Middelburg mocht Pascha sluiten Boze buurman verliest zaak tegen camping UITVERKOOP Gimbrère Leren proeven en genieten Brandweer roept na een half uur monteur Delta op Rosanne tekent het mooist Lyceum Goes begint op vmbo-niveau een theaterschool 11 Eigenaar koffieshop veranderde tegen de regels de rechtsvorm Raskatten verdwenen uit Clinge mm mmmmammm Chauffeur vindt verstekeling in zijn trailer Aanrijding zeeuwse almanak Dief WALCHEREN dinsdag 2 december 2003 door Ron Magnée MIDDELBURG - De gemeente Middelburg staat in haar recht koffieshop Pascha te sluiten. De eigenaar van de zaak verander de immers de rechtsvorm, en dat is niet volgens de regels die de gemeente heeft opgesteld. Al dus de uitspraak van de presi dent van de Middelburgse rechtbank. Twee weken geleden diende bi] de rechtbank een kort geding. Het geschil betrof de sluiting van koffieshop Pascha aan de Hoogstraat in Middelburg. De eigenaar was het niet eens met CLINGE - In Clinge zijn afgelopen week drie ras katten op mysterieuze wijze verdwenen. De eige naars hebben aangifte ge daan bij de politie. Het gaat om twee perzen en een mainecoon. Saskia van Landeghem is eigena resse van de verdwenen mainecoon. Ze maakt zich zorgen. „Ik vrees dat ze zijn gestolen om op de zwarte markt verhandeld te worden. Bij mij thuis is een poging gedaan om ook een andere raskat mee te nemen. De garagedeur stond open. Maar geluk kig is dat niet gelukt. Ik ben daar wel heel erg van geschrokken." Saskia van Landeghem roept mensen op contact met haar op te nemen als ze iets weten. De perzen zijn wit en grijs en de mai necoon is grijs gemar merd. de sluiting van zijn onderne ming. In september sloot de burge meester de zaak omdat uit on derzoek was gebleken dat de rechtsvorm van de koffieshop was gewijzigd. Met de sluiting was de eigenaar het niet eens. Hij stapte naar de rechter en vroeg om een zogeheten voorlo pige voorziening. Hiermee hoopte hij zijn zaak weer open te krijgen. De president ver wierp het verzoek. De motivatie voor deze beslissing volgde gis teren. Bij het oordeel van de president van de rechtbank woog vooral zwaar mee dat de vergunning eenpersoonsgebonden karakter heeft. Het verkrijgen van een vergun ning hangt in hoge mate af van de persoonlijke kwaliteiten van de aanvrager zoals diploma's en een onbesproken gedrag. Deze persoonsgebonden vergunning is niet overdraagbaar. Uit controle bij de Kamer van Koophandel bleek dat de onder neming een vennootschap on der firma was geworden. Voor die tijd stond de koffieshop ingeschreven als een eenmans zaak. Overigens was het omzet ten inmiddels weer terugge draaid en is de koffieshop weer een eenmanszaak. Zodra de bedrijfsvorm of -lei ding verandert, komt het zoge heten uitsterfsysteem dat de gemeenten Middelburg en Vlis- singen hanteren, om de hoek kijken. Deze aanpak houdt in dat er geen nieuwe koffieshops meer mogen bijkomen, totdat het aantal onder het streefgetal van twee daalt. Dan pas mogen er weer nieuwe koffieshops ge vestigd worden. De gemeente Middelburg heeft op goede gronden geoordeeld dat de rechtsvorm van de winkel is veranderd, schrijft de president van de rechtbank in zijn moti vatie. Naast de eigenaar van de koffie shop, was nóg iemand in de zaak verantwoordelijk voor de be drijfsvoering. Een ter zitting door Ron Maqnee GRIJPSKERKE - De minicam- ping van maatschap Poppe- Dekker in Grijpskerke hoeft niet verplaats te worden. Het zelfde geldt voor het toiletge bouwtje annex recreatieruimte. Perceel en bebouwing liggen op voldoende afstand van de bu ren. Dat heeft de rechter van Middelburg geoordeeld. Buurman H. Vader procedeert al jaren tegen de minicamping omdat