Feestelijk onthaal 25.000ste in Dol-Fijn Plan Oostkenshil woonrijp gemaakt PZC Bouwbesluit woning vernietigd Doeleman erelid Stad en Lande Gezin Stouten treedt op in Nieuwe Kerk 13 1lotie VVD dwingt betrokkenen tot overleg plaatsing automaat in Brouwershaven SINT Gewonde bij botsing Concert big band Tammany Blues BV in De Stulp Auto gestolen Hoogste punt stadhuis Vlissingen Fietsster gewond bij aanrijding Natuurherstel Westerschelde goed IN GOES zaterdag 29 november 2003 Representatief Vrijwilligers KOOPAVONDEN DINSDAG 2 DEC. WOENSDAG 3 DEC. DONDERDAG 4 DEC. Overschreden Hoger beroep Stadsraad tegen pinbox op Markt jor Marcel Modde •.BOUWERSHAVEN - In Brou- jershaven is een competentie- itrijd uitgebroken tussen de fVD en de Stadsraad. Inzet: de jlaatsing van een pinbox in het iistorisch centrum. Oe WD heeft goed naar de on- iernemers geluisterd en is voor stander van een geldautomaat pal in het 'winkelhart', op de Siarkt. Maar dan wel in een dus- ianige vormgeving dat het touwsel in de monumentale (ingeving niet uit de toon valt. Ook onder de inwoners van de smalstad bestaat een grote toorkeur voor die plek, verwij len de liberalen naar een mas saal geretourneerde enquête ZIERIKZEE - Big band Tam many geeft morgenmiddag van 15.00 tot 18.00 uur een optreden in eetcafé De Banjaard in Zie- rikzee. De muzikanten spelen aiteenlopende karakteristieke jazzcomposities. Alsgastspelers zullen deze mid dag Frans Blanker op tenor saxofoon en Hans den Doelder op trombone met de band mee spelen. HENESSE - Demuziekformatie Blues BV geeft morgenmiddag in muziekcafé De Stulp in Re- nesse een concert. De groep bestaat uit Ewald Sit- trop (zang), Rens Hoogstraten (gitaar, mandoline), Ton Kou- seis (akoustische gitaar), Chris Gosens (bas). De formatie is ge specialiseerd in delta- en coun- tryblues. Naast de prewar-blues maken de muzikanten ook ruimte voor jazzy uitstapjes en eigen repertoire. Hun akoesti sche blues is zeer geschikt voor bluescafés en festivals. Het op treden in De Stulp begint om 16.00 uur. over het onderwerp. Voor de volkspartij reden om een motie in te dienen bij de gemeente raad. De Stadsraad is danig in zijn wiek geschoten met deze ma noeuvre en voelt zich gepas seerd. In een pittige brief aan de gemeenteraad spreekt voorzit ter R. op de Beek haar wrevel uit over het feit dat de WD 'het kennelijk niet nodig vond de Stadsraad te consulteren en al leen zijn oor te luisteren heeft gelegd bij de ondernemersver eniging Brouwershaven'. Ook de uitslag van de enquête, waarin 509 inwoners te kennen geven voor een pinbox op de Markt te zijn, is volgens Op de Beek verre van representatief. „Hoe zeer wij ook hechten aan de mening van de Brouwenaren: het heeft geen zin een enquête te houden als tevoren vaststaat dat de locatiekeuze strijdig is met het beschermd stadsge zicht. Dat is zoiets als mensen vragen een mening te vormen over door rood licht rijden." De WD heeft haar plan deson danks doorgezet en de motie donderdagavond ingediend. De nadrukkelijke oproep van de Stadsraad die motie niet te on dersteunen, was tevergeefs. Ze ventien raadsleden schaarden zich achter het standpunt van de liberalen, Alert! en Leefbaar Schouwen-Duiveland stemden tegen. Met de motie wordt overleg af gedwongen tussen gemeente, Stadsraad en ondernemersver eniging over de plaatsing van een geldautomaat op of vlak bij de Markt. Plannen voor een der gelijke voorziening aan de Nieuwe Haven, zoals Stadsraad en Rabobank graag willen, moeten worden omgezet. Vol gens de WD kan de pinbox worden vormgegeven in een kiosk, waarin ook een informa tiezuil van de eilandelijke VW en een telefooncel kunnen wor