PZC Op zondag wappert vlag met wimpel niet Hof legt levenslang op voor doden van drie prostituees Een op de vier ziekenhuizen zit in geldnood Nootdorpboog in aanleg Vijftien maanden geëist tegen ex-gedeputeerde Kamermeerderheid en organisaties minderheden positief Justitie laat verdachte van verijdelde moorden vrij zaterdag 29 november 2003 Geen beletsel voor huwelijk prins en Mabel Zwaardere straf Foor uitbuiten ran au pairs j è'1 m Van Zanen voorzitter VVD Wat verandert er in de WW? Cel voor ontucht met 14 leerlingen Bier op straat taboe in Eindhoven Lab diermedicijnen opgerold Aanhoudingen na mishandeling Meer valse treinkaartjes in omloop Alcoholverslaafd mt A. J- Snel jEN HAAG - Als het eerste van prins Willem-Alexan- jer en prinses Maxima op een jndag of een algemeen erkende eestdag wordt geboren, dan zal je overheid het vreugdebetoon joeten beteugelen. Pas een dag ater zullen op overheidsgebou- ,en de vlaggen met wimpel wapperen. Dat blijkt uit de vlaginstructie die de Commis sarissen van de Koningin en de provinciebesturen hebben ge kregen van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De regel stamt volgens de Rijks voorlichtingsdienst uit een ver verleden en berust op de ge dachte dat het christelijke volksdeel de vreugdebetuiging als ontheiliging van de zondag kan ervaren. Komt het officiële bericht over de geboorte van het prinsenkind na vier uur 's middags op een dag die voorafgaat aan de zondag of een andere erkende feestdag, dan vlagt de overheid volgens de instructies van de minister president pas na die zon- of feestdag. Wordt het kind op een doordeweekse dag voor vier uur 's middags geboren, dan mogen niet alleen onmiddellijk de vlaggen uit, er kunnen ook tus sen zeven uur 's morgens en zonsondergang klokken wor den geluid. Het vlaggen op 4 mei - halfstok - en op 5 mei is losge zongen van zon- en feestdagen. Er is van uitgegaan dat met die data niet dient te worden ge schoven. De regels die de overheid aan houdt, gelden niet voor de bur gerij. Die mag sinds 5 mei 1945 blijdschap tonen wanneer ze daar maar zin in heeft. Steun voor andere straf allochtoon tor Yvonne Hamar HAAG - De mogelijkheid Jat allochtonen andere straffen trijgen dan autochtonen kan 4 jolgens het CDA rekenen op I brede steun in de maatschappij. Ook in de Tweede Kamer staat (tn ruime meerderheid van (DA en PvdA hier welwillend iigenover. jonge allochtonen meer uit te gaan van de specifieke strafbe- leving. „Als we hiermee begin nen bij de jongeren, kunnen we dat later ook bij volwassenen toepassen." Het gaat hem niet om zwaardere straffen maar om een andere uitvoering. Cörüz is blij dat minister Don- ner van Justitie, eveneens CDA, nu ook heeft aangegeven dat hij andere straffen voor allochto nen niet uitsluit. „Hij komt onze richting op." Ook de PvdA is niet principieel tegen maatwerk bij straffen voor allochtonen. Kamerlid Wolfsen vindt het eigenlijk een 'open deur', want rechters hou den al rekening met de achter grond van verdachten. „Maar bij allochtonen gebeurt dat te weinig. Als Donner dit bedoelt als een aanmoediging voor offi cieren van justitie en de rech ters, vind ik het goed. Cörüz van het CDA wijst op de schaamtecultuur bij veel etni sche minderheden. „Autochto nen zien een straf als individue le verantwoordelijkheid, maar bij allochtonen draait het om schaamte. Dat voelen zij des te sterker als zij als dader uit de anonimiteit worden getrokken. De straf en schaamte straalt uit naar hun familie. Zo moet een taakstraf volgens de CDA'er worden aange past aan de beleving van al lochtone jongeren. „Ze vinden het merkwaardig als ze ergens moeten harken bij een plant soenendienst. Ze ervaren dat niet als straf, omdat het ano niem is en om fatsoenlijk werk gaat." Cörüz pleit verder voor een strafrechterlijke confrontatie tussen de dader en het slachtof fer. Het effect om de dader met de gevolgen van zijn daad te confronteren, bijvoorbeeld in het bijzijn van zijn moeder, is volgens Cörüz groot. ANP IVeede-Kamerlid Cörüz van WCDA zegt onlangs veel posi tieve reacties te hebben gekre ten, ook van etnische minder- iedenop zijn voorstel om bij HAAG - Uit het aanvul lende onderzoek naar de achter jonden van Mabel Wisse Smit sjn geen bijzonderheden naar toren gekomen die een beletsel Sunncn vormen voor de omgang jet