Nachtlampen in kassen Rilland Moeder en zoon gewond bij brand in Middelburg Zonnehoeve wapen in strijd tegen de ondergang Sieldpunt gehinderd _joor eigen succes yerkeersorgaan zoekt Oplossing gevaar loor mestoverslag Aly Wisse zakt naar onverkiesbare plaats voor Europarlement zll Overheden onder voorwaarden akkoord met assimilatie-belichting Zesduizend euro voor Cambodja Weekend in teken van modelspoor Vogelbeurs Terhoolse derde in kennisquiz Kind aangereden in Goes Statenfractie vreest voor rijkssteun Amok in café in Breskens Automobilist kneust ribben Drankrijders voor de rechter Man gewond bij vechtpartij €45,- maandag 1 december 2003 nii por Rinus Antonisse 3DDELBURG Het ministerie in Landbouw, Natuur en oedselkvvaliteit (LNV) en het agelijks provinciebestuur jan akkoord met gebruik van jgenaamde assimilatie-be- chting door glastuinbouwbe- rijf AgroCare bij Rilland. Van at 's nachts nabootsen van de >n worden geen ernstige nade- n voor de natuur in de nabije osterschelde verwacht. ij assimilatie-belichting wor- m als het donker is lampen met 0 .Ul?n bepaald kleurenspectrum arni^egepast, om zo een dagsituatie d te roepen. Dat bevordert de dag-oei van de planten. Het is een an ceeds meer door tuinders toe- nsliepast middel om de productie R.l verhogen. Het bedrijf heeft voor gebruik van de methode een lichtplan ingediend. Dat is positief beoor deeld door het ministerie en de provincie. Gebruik van het licht binnen een afstand van 500 me ter van de Oosterschelde is niet toegestaan. Dat is volgens mi nisterie en provincie ook niet aan de orde. AgroCare wordt wel verplicht om de zijdelingse uitstraling van het licht met 95 procent te verminderen en moet de kassen daarom voorzien van schermen. Om de lichtuitstraling naar bo ven te beperken, worden specia le lampen en armaturen (diepte- stralers) voorgeschreven. Zonsopgang Tussen 1 mei en 1 september is het inzetten van de assimilatie belichting niet toegestaan. In de oor Harold de Puysseleijr [IDDELBURG - Het januari it jaar ingestelde Meldpunt erkeersveiligheid heeft last an het eigen succes. Maande lijks komen er gemiddeld zo'n ^tjftig meldingen van verkeers- nveilige situaties binnen op NEiet meldpunt. :K' ie hoeveelheid maakt het vol- 2ns coördinator Haye Osinga ioeilijk de verwerking van de seldingen bij te benen. Na een iek van 292 meldingen in de Stafirste maand en ruim 100 mel- ng ing'en in de tweede is het aantal Dm u gestabiliseerd. Opvallend ïel klachten komen binnen uit heeuws-Vlaanderen, een gege- waar Osinga geen verkla- voor heeft. Relatief veel iensen klagen over hardrijders i dan vooral in dei*tig- en zes- g-kilometerzon es liggiet Zeeuwse meldpunt krijgt in maergelijking met bijvoorbeeld s ve provincie Friesland, waar isgn soortgelijk project al langer •<t oor Harold de Puysseleijr infc sseERNEUZEN - Het Regionaal bourgaan Verkeersveiligheid Zee lt <ind (ROVZ) wil in overleg met e koepelorganisatie van mest- infeveranciers een oplossing vin- voor de gevaarlijke situa- tijdens de overslag van best. andbouwers worden door gro- vrachtwagens voorzien van voor hun land. Om dit te doen, gaan de vracht wagens vaak bij de akker waar de mest moeten afleveren op et fietspad staan en pompen de lest over in containers. die situatie zijn fietsers edwongen de weg op te gaan, etgeen tot gevaarlijke ver- eerssituaties kan leiden, j ovendien zijn de fietspaden jfjiet gebouwd op zulke zware rachtwagens, zodat regelma- g schade wordt veroorzaakt, Idus Martin Huysse van het ovz. We denken zelf aan het invoe ren van spelregels naar voor beeld van de campagne Modder op de weg", vertelt Huysse. „Het belangrijkste is verder, ervoor te zorgen dat de vrachtwagens niet langer op het fietspad par keren om de mest over te pom pen. Misschien is dat mogelijk door platen zoals ze die ook in de bouw gebruiken op het land te leggen zodat de