hij er overlast van heeft. Hij zegt niet rustig meer in zijn voortuin te kunnen zitten cloor geluidsoverlast. De juridische stappen van de buurman kun nen niet op ieders begrip reke- MIDDELBURG - Op een be drijfsterrein op de Uijter- schootweg in Middelburg werd gisteravond een 20-jarige man zonder woonplaats en/of adres aangehouden. Hij kwam uit een trailer die van af een parkeerterrein in Vlissin- gen naar Middelburg vervoerd was. De chauffeur hoorde ge luid in de trailer, ging kijken en zag dat de bewuste man uit de wagen kroop. Hij had met een scherp voorwerp een gat in het dekzeil gemaakt en was in de trailer vanuit Hoek van Holland naar Vlissingen gekomen. Na contact met de'vreemdelin gendienst bleek dat de man nog korte tijd in Nederland mag blijven maar daarna het land moet verlaten. Advertentie aangevoerd argument dat er sprake is van een misverstand, ging er bij de rechter niet in. De eigenaar van Pascha en zijn compagnon hadden tegenover het openbaar ministerie ver klaard dat ze wel degelijk met z'n tweeën de koffieshop run den. Bovendien heeft de eige- Rosanne Janse: „In ons dorp wordt vaak heel hard gereden, vooral in de zomer als er veel toeristen zijn." nen. Bewoners van het dorp en ook de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie zijn al eens met zeventig man naar een rechtszaak gekomen om de ei genaren te steunen. Dit keer beweerde Vader dat de afstand tussen de minicamping en zijn eigen perceel kleiner is dan de gemeentelijke regels voorschrijven. De buurman be toogde dat de afstand tussen het kampeerterrein en de per ceelgrens van zijn woning mini maal vijftig meter moet bedra gen. Volgens zijn berekeningen is de werkelijke afstand korter en dient het terrein en bebou wing verplaatst te worden. Bo vendien dienen de activiteiten op de camping op minimaal honderd meter van zijn per ceelgrens plaats te vinden. De rechter heeft korte metten met deze redenering gemaakt. Er is volgens de voorschriften gebouwd, zo luidt het oordeel. Bovendien is cle meetmethode van vijftig meter afstand tussen de beide percelen niet juist. Er moet gerekend worden vanaf het huis van Vader, niet vanaf de perceelgrens. En tussen de wo ning van Vader en het kamper terrein bestaat een afstand van ten minste vijftig meter. De rechter wijst het verzoek om het terrein en de bebouwing te verplaatsen dan ook af. MIDDELBURG - In de Wester- scheldestraat in Middelburg is gistermiddag een 72-jarige fiet- ster gewond geraakt bij een aanrijding met een auto. Zij is overgebracht naar het zieken huis. door Ron Magnée OOSTKAPELLE - Rosanne Janse (8) uit Oostkapelle heeft met haar tekening van twee ver keersborden een plekje weten te bemachtigen op de jaarkalen der van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). Gisteren kreeg Rosanne haar prijs uitgereikt. De verkeersorganisatie kwam persoonlijk bij de prijswinnaars langs om de prijs te overhandi gen. Rosanne kreeg een cd-bon, een ingelijste oorkonde en een exemplaar van de ROVZ-kalen- der. Rosanne's school, de Eben Haë- zerschool in Oostkapelle, ont ving een cheque van 350 euro om te besteden voor leermidde len. De leerlingen in de klas van Rosanne gingen ook al niet met lege handen naar huis. Allemaal kregen ze een keycord als sleu telhanger. Rosanne zelf maakt het al te vaak mee dat in haar dorp te hard wordt gereden. „Ikga vaak op de fiets, en soms met de auto. En in ons dorp wordt vaak heel hard gereden, vooral in de zo mer als er veel toeristen zijn." Naast Rosanna kregen ook elf foto Ruben Oreel andere leerlingen van basis scholen een prijs uitgereikt. In totaal waren 1349 tekeningen ingestuurd van 154 verschillen de