PZC PZC Schoentje van schavot lag jaren in Stadsschuur Inhaalverbod tussen Kats en Kamperland roept vragen op Werk op niveau Bezwaar tegen bouw landhuizen afgewezen Hoornbeeck opening met College viert open dag SINT itfüi 13 Sluis betaalt mee aan opera Bellida Gereformeerde gemeente Waarde moet andere plek zoeken IN GOES zaterdag 29 november 2003 Musical Bromfietser botst tegen paal Buitengebied Moord KOOPAVONDEN DINSDAG 2 DEC. WOENSDAG 3 DEC. DONDERDAG 4 DEC. Fietsster gewond bij aanrijding Vrachtwagen botst op bestelbus Grote controle bij haven Vlissingen Natuurherstel Westerschelde goed Vrouw gewond bij aanrijding redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax:(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur ESKENS - De concertante jtvoering van de opera Bellida het Ledeltheater in Oostburg iat door, mits genoeg kaarten orden verkocht. Peter de Lijs- fruit Breskens polste de laatste «eken de belangstelling van de overheid en zeker honderd be drijven en verenigingen om het door Oostburger Gustaaf Fran ces de Pauw (1867-1943) ge schreven stuk naar Zeeland te kalen. Met succes, zondag 18 ja nuari om 15.00 uur worden de eerste noten gezongen. De gemeenteraad van Sluis sprak donderdagavond vol mondig de intentie uit om in de volgende raadsvergadering j a te zeggen tegen het verstrekken vaneen gemeentelijke garantie subsidie van 3600 euro. ,,Dat maakt de uitvoering mogelijk, ik ben ervan overtuigd dat het niet meer fout kan gaan", rea geert De Lijser. „Ik moet nu mi nimaal twaalf sponsors aandra gen om nog eens 3600 euro bij elkaar te krijgen. Daarvan staan er inmiddels acht vast, de overige vier volgen binnen een paar dagen. Ik denk zelfs binnen een week op een totaal van zes tien sponsors te komen." Het stuk wordt uitgevoerd door de Roemeense Staatsopera van Timisoara, onder regie van de Limburger Frans Meewis. Zij treden tegen kostprijs op. De to tale kosten bedragen 10.000 eu ro. Aanvankelijk dacht De Lijs- er aan een toegangsprijs van dertig euro, maar dat bedrag schrok veel mensen af. In de voorverkoop kost een ticket nu 26,50 euro - geldt tot 4 januari -, aan de kassa 29,50 euro. In de kaartverkoop schuilt nog het enige risico. „Het bestuur van de Stichting Ledeltheater con fronteerde mij met het feit dat zij financieel risico lopen als er minder dan 120 kaaiden worden verkocht. Dan gaat het feest niet door", aldus De Lijser. Hij noemt dat scenario 'koudwater vrees', want hij heeft de laatste weken talloze toezeggingen ge- jhad. Aan de opera is een lezing van regisseur Frans Meewis gekop peld. Hij vertelt op 22 december vanaf 20.00 uur in het Ledelthe ater over Bellida-componist Gustaaf Francies de Pauw. VLISSINGEN - De multime dia-musical 'Ieplaan' is zater dag 6 december in De Piek in Vlissingen te zien. Deze experi mentele musical van de Tre spassers W is een vertelling in flashbacks. Het verhaal gaat over een oude man die terug kijkt op zijn leven. De voorstel ling begint om 22.00 uur. KRABBENDIJKE - Een zes tienjarige bromfietser uit de ge meente Reimerswaal is gister middag bij een ongeval gewond geraakt. De jongen reed over de Maag spolderweg in Krabbendijke, komende uit de richting Oost- dijk. Vermoedelijk door mist en een beslagen helmvizier reed hij in een bocht rechtdoor en botste tegen een betonnen paal. De jongen werd met nog onbe kend letsel per ambulance over gebracht naar het ziekenhuis in Goes. Streep door bouwplan kerk door Rob Paardekam WAARDE - De nieuwe kerk van de gereformeerde gemeente in Waarde