Keens droom wordt fata morgana terug in de realiteit Hockeysters keren 23 Tennisser beslist Davis-Cupfinale Chardon vijfde in wereldbeker Van Scheppingen beste in Milaan Kruize teammanager hockeyteam Marathonzege Henk Angenent Van Barneveld wint Zweeds Open Weer wereldrecord zwemster Jones Harmes en Wammes maken naam .Winst Wisse in jWarandecross Öe Wilt komt terug op haar besluit Podiumplek bobduo is heuse primeur Belgen drijven Groenendaal tot wanhoop is weer de held ioor Gertjan van Geen OEN HAAG - Aan het rijtje Au stralische helden was tennisser ïdark Philippoussis vier jaar te- nig al toegevoegd, toen Austra lië in Frankrijk de Davis Cup von. Dit weekeinde forceerde lij tijdens de finale van het lan- Jentoernooi tegen Spanje wéér le beslissing (3-1). Sen golf van twijfel trok niette- nin door de Rod Laver Arena ïadat Juan Carlos Ferrero tegen de vierde set had gewonnen. De Australiër stond het punt te knakken, moest 9»en blessurebehandeling aan :ijn schouder ondergaan, maar -•ichtte zich wonderbaarlijk op. iphilippoussis won de vijfde set /an de vierde partij in de Davis- 'jpupfinale met 6-0 en schonk iesijn land daardoor de trofee. nHoewel de overwinning van Au op naam van het hele v;eam kwam - allevier de spelers akten een punt - werd Philip poussis door zijn zege opnieuw £e held. In 1999 hielp hij Au bijna in zijn eentje aan de Cup door op gravel in Ni- :e zijn twee enkelspelen te win- ïen. Een jaar eerder leek zijn loopbaan nog voorbij in de Da- jrzis Cup. Hij kwam hard in aan varing met de toenmalige coa ches John Newcombe en Tony jtoche. ^Fantastisch besefte de kopman van 0Australië meer dan ooit dat hij destijds goed aan had gedaan )m niet definitief te bedanken de nationale tennisploeg. -!,Dit was de belangrijkste over winning in mijn loopbaan", zei Philippoussis. „Helemaal orn aat we thuis speelden. In eigen 4,and de Davis Cup winnen, is tcnooier dan als je uit speelt. Het bubliek was fantastisch. Ik heb |r geen moment aan gedacht om ipp te geven." si/rij dag nog had hij op de speci aal aangelegde grasbaan in Melbourne Park zich de kaas van het brood laten eten door Carlos Moya. Philippoussis had stijf van de zenuwen gestaan en vlak voor de wedstrijd zelfs zijn maaginhoud eruit gebraakt. De Spanjaarden kwamen daardoor op 1-1. Eerder won Lleyton Hewitt in vijf sets van Ferrero. Het Australische dubbel Todd Woodbridge/Wayne Arthurs liet een dag later Alex Corretja en Feliciano Lopez kansloos: 6-3,6-1,6-3. Voor Philippoussis was er ver volgens geen vuiltje aan de lucht, zo leek het. De Wimble don-finalist was in alle opzich ten in het voordeel tegen de winnaar van Roland Garros en finalist op de US Open. Zijn ser- vice-volleyspel is gemaakt voor hele snelle banen, al was het gras in Melbourne niet zo snel als in Londen. De in Melbourne geboren Philippoussis won de eerste twee sets met 7-5 en 6-3, maar zag het Spaanse knokker- tje Ferrero in een mum van tijd STOCKHOLM - Vierspanner IJsbrand Chardon is zaterdag bij een wereldbekerwedstrijd in Stockholm als vijfde geëindigd. Tweevoudig winnaar van de wereldbeker, de Duitser Mi chael Freund, won de wedstrijd. Chardon reed een snelle proef, maar liep twintig extra strafse- conden op wegens afgeworpen balletjes. Desondanks was hij tevreden over zijn span, be staande uit de paarden Argus, Keivin, Maxi en Meister. „Ik ga ze de komende wedstrijden op nieuw inzetten." ANP (1-6, 2-6) langszij komen. De blessure aan zijn schouder had hem van zijn belangrijkste wa pen, de service, beroofd. De Au straliër nam een sanitaire stop, liet zijn schouder masseren en kwam als herboren de baan weer op. In een roes speelde hij de laatste set. „Ik weet niet wat er gebeurde in de vijfde set", stamelde hij nadat de vreugde tranen waren