Miljardenorder Schelde Groep Oranje opent met kraker t /ERSCHOOJ Huis actievoerders veilig dorp in Ellewoutsdijk besmeurd Laagste inkomens krijgen in Rotterdam geen huurhuis meer Kodak 1-UUR Fotoservice Indonesië wil vier korvetten; opdracht politiek gevoelig mm ■Hm Vliegveld Londen alert [>p aanslagen met kerst Jhell-directeur doodgestoken in Rio de Janeiro Jan van Gent uit koers in Vlissingen Militairen in Ivoorkust eisen vertrek leiding Zalm valt moslimscholen aan Gewonden bij brand Middelburg Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 17 t/m 24 Australiërs kloppen Spanje 10° Z 4 '6° Eerst regen Veel bewolking en vooral vanochtend perioden met regen. Matige zuidoosten wind en maxima rond de 10 graden. !46e jaargang no. 286 naandag 1 december 2003 ds nummer 1,20 Film of Digitaal: wij printen het allemaal! Duitsland, Tsjechië en Letland tegenstanders op EK door Jochem Lippmann LISSABON - Het Nederlands elftal maakt volgend jaar zomer op het Europees kampioen schap voetbal deel uit van een zware, maar aantrekkelijke groep. Het lot koppelde Oranje Dick Advocaat en Rudy Voller treffen elkaar in de eerste wed strijd op het EK. foto AP gisteren in Lissabon aan Duits land, de vice-wereldkampioen, aan Tsjechië en Letland. De eindronde wordt in Portugal gespeeld van 12 juni tot en met 4 juli. Oranje begint het twaalfde EK met een kraker. Aartsrivaal Duitsland is op 15 juni in Porto de eerste tegenstander. Daarna volgt op 19 juni de krachtme ting met Tsjechië en op 23 juni de laatste groepswedstrijd te gen Letland. Op basis van het Fifa-klasse- ment mag het Nederlands elftal zich deelnemer aan de zwaarste groep van het EK noemen. Groep A bestaat uit Portugal, Spanje, Rusland en Grieken land. Groep B uit Frankrijk, En geland, Kroatië en Zwitserland en in groep C spelen Zweden, Italië, Denemarken en Bulga rije. Bondscoach Advocaat sprak net als zijn Duitse collega Voller over een zware loting. ,,Je moet er op zo'n toernooi gelijk staan, dan is Duitsland een ideale te genstander", vond Advocaat. In de aanloop naar het EK werkt Nederland nog vijf oefeninter lands af. Volgende week wordt besloten of de oefeninterland tegen Duitsland op 18 februari doorgaat. Zo niet, dan gaat de KNVB op zoek naar een andere tegenstander. ANP pagina 17: droomstart voor Oranje loor Harmen van der Werf GISSINGEN - De Ko- iinklijke Schelde Groep KSG) in Vlissingen naakt kans op een grote lieuwbouworder voor de ndonesische marine van lijna één miljard dollar, foor de werf komt de op- Iracht als geroepen. De le- 'ering is politiek omstre- len. Een meerderheid in le Tweede Kamer lijkt 'oor. let tv-programma Nova maak- e zaterdag bekend dat Indone- ië interesse heeft in vier door pe Schelde te leveren korvetten, iatrouilleschepen. Volgens Ironnen binnen de Indonesi- bhe marine zouden al afspra ken gemaakt zijn. De KSG bouwt de eerste twee korvetten in Vlissingen, de andere twee worden in Indonesië gemaakt. De opdracht ligt gevoelig. Indo nesië vecht een interne strijd in Atjeh tegen een onafhankelijk heidsbeweging. Dat er een meerderheid in de Tweede Ka mer voor levering is, lij kt deson danks zeker. VVD'er J. van Baaien stelt dat de korvetten niet bruikbaar zijn in Atjeh. CDA en LPF hebben zich in ok tober nog voor behoud van een marine-industrie in Nederland uitgesproken. De SP is fel tegen. Indonesië heeft eerder de marine ingezet in Oost-Timor. Nederland moet zich daar verre van houden, al dus de SP. Zeeuws PvdA-kamerlid. L. Blom aarzelt. Hij onderkent