koningin Beatrix na haar iuwelijk met prins Johan Friso. tanier Balkenende komt tot ie conclusie na onderzoek van Algemene Inlichtingen- en ,'eiligheidsdienst (AIVD). De Dienst Koninklijke en Diplo- natieke Beveiliging (DKDB) iderschrijft de AIVD-bevin- iingen, zo heeft Balkenende jsteren aan de Tweede Kamer smeld. Hij laat in de brief we- Bidat 'de toekomstige geregel- ie omgang van mevrouw Wisse imit in de persoonlijke kring snd het staatshoofd geen ge- tolgen zal hebben voor de vei- igheid en integriteit van het aatshoofd'. ANP DEN HAAG - Gastgezinnen die Sun au pairs te hard en te lang laten werken, worden zwaarder gestraft. Dat heeft minister Ver lonk (Vreemdelingenzaken) he loten naar aanleiding van een onderzoek onder au pairs. IJit dit onderzoek is gebleken lat veel gastgezinnen de regels aan hun laars lappen. Als mis hak wordt geconstateerd, kan m gezin vijf jaar lang worden uitgesloten van de au pairrege- Ook kan overtreding van ieregels een gastgezin op forse losten komen te staan. Als het gezin een au pair te lang laat •erken, kan dat een halfjaar loonkosten. Daarnaast komt er een soort eontract, waarin de afspraken tassen gastgezin en au pair Mart op wit worden vastge legd. Hiermee krijgt de au pair •ekerheid over de werkzaamhe- lendie ze moet doen. folgens het onderzoek zeggen leau pairs zelf dat ze gemiddeld 18 uur per week werken, terwijl dertig het maximum is. De gast ouders houden het op 27 uur ge middeld. ANP I m gfWJsS NOOTDORP - In Nootdorp legt een bouwvakker op grote hoogte afdekzeilen op een nieuwe stalen spoor brug die naast de snelweg A12 in segmenten in elkaar wordt gezet. De spoorbrug is onderdeel van de zogehe ten Nootdorpboog waarmee de NS haar treinstellen van en naar de werkplaats in Leidschendam rijdt. Deze zes tig miljoen euro kostende aansluiting is nodig omdat de huidige aansluiting naar die werkplaats, via de lijn Den Haag - Rotterdam, verdwijnt door de komst van light- rail voertuigen van de RandstadRail. Het project waarin een tunnel voor raillijn 19, een nieuw station in Ypen- burg en nieuwe op- en afritten voor de snelweg A12 zijn opgenomen, moet eind 2005 klaar zijn. Als de brug in el kaar gezet is, wordt ie in één keer met karretjes op zijn plek gereden. foto Ton Borsboom/ANP VELDHOVEN - Wethouder J. van Zanen van Utrecht is door de leden van de VVD gekozen tot voorzitter. Hij volgt B. Eenhoorn op, die sinds 1999 leider was van de partij. Van Zanen kwam gisteren tij dens een ledenvergadering als winnaar uit de enveloppe van de notaris, nadat alle leden een stem hadden kunnen uitbren gen. Het was voor het eerst dat de le den van de WD rechtstreeks hun voorzitter kozen. ANP LUST BEST EBKi BAASJE- CoL-A door Peter Elberse LEEUWARDEN - Het gerechts hof in Leeuwarden heeft gisteren een 62-jarige man uit Harkstede veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. Het hof verklaarde bewezen dat hij DEN BOSCH - De 59-jarige man die ervan wordt verdacht dat hij officier van justitie P. van Hilten en politieman F. Wijers wilde liquideren, is gisteren vrijgelaten. De man blijft wel degelijk ver dacht van de voorgenomen mis drijven, benadrukte persoffi cier C. van der Voort van het Openbaar Ministerie in Den Bosch. „Het is niet zo dat we denken dat we de verkeerde man heb ben", lichtte hi j toe.We hadden voldoende om deze man aan te houden. Maar om iemand lan ger vast te houden, heb je vol gens de wet meer nodig. En dat hebben we nog niet, ook niet na de verhoren met hem." Het speciale team dat het onder zoek doet, blijft daarom onver minderd doorgaan met recher cheren. De verdachte werd in de nacht van maandag op dinsdag op de A67 bij Venlo opgepakt. Hij ontkent dat hij Van Hilten en Wijers wilde liquideren en stelt dat alles op een misverstand be rust. ANP schuldig is aan de moord op prostituee Sasja Schenker (34) en doodslag op haar collega's Michelle Fatol (23) en Annelies Reinders (30), in respectievelijk 2001,1993 en 1995. De rechtbank in Groningen ver oordeelde de man vorig jaar tot levenslang, overeenkomstig de eis van de officier van justitie. Ook in hoger beroep vorderde het Openbaar Ministerie een le venslange celstraf. In de j aren zeventig vermoordde de man al twee vrouwen. Na het uitzitten van een gevangenis straf en het ondergaan van een behandeling in een