opgedroogd. „Ik weet alleen dat ik alles moest geven op mijn opslag en bij de return chip and charge moest spelen. Verder weet ik het niet, eerlijk waar." Revanche Het was de 28e zege voor Au stralië. Twee jaar geleden ver loor het op eigen grond de finale yan Frankrijk en vorig jaar moest er een promotie/degrada tieduel aan te pas komen om in de wereldgroep te blijven. Voor Hewitt was de tweede keer dat hij de Davis Cup mocht torsen. In 1999 verloor hij evenwel twee singles in de finale tegen Frank rijk. Hewitt maakte daarmee een verloren jaar goed. Na twee keer op rij het j aar te hebben afgeslo ten als nummer één van de we reld, haalde hij in 2003 zelfs de afsluitende Masters niet en werd hij achter Philippoussis pas de tweede Australiër op de wereldranglijst. In de vier Grand Slams was de kwartfina le op de US Open (verlies tegen Ferrero) zijn beste resultaat. Vrijdag haalde hij zijn revanche op Ferrero door van een 2-1- achterstand terug te komen. Het was tevens de vereffening van een rekening die openstond sinds de finale van 2000. Ferrero won destijds op gravel in Barce lona van Hewitt en zette Spanje daarmee op een onoverbrugba re 3-1-voorsprong. „Ik heb niet mijn beste jaar gehad", zei He witt. „Misschien dat ik een hoop heb moeten opofferen om in de Davis Cup goed te spelen." GPD MILAAN - Dennis van Scheppingen heeft het Challenger- toernooi van Milaan op zijn naam gebracht. De als vijfde ge plaatste Nederlandse tennisser versloeg gisteren in de finale van dit 50.000 euro prijzengeld grote evenement de Wit-Rus Vladimir Voltsjkov in een spannende driesetter: 5-7 6-4 7-6 (7-5). In Australië was er succes voor Elise Tamaëla. De Cu- lemborgse loopt de ITF-toernooien af op jacht naar erken ning bij de WTA, het hoogste niveau bij de vrouwen. Ze was gisteren de sterkste in Mount Gambier. Ze versloeg de Zuid- Koreaanse Jeon Mi-Ra: 5-7 7-6 6-1. ANP WASSENAAR - Ties Kruize (51) fungeert tot en met de Olym pische Spelen van Athene 2004 als manager van het Neder lands hockeyteam. De kleurrijke oud-international stemde gisteren in met het verzoek van de nieuwe bondscoach Terry Walsh en bondsvoorzitter Andre Bolhuis om Oranje buiten het veld te begeleiden. ANP DEVENTER - Henk Angenent heeft zaterdag in Deventer de achtste marathon voor de KNSB-beker gewonnen. De win naar van de laatste Elfstedentocht versloeg na 150 ronden zijn medevluchter Jeroen de Vries. Het tweetal had een voor sprong van één ronde op zestien achtervolgers. ANP STOCKHOLM - Raymond van Barneveld heeft in Stockholm het Zweeds Open op zijn naam geschreven. De darter versloeg in de finale met 4-2 de Engelsman Ted Hanky. Francis Hoen- selaar bereikte in het vrouwentoernooi de finale, die ze ver loor van de Belgische Sandra Pollet. Karin Krappen werd al vroegtijdig in het toernooi uitgeschakeld. ANP MELBOURNE - Zwemster Leisel Jones heeft bij de wereld bekerwedstrijden kortebaan in Melbourne voor de tweede keer een wereldrecord op haar naam gebracht. De achttienja rige Australische tikte zaterdag op de 200 meter schoolslag aan in een tijd van 2.17,75. Dat was ruim een seconde sneller dan de oude toptijd van de Chinese Qi Hui, die vorig jaar in Sjanghai op 2.18,86 eindigde. Jones, die op zeventienjarige leeftijd al zes nationale titels won, ontpopte zich vrijdag op de 100 meter schoolslag ook al als de snelste zwemster ter wereld (1.05,09). ANP/RTR STUTTGART - Jeffrey Wammes is bij het 21e gala om de DTB-Pokal in Stuttgart, onderdeel van het wereldbekercir cuit, vierde geworden bij het paardspringen. De zestienjarige turner van SDS Rotterdam kreeg de score van 9,575. Wam mes, de nationale kampioen bij de junioren, boekte daarmee de beste prestatie in zijn jonge loopbaan. Suzanne Harmes landde gisteren bij dezelfde