et échte Cuba aan de oostkust www.skytours.nl HURGHADA GAMBIA EGYPTE EGYPTE :3terdag 22 november 2003 Consumen ten ti p Cuba heeft een door toeristen nog nagenoeg onontdekte kant. Dat is het oostelijk deel van het eiland, de Oriënte. Het is landschappelijk gezien het wildste, ruigste deel. De geuren zijn er bedwelmender, de muziek is er hartstochtelijker. Als je Cuba echt wilt leren kennen dan moetje hierheen. Skigebied van de week <5% WINTERZON I SHARM EL SHEIKH i- jedactie: 0113-315680 flyvvv.pzc.nl i.mail: redactie@pzc.nl jjstbus 314460 AA Goes. Idvertentie-exploitatie: Koord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; ?eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; jjtionaal: 020-4562500. j Reizen Met het dalen van de temperatuur stijgt de behoefte aan warme oren. De Earbag is een oorwarmer die tijdens fietsen, wandelen en sporten kan worden gedragen. Verkoopadressen: www.technolvt.nl. Door ROB DE VRIES De weg heet La Faro- la; dat klinkt wat an ders dan de A4 bij ons. Maar La Farola isnet zo mooi als de naam doet ffrmoeden. Een prachtige route ran 50 kilometer lengte tussen Guantanamo en Baracoa, een toeristisch lekkerbekje aan de oostkust van Cuba. La Farola slingert zich harmonieus door tergen, door een steeds weelde riger wordende vegetatie. Er tal van uitkijkpunten waar tadaanje een prachtig uitzicht op de toppen van het Sierra Mae- stre-gebergte, op tropische wou den, bananenplantages, rivie ren watervallen hebt. De weg werd pas in de jaren zestig van ie vorige eeuw aangelegd, tot dan was Baracoa per auto niet eens bereikbaar! Baracoa is een verademing na liet wat doodse stadje Guantana mo, dat z'n bekendheid alleen Jan het liedje Guantanamera Wat is een boerenmeisje uit Guantanamo) en de aanwezig heid van de Amerikaanse basis heeft te danken. Baracoa is een fleurig, gezellig, intiem stadje, ®et een Malecón, een boule vard langs de zee. En met een Paar interessante monumenten zoals de uit 1512 daterende ka thedraal de Nuestra Senora de ha Asuncion, die dus gebouwd werd twintig jaar nadat uitgere kend hier Columbus (die trou wens dacht in Azië geland te zijn...) voor het eerst een stukje Amerika betrad. Baracoa heeft uiteraard een strand, tussen de rotsen, maar de mooiste, leuk- tte en rustigste strandjes liggen huiten de stad. Zoals dat van Vil- la Maguana, 20 kilometer ten "esten van Baracoa. Een strand, Wat alles heeft wat een strand ®oet hebben: ongerept, weinig andere bezoekers, dus rust, Prachtig schoon zand, kristal helder zeewater, wat geboomte daaronder je tegen de zon kunt rohuilen, een tentje met con- iumpties. Na een nachtje Bed Het kasteel El Morro biedt een prachtig uitzicht over de baai van Santiago de Cuba. Holgufn Bayamo Baracoa Guantanamo Santiago de Cuba Cuba is het grootste eiland van de Cariben: 110.000 km2. Het land telt elf miljoen inwo ners, van wie er bijna drie miljoen in hoofd stad Havana wonen. Martinair vliegt via Punta Cana (Domini caanse Republiek) naar Holguin, dat in Cuba's Oriënte ligt. Voor Cuba heb je een paspoort nodig, dat nog zes maanden geldig is, en een toeristenkaart, die kan worden gekocht bij de reisagent of bij het Cubaans consu laat in Rotterdam Vaccinaties zijn niet nodig. Wel even informeren bij GGD. De Cubaanse munt is de peso, maar daar kun je nagenoeg niets mee kopen. Dollars meenemen dus, en de creditcard (niet American Express!) waarmee je in grote steden bij banken dollars kunt op nemen. Cuba heeft een tropisch en vochtig kli maat. In juli bedraagt de gemiddelde temperatuur 27,7, in januari 21,3. De re gentijd duurt van mei tot november en wordt gekenmerkt door hevig onweer. Het regent dan overigens niet de hele dag: elke dag rond 18.00 uur valt een stortbui van ongeveer een half uur. Het koelere droge seizoen is ook niet geheel zonder regen. De beste reistijd is van no vember tot april-mei. Wie in Cuba een auto wil huren kan in- formeren bij Havanatour in Rotterdam (tel. 010-411.24.44) en www.ha- vanatour.nl Bij Havanatour is ook informatie beschikbaar over arrange menten en hotels. Veel bekende Nederlandse touroperators (zie de gidsen in de reisbureaus) bieden Cuba-arrangementen aan. Voor logies in een casa particular: www.cuba-iunkv.com of www.cuba- com.net. Zie ook: www.cubatravel.cu. www.cubasi.cu, www.caribtourism. com en www.cubanet.org Nederland (en de overzeese gebiedsdelen) kent veel verschillende landschappen. De E uitgestrekte polder natuurlijk, of© de Veluwe, maar ook de (jjj koraalriffen van Bonaire en het »^j ondoordringbare regenwoud van V, Saba. Stem mee in de Vakantievraag van de Week Wat vindt u het mooiste stukje Nederland? Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Feestshoppen in de lichtstad De 'shop-aholics' onder ons gaan naar Parijs voor de feestlnkopen. Lezers gaven via e-mail aan dat vooral het romantische karakter van de stad hen eik jaar weer trekt. 24% 16% 13% 12% 8% 7% 6% 6% 4% 4%. Een bezienswaardigheid op de pleinen van Santiago de Cuba is deze oude dame, die zin gend rondgaat en daarbij snoep uit de mand op haar hoofd probeert te verkopen. Een jon ge Cubaanse lijkt daar wel trek in te hebben. en Breakfast in een plaatselijk casa particular biedt een volgen de dag de kans om het alleroos- telijkste puntje van het eiland te bekijken: daar waar de Rio Yu- muri in zee stroomt en waar Cu ba's bewoonde wereld letterlijk en figuurlijk ophoudt, bij Punto de Maisi, 70 kilometer van Haï ti, dat je bij helder weer in de verte kunt zien liggen. De route erheen is prachtig, langs de weg zie je voortdurend stukjes zee tussen de weelderige bomen- groei (kokospalmen) door, en af en toe de eenvoudige hutjes van vissers, uiterst vriendelijke men sen die je voor een paar dollar een geweldige vismaaltijd aan bieden, geld waarvoor ze weer zeep kunnen kopen want ook dat is in Cuba nog altijd op de bon. De vanzelfsprekende uitvalsba sis om dit unieke stukje Cuba te bekijken, is Santiago de Cuba, de tweede stad van het land; tot 1607 was het de hoofdstad. Een stad met een eigen, beetje on stuimige 'Afrikaanse' cultuur, met prachtige gebouwen die aan Spaanse en Franse tijden herinneren, een stad, die zeker 's avonds op straat leeft, op het Parque Céspedes, het grote plein in het centrum van de stad met z'n fraaie gebouwen en de niet minder mooie taxi's, grote Amerikanen van zo'n vijftig jaar terug. En ook in de straten die uitkomen op het plein is veel te beleven. Er is uiteraard, zoals in bijna elke grotere Cu baanse stad, een Casa de la Tro- va, waar voor een altijd stamp volle zaal de traditionele son-muziek ten gehore wordt ge bracht, er is een swingende openluchtdancing La Claqueta, waar een tien man sterke band salsa speelt, waar spetterend ge danst wordt en waar een halve li ter bier maar een dollar kost. Santiago de Cuba is verder niet alleen de stad van een Rummu- seum en een Carnavalsmuseum (eind juli wordt er elk jaar in de stad groots carnaval gevierd), maar ook de plaats waar elke re volutionaire beweging op het ei land werd geboren. Zo staat er, in gele steen, de Monca- a dakazerne, die - vergeefs - pj*! op 26 juli 1953 door Fidel Castro met honderd gezel- len werd aangevallen. Maar het was wel het begin van de revolutie die tot de on- x vermijdelijke K val van de wrede en corrupte, door de Amerikaanse maffia op de been gehouden dictator Ba tista leidde en Castro en Ché Guevara aan de macht bracht. En Santiago de Cuba een verder wat zielloos Plaza de la Revolu- ción opleverde met een alleen al door z'n omvang imponerend monument: verzetsstrijder ge neraal Maceo (eind 19e eeuw), omgeven door 23 gestileerde machetes, kapmessen. Wie in Santiago de Cuba is kan zich daar probleemloos enkele dagen prima vermaken. Maar los van de trip naar Baracoa zijn er nog minstens twee andere uit stapjes de moeite waard. Naar El Cobre, eens bekend vanwege z'n kopermijnen, maar nu nog door de hoog op een heuvel gele gen basiliek, met z'n kleine, vierhonderd jaar oude houten beeldje van een zwarte Madon na, de beschermheilige van het land. Een enorm geliefd bede vaartsoord, zelfs de paus was er een paar jaar geleden. En een an der interessant uitstapje is dat naar het Castillo del Morro, een fort bij de ingang van de Baai van