vrachtwagen daar wel kan staan. Een andere mogelijkheid is, de vrachtwa gen toch op de weg te laten staan, en de slang die gebruikt wordt voor het overpompen van de mest overrijdbaar te ma ken." Cumela De nieuwe campagne moet in de loop van het volgend jaar van start gaan, tijdens de periodes dat de boeren hun mest uitrij den op het land. In de loop van deze maand heeft het ROVZ een gesprek met vertegenwoordi gers van Cumela, de belangen behartiger van onder andere de mestleveranciers. periode daarbuiten mag de be lichting pas na middernacht worden aangezet, tot zonsop gang. Door het inbouwen van voorwaarden worden de gevol gen voor het natuurgebied Oos terschelde tot een minimum beperkt, menen ministerie en provincie. Tegen het lichtplan van het be drijf zijn verschillende bezwa ren ingediend, waarin onder meer wordt gewezen op de na delige effecten van het doorbre ken van de nachtelijke duister nis op de natuur (met name op de vogels en vleermuizen, maar ook op de mens). De bezwaren loopt, veel meer meldingen. In Friesland bedraagt het aantal meldingen ongeveer driehon derd per jaar. De meldingen komen binnen via 0800-VERKEER en worden via de politie doorgeloodst naar Osinga. Die neemt vervolgens contact op met de betrokken wegbeheerder, of in sommige gevallen met de politie. Daarna is het aan hen om eventueel stappen te ondernemen. Inmiddels zijn ongeveer 250 van de in totaal zeshonderd meldin gen op deze manier afgehan deld. De lawine aan meldingen in de beginfase heeft ervoor gezord dat de verwerking in het begin wat langer duurde. Nu lukt het steeds beter te voldoen aan de vooraf gemaakte afspraken. Die luiden dat kleine aanpassingen (zoals het trekken van strepen of het snoeien van bomen of strui ken) binnen een week afgehan deld moeten worden en inge wikkelder zaken binnen zes weken. De brandweer kon pas met het blussen van de uitslaande brand in de Spinhuisweg beginnen, toen de monteur van Delta de gasleiding had dichtgedraaid. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bij een uit slaande brand in een woning aan de Spinhuisweg in Middel burg zijn zaterdagochtend twee mensen gewond geraakt. Een jongetje mocht na behandeling het ziekenhuis verlaten. Zijn moeder was ernstiger gewond. Ze hield nek- en rugklachten over aan een sprong uit een raam. De woning is volledig uit gebrand. De brand ontstond iets voor half tien. De oorzaak is nog niet be kend. Wel is duidelijk dat het vuur begon in de meterkast. De gasmeter in het huis is volgens de brandweer twee weken gele den vervangen. De brandweer vermoedt een verband tussen de reparatie en de brand, maar kon dit weekeinde nog niets met ze kerheid zeggen. De politie doet nog onderzoek. Toen de brand uitbrak, waren vier personen in het huis aanwe zig: twee maïinen, de vrouw en het jongetje. De vrouw sprong door een raam naar buiten om aan de vlammen te ontsnappen. Ze raakte gewond en is samen met haar zoon naar het zieken huis gebracht. De vrouw was er ernstiger aan toe dan het kind. Die mocht het ziekenhuis al snel verlaten. De twee andere aan wezigen, twee mannen, bleven ongedeerd. Zij zijn bij familie of vrienden opgevangen. Het blussen werd bemoeilijkt doordat de brandweer moest wachten tot een monteur van Delta de hoofdgasleiding had afgesloten. De monteur arri veerde een uur nadat de brand begon. Tot die tijd konden de grote vlammen die uit de gasme ter kwamen niet worden ge blust. Toen de gasmeter uiteindelijk was dicht gedraaid, was het vuur meteen uit. De felheid van de brand bemoeilijkte boven dien het bluswerk aan de bin nenkant van het huis. De trap was weggebrand, zodat de brandweerlieden de bovenste verdiepingen niet konden berei ken. Om elf uur was het vuur onder controle, het nablussen duurde tot één uur 's middags. Officier van dienst, D. te Paske, van de stadsgewestelijke brandweer schat de totale schade op