Peijs wil nieuwe N57 niet beperken tot Middelburg PvdA steunt direct opslaan kernafval Vogelbescherming bezorgd over ganzenjacht Schoonvader met losse handjes krijgt werkstaf 15 lammelend onderzoek evert man irijspraak op Getuigen gezocht van mishandeling Philippine <amilie van stekelvarken vreet landbouwgewassen op en ondergraaft oevers t kttSTAjertu Te/ajtw/wrt?/ iKBejéeuaw 5JN7efktm UIT TE&teuzev 'K 66EF CAPeAuijes AAA e&iZAMe <ab>&s SHMco/e Menjes i/AnPutp Defy <WS KoRpS Be&WDUS Ü/T.. ISO -rpek pus Her fofzrsrt LüciFmrjr ^Sr^WP/eNSr o, Pus Jfj BeszijpTNier PAT Pe zeeawser nitjeuet-nrXA-ritr MF~T HcMl? oniMróKSen Je ppopuoe&zt. Hoe zaterdag 29 november 2003 Joeree Amerika Procedures KtfLM tlAE-M COR DE JONGE Waarschuwing voor jeugdcentrum Terneuzenaar moet toch cel in Ongeluk door mist Zwartrijder krijgt forse boete Fietsster lichtgewond Behanggeschil loopt uit op vechtpartij Beperkt Steun >zc J :oor Rinus Antonisse ,0ES - Vogelbescherming Ne- trland maakt zich ernstig zor- (1i over het afschieten van rauwe ganzen, kolganzen en jienten. Door de jacht goed te iiiren lopen minister Veerman i de provincies - ook Zeeland - {tl te hard van stapel. Er zijn liners nog geen opvanggebie- (ii voor de vogels aangewezen, Idus Vogelbescherming. Vanaf 1 december mogen pro vincies ontheffing verlenen voor bejaging. Dat wil zeggen: als andere verjaagmethoden hebben gefaald, kunnen grauwe en kolganzen en smienten ge dood worden. Het dagelijks pro vinciebestuur gaat de Faunabe- heereenheid Zeeland tot 1 april 2004 ontheffing verlenen. De si tuatie is een aanzienlijke ach teruitgang ten opzichte van het verleden, constateert Vogelbe scherming. De vereniging vreest dat de heropening van de jacht door de jagers wordt aangegre pen om komende tijd weer voor hun plezier te gaan schieten. In de Statencommissie Ruimte klonken gisteren andere gelui den. J. Maris (WD) zei dat de nieuwe regeling in feite een be zuinigingsmaatregel is, omdat de huidige schaderegeling mi nister Veerman te veel geld kost. Het Statenlid vond dat de ge volgen van de nieuwe regeling op het bord van de grondgebrui ker terecht komen. „Dat is niet terecht en niet eerlijk, want hij kan er ook niks aan doen dat er veel en veel te veel ganzen zijn gekomen." Hij pleitte voor een overgangs regeling, 'in plaats van in één klap de schadevergoeding af schaffen en alles doodschieten.' Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA, landbouw) vertelde dat de huidige regeling tot en met 2004 verlengd zal worden. Het dagelijks provinciebestuur stelt 9 december vast in welke (natuur)gebieden de ganzen be schermd worden. Poppelaars gaf aan dat uiterlijk 1 oktober 2004 de verdeling van de gan- zen-opvanggebieden over Ne derland vast moet staan. Beverrat rukt op naar Zeeland torRinus Antonisse II1DDELBURG - De beverrat nkt op naar Zeeland. Vijf jaar jleden werd voor het eerst in de jrevelingen een zwemmend ex- mplaar gezien. Inmiddels zijn dit jaar door de muskusrat- subestrijders in de provincie leertien gevangen. Ze vreten 'jiidbouwgewassen op en on- Itrgraven oevers. b de Statencommissie Ruimte iroeg hulp-Statenlid J. Verdur ven (Partij voor Zeeland) giste- B aandacht voor de opkomst aide beverrat. Hij voorzag ge sar voor de volksgezondheid [neen toename van schade. Ver armen vond dat de water- diappen die nu al belast zijn :etde bestrijding van muskus- stten, extra mogelijkheden toeten krijgen om de beverrat (kunnen bestrijden, fedeputeerde A. Poppelaars IDA) meende dat het in Zee- ad nog zo'n vaart niet loopt, iet beverratprobleem speelt jlgens hem vooral in andere aavincies (in 2002 werden er ngeveer zevenhonderd exem- liaren gevangen). „Er is geen nte overlast, laat staan sprake ;n een noodsituatie in