Stuurknuppels Vraag antwoord Reis boeken Vips' rfWrips PZC zaterdag 29 november 2003 Wil Plan een reisje naar Lille en verbazing zal je deel zijn. Maar de Noord-Franse stad leent zich heel goed voor een weekend weg. Zeker nu Lille het komende jaar culturele hoofdstad van Europa is en korte metten maakt met haar minderwaardigheids complex. rland V~-'' Noord-Franse stad jaar lang culturele hot spot van Europa Wat Waar Ongenaakbaar Madrid No shitting in the toilet Prijs Efteling Koffers niet op slot naar de VS Kerstsboppen in Berlijn Reis in 5 kliks A ff 7 Gent pif^Ant|erPen li- Brussel Het omgekeerde bos van Lucie Lom. Foto's LILLE TOERISME Lille loopt over van cultuur DoorINGRID BOSMAN Ach, een beetje chauvi nisme kan geen kwaad. Was het niet de Nederlandse archi tect Rem Koolhaas die Euralille ontwierp, het futuristische cen trum tussen de beide treinsta tions van Lille? Knap lastig nog om zo'n naam in een Franse zin te verpakken, maar met enige navraag kunnen de hippe gast heren van het bureau Liïle 2004 het Nederlandse bezoek toch te vreden stellen: Koolhaas had de supervisie over de nieuwe invul lingvan het gebied. Maar ja, van die wetenschap wordt deze ex plosie van glas en metaal - waar in onder meer een groot winkel centrum - niet per se mooier. Allicht dat de kunstzinnige stof fering van Lille 2004 er wat meer warmte en klem in kan brengen. Zoals de reusachtige, felgekleurde tulpen van de Ja panner Yoyoi Kusama die op een van de pleinen van Euralille zijn gedacht. Het is nog maar een van de plekken waar kunste naars zich mogen uitleven in het kader van het culturele kroonjaar. Festivals, concerten, exposities, de transformatie van monumentale gebouwen tot spraakmakende kunstcentra (maisons folie), spectaculaire bui tenkunst - alle artistieke injec ties samen moeten zorgen voor een metamorfose die stad en re gio blijvend omturnt in een cul turele hot spot. Begin oktober was er van al dat moois nog weinig tastbaars te zien. Maar des te meer valt op hoeveel aantrekkelijker Lille van zichzelf al is dan de grauwe industriestad die in je verbeel ding opdoemt als je er op weg naar het Zuiden langs kart. Als stedelijke agglomeratie met meer dan een miljoen inwoners heeft Rijsel, zoals de stad in het Vlaams heet, uiteraard zo haar problemen. Toch heeft de bin nenstad een aangename en na drukkelijk Franse uitstraling - of is dat dubbelop? De oude beurs, het gemeentehuis met zijn belfort (toren), de voorna me opera - die voor Lille 2004 compleet wordt opgepoetst - het zijn monumentale hoogte punten in een elegant centrum. Die elegantie was in het oude Lil le lange tijd ver te zoeken. De straatjes van dit kwartier vorm den tot een paar jaar geleden nog een echt griebusbuurtje, zo als stadsgids Charline Deprez opgewekt meldt. Inmiddels is het een prettige mengelmoes van galeries, bijzondere winkel tjes, horeca en woningen. Wat niet wegneemt dat je bij een stadswandeling in Lille wel te gen een architectonisch stootje moet kunnen. Her en der wordt het historische straatbeeld ruw verstoord door misplaatst mo derne gevels. Met als toppunt van lelijkheid het Paleis van Jus titie, een betonnen monstrum waarvoor de partijbonzen van de voormalige DDR zich niet zouden hebben geschaamd. Maar de contrasten mogen soms pijn doen aan de ogen, ze maken van Lille ook een leven de stad. Alles beter dan het An ton Pieck-effect. De Stad schaamt zich niet voor haar fou ten, al worstelt ze af en toe nog wel met een minderwaardig heidscomplex - curieuze wapen feiten als een standbeeld voor de postduif en de geboorte van de Internationale ten spijt. Neem nou het Palais des Beaux Arts, het prachtige museum voor schone kun sten, waarvan nog te weinig mensen we ten dat het na het Louvre in Parijs het grootste kunstmu seum van Frankrijk is. Veelzeg gend teken van het nieuwe zelf bewustzijn dat de culturele hoofdstad wil uitstralen is de prent uit de Lille 2004-campag- ne, waarop de Mona Lisa staat af gebeeld als liftster - met bestem ming Lille. Nog te vaak berust de stad in het imago van 'eeuwi ge tweede', zoals gids Charline met zelfspot opmerkt. Lachend: 'Trouwens, met