PZC Ian Paisley vertraagt vredesproces in Ulster Primeur: Franse diplomaten staken kijkdagen! Nederland houdt Eurocommissaris Qurei weigert gesprek Sharon Dzjaparidze nieuwe minister in Georgië Nominee tegen akkoord Goede Vrijdag 7 .weger Srpska wordt deel van iosnisch leger 5 ritten in juantanamo hogelijk Snel thuis Benefietconcert aids eindigt met oproep Mandela Diefstal uit diamantmuseum Toerist stuurt stukje glas terug Jagger maakt tijd voor Elizabeth Verbod op kruisbeeld ingetrokken Prehistorisch dieet bevalt ons best Recordaantal verliezen voor alliantie in Irak maandag 1 december 2003 le3or Liesbeth Buitink ELFAST - De radicale Noord- rse dominee Ian Paisley, die et zijn Democratische Unio- stische Partij (DUP) de ver- ^ezingen voor de regionale As- rtmblee heeft gewonnen, wil >ht vredesproces zo lang moge- nlk traineren. P' ■o^isley zei dat in een interview ïet de Britse krant The Sunday Öegraph. „Ik zit nu achter het 11 uur, maar ik hoef niet per se >oruit te gaan", zei hij. „Ik kan êhter het stuur zitten en af en 1 ve Tony Blair een por in zijn zij aAven, maar ik hoef geen middel oplossing te bedenken", ver- ees hij naar de Britse premier, e DUP won bij de verkiezin- ;n woensdag 30 van de 108 ze- Is in het regionale parlement, nie gematigde protestantse UI- ~\RAJEVO - Acht jaar na de irlog van 1992 tot 1995 in Bos- ■■ë-Herzegovina hebben de atsnisch-Servische autoritei- ffi in Banja Luka zaterdag be- fnten hun leger onder het geza menlijk commando van Bosnië- wzegovina te plaatsen, t hebben Bosnisch-Servische :dia gemeld. Het Bosnisch- trvische parlement nam acht Jjzigingen aan in de grondwet in de Bosnisch-Servische helft n het land, de Republika ,pska. De vredesakkoorden e[ in Dayton, die een einde aan oorlog maakten, verdeelden Ljsnië in twee autonome gebie- Sn; de Bosnisch-Servische Re- blika Srpska en de Moslim- roatische Federatie. Beide Ribben een eigen parlement, re uring, leger en politie.DPA .00 rld .OODNDEN - Negen Britten die isi"> verdenking van terrorisme 'P8jstzitten op de Amerikaanse t0.isis Guantanamo Bay op Cuba iveimen binnenkort naar huis. .30 Dnden en Washington zullen liarover nog voor Kerstmis een _J'ereenkomst sluiten, ctsat meldde de Britse krant The j"cebserver gisteren op gezag van iJgtnerikaanse en Britse rege- layQgsf unctionarissen .oolgens The Obsei*ver mogen de J°->:itten op Guantanamo Bay te- tgkerën naar hun land als ze jhuld bekennen aan de zaken laarvoor ze zijn aangeklaagd, -j^e krant stelde dat enkele gede legeerden vermoedelijk naar de ,30?lmarsh gevangenis in het zui- 'o||?n van Londen worden overge bracht onder de wet ter preven- 'oo? van terrorisme. ensenrechtenadvocaat Clive jafford Smith zei tegen een an- |re Britse krant, The Indepen- int, dat een van de negen Brit on op Cuba is gedwongen te ockennen dat hij betrokken was "cj een poging om met een onbe mand vliegtuig met het milt- i o^urbacterie antrax een aan- '.OQg te plegen op het Britse jmlrlement. i.or' doel van de actie zou het inbrengen van premier Blair rrinjn. mnith zei dat 'het volstrekt on geloofwaardig' is dat zijn 35-ja- mas^e cliënt Moazzam Begg tot too'n aanslag in staat zou zijn. Co,)e Amerikanen moeten wel Jiken dat wij verschrikkelijk >m zijn", aldus Smith. ANP Advertentie "HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS" Ma 1 december 15.00 lot 20.00 uur Di 2 december 10.00 tot 11.30 uur Veilingmeester A. i. Verhage www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl I ster Unionisten (UUP) van voormalig premier David Trim ble bleven steken op 27 zetels. De politieke tak van de IRA, Sinn Fein, mag 24 parlements leden leveren, terwijl de gema tigde katholieke SDLP niet ver der kwam dan 18 zetels. Paisleys uitlatingen tonen aan dat hi j niet van pi an is het Goede Vrijdag-akkoord uit te voeren. De dominee heeft zich altijd fel tegen het akkoord uitgesproken en weigert pertinent in overleg te treden met Sinn Fein, laat staan dat hij met de 'terroristi sche' katholieken een regering wil vormen. „De regering heeft een fundamenteel probleem: ze moeten terug naar de tekenta fel", aldus Paisley. Uitgesloten De Britse en Ierse regering heb ben echter uitgesloten dat het Goede Vrijdag-akkoord van 1998 wordt opengebroken. Dat akkoord maakte een einde aan decennia van gewelddadighe den, die naar schatting 3600 mensen het leven kostten. Het akkoord voorzag in de oprich ting van de Assemblee, met be perkte bevoegdheden en een mi nisterraad. De Britse minister voor Noord- Ierland begint vandaag aan een reeks gesprekken met de leiders van de politieke partijen. ANP door Hetty van Rooij NAPELS - In de toekomstige Europese Unie houdt Neder land vrijwel zeker een eigen commissaris met stemrecht. Tussen de lidstaten tekent zich een duidelijke meerder heid af tegen het plan voor een kleine Europese Com missie, waarbij ieder land op toerbeurt het zonder eigen vertegenwoordiger moet stellen. De Tweede Kamer heeft in een motie uitdrukke lijk gevraagd om het behoud van de eigen Nederlandse commissaris. Het kabinet pleit in de onderhandelingen over de EU-grondwet echter voor een slagvaardige en sterke, kleine commissie van vijftien leden, zoals de grote landen willen. Maar met veel kleine landen, en met de tien nieuwe toetreders, valt niet te praten over een Europese Commissie waarin zij geen eigen volwaardige vertegen woordiger hebben. In Napels werd duidelijk dat zij hun zin krijgen. Staatsse cretaris Nicolaï zeidat hij die 'nationale sentimenten' heel goed begrijpt. Omdat de Tweede Kamer nu haar zin krijgt, beschouwt Nicolaï de keuze voor een grote com missie toch als een 'zege voor Nederland'. GPD Nelson Mandela spreekt de menigte toe op het aidsconcert in Kaapstad. van onze redactie buitenland KAAPSTAD - Het aidsbenefietconcert in Kaapstad in Zuid-Af rika is in de nacht van zaterdag op zondag geëindigd met een oproep van Nelson Mandela om te gen de ziekte te blijven strijden. De oud-president van Zuid-Afrika zei dat aids niet zomaar een ziekte is, maar een mensenrechtenkwestie. Op het fes tival voor 40.000 toeschouwers verzorg den artiesten als Bono, Beyoncé Know- les, Peter Gabriel en The Corrs optre dens. De 85-jarige Mandela woonde het festival bij in gezelschap van zijn vrouw Graca Machel en Oprah Winfrey. De Wereldgezondheidsorganisatie WHO wil dat binnen een jaar meer dan drie miljoen aids-patiënten in de wereld toe gang krijgen tot medicijnen die hun le ven kunnen redden. De WHO ontvouwt daartoe vandaag plannen in Nairobi. Door het aantal medicijnen terug te brengen van 35 naar vier, hoopt de hulp organisatie het plan te kunnen uitvoeren. Volgens de Wereldgezondheidorganisa- foto Wayne Conradie/EPA tie hebben vijf tot zes miljoen mensen de medicijnen nodig, maar zijn die nu voor slechts 400.000 patiënten beschik baar. De kosten om aids-patiënten te behan delen zijn de laatste jaren sterk gedaald. Kostte een behandeling oorspronkelijk nog 8500 euro per jaar, dat