PZC Winterjasmijn vergt aandacht en geduld W3 Internet Kussen Ouderen Tegelzetten Bentasia zaterdag 29 november 2003 Serieus Het ING House in Amsterdam, ontworpen door Ontwerpgroep Trude Hooykaas en Meyer Van Schooten Architecten. fotoGPD Het interieur mag wel wat professioneler. Dat vindt hoofdredacteur Harm Tilman van tijdschrift De Architect van de Nederland se interieurarchitectuur. Woensdag 3 december wordt daarom voor de derde keer de 'Lensvelt de Architect In- terieurprijs' uitgereikt. Een poging om het niveau op te krikken. Een woonhuis in Brussel, res taurant Lute in Ouderkerk aan de Amstel, het hoofdkan toor van ING in Amsterdam, de ontvangstkamer van Interpolis in Tilburg en een atelierruimte voor kunstenaars. Het is bijna ondoenlijk om de vijf genomi neerden voor de Lensvelt de Ar chitect Interieurprijs (Lai) met elkaar te vergelijken. Die taak is aan een vijfkoppige jury die onder meer bestaat uit ontwerpster Hella Jongerius, publiciste Liesbeth Melis en in terieurarchitect Marijke van der Wij stWoensdag 3 december wordt bekend welk project de derde Lensvelt de Architect In terieurprijs heeft gewonnen. Appels met peren vergelijken? Hoofdredacteur Harm Tilman van tijdschrift De Architect denkt van niet. Samen met naamgever Hans Lensvelt reikt het vakblad de interieurprijs jaarlijks uit. „We willen duide lijk maken wat de stand van za ken is", verwijst Tilman naar de bijna honderd inzendingen die op de redactie binnen zijn geko Aandacht gaat altij d naar de buitenkant men. De interieurs zijn qua functie misschien niet verge lijkbaar, maar er zijn volgens de hoofdredacteur wel degelijk overeenkomsten. „Dan heb ik het over leefbaarheid, maar ook over het uiterlijk van de interi eurs. Voegt het iets toe? Op basis van die elementen kun je ieder interieur beoordelen.' De Lensvelt de Architect Interi eurprijs is eind jaren negentig bedacht door Janny Rodermond en Hans Lensvelt. Rodermond was toen hoofdredactrice van De Architect. Hans Lensvelt is eigenaar van Lensvelt Kantoor meubilair in Breda en designla bel Moooi. „Wij vonden dat interieurarchitectuur in Neder land niet serieus wordt geno men", verduidelijkt Lensvelt. „Alle aandacht gaat uit naar de buitenkant van een woning of kantoorpand, maar wat bin nenin gebeurt, is net zo belang rijk. Met de prijs willen we dan ook aandacht vragen voor inte rieurarchitectuur." Ondanks de ondergeschikte rol, is die aan dacht volgens Harm Tilman ze ker toegenomen. In de tweede helft van de vorige eeuw is interieurarchitectuur in Nederland sterk opgekomen. Onder meer door de Stichting Goed Wonen die net na de Twee de Wereldoorlog ontstond. Met een tijdschrift, modelwoningen en een toonzaal probeerde de stichting aandacht te vragen voor de inrichting van de wo De ontvangstruimte van Interpolis in Tilburg van ontwerpburo Jurgen Bey. foto Scagliola/Brakkee ning. Goed Wonen ontwikkelde samen met architecten efficiën te woningen. Daarnaast was de stichting be trokken bij de productie en dis tributie van meubilair, stoffen en accessoires. Niet minder belangrijk is de op komst van de interieurtijd schriften in de jaren zestig. Maar de belangstelling voor de inrichting van de woning groei de pas echt in de jaren negentig, met de komst van verschillende woonprogramma's op televisie. „Daardoor is het interieur po pulairder dan ooit", aldus Til man. Dat neemt volgens Lensvelt niet weg dat er nog het nodige verbe terd kan worden. „Toen ik begin j aren negentig het bedrijf van mijn vader overnam, wilde ik alleen maar mooie producten maken. De interieurs zouden dan vanzelf mooier worden. Na tuurlijk is de aandacht voor de inrichting groter dan ooit, maar zo'n prijs is nog steeds hard no dig. Het komt nog regelmatig voor dat de vrouw van de baas het bedrijf inricht." Lensvelt