onze volautoma tische metro waren we 20 jaar geleden wel mooi de eerste.' Die metro brengt je in een wip naar bijvoorbeeld het stadsdeel Wazemmes, volks en kleurrijk en dus aan te bevelen voor wie het royale winkelaanbod hartje stad te duur en/of te chique vindt. Studenten, stelletjes en buitenlandse mannen zit ten aan een Pelfort-biertje op het terras van bar Le Re lax, met uit zicht op de wa renmarkt en daarachter de hallen met (exotische) eetwaren. Tegenover een parkje wappert zowaar de groene Lille 2004-vlag: een oud fabrieks pand verandert langzaam in een van de twaalf maisons folie, in dit geval naar een ontwerp van Rotterdammer Lars Spuy- broek. In het verlengde van het bakstenen geraamte strekt zich een strakke zwarte doos uit. Bin nen zijn al de organische con- Lille is in 2004 culturele hoofdstad van Euro pa, samen met de Italiaanse stad Genua. De opening is al op 6 december aanstaande. Het programma is verdeeld over drie periodes, vanaf de openingsdatum tot en met februari, van maart tot begin augustus en tot slot van september tot eind januari 2005. Het omvat in totaal 600 evenementen, die zich over de hele regio uitstrekken - tot in Belgie toe. Een paar aanraders buiten de stad, die ook los van Lille 2004 al tot de culturele attracties van het gebied behoren: - La Piscine, spectaculair museum voor Kunst en Industrie in Roubaix in een voormalig zwembad waarvan de art decostijl nog tot in de kleinste details intact is. Het vroegere zwembassin wordt nu geflankeerd door beel den, de kleedhokjes doen dienst als vitrines voor onder meer een rijke textielcollectie en keramiek van onder andere Picasso. Zijn werk staat ook centraal in een expositie in het ka der van Lille 2004 (september-december). Verder in Roubaix (25 minuten per metro van uit Lille): een textielmuseum, een outlet-win- kelcentrum en een vernieuwd stadsplein dat ter gelegenheid van Lille 2004 wordt overspannen door een omgekeerd bos van kunstbo men. WV Roubaix: tel. 0033-320653190, tourisme.roubaix ©wanadoo.fr. - Musee Matisse in Le Cateau-Cambresis, de geboorteplaats van schilder Henri Matisse touren zichtbaar van een blank houten interieurbetimmering. Straks moeten.bewoners en kun stenaars elkaar hier ontmoeten, opdat de cultuur van Lille 2004 net zo gewoon wordt als de Ma rokkaanse tapijten en de neple ren schoenen op de markt. Je vraagt je af in hoeverre die idealen van de organisatie wer kelijkheid zullen worden, als je via de gonzende Rue Leon Gam- betta weer afzakt naar het cen trum. En dan zul je net zien dat de eerste de beste voorbijganger die je aanspreekt niet onder de indruk is van de culturele vloed golf die de stad te wachten staat.'Kom zeg, ik heb een baby, ik heb wel wat anders aan mijn hoofd. Er zijn wel andere din gen waar ze geld aan kunnen uitgeven', reageert een jonge vrouw kortaf. Pascale en Miriam Dupuis zijn weliswaar geen am bassadeurs, maar kijken uit naar het komende jaar, vertel len ze. 'We kennen het program ma nog niet helemaal, maar dat het geweldig wordt staat wel vast', zegt Miriam. En Pascale vult aan: 'Die drie miljoen be zoekers gaan ze echt wel halen.' (90 km van Lille). Een gloednieuw museum, in een voormalig bisschoppelijk paleis met stijlvolle nieuwbouw. Tijdens Lille 2004 een expositie waarin Matisse's affiniteit met tex tiel wordt belicht (eind oktober tot eind ja nuari). Tel. museum: 0033-327846450, www.cq59.fr/matisse - Arras, met zijn historische pleinen (op 35 treinminuten van Lille). De carrevormige ge- velwanden zijn nep, want na de vernielingen in de Eerste Wereldoorlog opnieuw opgetrok ken. Maar dat is wel zorgvuldig gebeurd. Aar dig is een rondgang door de ondergrondse gangenstelsels van de stad, die ter gelegen heid van Lille 2004 ook het decor zijn van licht- en kleurprojecten. WV Arras 0033-321512695, arras.tourisme@wanadoo.fr. Lille ligt op een kleine 300 km van Amsterdam en is van daaruit per trein in 3 uur en 30 minuten bereikbaar. Voor Lille 2004 is er onder meer een pas beschikbaar die naar keuze een, twee of drie dagen gel dig is en dan gratis toegang geeft tot de pavil joens en exposities, en korting biedt op