Zee- tod", zei de gedeputeerde. ie helft van de beverratten is in (omgeving van de Krammer- uizen gevangen, de rest op :houwen-Duiveiand (Dijkwa- Bommenede en Moriaans- oofd). Dat ze zich in het noor- en ophouden is niet verwon- erlijk: ze zakken af vanuit werec-Overflakkee waar circa MIDDELBURG - Officier van istitie J. Groen vond gisteren in Middelburg dat een 43-jarige iuvoner van Krabbendijke zich (huldig had gemaakt aan het legen van schennis van de eer barheid. Mgens de politierechter 1 Meeuwisse was er wel wettig wijs tegen de man, maar was et niet overtuigend. „Bij twij- (lmoet ik u vrijspreken." wee meisjes verklaarden 1 taart in Waarde de man met «tbloot geslachtsdeel in zijn tfo te hebben gezien, toen ze an het skeeleren waren. Ook ladden ze hem herkend aan de and van een fotoconfrontatie. Ruim een maand later zei een •rouw getuige te zijn geweest •an de seksuele handelingen •an verdachte. Ze had het ken- fen van de auto genoteerd en aangifte gedaan bij de politie. zij had zijn foto eruit ge pikt. officier moest toegeven dat bt onderzoek van de politie dot de schoonheidsprijs ver- lionde. Zo waren de meisjes in let bijzijn van een moeder ge mord door een agent, waar een apart verhoor op zijn plaats was geweest. fidsman E. Smit zette grote t'ijfels bij de verklaringen van aemeisjes. „We moeten ons af jagen wat de meisjes in zo'n j®t moment hebben kunnen don." Hij kraakte het onder- Mek van de politie. De politie- •oohter was gevoelig voor de ar- Swnenten van de strafpleiter en (ondudeerde vrijspraak. duizend van deze dieren wonen. Het waterschap Zeeuwse Eilan den heeft inmiddels speciale kooien ingezet om de beverrat ten te vangen. Klemmen mogen niet worden gebruikt, vandaar de kooien, die groter zijn dan die voor de muskusratten. De die ren worden levend gevangen. Beschermde dieren, zoals bun zings, die per ongeluk in een kooi belanden, kunnen zo weer worden vrij gelaten. Net als bij de muskusrat is de naam beverrat eigenlijk ver keerd. Het zijn geen ratten. Muskus- en beverrat zijn heel in de verte familie van elkaar. Hun gedrag vertoont wel overeen komsten. Ook de gevolgen van hun aanwezigheid lopen paral lel: schade aan rietoevers en waterplanten, aantasting van slootkanten. De aanwezigheid van de bever rat heeft de mens aan zichzelf te wijten. Het dier, dat als naas te familielid het stekelvarken heeft, vindt zijn oorsprong in Midden- en Zuid-Amerika. Vóór de Tweede Wereldoorlog werd het beest om te fokken naar Europa gehaald vanwege de pels. Losgelaten en ontsnap te beverratten wisten zich te handhaven en te vermeerderen. In Nederland werd het dier aan- vankelij k niet als bedreiging ge zien, omdat het slecht tegen strenge winters kan en daardoor regelmatig 'van nature' het loodje legde. De beverrat paste zich echter aan, mede doordat onder in vloed van de klimaatverande ring strenge winters zeldzamer zijn geworden. Het beest heeft een voorkeur voor grote, getijloze waterpar tij en en het maakt niet zoveel uit of het water zoet, brak of zout is. Zijn hoofdvoedsel bestaat uit waterplanten, maar ook land bouwgewassen versmaadt hij niet. Met name suikerbieten zijn een geliefkoosd menu. Wat dat betreft is er een duidelijk ver schil met de muskusrat, die ge wassen links laat liggen. Nog een belangrijk verschil is de huisvesting. De muskusrat graaft zijn hol en gangen in oe vers onder de waterlijn. De be verrat doet dit boven de water lijn. Het dier is een stuk groter dan de muskusrat en heeft ook meer voedsel nodig. Hij kan meer dan een meter lang worden en een gewicht van wel tien kilo halen. De vrouwtjes werpen twee keer per jaar vijf tot twaalf jongen, die al binnen vier maanden ge slachtsrijp zijn. Er kunnen ook midden in de winter jongen ge