Zeeuwse scholen. Leerlingen van het voortgezet onderwijs hadden hun eigen prijsvraag. Hen werd gevraagd een verkeersposter te ontwer pen. In totaal vielen tien leerlin gen verspreid over heel Zeeland in de prijzen. LANGE DELFT 16 MIDDELBURG ZONNEMAIRE - „Olijfolie ex tra vierge zou je niet moeten ko ken, omdat het zo kostbaar is. Maar het leven is te kort om te sukkelen", stelt gastronomisch vinoloog Dominique Deguelle. Massa's feiten komen voorbij als hij zijn cursisten in restaurant In de Gele Hoed in Zonnemaire leert proeven. Het pure genieten staat desalniettemin voorop. Om de met kaarsen en veel glas werk opgetuigde tafel in het res taurant vliegen de termen over en weer. De mondbeleving is strak dan wel filmend, het smaakgehalte al dan niet inten sief en de complexiteit laag of hoog. Voor het zevende achter eenvolgende jaar wordt in de Zonnemairse uitspanning de cursus wijn-spijs gegeven. Zuid-Europa is dit jaar het the ma van de eens per maand ge houden 'lessen'. Griekenland staat deze maand centraal. Zeven jaar lang hebben restau ranteigenaren Ingrid Musters en Rob Visser geprobeerd De guelle zo ver te krijgen zich aan dit land te wagen. Voor de twee zich vestigden in In de Gele Hoed, werkten zij een tijdje in een restaurant op Kreta. Mus ters verbleef zelfs enkele jaren in Griekenland. Die wijnen daar zijn niets, bracht de gastrono misch vinoloog uit Schudde- beurs echter jarenlang als te genargument te berde. „Maar hij is om, en dat heb ik hem gelijk een paar keer laten zeggen", grinnikt Musters. Wijnkoper Deguelle kan niet anders dan schokschouderend toegeven. „Nederland is een conservatief wijnland. Maar ik hoop dat jullie dezelfde sensatie zullen beleven, want het is heel verrassend wat ik heb ge proefd." Bij een in Utrecht gevestigde Griekse wijnimporteur, toeval ligerwijs met familiebanden in Tom van Stuijvenberg (links), Ingrid Musters en Dominique Deguelle proeven de wijn. foto Dirk-Jan Gjeltema Vlissingen en Zierikzee, liet hij zich informeren. Behalve elf wijnen, die gedurende de avond in glas, mond én uitspuugkruik verdwijnen, nam hij uit Utrecht ook zes - in Europa als best ge noteerd staande - soorten olijf olie mee. Met het proeven van drie ervan wordt het startschot gegeven voor een reis langs vele smaakervaringen, veelvuldig onderbroken door discussie én gelach. Hapjes In de week voorafgaand aan de cursus, die over twee avonden wordt uitgesmeerd vanwege het grote aantal belangstellenden, worden hapjes gekookt. Door de restauranthouders, aangevuld met cursisten die daar zin in en tijd voor hebben. Zes verschil lende gerechten passeren tij dens de wijn-spijsavond zelf de revue, steeds in combinatie met twee wijnen. Er wordt gewikt en gewogen, neuzen worden dicht geknepen en er wordt („Deze veel beluchten, he?") met glazen geschud. Eerst een hapje tomaat, daarna pas de inhoud en tot slot de saus. Miranda en Frits Barendregt uit Zonnemaire volgen nauwkeu rig de instructies op die Deguel le bij het eerste gerecht, domates yemistes histisimes (gestoofde, gevulde tomaatjes) meegeeft. Voor het vierde ach tereenvolgende jaar doen zij mee en dat is aan.hun beleving af te zien. De tomaat in z'n uppie waagt een ander wijntje dan het aangeklede exemplaar, blijkt uit Miranda's oordeel. „Je gaat er veel bewuster van eten", is de toelichting van haar echtge noot. In hun zoektocht naar leveran ciers liepen Musters en Visser de vinoloog uit Schuddebeurs te gen het lijf. Ze vonden elkaar in de organisatie van dit soort acti viteiten. Gezellige dingen, vat Musters samen. Want naast cur sussen organiseren de restau ranthouders met enige regel maat feestavonden, 's winters als