PZC PZC PvdA'ers op de bres voor ID-werk Schoentje van schavot lag jaren in Stadsschuur JIP verwacht vragen over studiefinanciering en tienerzwangerschap 13 Wethouder moet belofte van voorganger inlossen SINT IN GOES w zaterdag 29 november 2003 Hoornbeeck College viert jpening met open dag Uitgaanssite Vrouwenpolder Musical in De Piek Jeugdzaken Natuurherstel Westerschelde goed Platform N57 op het web Grote controle bij haven Vlissingen Katten verdronken in waterbak Scooter gestolen in Vlissingen KOOPAVONDEN DINSDAG 2 DEC. WOENSDAG 3 DEC. DONDERDAG 4 DEC. Jeugd Souburg krijgt voetbalkooi door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Oost-Sou- burgse jongeren krijgen nog voor de zomer volgend jaar een voetbalkooi. Dat bevestigde de nieuwbakken Vlissingse wet houder E. Walrave-Troost deze week in de gemeenteraadsver gadering. Vorige week leek het erop dat zij de jongeren moest teleurstellen, omdat de prijs van dekooi te hoog is. „Maar belofte GOES - Commissaris van de Koningin W. van Gelder heeft gisteren het nieuwe gebouw van bet Hoornbeeck College in Goes officieel geopend. Het gebouw, dat elf theorielo kalen, negen praktijklokalen, een aulaeen mediatheek en nog verschillende kleinere, doelma tige ruimten telt, is al vanaf het begin van het schooljaar in ge bruik. Vandaag zijn de familie van de leerlingen en de omwo nenden uitgenodigd om de nieu we school te komen bekijken tussen 10 en 13 uur. Het Hoornbeeck College is een samenwerkingsverband op reformatorische grondslag tus sen scholen in Amersfoort, Goes, Kampen en Rotterdam. DeGoese school heeft een groot verzorgingsgebied en biedt middelbare beroepsopleidingen in de economisch-administra- tieve- en welzijnssfeer plus een breed scala aan gezondheids zorgopleidingen. De school telt bijna vierhonderd leerlingen uit heel Zeeland, Brabant en de Zuid-Hollandse eilanden. Locatiemanager J. Kleppe ver wacht zeker duizend mensen bij de open dag vandaag. „Ook uit de buurt, want de mensen heb ben toch wel overlast gehad tij dens de bouw. We willen hun ag laten zien hoe mooi het geworden is." VROUWENPOLDER - De Vrouwenpolderse horeca heeft een nieuwe website ontwikkeld. (Op www.uitinvrouwenpolder.nl staan de horeca-zaken van het dorp vermeld. Van alle deelne mers zijn ook de adressen en te lefoonnummers op te vragen. Naast de uitgaanssite is de web- lite www.vrouwenpolder.net (gewijd aan het dorp zelf. VLISSINGEN - De multime dia-musical 'Ieplaan' is zater dag 6 december in De Piek in Vlissingen te zien. Deze experi mentele musical van de band/organisatie Trespassers W is een vertelling in flashbacks. Het verhaal is geschreven door Tor Gout en gaat over een oude iDian die terugkijkt op een leven vol geheimen, idealen en al dan niet vervulde verlangens. De voorstelling begint om 22.00 uur. redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG vlissingen Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur maakt schuld", zei ze deze week. „Ik zal mijn best doen om er geld voor te vinden." De wethouder heeft geen andere keuze. Bij de recente bestuurs wisseling met haar voorganger H. de Haas heeft zij de porte feuille welzijn van wethouder L. Poppe-de Looff overgeno men. Poppe-de Looff zegde eer der in een commissievergade ring toe dat de kooi er in 2004 zou komen als gevolg van een collegebesluit. De jongeren hadden er na die uitspraak alle vertrouwen in dat ze de voetbalkooi in de omge ving van de sportzaal Duyven- voorde in Oost-Souburg zouden krijgen. Tot vorige week toen enkele Oost-Souburgse jonge ren hun bijdrage