tbs-kliniek kwam hij in 1990 vrij. Het hof komt met de kwalifice ring van de misdrijven tot de zelfde conclusie als de recht bank eerder. Ten aanzien van Sasja Schenker is moord bewe zen verklaard. Ten aanzien van de andere twee slachtoffers kon de rechtbank noch het hof tot die slotsom komen. Het hof moest voor de bewezenverkla ring nagenoeg geheel afgaan op de verklaringen die de man zelf heeft afgelegd. Hij heeft altijd beweerd dat hij alledrie de slachtoffers in een opwelling heeft gedood, dus zonder voor opgezet plan. De slachtoffers zijn allen door verwurging om het leven gebracht. Het hof noemde de man 'een le- Advertentie www.SïZW.nl Dan weet u het snel Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid Advertentie OPRUIMING WALSTRAAT 199 VLISSINGEN DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een leerkracht van een basisschool uit Lisse veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2,5 jaar wegens het plegen van ontucht met veertien leerlingen uit groep 4. De 44-jarige man uit Hil- legom, zelf vader van drie jonge kinderen, kreeg verder tbs met voorwaarden opgelegd. De man moet een psychiatrische dagbehandeling volgen en onder controle blijven van instellingen als de reclassering. Zijn slachtoffertjes waren tussen de zes en acht jaar oud. ANP EINDHOVEN - Een biertje drinken op straat is er voortaan niet meer bij in de uitgangscentra in de Eindhovense binnen stad. De politie treedt streng op tegen stappers die een glas bij zich hebben of een glazen flesje. Aanleiding is het aantal ge weldsmisdrijven waarbij gebruik is gemaakt van glas. Ge middeld komt dat elk weekeinde wel een of twee keer voor. Wie op straat wordt betrapt, krijgt een proces-verbaal. Justi tie bepaalt vervolgens hoe hoog de boete is. De eerste keer kost dat rond de 45 euro. Bij een volgende keer loopt dat bedrag fors op. De politie treedt ook op tegen kroegbazen die toelaten dat hun gasten glaswerk meenemen. ANP KERKRADE - De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw heeft vorige week vrijdag in het zuiden van het land een zeer grote hoeveelheid verboden dier geneesmiddelen ontdekt. Dat meldde de AID gisteren. Na een tip doorzocht de inspectiedienst het bedrijfspand van een dierenarts. Daar trof ze duizenden verpakkingen met me dicijnen aan, maar ook productiemiddelen en grondstoffen. De politie heeft een verdachte aangehouden, verhoord en weer vrijgelaten. Volgens de AID is dit niet de dierenarts in wiens pand de verboden middelen zijn gevonden. ANP HILVERSUM - De politie heeft drie jongens uit Hilversum aangehouden die worden verdacht van poging tot doodslag na een avondje stappen in die stad. Dat liet justitie in Amster dam gisteren weten. De verdachten zijn 17,18 en 19 jaar oud. De drie waren in de nacht van 8 op 9 november rond vijf uur op weg naar huis toen ze drie anderen tegenkwamen. Na wat heen en weer geroep kwam het tot een handgemeen. Daarbij werden de drie slachtoffers zo ernstig toegetakeld dat één van hen in coma raakte. De drie verdachten zijn uiteindelijk aan gehouden nadat compositietekeningen in opsporingspro gramma's waren getoond. De verdachten worden maandag voorgeleid aan de officier van justitie. Gezien de ernst van de mishandeling, wordt hun poging tot doodslag ten laste gelegd. Over de exacte toedracht is nog niets bekend. ANP DEN HAAG - Treinconducteurs hebben dit jaar aanzienlijk meer valse vervoerbewijzen aangetroffen dan vorig jaar. De Spoorwegpolitie, die bij vervalsingen wordt opgeroepen, heeft dit jaar 133 nagemaakte treinabonnementen, studen tenkaarten of gewone tickets in beslaggenomen. Vorig jaar waren dat er 86. Volgens de Spoorwegpolitie gaat het in de meeste gevallen om studenten. Wie een vals vervoerbewijs heeft, krijgt een boete van vijftig euro wegens zwartrijden. GPD vensgroot gevaar voor de sa menleving'. Het college rekent hem aan dat hij, na de twee eer dere moorden in de jaren zeven tig, opnieuw heeft toegeslagen. „Klaarblijkelijk heeft de veer tien jaar durende behandeling van verdachte geen effect gesor teerd", aldus het arrest. De misdrijven hebben grote on rust veroorzaakt in het Gronin ger prostitutiecircuit, ook al omdat de zaken Fatol en Rein ders jarenlang onopgelost zijn gebleven. Na zijn arrestatie in november 2001, enkele maanden na de moord op