Ontpolderen blijft onbespreekbaar PZC PZC Gedenksteen voor weggevaagd gehucht Gilde leert elektronisch bankieren Veerse bos nu van Staatsbosbeheer 13 Bezoekers inspraakbijeenkomst willen niet opdraaien voor wensen Antwerpen Symposium in Middelburg Lezing lezers schrijven Kanonnen Wijkactie Nieuw fiets-voetveer te water Vlissingse reumatoloog promoveert Auto bekrast Vrouwenkoor Cadans in de prijzen Diefstal uit bouwkeet Concert Adventsdienst Chinese cultuur Optreden Van Katoen agenda dinsdag 2 december 2003 door Anita Janse MIDDELBURG - Het digitale tijdperk sleept iedereen mee in de snelle ontwikkelingen. Ou deren ontkomen ook niet aan het pinnen, chippen en internet- b ankier en. Het Gilde Walcheren start daarom een project Elek tronisch Bankieren. Een idee dat werd beloond met de lande lijke Stimuleringsprijs voor Gilden. Nu steeds meer bankfilialen him deuren sluiten, zijn ook ou deren aangewezen op internet- bankieren. Het Gilde Walche ren, een groep vrijwilligers die hun kennis en ervaring op aller lei gebied beschikbaar stelt, krijgt steeds vaker wanhopige bellers aan de lijn. Ze zijn hun cursor kwijt, verdwaald in de programma's of weten niet meer hoe ze hun printer aan de praat moeten krijgen. Ondoenlijk „Mensen willen zo lang moge lijk zelfstandig blijven. Zeker wat hun geldzaken betreft vra gen ze niet graag hulp van ande ren", aldus Joke Brouwer van het Gilde Walcheren. „Het is voor ouderen vaak ondoenlijk om naar een ander dorp te gaan om hun bankzaken te regelen. Bijvoorbeeld omdat ze slecht ter been zijn of geen vervoer heb ben. Internet kan een nieuwe wereld voor hen openen." Daarom start het Gilde medio januari in samenwerking met de Rabobank van Middelburg en Veere een cursus voor mensen die definitief willen afrekenen met hun drempelvrees voor de elektronische bank. De cursus duurt een avond en wordt gege ven door bekwame gildeleden. Voor leden van de Rabobank wordt een flinke reductie ver leend op de cursuskosten. Belasting Met dit project won het Gilde Walcheren onlangs de tweede prijs van de Stichting landelijke Stimuleringsprijs voor Gilden. De jury beoordeelde het project als vernieuwend en hoopt dat het project tevens een aanmoe diging is voor andere Gilden. Het Gilde Walcheren besteedt al langer aandacht aan computer problemen. Zo geven leden ook hulp bij het invullen van de be lastingdiskette. Volgens Louis Westhoff, coördinator van het Gilde, lopen veel ouderen vast op het moment dat ze thuis een computer aanschaffen. „Wel- zijnsstichtingen geven regelma tig cursussen voor ouderen. Tij dens zo'n cursus werken ze met een nieuw Windows program ma. Ze begrijpen vaak niet dat het afdankertje dat ze van hun kinderen of kleinkinderen heb ben gekregen, minder mogelijk heden biedt", aldus Westhoff. Virus Veel probleemgevallen kunnen via een telefoontje naar het Gil de worden opgelost. Moeilijker wordt het wanneer de zaak vast is gelopen omdat er een virus in de computer heerst. Maar ook in dat geval beschikt het gilde over gekwalificeerde mensen met verstand van soft- en hardware die de fout kunnen herstellen. door Ben Jansen TERNEUZEN - Natuurherstel door ontpoldering langs de Wes- terschelde kan nog steeds niet rekenen op steun onder de be volking. De bezoekers van de derde en laatste informatie- en inspraakbijeenkomst in Zee land over de aanzet voor het milieueffectenrapport Ontwik- kelingsschets 2010 Schelde-es- tuarium, gisteravond in Terneu- zen, wezen deze maatregel zeer beslist van de hand. Proses, de Nederlands-Vlaamse projectorganisatie die aan deze ontwikkelingschets werkt, streeft ernaar de belangen aan weerszijden van de grens zoveel 1 mogelijk onder één noemer te brengen. Of, zoals discussielei- der P. Post van Proses het uit- drukte: „We beschouwen de grens als een toevalligheid." Maar dat wilde er bij de vragen- stellers niet in. „Waarom