Liberalen hakken in WW PZC PZC Dierenbescherming beticht van financiering van radicale acties Vice-premier Zalm richt zijn pijlen op islamitische scholen 'vd A-kamerlid: mrgemeesters -iansprakelijk oor LPG-ramp ^anpak drugs ipeurtocht naar eezeilers blijft onder resultaat VVD-kamerlid De Vries pleit voor Duits model Sinterklaas dit jaar in minder gulle bui Sollicitatieplicht voor oudere werknemers. Ook voor u? Dierenpartij verkiesbaar voor EP Vrouw Heemstede blijkt vermoord Inbreker komt graag terug Oudste man Nederland 107 jaar Benzinebende stal 670 liter 1 december 1953 GroenLinks speelt voor Robin Hood maandag 1 december 2003 LPHEN AAN DEN RIJN - ^irgemeesters kunnen worden ilrvolgd voor doodslag als zich Innen hun gemeenten een 'imp voordoet met een LPG- mkstation dat te dicht bij oonhuizen staat. Dat zegt vdA-kamerlid Wolfsen in het jdschrift P+ dat vandaag ver- 2ïhijnt. '.et gaat om de ruim tweehon- erd LPG-stations die niet meer an de nieuwe veiligheidsnor- len van de overheid voldoen, oordat ze binnen een straal van P meter van woonhuizen staan. ,'e overheid heeft in verband bet de scherpere veiligheidsei- in een grote saneringsoperatie K gang gezet die er voor moet óprgen dat de stations de ko tende drie jaar verdwijnen, j tocht zich in de tussenliggende eriode een ramp met een van keze pompen voordoen, dan unnen de inmiddels voor het »°.sico gewaarschuwde burge- leesters hiervoor volgens Wolf- 'Sn worden vervolgd. ,,Dat is de epnsequentie van een uitspraak an het Europese Hof voor de echten van de Mens", aldus de 7arlementariër. tie uitspraak vloeide voort uit a&n ramp in Turkije waarbij ffaee burgemeesters, ondanks 'aarschuwingen voor ontplof- ngen van afvalgassen, toch een krottenwijk gedoogden naast k?n vuilnisbelt bij Istanbul. In 993 veroorzaakte een explosie »n aardverschuiving met 39 „oden als gevolg. ANP ^ERKEL-ENSCHOT - Minis- :r Donner van Justitie neemt laatregelen legen de xtc-fabri- ige en het drugstoerisme in rabant. lonner vindt dat de Brabantse gemeenten daar veel te weinig ;gen doen. De minister zei za- -jrdag op een CD A-partij bij enkomst in Berkel-Enschot innenkort met maatregelen te omen. Donner verzet zich te en het plan voor een Tilburgse Mrafkamer in de rechtbank van reda. Veiligheidsbeleid moet je niet .leen op je eigen stad concen- eren." GPD EN HELDER - De speurtocht aar twee Nederlandse zeezei- 'rs op de Atlantische Oceaan is }t zaterdagavond zonder resul- ^at gebleven. Hein Bart en Jan aap Toxopeus uit Hellevoet- juis gelden sinds 3 november, ien zij bij de Portugese eilan dgroep de Azoren voeren, als irmist. e Koninklijke Marine zocht :ijdag met een Orion-patrouil- vliegtuig het gebied af waar de ailers worden vermoed, ruim •30 kilometer ten westen van de gidwestelijkste punt van troot-Brittannië. De marine lesloot tot de hulp, omdat de trion toch naar Nederland te- Hg moest vliegen, aldus een ^oordvoerder van de kust- _acht zaterdagavond. en vrachtschip beweerde deze „^eek nog radiocontact met het .cht te hebben gehad in het be- uste gebied. Die melding bood w» marine enige houvast voor de .ogelijke locatie van de zeilers, heelde de zegsman. Naar aanlei- mg van het contact vloog ook *n toestel van de Britse krijgs macht over de plek. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De WD wil de duur van de WW-uitkering fors bekorten. Tweede-Kamerlid De Vries zal minister De Geus van Sociale Zaken oproepen te on derzoeken of de maximale duur omlaag kan van vijf jaar naar achttien maanden, zoals in Duitsland. „Het is belangrijk werklozen te prikkelen snel weer aan het werk te gaan. Daar past geen ja renlange WW-uitkering bijal dus De Vries. Eerder al gaf WD-minister Zalm van Finan ciën te kennen dat het kabinet in 2004 mogelijk zal besluiten de WW uit te kleden. De Geus pre senteert volgend jaar plannen voor herziening van de WW. De Vries zal de bewindsman woensdag tijdens de begro tingsbehandeling Sociale Za ken oproepen fors in te grij pen. „Dat moet nog deze kabi netsperiode." Het CDA is fel ge kant tegen beperking van de WW-duur. Ook wil De Vries dat De Geus de ontslagbescherming gaat inper ken. Mensen die gedwongen op straat worden gezet, krijgen volgens de zogenoemde kanton- rechtersformule een aantal maandsalarissen mee gelijk aan het aantal dienstjaren. „Het is voor