijft je achtervolgen, maar dan wel in positieve zin Ongelooflijk eigenlijk als je bedenkt dat het al twintig jaar geleden is dat ik op soortge lijke wijze een doelpunt maakte. Tegen wie speelden we toen, ik meen Go Ahead Eagles. De voorzet kwam van Jerry Cooke. Een slechte bovendien, want de bal kwam ach ter mij." Vergelijkbaar met de voorzet van Mitea op Van der Vaart. Carbo: „Klopt, al vind ik zijn goal mooier. Wat voor mij dat doelpunt bijzonderder maakt is het moment van scoren: in de be ginfase van de wedstrijd bij een stand van 0-0. Mijn hakbal was de vierde goal van FC Twente. Dan kun je zoiets nog wel eens proberen, is het niet erg wanneer het mis gaat. Maar in de vierde minuut van een wed- strijd? Stel dat een ploegmaat er veel beter voor stond?" Daarom was het volgens Van der Vaart een bewuste beweging. Maar kan dat eigenlijk wel? Carbo: „Zeker, ik heb ook geoefend op die hakbal. Het gaat lang niet altijd goed, maar soms wel. Ik geloof Van der Vaart direct, hij is wel zo'n speler die daarvoor de kwalitei ten heeft." Ondertussen is je hakbal nog steeds te zien op diverse internetsites. Carbo: „Ik kreeg onlangs een linkje van ie mand. Nee, ik heb de site niet onder mijn fa vorieten gezet. Ik heb de goal op band staan, maar kijk daar nooit meer naar." Volg je het voetbal nog wel? Carbo: „Ik hou het een beetje bij via de krant. Het contact met FC Twente is verwa terd. Op tv kijk ik af en toe naar een wed strijd uit de Champions League, meer niet. Zondagavond Studio Sport is bij ons thuis geen vaste prik meer." Interesseert het je niet meer? Carbo: „Ik vind het niet meer belangrijk. Ik ben dtp'er bij een grafisch bedrijf. De voet- baltijd is geweest." GPD HAMBURG - Autocoureur Nick Heidfeld rijdt mogelijk vol gend seizoen in de Formule 1 voor Jordan. Zijn zaakwaarne mer bevestigde gisteren dat de Duitser een voorcontract heeft getekend. Heidfeld racete dit jaar in de snelste autoklasse voor Sauber. Achter de overstap van Heidfeld staat nog een vraagteken, omdat teambaas Eddie Jordan het budget voor volgend seizoen nog niet rond heeft. ANP/DPA RIJSWIJK - De talentvolle Nederlands-Chinese autocoureur Ho-Pin Tung maakt volgende week donderdag testritten in een Formule 1-bolide van Williams-BMW. Dat gebeurt op het racecircuit van Jerez, de la Frontera in Spanje. De twintigjarige Tung dankt de uitnodiging aan zijn met overmacht behaalde Aziatische titel in de Formule BMW. De coureur, afwisselend woonachtig in Velp en Sjanghai, won dit jaar tien van de veertien races in dit kampioenschap. Hij is de eerste Chinees die een Formule 1-wagen bestuurt en hoopt op een contract als testrijder bij de gerenommeerde renstal, waar Juan Pablo Montoya en Ralf Schumacher de wedstrijdrijders zijn. ANP MELBOURNE - Kim Clijsters zal niet deelnemen aan het olympisch tennistoernooi. De Belgische nummer twee van de wereld heeft dat verklaard in Melbourne, waar ze toeschou wer was bij de Davis Cup-finale tussen Australië en Spanje (3-1). Clijsters ziet van de spelen af uit loyaliteit tegenover haar kledingsponsor Fila. Tijdens de spelen zou de Vlaamse in kleding van Adidas moeten lopen, de sponsor waarmee het Belgisch olympisch comité een verbintenis heeft afgesloten. ANP/AFP ROTTERDAM - Shinji Ono is beschikbaar voor de eerstvol gende wedstrijd van Feyenoord, komend weekeinde tegen ADO Den Haag. De Japanner viel tegen het einde van de eer ste helft tegen A j ax (2-0) uit, nadat hij in de onderbuik was ge raakt door een hard schot van Van Persie. Daarbij raakte de middenvelder zelfs even buiten bewustzijn. Onderzoek in een ziekenhuis wees uit dat er van interne be schadigingen geen sprake was. Ono trainde gisteren in het krachthonk van Feyenoord. ANP ISTANBUL - Besiktas en de Turkse voetbalbond hebben gis teren het hof van arbitrage van de sport (CAS) in Lausanne ingeschakeld om een maatregel van de Uefa ongedaan te ma ken. De Europese voetbalunie wil dat Besiktas de thuiswed strijd tegen Chelsea in de Champions League op 9 december op een neutraal terrein speelt. De Uefa nam die maatregel kort na de bomaanslagen in Istan bul op 15 en 20 november. Het verschoof Galatasaray - Juven- tus naar 2 december in Dortmund, Maccabi