presenteerde voor het project 'Film je eigen wijk', van de welzijnsstichting Palladium. Wethouder Walra ve-Troost reageerde tot hun schrik wat afhoudend op de voetbalkooi. Youssef Afkireen van de initia tiefnemers van de voetbalkooi: „Ik was er na het gesprek met de gemeente niet meer helemaal gerust op dat de kooi er zou ko men. Ik ben nu opgelucht; dit is mooi." Walrave-Troost legt uit dat het budget voor jeugdzaken maar klein is. Ze raadpleegde ambte naren en in de raadsvergadering deze week kon ze toezeggen dat de gemeente geld zal zoeken voor de voetbalkooi. Zowel de CDA-fractie als de Partij Sou burg Ritthem hadden op deze toezeggingen aangedrongen. „Het kan niet zo zijn dat jonge ren de dupe worden van een wis seling van de wacht tussen wet houders onderling", reageerde R. Suurmond van het CDA. Youssef heeft er begrip voor dat de gemeente 'het geld niet zo maar even kan neertellen'. „Maar we hebben sterke argu menten om een voetbalkooi te vragen." De straatvoetballers, jongeren van 13 tot 24 jaar, plei ten al maanden voor een voet balkooi. Ze spelen in de buurt van de Mozaïekschool en de bal len komen nog al eens in de tui nen terecht van buurtbewoners. „Meestal is het er alleen maar gezellig", zegt Youssef, „maar het kan zomaar ineens misgaan. Dan vliegt er een bal in de tuin of tegen een huis en slaat de vlam in de pan." In de Randstad staan op ver schillende plaatsen voetbalk- ooien. „Daar hebben we het van afgekeken. De voetballers zijn er heel tevreden over. We denken dat het voor Souburg de ideale oplossing is en misschien wel voor meer plaatsen in Vlissin gen." Over de geschiedenis en de restauratie van de Stadsschuur in Middelburg is een boek verschenen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Stads schuur in Middelburg staat er waarschijnlijk al meer dan vierhonderd jaar. Het gebouw aan de Hoogstraat werd tot vijf jaar geleden gebruikt door de gemeente. Na een grondige restauratie is het pand nu een kantoor van architectenbu reau Rothuizen van Doorn 't Hooft. Over de geschiedenis van de Stadsschuur en de reno vatie is gisteren een boek ver schenen. Het boek is bijna een monu ment voor een monument, mooi ingebonden en vol met foto's, afbeeldingen van histo rische kaarten en tekeningen. Het is inmiddels traditie om een boek te maken als er een belangrijk monument in de stad gerestaureerd is. In Die Stadts Nyeuwe Schuere wordt uitvoerig ingegaan op de bouwgeschiedenis, wanneer er verbouwd is en wat nog origi neel is. Verder doet P. Sijnke van het Zeeuws Archief een poging om voor eens en voor altijd vast te stellen wanneer de Stadsschuur gebouwd is. De bronnen spreken elkaar tegen, maar Sijnke houdt het op 1585. Het smeuïgste verhaal uit het boek is ook van Sijnke, name lijk de geschiedenis van het schoentje dat jarenlang be waard werd in de Stadsschuur. Het is het schoentje van Sara Janse Geldof, de laatste vrouw die in Middelburg ter dood is gebracht. Ze werd veroordeeld voor de moord op een dertien jarig meisje. De terechtstelling vond plaats op de Markt, ze werd onder grote publieke be langstelling gewurgd aan een paal. Haar schoentje belandde waarschijn in de Stadsschuur omdat daar het schavot werd bewaard. Het leren schoentje hangt nu op de werkkamer van Sijnke in het Zeeuws Archief. Tot 1998 werd de Stadsschuur gebruikt door de gemeente. In de beginjaren was het de werk plaats van de 'stadstimmer man'. Al in 1365 wordt die functie in een document ge noemd. De dienst gemeente werken, later stadsbeheer, ge bruikte het gebouw ook als op slagplaats. De zolder