Energiesector vreest exotische gevallen Onderzoeksbureau Nyfer in gevarenzone Heineken in VS voor rechter wegens reclame 7 Kerstpakket weer in beeld het bedrijf Wagenvoorde heeft vooral oog voor kwaliteit en veiligheid vrijdag 28 november 2003 Winstdaling reisgigant TUI Alitalia schrapt vandaag vluchten Bod op Amerikaanse Nuon-dochter Oplopend verlies Antonov Omzet Twentsche Kabel lager Groeiende markt Haken en ogen Ontslagen Gratis HENLP cd en vertelboek KPN PrePay met i-mode™ €169,99 altijd dichtbij Mrimatoon u LEIDSCHENDAM - Veel be drijven hebben alsnog besloten hun werknemers een kerstpak ket te geven. Slechts ongeveer eenderde van de ondernemin gen die dat voorheen wel deed, ziet daar dit jaar vanaf, zo ver wacht het Centraal Bureau Le vensmiddelen (CBL). Een woordvoerder van het CBL heeft dat gisteren laten weten. Dit jaar moet voor het eerst loonbelasting worden betaald over het kerstpakket. Dat maakt het voor de werkgever duurder. In het voorjaar liet het CBL onderzoek doen naar de gevolgen van de maatregel. Daaruit bleek dat ruim een kwart van de ondernemingen die tot dan toe het personeel een kerstpakket gaf, had besloten dit deze kerst niet te doen. Tweederde van de bedrijven twijfelde toen nog. Inmiddels heeft het kabinet op aandringen van de Tweede Ka mer besloten dat werkgevers in 2004 hun personeel weer 'één keer per jaar volgens een fiscaal gunstige regeling een geschenk mogen geven. Het cadeau mag niet duurder zijn dan 35 euro. Veel twijfelende bedrijven heb ben daarop besloten dit jaar dan toch maar een kerstpakket te geven. ANP FRANKFURT - Het Duitse reisconcern TUI heeft in het derde kwartaal van dit jaar een nettowinst geboekt van 203 miljoen euro. Dat is een daling van 17 procent ten opzichte van dezelf de periode vorig jaar. Het concern wist de vraag naar reizen te stimuleren door zijn prijzen te verlagen. TUI, in Nederland eigenaar van Arke en Holland International, zag zich daartoe gedwongen na een minder eerste halfjaar. Toen zakte de vraag in door de oorlog in Irak en de longziekte sars. De prijsverlagingen hebben er toe geleid dat het aantal boekingen voor de winterperiode 6,2 procent omhoog is gegaan. TUI, het grootste reisconcern van Europa, verwacht dat in het vierde kwartaal het resultaat zal verbeteren. ANP ROME - De Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia heeft voor vandaag 195 vluchten geschrapt in verband met een werkonderbreking van haar personeel. Het gaat om 109 bin nenlandse en 86 Europese vluchten. Piloten, stewards en stewardessen en grondpersoneel van Alitalia leggen het werk vandaag vier uur neer uit protest te gen de voorgenomen reorganisatie van de luchtvaartmaat schappij, die 1500 ontslagen met zich meebrengt. AP AMSTERDAM - Energiebedrijf Nuon kan de Amerikaanse dochter North Coast Energy verkopen voor een bedrag van 107 5 dollar per aandeel. Nuon is met een belang van 85,6 pro cent grootaandeelhouder. Mocht het energiebedrijf ingaan op het aanbod dan ontvangt het 138 miljoen dollar. Nuon kocht het belang tussen 1997 en 2000 in vier stappen voor 39 miljoen dollar North Coast Energy heeft een notering aan de Nasdaq. Een woordvoerder van Nuon verklaarde gisteren dat het energie bedrijf het bod nader zal bestuderen. De potentiële koper is het eveneens Amerikaanse EXCO Resources. North Coast Energy wint en produceert olie en gas in de ooste lijke staten Ohio, Pennsylvania en West-Virginia. ANP AMSTERDAM - De nettoverliezen dit jaar van de Britse ver- snellingsbakkenbouwer Antonov zijn in het derde kwartaal opgelopen naar bijna 1,7 miljoen pond (2,5 miljoen euro). In de eerste negen maanden van vorig jaar bedroeg het verlies 1,5 miljoen pond (2,2 miljoen euro), zo blijkt uit gisteren gepu bliceerde cijfers. Het bedrijf heeft een notering op de beurs in Amsterdam. Om zet heeft Antonov nog niet. De kosten worden gedekt met het uitgeven van steeds meer nieuwe aandelen. ANP HAAKSBERGEN - Twentsche Kabel heeft in het derde kwartaal de omzet in vergelijking met dezelfde periode een jaar eerder zien afnemen van 90 miljoen euro naar 89 miljoen Dat maakte het bedrijf uit Haaksbergen gisteren bekend. Het bedrijfsresultaat kwam uit op 4,4 miljoen euro positief te gen een verlies van 2,5 miljoen een jaar eerder. Traditioneel is het derde kwartaal door seizoensinvloeden voor de kabel branche het zwakste van het jaar. Het bedrijf verwacht