PZC Het taaie verzet van Murre Weg geëffend voor natuurlijkere Delta Zeeuwse Kunstkring pakt uit met decemberexpositie Licht en ruimte vormen hemelladder Binnen wordt buiten bij Ruud van Koningsbrugge EL1CHT 12 57 km per uur kunst zaterdag 29 november 2003 Bewoners moeten meer profiteren van subsidie vitaal platteland Radar Regionale brandweer wint prijs Serie MIDDELBURG - Geld voor verbetering van de leefbaarheid op het platteland moet méér te recht komen bij bewoners en minder bij instanties. Ook moe ten de regels voor uitvoering van nieuwe plannen in het bui tengebied worden versoepeld. Die opdracht kreeg gedeputeer de A. Poppelaars (CDA, omge vingsbeleid) mee van de Staten commissie Ruimte. Als positief voorbeeld van 'vitaal platteland Zeeland' werd de steun voor in richting van appartementen op boerderijen genoemd. Grofweg gaat er van het be schikbare geld 40 procent naar ondersteuning (zogenaamde 'proceskosten') en 60 procent naar projecten. Dat moet an ders, oordeelden VVD, CDA en SGP. Daar was de gedeputeerde het van harte mee eens en hij slaat in 2004 al die richting in. Statenlid J. Maris (VVD) wees op de problemen bij het tot stand brengen van 'nieuwe eco nomische dragers', ofwel ne venactiviteiten op de boerderij of een andere bestemming voor agrarische bedrijfsgebouwen. Zo liggen er bij de gemeente Schouwen-Duiveland al lange re tijd plannen op de plank, waarmee niks gedaan wordt. „De tijd tussen aanvraag van een plan en realisering is vier tot tien jaar", zei Maris. „Dat is veel te lang. Mensen die iets willen lopen met hun hoofd tegen de muur en zeggen: we stoppen er mee." Hij drong aan op versoep- ling van de regels en vond E. Wijffels (CDA) aan zijn zijde. De SGP'er J. Adriaanse stelde dat te weinig steun bij de land bouw terecht komt. Ook meen de hij dat de mogelijkheden van vitaal platteland Zeeland te weinig bekend zijn bij bijvoor beeld dorpsverenigingen. Gedeputeerde Poppelaars merkte op dat Zeeland naar ver houding juist veel agrarische plannen ondersteunt. „Ze moe ten natuurlijk wel vernieuwend zijn. En er lopen ook nogal wat projecten buiten de regeling voor vitaal platteland om." Hij herinnerde eraan dat aan aan passing van de regels voor nieu we economische activiteiten ge werkt wordt. door A. J. Snel De bureaucratie leeft, en wij met haar. Dat heeft de Vlissinger Wil lem Cornelis Murre in de afgelopen drie jaar wel aangetoond. Samen met een reeks justitiële instanties bouwde hij, rond een geringe snelheidsovertreding, een dossier op dat bij afsluiting 685 gram woog. Murre ging een gevecht aan waarvan de uitkomst bij voorbaat vast stond: hij zou verliezen. Wie de heerschappij van de ambtenarij denkt te kunnen breken, vergist zich. Murre heeft het nu maar opgegeven. Moe en niet geheel voldaan kan hij te rugzien op een periode van argumente ren en heisa maken. Nog altijd heeft hij het niet op de in zijn ogen chagrijnige overheid. Maar hij kan er ook wel om lachen, al heeft het hem een paar centen gekost. De mission impossible van de Vlissin ger begon op 15 augustus 2000. Volgens een brief met acceptgiro van het Cen traal Justitieel Incasso Bureau te Leeu warden reed Murre op die kwade dag 5 7 kilometer per uur (na meetcorrectie) over de Schroeweg te Middelburg, ter wijl de toegestane snelheid daar op ten hoogste 5 0 ligt. Of hij maar 110 guldens - die hadden we toen nog - wilde over maken. Dat wilde Murre niet. Hij wil achteraf wel kwijt wat hem zoal tegenstaat in de gang van zaken. „De politie houdt zich met dat soort onzin bezig inplaats van boeven te vangen. Het gaat er alleen maar om extra geld binnen te krijgen. Met veiligheid heeft het al helemaal niks te maken, dat blijkt ook uit het dossier. De burgers worden op een raz- zia-achtige manier achternagezeten. Ik ben een oppassende, nette, belasting betalende burger met