twee honderdvijftigduizend euro: vijftigduizend voor de inboedel en tweehonderdduizend euro voor het huis zelf. „Dat is total loss, om het in autotermen te zeggen. Het huis moet helemaal opnieuw worden opgebouwd. De twee woningen naast het uit gebrande huis liepen rook- en waterschade op. Bovendien zat er een gat in het dak van de hui zen, doordat het vuur zich onder de dakpannen verplaatste. worden verworpen. De provin cie ziet toe op naleving van de voorwaarden (met speciale meetapp aratuur) In de bezwaren wordt erop ge wezen dat AgroCare in het ver leden bepaalde regels heeft overtreden, vooral wat betreft het gebruik van verlichting in de nacht. Ministerie en provin cie zijn daarvan op de hoogte. De provincie heeft het bedrijf daarop aangesproken. Over strafrechtelijke gevolgen be slist het openbaar ministerie (de officier van justitie). Saillant detail in deze is dat het bedrijf is genomineerd voor de Nationale Tuinbouw Ondernemersprijs, die begin januari wordt uitge reikt door minister Dekker van VROM. Eén van de overwegin gen van de jury: „De onderne mers staan voortdurend in contact met de omgeving waarin zij werken, zijn (teelt) technisch innovatief, klantge richt en hechten veel belang aan een goed personeelsbe leid." OOSTKAPELLE - De Rotary- club Walcheren heeft zaterdag zesduizend euro opgehaald voor een onderwijsproject in Cam bodja. Het geld werd bij elkaar gebracht op een veiling van spullen en diensten die door de leden gratis beschikbaar waren gesteld. Er werden 95 stukken geveild. „Het is veel meer dan we ver wacht hadden", zegt Liesbeth van Bouwdijk. „We waren uit gegaan van een bedrag tussen de 3500 en 4000 euro. Er is ont zettend leuk geboden." De op brengst van de veiling gaat naar het Sok-Sabay-eentrum in de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh. Dat is een centrum voor mishandelde en misbruikte meisjes. De meisjes worden er opgevangen en krijgen er een opleiding. OOSTBURG - Modelspoorver eniging De Hondekop houdt op zaterdag 6 en zondag 7 decem ber een Modelspoorweekend met twee werkende banen: een gelijkstroombaan van 150 vier kante meter en een wissel stroombaan van 32 vierkante meter. De banen staan opgesteld in de showroom van Ford-garage Van de Ree op het industrieterrein in Oostburg. Tijdens de twee dagen vindt ook een uitgebreide ruilbeurs plaats. Beide dagen is de show room te bezoeken van 10.00 tot 17.00 uur. SLUISKIL - De Sluiskilse Vo gelvrienden houden zondag 6 december in zaal 't Meulengat een grote vogelbeurs. Tijdens deze bijeenkomst is er gelegenheid om vogels te kopen en te verkopen. Ook kunnen die ren geruild worden. Er is een vo gelopkoper aanwezig. De vo gelbeurs begint om 10.00 uur en duurt tot 12.30 uur. door Esme Soesman ZONNEMAIRE - Dat de Zon- nemairse Zonnehoeve tot Boerderij van hel Jaar 2003 is uitgeroepen, is méér dan een persoonlijke opsteker voor fa milie Van der Bijl. Het sterkt hen in hun strijd de landbouw voor ondergang te behoeden, zo bleek zaterdag bij de plaat sing van de bijbehorende ge velsteen. De Zonnehoeve zou makkelijk voor veel geld aan niet-agrari- ers kunnen worden verkocht. Maar dat zou betekenen dat er wederom een stukje landbouw verloren gaat. „Terwijl de landbouw voor het Nederland se landschap zo mooi is", ver woordt Anja van der Bijl het uiteindelijke doel waarin zij met haar man Gilles de tanden heeft gezet. Dat hun stekkie uitgerekend in het Jaar van de Boerderij tot mooiste werd uitverkoren, maakt het mogelijk extra aan dacht te vestigen op dat streven naar behoud. „Dit is een kroon op ons werk", aldus Van der Bijl. De verkiezing vond eerder dit jaar plaats. Zaterdag werd de bijbehorende gevelsteen ge plaatst door burgemeester As- selbergs en de Van der Bijl-kin- deren Mariëlle (25) en Martijn (27). Voorafgaand aan dit offi ciële moment was er een bij eenkomst in streek- en land