moe ten wij ontpolderen om ervoor te zorgen dat de problemen van Vlaanderen worden opgelost", was de vraag. Daarbij werd niet alleen gedoeld op de bereik- baarheid van Antwerpen voor diepstekende schepen, maar ook op de veiligheid aan de Zee- schelde. Braakman De vertegenwoordigers van Proses probeerden duidelijk te maken dat ontpoldering waar- MIDDELBURG - De Spirituele Sociëteit Zeeland organiseert zaterdag 13 december een sym posium ter gelegenheid van de presentatie van de Zeeuwse ver taling van het Evangelie van Thomas. Tijdens het symposium wordt het eerste exemplaar van het door Hans de Vos vertaalde werk getiteld 't Vuufde Evan gelie' uitgereikt. De bijeen komst begint om 10.30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel- buig. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur schijnlijk ook noodzakelijk is als de drempels in de vaargeul naar Antwerpen niet verder worden weggebaggerd. Om het natuurlijke karakter van het es tuarium te versterken, moet het water meer ruimte krijgen. Een van de voorbeeldgebieden voor ontpoldering is de Braak man. Op een luchtfoto van dit gebied was aangeduid hoe zo'n weer aan de Westerschelde prijsgegeven Braakman eruit zou kunnen zien. J. Coosen van Proses waarschuwde voor 'schokkende beelden'. Niemand viel evenwel flauw, maar het zicht op een Braakman met schorren, slikken en water droeg er mogelijk wel aan bij dat sprekers die zich tegen ontpol dering kantten, steevast met ap plaus werden beloond. Een woordvoerder van Dow Bene lux noemde de ontpoldering van de Braakman 'ver bezijden de realiteit'. Iemand vroeg zich af hoe lang de Vlamingen blijven eisen dat de vaarweg naar Antwerpen ver der wordt verdiept. Hij vroeg zich af of de huidige bevaar baarheid niet als maatgevend moet worden beschouwd. „Het Panamakanaal stelt toch ook grenzen aan de schepen die er gebruik van maken", merkte hij op. Tegengesteld Burgemeester J. Lonink van Terneuzen zei er begrip voor te hebben dat Proses de aspecten veiligheid, toegankelijkheid en natuurlijkheid aan weerszijden van de grens in één verband wil brengen. Hij vond evenwel dat niet hoeft te worden verbloemd dat er tegengestelde Nederland se en Vlaamse belangen zijn. „We moeten gewoon erkennen dat de ontwikkelingschets die nu wordt gemaakt, grotendeels een gevolg is van de wensen van Antwerpen." GRIJPSKERKE - Nico Out houdt vanavond een lezing over vier tentoonstellingen van het IBelgische internationale festi val Europalia. Dit festival staat dit jaar in het teken van Italië. In de lezing wordt aandacht be steed aan drie momenten in de [Italiaanse cultuurgeschiedenis. De lezing wordt gehouden in JBoerderijgalerie 'De Osseberg' in Grijpskerke en begint om 20.00 uur. In het straatje dat nog over is van de buurtschap Capelle is ruim vijftig jaar na de ramp soms nog de sfeer van weleer te proeven. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow CAPELLE - Buurtschap Capelle krijgt eenenvijftig jaar na de watersnood ramp een gedenksteen met alle namen van de slachtoffers en een informatie bord met de situatietekening van dit kleine dorpje van voor de ramp in 1953. Dit eerbetoon voor het grotendeels weggevaagde gehucht is het resultaat van het weerzien van oud-Capellena- ren, vorig jaar oktober bij de presenta tie van het boek 'Hier was eens Capelle' van Kees Slager. Gedenksteen en bord worden zaterdag 31 januari onthuld bij de kleine be graafplaats van Capelle. Op de steen zullen de namen van 42 rampslachtof fers uit de buurtschap prijken, evenals de namen van twee Yersekenaren die hier in de rampnabht zijn omgekomen. De steen wordt vervaardigd door Tim merman Natuursteen in Nieuwerkerk en de plattegrond van de vroegere dorpsindeling wordt gemaakt door Lé- té (voorheen Werkplaats Walcheren). Voorzitter Ria Geluk van het Museum Watersnoodramp 1953, zelf nog steeds inwoonster