werkgevers nu veel te duur om van mensen af te komen", vindt De Vries. Ze wil dat in de wet een maximum van twaalf maandsalarissen wordt vastge legd. Kroonjuweel Opmerkelijk is dat De Vries to taal niet warm loopt voor het 'kroonjuweel' van het CDA, de levensloopregeling. De regeling uit het regeerakkoord die spa ren voor allerlei vormen van verlof en deeltijdpensioen van af 1 januari 2004 mogelijk maakt, stelt volgens haar wei nig voor. Toch zal de WD-frac tie de levensloopregeling steu nen. De vakbonden CNV en FNV zien andere voorstellen van mi nister De Geus, die om de Ar beidstijdenwet aan de kaak te stellen, als een nieuwe aanval op het sociale beleid. Volgens De Geus zijn de geldende arbeids- en rusttijden niet meer van deze tijd. De werkgevers juichen zijn plannen daarentegen toe. Werknemers moeten in de toe komst zelf met hun baas bespre ken wanneer ze pauze hebben en hoe lang. Tenminste als mi nister De Geus zijn zin krijgt. De minister wil een eind maken aan de 'betuttelende' wetgeving over arbeidstijden. Ook zouden werknemers in goed overleg met de baas langer moeten kunnen werken als ze dat willenNu mo- gen werknemers wettelijk maximaal negen uur per dag werken en hebben ze recht op drie kwartier pauze. De huidige regels stammen volgens de mi nister uit een tijd dat werkne mers nog beschermd moesten worden. De vakbonden CNV en FNV reageren verbaasd op het voor stel van de minister. Volgens de bonden zitten er in de huidige wet genoeg mogelijkheden om flexibel met de arbeidstijden om te gaan. ANP/GPD AMSTERDAM - Ruben uit Amsterdam staat in De Bij enkorf met een doos Disney-poppen in zijn handen. Op de zaterdag voor pakjesavond is een recordaantal ca deautjes en andere boodschappen afgerekend met de pinpas. Interpay registreerde 5.685.517 transacties. Desondanks zullen de inkopen voor sinterklaas en kerst dit jaar minder uitbundig zijn. Veel huishoudens twijfe len of ze volgend jaar hun baan nog hebben en daarmee hun inkomen. Bijna eenderde van de consumenten stelt de aanschaf uit tot het laatste moment om met flinke kortingen in te slaan. Dat blijkt uit zaterdag gepubli ceerd onderzoek van de bureaus Q&A en ITM. Die heb ben gepeild dat een huishouden dit jaar 249 euro uit geeft aan Sinterklaascadeaus. Vorig jaar was dat 313 euro. De populariteit van de goedheiligman holt achter uit. Vorig jaar vierden nog zeven van de tien huishou- doorTheo Haerkens DEN HAAG - De Dierenbe scherming onderzoekt beschul digingen dat de organisatie in het verleden radicale acties van het Dierenbevrijdingsfront heeft gefinancierd en dat mede werkers aan die acties meede den. De Dierenbescherming, die doorgaat voor nogal braaf, is ontdaan over de beschuldigin gen en vindt dat haar onrecht wordt aangedaan. Volgens Henny Velthorst, een van de oprichtsters van het Die renbevrijdingsfront (DBF), financierden plaatselijke afde lingen van de Dierenbescher ming in de jaren tachtig 60 tot 7 0 procent van het budget van DBF. Eén keer zou zelfs een boete van 18.000 gulden zo zijn betaald. Velthorst doet de be schuldigingen in NRC-Han- delsblad van zaterdag. Twee DBF-leden zouden zelfs in het bestuur van de Dierenbescher ming zitting hebben gehad. Velthorst was niet bereikbaar voor nader commentaar. Wijnand van de Giessen, sinds tweeënhalf jaar directeur van de Dierenbescherming, wijst fi nanciering en deelname aan ac ties van de dierenbevrijders af. „Hartstikke fout, daar willen we niets mee te maken hebben." Hoewel Van de Giessen de be schuldigingen 'dun' vindt -lang geleden, en er worden geen na men genoemd- wil hij uitzoeken of er toch iets van waar is. „Der gelijke betalingen zijn nu ondenkbaar." De Dierenbe scherming werkt sinds twee jaar volgens de eisen van het Cen traal Bureau Fondsenwerving, het goede-doelenkeurmerk, dat een degelijke financiële admini stratie eist. Geen idee Penningmeester en aanstaand voorzitter R. Buddenberg zegt geen idee te hebben waar hij moet zoeken. „Als je zulke din gen beweert, moet je met feiten komen. We hebben 128 afdelin gen en 10.000 vrijwilligers. Be stuurders uit die tijd zijn er waarschijnlijk niet meer, want die worden voor vijf jaar geko zen, met hoogstens één of twee keer een herverkiezing. Bovendien hoeven organisaties hun administratie maar vijf jaar te bewaren. Ik geloof er niet in. Maar ik vind