discipline voor de vrouwen even eens net naast het erepodium. De jury waardeerde haar twee sprongen met een gemidelde van 9,081. Yuri van Gelder werd op ringen, zijn specialiteit, vijfde en lijkt nu definitief toege treden tot de mondiale elite. Dezelfde klassering behaalde Harmes, die vooralsnog als enige Nederlandse is genomi neerd voor de Spelen, op de evenwichtsbalk. ANP maandag 1 december 2003 Mark Philippoussis kan zijn emoties even niet de baas als hij het winnende punt heeft gemaakt in zijn partij tegen Juan Carlos Ferrero. foto Jack Atley/RTR Tafeltennisser kan vorm niet vinden in olympisch kwalificatietoernooi - Anjolie Wisse heeft in Tilburg de korte cross van de i\BAB-Warandeloop op haar baam geschreven. Wisse noteer- le een tijd van 8.25, en bleef Rechts één seconde voor Iris Wullems van Rotterdam Atle tiek. Karin Bastian (Dynamica) zestiende. pjaak Luteyn (Wielingen) zorg voor de tweede Zeeuwse door de 7 80 0 meter winnen bij de mannen H45. noteerde een tijd van 17.02. Sebastian Schletterer naakte in de laatste meters van korte cross over 2600 meter aog heel wat plaatsten goed naar bleef uiteindelijk op de i/ierde plaats steken met een Achterstand van zes seconden op winnaar Stephan Beumer 'Prins Hendrik), pp de 10 kilometer, het hoofd- ïummer van de Warandecross vas de Keniaanse hardloper Kibet de beste. Hij was een sneller dan zijn landge- ïoot Valentine Orare. Andrew Limo, eveneens uit Kenia, fi als derde. Eindhovenaar Krot waar kon het spoor van ie Afrikanen redelijk volgen en twam als vijfde over de meet. Bij de vrouwen, die een cross |/an 6200 meter liepen, rende de puitse atlete Sabrina Mocken- baupt naar de overwinning. 3este Nederlandse was Anita Looper op de zesde plek. Irma werd achtste. ANP DELFT - Monique de Wilt heeft .ie polsstok weer ter hand geno- nen. De atlete, die een goede tans werd toegedicht Neder- [and bij de Olympische Spelen e vertegenwoordigen, besloot ;ii mei plotseling haar carrière e beëindigen omdat ze de top- iport zat was. !)e Wilt is na een een driejarig erblijf in Duitsland opnieuw erhuisd naar Delft, waar ze an de TU haar studie indu- triële vormgeving wil afron- en, en traint met enige regel- ïaat onder leiding van Jaap tan der Plaat bij de Zoetermeer- |e vereniging Ilion. Of de 27-ja- fige De Wilt de motivatie kan ipbrengen terug te keren op ttaar oude niveau en of ze weer lan wedstrijden gaat meedoen, s nog de vraag. Feit is wel dat ze iet plezier in polsstokhoog- pringen terug heeft. De Wilt is Nederlands recordhouder in- loor (4,45 meter) en outdoor {4,36). ANP door Koen de Vries LUXEMBURG - De weg naar de Olympische Spelen in Athe ne is voor Trinko Keen sinds gis teren bijzonder smal, een stuk langer en bezaaid met obsta kels. De tafeltennisser uit Arn hem zag als nummer twee op de plaatsingslijst van 74 spelers tijdens het olympisch kwalifi catietoernooi in Luxemburg geen kans één van de elf tickets te bemachtigen. Hem rest nu nog één kans, die hij met velen moet delen. De olympische droom van de 32-jarige tafeltennisser lijkt daarom opeens op een fata mor gana. Keen heeft nog één water kans op een plaatsingsbewijs. In mei zijn in Innsbruck (Oosten rijk) tijdens een monstertoer- nooi nog twee plaatsen te ver geven. Daarnaast moet hij zich na de mislukking in Luxemburg ook nog kwalificeren voor het dubbelspel, samen met Danny Heister, die op basis van zijn plaats op de wereldranglijst na het WK in Parijs al naar Athene mag. Dat toernooi is begin april in Ludwigshafen (Duitsland). Tenslotte moet hij zich ook nóg eens bewijzen aan het NOCNSF. Dat kan tijdens de toptwaalf in februari in Frankfurt, maar daar (waarvoor hij voor deelna me momenteel niet hoog genoeg genoteerd staat op de Europese ranglijst) of begin