Monique van der Vliet, onderwij zeres 3p de zaadmarkt heerst behoorlijke krapte Spermadonoren niet langer anoniem zaterdag 29 november 2003 Respect Rompslomp Pesten Laatste mogelijkheid Ik ben blij dat ik geen ideale leerling was Zelf was ze een nogal luie leer ling. „Als mijn leraren horen dat ik nu voor de klas sta, zullen ze dat waarschijnlijk niet kunnen geloven." Want ze was gemak zuchtig en slordig. „Ik leerde al leen aan het eind van het school jaar, als het écht nodig was. En het was altijd met de hakken over de sloot." Achteraf bezien, redeneert Moni que van der Vliet (28 jaar, Koude- kerke), is het misschien wel goed dat ze destijds geen ideale leerling was. „Daardoor begrijp ik des te beter dat kinderen soms helemaal geen zin in school hebben." Ze staat nu voor het derde jaar voor de klas. Haar school heet 'Het Veer'. Het is een knusse dorpsschool met ongeveer vijfenzeventig leerlin gen in Zanddijk, vlakbij Veere. Moni que van der Vliet heeft groep 5 en 6, zeventien kinderen in de leeftijd van acht tot tien jaar. „Als ik die kinderen vergelijk met hoe ik zelf op die leeftijd was - het is een wereld van verschil. Je had veel meer respect voor je leer kracht. Als hij 'ja' zei, was het 'ja' en als hij 'nee' zei, was het 'nee'. Dat is heel anders nu. Ik denk dat het met de opvoeding te maken heeft; d'r is niks zo leuk als je thuis kleine mondige kinderen hebt, die een beetje brutaal en bijdehand zijn, maar op latere leef tijd wordt dat wat moeilijker, dan zijn die leuke bijdehandjes een stuk lasti ger te hanteren." Monique van der Vliet groeide op in een gezin waar woorden als respect, bescheidenheid en beleefdheid met hoofdletters werden geschreven. Ze waren met z'n vijven; vader, moeder en drie meiden Haar moeder bestierde het huishouden, haar vader werkte als machinist bij de Vitrite ('Het leuke daarvan was dat hij overdag veel thuis was omdat hij in de ploegendienst zat') in Middelburg. „De kinderen in mijn klas spreken me aan met 'juf' of 'juffie'. En het is altijd 'je' en 'jijDat is niet omdat fk dat wil, nee, zo praten kinderen tegenwoor dig. Dat is niet erg hoor, maar bij ons thuis werd heel erg aan beleefdheid en respect gehecht. Tegen mijn oma bij voorbeeld zei ik altijd 'u'. En dat zit er bij mij nog steeds een beetje in. Ik zal uit mezelf nooit iemand snel tutoye ren. „In de klas ben ik er heel streng op; op taalgebruik. Er mag absoluut niet worden gescholden. Dat is soms moei lijk. Want ja, zeggen ze dan: 'Dat doe ik thuis ook wel eens'. 'Maar', zeg ik dan, 'thuis is niet de klas. Het is niet normaal om overal lelijke woorden te gebruiken'. En ik weet niet of ik daar mee bereik, wat ik wil bereiken, maar dan heb ik ze in elk geval wel geleerd dat het niet normaal is om overal zo te praten." Volgens mij willen alle kleine meisj es school niet veilig voel, kan ik er niet werken. „Je veilig voelen in een klas is heel be langrijk. Dat geldt niet alleen voor de leerkracht, maar vooral voor de kin deren; ze moeten zich prettig voelen in de groep en hun verhaal bij de juf kwijt kunnen." Drie jaar staat ze nu voor de klas en ze geniet er 'waanzinnig' van. „Maar al les wat er omheen zit, alle papieren rompslomp; dat is verschrikkelijk en het wordt alleen maar erger. Je moet van alles en nog wat bijhouden en re gisteren Als je weet wat je in één week aan post krijgt op een klein schooltje als dit: enquêtes, onderzoeken, for mulieren." „Eigen ideeën worden nauwelijks ge waardeerd. Ik zie het bij de kleuters; die hebben zulke goeie leerkrachten met zó veel ervaring. Dan komt er zo'n man in pak van de Inspectie die nog nooit voor de klas heeft gestaan en die vraagt of alles wel volgens de officiële boekjes gebeurt. Iedereen is hier op school serieus met z'n vak bezig. En het enige waar j e op wordt afgerekend is wat er op papier staat en of alles wel op de juiste manier is geregistreerd. Dat werkt demotiverend. Waarom zeggen ze