PZC Indonesië stelt visumplicht toerisme weer uit Alexander de Grote stierf mogelijk aan West-Nijlvirus Elk mens kent in zijn leven 396 vrienden VN-baas noemt afscheiding contraproductief Actie tegen president Chavez ITALIAANSE KEUKENS Onteigening Groenlanders rechtmatig Berlijn, Parijs en Londen akkoord over EU-defensie Amerikanen rezen nieuwe luipschutter }aisley wint in toord-Ierland TOPVEILING zaterdag 29 november 2003 Propaganda Vredesakkoord Vreemd PORS KEUKENS WWW.PORSKEUKENS.HIL Fotografen Diana en Dodi vrij 177 pakjes sigaretten op zak Premier Gibraltar herkozen Aids-patiënt levend begraven Stel vermoordde twaalf vrouwen 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS" Zware kritiek Annan op bouw muur Israël (EW YORK - Israël schendt net de bouw van een veilig- leidsmuur op de Westelijke Jor- Jaanoever het internationaal techt. De constructie van de af scheiding kan alleen maar ge ilen worden als een 'zeer con- liaproductieve daad'. Dit heeft secretaris-generaal Annan van de Verenigde Saties gisteren gesteld in een «onze redactie buitenland WASHINGTON - Een dodelijk schot op een vrouwelijke auto- nobilist in de Amerikaanse Ohio heeft de angst voor «n nieuwe sluipschuttersaffai- icaangewakkerd. Op het stuk autoweg waar de 12-jarige vrouw dinsdag door «n kogel werd getroffen, is sinds mei al tienmaal op auto's jeschoten, meldden de krant One Columbus Dispatcher en de devisiezender WSYX Channel igisteren. )e autoriteiten zouden echter loggeen duidelijke aanwijzin- ;ai hebben dat het om gerichte anslagen zou gaan en dat de fschietingen met elkaar in ver- rand staan. De weg ligt in een «bost gebied waar veel wild aorkomt en de schoten zouden rak gelost kunnen zijn door ja- jtrs. iorig jaar herfst waren de Ver- e Staten wekenlang in de an van een serie sluipmoorden. )e 42-jarige John Allen Muh- mmad kreeg vorige week van een jury in de staat Virginia de loodstraf wegens zijn aandeel ndedood van tien personen tij- ens die reeks aanslagen. DPA IELFAST - De radicale protes- mtse partij DUP van dominee an Paisley heeft de verkiezin- en in Noord Ierland gewonnen. lok de radicale katholieke Sinn 'ein van IRA-coryfee Gerry idams zag de aanhang fors roeien. Daarmeelijkt een einde ekomen aan het gezamenlijke estuur door protestanten en atholieken. Washington heeft lijn bezorgdheid geuit over de litslag enheteffecter van op het iredesproces. GPD rapport voor de Algemene Ver gadering van de VN. Annan noemde de bouw een ge vaar voor de uitvoering van het internationale vredesplan voor het Midden-Oosten. Toekomsti ge onderhandelingen over het verloop van de grens tussen een Israëlische en een Palestijnse staat komen door de muur zwaar onder druk te staan, meent de VN-chef Annan benadrukte dat Israël niet heeft voldaan aan de eis van de VN de bouw van de afschei ding te staken en het gebouwde deel af te breken. Hij zei dat Is raël weliswaar het recht en de plicht heeft zijn burgers te be schermen, maar dat 'die plicht niet moet worden betracht op een wijze die in strijd is met de internationale wetgeving'. De muur loopt deels langs de zo genoemde Groene Lijn, de be standslijn tussen Israël en Jor danië van voor de Zesdaagse Oorlog van 1967, maar trekt op een groot aantal punten diep Palestijns gebied op de Westoe ver in. De Palestijnen ondervin den als gevolg van de muur grote nadelen, stelt Annan. Zij worden afgesneden van hun ak kers en zij komen vaak voor ge sloten doorlaatposten te