maart tijdens het WK voor teams in Doha (Quatar). Het NOCNSF eist vormbehoud, terwijl die vorm in de verste verten niet aanwezig is. En dat allemaal terwijl Keen in mei op de wereldranglijst één plaats te laag stond om zich rechtstreeks voor Athene te kwalificeren. Het lijkt een bijna onmogelijke opdracht. Keen moet in de vijf de versnelling een traject afleg gen dat alleen in zijn twee veilig is. De tafeltennisser besefte dat gisteren als geen ander. „Ik moet eerst maar eens gaan kijken of ik de overtuiging kan vinden dat het nog kan. Daarbij moet ik er voor zorgen dat ik op korte ter mijn mijn vorm terugvind." Het olympisch kwalificatie toernooi was een lange lijdens weg voor de tafeltennisser die bijna alles heeft meegemaakt. Vrijdag had hij twee keer de kracht zich aan de eigen haren uit het moeras te trekken, maar toen het ticket tegen de Pool Blaszozyk veiliggesteld kon worden was de pijp leeg. Een dag later waren slechts twee zeges voldoende, maar de missie strandde al meteen tegen de Noor Erlandsen, met zijn honderdste plaats op de wereld ranglijst in principe een figu rant in Luxemburg (6-11, 11-6. 10-12,11-9,9-11,17-19). Straathonden Ulf Carlsson, de coach van de Noren,'had op voorhand al ge zien dat er wat te halen was te gen Keen. „Hij is veel te ge stresst, speelt veel te gespannen. We hebben kansen." Even zag Keen daarna kans om de zinnen te verzetten. In het duel tegen de Tsjech Pavelka met een plaats in het toernooi van gisteren als in zet, speelde hij zijn tegenstan der opeens onbevangen van ta fel (4-0). Het was maar voor even. Op de vroege zondagmorgen vond Keen in het grijze, miezerige Luxemburg tegen de kleurloze Chinese Spanjaard He Zhiwen zijn Waterloo. Terwijl de meeste spelers als straathonden voch ten voor hun laatste kans liet Keen zich zo mak als een lam metje slachten: 1-4. Keen: „Ik heb een zware strijd met mezelf moeten voeren. Ik moest het evenwicht vinden tussen fysiek sterk spelen en ontspannen zijn. Daar ben ik al drie maanden naar op zoek. Als je slecht speelt is dat bijna niet te vinden. Ik heb hier iets on grijpbaars proberen te grijpen. Het was verschrikkelijk ver moeiend." Na zijn nederlaag tegen He Zhi wen pakte Keen zijn tas en ver trok. In een strijd om de zesde tot en met negende reserve- plaats zag hij - waarschijnlijk terecht - geen heil. De kwelling had lang genoeg ge duurd. door Norbert Kleinherenbrink SYDNEY - De Nederlandse hockeysters zijn terug in de rea liteit. Na de indrukwekkende triomf twee maanden geleden bij het Europees kampioen schap in Barcelona verkeerde Oranje even in hogere sferen. Het openingsweekeinde bij de Champions Trophy in Sydney werkte echter flink ontnuchte rend. Met twee nederlagen, 0-1 t*egen titelhouder China en 1-2 tegen Australië, was titelkandidaat Nederland letterlijk en figuur lijk de grote verliezer. „De finale kunnen we al vergeten", erken de bondscoach Mare Lammers. „Het wordt nu een kwestie van CALGARY - Bobsleesters Eline Jurg en Nannet Karenbeld heb ben in Calgary voor een Neder landse primeur gezorgd. Het tweetal eindigde in de tweede wereldbekerwedstrijd op het podium. Achter de heersende Duitse combinaties van Sandra Pro- koff/Janine Tischer en Susi Erdmann/Nicole Herschmann eindigde het Nederlandse duo als derde. Ilse Broeders en An- nemarie van Donselaar finish ten als twaalfde. Een dag eerder had Prokoff ook de eerste wereldbekerwedstrijd op de Canadese baan gewonnen Toen werd de Duitse door twee teams uit eigen land op het po dium geflankeerd. Voor Jurg en Karenbeld resteerde de vierde plaats. „Eindelijk", stamelde Jurg zaterdag na haar eerste po diumplaats. „Ik denk dat dit de eerste voor het hele Nederland se bobben is." Jurg en Karenbeld vormen al enkele jaren een sterke combi