bouwmuseum Goemanszorg in Dreischor. Oud-staatssecretaris van Cul tuur C. van Leeuwen schetste daar nog eens hoe moeilijk de beoordeling was geweest. Puur agrarische ondernemingen te genover boerenbedrijven die een moderne nevenactiviteit in hun bedrijfsvoering hebben geïntegreerd. Prachtige erven tegenover liefdevol gerestau reerde gebouwen. Desalniettemin was de uit komst van de verkiezing una niem. Verleden, heden en toe komst gaan bij de Zonnehoeve op voorbeeldige wijze hand in hand, oordeelde de jury. Naast vele origineel bewaard geble ven elementen als een bleek veld en veedrinkput kenmerkt de Zonnehoeve zich door zorg vuldig doorgevoerde aanpas singen. Zo is de oude wagen schuur ingericht met sanitaire voorzieningen bestemd voor de gasten van de landschapscam ping. Iets dat aan de buiten kant niet is te zien. Simpel is die aanpak in de praktijk niet, maakte voorzit ter G. Smallegange van de Boerderijenstichting Zeeland aan met een diaserie duidelijk. Eigenaren hebben een lange adem nodig en moeten een hoop geld kunnen en willen in vesteren. Hij pleitte dan ook onder meer voor het van toe passing maken van de landgoe- derenregeling op restauratie- behoeftige boerderijen. Een boer die zijn grond van de hand doet, buiten de benodig de hectaren die een landgoed omvat, kan het geld dat via de regeling vrijkomt gebruiken om zijn spulletje op te knap pen. Daarmee wordt ook van de afhankelijke relatie van - de zo traag werkende - Monu mentenzorg afgestapt. Burgemeester Asselbergs van Schouwen-Duiveland, en Mariëlle en Marti jn van der Bijl plaatsen de gevelsteen bij de Zonnehoeve in Zonnemaire die hoort bij het winnen van de titel Boederij van het jaar 2003. foto Marijke Folkertsma HULST - Tanja van Bellen uit Terhole is derde geworden bi; de finale van de landelijke Achmea Kennisquiz. De leerlinge van het vmbo van het Hulster Reynaertcollege vertegenwoor digde Zeeland. Gelderland werd tweede en Flevoland won de hoofdprijs, een studiefonds van maximaal 250.000 euro GOES - Een meisje van zeven jaar uit Goes is zaterdagoch tend gewond geraakt toen ze werd aangereden op de Van dei Siegelstraat. Ze had met een 31-jarige Goesse staan wachten om over te steken. Toen een rij auto's in de richting van de Dam was doorgereden, stak ze over en zag de auto van een 29- jarige bestuurdster uit Reimerswaal niet. Het kind is voor on derzoek naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes gebracht. VEERE - De Statenfractie van de Partij voor Zeeland (PvZ) vreest dat de provincie komende jaren kan fluiten naar rijks- geld voor het ontwikkelen van nieuwe plannen. Voorzitter M. Stoffels wil van het dagelijks provinciebestuur weten wat is gedaan om Zeeland in cle nieuwe nota Ruimte van minister Dekker (VROM) op de kaart te zetten. In vragen aan het be stuur maakt Stoffels duidelijk te twijfelen aan de lobby die is gepleegd. Hij is benieuwd of de 'gevestigde politieke partijen in het provinciaal bestuur' wel hun contacten met Den Haag hebben gebruikt. BRESKENS - Een 26-jarige Bressiaander is in de nacht van vrijdag op zaterdag tussen een uur en half twee in een café aan het Spuiplein in zijn woonplaats door een aantal personen in elkaar geslagen. De aanleiding was een conflict eerder die avond met een van hen. De twee kennen elkaar. De man liep bij de vechtpartij een gebroken neus en schaafwonden op. Eerder dezelfde nacht was er in het etablissement al onenig heid ontstaan. Een 21-jarige man uit Breskens kreeg tussen half een en een uur een vuistslag in zijn gezicht. De man liep door de drukte tegen een aantal personen op, waarna hij door een van hen in zijn gezicht werd geslagen. Hij liep hierbij een gezwollen gezicht en neusletsel op. BRUINISSE - Bij een aanrijding, zaterdagavond op de N59 bij Bruinisse, heeft een 72-jarige automobilist uit Rijnsburg enkele gekneusde ribben opgelopen. De man