In de Gele Hoed alleen in de weekeinden en op feestdagen geopend is. Het is precies datgene wat Jan en Rietje Gaanderse uit Zierik zee bij de cursus zoeken. „Een mix van gezelligheid en iets le ren." Proeven kun je namelijk leren. Je kunt het nuttigen van wijn en spijs tot volledig objec tieve gegevens terugbrengen. Al is Deguelle er vooral op uit zijn cursisten bewust te maken van smaken. En, spreekt hij zijn tafelgenoten toe, vlak de psychologie niet uit. De souflaki met zaziki beleef je anders in de schaduw dan in de zon. naar de beweringen dat er een tweekoppige leiding was, ter zitting niet weersproken. door Rolf Bosboom GOES - Er komt definitief een theateropleiding op vmbo-ni veau in Zeeland. Het Goese Ly ceum voor Beroepsonderwijs in Goes heeft daarvoor toestem ming gekregen van het ministe rie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen. De opleiding begint komende schooljaar. On derdeel van de plannen is de realisering van een minitheater bij de school. „We zijn er bijzonder blij mee", zegt L. de Kraker, sectordirec teur vmbo. Gisterochtend kreeg hij bericht van de ministeriële toestemming, inclusief een forse subsidie van rond de 100.000 euro. Het Goese Lyceum moest het opnemen tegen vele andere vernieuwingsprojecten die wa ren ingediend, maar had al wel goede hoop te worden geselec teerd. „We hadden in de wan delgangen vernomen dat het een kansrijke aanwaag was." De Kraker noemt de theater school, voluit de opleiding The ater, Dienstverlening en Tech niek geheten, 'behoorlijk uniek'. Landelijk is er geen ver gelijkbare opleiding op vmbo- niveau. Op mbo-niveau is er slechts een beperkt aantal scho len, vooral in de Randstad. Evenementen De Goese opleiding richt zich op mensen die willen gaan werken in de wereld van het theater, ontspanning (entertainment) en de organisatie van evenemen ten. Naast algemeen vormend onderwijs biedt de opleiding de onderdelen theaterinhoud (to neelspel, zang, dans, regie, mu ziek), theatertechniek (licht, geluid, toneel, video, radio), theatervormgeving (decor, gra fische techniek, grimeren, desk top publishing) en theaterorga nisatie (pr, evenementenorga nisatie, basisadministratie, kassabeheer). Er wordt veel gewerkt met praktijkopdrachten. Excursies vormen ook een vast onderdeel van het derde en vierde leerjaar. Verder wordt de werkelijkheid zo veel mogelijk nagebootst door de leerlingen te laten wer ken in een theater. Daarvoor krijgt de school de beschikking over een eigen minitheater, waarvoor de vroegere metsel- loods op het eigen terrein aan de Bergweg wordt verbouwd. Het onderkomen wordt, aldus De Kraker, vergelijkbaar met het Spiegeltheater bij stichting Ar duin in Middelburg. Ook Goese culturele organisaties kunnen er gebruik van maken De theateropleiding begint au gustus volgend jaar. Dan moet ook de ingrijpende renovatie van het schoolgebouw moet dan ook gereed zijn. De realisering van het minitheater is nog niet in gang gezet, omdat het Goese Lyceum voor Beroepsonderwijs eerst de goedkeuring van het Ministerie wilde afwachten. „We gaan er nu zo snel mogelijk mee aan de slag", zegt De Kra ker. „Voor de tussenliggende pe riode kunnen we wellicht af spraken maken met 't Beest." Ook zijn er contacten met het Centrum voor de Kunsten. De school streeft ernaar de op leiding naadloos te laten aan sluiten op vervolgopleidingen. Daarbij wordt onder meer ge dacht aan samenwei'kingmet de mbo-theaterschool van het Al- beda College in Rotterdam. Verder is een convenant geslo ten met het ROC Zeeland om te komen tot een soepele overgang naar vervolgopleidingen in de administratieve, commerciële, dienstverlenende en (elektro) technische