staan, waardoor zij essentiële voorzie ningen als ziekenhuizen en scholen niet kunnen bereiken. De Israëlische plaatsvervan gend VN-ambassadeur Aryeh Mekel zei in een reactie op het rapport dat Israël de 'propagan dacampagne om een vervormd beeld van het afscheidingshek te schilderen' met kracht van de hand wijst. De afscheiding is volgens hem een 'niet-geweld- dadige, efficiënte en beproefde zelfverdedigingsmaatregel om Palestijnse terreuractiviteiten in te dammen'. De internationale druk op Israël om af te zien van de bouw van de veiligheidsmuur, die in de hui dige plannen ongeveer 600 kilo meter lang wordt, is de afgelo pen weken opgevoerd. Israël stelt dat de muur slechts ge bouwd wordt om Palestijnse zelfmoordaanslagen te voorko men en dat het bouwsel weer kan worden ontmanteld als er een vredesakkoord wordt geslo ten. ANP/AFP/DPA/AP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Hij heerste over Macedonië, veroverde het Perzische Rijk en viel In dia binnen. Maar het was vermoedelijk een virus dat een einde maakte aan het le ven van Alexander de Grote. Dat meldden onderzoekers gisteren in het wetenschap pelijk tijdschrift Nature. Alexander de Grote leefde van 356 tot 323 voor Chris tus. In dat jaar bezweek hij - 32 jaar oud - na twee weken ziekbed, in Babyion vlakbij het huidige Bagdad. De doodsoorzaak is nooit opge helderd. Historici hielden het op vergiftiging, griep of tyfus. De Amerikaanse onderzoe kers John Marr (epidemio loog) en Charles Calisher (in- fectieziektendeskundige) komen nu met een nieuwe suggestie: West-Nijlvirus. Dat virus komt veel voor in Afrika, West-Azië en het Midden-Oosten. In 1999 dook het ook in de Verenigde Staten op. Vooral vogels dra gen het mee. Muggen bren gen het over op de mens. De onderzoekers citereren de Griekse biograaf Plutarchus. Die schreef dat toen Alexan der in Babylon arriveerde, er een enorme zwerm ziek lijkende raven boven de stad hing, die dood neervielen. Mogelijk droegen zij het West-Nijlvirus bij zich. Zij testten hun idee op een diagnostisch computerpro gramma. Na het invoeren van Alexanders ziektesymp tomen (koorts, uitslag, ademhalingsproblemen) en een mogelijke verband met vogels, bevestigde de compu ter het West-Nijlvirus. ANP CARACAS - Een Venezolaanse zwaait de vlag terwijl ze wacht om een petitie te on dertekenen. Tegenstanders van president Hugo Chavez zijn gisteren begonnen met het verzamelen van handtekeningen voor een referendum over zijn positie. Het is de tweede petitiepoging dit jaar. De overwegend rechtse oppositiepartijen proberen de komende vier dagen de 2,4 mil joen handtekeningen binnen te halen die nodig zijn. Dat gebeurt op ongeveer 2700 JoorStep Vaessen IAKARTA - De visumplicht die Indonesië vanaf 1 december «ilde invoeren voor toeristen, is roor onbepaalde tijd uitgesteld. Set is al de tweede keer dat het (Ian op de lange baan wordt ge ithoven. Aanvankelijk was het 't bedoeling dat toeristen per I oktober een visum zouden Boeten kopen op het vliegveld in Jakarta of zouden moeten mnvragen bij de ambassade in hnn eigen land. ;Xa protesten uit de toeristenin dustrie werd dit 1 december en nu gaat de regeling waarschijn lijk pas 'ergens begin volgend jaar' in. lp dit moment kunnen toeris- 'ffl uit 48 landen, waaronder Nederland, nog een kosteloos hsum krijgen voor twee maan- dffl bij aankomst in Indonesië. Be regering wil dit veranderen ®datze het 'gelijkheidsprinci pe wil hanteren. Burgers van landen die Indone