den ondergebracht. Zo'n kiosk sluit aan bij de noodzaak de ont moetingsfunctie van het markt plein in Brouwershaven te ver beteren, meent de coalitiepartij Quinten Berrevoets uit Sirjansland kreeg een puzzel. Moeder A. Berrevoets (achter) werd in de bloemetjes gezet, foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans NIEUWERKERK - De driejarige Quinten Berrevoets uit Sirjansland is gisteren in zwembad Dol-Fijn in Nieuwerkerk feeste lijk onthaald als de 25.000ste bezoeker van dit seizoen. Quinten kreeg uit handen van zwembadmedewerkers L. Boots en R. Ooijevaar een - waterbestendige - Se- samstaat-puzzel. Moeder A. Berrevoets werd in de bloemetjes gezet. Een tafereel dat stichtingsvoorzitter C. Bax nog vaak hoopt mee te maken. Daarom doet de stichting er alles aan te bewijzen dat het Nieuwerkerkse zwembad bestaansrecht heeft en een toekomst verdient. En die toe komst, benadrukt Bax, is er alleen als de ge meente Schouwen-Duiveland haar besluit om de gemeentelijke subsidie aan Dol-Fijn per 1 september stop te zetten terugdraait. Om dat te bewerkstelligen startte de stich ting enkele weken geleden een handteke ningenactie voor behoud van het zwembad. Die heeft ruim 1100 handtekeningen opge leverd. Bax: „En niet alleen van mensen uit Nieuwerkerk, Oosterland en Ouwerkerk maar ook van daarbuiten. Wat aangeeft hoe populair ons zwembad is bij de bevolking." De stichting gaat de handtekeningen woensdag 3 december aanbieden aan het dagelijks gemeentebestuur tijdens de be handeling van de gemeentelijke begroting voor 2004. Bax: „Wij willen van de gemeen teraad graag een duidelijke uitspraak over de toekomst van Dol-Fijn. Gemeentelijke subsidie is voor het voortbe staan van Dol-Fijn, stelt Bax, absoluut BROUWERSHAVEN - Op de kruising Delingsdijk en Oude Schouwsedijk in Brouwershaven is gistermiddag een vrouw gewond geraakt uit het Duitse Keulen-Mungersdorf De vrouw zat in een auto die bestuurd werd door haar 68-jari- ge man. De Duitser kreeg op de kruising geen voorrang van een twintigjarige bestuurder van een bestelauto uit de ge meente Schouwen-Duiveland. De Duitse werd met nek- en rugklachten per ambulance overgebracht naar het zieken huis in Goes. noodzaak. Hij voegt er aan toe sinds de stichting zwembad heeft overgenomen van de gemeente Dol-Fijn uitstekend draait. Het bezoekersaantal is gestaag gestegen, er worden veel activiteiten georganiseerd en er is een mindervalidenlift geplaatst. „In drie jaar tijd is het aantal bezoekers met 32 procent gestegen. Dat vind ik een heel goede prestatie." Een prestatie die volgens Bax alleen dankzij de inzet van vrijwilligers geleverd kan wor den. „De vrijwilligers doen ontzettend veel en daardoor kun je flink besparen. Onder houdswerk doen we bijna allemaal zelf. En in de dagelijkse gang van zaken in het zwembad spelen ze ook een grote rol. We zouden echt niet zonder ze kunnen." ZIERIKZEE - In Zierikzee is in de nacht van donderdag op vrijdag een donkerblauwe Mazda personenauto gestolen met het kenteken ZV-75-HK. De waarde van de auto is bij de poli tie niet bekend. VLISSINGEN - Het stadhuis van Vlissingen wordt mooier dan het was. „Dat vind ik wel", zegt Wytze Patijn van Kuijper Compagnons, die de supervisie heeft over de ingrijpende ver bouwing. „Open en minder kolossaal. Door de aanpassingen en renovatie is het weereen stadhuis dat bij deze moderne tijd past." Gisteren werd het hoogste punt van het stadhuis ge vierd. De Vlissingse wethouder C. de Keijzer ging in een bakje ongeveer 28 meter de hoogte in om de opgepoetste wijzerpla ten te onthullen.Het vernieuwde stadhuis zal deze zomer worden opgeleverd. Daarna moet er van