is nu nog 250 euro. ANP/DPA door Henk Glimmerveen PARIJS - Op het gebied van sta ken is het Franse publiek wel het een en ander gewend, maar dat nu ook de diplomaten het bijltje erbij neergooien, baart zelfs in het land van Marianne opzien. Voor het eerst in de geschiedenis gaan de ruim 9000 diplomaten, in Parijs en in het buitenland, vandaag in staking, de dag dat de Senaat de begroting van het ministerie van Buitenlandse Zaken behandelt. Ze willen met hun actie bereiken dat de bezui nigingen die het ministerie tref fen, ingetrokken worden. „Er is geen rooie cent meer", klagen vakbondsvertegen woordigers. „De helft van de lif ten op het ministerie doet het niet. Er is geen geld om ze te re pareren", zegt een van hen. Erger nog, het spookbeeld van ieder ministerie is in volle om vang opgedoken aan de Quai d'Orsay: „Vorige maand heeft de leverancier van papier be sloten het ministerie niet meer te bedienen, omdat er te lang werd gewacht met het betalen van rekeningen. Gevolg: er was geen papier meer", zegt een tweede. Personeelsuitbreiding in het buitenland is al lang niet meer aan de orde. Het middenkader op buitenlandse posten moet veertien uur per dag werken, beweert vakbondsman nummer drie. Signaal Minister De Villepin heeft nog geprobeerd de staking te voor komen door te beloven zijn ui terste best te doen de bezuini gingen volgend jaar ongedaan te maken, maar hij heeft zijn van onze redactie buitenland RAMALLAH - De Palestijnse premier Qurei sluit een ont moeting met zijn Israëlische ambtgenoot Sharon op korte termijn uit. Hij wil niet met hem praten zolang Israël door gaat met de bouw van een vei ligheidsmuur op de Westelijke Jordaanoever. „Als de Israëlische regering zegt dat zij doorgaat met de bouw, ongeacht wat er ge beurt, dan is er geen noodzaak voor een ontmoeting", zei Qur ei zaterdag na het wekelijks kabinetsberaad in Ramallah. „Ik wil hem best ontmoeten, maar wel op voorwaarde dat dat uitmondt in positieve re sultaten. Ik vind dat de ont moeting goed voorbereid moet worden." Begin deze week werd er nog gesproken over een mogelijke ontmoeting tussen de twee be gin december. Die zou plaats vinden na de ondertekening van het Akkoord van Genève, een vredesplan voor de regio. Dat akkoord zou deze week worden ondertekend. Volgens Palestijnse adviseurs kon Qur ei beter de ondertekening af wachten, omdat die de inter nationale druk op Israël zou opvoeren. Dat zou voor de Pa lestij nen voordelig kunnen zijn. Het plan, van onder anderen de voormalige Israëlische minis ter Beilin en de Palestijnse ex- bewindsman Rabbo, geeft de exacte grenzen aan tussen Is raël en een toekomstige Pales tijnse staat en heeft compro missen gevonden voor onder werpen waarover eerdere on derhandelingen zijn gestrui keld. De Israëlische premier Sharon heeft het document echter al verworpen. De Palestijnse onderhande laars van het Akkoord van Ge- Een Palestijn loopt in A Tur, een buitenwijk van Jeruzalem, met zijn kinderen langs de scheidings muur in aanbouw. foto Muhammed Muheisen/AP nève hebben gisteren op het laatste moment besloten om de officiële presentatie van het plan, vandaag in Zwitserland, toch bij te wonen. De onder handelaars, onder wie de mi nisters Qadoura Fares en His- ham Abel Razek, wilden weg blijven omdat Jasser Arafat het plan weigert te steunen met een schriftelijke verklaring. Ze veranderden van mening toen Arafat besloot om de deelname aan de ceremonie goed te keu ren. RTR/AFP/AP