Grote controle in Goese horeca Opnieuw maritiem schilder in Ambachtencentrum Goes !?VO wijst ouders in proef op veiliger vervoer kinderen tVAANBIEDING I VAN DE WEEK Alternatief plan voor Kapelse peuterspeelzalen s Golden Tulip Speuren naar reeën in bos Oostkapelle Tweemaal zoveel mensen als toegestaan in disco eïroenLinks vraagt om lekken bij speeleiland Eerste prijs voor Cool FM L*° bijColff! zeeuwse almanak Huisdieren BEVELANDEN/THOLEN NET 3 KILO VAN 3.98 NU maandag 1 december 2003 Z; Mieke van der Jaqt stiOES - De brandweer en de ge- iraeente Goes hebben vrijdag en ■raterdag een integrale veilig heidscontrole gehouden in 37 horecagelegenheden in de stad :bo in de dorpen van de gemeente nsoes. J. Brussé van de brand- stteer, die de operatie leidde, is mjiet ontevreden over de resulta- zes gevallen was er iets niet rjx orde en in vijf daarvan kon onmiddellijk worden opge- enst. In één horecagelegenheid mfaren meer dan twee keer het doegestane aantal mensen aan- ezig. Daar moest bestuurs- wang worden toegepast om de iensen eruit te krijgen." ewee teams, elk samengesteld 3it een bouwkundig inspecteur a^n de gemeente en een preven- tue-inspecteur van de brand- •ineer, gingen twee avonden ach- aireen in cafés, restaurants en Ssco's onverwacht op bezoek m te bekijken of de primaire pcoorschriften in de gebruiks in orde waren. Er 'erd gekeken naar nooduitgan- lfen, vluchtwegen en brandbare tersieringen. enrussé: ,,Dus niet naar de tech- vtische toestand van brandblus- iers en de aanwezigheid van verbandtrommels en dat soort zaken. We zijn eigenlijk overal hartelijk ontvangen. Waar iets niet deugde, kwam het in veel gevallen neer op onoplettend heid: stoelen die door klanten voor de nooduitgang worden gezet en in één geval brandbare vlaggetjes." De procedure is dat de inspec teurs bij een geconstateerde omissie de uitbater 30 minu ten de tijd geven om de zaak in orde te maken. In vijf gevallen kon dat dit weekeinde gebeu ren. ,,In de discobar waar teveel mensen binnen waren, hebben we bestuursdwang moeten toe passen. Dan komt de burge meester in actie, die zich het he le weekeinde beschikbaar heeft gehouden. We hebben de eige naar gedwongen geen mensen meer binnen te laten en alleen nog mensen naar buiten te laten gaan. Ik heb de indruk dat een dergelijke actie veel zoden aan de dijk zet in preventieve zin. Die geluiden hebben we vanuit de horeca zelf ook gehooi'd. Uit baters zullen bewuster naar de veiligheid kijken en klanten wellicht ook. Duidelijk is ook waar we als contoleurs en hand havers op moeten letten. Ik zie het als een zeer geslaagd pro ject." H. van der Kraan van de brandweer en M. Vanhonnnerig van de gemeente controleren de noodverlichting in Pubbles. foto Wi I lem M ieras Maritiem schilder Pieter Boer aan het werk in het Ambachtencentrum. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Hoogaarzen, veerbo ten, slepers, coasters, zeesche pen, rijnaken en duwbakken: als er water onder zit, heeft het de belangstelling van Pieter Boer uit Burgh. Hij mag dan veel plezier hebben gehad in zijn vakken optometrie en onder wijs, zijn jongensdroom om te gaan varen heeft hij na zijn pen sioen waargemaakt op linnen en papier. Sinds kort heeft hij het voorma lige afdelinkje van wijlen Jan Weststrate in het Ambachten- centrum in Goes betrokken. Op nieuw biedt het centrum een kijkje in de keuken van een ma ritiem schilder. „Piet schildert en ik ben van de verkoop", zegt zijn vrouw Greetje. Ze