de evenementen.. Openbaar vervoer is inbegre pen (trein alleen bij driedaagse pas). Informa tie: tel. 0033-328522005 of www.lil- Ie2004.com Algemene informatie: WV Lille, tel. 0033-320219434, promo@lilletourism.com La Piscine, het spectaculaire museum voor kunst en industrie in een voorma lig zwembad in Roubaix. Ik hoorde dat er zoiets bestaat als pisteregels, wat zijn dat precies? Daniel Schinkel van opleidingsinstituut Snowsports Academy: 'Om het aantal ongeval len op de piste terug te dringen is een tiental re gels opgesteld. Het zijn een soort verkeersre gels die voorschrijven dat je op elkaar let en de veiügheid in acht neemt. Zo ben je bij ongeluk ken verplicht om hulp te bieden en mag je op onoverzichtelijke punten niet stilstaan. Off-pis- te skiën is eigenlijk niet toegestaan. Er bestaan dan ook geen officiële regels voor. Ga je toch van de piste af, neem dan een zeer goede gids ol 'bergfiihrer' mee. Zij weten alles over lawinege vaar en kennen de bergen op hun duimpje. In formeer iemand die niet meegaat over jullie plannen en bereid je goed voor. Neem een lawi nepieper, EHBO-spullen, een schep en een prik stok mee. Wees voorzichtig en bedenk dat je niet verzekerd bent.' Kijk voor meer info op www.veiliqheid.nl onder 'veilig sporten'. Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de websi te van deze krant en klik op de rubriek Reizen. ,S r/;7J/? VR/:A"JT-S- J JJT'P ooc In de 'Stedenreeks' van uitgeverij Lubberhui zen verscheen onlangs 'Ongenaakbaar Ma drid', een bundeling verhalen over de Spaanse hoofdstad. Vroe gere en heden daagse schrijvers en journalisten belichten op per soonlijke wijze datgene wat hen aan en in Madrid op is gevallen dan wel anders zins bezig houdt. Allen hebben op z'n minst met el kaar gemeen dat ze eenzelfde soort fascinatie voor Madrid heb ben. Het levert een aaneenschakeling boeiende verhalen op, weliswaar vooral met een cultuur-literaire ins lag. Maar wie Madrid een beetje beter wil ken nen, kan daar niet omheen. 'Ongenaakbaar Madrid', uitgeverij Bas Lubberhui zen, 249 blz„ 22,50 euro, ISBN 90-5937-008-2. Zie ook: www.lubberhuizen.nl. Grappig hoor, wanneer je als uitgever je eigen boek aanprijst met kreten als 'nutteloos', 'af grijselijk' en 'ver schrikkelijk'. Maar je uitgave heet dan ook 'No shitting in the toi let' en gaat over mislukte of onge makkelijke rei zen. Trips waar van alles mis kan gaan. Geen origi neel thema en niet voor het eerst worden der gelijke rampver- halen gebundeld. Samensteller Peter Moore doet het op een ande re manier. In een soort van vraag ant- woord-spel komen zijn ervaringen en die van anderen aan bod. Niet echt prettig leesbaar, al lemaal. 'No shitting in the toilet', door Peter Moore. Uitge verij de Boekerij, 304 blz., 8,50 euro, ISBN 90-225-3435-9. Zie ook www.forumboekerii.nl. Gerard Chel Po vreemdste, beroerdste, leukste en meest bizarre reiservaringen die je normaal niet in eer reisgids vindt! 0 Op het eerste gezicht viel het een beetje tegen, ik had me van een privé-vliegtuig meer voorgesteld. Goed, strikt genomen was de eenmotori- ge Cessna natuurlijk een huurtoestel, maar ik had het beeld van een kleine za- kenjet in mijn hoofd. Het sobere, wat af getrapte interieur vertelde een ander verhaal. Ik keek eens goed om me heen. De met crème en donkerrood vinyl be klede stoelen, de gelakt metalen binnen kant van de deurtjes, het plafond dat aan een grote, ventilerende pleister deed denken. Het was alsof je in een oude Morris Minor zat. Degelijk, maar zonder opsmuk. Eigenlijk paste dat wel bij deze trip. Honkebonkend over de grasbaan kwa men we los van de grond. Aan de stuur- knuppel een kennis. Om zijn brevet te onderhouden moest hij een bepaald aan tal uren per jaar vliegen. Daarom had hij ons voorgesteld om met z'n vieren drie dagen een Cessna te huren, zo bleef het een beetje betaalbaar. Het plan was om langs de Belgische en Franse kust af te zakken tot een punt waar het Kanaal liet breed was, en dan naar Engeland over te steken. Daar zouden we een Door DIRK MULDER rondje maken langs oude oorlogsvlieg velden. Ik heb geen greintje vliegangst en het werd een geweldige