lag be pakt met stembussen en huis raad van huisuitzettingen. Tij dens de restauratie, die in ja nuari 2000 begon, bleek dat de constructie van het gebouw zwaar geleden had onder die last. Bovendien was de con structie eigenlijk al vierhon derd jaar te licht. Het houtske let moest dan ook grondig wor den opgeknapt. De binnenkant van de Stads schuur is gerestaureerd onder foto Lex de Meester leiding van de nieuwe bewo ners, Rothuizen van Doorn 't Hooft architecten. Zij maak ten midden in de historische zaal een grote kubus van glas en staal. Verder legden ze een nieuwe vloer in het gebouw. De originele constructie is zoveel mogelijk intact gelaten. Vanuit het hele kantoor zijn de origi nele buitenmuren en de dak constructie goed te zien. Die Stadts Nyeuwe Schuere, de Middelburgse Stadsschuur en zijn gebruikers onder redac tie van Jan J. B. Kuipers en Pe ter Sijnke, Uitgeverij Den Boer/Ruiter, isbn 9074576435, 18 euro. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De PvdA heeft gisteren in het hele land actie gevoerd voor het behoud van gesubsidieerde banen. De Middelburgse fractie deed twee uur het werk dat anders door mensen met een zogenaamde ID-baan wordt gedaan. Ze lie pen een ronde mee met stads wachten, maakten hokken schoon bij vogel- en egelopvang de Mikke en begeleidden cliën ten van Arduin. Gemeenteraadslid Aty Harwij ne is samen met Tweede-Ka merlid Luuk Blom gestatio neerd bij Dustoch. Dat is een lunchcafé van Arduin, waar cli ënten onder begeleiding al het werk doen. Ze serveren eten en drinken, werken in de keuken, ruimen op en rekenen af met de gasten. Ruth is één van de bege leiders. Ze werkt al zeven jaar met een gesubsidieerd contract bij Arduin. „Ik vind het leuk", vertelt ze. „Maar ik heb liever geen gesubsidieerde baan meer." Daarom volgt ze nu een opleiding Sociaal Pedagogisch Werk. Ze hoopt over drie jaar, als ze haar diploma heeft, in aanmerking te komen voor een vast contract. Harwijne doet het goed, vindt ze. „Ze heeft alles aangepakt, niks gevraagd en ging gelijk de borden doorgeven." Cliënte Trudy is kritischer. Ze wijst Harwijne erop dat het tijd is om Tamara en Ruth controleren of Luuk Blom en Aty Harwijne hun werk goed doen. foto Lex de Meester een tafel schoon te maken. „Het gaat vandaag andersom", lacht het raadslid. „Ik zou haar moe ten begeleiden, maar zij bege leidt mij." Blom bakt intussen een uitsmijter. Of de ham ook moet worden meegebakken, vraagt hij aan Tamara. „Dat moet je aan de klant vragen", zegt die. Blom is fanatiek hob bykok, dus voor een eitje draait hij zijn hand niet om. „Het ruikt goed", vindt de klant, een beetje verbaasd. Harwijne spreekt tijdens het serveren van de koffie de klan ten aan en vertelt van de actie 'Veeg ons niet weg'. De PvdA wijst op het maatschappelijk belang van het werk dat door mensen met een gesubsidieerde baan wordt gedaan. Ze houden toezicht, werken in de ouderen zorg, zijn klassenassistent of be heren een speeltuin. De partij wil bovendien niet dat die men sen de dupe worden van de be zuinigingen van het kabinet: Er mogen geen gedwongen ontsla gen vallen en werknemers moe DEN HAAG - De Europese Commissie zit ernaast met haar kritiek op het natuurherstelprogramma Westerschelde. Staatssecretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Water staat heeft dit onlangs laten weten aan Brussel. Volgens haar voldoet Nederland aan de Europese Vogel- en Habitatricht lij n door het verlies aan natuur door de laatste verdieping van de Westerschelde te compenseren. Brussel denkt daar anders over en