komt waarschijnlijk niet aan de Meezeweg. De pro vincie heeft laten weten dat de ze locatie voor haar niet be spreekbaar is. De gereformeerde gemeente is de laatste jaren flink gegroeid en heeft dringend behoefte aan een grotere kerk. Uitbreiding van het huidige gebouw of nieuwbouw op die plaats is niet mogelijk. Verschillende andere locaties passeerden de revue. Uiteinde lijk kwamen de gereformeerde gemeente en de gemeente Rei merswaal tot de conclusie dat de Meezeweg een mooie plaats is. Naast de daar gelegen begraaf plaats is ruimte voor een nieuwe kerk en een ruime parkeer plaats. De provincie heeft echter haar bedenkingen bij het plan. Gede puteerde H. van Waveren windt er geen doekjes om. „Om meer dere redenen zou je die locatie niet moeten willen", zegt hij. „Ten eerste gaat het om het bui tengebied. Het beleid van de provincie is dat dergelijke bouwwerken daar niet passen. Een kerk op die plaats past bo vendien niet bij Waarde." Van Waveren vindt dat de gemeente meer haar best moet doen om een betere locatie te vinden. Hij denkt zelf aan de nieuwe wijk Dorpszicht. De gemeente Reimerswaal heeft onlangs een onderzoek naar mogelijke locaties gehouden. Van de negen onderzochte plaatsen, zijn er drie als haal baar uit de bus gekomen. Eén van die drie is de Meezeweg, maar gezien de bezwaren van de provincie is die locatie even uit beeld. De gemeente richt zich op de twee andere plekken: Dorps- zicht en de Weelweg-Zuid. Die laatste heeft echter als nadeel dat de grondverwerving veel tijd in beslag zal nemen, terwijl Dorpszicht ook niet ideaal is, omdat er met de komst van een kerkgebouw minder woningen gebouwd kunnen worden. Fei telijk is geen enkele locatie ide aal, maar toch zullen er binnen kort knopen doorgehakt moeten worden. Van Waveren biedt alvast een kleine opening. „Als de gerefor meerde gemeente en de gemeen te Reimerswaal per se willen vasthouden aan de locatie Mee zeweg zullen ze heel goed moeten onderbouwen waarom die locatie uit landschappelijk oogpunt het gunstigst is en waarom de kerk niet in Dorps zicht kan komen. In dat geval is er wellicht aanleiding voor een uitzondering van onze zij de." Locaties als de Groene Kruis straat, de Julianastraat, Park zicht en de Weelweg naast de watergang zijn naar aanleiding van het locatieonderzoek als onhaalbaar bestempeld. KLOETINGE - Het is werk op hoog niveau. De toren van de Geerteskerk in Kloe- tinge wordt sinds het voorjaar gerestaureerd. Momenteel is de aannemer bezig met het opnieuw bekleden van het bovenste gedeelte van de spits, waarop het toren kruis staat. De ingrijpende opknapbeurt moet begin volgend jaar klaar zijn en kost zo'n zes ton. De gemeente Goes, eigenaar van de toren, was aanvankelijk uitge gaan van vier ton, maar tijdens de uitvoering bleek dat het bouwwerk in aanzien lijk slechtere staat verkeert dan verwacht. Daarop werd besloten de zaken in één keer goed aan te pakken. foto Willem Mieras door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Stads schuur in Middelburg staat er waarschijnlijk al meer dan vier honderd jaar. Het gebouw aan de Hoogstraat werd tot vijf jaar geleden gebruikt door de ge meente. Na een grondige restau ratie is het pand nu een kantoor van architectenbureau Rothui zen van Doorn 't Hooft. Over de geschiedenis van de Stads schuur en de renovatie is giste ren een boek verschenen. Het boek is bijna een monument voor een monument, mooi inge bonden en vol met foto's, afbeel dingen van historische kaarten en tekeningen. Het is inmiddels