Haifa - Valencia (Uefa-beker) van Izmir naar Rotterdam (11 december op Spangen) en ging voor Besiktas - Chelsea op zoek naar een stadion buiten Turkije. Besiktas en de Turkse voetbalbond willen dat de UEFA terug komt op haar besluit het duel elders te huisvesten. De club en de bond voeren aan dat de situatie in Istanbul thuiswedstrij den thans weer rechtvaardigen. Het CAS zal woensdag uit spraak doen. ZEIST - De strijd om de Johan Cruijff-schaal zal ook vooraf- gaand aan volgend seizoen in de 11 Amsterdam Arena worden af- 11- gewerkt. Dit jaar was er discus- sie over de plaats van handeling omdat de supportersgroepen 11 van FC Utrecht en PSV - de 11j clubs die om de JC-schaal stre- ]j den - ontevreden waren over 11, toewijzing van kaarten en het 11 gebruik van de combiregeling. De KNVB heeft het evenement grondig geëvalueerd en wil vasthouden aan de Arena en Amsterdam als speelstad, mede in overleg met Johan Cruijff. Wel voert de voetbalbond op 9 j december overleg met de ge meente Amsterdam en de direc- left tie van het stadion om enkele randvoorwaarden beter te rege len dan in het verleden het geval was. Volgens directeur betaald voetbal Kesler moeten er voor I supporters van de clubs geen vervoersbeperkingen heersen. „Het kan niet zo zijn dat PSV- supporters niet naar de wed- strijd kunnen. Amsterdam affi— - cheert zich als de sporthoofd- I stad. Dan zou het raar zijn als ze de Johan Cruijff-schaal zouden rol; wegjagen", aldus Kesler. Ook Cruijff heeft zich al met de zaak bemoeid. De naamgever ner van het duel overweegt zijn iwt naam niet langer aan de wed- r.i] strijd te verbinden, als de pro- blemen rond het treffen niet jjj worden opgelost. „En ik denk niet dat ze een van de beste sportmensen die Amsterdam kef' ooit heeft voortgebracht, tegen I zich in het harnas willen jagen", verwacht Henk Kesler. ANP ALMELO - Het bestuur van SC er! Heracles stelt een gedragscode jd i op voor de eigen supporters. Die sh! m°eten het schriftelijke regie- eg ment tekenen voordat ze mee mogen naar uitwedstrijden. Het bestuur van de Almelose voetbalclub neemt deze maatre gel naar aanleiding van de ern stige supportersrellen op 22 no vember in Rotterdam tijdens en na het duel met Sparta. De poli tie pakte die dag 74 aanhangers van Heracles op die betrokken waren bij hevige vechtpartijen in Rotterdam. Een aanhanger uit Almelo raakte zwaar ge wond nadat hij in de trein door een steen was geraakt. ANP Raoqbdnk m door Ad Pertijs DEN BOSCH - Michael Boo gerd weet hoe dingen kunnen werken. „Ik rijd het beste sei zoen uit mijn carrière, maar Servais Knaven wint die ene mooie etappe in de Tour de France. Dan denk je: hij wordt het dus." Knaven werd het echter niet gisteravond in Den Bosch, bij de uitverkiezing van de Wielrenner van het Jaar. De Gerrit Schulte Trofee van de Club van 48 gaat voor de vierde keer naar Mi chael Boogerd. Servais Knaven en Gerben Löwik waren de an dere genomineerden. „Ik ben dus een beetje verrast", sprak de kopman van Rabobank nadat zijn naam in de enveloppe bleek te zitten. Hij had het Kna ven van harte gegund. „Servais heeft niet alleen die etappe ge wonnen in Bordeaux, hij heeft ook een heel sterke Tom- gere den. Servais is gewoon een goe de renner. Hij gaat er altijd voor. Maar als j e mij vraagt wat is eer- lijker, dan zeg ik: dit. De prijs van de Wielrenner van het Jaar behoort te gaan naar de beste wielrenner van het land in dat jaar. Voor mijn gevoel ben ik dat weer geweest." Boogerd zegt heel blij te zijn met de prijs. „Je bent tien jaar prof. Als je daarvan vier keer hebt aangetoond de beste van het land zijn, heb je het nog niet zo slecht gedaan." Michael Boogerd heeft een con stant, sterk seizoen achter de rug. Hij reed zijn ereprijzen bij een van het vroege voorjaar tot het late najaar. De tweede plaats Michael Boogerd won in maart de Brabantse Pijl. Mede daarom werd hij gisteren uitgeroepen tot Wielrenner van het jaar. foto Etienne Ansotte in het wereldbekerklassement was zijn deel. Hij werd tweede in de Amstel Gold Race en derde in Luik-Bastenaken-Luik. In alle wereldbekerwedstrijden eindigde hij in de toptien. Op het WK finishte hij als vijfde. Zijn enige echt aansprekende over winning behaalde hij in de Bra bantse Pijl. De laatste weken van het jaar zijn volgens hem bizar. „Eerst kreeg ik te horen dat mijn moe der kanker heeft. Even later bleek dat Nerena zwanger is. Vorige week maandag zat ik 's morgens met mijn moeder in het ziekenhuis en 's middag zat ik samen met Nerena bij de gy naecoloog. 