siërs dwingen een visum aan te tfagen, zoals Nederland, mogen Met meer zo gemakkelijk Indo- "esië binnen. Het nieuwe visum zal ook maar dertig dagen gel dig zijn. Verder wil de regering meer controle hebben op de mensen die het land binnenko men en wil ze extra geld binnen halen door 35 dollar te innen voor elk toeristenvisum. Onder veel Nederlandse toeris ten is verwarring ontstaan door het nieuwe visumbeleid. Neder landers vormen een aparte cate gorie, omdat die niet net als de meeste andere Europeanen straks het visum op het vlieg veld in Jakarta kunnen kopen. Zij moeten vóór vertrek het vi sum kopen op de Indonesische ambassade in Den Haag. Omdat de regeling per 1 oktober zou in gaan, zouden enkele Nederlan ders al visa hebben gekocht ter wijl dit nog helemaal niet nodig was. Volgens een reisagent in Indo nesië stopte de ambassade met het verstrekken van de visa na dat het ministerie van Buiten landse Zaken in Jakarta er op had gewezen dat het nieuwe be leid nog niet was ingegaan. Ook zijn er verhalen van toeristen die bij aankomst inJakartadoor de douane om het visum werden gevraagd, terwijl dit nog niet nodig is. Door het hernieuwde uitstel wordt de verwarring waarschijnlijk alleen maar gro ter. De Nederlandse ambassade heeft er bij de Indonesische re gering op gewezen dat Neder land deel uitmaakt van de Schengen-overeenkomst, en dat het daarom vreemd is dat sommige inwoners van Schen- gen-landen straks wel en andere niet het visum in Jakarta kun nen kopen. De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken Hassan Wirayuda zei onlangs dat het probleem van de Schen- genlanden bestudeerd wordt, maar hij gaat er van uit dat de uitzondering voor Nederland en een aantal andere landen blijft bestaan. Volgens een medewerker heeft dit te maken met de Molukkers en Papoea's die vanuit Neder land Indonesië bezoeken. „Ze doen mee aan een of andere se- peratistische vlaghijsing en dat hebben we liever niet. "De amb tenaar denkt dat het met de te rugloop van het toerisme niet zo'n vaart zal lopen. GPD Advertentie ITALIAANS DESIGN GREVELINGENSTRAAT 10H 4301 XX ZIERIKZEE TEL. 01 1 1 - 45 07 10 Ussaaqqak Qujaukisoq (m), woordvoerder van de inuit, verlaat het gerechtsgebouw in Kopenha gen. foto Keld Navntoft/AP van onze redactie buitenland KOPENHAGEN - Het Deense hooggerechts hof heeft gisteren bepaald dat de onteigening van 27 Groenlandse families in 1953 om de Amerikaanse luchtmachtbasis bij Thule uit te breiden rechtmatig was. De Deense regering heeft decennialang volge houden dat de inheemse bewoners destijds vrijwillig zijn vertrokken, terwijl ze in werke lijkheid werden gedwongen te verhuizen. In 1999 kende een rechtbank de groep een schadevergoeding van 500.000 Deense kroon (67.000 euro) toe. Tegen die uitspraak gingen de Groenlandse In- uit, die zichzelf de Hingitaq 1953 (Verschoppe lingen 1953) noemen, in hoger beroep. Ze eisen wegens het verlies van een gebied dat volgens hen meer dan duizend jaar aan hun voorvade ren heeft toebehoord 235 miljoen kroon (31,6 miljoen euro) van de Deense regering. Dat verzoek werd afgewezen, ondanks het feit dat de Deense regering de Inuit vijftig jaar ge leden ernstig benadeelde. De advocaat van de Inuit heeft zijn cliënten aangeraden om naar het Europees Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg te stappen om te proberen daar hun gelijk te halen. In Thule is een belangrij ke Amerikaanse lucht machtbasis gevestigd, die onder meer een rol moet