blanco strafblad en ik wil zo niet behandeld worden. Maar ja, 'de wet is de wet', zeggen ze dan. Volgens mij is het gewoon poen- graaierij die achter de heksenjacht op de kleine snelheidsovertreder zit. Het roept weerzin op tegen het bevoegd ge zag." Dat bevoegd gezag toonde zich onver stoorbaar gedurende de drie jaar du rende strijd met de kleine snelheids overtreder Murre. Die bleef trouwens even onverzettelijk. Murre kan zich niet herinneren ooit op de Schroeweg te hebben gereden en wil de bewijzen zien. Hij krijgt te horen de overtreding is vastgelegd met behulp van een Gatso Willem Cornelis Murre: „Ik wilde zand in de machine strooien." Radar 24, constateert dat op de foto die van zijn nummerplaat is gemaakt niet te zien is dat het werkelijk om zijn auto gaat en wenst vervolgens vergaand in zicht in de manier waarop de Gatso Ra dar is geijkt. „Het ging me vooral om mijn principes", zegt hij thans. „De on zinboetes moeten stoppen. Vindingrijkheid kan Murre niet worden ontzegd. Hij ontwikkelt zich tot een meester in het tijdrekken. Op alle brie ven en aanzeggingen van een keur aan instanties te Middelburg en Leeuwar den levert hij commentaar, hij stelt aanvullende vragen en gaat in verzet dan wel in beroep. Als een beroep niet ontvankelijk wordt verklaard, gaat hij daartegen in verweer, als hij een eindje met de auto heeft gereden om ergens stukken in te zien, dient hij een declara tie voor gereden kilometers in bij justi tie en als die zijn verzoek om betaling afwijst, vraagt hij belangstellend welke middelen hem verder nog ten dienste zouden kunnen staan. Het moet gezegd, justitie blijft onbuig zaam doch met grote trouw en zorgvul digheid antwoord geven. Stellig zullen sommige overheidsdienaren wel eens klam zijn wakker geworden als Murre in hun nachtmerries was verschenen, maar uit hun geschriften blijkt nimmer dat ze zich door het Vlissings verzet la ten gek maken. Uit de schriftelijke stukken die ze produceren, spreekt geen emotie. Nou ja, één keertje krijgt Murre een brief van het Justitieel Incas sobureau, dat hem 'bij wijze van hoge uitzondering' aanbiedt de oorspronke lijke boete van 110 gulden te betalen. In euro's omgezet dan, maar zonder de ge bruikelijke bijtellingen voor late beta lers. Er klinkt enige wanhoop door in die extra voordeelaanbieding. Murre gaat er niet op in. foto Ruben Oreel Omdat het wisselen van twee brieven als regel tenminste enkele weken vergt, wordt het moment waarop het eindspel zal worden gespeeld steeds verder ver schoven. De komst van een deurwaar der met dwangbevel vermag Murre niet te vermurwen. Zijn aanbod een alter natieve werkstraf te aanvaarden dan wel in een penitentiaire inrichting te worden opgenomen wordt door justitie van tafel geveegd als zijnde niet vol gens de regels. Ook de gulle geste de schuld in termijnen te betalen, wordt door justitie niet in dank aanvaard. In tussen vermaakt Murre zich tussendoor met een briefwisseling tussen hem en de CDA-fractie in de Tweede Kamer. De fractie toont begrip voor alle betrokken partijen. In september van dit jaar kwam de strijd ten einde. Murre had het gevoel dat hij toen wel voldoende zand tussen de raderen had gestrooid. Hij betaalde. Om precies te zijn 222,13 euro. Volgens een ruwe, eigen schatting maakte hij in de afgelopen drie jaar nog zo'n 500 euro aan griffie-, porto- en diverse kosten. Wat het gevecht justitie heeft gekost, valt niet te becijferen, maar als Murre erover nadenkt, moet hij lachen. door Harmen van der Werf GOES - De weg is bestuurlijk geëffend voor het herstel van een natuurlijkere Delta in zuid west-Nederland. De rijksover heid heeft het licht op groen gezet, maar nog geen geld toege zegd. Gisteren vond er topoverleg plaats over de Deltawateren. Staatssecretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Water staat en minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit waren aanwezig. Zij spraken met vertegenwoordi gers van de Delta-provincies Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant, onder wie de Zeeuwse gedeputeerde M. Kra mer. Hij was na afloop ronduit tevreden. De bewindslieden steunen de toekomstvisie van de drie pro vincies op de Deltawateren, die eind vorig jaar is gepresenteerd. Het wegnemen van de harde scheidingen tussen zout en zoet water, door de aanleg van de Deltawerken, en het herstel van getij staan centraal in het plan. Onder meer het verder afkalven van zandplaten in de Ooster- schelde moet zo worden voor komen. En het nu zoute Gre- velingenmeer moet weer een overgangsgebied worden tussen de grote rivieren en de Noord zee. Al die ideeën worden de komen de tijd uitgewerkt in een actie programma, zo is gisteren afge sproken. Het is de bedoeling het actieprogramma begin maart te presenteren op een symposium. Geld voor de uitvoering is er nog niet, maar dat is aldus gedepu teerde Kramer 'van later zorg'. Voor het herstelplan, het Delta- plan-plus, is dertig jaar uitge trokken. Actueler zijn de problemen met blauwalgen in het Volkerak- Zoommeer. Schultz van Haegen en Veerman hebben toegezegd mee te werken aan een actieplan voor het meer op de grens van Zeeland en Noord-Brabant. Eind volgend j aar moet dit klaar zijn, tegelijk met een studie naar de zoetwatervoorziening voor de landbouw. Schultz van Haegen en Veerman hebben tijdens het topoverleg aangegeven vast te houden aan het gedeeltelijk openstellen van de Haringvlietsluizen, het eer ste project op weg naar een na tuurlijkere Delta. Het grootste financiële knelpunt is nog het veilig stellen van de drinkwa tervoorziening, als Noordzee water het nu zoete Haringvliet kan binnenkomen. Kramer heeft toegezegd te willen be middelen richting het Zeeuwse nutsbedrijf Delta, dat uit het Haringvliet water haalt voor Goeree-Overflakkee en Schou wen-Duiveland. Het Haringvliet-project kwam deze herfst onder vuur te liggen in de Tweede Kamer. WD-Ka- merlid J. Geluk diende een motie in om het plan te herover wegen en het Haringvliet als zoetwaterreservoir voor de landbouw en industrie te be houden. Hij hield de motie aan in afwachting van het topover leg. De Tweede Kamer kan bin nenkort een brief tegemoet zien, waarin Schultz van Haegen en Veerman aangeven waarom zij het project willen doorzetten. GOES - De regionale brand weer Zeeland heeft uit handen van minister Remkes van Bin nenlandse Zaken de oefenprijs Rampenbestrijding 2003 ont vangen voor de beste multidis ciplinaire oefening. De oefening van het Zeeuwse korps, 'Duizend bommen en granaten' geheten, had als the ma een incident in de Wester- schelde en is opgezet met de politie Zeeland, het bureau ge neeskundige hulpverlening bij ongevallen en rampen van de GGD Zeeland en adviesbureau CMC. De Zeeuwse inzending werd door een jury onder voor zitterschap van burgemeester Mans van Enschede als beste van de vijftien deelnemers ver kozen. De bestuurlijke variant van de rampbestrijdingsprijs ging dit jaar naar het kabinet van de commisaris van de ko ningin van Gelderland. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Zeeuwse Kunstkring doet in december van zich spreken. Nadat het kofferproject van de 45 jaar oude kunstvereniging dit jaar al in iedere Zeeuwse regio de aandacht trok, wordt de jaar lijkse decembertentoonstel- ling in Middelburg dit keer groter aangepakt dan ooit. Niet alleen in de Vleeshal is werk te zien van Kunstkringle den, maar ook in de galeries De Brugmans, Miems van Citters, Leen van Duivendijk, Saskia Eggink, Marijke Gussenho- ven, Andre Kappert, Jan Ket- telerij, Marie Louise Kom- mers, Mar ja de Lange, Giel Louws, Renee Mink, Gerda Rutters en Rijnhard Schregar- dus. Tijdens de expositie pre senteert de Zeeuwse Kunst