met de WD dat er geen wapenem bargo tegen Indonesië is. Blom wil eerst meer weten over de or der en wat minister van Buiten landse Zaken De Hoop Scheffer vindt. „Hij beoordeelt die zaken goed." Ook Ontwikkelingssa menwerking moet ernaar kij ken, stelt Blom, omdat de order kostbaar is. Nederland geeft In donesië veel ontwikkelingsgeld. De Schelde, de Koninklijke Ma rine en Indonesië hebben alle drie baat bij de opdracht. De Vlissingse werf is in 2006-2007 uitgewerkt voor de Nederlandse marine. Pas in 2011 wacht de vervanging van het bevoorra dingsschip Zuiderkruis. De In donesische opdracht kan het gat in de orderstroom opvullen en biedt wellicht uitzicht op meer export. OÏMM, fan onze redactie buitenland jjONDEN - De Britse politie leeft mogelijk een samenzwe- jng ontdekt voor een bomaan- lag rond Kerstmis op een trans- itlantische vlucht met nieuw tntwikkekle explosieven. Dat lerichtte The Times zaterdag. De politie heeft documenten ge- ronden en telefoongesprekken ifgetapt waaruit zou blijken lat een aanslag werd voorbe reid op een vliegtuig vanaf \et vliegveld Heathrow naar Uew York rond de kerstdagen, i/anneer het extra druk is. Er i 5IO DE JANEIRO - De Ameri- caan Todd Staheli, directeur •,as en energie van Shell Brazi- ië, is gisteren dood aangetrof- en in zijn huis in Rio de Janeiro. /olgens berichten in de Brazili- xanse media is de 39-jarige Sta- ïeli neergestoken. Zijn vrouw is i waar gewond in een ziekenhuis )pgenomen. Het stel heeft vier cinderen, van 3,5, 8 en 13 jaar. Sr zijn geen braaksporen en in iet huis zou niets zijn gestolen, tfadere bijzonderheden waren r steravond laat nog niet be- cend. ANP/EFE is geen bepaalde vlucht ge noemd. Volgens de Britse veiligheids diensten hebben cellen van het terreurnetwerk Al Qaeda de laatste maanden een nieuw do delijk wapen ontwikkeld, waar bij gebruik wordt gemaakt van een mengeling van plastic ex plosieven. Die zijn makkelijk te verbergen in handbagage en zijn moeilijk te ontdekken met detectieapparatuur. De veiligheidsdiensten onder zoeken nog steeds de explosie ven die gevonden zijn in het huis van de 24-jarige Sajid Badat in Gloucester die donderdag werd gearresteerd. Het zou gaan om de substantie petn (pentaery- thritol tetranitrate) die als ont steking zou moeten dienen voor de plastic explosieven. Deze substantie is ook gevonden bij de terrorist Richard Reid die vlak voor de kerstdagen in 2001 met een schoenbom een vlieg tuig probeerde op te blazen. Badat, een in Groot-Brittannië geboren moslimstudent, zou ook banden hebben met Reid. De politie van Kenia heeft ten minste twintig verdachten ge arresteerd in verband met de aanslag van 1998 op de Ameri kaanse ambassade in Nairobi, waarbij in augustus 1998 224 mensen om het leven kwamen. Al Qaeda, het terreurnetwerk van Osama bin Laden, heeft zich destijds verantwoordelijk verklaard voor de aanslagen. ANP/AFP Theo Marinisse met de Jan van Gent. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Een uit koers geraakte Jan van Gent is zaterdag overgebracht naar vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg. De vogel is gevonden op de vismijn in Vlissingen.Volgens on- gediertebestrijder Rudy Marinisse, die de vogel vond, was het beest nog in goede conditie. Hij stribbelde behoorlijk tegen toen hij hem probeer de te vangen. Marinisse moest de hulp inroepen van zijn vader Theo, die bij de gemeente werkt. Bij De Mikke heeft de vogel medicijnen gekregen. Het komt vaker voor dat Jan van Genten neer strijken in