niet gewoon dat iedereen hier z'n best doet, dat de sfeer leuk is en dat de kinderen het naar hun zin hebben." Monique van der Vliet heeft zelf geen kinderen. En ze twijfelt of ze die ooit wil. Begrijp haar goed: „Het heeft er niet mee te maken dat ik kinderen niet leuk zou vinden. Maar ik geniet heel erg van mijn vrijheid. Ik zie het bij vriendinnen om mij heen, ze Aemen allemaal kinderen. Om mij heen zie ik wat de minder leuke kanten daarvan kunnen zijn. Ik weet niet of ik die ver antwoordelijkheid neem. Want als ik het doe, wil ik het goed doen." Willem van Dam „Met pesten omgaan is heel moeilijk. Plagen doet iedereen wel eens, maar stelselmatige treiteraars heb ik geluk kig niet in mijn klas. En als ze het een keer doen, neem ik ze even apart. Alle kinderen vinden het akelig als ze ge pest worden. Als je aan kinderen vraagt; 'wat vind je het vervelendst?', komt het vrijwel altijd op pesten. En daar probeer ik op in te spelen: 'hoe voelde jij je toen je werd gepest?' En dat helpt meestal wel." „Je heb altijd kinderen in je klas die net iets schattiger zijn dan de ande ren, maar een echte oogappel, nee, die heb ik niet. Daar pas ik ook voor op. Ik heb het in mijn stage wel gehad, dat ik bepaalde kinderen helemaal geweldig vond. Maar ik heb geleerd dat zoiets absoluut niet kan. Je kunt geen vriendjes of vriendinnetjes worden met de kinderen in je klas. Want dan gaan ze zich te vrij gedragen en als je dan een keer boos op ze wordt, begrij pen ze er niets van - je bent anders toch altijd zo gezellig?" Natuurlijk, knikt Monique van der Vliet, haar bekruipen ook wel eens ge voelens van irritatie. En bij het ene kind gebeurt haar dat vaker en sneller dan bij het andere. „Maar dat heeft vrijwel altijd oorza ken. En als je daarover met de ouders praat, ga je zo'n kind dikwijls met an dere ogen bekijken; je wordt je ervan bewust hoe zo'n kind thuis is, je voelt de liefde van de ouders voor zo'n kind." Naam: Monique van der Vliet Geboren: 17 november 1975, Meliskerke Opleiding: Oranje Nassau-Mavo in Middelburg, MDGO (activiteitenbegeleiding) Vlissingen, 5 maanden Hogeschool Leiden (kunstzinnige therapie), Pabo in Vlissingen. Werk: Sinds 2001 onderwijzeres op openbare basisschool 'Het Veer' in Zanddijk schooljuf worden. Dat gold voor mij ook. Al toen ik in de zesde klas van de lagere school zat, leek het me hart stikke leuk om iets met kinderen te doen. Dat klinkt niet erg concreet, ik weet het. Maar ik wil ze iets bijbren gen." Ze heeft, zegt ze, aanvankelijk nog een andere opleiding geprobeerd. Aan de Hogeschool in Leiden: kunstzinni ge therapie. „Ik wilde graag studeren en op kamers gaan wonen in de grote stad. Dat leek me heel spannend. Maar het was me allemaal veel te vaag en na vijf maanden ben ik op hangen de pootjes naar huis gekomen. Toen dacht ik: dan ga ik toch lekker naar de Pabo." Haar keuze voor het basisonderwijs was een bewuste. „Het voortgezet on derwijs lijkt me verschrikkelijk zwaar, vooral wat het gedrag van leerlingen betreft." Want Monique van der Vliet leest de krant ook. En haar zijn de berichten niet ontgaan over docenten die zich bedreigd voe len; over veiligheidsmaatregelen die op tal van middelbare scholen zijn ge troffen: plaatsing van camera's, in voering van schoolpasjes. Als ze in Zeeland om me zich heen kijkt - hier valt het wat dat betreft al lemaal nog wel mee. „Ik vind het on derwijs een mooi vak. Maar ik weet eerlijk gezegd niet hoe ik daar over twintig jaar tegenover sta. Als je ziet hoe het er in het voortgezet onderwijs en op basisscholen in de grote steden aan toe gaat - ik denk niet dat ik daar zou kunnen overleven. Als ik me op foto Mechteld Jansen E aantal spermabanken is schrikba- nd afgenomen. Paren die via een Bnadonor een kind willen, zijn meer en traangewezen op alternatieve circuits, ar vind maar eens een goede donor, mimige mannen zijn uit op een goedkope 'ske en haar vriendin zetten een adver se op