Santiago. Het werd in 1637 gebouwd en biedt een prachtig uitzicht op de omgeving. Voor Nederlanders, van ouds her toch een beetje een volk van ontdekkingsreizigers, is zo'n zelf georganiseerde, en zeker wat avontuurlijker reis de enige manier om wat meer te leren van dit aparte, fascinerende land. Zeker meer - ook over de minder fraaie kanten van Cuba - dan dat je in een van die super luxe maar voor 'gewone' Cuba nen volstrekt afgesloten resorts aan de kust in Varadero of "WWW f "tr v f -1 Een lekker karbonaadje hebben Cubanen zelden op tafel. Deze Cubaanse laat haar varkentje uit om het vlees mals te houden! De Uitslag: 0 Parijs New York Singapore Bangkok Praag Berlijn Barcelona Londen Dublin t^Milaan Frankrijkspecialist Sélina Sïjtsma van Frantours: 'Parijs is voor en tijdens kerst nog mooier verlicht dan anders. Het is niet ver en bovendien heeft de stad veel te bieden op shopgebied. Als het regent ga je naar een warenhuis als La Samaritains. Chique winkels vind je in de straten rondom de Are de Triomphe. Al koopje niks, je kijkt er je ogen uit. Hou je van kleine boetiekjes, ga dan naar buurten als Le Marais, St. Germain des Prés, Quartier Latin en La Bastille. Vooral die laatste w[jk is tegenwoordig erg trendy. Een goede insiders tip is Rue de la Pompe in het 16e Arrondissement. Hier verkopen ontwerpers alles wat over is van de collectie tegen lage prjjzen en vind je hippe tweede hands zaken. Ook Marché aux Puches bij Porte de Clignancourt Is bijzonder: een enorme markt met nieuwe en tweedehands kleding, kunst, meubels en platen'. Het motto van skigebied Saalbach-Hinter- glemm is 'lange pistes en korte nachten'. Voor het echte nachtleven moetje naar Saal- bach gaan. Saalbach-Hinterglemm heeft 200 km. geprepareerde pistes en 60 liften. Blauw: 90, rood: 95 en zwart: 15 km. Er zijn zo'n 17.000 bedden beschikbaar voor gasten. Een skipas voor 6 dagen kost 164, kinderen 82. Uitgebreide info over dit gebied, andere pistes en actuele sneeuwhoogtes? Ga naar de websi te van deze krant en klik op de rubriek Rei zen. Bron: Snowplaza Ski Atla: Guardalavaca ervaart. Dan ben je niet 'onder de mensen', zie je trouwens ook niet hoe arm de Cubanen zijn en hoe de op elke straathoek aanwezige politie (in uniform of burger) een Cubaan, die contact heeft met een bui tenlander, zomaar van de straat plukt en soms zelfs voor een nachtje in een politiecel gooit. Zelfs het aanbieden van een siga ret aan een Cubaan kan voor hem of haar al politieoptreden betekenen! De politie verdedigt haar optre den met: 'Dat is om de toerist te beschermen.' Maar het lijkt er meer op dat het regiem, dat on langs nog tientallen dissidenten tot 28 jaar gevangenisstraf liet veroordelen, en drie mannen, die naar Amerika wilden vluch ten liet executeren, echt niet wil hebben dat Cubanen con tact hebben met buitenlanders. Je moet ze toch beschermen te gen hun platte materialisme, daar is een Cubaan toch een té goed mens voor? Maar het leven van de Cubanen wordt er met al die sinds begin dit jaar weer sterk toegenomen repressie wel uitzichtloos van; wanhoop slaat met name bij de jongeren steeds meer toe. Ja, ook zij blijven lachen, ze blijven muziek maken, ze blijven dan sen 'want ook een gekooide vo gel blijft zingen.' Maar wat de vrolijkheid betreft arit de handrem er wel een beet je o{>. (ADVERTENTIE) w w w. skytou rs.n I International Tours 020-5733222 076-5236666 Egypte/Rode Zee 8 daagse vliegreis 4* Hilton HALFPENSION Kololi/Serrekunda Coast H 8 daagse vliegreis 3* hotel met ontbijt van >9?L- Nu um f vap3<!f- Nu ^El 1 8 1HURGHADA Egypte/Rode Zee 8 daagse vliegreis M 5* Hilton ALL INCLUSIVE Egypte/Rode Zee 8 daagse vliegreis 4* hotel ALL INCLUSIVE 1 van>3?f.- Nu mm van54t£- ^31 fkfk Nu NIJLCRUISE/CAIRO 8 daagse vliegreis incl. 5-daagse Nijlcruise VOLPENSION li treintransfer Aswan-Cairo l| en 2 nachten verblijf in lil Cairo, 3* hotel met ontbijt NIJLCRUISE/RODE ZEE H 8 daagse vliegreis incl. 4 nachten verblijf in Hurghada a/d Rode Zee, 3* hotel HALFPENSION M en 4-daagse Nijlcruise VOLPENSION van>?tf.- van^itf.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35