PZC PZC Overslag Axelse Vlakte neemt toe Vluchtheuvels Langeweg blijven voorlopig liggen Katten verdronken in waterbakken Vijf windmolens in Hoofdplaatpolder Ijsbaan-kwestie krijgt een staartje 13 SINT College Hulst staat achter plannen voor grootschalig woonpark IN GOES zaterdag 29 november 2003 Vrije tijd Goed jaar voor Hydro Agri Opslagloods Werkloos Natuurherstel Westerschelde goed Bosprijs voor Elektra 21 Bomen Kaai Sluis blijven voorlopig Gemeente kraakt plan spitstarief Uitstel Eredienst soeficentrum KOOPAVONDEN DINSDAG 2 DEC. WOENSDAG 3 DEC. DONDERDAG 4 DEC. rinor Eugène Verstraeten fERNEUZEN - VVD-raadslid IV. Broekhuysen is boos over de manier waarop burgemeester dl wethouders zijn omgegaan met het subsidieverzoek voor de ijsbaan op de Markt. Het college bad het verzoek niet mogen af wijzen zonder er de raad in te kennen, stelt Broekhuysen in een reactie. Naar aanleiding van die afwij zing klopte de de Stichting Terneuzen On Ice aan bij de commissie bezwaar- en beroep schriften. Die heeft volgens Broekhuysen het college terug gefloten, zodat de zaak nu als nog in de gemeenteraad komt. Broekhuysen stelt dat het 'for meel volstrekt verkeerdwas om de aanvraag af te wijzen zonder de raad er in te kennen. ,,Het niet of onjuist informeren van de raad is in het duale systeem een ernstige zaak, omdat de raad zijn controlerende functie niet kan uitoefenen", betoogt Broekhuysen. Het argument dat het verzoek te laat is ingediend zal volgens het WD-raadslid wel kloppen, 'al is het bureau cratie in optima forma', vindt hijOok het argument van de be narde financiële positie van de gemeente vind Broekhuysen niet geweldig. „Wij hebben al voorspeld dat er een groot over schot op de rekening 2003 zou zijn. Maar we hebben het wel uit de krant moeten lezen. Dat vin den wij een ernstige zaak. We hebben het vermoeden dat bin nen het college een solist reken- wonderkundig bezig is." Broekhuysen heeft er ook wei nig goede woorden voor over dat pas na acht maanden een besluit komt over het subsidieverzoek. „Alleen al uit oogpunt van fat soenlijk bestuur zou je een be drag moeten toekennen." Broekhuysen heeft voorgesteld de stichting een garantiesubsi die te geven vanlO.OOO euro Morres wil themacentrum bouwen door Frank van Cooten HULST - Meubelgigant Morres in Hulst wil rondom de show room aan de Industrieweg een themacentrum 'wonen en vrije tijd' bouwen. Het gaat onder meer om de bouw van dertigdui zend vierkante meter aan win kelruimte, te verhuren aan grote bedrijven, met een aan wonen en vrije tijd gerelateerd assorti ment. Ook worden bij het themapark enkele passende projecten ge realiseerd. Daarbij denkt Mor res onder meer aan een fastfood annex drive-in restaurant en een benzinestation. Morres had een paar jaar gele den soortgelijke plannen. Van wege financiële problemen be landden ze toen in de ijskast. Morres heeft inmiddels op di verseplaatsen in Nederland fili alen gevestigd. Na Deventer en Zaanstad volgen er meer. De vestiging in Hulst blijft het moederhuis. De directie wil dit verder uitbouwen en heront- wikkelen. Deze initiatieven zijn volgens de directie nodig om de grootschalige detailhandelsac tiviteiten voor de toekomst in Hulst te behouden. Het gemeen tebestuur van Hulst ziet de plannen als een nieuwe en wel kome impuls voor het kooptoe- risme. De diverse projecten gaat Mor res in samenwerking met der den realiseren. De huidige showroom van dertigduizend vierkante meter blijft gehand haafd. Een nieuw te bouwen winkelruimte van dezelfde om- PHILIPPINE - Hydro Agri Sluiskil zal dit jaar voor het vijf de jaar op rij een gezonde winst realiseren. Algemeen directeur F. Servantie zei dat gisteren in de jaarrede van de directie bij de jubilarissenviering in hotel Au Port in Philippine. De internationale ureum en am- moniakprijs is dit jaar verder gestegen. Daarom, zo stelt de di rectie, is het des temeer te be treuren dat de geplande record productievolumes niet gehaald zijn. Als gevolg van een fikse brand lag de productie van sal peterzuur en nitraat namelijk twee maanden stil. In het busi ness-plan 2004 wordt opnieuw rekening gehouden met produc tierecords Nieuw initiatieven op gebied van veiligheid hebben hun vruchten afgeworpen. Op mi lieugebied is verder geïnves teerd in zogenaamde katalyti- sche nazuivering. Daarmee behoren de gele pluimen boven de salpeterfabrieken tot het verleden. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur vang aan de Industrieweg wordt verhuurd aan grootschalige aanbieders van een assortiment op het gebied van wonen en vrij e tijd. Voor dit themacentrum worden de bestaande opslag ruimten omgebouwd en wordt tevens nieuwbouw gerealiseerd. Op een perceel aan de Hogeweg wordt ongeveer 7500 vierkante meter aan kantoorruimte ge bouwd. Op het bedrijventerrein Hogeweg komt een distributie- en logistiek centrum van onge veer veertigduizend vierkante meter. Morres wil de diverse projecten gefaseerd in de ko mende vier a vijf jaar realiseren. Het bedrijf heeft wel de mede werking van de gemeente nodig. De gemeente streeft naar een versterking tussen de show room van Morres en de binnen stad van Hulst. Het is de be doeling dat het nieuwe thema centrum zich presenteert in de richting van de binnenstad. „Hierdoor kunnen de plannen van Morres een belangrijke im puls betekenen voor de verdere ontwikkeling van het gebied ten zuiden van de binnenstad", al dus het college in een voorstel aan de raad. B en W stellen de raad voor met Morres een inten tieovereenkomst af te sluiten. In deze overeenkomst wordt onder meer het streven vastgelegd binnen een jaar een ontwikke lingsplan uit te werken. De uiteindelijke realisatieovereen komst wordt aan de gemeente raad voorgelegd. Het college gaat ervan uit dat dan ook meer duidelijkheid is over de toekomstige ontwikke lingen in met name het noord westelijk deel van de binnen stad. „Dan kan een weloverwo gen beslissing worden geno men." Morres en de gemeente vertellen maandag in een persconferentie meer over de ambitieuze plan nen. Mammoet heeft gisteren een nieuwe mobiele havenkraan bij Avesta Polarit. foto Wim Kooyman door Wout Bareman WESTDORPE - De overslag van staal- producten en containers op de Axelse Vlakte stijgt gestaag. Het gaat om pro ducten voor Avesta Polarit Processing en om containers van lijndiensten tus sen het Belgische achterland via Gent van en naar Antwerpen en Rotterdam. Belangrijkste 'speler' op de terminal is scheepsagent/cargadoor Vopak Agen cies Terneuzen, die onder meer samen werkt met het kraanbedrijf Mammoet. Met het oog op de uitbreiding van de ac tiviteiten heeft Mammoet gisteren een nieuwe mobiele havenkraan op de ter minal geïnstalleerd. Dat gebeurde met enig officieel vertoon. De nieuwe kraan zal naast de bestaan de elektrische kraan worden ingezet voor laad- en loswerkzaamheden. Dankzij verdere uitbreiding van de laad- en lossystemen (Mammoet zet zonodig ook andere mobiele kranen in) kunnen op de terminal voortaan goederen tot 200 ton worden behan deld. De kade van het staalbedrijf Avesta Po larit wordt binnenkort overigens aan gepast. Het havenschap Zeeland Sea ports trekt er 450.000 euro voor uit. De reconstructie hangt nauw samen met de drastische uitbreiding van de activi teiten van het bedrijf. De overslag van roestvast staal stijgt tot 600.000 ton in 2005. Avesta Polarit, dat in de toekomst ove rigens weer onder de oude naam Out- okumpu Polarit Oy opereert, investeert de komende jaren 55 miljoen euro in twee nieuwe productielijnen en een ul tramoderne opslagloods. Het levert vijftig extra arbeidsplaatsen op. Het bedrijfsterrein wordt met anderhalve hectare uitgebreid. Daarvoor moeten leidingen worden omgelegd. De ver wachte groeiende goederenstroom ver eist ook aanpassing van de huidige kade aan de Axelse Sassing. De zoge noemde kraanbaanconstructie moet worden verplaatst en versterkt en ook het