doen het samen zo als ze alles altijd samen hebben gedaan. Pieter Boer moest na ja ren onderwijs in de optometrie in Rotterdam, zijn baan opzeg gen omdat hij een longaandoe ning had gekregen van het vocht en de tocht in het schoolgebouw. „Toen zijn we maar voor onzelf begonnen, een brillenwinkel in Burgh-Haamstede. Van niks hebben we die samen opge bouwd", vertelt Greetje. „In Zeeland ben ik beter geworden, en Zeeuw", zegt de schilder, die op het laatst weer aan het werk kon aan de Hogeschool in Utrecht. Want al trekken de ha vens van Rotterdam nog altijd een beetje, Veere, Colijnsplaat en niet in de laatste plaats Vlissingen, leveren de meeste onderwerpen voor de oliever ven en aquarellen, die thuis op Schouwen hun definitieve vorm en een mooie lijst krijgen. Het echtpaar kwam een poos ge- MIDDELBURG - Radiomaker Theo Rietveld heeft op het ra dio- en televisiefestival Olon- air de eerste prijs gewonnen met zijn programma 'De voorlees- stoel'. Het programma wordt uitge zondenbij de Middelburgse om roep Cool FM. De prijs werd za terdag uitgereikt. Rietveld kreeg 2500 euro omdat hij het beste lokale radiopro gramma over voorlezen voor jonge kinderen maakte. Hij deelde de eerste plaats met Om roep Krijtland. Olon-air is een festival voor publieke lokale leden op aanraden van vrienden naar het Ambachtencentrum in Goes, speciaal voor de schilde rijen van Weststrate, die kort daarvoor plotseling was overle den. Dat was een teleurstelling maar uit contacten met de men sen van het centrum werd al snel het idee geboren om de vrijge komen ruimte te betrekken. We hebben er veel werk aan ge had, want onze voorganger had alle licht buitengesloten. We hebben geverfd en behangen, omroepen. In totaal werd zater dag in allerlei categorieën voor 20.000 euro aan prijzengeld uit gedeeld. Er waren verder geen Zeeuwse winnaars. De prijs is een initiatief van Olon, de Organisatie van Lokale Omroepen in Nederland en de Stichting Lezen. Door de prijs hopen de organisaties omroe pen aan te moedigen om meer aandacht te besteden aan voor lezen. Rietveld sleepte met het zelfde programma eerder al de prijs voor het beste program ma-idee in de wacht. Het pro gramma is iedere zaterdag en zondag te beluisteren. schoongemaakt en geklust en een paar weken geleden zijn de schilderijen opgehangen." Het zijn overigens niet alleen schilderijen die worden ver kocht; vooral de kaarten die er van gemaakt zijn vliegen mak kelijk over de toonbank. „Zo'n schilderij is natuurlijk niet goedkoop en veel mensen wil len toch graag wat meenemen. We hebben speciale mapjes met schilderijen van Piet, waar van de opbrengst voor Mis sion to Seafarers is. Zo promo ten we ook nog een beetje een goed doel", aldus de verkoop ster. Schilderen kan niet in de kleine ruimte, vinden ze allebei, maar aquarelleren wel. Het echtpaar staat uren te kletsen over de plekjes en de boten die Pieter Boer heeft uitgeschilderd. De haven van Vlissingen, die van Veere, een binnenvaartschip voor Terneuzen, een loodsboot op de Westerschelde, de Maas haven in Rotterdam: het zijn herkenbare plaatsen waaraan veel bezoekers hun eigen herin neringen hebben. In de winter is het Ambachten centrum in de Hollandsche Hoeve open op woensdagmid dag en zaterdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. Harold de Puysseleijr (ERNEUZEN - Verkeersveilig- speidsorganisatie 3VO in /eeeuws-Vlaanderen wil in het terestelijk deel van de streek dsn proefproject houden om te nereiken dat ouders hun kinde- iein veiliger in de auto vervoe- 3 lm. in dVO wil het experiment uit in het kader van Duur- t-.iam Veilig Verkeer in West- „Tenslot- is dat gebied een proef tuin voor dit soort experimen ten", legt Marijke Hemelsoet van 3VO Zeeuws-Vlaanderen uit. Uit ervaring weet ze, dat helaas nog altijd te veel mensen bij kleine ritjes, bijvoorbeeld van en naar school, hun kind niet in een kinderzitje vervoeren. 