traditie om een boek te maken als er een belangrijk monument in de stad gerestaureerd is. In Die Stadts Nyeuwe Schuere wordt uitvoerig ingegaan op de bouwgeschiedenis, wanneer er verbouwd is en wat nog origi neel is. Verder doet P. Sijnke van het Zeeuws Archief een poging om voor eens en voor altijd vast te stellen wanneer de Stads schuur gebouwd is. De bronnen spreken elkaar tegen, maar Sijnke houdt het op 1585. Het smeuïgste verhaal uit het boek is ook van Sijnke, namelijk de geschiedenis van het schoen tje dat jarenlang bewaard werd in de Stadsschuur. Het is het schoentje van Sara Janse Geld of, de laatste vrouw die in Mid delburg ter dood is gebracht. Ze Advertentie VRIJDAG 5 DEC. TOT 17.00 UUR OPEN Voor informatie: www.goespromotie.nl Ondernemers Organisatie Goes (OOG) werd veroordeeld voor de moord op een dertienjarig meis je. De terechtstelling vond plaats op de Markt, ze werd on der grote publieke belangstel ling gewurgd aan een paal. Haar schoentje belandde waarschijn in de Stadsschuur omdat daar het schavot werd bewaard. Het leren schoentje hangt nu op de werkkamer van Sijnke in het Zeeuws Archief. Tot 1998 werd de Stadsschuur gebruikt door de gemeente. In de beginjaren was het de werk- Over de geschiedenis en de restauratie van de Stadsschuur in Middelburg is een boek verschenen. foto Lex de Meester door llona Vette KAMPERLAND - De Staten fracties van Zeeuws Belang en CDA vragen opheldering aan het college van Gedeputeerde Staten over het inhaalverbod op een deel van de N255 (de Oost- westweg tussen Kats en Kam perland). Statenleden H. Smits (Zeeuws Belang) en M. Faasse (CDA) twijfelen aan de nood zaak van een dergelijk inhaal verbod en zetten vraagtekens bij de gevolgde procedure. Dat schrijven beide partijen in een brief aan het College. Zeeuws Belang en het CDA schrijven dat het inhaalverbod veel ergernis zal opwekken on der de regelmatige weggebrui kers en dat velen de maatregel als overbodig zien en wellicht zullen negeren. De Statenleden vragen in hun brief naar de re den van de maatregel en of dat in lijn is met hetzelfde soort we gen in de provincie. Verder willen ze weten of er klachten over onveilig inhaal- gedrag op de Oostwestweg wa ren en welk orgaan na de be zwaarschriftprocedure beslist of het inhaalverbod terecht is. Smits en Faasse stellen verder dat het vertrouwen van de bur ger in de overheid is geschaad omdat de bezwaarschriftproce dure pas is gestart nadat een groot deel van de N255 al voor zien was van een inhaalverbod. Beide partijen willen weten of het college van GS hiervan op de hoogte was en vragen zich ten slotte af of het college bereid is de maatregel teniet te doen. De provincie Zeeland begon een aantal weken al met het op nieuw markeren van een aantal provinciale wegen volgens nieuwe landelijke eisen. Wegen GOES - Een 62-jarige fietsster uit de gemeente Noord-Beve land is gistermiddag bij een aanrijding op de Middelburgse straat in Goes gewond geraakt. De vrouw fietste middenop het fietspad. Toen ze een brom fiets hoorde, week ze uit naar rechts. Op dat moment haalde een achttienjarige bromfietsster uit de gemeente Goes haar rechts in. Door de aanrijding die volgde kwam de fietsster ten val. Ze werd met rugletsel overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. GOES - Een veertigjarige inwoner van Rijswijk is gistermid dag bij een botsing op de Deltaweg in Goes gewond geraakt. Toen de man remde, botste een 21-jarige vrachtwagenbe stuurder uit de gemeente Schouwen-Duiveland die achter hem