keerde zijn auto zonder voorrang te verlenen aan de hem achterop komende 26-jarige bestuurder uit Spijkenisse. De bejaarde man is naar het ziekenhuis gebracht. VLISSINGEN De politie heeft afgelopen weekeinde op ver schillende plaatsen op Walcheren zeven bestuurders aange^ houden die te diep in het glaasje hadden gekeken. Een 52-ja- rige Middelburger en een 50-jarige inwoner van de gemeente Veere kregen de zwaarste straf. Zij moesten hun rijbewijs in leveren en moeten zich voor de rechter verantwoorden. De Middelburger werd zaterdagochtend vroeg aangehouden in zijn woonplaats. Hij bleek vier keer teveel te hebben gedron ken. De automobilist uit Veere werd gistermiddag betrapt in Westkapelle. worden. Wisse realiseert zich dat. Toch is zij niet van plan een eigen campagne te voeren. Ze heeft zeker 18.000 voorkeurs stemmen nodig om er alsnog naar Brussel te gaan. „Ik ga voor de hele lijst, voor een goede uit slag voor de WD." Wisse, boerin en zelfstandig ad viseur plattelandsvernieuwing voor de gemeente Noord-Beve land, heeft de smaak van de po litiek te pakken gekregen. „Plaatselijk of provinciaal zal ik me niet kandidaat stellen, maar voor de Tweede Kamer, dat zou wel eens kunnen." De Europese verkiezingen zijn 10 juni volgend jaar. Jules Maaten, WD-fractievoorzitter in Brus sel, trekt de lijst voor de libera len. door Harmen van der Werf VELDHOVEN - Aly Wisse- Maat uit Colijnsplaat maakt nauwelijks nog kans in het Eu ropees Parlement te komen voor de VVD. Zij is twee plaatsen op de VVD-kandidatenlijst voor de Europese verkiezingen gezakt, van de zesde naar de achtste plek. Die is zo goed als onver kiesbaar. t De definitieve kandidatenlijst is zaterdag bekend gemaakt op de algemene ledenvergadering van de liberalen in Veldhoven. Voor het eerst mochten de 48.000 leden van de WD hun voorkeur uitspreken voor een kandidaat en zo de lijst samen stellen. Van hen brachten ruim 5900 een stem uit. Zij plaatsen twee mannelijke kandidaten - zittend Europar lementariër Jan Mulder en Han ten Broeke, oud-medewerker van minister Annemarie Jor- ritsma - hoger op de lijst, waar door Aly Wisse op acht terecht kwam. „Jan Mulder heeft nogal agres sief campagne gevoerd en is na tuurlijk vrij bekend als Euro parlementslid", analyseerde een ietwat teleurgestelde Aly Wisse. „En Han ten Broeke is vooral inhoudelij k sterk." Wisse is zelf ook het land ingetrokken om onder WD-leden aanhang te winnen. Zij waarderden vol gens haar dat zij 'gewone taal' spreekt, niet doorspekt met po litieke termen. „Dat heeft mij goed gedaan." De WD heeft momenteel zes ze tels in het Europese parlement. Op basis van de huidige opinie peilingen zullen dat er niet meer HENGSTDIJK - In een café in de Plevierstraat in Hengstdijk ontaarde gisterochtend rond half vier een woordenwisseling in een vechtpartij. Een bezoeker die andere aanwezigen gingen op de vuist. Een van hen raakte gewond. Toen de politie arriveerde had den de drie, een 21-jarige en een 26-jarige man uit Hulst en een 31-jarige Terneuzenaar, het pand al verlaten. Zij werden echter dezelfde nacht tussen kwart voor vier en vijf uur opge pakt. De 26-jarige Hulstenaar werd aangehouden in het zie kenhuis, omdat hij een ruit van het café had vernield en daarbij gewond was geraakt aan zijn hand. Advertentie APK KEURING VOOR SLECHTS VOORDELIG DOOR DE KEURING Voor een onafhankelijke APK Keuring van aulo bent u bij FJofile Tyrecenter aan hel juiste adres. Bij Profile f Tyrecenter kunt u altijd geheel vrijblijvend uw auto laten controleren. Hiermee bespaart u aanzienlijk op uw 1 onderhoudsbeurten. 3 PROFILE PASSIE TOT IN IEDER DETAIL ïJl ih KOLE - LUCTOR Tornouron, Ind.Torr. Hughorsluys, k Huilt, Ind.Torr Hogo Wog. Afrikowe Oostburg, Ind.Torr. Stomporshook, jghorsluys 2 Tol: 0115 - 61 39 81 -oniportwog 9 Tel: 0117 - 05 25 77

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37