kring een nieuw logo en wordt een nieuwe website geopend. Het adres daarvan is www- .zeeuwsekunstkring.nl. De website is vanaf 19 december toegankelijk. Vier Gemeten, In Depot, Gale rie T, 't Haentje te Paart, De Osseberg en in de mediawinkel De Drukkerij. Als vanouds heeft de Zeeuwse Kunstkring rond de jaarwisse ling de beschikking over de Vleeshal in Middelburg. Voor de tentoonstelling die daar van 20 december tot en met 4 janu ari plaatsvindt, is de Middel burgse architect Johan de Ko ning gevraagd een speciaal pa viljoen te ontwerpen. Nieuw is dat ook ruimtes buiten de Vleeshal worden gebruikt. Het complete tentoonstellingspro ject krijgt de titel 'Voorbij de dag' mee, naar een gedicht van Theo Raats Voorbij de dag volg ik het licht dat met de tijd verdwijnt en nieuw weerbars tig materiaal wacht hunke rend op de eeuwigheid). De kunstenaars die aan de ma nifestatie meedoen zijn Coby Boone, Tessa Braat, Jorien door Ernst Jan Rozendaal BURGH-HAAMSTEDE - Van binnen maakt hij buiten en van buiten maakt hij binnen. Kun stenaar Ruud van Konings brugge toont in Galerie Jan Ei kenaar in Burgh-Haamstede dertien sculpturen gemaakt van de binnenbanden van fietsen. Daarnaast toont hij schilderijen die voor het grootste deel niet in een lijst zitten, maar er juist om heen zijn gemaakt. Van Koningsbrugge heeft ooit kostuums vervaardigd voor the atervoorstellingen. Dat hij weet hoe hij met naald en draad moet omgaan, blijkt uit de beelden die in Burgh-Haamstede zijn tentoongesteld. Door stukken binnenband aan elkaar te naai en heeft hij allerhande figuren gecreëerd. Er staat een olifant, een veulen, een bever en een le guaan. Hij weet de typerende houdingen te vangen van men sen die hij uitbeeldt, zoals de keizer die zijn nieuwe kleren showt of de acrobaat op een een- wieler. In een van de tentoon stellingsruimtes hangt aan het plafond een zwarte zwerm vo gels. De beelden roepen bewonde ring op door de knappe manier waarop ze zijn gemaakt. Dat Van Koningsbrugge graag laat zien waartoe hij technisch in staat is, blijkt ook uit zijn schil derijen - of misschien is geschil derde objecten een betere term. Ze zijn in zeker opzicht het om gekeerde van de beelden. De doorgaans verborgen binnen kant is daar buitenkant gewor den. In de schilderobjecten van Van Koningsbrugge zit de lijst niet om het schilderij maar erin. Buitenkant wordt daar dus bin nenkant. Uitgangspunt is steeds een foto. Meestal is daarop een detail te zien van een structuur, bijvoor beeld de oppervlakte van een rots. Van Koningsbrugge is om de ingelijste foto heen gaan schilderen. Dat kan natuurlijk alleen als hij die lijst in of op een paneel heeft bevestigd. Zeer precies is hij vervolgens verder gaan schilderen aan de struc tuur zoals die op de foto zicht baar is. Dat betekent dat de af beelding een voortzetting krijgt buiten de lijst. Meestal is het zo goed gedaan, dat de beschouwer er met zijn neus op moet staan om te ontdekken dat het opper vlak binnen de lijst gefotogra feerd is en dat daarbuiten ge schilderd. Bij een aantal objecten heeft Van Koningsbrugge allerlei ma terialen toegevoegd. Is op de fo to een stuk touw te zien, dan is het verlengde buiten de lijst daadwerkelijk een stuk touw. Hetzelfde geldt voor een gebo gen stuk ijzer. Omdat de lijst niet meer het kader is dat de af beelding begrensd, hebben zijn geschilderde objecten vreemde vormen. Als schilder heeft Van Koningsbrugge de beweging gevolgd die door de gefotogra feerde structuur wordt gesug gereerd. Buiten de lijst kan het dus alle kanten opgaan. De zeventien schilderijen en zes aquarellen die volgens dit prin cipe zijn ontstaan, zijn meer dan alleen visuele grapjes. Van Ko ningsbrugge zet vraagtekens bij de voor ons zo vanzelfsprekende manier om de werkelijkheid af te beelden. De wereld is niet in een kader te vangen. Een schilderij