binnen nog heel wat gesleuteld worden. De Keijzer verwacht dat het stadhuis niet voor september betrokken kan worden. Vooral de binnenkant van het gebouw ondergaat een gedaan tewisseling. De voormalige open binnenplaats is al volledig overdekt met een glazen gewelfd dak. Daardoor is het stad huis vele vierkante meters royaler geworden. GOES - Een 62-jarige fietsster uit de gemeente Noord-Beve land is gistermiddag bij een aanrijding op de Middelburgse straat in Goes gewond geraakt. De vrouw fietste middenop het fietspad. Toen ze een bromfiets hoorde, week ze uit naar rechts. Op dat moment haalde een achttienjarige bromfiets ster uit de gemeente Goes haar rechts in. Door de aanrijding die volgde kwam de fietsster ten val. Ze werd met rugletsel overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. DEN HAAG - De Europese Commissie zit ernaast met haar kritiek op het natuurherstelprogramma Westerschelde. Staatssecretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Water staat heeft dit onlangs laten weten aan Brussel. Volgens haar voldoet Nederland aan de Europese Vogel- en Habitatricht lijn door het verlies a an natuur door de laatste verdieping van de Westerschelde te compenseren. Brussel denkt daar anders over en heeft Nederland in gebreke gesteld. Verkeer en Water staat kreeg de kans daarop te reageren, voordat verdere stap pen worden gezet. Of Europa met de Nederlandse uitleg ge noegen neemt, is nog niet bekend. De Europese kritiek richt zich vooral op het tot nu toe ontbreken van buitendijkse pro jecten, dus in de Westerschelde zelf. Nederland had voor ont- poldering moeten kiezen, volgens Brussel eerder dit jaar in een brief aan Verkeer en Waterstaat, ook al bestond tegen het teruggeven van Westerscheldepolders aan de natuur in Zee land veel verzet. doorEsme Soesman OOSTERLAND - Omdat de liveede fase van plan Oost kenshil in Oosterland nog even op zich laat wachten, wordt al vast de laatste hand gelegd aan de afronding van de eerste fase van deze nieuwe wijk. Dat bete kent dat er al nieuwe bestrating wordt aangelegd. Met het woonrijp maken van het laatste stukje van de eerste fase isin totaal een week of zeven ge moeid, als het de komende tijd tenminste niet langdurig gaat vriezen of hevig gaat regenen. De doorgaande weg door de nieuwbouwwijk en wat zijstra ten moeten de komende weken hun definitieve bestrating krij gen. Daarnaast dienen wat trot toirs, voetpaden en parkeervak ken te worden aangelegd. In het voorjaar volgt nog de aanplant van bomen en struiken en plaat- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur sing van een paar speeltoestel len. Aanvankelijk was het de bedoe ling de afronding van de wijk op te schorten tot er meer duide lijkheid over de tweede fase van Oostkenshil zou zijn. Dit om te voorkomen dat zwaar werkver keer over nieuw gelegde straten heen moet denderen. Inmiddels is duidelijk dat ver dere woninguitbreiding nog even op zich laat wachten. Met servicewoningencomplex De Saele en de eerste fase van Oost kenshil zijn er sinds de gemeen telijke herindeling begin 1997 rond de honderd woningen in Oosterland bijgekomen. Beide projecten dateren, in ieder geval wat plannenmakerij betreft, nog van voor de herindeling maar zorgden daarna voor flin ke aanwas. De Saele werd na jaar 1997 geopend en was goed voor bijna zestig woningen. Bo vendien kwamen er in de afgelo pen zeven jaar, in het geval van Oostkenshil, nog eens een stuk of dertig huizen bij Om de beperkte bouw die op Schouwen-Duivelandse bodem mogelijk is eerlijk over de ker nen te verdelen, is Oosterland nu even op nul gezet. Pas vanaf 2006 kunnen er weer woningen in dit