kadeplatform moet in verband met het gebruik van zwaardere kranen en grotere hoeveelheden lading worden versterkt. De kademuur, die nu 300 meter lang is, wordt verlopig niet verlengd. Het ha venschap verwacht het grootste deel van de kosten te kunnen dekken uit de extra opbrengst van havengeld en de verkoop van de grond. door Frank Gijsel SLUIS - Een meerderheid in de gemeenteraad van Sluis wil op dit moment nog niets weten van het verwijderen van de vlucht heuvels en de wegversmalling in de Langeweg te Breskens. Dorpsbelangen en Toerisme (D&T) drong er tijdens de raads vergadering in een motie op aan Advertentie ZEEUWS VEILINGHUIS Vandaag kijkdag 10-16 uur Kunst antiekveilingen: 3 dec.: 19.00 uur 4 dec.: 13.30 uur 4 dec.: 19.00 uur Overige Kijkdagen: Ma I dec.: 10-18 uur Di 2 dec.: 10-20 uur Wo3dec.: 10-18 uur Do4dec.: 10-12 uur info: www.zeeuwsveilinghuis.nl of 0118-650680. Adres: Herengracht 74,4331 PX Middelburg. de voorzieningen nog dit jaar te verwijderen. De motie werd enkel gesteund door Nieuw West. Een tweede ingediende motie van de coali tiepartijen CDA, PvdA en WD/Gemeentebelangen haal de het wel. In die motie wordt het college tot eind april de tijd gegund te bezien of de onlangs aangebrachte kattenogen en extra duidelijke markeringen het gewenste effect sorteren. L. van den Broecke van Nieuw West vroeg zich in felle bewoor dingen af hoeveel ongelukken er nog moeten gebeuren voordat er echte maatregelen worden ge nomen. Hij wist te melden dat er inmiddels al twintig ongeluk ken zijn gebeurd. Zijn partijgenoot L. Meijer ver weet naar aanleiding van de tweede motie de coalitie dat die werkloos toeziet. ,,U consta teert dat het gevaarlijk is, maar u doet nu verder niets.Hij werd gesteund door C. Bolijn-Hertz- berger van D&T. Volgens haar zijn er in het verleden zaken be loofd die niet zijn waarge maakt. „De zaak nu afdoen met de mededeling dat er geen geld is, vind ik laag bij de grond. Als straks blijkt dat we maatregelen moeten nemen, is het al zomer. We moeten nu samen een vuist maken en kijken naar maat werk." R. den Dekker (VVD/Gemeen tebelangen) was van mening dat er een structurele oplossing moet komen voor de Langeweg. „Er mag geen sprake zijn van een lapmiddel zoals D&T voor stelt. We willen de Langeweg in zijn totaliteit bekijken en eerst zien of de aangebrachte maatre gelen nut hebben. Als de sluis nu wordt weggehaald, zal de snel heid alleen maar toenemen. We kiezen voor een oplossing voor de lange termijn." L. Flikweert (CDA) wilde nog één keer afwachten. Ook J. Wie lakker (PvdA) wilde de situatie liever aanzien tot het voorjaar van 2004. Volgens wethouder L. Wille is aan de bewoners medegedeeld dat het college de effecten van de genomen maatregelen af wil wachten. „De klachten aan de Langeweg gaan vooral over tril lingen. Na de genomen maatre gelen zijn die klachten wegge nomen." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Binnen een week tijd zijn er minstens drie katten verdronken in de water bakken in de Terneuzense La- rixstraat. Voorzitter Anneke Eefting van de Dierenbescher ming Zeeuws-Vlaanderen zegt dat naar aanleiding van de mel dingen die ze deze week heeft binnen gekregen. Bovendien worden nog huisdieren van be woners in de omgeving vermist. Omdat katten niet van water houden, kan het volgens Eefting bijna niet anders dan dat de poezen door iemand in de wa terbakken zijn gesmeten. Van wege de steile wanden konden de dieren er niet meer uit gera ken. Naar aanleiding van de gebeurtenissen heeft de Dieren bescherming de gemeente ge vraagd maatregelen te nemen. „Want nu zijn het katten, maar wat als er straks een kind in valt", zegt Eefting. „Gooi die bakken dicht en doe er iets mee, zodat dit niet meer gebeurt." Bij de gemeente wordt bekeken of er wellicht iets aan de situatie veranderd kan en moet worden. Niet vanwege de dode katten, maar omdat er afgelopen zomer DEN HAAG - De Europese Commissie zit ernaast met