erkent dat er een ver schil is tussen de inrichting van een woning en de inrichting van een kantoorpand. „Vaneen kantoor moeten meerdere men sen gebruik maken. De particu lier doet het voor zichzelf. Voor al aan die laatste groep moet je laten zien wat de mogelij kheden zijn, wat er te koop is." Kantoren en woningen groeien bovendien naar elkaar, zegt Til man.,In kantoren is plaats voor huiselijke elementen, terwijl in iedere woning tegenwoordig wel een werkplek is." Vandaar dat ieder mogelijk interieur kans maakt op de prijs. „Of de inrichting een miljoen heeft ge kost of dat nauwelijks budget beschikbaar was. Dat maakt niet uit." Paul Geerts Informatie: www.dearchitect.nl Je hebt twee soorten jasmijn: de struiken die in juni bloei en, en die eigenlijk Philadelp- hus heten, en de echte jasmijnen met als wetenschappelijke naam Jasminum. Van die twee de groep is de winterjasmijn, Jasminum nudiflorum, de be kendste soort. De winterjasmijn begint in oktober soms al te bloeien, nog voordat het blad is afgevallen. Daarna bloeit de struik af en aan tot het einde van maart. Een mooi opgebonden, goed geleid exemplaar van Jas minum nudiflorum tegen een muur is een prachtig gezicht, maar je komt zelden een ver zorgde struik tegen. Meestal is de winterjasmijn een rommelig struikje dat vol zit Jasminum humile met dood hout en dat, als het te veel ruimte in beslag dreigt te nemen, met behulp van de heg- genschaar wordt gekortwiekt. Het is niet moeilijk om de win terjasmijn goed aan te binden, maar het vergt nogal wat aan dacht en geduld. Voor wie dat geduld niet kan opbrengen, is het misschien een goed idee om de winterjasmijn niet tegen een muur te planten, maar om de soepele donkergroene twijgen van de struik hun eigen weg te laten zoeken door andere hees ters. Een mooie combinatie is die van Jasminum nudiflorum met Cot- oneaster horizontalis: op het moment dat het blad van de Cotoneaster in het najaar don kerrood begint te kleuren, ont luiken de eerste heldergele bloe men van de winterjasmijn. Maar ook als je de winterjas mijn tussen andere heesters zijn gang laat gaan, blijft een mini mum aan verzorging noodzake lijk. Snoei in het voorjaar alle dorre afgestorven takken weg. Een struik die er altijd gesoig neerd uitziet zonder dat je je daarvoor hoeft in te spannen is Jasminum humile, een soort met hoekige, glimmend groene sten gels, fijnverdeeld blad en goud gele bloemen in de zomer. Deze jasmijn zie je veel minder vaak dan de winterbloeiende jasmijn en dat is jammer, want het is een struik waar je zomer en winter mee voor de dag kunt komen. De perfecte heester, wa re het niet dat de bloemen nau welijks geuren. In mijn vaklite ratuur staat dat Jasminum humile bladverliezend zou zijn, maar mijn exemplaar houdt zijn blad zelfs in de strengste win ters vast. Jasminum humile groeit snel en wordt ongeveer twee meter breed en hoog, maar door snoei en kan de struik kleiner worden gehouden. Hij bloeit op het jon ge hout, dus er kan bij de snoei weinig mis gaan. Toch is het niet verstandig om heesters te plan ten op een plaats waar ze te groot worden, om ze dan via snoeien weer kleiner te maken. Wie weinig ruimte heeft zou op zoek kunnen gaan naar Jasmi num parkeri, een soort die in al les op Jasminum humile lijkt, maar die slechts een halve meter hoog wordt. Niet alle Jasminum-soorten zijn heesters; Jasminum polyant- hum is een klimplant, met sterk- geurende lichtroze bloemen. Je komt deze plant nogal eens te gen als kamerplant, in een bloempot, en langs een hoepel van ijzerdraad geleid. Jasmi num polyanthum is net wel, of net niet winterhard, afhanke lijk van uw woonplaats, de win ter en de standplaats van de plant. Tegen een beschutte zuidmuur valt het te proberen, maar ik zou kiezen voor de betrouwbaarder Jasminum