het veel belangrijker dat het nu niet voorkomt. Als dat het geval zou zijn, volgen harde maatrege len." GPD Advertentie SZW.nl Dan weet u het snel HüU JIJ VAN V door Hans van Soest VELDHOVEN - Vice-premier Gerrit Zalm wil dat er geen nieuwe islamitische scholen meer bij komen. Volgens hem kan er een stop komen binnen de huidige wet, zonder de vrijheid van onderwijs aan te tasten. Zalm zei dat zaterdag op een congres van zijn eigen partij de VVD. „Islamitische scholen zijn slecht voor de integratie", aldus Zalm. De WD wil de scholen daarom aanpakken, maar vindt daarbij regeringspartner CDA op zijn weg die dat in strijd vindt met de grondwet. „De eni ge reactie van het CDA op dit le vensgrote probleem is artikel 23, artikel 23, artikel 23", schamperde de WD-leider. Volgens hem is dat echter niet nodig. Islamitische scholen hebben over het algemeen veel leerlingen met een taalachter stand. Daarom kunnen ze bin nen de wet worden aangepakt. Zalm: „De overheid moet ervoor zorgen dat er niet nog meer ach- terstandsscholen komen. Wie een bijzondere school wil op richten, moet nu al eerst aanto nen voor welke kinderen het be doeld is. Daarbij moet worden aangegeven wat de taalachter stand is van de beoogde leer lingen. We kunnen binnen de huidige wet eisen dat een nieu we school zich niet mag richten op louter achterstandsleerlin gen." Dergelijke eisen kunnen niet worden gesteld aan openbaar onderwijs, omdat dat wettelijk overal moet worden aangebo den. Wel aan bijzonder (of reli gieus) onderwijs zoals islamiti sche scholen. „Bestaande islamscholen kunnen we niet AMSTERDAM - De Partij voor de Dieren neemt deel aan de Europese verkiezingen volgend jaar juni. Dat hebben de le den gisteren in Amsterdam op het eerste congres van de partij besloten. Bij de Tweede-Kamerverkiezingen in januari haal de de PvdD net geen zetel. Europese wetgeving op het gebied van dierenwelzijn is voor verbetering vatbaar, meent de partij, die vorig jaar oktober werd opgericht. Ze denkt onder meer aan de langeafstand- transporten van levend vee of het onverdoofd castreren van biggetjes. De PvdD behaalde bij de Tweede-Kamerverkiezin gen bijna 50.000 stemmen. ANP HEEMSTEDE - De 18-jarige vrouw, die twee weken geleden dood werd aangetroffen in Heemstede, blijkt te zijn ver moord. Dat heeft de politie zaterdag gemeld. Uit rouwadver tenties in de plaatselijke media bleek eerder dat het slachtof fer Maite Middelkoop is, dochter van Tweede-Kamerlid Francine Giskes van D66. De politie vond het lichaam van de vrouw op 15 november in een woning aan de Heemsteedse Dreef. Er bestond lang onze kerheid over de doodsoorzaak. In verband met het onderzoek worden er verder geen mededelingen gedaan. ANP AMSTERDAM - Inbrekers blijken vaak na een bezoek aan een woning nog eens terug te komen. De inbreker komt een aantal weken later de nieuw aangeschafte waar van het ver zekeringsgeld ook nog even ophalen. De politie in Amsterdam heeft sinds vorig jaar vijftien adviseurs voor inbraakpreven tie die burgers de mores van het dievengilde onder de aan dacht brengen. Inbrekers lopen bij een tweede bezoek minder risico, doordat de woning inmiddels bekend terrein is. Inbrekers blijken vrij wel altijd het makkelijkst toegankelijke huis uit te zoeken. ANP ERMELO - De oudste mannelijke inwoner van Nederland, de in Ermelo woonachtige Henri Timmermans, is gisteren 107 jaar geworden. Dat heeft een medewerkster van het verzor gingstehuis waarin hij woont gisteren gemeld. De hoogbejaarde woont in verzorgingstehuis De Dillenburg in Ermelomaar hij woonde tot vier jaar geleden nog zelfstan dig. Volgens een medewerkster van het tehuis viert Timmer mans zijn verjaardag vandaag in kleine kring. Hendrikje (Hennie) van Andel-Schippers uit Hoogeveen is de oudste inwoonster van Nederland en ook de oudste vrouw van Europa. Zij werd eind juni 113 jaar. ANP D AARLE - Een pomphouder uit het Overijsselse Daarle is za terdag opgelicht doordat er met vervalste tankpasjes op één dag tenminste 670 liter is getankt. De politie heeft zes ver dachten aangehouden, die met twee auto's hun slag sloegen. Enkele passanten kregen zaterdagavond argwaan toen zij drie inzittenden een aantal jerrycans zagen vullen. De pomphouder ontdekte dat er voor 90 euro diesel was getankt en dat er was afgerekend met een vals tankpasje. Hij