gaan spelen bij het raketverdedigings systeem dat de Amerikaanse president George Bush de komende jaren wil bouwen. AP PARIJS - Drie fotografen zijn vrijgesproken van inbreuk op de privacy, omdat ze foto's hadden genomen van de Britse prinses Diana en haar vriend, Dodi al Fayed. De foto's van het stel waren zowel voorafgaand als direct na het fatale auto ongeluk in 1997 in Parijs genomen. De fotografen hadden een jaar cel en boetes tot 45.000 euro opgelegd kunnen krijgen, omdat ze zes foto's hadden geno men in de nacht van 31 augustus 1997 van het interieur van de verongelukte Mercedes. Op alle foto's was Al Fayed te zien, op enkele ook Diana. In Frankrijk geldt het interieur van een au to als privé. ANP/AFP/DPA/RTR OLPE - Een Duitse winkeldief is gisteren tegen de lamp gelo pen met 177 pakjes sigaretten in zijn broek. Winkelpersoneel werd wantrouwig toen zé de man vreemd zagen lopen en waarschuwde de politie. Volgens een politiewoordvoerder in de plaats Olpe had de man zijn broek letterlijk gevuld met de sigaretten. Drie hand langers probeerden de opvallende bobbels in zijn broek te verbergen door er kranten voor te houden. ANP/RTR GIBRALTAR - Premier Peter Caruana van Gibraltar heeft de verkiezingen van donderdag gewonnen en mag voor een der de termijn aantreden. De stemmers steunden Caruana in zijn verzet tegen pogingen van Spanj e om soevereiniteit te winnen over de Britse kolonie. Uit een referendum vorig jaar bleek al dat de bevolking er niets voor voelde dat Spanje meer zeggenschap zou krijgen. Er was toen sprake van een gedeelde Spaanse en Britse soeve reiniteit. Het volk wilde dat niet, uit vrees voor een uiteinde lijke volledige zeggenschap van Madrid. Voor dat laatste voe len de dertigduizend inwoners nietsZij menen dat ze recht op autonomie hebben en beschouwen zich als Britten. ANP/RTR KARUR - Familieleden van een stervende aids-patiënt in de Indiase plaats Karur hebben geprobeerd de man levend te be graven. Ze haalden de aids-patiënt uit het ziekenhuis, waar hij was ontslagen om thuis te sterven. Zijn familie vreesde echter besmet te raken en reed hem naar de begraafplaats. De familieleden groeven een graf, maar ze werden onderbro ken door de beheerder van de begraafplaats. Die zag dat de patiënt nog tot de levenden behoorden en liet hem weer naar het ziekenhuis brengen. Nadat de man daar donderdag was overleden, is hij begraven in hetzelfde graf dat zijn familiele den hadden gedolven, zo werd gisteren bekend. ANP PEKING - Een Chinees stel dat twaalf vrouwen had beroofd en vermoord is gisteren ter dood veroordeeld. Het gaat om een 43-jarige man en zijn 20-jarige vriendin. Het stel had de vrouwen aangesproken in een arbeidsbureau en ze daarna mee naar huis gelokt. Daar werden de vrouwen gewurgd. Het stel begroef de lichamen buiten de stad. Het is de zoveelste seriemoord waar China de afgelopen we ken mee te maken krijgt. Vorige week is een 29-jarige man op gepakt die zeventien tieners zou hebben vermoord. Enkele dagen eerder bleek een Chinees uit liefdesverdriet 65 mensen te hebben neergestoken. Ook werd bekend dat een andere man 25 tieners had vermoord. ANP/DPA plekken in Venezuela. Volgens de oppositie zullen internationale waarnemers toezien op een eerlijk verloop van de handtekeningenactie. Ze vrezen dat Chavez met intimi datie hun campagne zal proberen te frustreren. De oppositie probeert de linkse presi dent al anderhalf van zijn post te krijgen. Ze beschuldigen Chavez