houdt niet op bij de lijst. Expositie Ruud van Koningsbrug ge, t/m 14 december in Galerie Jen Eikenaar in Burgh-Haamstede, open do, vri en zo van 13-17 uur. een vrij toevallige reden, bij voorbeeld omdat de ruimte van een expositieplek daarom vraagt, maak ik een nieuw soort schilderij. Dat wordt dan me teen een serie. Dat komt omdat ik aan meerdere schilderijen te gelijk werk. En ik wil bepaalde thema's ook echt uitdiepen." De hemelladders hebben iets van gestapelde landschappen. De suggestie van ruimte is heel anders dan op de landschaps schilderijen die Schrijver tot dusver maakte en waarvan ook exemplaren in Middelburg te zien zijn. Het is alsof daadwer kelijk door de sporten van een ladder naar een landschap wordt gekeken. Doordat de schilderijen zo'n twee meter hoog zijn, leggen ze automa tisch de nadruk op de ruimte waar ze worden tentoongesteld. Zo wordt de bezoeker van 't Haentje te Paart zich door deze schilderijen ineens bewust van de hoge plafonds. „Ik heb in De nemarken een opdracht gekre gen voor een schilderij in de hal van een ziekenhuis", verklaart Schrijver. „Dat wordt een lad der van vijf meter hoog. Door meerdere hemelladders naast elkaar te hangen, kan Schrijver per tentoonstelling schilderijen maken die zo groot zijn als passend is voor een be schikbare wand. „Alle schilderijen zijn op blauw geschilderd. Daardoor zijn ze goed te combineren." Wat haar bovendien bekoort, is dat het lijkt alsof ze in haar hemellad ders niet één moment heeft weergegeven, maar meerdere tegelijk. „Alsof ik het tijdsver loop heb gevangen. Dat is na tuurlijkiets waar iedere kunste naar naar streeft." Expositie: schilderijen van Henny Schrijver, 30 nov t/m 10 jan, open do, za en zo van 14-16.30 uur (25 dec en ljan gesloten). Kunstenaar Ruud van Koningsbrugge toont in Galerie Jan Eikenaar in Burgh-Haamstede dertien sculpturen gemaakt van de binnenbanden van fietsen. foto Marijke Folkertsma door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Licht en ruimte fijn de onderwérpen van kunstenares Henny Schrijver. In de recente schilderijen die ze aanduidt als hemelladders ko men die op een bijzondére ma nier samen. Niet alleen heeft ze, zoals altijd, het licht in het land schap op het doek gevangen, door hun bijzondere maat gaan de schilderijen ook een relatie aan met de ruimte waar ze han gen. Negen jaar geleden verhuisde Schrijver van Middelburg naar Denemarken. In het noorden is het contrast tussen de seizoenen groter dan hier en dat biedt haar als schilderes de gelegenheid het licht in nog meer verschil lende gedaanten te vangen. In de Middelburgse galerie 't Haentje te Paart is vanaf zondag te zien hoe ze dat doet. Haar doeken zijn bijna abstract. In enkele horizontale lijnen zet ze het landschap neer. Door de verf in dunne, transparante lagen aan te brengen, weet ze de ka rakteristieke kleuren van het licht in lente, zomer, herfst of winter te treffen. Tot voor kort waren haar schil derijen vooral landschappelijk, maar haar laatste werk is monu- mentaler. „Ik kreeg de gelegen heid om te exposeren in een bankgebouw in Rotterdam", vertelt Schrijver. „Ik wilde iets doen met de ruimte zelf. Dat is vaak zo. Mijn werk is niet los te zien van de ruimte waar het hangt. Vaak maak ik ook speci aal iets. Twee jaar geleden expo seerde ik in De Drukkerij in Middelburg. Voor die smalle doorgangen bij de brasserie maakte ik toen hele lange schil derijen. De grote ruimten in Rotterdam vroegen juist om ho ge schilderijen." Dat resulteerde in een serie schilderijen die ze 'hemellad ders' noemt. Een reeks waarvan het einde nog niet in zicht is. „Zo gaat dat vaak bij mij. Vanwege De bezoeker van Galerie 't Haentje te Paart wordt zich door de schilderijen van Henny Schrijver ineens bewust van de hoge plafonds. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 64