Zeeland, zegt beheerster Margot van Dijk van de Mikke. „Dit is al de vijfde in twee maanden. Het heeft gestormd op zee. Dan gebeurt het wel eens dat ze vanaf zee op de kust wappe ren." De Mikke heeft zelfs een keer een Jan van Gent weggehaald uit een volkstuin bij Heinkens- zand. Jan van Genten broeden in Noord-Europa. In het najaar trekken ze naar de westkust van Afrika. Het zijn indrukwekkende dieren. Een volwassen vogel heeft een spanwijdte van 1,65 tot 1.80 meter. door Mieke van der Jagt ELLEWOUTSDIJK De politie zoekt de daders van vernielingen en bekladdingen die in de nacht van zaterdag op zondag in Ellewouts dijk zijn gepleegd. De familie Sien- man aan de Zomerstraat, werd zon dagochtend onaangenaam verrast door de woorden 'donder op', die op de gevel en de ramen waren gespo ten. Over de brievenbus lagen de meetkabels, die de gemeente op vijf De ramen van de familie Siepman waren beklad met de tekst 'donder op' en over de brievenbus lagen de kapot gesneden meetkabels. foto Dirk-Jan Gjeltema plaatsen in het dorp had aange bracht om vast te stellen hoe hard er wordt gereden in Ellewoutsdijk. D. Siepman vermoedt dat het mis drijf alles te maken heeft met zijn optreden als woordvoerder, enkele weken geleden bij een actie van de dorpsraad van Ellewoutsdijk. Die probeerde dorpsgenoten bewust te maken met onveilig rijgedrag door nepbekeuringen uit te schrijven. Op alle auto's werd een briefje dat op een bekeuring leek, bevestigd met een tekst die automobilisten moet doen inzien dat het uiterst gevaar lijk is om harder dan de toegestane dertig kilometer te rijden in het dorp, Ellewoutsdijk is een compact dorp, De ontwerpafdeling van de ma rine dreigt ook droog te komen staan én de Tweede Kamer denkt aan vervanging van fre gatten door in exploitatie goed kopere korvetten. Samenwer king met Indonesië maakt het mogelijk de kosten te beperken. Indonesië zit te springen om nieuwe schepen. Brief Morgen praat de Tweede Kamer over het wapenexportbeleid. De SP zal vragen stellen. Ook komt dan aan de orde dat vice-admi- raal R. Klaver een brief aan de Indonesische admiraal B. Sondakh heeft gestuurd om De Schelde aan te prijzen. Volgens de SP kan dit niet, is er sprake van belangenverstren- geling. Schelde-directeur R. Berkvens liet gisteren weten geen reactie te willen geven. ABIDJAlN - Gewapende mili tairen hebben gisteravond in Ivoorkust een rechtstreekse uit zending van de staatstelevisie verstoord. Zij eisten dat de chef staf en belangrijkste generaals van hun leger binnen 48 uur ver trekken, net als de Franse vre desmacht die in het land is ge stationeerd. De militairen, die hun namen niet bekendmaakten, zeiden voor de televisie te spreken na mens het hele leger. Hun eis volgt op schermutselingen van dit weekeinde, toen pro-rege- ringsdemonstranten en militai ren in botsing kwamen met Franse troepen die de gedemili tariseerde zone bewaken tussen het zuiden en het door rebellen gecontroleerde noorden. „Dit is geen staatsgreep. Wij zijn repu blikeinen", zei een legerzegs- man. Kort daarvoor was een groep militairen de studio van de nationale radio binnengeval len en had in een rechtsreekse uitzending dezelfde eisen ge steld. Ongeveer een jaar geleden mis lukte een staatsgreep in Ivoor kust, waarop een burgeroorlog volgde. Door Franse bemidde ling kwam er in maart een over gangsregering, waarvoor de rebellen de ministers leverden. Intussen bleef het noorden van het land in handen van de op standelingen. Frankrijk heeft er 4000 soldaten