van een autoritair en grillig bestuur en houden hem verantwoordelijk voor de economische malaise waarin het land verkeert. foto Chico Sanchez/EPA van onze redactie buitenland LONDEN - Vriend, maatje of kennis. Tel ze maar zorgvuldig. Van de 33 vrienden die iemand nu heeft, is er over een paar jaar nog maar een handvol over. Ie der mens krijgt in zijn leven 396 vrienden. Per periode zijn dat er gemiddeld 33, maar daar blij ven er dus maar weinig van over. Dat blijkt uit een onderzoek, gisteren gepubliceerd in The Ti- Onderzoekers bekeken in op dracht van het internetberich- tensysteem MSN van Microsoft het gemiddelde vriendennet werk van de mens. De groep van 396 slinkt door sterfte, ruzies en desinteresse. Van de 33 vrienden die een persoon momenteel heeft, blijven er uiteindelijk zes over die je zou kunnen om schrijven als 'goeie vriend'. Die persoon vertrouw je en is er als je hem of haar nodig hebt. Overigens zien vrouwen elke 3,5 dag een vriend of vriendin en mannen elke vijf dagen. Vrou wen zijn kieskeuriger dan man nen. Mannen zeggen in het algemeen dat ze meer vrienden hebben dan vrouwen, maar ze zien ze veel minder, jpe onderzoekers kwamen tot vier soorten vriendschap. De 'werkers' voor wie vrienden veel betekenen, de 'snoeiers' die vrienden net zo snel laten vallen als dat ze ze maken, de 'oogsters' met een vaste groep vrienden die ze evenwel vaak maanden niet spreken en ten slotte de 'verzamelaars' die het snel aanleggen met velen, maar er dan weinig energie meer in stoppen. De gevaarlijkste leeftijd voor een vriendennetwerk is het der tigste levensjaar. Mensen gaan dan uit huis of samenwonen. Een vriendschap komt nog meer onder druk te staan als er kinde ren komen. Een beste vriend is niet iemand die je het meeste ziet, maar iemand aan wie je het vaakst denkt, stellen de onder zoekers. ANP van onze redactie buitenland NAPELS - Duitsland, Frank rijk en Groot-Brittannië heb ben een akkoord over de opzet van een Europese defensie macht bereikt. Dat maakte de Franse minister De Villepin van Buitenlandse Zaken gisteren in Napels bekend. EU-bewinds- lieden zijn in de Italiaanse stad bijeen om te overleggen over een Europese grondwet. De Villepin zei dat de voorstel len nog gisteravond aan de EU- partners worden gepresenteerd. „Dit is een cruciaal punt. We kunnen geen Europa zonder de fensie hebben", zei de Franse bewindsman later in een inter view met France-Info. Een Brit se diplomaat bevestigde de doorbraak, maar voegde eraan toe dat het plan nog wel met Washington moet worden be sproken. De VS zijn beducht voor een EU-leger dat los van de NAVO zou functioneren. Volgens de Franse krant Le Monde hebben de 'grote drie' het idee van een Europees hoofdkwartier in het Belgische Tervuren laten varen. In plaats daarvan wordt de EU-tak in Mons, versterkt. Daarmee zou tegemoet worden gekomen aan de Britse wens om geen dupli caat van de NAVO te creëren, al dus Le Monde. ANP/AFP/DPA Advertentie dinsdag 2 december in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang: 14.00 uur Fraaie collectie schilderijen, horloges, meubilair, tapijten, klokken, juwelen met diamant en briljant, Delfts aardewerk, collectie kruiken zilverwerk, etc., etc. meer dan 500 nummers Kijkdagen 1 dec. -15.00 tot 20.00 uur 2 dec. -10.00 tot 11.30 uur Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 0118-413730/06-51407998 www.hetmiddelburgsveilinghuis.nll

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5