haar kritiek op het natuurherstelprogramma Westerschelde. Staatssecretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Water staat heeft dit onlangs laten weten aan Brussel. Volgens haar voldoet Nederland aan de Europese Vogel- en Habitatricht lijn door het verlies aan natuur door de laatste verdieping van de Westerschelde te compenseren. Brussel denkt daar anders over en heeft Nederland in gebreke gesteld. Verkeer en Water staat kreeg de kans daarop te reageren, voordat verdere stap pen worden gezet. Of Europa met de Nederlandse uitleg ge noegen neemt, is nog niet bekend. De Europese kritiek richt zich vooral op het ontbreken van buitendijkse projecten. Ne derland had voor ontpoldering moeten kiezen, volgens Brus sel eerder dit jaar in een brief aan Verkeer en Waterstaat, ook al bestond tegen het teruggeven van Westerscheldepolders aan de natuur in Zeeland veel verzet. TERNEUZEN - Elektra 21 uit Terneuzen heeft gisteravond de Bos (Business On Stage) Award 2003 gewonnen. Bij dit za kelijk trefpunt van Zeeuws-Vlaanderen in het Scheldethea- ter deden drie genomineerde bedrijven uit Hulst, Terneuzen en Sluis een gooi naar de trofee. Organisator Junior Kamer Zeeuwsch-Vlaanderen promoot de onderlinge wisselwerking tussen bedrijven. „De ruim 500 ondernemers in de zaal lopen hier als het ware stage bij elkaar", zegt Jeroen Verstaeten van de BOS commissie. Thema van deze Bos-wedstrijd was deze keer 'fusies en over names the day after'. Een fusie of samenwerking tussen be drijven zijn middelen om door te groeien. De genomineerde bedrijven Elektra 21het Hulster bouwbedrijf Van Driessche de Koster Van Bunderen en Hydrauvision uit Schoondijke beantwoorden aan het thema. Winnaar Elektra 21 is een vrucht van een fusie tussen ETB Bogaert uit Hulst en Licht- studio Reijniers uit Aardenburg. Er werken inmiddels 45 mensen Het bedrijf is gespecialiseerd in onder andere elek trotechnische installaties, verlichting, domotica, beveili gingssystemen, datanetwerken en telecom. Directeur Frans Reijniers van Elektra 21 was blij verrast met de overwinning. Vooral doordat de stemming vanuit het publiek gebeurt, spreekt hier wel een breed gedragen waardering uit. SLUIS - De bomen aan de Kaai in Sluis worden voorlopig nog niet gekapt. Het gemeentebestuur heeft overleg gevoerd met natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje over de kap, maar beide partij en konden het niet eens worden. In het kader van de herinrichting van het centrum van Sluis wil de ge meente de bomen rooien en volwassen zilverlinden terug- planten. Wethouder L. Kamphuis kon donderdag tijdens de gemeenteraadsvergadering niet aangeven op welke termijn duidelijkheid ontstaat in deze kwestie. SLUIS - Het gemeentebestuur van Sluis is niet van plan mee te werken aan het voorstel van vervoersonderneming BBA om een hoger spituurtarief tijdens de zomermaanden te hanteren voor het fietsvoetveer Breskens-Vlissingen. Het college van burgemeester en wethouders is van mening dat in een vroeg stadium al is aangegeven dat de capaciteit tijdens de zomer maanden onvoldoende zou zijn. „We zullen voorstellen het huidige tarief als spitsuurtarief te gebruiken", deelde wet houder L. Wille tijdens de vergadering van de gemeenteraad mee. Hij beloofde op korte termijn met een voorstel te komen. al klachten binnen kwamen. Een van de verdronken katten was het huisdier van bewoon ster A. Louwers. „Ik ben er nog kapot van", zegt ze. „Er is hier iemand in de wijk die blijkbaar iets tegen katten heeft." De ge dupeerde katteneigenaars gaan maandag aangifte doen bij de politie. „Misschien zijn er nog andere mensen in de wijk die hun kat zijn kwijtgeraakt en die adviseer ik ook aangifte te doen", zegt Eefting. Volgens haar leidt de de situatie tot spanningen in de wijk omdat bewoners naar elkaar kijken. De langwerpige waterbakken zijn neergezet als decoratieve elementen in de heringerichte straten in de wij k TriniteitHoe wel