sectoren. De nieuwe opleiding beschouwt de hele provincie als haar voe- dingsgebied. Leerlingen uit de hoogste groe pen van de basisschool kunnen zich aanmelden voor het eerste jaar, van andere scholen voor het derde jaar. Sectordirecteur De Kraker gaat ervan uit in au gustus in elk geval te beginnen met één derdejaars groep, maar sluit niet uit dat de belangstel ling groter,zal zijn. door Edith Ramakers MIDDELBURG - De brand weer had de feluitslaande brand zaterdagochtend in een woning aan de Spinhuisweg in Middel burg sneller onder controle ge had als de monteur van Delta te gelijk met de Stadsgewestelijke Brandweer Vlissingen/Middel- burg was gearriveerd. De gas- monteur moet de hoofdgaslei- ding afsluiten, maar hij komt pas wanneer hij door de brand- 1 weer wordt opgeroepen. De brandweer oordeelde een half uur na aankomst dat er een gasmonteur nodig was, omdat de leiding lekte. Een moeder en zoon raakten gewond bij de brand. D. te Paske, officier van dienst van de brandweer: „Het was een grote vuurzee, met veel vlam men. Dan is het moeilijk te be oordelen waar de brand is be gonnen. Toen we meer zicht kregen, zagen we dat de gaslei ding stond te blazen en hebben we een gasmonteur gealar meerd." Nadat de monteur de gasleiding had afgesloten, kon de bron van de vuurzee in de meterkast wor den aangepakt. Volgens Te Pas ke zou de schade niet geringer zijn geweest als de Delta-mede- werker eerder was gealarmeerd. De brandweer hield de woning nat. „Maar op zo'n moment duurt elke minuut een eeuwig heid." Bij Delta houdt een 'hoofd wacht' dag en nacht de meldin gen in de gaten. Toen de brand weer een monteur opriep, werd een piketmedewerker naar de brand gestuurd. M. van Zuylen, hoofd communicatie van Delta NV: „Die gasmonteur is direct aan de slag gegaan. Hij heeft thuis op de tekeningen gekeken hoe de gasleidingen in de Spin huisweg lopen, vervolgens be schermende kleding aangetrok ken en naar Middelburg gegaan. Binnen een half uur was hij op de plaats van bestemming." Het is standaard dat alleen de gasmontéur de leiding afsluit en de sleuf graaft. „Een ander heeft die kennis niet. In een sleuf lo pen verschillende leidingen. Je moet er niet aan denken dat een verkeerde leiding wordt door geknipt. Het is specialistisch werk", zegt Van Zuylen. Gasmonteur Volgens haar zou er nog eens naar het calamiteitenplan geke ken moeten worden. „Een gas monteur hoeft natuurlijk niet bij elke brand aanwezig te zijn. Maar als de brandweer beoor deelt dat het een middelgrote brand in een woonwijk is, dan kan ik me voorstellen dat er on middellijk een gasmonteur wordt opgeroepen." De brandweer vermoedt dat een reparatie aan het gasleidingen- net in de woning van twee we ken geleden iets te maken heeft met de oorzaak van de brand. Zeker is dat de brand in de me terkast is ontstaan. Delta heeft veertien dagen geleden geen re paratiewerkzaamheden ver richt. Volgens Delta heeft er wel een monteur van een elektro technisch bedrijf in de meter kast gewerkt. Marijn van vier had zijn schoen gezet, samen met een een bakje water en een bakje hooi voor het -paard. Nadat het joch ivas gaan slapen had mama het bakje water leeg gegooid en het bakje hooi naar de schuur gebracht. Niet zo handig, want de vol gende ochtend vond Marijn wel het lege bakje van het water, maar geen leeg bakje voor het hooi. Verontwaar digd riep hij zijn vader: „Pa pa, Sinterklaas is een dief. Het bakje voor hel hooi is weg." Dus heeft mama maar een brief geschreven aan Sinter klaas. De volgende dag stond het bakje voor het hooi ge lukkig weer op zijn plaats. door Esme Soesman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11