van Capelle, is nauw be trokken bij dit initiatief. Volgens haar leidde die boekpresentatie vorig jaar tot een unieke gebeurtenis. „Mensen die elkaar tientallen jaren niet meer hadden gezien, kwamen toen plotseling bijeen. Capelle is na de ramp nooit meer terug opgebouwd. Veel inwoners heb ben zich elders in het land gevestigd. We hadden het al eens eerder over een reünie gehad, maar het kwam er niet van. Nu ontstond het vanzelf doordat Kees Slager ten behoeve van zijn boek de adressen van ruim twintig gezinnen had achterhaald", aldus Geluk. Zij geeft aan dat tijdens het weerzien in het huidige straatje dat nog over is van Capelle het initiatief werd geboren tot het oprichten van een tastbare herinne ring aan de leefgemeenschap die hier ooit is geweest. Om zaken in gang te zetten werd een co mité opgericht. De vroegere bewoners en huidige Capellenaren kwamen het afgelopen jaar drie maal bijeen in het dorpshuis in Ouwerkerk. Daar werd bepaald dat met persoonlij ke bij dragen en met financiële medewerking van ge meente, de Stichting Renesse en de Ver eniging Stad en Lande de gedenksteen en het bord gemaakt zouden worden. In totaal moest er circa 6500 euro beschik baar komen. De drie subsidieverzoeken zijn gehono reerd en Timmerman Natuursteen le vert als sponsor een aandeel. De bijdra ge van Stad Lande geldt als eerste do natie uit het zojuist opgerichte Stich ting Steunfonds van deze vereniging. Dit steunfonds is in het leven geroepen voor het onderbrengen van een legaat van 4500 euro dat Stad Lande ten deel is gevallen. „Het is fiscaal aantrekkelijker om zo'n schenking niet in de verenigingskas te laten vloeien. Op deze wijze kunnen wij een bijdrage leveren aan initiatieven zoals dit die we van belang achten uit cultuurhistorisch oogpunt", zegt voor zitter Hans Erbrink van deze heemkun dige vereniging. Het comité Capelle overweegt ook nog een fotoboekje van de vroegere buurt schap samen te stellen. Uit de contacten met de vx-oegere bewoners is gebleken dat er nog heel wat bruikbaar fotoma teriaal bewaard is gebleven. Volgens Geluk betreft de onthulling van ge denksteen en bord straks op zaterdag 31 januari een sobere bijeenkomst. Voorafgaand daaraan komen de geno digden bijeen in het dorpshuis in Ou- werkerk. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. nen moest afhalen op de Rijks- marinewerf te Amstei'dam. Het ging hiei-bij om 31 kanonnen van 2500 kilo, bestemd voor de loskaden en bij de stationsbrug te Middelbui-g, en 44 kanonnen van 2060 kilo langs loskaden en kanaalboorden aan de stations zijde. Alleen als Middelburg zijn kanonnen ooit afleverde bij de marinewerf te Amsterdam dan zou het theoi'etisch moge lijk zijn dat de Middelburgse kanonnen terugkeerden naar De kanonnen langs het kanaal door Walchei'en waarover de heer T. van Gent spreekt, zijn zeer waai-schijnlijk niet afkom stig van de vesting Middelburg. Bij de aanbesteding van het be stek voor de levering van de ka nonnen als meexpaal op 27 juni 1872 (te vinden in het archief van Rijkswaterstaat bij het Zeeuws Archief) staat dat de aannemer per schip de kanon- Middelburgse grond. De kanon nen langs het kanaal door Zuid- Beveland werden afgehaald bij het legermagazijn te Delft en bij het marinedepot te Hellevoet- sluis. Zolang niet bekend is waar de ontmantelde kanonnen van Middelburg werden ingele verd kan men geen conclusies trekken. Zeker is wel dat de ka- normen langs het kanaal door Walcheren van elke willekeuri ge vestingstad var Nederland afkomstig kunnen zijn. A.F. Franken Bovengroeneivoudseweg 25 Bergen op Zoom P. van Belzen refereert in zijn ingezonden schrijven (25-11) aan een artikel in de PZC waar in melding wordt gemaakt van het verschijnen van het 'concept wijkactieplan Arnemuiden'. Het artikel sluit met de opmer king dat het wijkactieplan is af te halen op het wijkondersteu- ningspunt. Tal