reed tegen de bestelbus aan. De man uit Rijswijk hield aan de aanrijding nekklachten over. Hij hoefde niet naar het ziekenhuis maar werd door ambulancepersoneel ter plaatse behandeld. VLISSINGEN - Het haventeam van de politie Zeeland en de douane hebben gisteren rondom de haven van Vlissingen een aantal bedrijven gecontroleerd. Het ging om bedrijven die ge bruikte voertuigen exporteren naar het buitenland, onder meer naar Noord- en West Afrika en Suriname. De controle was onderdeel van een Europese actie, die gelijktijdig werd uitgevoerd in een aantal andere Europese havens.In Vlissin gen werden ongeveer 100 voertuigen gecontroleerd. Er werd 1 omgekatte personenauto aangetroffen met vermoedelijk een vervalst chassisnummer. De auto is in beslag genomen. DEN HAAG - De Europese Commissie zit ernaast met haar kritiek op het natuurherstelprogramma Westerschelde. Staatssecretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Water staat heeft dit onlangs laten weten aan Brussel. Volgens haar voldoet Nederland aan de Europese Vogel- en Habitatricht lijn door het verlies aan natuur door de laatste verdieping van de Westerschelde te compenseren. Brussel denkt daar anders over en heeft Nederland in gebreke gesteld. Verkeer en Water staat kreeg de kans daarop te reageren, voordat verdere stap pen worden gezet. Of Europa met de Nederlandse uitleg genoegen neemt, is nog niet bekend. De Europese kritiek richt zich vooral op het tot nu toe ontbreken van buitendijkse projecten, dus in de Wes terschelde zelf. Nederland had voor ontpoldering moeten kiezen, volgens Brussel eerder dit jaar in een brief aan Verkeer en Waterstaat, ook al bestond tegen het teruggeven van Westerscheldepol- ders aan de natuur in Zeeland veel verzet. BROUWERSHAVEN - Op de kruising Delingsdijk en Oude Schouwsedijk in Brouwershaven is gistermiddag een vrouw gewond geraakt uit het Duitse Keulen-Mungersdorf De vrouw zat in een auto die bestuurd werd door haar 68-jari- ge man. De Duitser kreeg op de kruising geen voorrang van een twintigjarige bestuurder van een bestelauto uit de ge meente Schouwen-Duiveland. De Duitse werd met nek- en rugklachten per ambulance overgebracht naar het zieken huis in Goes. plaats van de 'stadstimmer man Al in 13 6 5 wordt die func tie in een document genoemd. De dienst gemeentewerken, la ter stadsbeheer, gebruikte het gebouw ook als opslagplaats. De zolder lag bepakt met stem bussen en huisraad van huisuit zettingen. Tijdens de restaura tie, die in januari 2000 begon, bleek dat de constructie van het gebouw zwaar geleden had on der die last. Bovendien was de constructie eigenlijk al vierhon derd j aar te lichtHet houtskelet moest dan ook grondig worden opgeknapt. De binnenkant van de Stads schuur is gerestaureerd onder leiding van de nieuwe bewo ners, Rothuizen van Doorn 't Hooft architecten. Zij maakten midden in de historische zaal een grote kubus van glas en staal. Verder legden ze een nieu we vloer in het gebouw. De ori ginele constructie is zoveel mo gelijk intact gelaten. Vanuit het hele kantoor zijn de originele buitenmuren en de dakcon structie goed te zien. Die Stadts Nyeuwe Schuere, de Middelburgse Stadsschuur en zijn gebruikers onder redactie van Jan J. B. Kuipers en Peter Sijnke, Uitgeve rij Den Boer/Ruiter, isbn 9074576435, 18 euro. door Rob Paardekam YERSEKE - De gemeente Rei merswaal heeft een bezwaar van schelpenverwerker Van der Endt Louwerse uit Yerseke te gen de komst van zeven land- huizen aan de Molendijk onge grond verklaard. Van der