heeft Nederland in gebreke gesteld. Verkeer en Water staat kreeg de kans daarop te reageren, voordat verdere stap pen worden gezet. Of Europa met de Nederlandse uitleg ge noegen neemt, is nog niet bekend. De Europese kritiek richt zich vooral op het tot nu toe ontbreken van buitendijkse pro jecten, dus in de Westerschelde zelf. Nederland had voor ont- poldering moeten kiezen, volgens Brussel eerder dit jaar in een brief aan Verkeer en Waterstaat, ook al bestond tegen het teruggeven van Westerscheldepolders aan de natuur in Zee land veel verzet. MIDDELBURG - Het Platform N57, een groep van veront ruste Walchenaren die tegen de uitbreiding van de N57 is, heeft binnenkort een nieuwe website. De wederwaardigheden van de groep en hun acties zijn bin nenkort op www.platformn57.nl te lezen. De huidige pagina van de groep is www.people.zeelandnet.nl/kopstoot.nl. Op de site schetst het platform de gevolgen van de aanleg van de weg. Ook wordt uitleg gegeven over de hoe men de eigen me ning hierover kenbaar kan maken aan de verantwoordelijke overheden. VLISSINGEN - Het haventeam van de politie Zeeland en de douane hebben gisteren rondom de haven van Vlissingen een aantal bedrijven gecontroleerd. Het ging om bedrijven die ge bruikte voertuigen exporteren naar het buitenland, onder meer naar Noord- en West Afrika en Suriname. De controle was onderdeel van een Europese actie, die gelijktijdig werd uitgevoerd in een aantal Europese havens. In Vlissingen wer den ongeveer honderd voertuigen gecontroleerd. Er werd één omgekatte personenauto aangetroffen met vermoedelijk een vervalst chassisnummer. De auto is in beslag genomen. TERNEUZEN - Binnen een week tijd zijn er minstens drie katten verdronken in de waterbakken in de Terneuzense La- rixstraat. Voorzitter A. Eefting van de Dierenbescherming Zeeuws-Vlaanderen zegt dat naar aanleiding van de meldin gen die ze heeft binnengekregen. Bovendien worden nog huis dieren van bewoners in de omgeving vermist. Omdat katten niet van water houden, kan het volgens Eefting bijna niet an ders dan dat de poezen door iemand in de waterbakken zijn gesmeten. Vanwege de steile wanden konden de dieren er niet meer uit komen. De Dierenbescherming heeft de gemeente gevraagd maatregelen te nemen. „Want nu zijn het katten, maar wat als er straks een kind in valt." VLISSINGEN - In de nacht van donderdag op vrijdag is op de Nieuwendijk in Vlissingen een scooter gestolen. De scooter stond met twee sloten vast en verdween tussen twee uur en tien voor half drie. De gestolen scooter is een rode Gilera Run ner met een waarde van enkele duizenden euro's. ten zo veel mogelijk doorstro men naar een reguliere baan- .Dat is niet altijd zo makkelijk, erkent ook Harwijne. „Arduin werkt veel met ID-ers. Als ze al dat werk met reguliere krachten moeten doen, is dat niet te beta len." Monique Baltus, die frac tieassistent van de Pvda is, heeft een middagje bij het houtatelier van Arduin gewerkt. Ze vertelt dat ze het eigenlijk niet eerlijk vindt om mensen jaren in een gesubsidieerde baan te laten werken, terwijl collega's die hetzelfde werk doen veel meer betaald krijgen. „Ze krijgen wel gewoon dezelfde klappen. Het is heel zwaar werk om een groep mensen met vaak een dubbele handicap te begeleiden. Vanaf volgend jaar wordt de ge meente verantwoordelijk voor de gesubsidieerde banen. De ge meente heeft dan een budget waaruit allerlei reïntegratie- projecten moeten worden be taald. Dat budget is beperkt, dus ont komt de gemeente er niet aan om keuzes te maken. Afgelopen zomer werden in Middelburg