boren worden, al hebben die wel bij lage temperaturen een klei nere overlevingskans. De aan wezigheid van het donkerbrui ne en grofbehaarde dier blijkt uit de kenmerkende lange keu tels en afgevreten plantenres ten. De nauw aan het stekelvarken verwante beverrat kan wel één meter lang worden en tien kilo zwaar. Geliefd kostje, naast waterplanten: suikerbieten. foto ANPA/Villiam Hoogteyling door Harmen van der Werf DEN HAAG - De hele N57 van Nieuw- en Sint-Joosland tot de Veersedam moet worden ver nieuwd. Minister Peijs voelt er niets voor het project te beper ken tot een aquaduct onder het Kanaal door Walcheren bij Mid delburg en een rondweg om Middelburg tot Sint-Laurens, heeft zij gisteren op Kamervra gen geantwoord. De Tweede Kamer wilde van Peijs weten of zij bereid is de N57 te versoberen. Het Wal- cherse platform N57 had daar eerder dit jaar op aangedron gen. De nieuwe N57 tast het landschap te veel aan, vindt de actiegroep, die aldus woord voerder J. Vergroessen wordt gesteund door de dorpsraden van Serooskerke en Vrouwen polder. Dat de hele N57 moet worden vernieuwd, staat voor minister Peijs echter als een paal boven water. De nieuwe weg is niet alleen bedoeld om de verkeersproblemen in Middel burg op te lossen, stelt zij, maar ook om de verkeersveiligheid op het noordelijke stuk van Mid delburg tot de Veersedam te ver beteren. Dat de huidige weg niet zo on veilig zou zijn, wordt door Peijs ontkend. Zij illustreert dat met cijfers. Tussen de Veersedam en Middelburg zijn .de afgelopen drie jaar bij verkeersongevallen drie doden gevallen en liepen éénenveertig weggebruikers verwondingen op. Het noorde lijke stuk van de N57 moet daar om volgens haar veiliger wor den door de bochten er zoveel mogelijk uit te halen, het aantal aansluitingen te verminderen en het landbouwverkeer op nieuwe parallelwegen onder te brengen. Financieel is het gun- door Harold de Puysseleijr PHILIPPINE - De politie is op zoek naar getuigen van de zware mishandeling van een 39-jarige inwoner van de gemeente Ter- neuzen. Afgelopen donderdagavond rond half twaalf trof de politie de man aan in de Waterpoort straat in Philippine. De man liep met verwondingen aan zijn hoofd en gezicht rond en wist zich niets te herinneren. Hij werd per ambulance overge bracht naar ziekenhuis de Hon- te in Terneuzen. Later die nacht werd hij overgebracht naar het Universitair Ziekenhuis in Gent waar hij werd opgenomen op de intensive care. De man is niet in levensgevaar. De politie verzoekt mensen die op donderdagavond iets ver dachts hebben gezien (personen of voertuigen) dit te melden op het politiebureau in Terneuzen of op telefoonnummer 0900- 8844. stig de N57 te beperken tot een aquaduct onder het Kanaal door Walcheren bij Middelburg en een rondweg om Middelburg tot Sint-Laurens, maar daar mee wordt het paard achter de wagen gespannen, geeft de mi nister aan. Het project wordt goedkoper, maar de (veilig heids-) problemen blijven. Het platform N57 hoopte dat de weg zou sneuvelen, omdat Ver keer en Waterstaat onvoldoende geld heeft om aan alle wensen voor nieuwe infrastructuur te voldoen. Peijs hield echter juist aan dit project vast, laat zij de Tweede Kamer weten, omdat verder uitstel betekent dat de procedures moeten worden overgedaan. Dat kan 'vele jaren' vertraging opleveren. Een tracébesluit heeft 'slechts' een looptijd van dertien jaar na vaststelling van het tracé. Voor de N57 betekent dit dat voor 27 december 2007 het werk moet beginnen. In de planning van Verkeer en Waterstaat is aanleg voorzien vanaf 2006. De weg moet vier jaar later klaar zijn. GOES - Het Goese jongerencentrum Colours heeft van de ge meente een schriftelijke waarschuwing gekregen. Als zich nog eens een incident met