Endt heeft bezwaar ge maakt tegen de structuurschets kernen, waarin de komst van de landhuizen wederom is opgeno men. De eigenaar van het schel penverwerkingsbedrijf, geves tigd aan de Molenpolderweg, vreest dat de toekomstige bewo ners van de landhuizen last zul len ervaren van het bedrijf. De afstand tussen de schelpenver werker en het meest dichtbij ge legen huis bedraagt 140 meter. De gemeente zegt die afstand aanvaardbaar te vinden. Mede gelet op een hooggelegen stuk dijk tussen de toekomstige wo ningen en het bedrijf wordt een afstand van 75 meter als vol doende beschouwd. Volgens de gemeente liggen er nu ook wo ningen in de nabije omgeving van het bedrijf. Er zouden geen klachten over geuroverlast be kend zijn. De landhuizen worden ge bouwd op kavels met elk een op pervlakte van zo'n vijfduizend vierkante meter Behalve een woning mag de eigenaar twee bijgebouwen, waaronder bij voorbeeld een hobbystal, neer zetten. De woningen sluiten aan op de al bestaande villa's langs de Molendijk. Het project kwam enkele jaren geleden uit de ko ker van een groepje particuliere ontwikkelaars uit het dorp. door Mieke van der Jagt GOES - Commissaris van de Koningin W. van Gelder heeft gisteren het nieuwe gebouw van het Hoornbeeck College in Goes officieel geopend. Het gebouw, dat elf theorielo kalen, negen praktijklokalen, een aula, een mediatheek en nog verschillende kleinere, doelma tige ruimten telt, is al vanaf het begin van het schooljaar in ge bruik. Vandaag zijn de familie van de leerlingen en de omwo- Advertentie moeten een herkenbare belij ning hebben en een duidelijke kantstreep aan de rechterkant van de weg. Bovendien krijgt een aantal autowegen, waaron der de N255, in het kader van 'duurzaam veilig' de dubbel doorgetrokken asstreep, wat een inhaalverbod inhoudt. De verkeersbesluiten kwamen pas ter inzage te liggen nadat de werkzaamheden al begonnen waren. Belanghebbenden kunnen nog tot 24 december een bezwaar schrift indienen bij de provin cie. ZEEUWS VEILINGHUIS Vandaag kijkdag 10-16 uur Kunst antiekveilingen: 3 dec.: 19.00 uur 4 dec.: 13.30 uur 4 dec.: 19.00 uur Overige Kijkdagen: Ma I dec.: 10-18 uur Di 2 dec.: 10-20 uur Wo3dec.: 10-18 uur Do 4 dec.: 10-12 uur info: www.zeeuwsveilinghuis.nl of 0118-650680. Adres: Herengracht 74,4331 PX Middelburg, nenden uitgenodigd om de nieu we school te komen bekijken tussen 10 en 13 uur. Het Hoornbeeck College is een samenwerkingsverband op reformatorische grondslag tus sen scholen in Amersfoort, Goes, Kampen en Rotterdam. De Goese school heeft een groot verzorgingsgebied en biedt middelbare beroepsopleidingen in de economisch-administra- tieve- en welzijnssfeer plus een breed scala aan gezondheids zorgopleidingen. De school telt bijna vierhonderd leerlingen uit heel Zeeland, Brabant en de Zuid-Hollandse eilanden. Locatiemanager J. Kleppe ver wacht zeker duizend mensen bij de open dag vandaag. „Ook uit de buurt, want de mensen heb ben toch wel overlast gehad tij dens de bouw. We willen hun graag laten zien hoe mooi het geworden is." Over overlast zijn uit de buurt overigens weinig klachten ge komen. De bouw kwam in re cordtempo gereed. Het meeste last hadden de leerlingen van bouw. Het Hoornbeeck College is gebouwd op de plaats van het oude vormingscentrum, dat daarvoor gesloopt moest wor den. De leerlingen kregen hun lessen op allerlei tijdelijke- en geïmproviseerde locaties. Voor hun geduld worden ze beloond met een modern, ruim en licht gebouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 51