internet: 'Wij zoeken een man die ®r wil zijn zonder actieve vaderrol. Wel •den we het fijn vinden als onze toekom- Sezoon of dochter kan en mag weten wie "an is die dit allemaal mogelijk heeft ge- iakt. Hoe dit precies vorm moet gaan krij - •hangt ook mede af van jouw wensen als ®r. De donatie kan plaats vinden via feseminatie of indien dat te belastend is 'het ziekenhuis'. Website kidkids.nl ('kid' staat voor Wtmatige inseminatie donorzaad) was SKet als vraagbaak en steunpunt voor Aseksuele ouders. Inmiddels loopt het 'Bi met vrouwen die kinderen willen en "Ben die hun zaad aanbieden. De be tter krijgt dagelijks ongeveer veertig ïltjes van zaaddonoren en kinderloze pa- tdezogeheten wensouders„Er is een be- wlijke krapte op de markt. Óp de site ko- Svrouwen die door de spermabank naar S2ijn doorverwezen. In het reguliere cir- 'tójn de wachtlijsten lang en voor wens- dffsgaan de jaren gaan tellen. Als je 35 W.moet je iets." is'teis een alternatief voor spermaban- j1 Daarmee gaat het slecht. In 1990 waren nu zijn er nog maar 13. Bovendien «ben veel banken een wachtlijst, varië- •dvan enkele maanden tot meer dan twee it, ®wen zijn ondergebracht in een A-loket ^nB-loket. De eerste categorie bestaat :®annen die voor altijd anoniem willen i(®, de tweede categorie heeft er geen *itemee wanneer het donorkind contact sbt. Door een wetswijziging hebben van- M 2004 alle donorkinderen het recht "vader te ontmoeten. Die maatregel heeft desastreuze gevolgen voor het aantal donoren. Dertien jaar gele den waren er 900 A-donoren, en 20 B-dono ren. Vorig jaar, toen al duidelijk was dat de regels zouden worden gewijzigd, was de groep anonieme donoren geslonken tot 140. Volgend jaar verdwijnt de A-donor. Er zijn nu 140 niet-anonieme donoren. Bij lange na niet zoveel als de 900 anonieme donoren in 1990. Logisch gevolg is een sterke afname van het aantal zwangerschappen via sper mabanken: 1390 in 1990 tegen 750 in 2002. De regionale verschillen zijn groot. Leiden heeft honderd donoren, de ene actiever dan de ander. Maastricht heeft er nog maar één. De wachttijd is hier drie tot vier jaar en de spermabank verwijst cliënten door naar Genk. In Zwolle staan zestig mensen op een wachtlijst van een jaar. In Groningen be staat een wachtlijst van twee jaar. Iedere zes weken adverteren de spermabank in de krant. De spermabank van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) heeft een wacht tijd van twee jaar. „Op zich is een wachtlijst niet zo heel erg. Dat voorkomt het principe van 'u vraagt, wij draaien'. Een kind krijgen is geen impuls", zegt Kees de Bruyn van het LUMC. „Maar onze wachttijd is wel erg lang. We proberen nieuwe donoren te wer ven, maar daarvoor zullen we de huidige ac tiviteiten niet aanpassen." Dus geen adver tenties in kranten, maar wel via internet. „Verder houden we lezingen, op HBO's en laboratoriumopleidingen. Mond-tot- mondreclame is ook belangrijk. Secretaris José van der Schoor van patiën tenvereniging voor vruchtbaarheidspro- blematiek Freya vreest dat het niet veel helpt. De wetswijziging is ongunstig voor de donor, de informatieverstrekking gebrek kig. „Sommige mannen denken dat ze ook juridisch ouder van het kind worden. Dat is absoluut niet het geval. En een rechtszaak in het buitenland waarin een moeder van de donor eiste dat hij alimentatie zou gaan be talen voor de tweeling, heeft de zaak ook geen goed gedaan." hem tussen één en drie j aar.,Het doel heiligt de middelen. Als je jaren moet wachten, is dit de oplossing." Wat hij doet is volstrekt legaal, zegt hijWe brengen de wensouders en een donor met el kaar in contact. De rest gebeurt in het zie kenhuis. De wensouders en de donor gaan naar hun eigen gynaecoloog. Het zaad wordt in een lab onderzocht. Wij zijn niet meer dan een intermediair voor iemand die sperma zoekt." Maar wel een prijzige. Inschrijving kost 150 euro. Als de vrouw na de behandeling zwan ger wordt, komt