3VO wil betrapte overtreders daar om voor de keus stellen: een be keuring van veertig euro beta len, of in de voorlichtingsbus van de verkeersorganisatie een confronterende videoclip bekij ken, waar op te zien is wat er kan gebeuren bij een botsing als een klein kind los in de auto wordt vervoerd. Bewustmaking ,Het gaat ons niet zozeer om het uitdelen van de bekeuring, maar om de bewustmaking van een voor ons moeilijk bereikba re groep. Mensen die onze voor lichtingsavonden rond het thema 'Hart(d) voor je kind' be- zoeken, tonen interesse en we ten wel wat de gevaren zijn." 3VO heeft het idee al neergelegd bij het projectbureau Duur zaam Veilig Verkeer, dat inmid dels een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat heeft gestuurd met het verzoek het experiment te mogen houden. Nu kleven daar wel enige haken en ogen aan, want alleen het Openbaar Ministerie is bevoegd om (alternatieve) straffen te vorderen. 3VO hield het afgelopen jaar in Zeeuws-Vlaanderen tien voor lichtingsavonden over het veilig vervoer van kinderen in de auto. De bijeenkomsten werden door 310 mensen bezocht. In de rest van Zeeland zijn er boven de Westerschelde praktisch geen voorlichtingsavonden geweest. Daar is inmiddels verandering in gebracht, omdat er twee nieu we vrijwilligers gevonden zijn die bereid zijn de voorlichting te geven. Hemelsoet tenslotte, blijft van mening dat het vervoer van kinderen tot drie jaar in een goedgekeurd en geschikt bevei ligingsmiddel in de auto wette lijk verplicht gesteld moet wor den. Nu voorziet de wet daar niet in. OES - De fractie van Groen- inks in de gemeenteraad van wil dat om het speeleiland de Brede School in Ouvertu- hekken worden geplaatst. De actie heeft vragen gesteld aan set college over de veiligheid san het aan te leggen speelei- dind. ïi; ate fractie verklaart allereerst afg blij te zijn met de voorzie ing en stelt ook dat nu eenmaal F niet om alle waterpartijen hek ken kunnen worden gezet. Toch wil GroenLinks, naar aanlei ding van vragen van verontrus te ouders, weten wie verant woordelijk is als er iets gebeurt bij een speeltuin die helemaal is omgeven door water, zonder fy sieke afscheiding. Het eiland ligt in een omgeving die zich ontwikkelt als een kinderrijke buurt, bij een school met zo'n duizend leerlingen. Advertentie Griekse navel handsinaasappelen WESTDUIN KOUDEKERKE/VLISSINGEN j "50 meier van zee en strand" dj is nu helemaal klaar om U te ontvangen voor de meest )e uiteenlopende activiteiten. sr' Het nieuwe hotel - partijen - congresgedeelte is het optimale resultaat van gastgericht denken. De hoteldirectie vertaalde de wensen van de gasten in een aan Bouwbedrijf Flip.se BV te Koudekcrkc. Daarbij werd de lat zeer hoog gelegd en voor wat betreft de specifieke hoteldetails kwaliteit van afwerking hanteerden wij een zero tolerance beleid. De wijzigingen en aanvullende wensen tijdens de bouw werden o; door Bouwbedrijf Flipse BV en z'n onderaannemers op een Je bewonderingswaardige wijze geïnterpreteerd/geïmplementeerd. P' Een