over heel 2003 een nettowinst van circa 10 miljoen euro. Vorig jaar kwam er een verlies uit de bus van 6,7 miljoen euro. ANP door Dick van Willigen NEW YORK - Heineken staat in de Verenigde Staten in de be klaagdenbank. De bierbrouwer en zes andere producenten van alcoholhoudende dranken moe ten voor een Amerikaanse rech ter verschijnen, omdat ze zich in advertenties bewust zouden richten op jongeren. In de VS is het gebruik van alcohol onder de 21 jaar verboden. De Britse zakenkrant Financial Times noemde gisteren behalve Heineken bedrijven als Coors, Bacardi, Brown Forman, Mark Anthony en Diageo als aange klaagden. Grote Amerikaanse bierbrouwers als Anheuser- Advertentie Busch en Miller lijken buiten schot te blijven. Heineken zei gisteren op de hoogte te zijn gesteld van de aanklacht. De procedure moet nog begin nen en 'we hebben nog geen stukken ontvangen', aldus een woordvoerster. Het concern ziet eqn rechtszaak met vertrouwen tegemoet. Da beschuldiging luidt dat de bedrijven jonge mensen aan zich proberen te binden, zodat ze hun producten blijven kopen als ze eenmaal de leeftijd heb ben bereikt waarop ze wel mo gen drinken. In de aanklacht staan voorbeelden van adver tenties in jongerenbladen en van reclame in jeugdfilms. ANP Slecht laswerk kan levens eisen jnnrDesirée Schouten lUDDELBURG - „Lassen is een (tachtig vak. Iedere knul of jeid die hel kiest kan er een ,0ede boterham in verdienen, jlelaas heeft het nog een kolen- (oerimago. Als goede lasser ben teen specialist met een grote jeoretische kennis. Je moet an zware eisen voldoen, want jet jouw werk zijn vaak levens jmoeid. De eisen worden lieeds hoger en je blijft voortdu- tend in opleiding." Naam: Wagenvoorde Lastechniek B.V. Plaats: Middelburg Opgericht: 1937 AantaF medewerkers: 12 Omzet: 3 miljoen euro Jan het woord is een enthousi- steHenk Sprong, directeur van ïagenvoorde Lastechniek in üiddelburg. Een man met een itgesproken liefde voor zijn rak. In 19 9 6 volgde hij de onver- jacht overleden eigenaar en di recteur Albert Wagenvoorde op. ïagenvoorde levert lasappara- :uur, lastoevoegmiddelen en aijmachines aan bedrijven en :;et reparatie en onderhoud an de apparatuur, revens is er een verhuurpark en crzorgt het bedrijf lastrainin- ;en, geeft het adviezen en astalleert en controleert gas- Istributiesystemen en lasrook- fzuigapparatuur. Het bedrijf neemt actief deel aan de Zeeuw se Lasgroep die in samenwer king met het Nederlands Instituut voor Lastechniek voorlichting en promotie van het vak verzorgt. Dat gebeurt onder meer door demonstraties, voorlichtingsavonden en las- wedstrijden voor vmbo-scho- lieren. Al vanaf de oprichting verzorgt Wagenvoorde lastrainingen in samenwerking met opleidings instituten. „We begeleiden las- methodekwalificaties, waar mee een bedrijf bewijst dat een gebruikte methode goed is voor een bepaalde lasopdracht. Ook lasserskwalificaties waar mee een lasser bewijst een be paalde vaardigheid te bezitten. Opdrachtgevers accepteren niet meer alleen een lasdiploma, maar vragen naar vaardig heidscertificaten", aldus Sprong. Wagenvoorde is een handelsbe drijf en heeft veel op voorraad om de leveringszekerheid zo hoog mogelijk te houden. Wag envoorde denkt met de klant mee over de beste aanpak van een lasopdracht en verzorgt vervolgens de levering. Sprong: „Voor vaste klanten is die service inbegrepen, maar we doen ook verkoop van diensten: advies en certificering voor be drijven ter verbetering van de lastechnische kennis en uitvoe ring. We blijven trouw aan onze specialiteit, het lassen en snij den. Soms vragen klanten ons wel, om ook bijkomende pro ducten te leveren, zoals klein gereedschap. Toch doen we dat niet, we willen graag specialist blijven en ons concentreren op waar we goed in zijn. Het huidige bedrijf werd opge richt door Albert Wagenvoorde senior. Op de fiets en met de voorraad in de kelderkast, legde hij de basis voor de huidige groothandel. Zijn klanten wa ren smeden, constructiebedrij ven en technische scholen. Las- apparatuur bleek vooral na de oorlog een sterk groeiende markt. Na diverse verhuizingen binnen het centrum van Mid stappen voor een middenstan der lastig. Desondanks is Energiened er van overtuigd dat de sector bij tijds klaar is voor de operatie op 1 juli. Er zijn lessen getrokken uit de chaos bij de liberalisering voor middelgrote bedrijven vo rig jaar. Nog steeds wachten