al enkele tientallen gesubsidieer de banen geschrapt. De open staande banen zijn niet inge vuld en de arbeidsplaatsen zijn vervallen. Binnenkort moet de gemeenteraad een beslissing nemen over de toekomst van de gesubsidieerde banen. Zolang er geen besluit genomen is, hou den alle mensen die nu gesubsi dieerd werken hun baan. door Ron Magnée VLISSINGEN - Jongeren met vragen over seksualiteit, drugs of huisvesting kunnen vanaf maandag terecht bij een gloed nieuw Vlissings JIP (Jongeren Informatie Punt) in Vlissingen. Ondanks alle digitale informa tiemiddelen blijkt een goed toe gankelijk informatiepunt nog steeds van belang, vinden de initiatiefnemers. Drijvende krachten achter het project zijn Jennifer Rawejai en Yvonne Wurth uit Vlissingen. Zij voeren de startfase van het JIP in Vlissingen uit als een sta ge-project van hun studie Soci ale Dienstverlening. De verdere begeleiding van het project is in handen van Stichting Palladi um. „We willen graag een rustpunt zijn waar jongeren dingen kun nen uitspreken. En een vraag baak voor jongeren zijn", legt Wurth uit. Wat dat betreft is de locatie goed gekozen. Het Vlis singse JIP is gevestigd in het pand van jongerencentrum Walk Inn in de Bonedijkestraat in Vlissingen. „Maar we zijn een informatiepunt voor alle jonge ren in Vlissingen", benadrukt Wurth. Met de komst van het JIP in Vlissingen telt Zeeland vier van dergelijke informatiepunten. Naast de vestiging in de Bone dijkestraat hebben ook Middel burg, Tholen en Terneuzen een JIP binnen de gemeentegrenzen Bij elke JIP zijn er weer andere kwesties die aan de orde komen. Tij dens een werkbezoek van Ra- wejai en Wurth aan een JIP in Den Haag bleek vooral de huis vestingsproblematiek veel vra gen op te leveren. In Vlissingen Advertentie VRIJDAG 5 DEC. TOT 17.00 UUR OPEN Voor informatie: www.goespromotie.nl Ondernemers Organisatie Goes (OOG) verwachten Rawejai en Wurth Vooral veel vragen over studie financiering en tienerzwanger schappen. Het aanvragen van studiefinanciering blijkt bij veel jongeren problemen op te leveren. „Maar daar hebben we een programmatje voor waar het heel makkelijk mee in te vul len is. Een ander probleem is dat van de tienerszwangerschap pen. „Dat is een probleem dat je opvallend vaak in Vlissingen ziet", legt Rawejai. De beide medewerkers willen dan ook workshops voor deze jonge moeders op touw zetten en de tieners met elkaar in contact brengen. Specifiek aandacht krijgt het probleem van de loverboys. Dat zijn (vaak allochtone) jongens, die kwetsbare jonge meisjes in palmen met de bedoeling dat ze uiteindelijk in de prostitutie te recht komen. „We zijn nu nog bezig informatie te vergaren. Maar we willen er in ieder geval een project mee beginnen", al dus Wurth. Op het gebied van seksualiteit verwachten Rawejai en Wurth minder veel respons. „In theorie weten ze alles wel", aldus Wurth. „Maar als je kijkt naar alle tienerzwangerschappen, dan ontbreekt er toch nog iets aan de kennis. Maandag gaan de deuren van het JIP in de Bonedijkestraat open. Vanaf die dag kunnen jon geren in het JIP terecht voor al hun vragen. „Onze doelgroep is van 12 tot 25 jaar. Maar iedereen is welkom, óók ouders", aldus Wurth. Advertentie ZEEUWS VEILINGHUIS Vandaag kijkdag 10-16 uur Kunst antiekveilingen: 3 dec.: 19.00 uur 4 dec.: 13.30 uur 4 dec.: 19.00 uur Overige Kijkdagen: Ma I dec.: 10-18 uur Di 2 dec.: 10-20 uur Wo3dec.: 10-18 uur Do4dec.: 10-12 uur info: www.zeeuwsveilinghuis.nl of 0118-650680. Adres: Herengracht 74.4331 PX Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13