dorp worden gebouwd. Of dat ook daadwerkelijk meteen gebeurt, is een tweede. Daarin spelen weer andere fac toren, waaronder de vervaardi ging van bestemmingsplannen en het verloop van bezwaarpro cedures een rolOver ruimte be schikt het dorp in ieder geval wel. Er is nog grond aansluitend gelegen aan de eerste fase van Oostkenshil, goed voor een stuk of veertig woningen. Maar ook inbreiding behoort tot de moge lijkheden. Wordt voor die optie gekozen dan zijn er op Ooster land nog eens zo'n vijftien plek ken beschikbaar. Advertentie VRIJDAG 5 DEC. TOT 17.00 UUR OPEN Voor informatie: www.goespromotie.nl Ondernemers Organisatie Goes (OOG) De rechter is van mening dat de maximaal toelaatbare hoogte van de woning bij molen De Graanhalm in Burgh-Haamstede wordt overschreden. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - De rechtbank in Middelburg heeft het bouwbesluit voor een woning aan de Burghseweg in Burgh-Haamstede vernie tigd. Volgens de bestuurs rechter heeft de gemeente Schouwen-Duiveland op ver schillende punten in strijd met de Woningwet en de Alge mene Wet Bestuursrecht ge handeld. De kwestie speelt al ruim een jaar. In september 2002 be sloot de gemeente tot afgifte van een sloopvergunning voor het arbeiderswoninkje bij mo len De Graanhalm en de bouw van een nieuw, groter, huis op die plek door architect J. van den Hamer. De voorwaarden waaronder dat gebeurde, ble ken gebaseerd op een verou derd bestemmingsplan, waar mee voorbij werd gegaan aan de uitgangspunten van een in 1999 herziene versie. Tegen het bouwplan werd door verschillende belanghebben den bezwaar ingediend, onder wie door de erven H.T. Lande- gent. Het huis zou met z'n bij na tien meter te hoog worden en daarmee de molen letterlijk de wind uit de wieken nemen. Landegent werd gesteund door de Zeeuwse en Neder landse molenvereniging, maar zij zagen hun protest door de gemeente én de commissie be zwaarschriften ongegrond verklaard. De erven Lande- gent besloten het hogerop te zoeken en kregen door de rechtbank in Middelburg wél het gelijk aan hun kant. De bestuursrechter heeft zich evenwel niet verdiept in de rechten en plichten van ver schillende belanghebbenden binnen een zogeheten molen beschermingszone. Dat was volgens J. Hopmans niet eens nodig, omdat hij na bestude ring van de kwestie eerder al tot de conclusie was gekomen dat het bouwplan niet voldoet aan de planvoorschriften. De rechter is met de erven Lande- gent van mening dat de maxi maal toelaatbare hoogte van de woning wordt overschre den. Ook de bouwdiepte is bui ten de gangbare proporties volgens het geldende bestem mingsplan. De gemeente had derhalve nimmer een bouw vergunning mogen afgeven en dus moet het bouwbesluit worden vernietigd. De bouw van de woning is in middels in volle gang. Van den Hamer benadrukt in een reac tie dat hij altijd volledig te goeder trouw is geweest, om dat hij zich van meet af aan heeft gebaseerd op het (verou derde) bestemmingsplan van de gemeente. „Op basis daar van ben ik gaan bouwen." Dat die uitgangspunten achteraf achterhaald bleken, kan hem niet worden aangerekend, vindt Van den Hamer. Het hoogteprobleem is er boven dien onnodig ingeslopen, zegt de architect. „Mijn oorspron kelijke ontwerp voorzag in een plat dak. Maar van de gemeen telijke welstandscommissie moest er een punt opDat is de grap van het hele verhaal! Ik heb ze de tekening en een ma quette laten zien, maar ze wil den er niet aan. Wat moet je dan?" In het huidige tempo verwacht Van den Hamer dat het huis voor de zomervakantie klaar is. De gemeente gaat naar alle waarschijnlijkheid tegen de uitspraak in hoger beroep bij de Raad