ANTWERPEN - Uit het diamantmuseum in Antwerpen zijn gisteren enkele diamantjuwelen gestolen. De conservator schat de waarde op minstens een miljoen euro. De dieven hadden twee vitrinekasten stukgeslagen, waarna ze de juwelen weggristen uit de tentoonstelling 'Art Deco'. Het museum aan het Koningin Astridplein had sinds twee maanden een expositie over uitbundige diamantjuwelen uit deArtDeco-periodevan 1920tot 1939. Een deel van de exem plaren kwam uit privé-verzamelingen en werd voor het eerst getoond. ANP BANGKOK - Een miniscuul stukje glas van een Thaise tem pel is teruggestuurd door een Duitse toerist die het als souve nir mee naar huis had genomen, omdat het fragment hem on geluk zou bezorgen. In een brief bood de Duitser zijn excuses aan en beloofde een donatie te maken aan de tempel. De toerist vond het stukje glas bij de boeddhatempel Wat Phra Kaew. „Of het een vloek draagt, weet ik niet, maar er is iets bovennatuurlijks gebeurd. Ik heb alleen nog maar onge luk gekend, zowel in mijn privéleven als zakelijk", schreef de man volgens de Thaise krant Thairath. ANP/AFP LONDEN - De Britse rockzanger Mick Jagger heeft eindelijk een gaatje in zijn drukke agenda gevonden om bij koningin Elizabeth een onderscheiding te komen ophalen. Jagger (60) wordt op 10 december tot ridder geslagen vanwege zijn ver diensten in de muziek, meldde Buckingham Palace. De plech tigheid vindt anderhalf jaar na de aankondiging van Jaggers verheffing tot Sir Mick plaats. Jagger schoffeerde de koningin vorig jaar door te melden dat de wereldtournee Forty Licks belangrijker was dan een af spraak op Buckingham Palace. ANP ROME - Een rechtbank in Italië die vorige maand landelijk beroering veroorzaakte door een school op te dragen kruis beelden van de muur te verwijderen, heeft die beslissing za terdag ingetrokken. Een rechter in L'Aquila gaf in oktober een radicale moslim ge lijk, die een rechtszaak had aangespannen over de aanwezig heid van kruisbeelden in de kleuterschool van zijn kinderen. Rechter Mario Montanaro gelastte de school in het naburige Ofena alle crucifixen van de muren te halen. De uitspraak leidde tot een storm van protest van politici, kerkleiders en gematigde moslims. Zaterdag verklaarde de rechtbank zich bij nader inzien niet bevoegd om de verwijde ring van crucifixen uit de klas te gelasten. ANP/RTR LONDEN - Een dieet van vlees of gevogelte met verse blade ren, noten en fruit, vergezeld van water. Dat is volgens onder zoekers het voedsel waarop de mens het beste gedijt. Onder zoekers van verscheidene Europese universiteiten baseren die conclusie op de theorie dat de oermens geen last had van allerlei ziektes. Het dieet van de mens in het vroegste stadium van zijn be staan zou het beste zijn, omdat dat voedsel de basis was voor de evolutie van de mens. Volgens de wetenschappers richt mo dern voedsel net zoveel schade aan, als wanneer een benzine auto wordt volgetankt met diesel. ANP ambtenaren niet kunnen over tuigen. „Wij willen een signaal afgeven", zegt een in Parijs ge stationeerde diplomaat, alsof hij dagelijks dit soort zinnen produceert. Frankrijk, dat een vooraan staande rol in de wereldpolitiek pretendeert te spelen, heeft met zijn 9293 diplomaten op de Ver enigde Staten na het grootste netwerk van diplomatiek perso neel ter wereld. GPD van onze redactie buitenland BAGDAD - Aanslagen op de door de Verenigde Staten aan gevoerde coalitietroepen en hun bondgenoten in Irak hebben no vember tot de