om de vrede te be waren. ANP/AFP Het Australische tennis- team won in eigen land de finale van de Davis Cup. Mark Philippoussis werd op de slotdag tot held ge kroond. Door zijn over winning op Ferrero waren de Aussies niet meer in te halen O O door Spanje. O Islamitische scholen zijn slecht voor de integratie, vindt WD-leider Gerrit Zalm en daarom wil hij voorkomen dat er nieuwe worden opgericht. De vice-premier zei zaterdag op een congres van zijn partij dat de grondwet daartoe niet hoeft te worden geschonden, maar dat kijken naar de taalachterstand van de leerlingen al vol- staat. O Bij een uitslaande brand in een woning in Mid delburg zijn zaterdag ochtend een moeder en haar zoontje gewond ge raakt. De woning aan de Spinhuisweg brandde geheel uit 1 1 varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 6; buitenland: 7; zeeland: 9,11 en 13; sport: 17,18,19,20,21,22,23 en 24. MBBBMHB van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Gezinnen met een inkomen lager dan 120 pro cent van het minimumloon krij gen geen woning meer aangebo den binnen de stadsgrenzen van Rotterdam. Dat staat volgens ingewijden in het gemeentelijke actiepro gramma 'Rotterdam zet door. Op weg naar een stad in balans dat burgemeester en wethou ders van Rotterdam vandpag presenteren. Om sociale problemen in de ge meente aan te pakken, vindt het stadsbestuur dat de Huisves- tingswet moet wijzigen. Zo moet in probleemwijken met veel goedkope woningen voor rang worden gegeven aan wo ningzoekenden met een hoog in komen in plaats van aan mensen met lage lonen. Daartoe zal de gemeente proberen strakke af spraken te maken met de wo ningcorporaties. Ook wil de gemeente de moge lijkheid krijgen om asociale huurders uit hun woning te zet ten en zou illegaliteit strafbaar moeten worden. Notoire over lastgevers riskeren hun uitke ring te verliezen. Panden van malafide huisbazen die aan ille galen verhuren, moeten ver beurd worden verklaard. Men sen die daardoor op straat ko men te staan, zouden terecht kunnen in grootschalige op vang, bijvoorbeeld in een leeg staand asielzoekerscentrum. Lokale partijen wilden afgelo pen weekeinde niet reageren. De PvdA in de Tweede Kamer noemt het plan geen oplossing. De WD is positief en zou de aanpak naar andere steden wil len uitbreiden. Ook de LPF staat achter de plannen. ANP Advertentie voorletters:m/v SgJ noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,50. waar negen van de tien huizen di rect aan de straat staan. Hardrijders zijn in de meeste gevallen mensen die zelf in het dorp wonen, want in Ellewoutsdijk eindigt de doorgaan de route op de Westerscheldedijk. Siepman onderstreept nog maar eens dat het een vriendelijke actie van de dorpsraad betrof. De politie neemt de intimidatiepoging en de vernieling van eigendommen van de gemeente hoog op. Hoewel de da ders aanvankelijk een 'd' vergeten waren in de tekst donder op, gaat de politie er niet van uit dat de daders di'onken jongelui zijn geweest. Ze hebben gereedschap meegenomen om de kabels door te knippen en spuitbussen om het huis te beklad den. straat nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer j j TTT1 handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 m711688»555530 sCl noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 19,45). c; per kwartaal met automatische incasso 56,60). m per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) mmmmmmm MatiAwinnMir Ssra Udlaissieker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1