drugs voordoet, is definitieve slui ting onvermijdelijk. Medio oktober deed de politie een inval in het centrum in de Wijngaardstraat, dat met veel subsidie van de gemeente is opgezet om vooral voor allochtone jonge ren een ontmoetingspunt te bieden. Bij de actie is onder meer een handelsvoorraad cocaïne in een tas aangetroffen. In ver band daarmee werden een 19-jarige man en een 16-jarig meisje aangehouden. In overleg met de officier van justitie heeft de Goese burgemeester Dvan der Zaag zich beraden op stappen tegen Colours. Besloten is de sanctie te beperken tot een formele schriftelijke waarschuwing in verband met over treding van de subsidieregels. De waarschuwing komt neer op: eens maar nooit weer. Mocht zich een herhaling voordoen, dan is het over en uit voor het jongerencentrum. De waar schuwing is gericht aan de welzijnsstichting SMWO, die Co lours beheert. MIDDELBURG - Een 51-jarige inwoner van Terneuzen moet alsnog drie dagen naar de gevangenis. Tot die conclusie kwam gisteren de Middelburgse politierechter G. van Unnik. De man was eerder veroordeeld tot een werkstraf, maar had niet de vereiste uren gewerkt. Nog vijfenhalf uur onbetaalde ar beid moest hij verrichten. Ondanks herhaalde verzoeken van de reclassering bleef hij in gebreke. „Ik weet dat ik fout ben", zei hijVoor officier van justitie J. Zondervan was de grens be reikt. „Het is een schande dat u het zover heeft laten komen.' Hij vorderde de omzetting van de resterende uren werkstraf in een gevangenisstraf van drie dagen. De politierechter was het met de officier eens. AXEL - Een 25-jarige Axelse automobilist is gisterochtend bij een ongeval in dichte mist gewond geraakt. Hij raakte op de Seydlitzstraat waarschijnlijk uit koers en zag een schrik- hek opdoemen. Bij een stuurcorrectie verloor hij de controle over zijn voertuig en kwam in de slootrand tot stilstand. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een dertigjarige zwartrijder uit Rotterdam bestraft met een boete van 1.960,20 euro. De man maakte er drie jaar gele den de gewoonte van om zonder kaartje in de trein te stappen. Zodoende werd de zwartrijder tussen maart en augustus 2000 op het traject tussen Vlissingen en Rotterdam 36 keer betrapt. Ook het vervoerstarief, dat hem werd aangeboden, weigerde hij te betalen. „Ik heb geen geld', had hij bij zijn aanhouding telkens gezegd. De politierechter veroordeelde de Rotterdam mer tot het betalen van 54,45 euro per overtreding. LEWEDORP - Een 64-jarige fietsster uit de gemeente Borsele is gisterochtend lichtgewond geraakt bij een ongeval op de kruising van de Scheldestraat en de Korenweg in Lewedorp. Zij werd aangereden door een 39-jarige automobilist uit de gemeente Borsele, die verzuimde de vrouw voorrang te verle nen. Zij kwam daardoor ten val en hield daaraan verwondin gen aan haar knie en hoofd over. De vrouw hoefde echter niet naar een ziekenhuis. MIDDELBURG - Een geschil over de prijs van het behangen van een woning bracht gisteren een 58-jarige inwoner van Sint Maartensdijk voor de Middel burgse politierechter. De gemoederen tussen verdach te en zijn buurman zo hoog op gelopen dat de ruzie op 12 okto ber vorig jaar escaleerde. Voor de mishandeling van de buur man en de vernieling van een ruit kreeg de man veertig uur taakstraf opgelegd. Daarnaast moest hij 200 euro smartengeld betalen. Verdachte was in ge sprek gekomen met zijn nieuwe buren over het behangen van hun woning. Ze hadden een prijs afgesproken. Omdat de bu ren niet tevreden waren over het werk van de behanger wilden ze niet het afgesproken bedrag be talen. Wel waren ze bereid een deel te betalen, maar daar nam verdachte geen genoegen mee. Dit alles leidde tot de vechtpar tij, waarbij het slachtoffer een