speciale pluim echter steken wij op de hoed van Jaco Pleijte, uitvoerder, en Huib Schot, projectleider, ie welke deze stressvolle klus met uiterste flexibiliteits- en klantgerichte mentaliteit hebben geklaard, v ld Hulde en dank daarvoor! Met gastvrije groet, E. J. P. Izeboud, Eigenaar Eef Izeboud jr. en Jules Izeboud, Directie Advertentie door Nadia Berkelder OOSTKAPELLE - In het hele bos is geen ree te zien. Toch moeten ze er zijn, want ze laten overal duidelijk zichbare spo ren achter. Een plukje haar, een keutel. Voor wie goed kijkt, is De Manteling bij Oost kapelle vol aanwijzingen. Het Zeeuws Biologisch Museum houdt er gedurende de tentoon stelling Reeënsprongen speciale speurtochten naar het kleine hert. Gids Maaike Boomstra zegt het maar vast van te voren, om te leurstelling te voorkomen. „De kans is erg klein dat we vandaag een ree zien. Ze zijn erg schuw. Damherten, die hier ook zitten, blijven staan als ze je zien, maar reeën schieten weg. In de winter zie je ze al helemaal niet vaak lo pen omdat ze energie moeten sparen. In deze tijd van het jaar is er weinig voedsel." Al bij de eerste stappen in het bos wordt het bewijs van hun aanwezig heid geleverd. De schors van de jonge boompjes is beschadigd. „Een veegspoor", zegt Boom stra. Een veegspoor is het resultaat van jeuk. Reeën hebben gewei en. Als die gaan groeien, gaat de huid op het gewei jeuken. En daar is maar één oplossing voor: met je gewei tegen een boom schurken. Reeën kiezen daar jonge bomen voor uit, omdat de takken op hun gewei dicht bij elkaar staan. De kleine boom pjes passen er precies tussen. Als ze klaar zijn met zo'n boom, blijft er een stuk stam afge schraapt achter*. Jax*en later is nog te zien dat een reebok er 'geveegd' heeft. Vandaar dat op bijna alle kleine boompjes in het bos de sporen nog te zien zijn. Wissels De reeën verraden zich verder doordat ze vluchtpaadjes ma ken, zogenaamde wissels. Ze ge bruiken die paadjes als ont snappingsroute, op de vlucht voor bij voox'beeld groepen wan delaars die op zoek naar ze zijn. De wissels zijn te herkennen doordat ze smaller zijn dan ge wone wandelpaden en doordat de diei'en er de takjes van de bo men hebben opgepeuzeld. Soms staat er ineens een hek van prik- kekkaad op de wissel. Voor re eën is dat geen probleem, die piepen er onder door, waarbij ze vaak een plukje haar achterla ten. De grotere damherten hebben wel last van het prikkeldx*aad, vertelt Boomstra. „Ik heb van het voorjaar zelf meegemaakt. Er liep een grote hond los. Een heit ging er in paniek vandoor. Hij rendde zich kapot tegen een hek. Zijn hele keel lag open en zijn ruggewervel was kapot. Die hebben ze moeten afsclxieten." Het prikkeldraad moet er wel blijven staan, het is bedoeld om nieuwsgiextge toeristen uit het kwetsbax*e duingebied bij de Manteling te houden. Territorium In de Manteling leven tussen de twee- en driehondei'd reeën en ruim hondex-d damherten. De x-eeën verplaatsen zich vaak, de jonge bokjes worden als ze een jaar zijn weggejaagd. Ze moeten op zoek naar een eigen territori um. „Daarom sneuvelen er al tijd een paar. Ze woi*den aange- x*eden of ze vei'drinken in het kanaal." Verder hebben ze eigenlijk weinig te vrezen. Ja gen is ten stx*engste verboden. De boswachter let goed op stro pers. De gx*oep gaat op aanwijzing van Boomsti'a op zoek naar re- eënkeutels. Die zijn moeilijk te vinden in het bos, maar in de duinen lukt het. Ze lijken een beetje op konijnenkeutels. „Als