officinale, met witte bloemen die even sterk geuren als die van Jasminum polyant hum. Als compromis is de krui sing tussen de twee, Jasminum x stephanense op de markt, met bloemen die roze in knop zijn, en wit na het opengaan. Alle drie zijn het sterke groeiers die goed tot hun recht komen tegen een muur of langs een pergola. Ook bij deze klimmende jasmijnen is de verleiding groot om ze door andere struiken heen te laten groeien, maar het risico bestaat dat de belendende heester door de jasmijn wordt gesmoord. Een flinke boom, bijvoorbeeld een appelboom, is meer geschikt om met Jasminum te bekleden. Romke van de Kaa Zelf via de computer een meubel ontwerpen. Het Bel gische bedrijf HDM biedt sinds kort die mogelijkheid met het Elesgo Interior Concept. Websi te www.elesgo.info biedt keuze uit 31 decors. De consument be paalt vervolgens zelf afmetin- gen, uiterlijk en kleur van het meubilair. Is alle informatie in gevoerd, dan volgt een offerte. Met de informatie klopt hij ver volgens aan bij een dealer van Elesgom, die het meubilair be stelt. De levertijd is aanzienlijk korter dan normaal: binnen vijf tot tien dagen heeft de dealer de bestelling in huis. Een kussen dat wordt gele verd met een zogenaamd variosysteem. Dat klinkt enigs zins overdreven, maar gemak kelijk is het wel. Het simpele concept bestaat uit een kussen en een zak vulmateriaal. Daar mee kan de gebruiker zijn kus sen zo stevig of slap maken als hij of zij zelf wil. Als het kussen na verloop van tijd inzakt, kan het ook opnieuw worden bijge vuld. De kussens zijn verkrijg baar bij de zogenaamde Slaap- voorlichters vanaf 59 euro. De prijs is afhankelijk van het vul materiaal. Verkrijgbaar zijn ka pok, veren, synthetische vulling of dons. Informatie: www.slaapvoorlichters.nl Met het ouder worden komen de gebreken. Dat zorgt vooral in huis nogal eens voor problemen. De Consumenten bond brengt daarom een boek uit met praktische informatie over wonen voor senioren. Op die manier wil de bond consu menten stil laten staan bij 'woonwensen voor later'. Wo nen voor Senioren besteedt aandacht aan verschillende woonvormen. Ouderen kunnen zelfstandig blijven wonen, maar indien dit niet mogelijk is, kunnen ze ook verhuizen naar bijvoorbeeld een aanleunwo ning. Beschreven wordt hoe de eigen woning kan worden aan gepast, maar ook wat komt kij ken bij een eventuele verhui zing. Het boek kan worden besteld bij de afdeling Klanten service van de Consumenten bond: 070-4454545. Leden be talen 13 euro. De prijs voor niet- leden bedraagt 15 euro. Tegelzetten is een kunst. Niet zelden komt de consument bedrogen uit. De tegels zijn bij voorbeeld schots en scheef ge plaatst of niet mooi gevoegd. Met de komst van een erken ningsregeling tegelzetters wordt het risico op fouten in ie der geval kleiner. De regeling is ingesteld door de Stichting voor Gespecialiseerd Aannemen van Tegelwerken (SGAT). Op papier bestond de regeling al, maar pas nu is besloten de 160 aangeslo ten bedrijven jaarlijks te con troleren. Onder de naam Bentasia im porteert Pauline van Ben- them interieurproducten uit het verre oosten. In overleg met ont werpers stelt ze een collectie sa men die is afgestemd op de Ne derlandse markt. In Hanoi trof ze eerder dit jaar kunstenares Kim Duan die studeerde aan de Fine Arts School. Met behulp van lak maakt ze afbeeldingen op hout. Het is een eeuwenoude techniek, waarbij gebruik wordt gemaakt van kleurstof fen uit de natuur. De afmetingen zijn bescheiden: 20 bij 20 centi meter. De p anelen worden onder andere verkocht in galerie Con- tempo in Eindhoven en Rotter dam. Vanaf 6 december zijn ze te zien (en te koop) tijdens de kunst- en antiekbeurs Pan in Rai Amsterdam. De panelen w kosten 360 euro per stuk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29