gezwollen wang en schrammen opliep. Tijdens de worsteling vielen ze ook nog door een raam. De politierechter vond de mis handeling en de vernieling be wezen. De verdachte zei een ci vielrechtelijke procedure te zijn gestart tegen zijn buurman om alsnog zijn geld te krijgen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - PvdA-Kamerlid D. Samsom steunt het voorstel van kernenergiedeskundige A. Versteegh om afval uit de kerncentrale Borssele direct op te slaan en niet meer op te wer ken in Frankrijk. Hij voelt er niets voor Borssele langer open te houden om dit alternatief fi nancieel aantrekkelijk te ma ken, zoals Versteegh gisteren in deze krant aangaf. Samsom onderschrijft de ana lyse van Versteegh, directeur van het Nederlandse nucleaire kenniscentrum NRG in Petten. Als het kernafval uit Borssele direct wordt opgeslagen, kan dat later worden op een efficiën tere manier worden verwerkt. Internationaal wordt aan die technieken gewerkt. Of deze technologie ooit be schikbaar komt, betwijfelt Samsom, die zelf stralingsdes kundige is. Volgens hem is ech ter alles beter dan het doorgaan met de huidige opwerkingsme- thode. „Het kernafval behoudt dan nog minstens vijfduizend jaar zijn schadelijke straling en ook dan kun je het niet zomaar op straat zetten." Het moet mogelijk worden ook langlevende stoffen als curium en americium uit kernafval te halen, aldus NRG-directeur Versteegh, waardoor de schade lijke straling wordt beperkt tot 'een paar honderd jaar'. „Die weg sluit je af", onderkent Samsom, „alsjenublijftopwer- ken en het resterende afval in glas verpakt." Het beleid is er momenteel op gericht het afval na honderd jaar bovengrondse opslag bij de Covra in Borssele diep in de grond op te slaan. Samsom is daar fel tegen. „Met onder grondse opslag gooi je de hand schoen in de ring." Hij diende afgelopen jaar een motie in om het geld voor onderzoek naar ondergrondse opslag in te zetten voor de ontwikkeling van tech nieken waarover Versteegh spreekt. Een Kamermeerderheid, waar onder WD en CDA, verwierp het voorstel. „Onbegrijpelijk", vindt Samsom nog steeds. „Van partijen die Borssele willen openhouden, had ik zeker steun verwacht." Versteegh's alternatief is duur der en wordt volgens hem pas bedrijfseconomisch interessant als Borssele na 2013 open mag blijven. Samsom ziet daar niets in. „Afvalproductie moet stop pen, zolang er geen goede oplos sing is." Het PvdA-Kamerlid vreest on dertussen dat staatssecretaris Van Geel van Milieubeheer stil zwijgend aanstuurt op verlen ging van het opwerkingscon- tract tussen centrale-eigenaar EPZ en het Franse Cogéma. Hij wil dat voorkomen door Van Geel voor de kerstvakantie naar het parlement te roepen, als hij niet snel met informatie komt. Bij EPZ was gisteren niemand bereikbaar om te reageren op het voorstel van Versteegh. door Aector Dooms MIDDELBURG - Politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren in Middelburg een 61-jarige inwo ner van Terneuzen conform de eis voor mishandeling van zijn schoondochter veroordeeld tot twintig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf. De man was 28 april dit jaar in Terneuzen buiten zinnen ge raakt toen hij hoorde dat de vrouw van zijn zoon wilde scheiden. Hij ontkende gisteren in alle toonaarden haar te hebben ge slagen. „Dit heeft ze zelf ge daan." Daar geloofde de politierechter niets van. De vrouw moest naar het ziekenhuis worden vervoerd voor behandeling van een forse hoofdwond. De verdachte werd ook tegenge sproken door de verklaringen van een kleindochter. Zij was er getuige van de mishandeling. De Terneuzenaar was vorig jaar nog veroordeeld voor een mis handeling van een andere schoondochter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15