ervan achter een deukje in zit, is het er één van een vrouwtje", legt de gids uit. Waarom dat zo is, weet ze niet. Tijdens de zoek tocht stuit de gx-oep nog op een drol van een groene specht een een keurig schoongevreten ske let van een konijn. De reeënblij- ven verstopt in de sti*uiken. Op 21 december en 11 januai'i kunnen belangstellenden een nieuwe poging doen om reeën te zien. Vooraf aanmelden bij het Zeeuws Biologisch Museum is noodzakelijk. door Mieke van der Jaqt KAPELLE -Op de valreep heeft zich een alternatief aangediend voor de ontvlechting van de peuterspeelzalen in Kapelle. De gemeenteraad moet, zoals gemeld, zich beraden op een oplossing voor een drietal pro blemen: Hoe moeten de peuter speelzalen, bestuurlijk, organi satorisch en bouwkundig worden ondergebracht; wie moet wat betalen in de kosten die stijgen door strengere eisen aan de professionalisering en kan de gemeente de gesubsidi eerde arbeidsplaats, die vervalt bij een reoi'gamsatie, regulier maken? Tijdens de informele raadsver gadering die dinsdagavond wordt gehouden, krijgt de raad een extra mogelijkheid ter be spreking: huisvesting van de peuterspeelzalen in de nieuw bouw van Stichting Kinderop vang de Bevelanden (SKB) maar handhaven van de huidige bestuurs- en organisatiestmc- tuur. Een dergelijke constructie zou de gemeente van een urgent probleem verdossen: De op dracht voor de nieuwbouw van de SKB in Kapelle moet voor het eind van het jaar de deur uit om een aanzienlijke subsidie met mis te lopen. Zonder duidelijk heid of de peutex*speelzaal nu wel of niet bij de SKB wordt aangehaakt, kan echter niet eens een px*ogramma van eisen op tafel worden gelegd. Wethouder J. Herselman heeft de raad per e-mail laten weten dat de besturen van beide orga nisaties geen moeite hebben met de principiële keuze voor in trekken bij de SKB. Als de raad die keuze maakt, kan het bouw- circus beginnen. SJK, dat erg graag van de Peuterspeelzalen af wil, kan het bestuur en de or ganisatie nog wel een poosje be happen, zeker zolang een twee de leidster per groep nog niet wettelijk verplicht is. Beide be- stux-en stellen wel als voorwaar de dat de oudei'bijdrage op het niveau moet komen van de om liggende gemeenten, wat voor Kapelle een verhoging met ruim vijftig procent betekent. Een absolute eis van de SJK is dat de gemeente van de beheer- dersbaan van SJK, die gesubsi dieerd is, een reguliere baan maakt. Een dergelijke constructie zou het onderbrengen van de speel zalen bij de kinderopvang in ie der geval dichterbij brengen. De gemeenteraad moet zich daar over, en over de financiële con sequenties, nog uitspreken. De besturen staan er in principe al lebei wel achter maar het gaat pas dringen als het Rijk de aan stelling van een tweede gekwai- ficeerde leidster per groep wettelijk verplicht stelt. De raadsvergadering in het ge meentehuis in Kapelle is open baar en begint om 19.30 uur. Advertentie Opa had jaren duiven gehad. Maar het verzorgen van de vogels kostte hem steeds meer moeite. Hij probeerde het nog een tijdje met een kleinere vogelschaar, maar tenslotte ging de klep defini tief dicht. De duivenklok werd ingeleverd bij de club, de laatste duiven verkocht en het hok gesloopt. „Het is ivat hè, meisje, voor je opa. Dat-ie al zijn duiven weg heeft moeten doen", zei een buurvrouw tegen zijn kleindochter. „Ach", zei het kind. Valt wel mee hoor. Hij heeft nu een lintworm."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25