van inwoners van Arnemuiden hebben inmid dels van deze mogelijkheid ge bruik gemaakt. Opmerkelijk is dat Van Belzen zich daar niet heeft laten zien. Waarom zou je kennis nemen van dit uitgebrei de plan (25 bladzijden) als daar mee de bodem onder je kritiek wegvalt? Uit het plan blijkt zon- neldaar dat de verbetering van het voorzieningenpeil te Arne muiden een samenhangend ka rakter heeft (sporthal, super markt, verpleeghuis). P. van Belzen haalt uit het PZC-artikel slechts een enkel, hem welge vallig element (supermarkt). Door onderwerpen uit hun con text te halen, vertelt hij halve VLISSINGEN - Het eerste nieuwe schip voor het fiets-voet- veer Vlissingen-Breskens gaat morgenavond laat of donder dagmorgen te water. Het vaartuig, dat de naam Prinses Maxi ma gaat dragen, is op de werf van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen-Oost zo ver voltooid dat het bij Damen Shipyards op de Scheldelocatie in de Vlissingse binnenstad verder kan worden afgebouwd. In een loods in Vlissingen-Oost zijn de stalen romp en de alu minium opbouw samengevoegd. Met wagens wordt het schip morgen in de vroege morgen op een ponton gereden, die ver volgens in een dok op het werfterrein zal worden afgezonken. Na inspectie wordt het fiets-voetveer naar de Vlissingse bin nenstad versleept. Het schip moet begin volgend jaar klaar zijn. In de loop van het vocmjaarkomt het, samen met het zus terschip Prins Willem-Alexander, in de vaart. VLISSINGEN - Reumatoloog M, van Krugten van Zieken huis Walcheren in Vlissingen promoveert vandaag aan de Universiteit van Leiden op een proefschrift over genetische vai-ianten in het eiwithormoon TNF en i-eumatoïde artritis (RA). TNF (voluit Tumor Neci'osis Factoi') speelt een regule rende rol bij de auto-immuun ziekte RA. Bij deze ziekte is een een overproductie van TNF kenmei-kend. Bij gezonde perso nen blijft dat het niveau van de productie van dit eiwithor- moori vei*schillend is. Dat heeft hoogstwaarschijnlijk een genetische oorsprong. Van Krugten beschrijft in zijn proef schrift studies die laten zien dat de TNF-genvai'ianten kun nen dienen als nieuwe voorspellers voor de mate van ge- wrichtsschade bij RA en voor het krijgen ervan. Van Krugten studeerdeaan de Erasmus Universiteit in Rot terdam en het Leids Universiteit Medisch Centrum. Hij werkt drie jaar in Vlissingen. VLISSINGEN - Op een bedrijfstei-rein in de Glacisstraat in Vlissingen werd maandag tussen 08.00 en 08.30 uur een per sonenauto bekrast. GOES - Het Zeeuwse vrouwenkoor Cadans heeft zich in Praag in de prijzen gezongen tijdens een internationaal festi val voor Kerst- en Ad ventsmuziek. Cadans, onder leiding van Emilia Tabachnik-Li, werd onderscheiden met een bronzen prijs. De deelname in Praag is volgens voorzitter Paula-van Buuren een onvergetelijk evenement geweest. „We wai-en met 54 koren uit heel Europa en Afrika. Na een excursie door de stad hebben we met alle koren samen gezongen op het plein van de oude stad onder leiding van de dirigent van het Zuid- Afrikaanse koor." Het enige wat een beetje tegenviel was vol gens Paula van Buuren dat er weinig tijd was om met andere koren te pi-aten. „Ik had gehoopt misschien nog een uitwisse ling te kunnen regelen met een van de andere zestien deelne mende landen. Maar wat niet is, kan komen." OOSTBURG - Tussen vrij dagmiddag en maandagochtend acht uur is ingebroken in een bouwkeet aan de Veerhoeklaan in Oostburg. Uit de keet werd communicatieapparatuur met nog onbekende waarde weggenomen. Ook werden er voe dingsmiddelen en frisdrank genuttigd, en wei-den er vernie lingen gepleegd in de keet. waarheden en deze zijn erger dan hele leugens. Hij demon streert met zijn ingezonden schrijven pijnlijk duidelijk waar het hem om gaat: persoon lijk belang stelt hij boven dat van de medemens. Tot slot nog dit: gelet op wat de wijkbeheer- groep sinds 