's Avonds had ik dus echt geen zin meer om naar de Tourreünie in Den Bosch te gaan." Vanwege de zwangerschap van zijn vrouw, die uitgerekend is op 9 juni, rijdt de Hagenaar vol gend jaar geen Dauphiné Libe- ré, die in dezelfde periode op de kalender staat. „Voor de zeker heid rijd ik een week later maar weer eens de Ronde van Zwit serland." De Club van 48, een gezelschap wielerliefhebbers en -kenners, reikte gisteravond in de Bossche Orangerie nog meer prijzen uit. Ook bij de vrouwen en terrein rijders (mountainbiken en cy- clo-cross) ging de titel naar 'herhalers'. Leontien van Moor- sel haalde (dankzij haar we relduurrecord) haar negende Keetie van Oosten-Hage Trofee op. Ze liet Chantal Beltman en Mirjam Melchers achter zich. Bart Brentjens is evenals Boo gerd toe aan zijn vierde uitver kiezing. Bas Peters en Daphny van den Brand waren de andere genomineerden voor de Club 48 Trofee. Bij de beloften ging de prijs uiteraard naar een nieuw komer. Thomas Dekker haalde het voor Niels Scheuneman en Pieter Weening. GPD van onze sportredactie GRONINGEN - Hein Verbrug- gen (president van de interna tionale wielerunie UCI) is po sitief gestemd over de plannen om een 'prehistorische' wieler wedstrijd voor profs tussen Roodeschool en Vaals te orga niseren. Van het uiterste Noor den naar het uiterste Zuiden van Nederland, met finish bo venop de Vaalserberg. De monsterkoers over onge- veer 420 kilometer zou de Wim van Est Classic moeten gaan heten, als eerbetoon aan de dit voorjaar overleden drievoudig winnaar van Bordeaux-Parijs. Die wedstrijd (over 570 kilo meter) werd voor het laatst in 1988 verreden. Ergens halver wege tussen Roodeschool en Vaals zouden de renners, zoals dat vroeger ook in Bordeaux- Parijs gebeurde, door derny's worden gegangmaakt. Het plan voor de Wim van Est Clas sic komt uit de koker van sportjournalist Dick Heuvel man. Heuvelman wist vorig jaar de start van de Ronde van Italië naar Groningen te krij gen. Heuvelman hoopt de wed strijd in 2005 op de internatio nale wielerkalender te krijgen. Probleem voor de Classic is dat de UCI geen wedstrijden meer toestaat boven de 250 kilome ter. Desondanks is Verbruggen enthousiast. De Nederlandse official spreekt van een 'fan tastisch idee'. Voor zover bekend is Rottter- dam-Leeuwarden (346 kilo meter), eind van de negentien de eeuw, de langste wieler koers die ooit in Nederland werd verreden. GPD van onze sportredactie ZEIST - De KNVB heeft maan dag van de Letse voetbalbond te horen gekregen dat Nederland 4000 tot 5000 kaarten extra krijgt voor het onderlinge EK- duel. De Letten zullen niet alle 6000 beschikbare tickets kun nen verhandelen. Daardoor heeft de KNVB voor die wpd- strijd niet 6000, maar waar schijnlijk minstens 10.000 kaar ten. Voor de drie groepsduels van het Nederlands elftal in Portugal had de KNVB in eerste instantie ongeveer 23.000 kaarten te ver delen. Per wedstrijd heeft Oran je recht op 20 procent van het aantal beschikbare toegangsbe wijzen. Bij Duitsland - Nederland in het Dragao Stadion in Porto krijgt Oranje bijna 11.000 kaarten. De totale capaciteit van de voetbal tempel bedraagt 52.000 men sen. Voor het duel met Tsjechië 19 juni in Aveiro) zijn voorlopig 6000 tickets beschikbaar. Mo gelijk komen daar nog meer kaarten bij, indien ook Tsjechië niet alle toegangsbewijzen ver kocht krijgt. De Letse bond liet gisteren de KNVB al weten niet meer dan 1000 tot 2000 kaarten te kunnen gebruiken voor de wedstrijd, die op 23 juni in Braga wordt af gewerkt. „En het toemooiregle- ment schrijft voor dat terugge geven kaarten eerst worden aangeboden aan de tegenstan der", weet KNVB-directeur Henk Kesler. Voor bezoek aan wedstrijden van het Nederlands elftal ko men alleen leden van de Sup portersclub Oranje in aanmer king. Tot 15 januari kunnen die inschrijven. ANP Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17