natie. Op de Olympische Spelen in Salt Lake City eindigde het koppel vorig jaar als zesde. Dat was het startsein voor nieuwe inspanningen om beter materi aal en goede geldschieter bin nen te halen. Jurg moest en zou naar de top. „We hebben al een tijdje een grote bek en dan is het lekker dat het ook allemaal eens lukt", zei ze zaterdag glunde rend na haar podiumplaats. ANP zoveel mogelijk ervaring op doen in de komende wedstrij den. Het halen van negen punten is de nieuwe doelstel ling." Na het succesvolle EK wees niets op verslapping bij Oranje. Oefenwedstrijden tegen China (twee keer), Japan en wereld kampioen Argentinië eindigden in soepele overwinningen voor Nederland. „Misschien ging het allemaal wel iets te gemakke lijk", blikte Lammers in Sydney terug. De Brabander schrok zaterdag van- zijn hockeyteam. Het was lang geleden dat hij zijn speel sters zo slecht had gezien. Vrij wel alles ging fout tegen het stugge China. „Het was Oranje onwaardig", foeterde Lammers. „Zo mag je niet spelen in een Oranje-shirt", vulde aanvoer der Mijntje Donners ontgoo cheld aan. Vooral in de eerste helft was het Nederlands team onherken baar. „Geen inspiratie, geen tempo, geen concentratie", con cludeerde Lammers. „De instel ling deugde gewoon niet. Ik had mijn speelsters nog zo voor on derschatting gewaarschuwd." Het defensief sterke China kwam in de dertiende minuut op voorsprong dankzij aanvaller Gao, die doel vrouw Clarinda Sinnige passeerde met een han dige wippertje, 0-1. Oranje speelde na de pauze minder slecht. De gelijkmaker zat er echter niet in. Pas in de slotfase dwong Nederland een aantal strafcorners af. De uitvoering van de vier korte hoekslagen, waarvan twee in de extra tijd, liet echter ook veel te wensen over. Na een pittig gesprek en een goede nachtrust toonde Oranje tegen Australië tekenen van herstel. Het gebrek aan scherpte brak Nederland echter opnieuw op. In de eerste minuut ging het defensief al mis. Na een zeldza me blunder van Schopman kreeg Australië meteen al een strafcorner waaruit Bakurski scoorde (1-0). Zeven minuten na de rust profiteerde Powell van een dekkingsfout in de Neder landse afweer (2-0). Uit een strafbal, nadat Kim Lammers op onreglementaire wijze van scoren was afgehou den, verkleinde Schopman nog wel de achterstand. „Maar de verdiende gelijkmaker viel niet", treurde coach Lammers, die zijn ploeg opnieuw een handvol strafcorners zag ver prutsen. ANP De Belgen waren Richard Groenendaal voor de zoveelste keer te snel af. foto Robin Utrecht/ANP door Cylia van der Kooy GIETEN - De Belgische overmacht drijft Richard Groenendaal zo langzamerhand tot wanhoop. Bart Wellens behaalde in Gie ten zijn tweede overwinning op rij in de Su perprestige en alweer zijn elfde van dit sei zoen. De Nederlands kampioen kwam niet verder dan de zevende plaats. Wellens is dit seizoen bijna niet te kloppen. De regenboogtrui heeft de renner uit Vorse- laar vleugels gegeven. De Belg 'panikeert' bij een slechte start niet langer en kan in alle rust zijn strijdplan trekken. Ook in Gieten was hij slecht weg, maar sloeg al binnen het halfuur het beslissende gat met landgeno ten Tom Vannoppen en Sven Nijs. Met zijn derde zege in vier races verstevigde hij zijn leidende positie in het klassement. „Ik hoef in de wedstrijden niet langer in het rood te rijden." Groenendaal weet als geen ander hoe dat voelt. Hij heeft het veldrijden jaren gedomineerd. „Je leeft op een wolk. Alles lukt. Het lijkt allemaal zo gemakkelijk te gaan", aldus de inwoner van Sint Michiels gestel. Groenendaal weet ook dat zo'n pe riode niet eeuwig duurt. „Er komt een moment dat je een keer wordt geklopt. Ik heb nu het gevoel dat ik die wolk moet dragen." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23