ze door de bewoners zelf ge kozen zijn tijdens de inspraak procedure kwamen er afgelopen zomer klachten uit de wijk. De waterpartijen bleken in de ogen van een aantal bewoners ach teraf toch niet zo'n gelukkige keuze. „Het kan gebeuren dat iets in de praktijk tegenvalt", zegt wet houder R Hamelink Daarom be kijken we nu of we er iets anders mee kunnen. Echter, zonder die bakken nu meteen drastisch dicht te gooien." door René van Stee HOOFDPLAAT - In de Hoofd plaatpolder tussen Sasput en Hoofdplaat verrijst een klein schalig windmolenpark. De vijf windmolens aan weerszijden van de Kruisweg treden ver moedelijk eind volgend jaar in werking. Het gaat om turbines van ieder 111 meter hoog (inclusief wie ken) die gezamenlijk gemiddeld tien megawatt leveren, goed voor de stroomvoorziening van zo'n 40.000 huishoudens. Inmiddels is de procedure voor wijziging van het bestemmings plan en het afgeven van onder meer de bouw- en milieuver gunning afgerond. Ook is on derzocht of de molens nadelig zijn voor vogels en onaanvaard bare geluidsoverlast, slagscha duw en flikkering van het zon licht door de draaiende wieken opleveren. Op basis hiervan blijken die bezwaren niet te be staan. De toenmalige gemeente Oost burg wees de Hoofdplaatpolder in 1999 aan als locatie voor windenergie. Dit gebeurde op basis van de wijziging streek planherziening windenergie door de provincie. In verband met de vrees voor een onherstelbare aantasting van het landschap rees destijds in de gemeenteraad verzet tegen de ontwikkeling van een groot schalig windmolenpark met tientallen kleinere windmolens. Om die bezwaren weg te nemen, werden aangepaste plannen ontwikkeld. Daartegen maak ten vooral omwonenden in de buurtschappen Sasput en Roodenhoek bezwaar. Ook werd een versnelde bestemmings planprocedure opgestart. De provincie floot de gemeente echter terug omdat de urgentie van het plan niet werd aange toond en de aanvraag onvol doende was gemotiveerd. De twee particuliere aanvragers van het park - de landbouwers E. Dekker en A. Mocking uit Hoofdplaat - en de Wind Ener gie Ontwikkelings Maatschap pij (WEOM) uit Veenendaal ho pen binnenkort aan de slag te gaan. Behalve bij de bouw zijn deze drie partners ook betrok ken bij de exploitatie van het toekomstige windmolenpark. Gezien de lange voorgeschiede nis en het zwalkende beleid dat de laatste jaren ten aanzien van windenergie is gevoerd, zal het Dekker niet verbazen dat het wederom tot uitstel komt. „Ik denk dat we echter zo snel mo gelijk aan de slag moeten, voor al omdat dankzij dit initiatief een belangrijke hoeveelheid groene stroom wordt geprodu ceerd. Dat levert enorme voor delen op. Zo is er bijvoorbeeld veel minder fossiele brandstof nodig voor de opwekking van elektriciteit", legt hij uit. Dekker hoopt ook dat de oor spronkelijke bezwaarmakers tot inkeer komen. Volgens hem is er geen verschil tussen de plaatsing van kleine en grote windmolens, omdat ze het land schap in beide gevallen domine ren. „Veel mensen zijn hierover helaas verkeerd geïnformeerd of voorgelicht. Ze schrikken van molens van honderd meter, ter wijl vaststaat dat die een veel rustiger beeld in het landschap opleveren dan kleinere molens. Waar kies je dus voor; een be perkt aantal grote windmolens met een grote capaciteit die ver van de bebouwing staan of tien tallen kleinere exemplaren die aanzienlijke overlast en land schapsvervuiling opleveren? Er komen hoe dan ook molens. Wat mij betreft is de keuze dus niet zo moeilijk." PHILIPPINE - Het Soeficen trum Zeeland houdt zondag 7 december een universele ere dienst in De Schotse Hoek in Philippine. Nawab Lint uit Rid derkerk houdt tijdens de dienst een lezing onder de titel 'Het le ven, een continuïteit'. De dienst duurt van 11.00 tot 13.00 uur. Advertentie VRIJDAG 5 DEC. TOT 17.00 UUR OPEN Voor informatie: www.goespromotie.nl Ondernemers Organisatie Goes (OOG)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 65