1 januari 1997 voor de inwoners van Arnemuiden heeft weten te bereiken, kan de opmerking van Van Belzen dat de WBGA droomt, als een la chertje worden afgedaan. Het staat in schril contrast met hoe de raad over de WBGA denkt: in de gemeenteraad van 18 novem ber werd de wijkbeheergroep een aantal malen geprezen. Kortom de wijkbeheergroep droomt niet, maar staat met bei de benen op de grond. Kees Grootjans Klaproosstraat 36, Arnemuiden door Jeroen Boer VEERE - Het nieuw ingerichte en beplante Veerse bos is giste ren overgedragen door de land inrichtingscommissie (LC) Wal cheren aan Staatsbosbeheer. Het regiohoofd Staatsbosbe heer M. Stouten kreeg het ge bied symbolisch uitgereikt van A. de Haan, voorzitter van de LC. De overdracht vond plaats op de nieuwe parkeerplaats aan de Kraaienestweg in Veere. Na een korte reactie op de aan leg van het bos en andere proj ec- ten binnen de ruilverkaveling Walcheren door de voorzitters van de statencommissies vond de overdracht plaats. Daar naast werd een informatiebord met daarop de diverse wandel en ruiterpaden onthuld. Het Veerse bos is na de aankoop door de LC ingericht door de Dienst Landelijk gebied. In het gebied zijn ruim 2000 meter wandel- en ruiterpaden, een picknickweide, enkele speel veldjes en twee hectare bloem rijk grasland aangelegd. Daar naast zijn er drie open plekken omdat daar in verband met ar cheologische vondsten geen SINT LAURENS - Op donder dag 18 december wordt er een concert gegeven in de NH kerk van St. Laurens. Het Vocaal En semble Sint Laurus en de mu ziekgroep Alma del Core ver zorgen de avond. Het concert begint om 20.00 uur KOUDEKERKE - Zondag 7 de cember wordt er een adventsbij - eenkomst in de Immanuelkerk in Koudekerke gehouden. De bijeenkomst wordt georgani seerd door leden van de Samen op Weg Gemeente. De aan vangstijd is 19.00 uur. OOST-SOUBURG - Zendeling Chris Mark vertelt zondag 7 de cember over zijn zendelingen- werk in China tijdens een zendingsdienst van pinksterge meenschap Shalom. De zende ling gaat onder andere in op de Chinese cultuur en de De'ang bevolkingsgroep. De dienst begint om 14.30 uur in de Oost-Souburgse Zaal Irene. verstoringen mochten plaats vinden. In het bos zelf is diverse beplanting geplaatst. De inrichting van het bos heeft ongeveer 185.000 euro gekost. Hieiwan is een kwart betaald door de Europese Unie. Door dit bos is er 25 hectare nieuw bos op een totaal van circa 200 hectare nieuw aan te leggen bos op Wal cheren gerealiseerd. Eerder werd in 1998 al circa elf hectare bos aan de Landschuui-weg in Veere ovei'gedragen aan Staats bosbeheer. GOES - De Utrechts/Amster damse metal band Van Katoen speelt op zaterdag 13 december in 't Beest in Goes. Met in het voorprogramma de Goese band Flavour. Van Katoen is bekend geworden met nummers als Alweer een dag en Kikke! en zijn pas popu lair geworden nadat ze voor zichzelf gingen werken. Sinds ze hun eigen platenlabel Cot- tonRecoi'ds hebben opgericht is Van Katoen zich steeds beken der geworden. Die bekendheid gebruiken ze onder anderen om andere bands te promoten. Het concert begint om 21.00 uur. 1 STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 uur: Ouderensoos met scrabble, sjoelen, biljarten; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum de Re genboog, 18.30-19.30 uur: Jeugddam- men, 19.30-23.00 uur: Dammen voorvol- wassenen, 19.30-21.00 uur: Stijldansen; De Zwaan, 19.30 uur: Vergadering Dorpsplatform; MIDDELBURG - Woelige Werf, Rijn straat, 9.30 uur en 14.00 uur: Koersbal; VEERE - Kanaal/Jop, 19.00-21.30 uur: Jongerenbus; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; Open Hof, 19.00-20.00 uur: Tai Chi voor beginners; 20.00-21.00 uur: Oerdansen voor beginners; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur- Soos voor 60-plussers en koersbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13