van State, aldus juri disch medewerker J. den Boer. Hangende die zaak acht hij de kans klein dat de bezwaarma kers een bouwstop zullen af dwingen. „Dat hebben ze tot dusver ook niet gedaan." De verdere afhandeling van de kwestie neemt al snel zes maanden tot een jaar in be slag, schat Den Boer. door Ali Pankow BRUINISSE - H. Doeleman uit Dreischor is benoemd tot erelid van de heemkundige vereniging Stad en Lande. Dat gebeurde gisteravond tijdens de leden vergadering in Bruinisse bij zijn: afscheid als voorzitter van de monumentencommissie van Stad en Lande. Doeleman trad in 1988 tot het bestuur van de heemvereniging toe. In 1991 werd hij penning meester en waarnemend voor zitter en in 1992 volgde hij J. de Kam op als voorzitter. Soms zat hij in Zeeuwse klederdracht de vergadering voor. Hij bekleedde de functie tot april 2000 en droeg toen de voorzittershamer over aan J. Erbrink. Doeleman maakt zich al jaren lang sterk voor het behoud van het culturele en monumentale erfgoed op Schouwen-Duive land. Voortdurend brengt hij het belang van een open schil rond de oude stad Zierikzee onder de aandacht van de bestuurders. Verder roept hij met regelmaat de leden van Stad en Lande op waakzaam te zijn en bedreigin gen van het landschap en stede lijke bebouwing vroegtijdig te signaleren. Doeleman is van meet af aan be trokken geweest bij de totstand koming van landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor. Hij heeft namens Stad en Lande zit ting in het bestuur van de stich ting 'Goemanszorgbeheer' en sinds 1998 is hij lid van de Mo numentencommissie van Stad en Lande. Voorzitter Erbrink prees Doeleman gisteravond voor zijn inzet en bevlogenheid voor het cultureel en monumen taal erfgoed en voor de tactvolle wijze waarop hij zijn visie, me ning en soms ook kritiek weet over te brengen. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het gezin Stou ten uit Kerkwerve geeft, ver sterkt met Kriston van Bemmel, vanavond een concert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. De musici variëren in leeftijd van 12 tot en met 21 jaar. Met een programma waarop geestelijk en lichtklassiek re pertoire prijkt, proberen zij ook jong publiek voor orgelmuziek te interesseren. Christiaan en Marien Stouten, respectievelijk 18 en 20 jaar, bespelen de twee orgels. Van Bemmel (21) speelt vleugel en orgel. Arianne (12) en Aleida (14) Stouten spelen op dwarsfluit. Zij spelen bekende psalmen en geestelijke liederen, aangevuld met klassiek reper toire. De zusjes Stouten hebben bei den gelest bij Carla Sevestre in Brouwershaven. Aleida stu deert nu aan de muziekschool in Zierikzee bij Bart Groeneveld. Christiaan en Marien hebben orgel gestudeerd bij Rinus Ver- hage uit Sommelsdijk. Marien studeert momenteel aan het conservatorium in Brugge bij IgnaceMichiels. Kriston lest hij bij Gerrit Christiaan de Gier en is hij organist van de Neder-^ lands hervormde gemeente van Lopik. Na het concert in Zierikzee volgt een reeks optredens in de Gasthuiskerk in Middelburg 12 december), Nederlands her vormde kerk in Heusden (28 fe bruari) en Nederlands hervorm de kerk in Kapelle (1 mei). Op 18 juni volgt opnieuw een optreden in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Het concert zaterdag begint om 20.00 uur. Advertentie - ÉÉÉjSt ZEEÜWS VEILINGHUIS Vandaag kijkdag 10-16 uur Kunst antiekveilingen: 3 dec.: 19.00 uur 4 dec.: 13.30 uur 4 dec.: 19.00 uur Overige Kijkdagen: Ma I dcc.: 10-18 uur Di 2 dec.: 10-20 uur Wo3dec.: 10-18 uur Do4dec.: IO-12uur info: www.zeeuwsveilinghuis.nl of 0118-650680. Adres: Herengracht 74,4331 PX Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 57