daar 1750 euro bijEen do nor is doorgaans binnen drie maanden ge vonden. Verder werkt Babydonors als een gewone spermabank. Babydonors.com is omstreden. Het bedrijf zou met zijn sperma-activiteiten 'handelen in levend menselijk materiaal' en dat is bij de wet verboden. De vergoeding is hoger dan bij reguliere spermabanken en boven dien zou het bedrijf werken met vers zaad. Dat wil zeggen, zaad dat mogelijk hiv-be- smet is, en misschien wel van inferieure kwaliteit. Aldus de critici. Michaels be strijdt dat te vuur en te zwaard. Volgens Ba bydonors.com wordt donorsperma zorgvul dig getest en gaat het minimaal negen maanden in quarantaine. Waar, wil Mi chaels niet zeggen. Kees de Bruyn van het Leidsch Universitair Medisch Centrum gelooft Michaels niet. „Er zijn maar een paar ziekenhuizen in Ne derland die zaad opslaan, en die gaan niet met hem in zee. Hij heeft mij nog steeds niet kunnen overtuigen dat wat hij doet legaal is. In plaats daarvan verandert Babydonors el ke keer zijn strategie. Van der Schoor van Freya heeft niets tegen Babydonors. „Het is gewoon een bemidde lingsbureau. Al geeft het geen garantie op succes en vraag ik me af hoe veilig het is." Zelf een donor zoeken kan ook.,Maar dat is lastig", zegt Van der Schoor. „Hoe weet je of het veilig is? En hoe ga je het uitvoeren? Freya krijgt verhalen van mannen die be reid zijn te doneren, maar wel op de natuur lijke manier. Plat gezegd zijn die mannen uit op een goedkope wip. Je weet nooit wat de motieven zijn van iemand. En toch is zelf zoeken vaak de enige mogelijkheid." Voor alleenstaande vrouwen zijn de proble men het grootst. „Daarvoor geldt: als ik te gen een bepaalde tijd geen juiste man heb gevonden, dan maar op een andere manier een kind. Dat moment wordt zo lang moge lijk uitgesteld. Dus zijn het vrouwen van 36 en ouder die via een donor een kind willen. En de kans dat de bevruchting niet lukt wordt dan navenant groter.' Renske en haar vriendin wilden dolgraag een tweede kind. Via het COC kwamen ze te recht bij kidkids.nl. Hun laatste mogelijk heid. „Een commercieel bureau of een volle dig anonieme donor van de spermabank zien we echt niet zitten." Ook een niet-ano nieme donor van de spermabank viel af. „Via de spermabank kan een kind zijn vader pas op 16 jarige leeftijd voor het eerst ont moeten. Wanneer ons kind naar zijn papa vraagt, moet die hem kunnen zien." Al voegt ze daaraan toe dat dat niet op vijfjarige leef tijd zal gebeuren. Hun oproep kreeg tien reacties. Uiteindelijk vonden Renske en haar partner een goede donor. „Iemand die zelf al een gezin had en tot besluit was gekomen dat hij andere echt paren ook dit geluk gunde.De man doneert ook aan een spermabank, dus hij kon een donorpaspoort laten zien waarin stond dat hij geen ziektes heeft. Hetklikte. „Uiteinde lijk moet je toch op je intuïtie afgaan." Ze hebben geluk gehad, zegt Renske. De op roep was amper geplaatst of ze kreeg al re acties. Inmiddels zijn ze overgegaan tot de eerste zelfinseminatie. „We hopen op spoe dig resultaat." Want de tijd is niet in het voordeel van de wensouder. „Voordat je el kaar een beetje kent en je voelt of het goed zit of niet ben je wel enkele maanden verder. Mijn vriendin en ik zijn eind dertig, dus het is nu of nooit." Carel Grol Uitvergroting van menselijke zaadcellen foto GPD/AP Wat is het alternatief voor een spermabank? Zelf op zoek gaan. De groep zoekenden wordt groter, zegt Van der Schoor van Freya, vooral onder de alleenstaanden. Die kunnen bovendien niet altijd bij een sper mabank terecht, omdat er geen medische noodzaak voor is. Het in Utrecht gevestigde bedrijf Babydo nors bemiddelt tussen sperma- en eiceldo noren en stellen of alleenstaanden die geen kind kunnen krijgen. Een nobel doel, vindt directeur en oprichter John Michaels. De gemiddelde wachttijd van een wensouder voor een geschikte donor bedraagt volgens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23