ontdekte toen ook dat er eerder op de dag al 580 liter benzine was be taald met valse pasjes. De strop voor het tankstation in Daarle bedraagt zo'n 750 euro. ANP dens Sinterklaas, dit jaar net de helft. Voor kinderen staat Lego nog steeds nummer één op het verlanglijstje, gevolgd door Nintendo en Barbie. Volwassenen houden het op cd's en dvd's en hebben verder boeken en geurtjes bovenaan staan. De uitgaven voor kerst, van boom tot diner, komen gemiddeld uit op 344 euro tegen 453 euro vorig jaar. Er wordt vooral bezuinigd op cadeaus en kle ding. foto Olaf Kraak/ANP DEN HAAG - GroenLinks wil dat de hoge inkomens, vanaf vier keer modaal of 100.000 eu ro, eenmalig 500 euro extra be lasting, de zogenoemde Robin- Hoodheffing, betalen voor de minima omdat de verschillen tussen rijk en arm in 2004 on aanvaardbaar groot worden. Kamerlid Van Gent zal de hef fing als voorstel indienen in het Kamerdebat over de begroting van Sociale Zaken en Werkgele genheid. Van Gent betoogde gis teren na analyse van de huis houdboekjes van zeven gezin nen dat de koopkrachtplaatjes van minister De Geus niet deu gen. Zij voorziet een koop krachtverlies tot 25 procent voor minima, chronische zie ken, huurders en ouderen. Van Gent verwijst naar het na jaarsakkoord waarin zou staan dat grote bedrijven een extra- tje voor de minima gaan verzor gen. Zij vraagt zich af wat Bal kenende en De Geus zich daar bij voorstellen: „Moet Philips 50.000 stofzuigers beschikbaar stellen ANP VLECHTENKNIPPER - Na de kuitenprikker en inktgooi- er maakt nu de vlechtenknip- per de straten van Den Haag onveilig. Drie meisjes werden de laastste dagen het slachtof fer van deze figuur. De man knipt in een drukke menigte de vlechten af, en verdwijnt daarna spoorloos. De politie raadt meisjes aan hun vlech ten onder hun mantel te ver bergen of het haar op te steken. BRUG - In de Middelburgse gemeenteraad is een bewogen debat gevoerd over de Heren gracht. De bedoeling was dat er gesproken zou worden over een brug over dit water, maar toen desbetreffend punt ter sprake kwam, werd er onverwacht een tweede voor stel ingebracht: voor demping van de watergang. Grootste beweegreden voor demping: dat zou 'slechts' 72.000 gulden kosten, waar het prijskaartje voor een brug dicht bij een ton ligt. CHURCHILL - Winston Chur chill vierde zijn 79e verjaar dag. Uit de hele wereld ar riveerden gelukwensen in Downing Street. In het parle ment lieten ook Engelse socia listen, altijd felle tegenstan ders van Chui-chill, zich niet onbetuigd: ook zij feliciteer den 'staatsvijand nummer aanpakken, maar het is een be gin als er geen nieuwe meer bij komen", vindt Zalm. „Wie een nieuwe bijzondere school wil stichten, moet voortaan zorgen dat er ook andere kinderen op zitten dan louter met een cultu rele- of taalachterstand." Het CDA is niet onder de indruk van de uitlatingen van Zalm. Volgens het CDA is het merk waardig dat Zalm het achter standenbeleid wil gebruiken om islamitisch onderwijs aan te pakken. „Uit niets blijkt dat is lamitische scholen gemiddeld beter of slechter presteren dan andere scholen", aldus De Vries. „Het is bij dit soort discussies altijd goed om uit te gaan van de feiten, niet van allerlei aanna mes." De Vries vraagt zich dan ook af welk probleem de WD nu eigenlijk oplossen. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek DBosscher (adjunct) - A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax: (0118)493009 E-mail. redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail- redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Internet: www pzc nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstilden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand 19,45 per kwartaal 56.60 per jaar: 217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag;€ 1.20 zaterdag 1.70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113)315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114)372771 lnternet:www.pzc,nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-eoneern, De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vooron- ze (abonnementen )admi nislratiu en oin u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselec teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda Behoort tot UJGCJEflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3