bloedigste maand sinds het begin van de oorlog ge maakt. Dat heeft luitenant-generaal Ricardo Sanchez, de opperbevelhebber van de Ame rikaanse troepen in Irak, ge zegd. Het oude record had de ma^and maart. Tussen het begin van de oorlog op 20 maart en het eind van die maand vonden 65 Ame rikanen en 26 Britten de dood, zij het niet allemaal door ge vechtshandelingen. In november kwamen 98 mili tairen van de coalitie om het le ven. Volgens Sanchez is het gemiddelde aantal schermutse lingen per dag met opstandelin gen de laatste week wel afgenomen. Zeven agenten van de Spaanse nationale inlichtingendienst CNI zijn zaterdagavond ten zui den van Bagdad gedood toen hun konvooi werd aangevallen. Zij waren met z'n achten in twee auto's op de terugweg van een missie, toen ze werden bestookt met vuurwapens en raketgrana ten. Dezelfde avond kwamen ook twee Japanners bij een aanslag om het leven. Bij de stad Tikrit in het noorden van Irak openden onbekenden het vuur op hun au to. Ook hun Iraakse chauffeur werd gedood. De buitenlandse slachtoffers waren diplomaten. Japan heeft na de aanslag laten weten niet van zijn voornemen af te stappen een bijdrage te le veren aan de wederopbouw van Irak. Volgens Japanse media heeft de regering al besloten mi litairen te sturen naar het zui den van Irak, ondanks een drei gement van Al Qaeda. Het ter reurnetwerk zou hebben ge dreigd Japanse doelen aan te vallen als Tokio troepen naar Irak stuurt. Tikrit, de geboortestad van Saddam Hoessein, was dit weekeinde het toneel van nog meer geweld tegen buitenlan ders. Gisteren werden twee Zuid-Koreanen doodgeschoten die als elektriciën voor een Amerikaanse firma werkten. Ook een Colombiaanse burger, die werkte voor de Amerikaans- Britse coalitie, is dit weekeinde in Irak doodgeschoten. Onder de Amerikanen zijn zaterdag ook doden gevallen door een hinderlaag. Twee militairen kwamen om het leven toen hun konvooi bij Ramadi werd be stookt. EFE/RTR/AFP/DPA van onze redactie buitenland TBILISI - Het parlement van Georgië heeft gisteren Tedo Dzjaparidze gekozen tot nieu we minister van Buitenlandse Zaken. De 57-jarige Dzjaparid ze heeft de post al eerder be kleed en is ook ambassadeur in Washington geweest. De Georgische minister David Tevzadze van Defensie probeer de zaterdag geruchten te ontze nuwen dat militairen die onte vreden zijn over het gedwongen aftreden van president Sjevard- nadze zouden willen muiten. Tevzadze zei nagenoeg alle le- gerbases te hebben bezocht. Hij voegde er echter aan toe dat de situatie in de semi-autonome regio Adzjarië anders ligt. „Er zijn daar verschillende com mandanten. Sommigen zijn blij anderen niet." De leiding van Adzjarië weigert het nieuwe ge zag in Tbilisi te erkennen. Tev zadze zei niet te verwachten dat legereenheden in Adzjarië de regio willen afscheiden van Ge orgië. De minister zei verder dat hij zijn handelingen coördineert met 'de waarnemend bevelheb ber', waarmee hij verwees naar Boerdzjanadze, die optreedt als waarnemend president tot de verkiezingen in januari. Eduard Sjevardnadze vermoedt dat de Verenigde Staten een rol hebben gespeeld in de ontwik kelingen in Georgië van de afge lopen weken. De 75-jarige Sjevardnadze zei dat in een in terview met het persbureau DPA. De oud-president stelde dat hij voor het zover buiten landse bemoeienis met de ge- beurtenisssen in Georgië betreft niet over de VS in zijn totaliteit kan spreken.AFP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7