Schenker, bekende de man de drie zaken. Andere, on opgehelderde moorden ontken de hij. Uit bevindingen van ge dragsdeskundigen is gebleken dat de man een onbehandelbare psychopaat is, bij wie de kans op herhaling zeer hoog is. Het hof nam deze conclusies over. Schenker bezocht de man in de zomer van 2001 in diens afgele gen woning in het gehucht Harkstede. De aan alcohol ver slaafde man maakte zeer gere geld gebruik van prostituees. In zijn huis sloeg hij een bierfles kapot op het hoofd van Schen ker. De vrouw, moeder van een zoon, wist bijna te ontsnappen, maar de man was haar te vlug af. Na een worsteling wurgde hij haar. Vervolgens ging hij te werk zoals hij dat ook bij zijn eerdere slachtoffers had gedaan: hij dumpte het dode lichaam in na burig open water en ontdeed zich op een andere plek van de kleding en overige bezittingen van het slachtoffer. Zijn advocaten gaan zo goed als zeker in cassatie bij de Hoge Raad. ANP door Mayke Calis DEN HAAG - Eén op de vier zie kenhuizen verkeert in ernstige financiële problemen. Alleen door minder patiënten te be handelen, kunnen de instellin gen nog verder bezuinigen. Dat schrijft het blad Zorgvisie, tijd schrift voor de gezondheidszorg Volgens voorzitter J. Leemhuis- Stout van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) 'is de rek eruit'. Het aan tal behandelingen in ziekenhui zen is volgens de NVZ de afgelo pen jaren explosief omhoog gegaan. De kosten zijn daaren tegen nog meer gestegen, waar door veel ziekenhuizen in de geldproblemen zijn gekomen. Volgens Leemhuis-Stout is in de ziekenhuizen de broekriem de afgelopen jaren al tot het uiter ste aangehaald. Allerlei voor zieningen, tot en met de soep voor het personeel in de nacht dienst, zijn al gesneuveld. Als er nu ook nog op het personeel moet worden bezuinigd, komt de kwaliteit in gevaar, vreest de NVZ. Ook de Inspectie voor de Ge- zondheidszorg is 'bezorgd' over de kwaliteit van de zorg door het toenemend geldgebrek. Bin nenkort komen zij met een eigen onderzoek naar deze proble men. Herman Bellers, directeur van het Waarborgfonds voor de Zorgsector, een instelling die ziekenhuizen in staat stelt goedkope leningen bij banken te doen, is niet verbaasd over de geldproblemen van de zorgin stellingen. Het is volgens hem een optelsom van factoren. „Zo hebben sommige ziekenhuizen de gestegen loonkosten niet goed begroot, waardoor ze nu niet uitkomen." Ook worden de ziekenhuizen de laatste jaren naar productie be taald. „Niet ieder ziekenhuis is meer gaan produceren, sommi gen zien daarom hun inkomsten teruglopen," aldus Bellers. GPD van onze redactie binnenland ARNHEM - De Gelderse oud gedeputeerde Wim Scheerder heeft gisteren vijftien maanden cel tegen zich horen eisen, waar van vijf voorwaardelijk. Offi cier van justitie J. Lucas zei hem te beschouwen als 'de aanjager' van de Gelderse fraude-affaire. Lucas achtte bewezen dat Scheerder twee onjuiste brieven heeft gestuurd met als doel het evenementenbureau Gelder land Events, waarmee de pro vincie Gelderland zaken deed, overeind te houden. En hij had als gedeputeerde juist de man moeten zijn die een einde aan de 'luchtfietserij' had moeten ma ken. Ook heeft volgens de officier Scheerder geweten dat direc teur Landman van Gelderland Events tienduizend gulden heeft betaald aan zijn bruiloft. Lucas nam dat laatste hoog op, omdat overheidsfunctionaris sen volgens hem het toonbeeld van onkreukbaarheid moeten zijn. Volgens Lucas moeten mensen bij corruptie bij de overheid niet meer denken aan een gift, die di rect gevolgd wordt door een te genprestatie. Volgens hem gaat het tegenwoordig meer om het 'masseren van mensen om ze gunstig te stemmen'. Volgens de advocaten van Scheerder deugt er niets van de tenlastelegging. Zij dringen aan op vrijspraak. Volgens hen zijn er acht verklaringen, waaruit blijkt dat Scheerder niets van de gift voor zijn bruiloft wist. Ze stellen dat ook de twee foutieve brieven hem niet strafrechtelijk zijn aan te wrijven. Tegen de twee andere verdach ten, Landman en een provinci aal ambtenaar, werd twaalf maanden cel geëist, waarvan vier voorwaardelijk. De ambte naar plaatste valse handteke ningen onder een contract met Gelderland Events. Hij kreeg van Landman onder meer twee auto's. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3