tocht. Op de rechte stukken mocht ik af en toe zelf ook aan de knuppel en dan voelde ik me een oor logspiloot. Zo gingen we ons op den duur ook een beetje gedragen, als man nen met een missie, jongens in leren jas jes die je niet lastig moest vallen met ambtelijke regeltjes. In zo'n stemming streken we op de te rugweg op het vliegveld van Oostende neer. Terwijl we over de landingsbaan taxieden, zagen we in de verte een man op een fiets naderen. Het was de mars- haller. Hij droeg een donker uniform en een pet. Onder zijn oksel klemde hij twee batjes. Bij het afstappen ging er iets mis, waar door hij van zijn fiets rolde. Daar moes ten wij hard om lachen en dat werd al leen maar erger toen hij met een boos gezicht opstond en ons met zijn batjes een parkeervak binnenwapperde, alsof we in een Boeing 747 zaten. Het vlieg veld was geheel verlaten, zover het oog reikte was er leegte. Waarom de man zo kwaad keek toen onze kist een beetje slordig geparkeerd werd, met een vleu gel half buiten het vak, begrepen we niet. Nonchalant lieten we ons uit de cockpit zakken. Met de handen in de zakken slenterden we naar het vliegveldrestau rant om een broodje te eten. Daar werden we vijf minuten later gear resteerd. Door een woedende beambte die de tweelingbroer leek van de batjes- wapperaar. Het vergrijp was ernstig. We hadden Belgisch grondgebied betreden zonder onze paspoorten te laten zien. Hij zou ons vliegtuig aan de ketting leg gen en ons langdurig opsluiten. Nee, we hoefden er echt niet op te rekenen dat we deze oorlog nog thuis zouden ko men. Pretpark de Efteling is in de prijzen gevallen. De Wonderlij ke Efteling Show werd door de IAAPA uitgeroepen tot 'Beste park entertainmentproductie ter wereld'. Het is de derde keer dat de Efteling in Kaatsheuvel een IAAPA-prijs krijgt. De show werd afgelopen seizoen zo'n 850 keer opgevoerd in het Efte- ling Theater, en is ook komend jaar nog te zien in het Kaatsheu- velse park. Informatie: www.eftelinq.nl Het Algemeen Nederlands Ver bond van Reisondernemingen (ANVR) raadt zijn reizigers aan, die een vlucht hebben geboekt naar of via de Verenigde Staten, hun koffer of andere bagage niet op slot te doen. Uit veilig heidsoverwegingen onderzoekt de Amerikaanse organisatie TSA (Transportation Security Administration) ongeveer 10 procent van alle bagage die aan komt op één van de vele lucht havens in de VS. Koffers en an dere bagage worden geopend en zonodig worden sloten gefor ceerd. TSA acht zich niet aan sprakelijk voor eventuele scha de. Aan reizigers die reizen naar of via de Verenigde Staten wordt dan ook door het ANVR aangeraden gebruik te maken, indien wenselijk, van bagage banden om zo schade aan de koffer en bagage te voorkomen. Berlijn geldt als een van de aan trekkelijkste winkelsteden in Europa, en is een populaire bes temming bij Nederlandse toeris ten. Je kunt er op diverse manie ren naar toe reizen (vliegutig, auto, bus of trein), terwijl ter plekke geen eigen vervoer no dig is. De Duitse hoofdstad heeft tot eind februari een aan trekkelijk winkelarrangement. Afhankelijk van het soort hotel dat men kiest, kost een stan daard winkelarrangement van af 100 euro per persoon. Hier voor krijgt men twee overnacht ingen, een boekje met kortings bonnen voor winkels en een kaartje voor een revue in het Friedrichstadtpalast. Meer informatie: tel. 0049-30 25 00 25, www.berlin-tourist-in- formation.de. Je hebt een drukke baan, een leaseauto, een eigen huis en een druk sociaal leven. Op weg naar de meubelboulevard schiet het opeens door je hoofd: is dit alles? En je besluit een wereldreis te maken. Maar hoe pakje dat aan? Wat doe je met je huis en hoe vertel je het je manager? Internet biedt de helpende hand. Lees de ervarin gen van anderen, sluit online een reisverzekering af, kies het ticket dat bij je plannen aan sluit en sla aan het pakken met hulp van de online paklijst. Andermans ervaringen: www.wereldreis.net Verzekering: www.ioho.nl/ex- press/verzekerinqen.html Tickets en paklijsten: www.wereldreis.nl Landeninformatie: www.minbuza.nl Hostels: www.hostels.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37