veel bedrijven op hun energiere keningen, bijvoorbeeld omdat ergens in het proces meterstan den zijn zoekgeraakt. Korff: „Van die toestanden zijn we be hoorlijk misselijk geworden.." Desondanks wordt geen garan tie gegeven voor een foutloze overgang. Korff: „Er zal altijd wel iets fout gaan, hoe vaak je ook hebt getest. De opening van de markt op 1 juli is de ultieme test." GPD delburg, vond de groothandel in 1991 zijn behuizing op bedrij venterrein Arnestein. De zaak werd geleidelijk overgenomen door de zoon, Albert Wagen voorde jr. Vader en zoon overle den beiden halverwege de jaren negentig. Sindsdien is de vrouw van Wagenvoorde jr. eigenares van het bedrijf en is Henk Sprong directeur. Sprong was goed bekend met het bedrijf vanuit zijn functie als rayonmanager van Lincoln Smitweld, de belangrijkste le verancier van Wagenvoorde. Onder zijn leiding groeide het bedrijf verder. In 1998 werd het tweede in de strijd om de BOV- trofee en twee weken geleden werd het uitgeroepen tot win naar van de 'Best of BOV-Veilig heid'. De ontwikkelingen in de las techniek zijn enorm en houden gelijke tred met die van nieuwe metalen en apparatuur. In het begin van de jaren veertig deed men het meeste laswerk met een meer dan honderd kilogram we gend elektrodenlasapparaat. De elektrode was een metalen stokje dat men wegsmolt om het metaal te verbinden. Nu is er een bijna eindeloze variatie aan las- apparatuur, waarvan de klein ste nog slechts vier kilo weegt. Het lastoevoegmateriaal is er in elektroden, staven, poeders en draden. De samenstelling ervan is afhankelijk van het te lassen metaal. Ook in dit vakgebied heeft de computer zijn intrede gedaan. Apparatuur beschikt over voorgeprogrammeerde las- programma's, die ervoor zorgen dat de lasser niet meer alles hoeft in te stellen. Sprong: „Er zijn wel honderden basis lasme- thodes ontwikkeld. Ga je naar de variaties in proceskeuze en toevoegmaterialen, dan zijn er wel duizenden. Geen mens kan dat allemaal onthouden. Maar de handvaardigheid blijft van doorslaggevend belang. De man of vrouw ter plaatse moet weten wat hij of zij doet." Ook op het gebied van veilig heid en bescherming van de lasser is veel veranderd. Wa genvoorde verkoopt behalve de apparatuur ook bescher mingsmiddelen en lasrook-af- zuiginstallaties. „Het is bijna nipt meer voor te stellen, maar sommige van die oude elektro des waren bekleed met asbest. Van lasrook afzuigen had men in die tijd nog nooit gehoord. Door alle strenge eisen op het gebied van milieu en persoonlijke be scherming is lassen een veilig beroep geworden. Nederland is hierin koploper"aldus Sprong. Kwaliteit van het laswerk is be langrijk. Laswerk wordt op veel terreinen toegepast, bijvoor beeld bij de constructie van schepen, kranen en boorplat- forms. Slecht laswerk kan daar levens kosten. Sprong legt het zo uit: „Een fabrikant van bij voorbeeld pijpen of platen doet zijn best een zo goed mogelijk product af te leveren, dat aan al lerlei specifieke eigenschappen voldoet. Dan komt de lasser en die gaat die specifieke eigen schappen weer geweld aandoen door het weer te smelten, mis handelen eigenlijk. De lasser moet de aangebrachte verande ringen zo beperkt mogelijk hou den. De kwaliteit van de las naad moet net zo goed of beter zijn dan die van het moederma teriaal. Een ketting is zo sterk als zijn zwakste schakel en dat geldt heel sterk voor laswerk. Wagenvoorde Lastechniek in Middelburg. foto Lex de Meester anonze redactie economie DEN HAAG - Nederlanders noeten volgend jaar zomer niet massaal gaan verhuizen, van lank veranderen en daarnaast tok nog eens gaan scheiden, rant dan zou het mis kunnen aan bij de liberalisering van de aergiemarkt voor huishou- iens. Want op dit soort 'exoti sche gevallen' is de sector niet soorbereid, zei voorzitter Jan Korff van Energiened gisteren inDen Haag. Energiened, de club die de be langen van de Nederlandse energiebedrijven behartigt, ienkt niet dat de zeven miljoen kiishoudens vanaf 1 juli 2004 - ranneer ze keuzevrijheid heb ben - massaal zullen wisselen van leverancier. De zomerva kantie zorgt ervoor dat het aan tal overstappers beperkt zal blijven, bovendien zitten 2,2 miljoen huishoudens al vast aan een contract met een leveran cier van groene stroom en kun nen de overige huishoudens niet a la minute het contract met hun huidige leverancier opzeggen. En de energiebedrijven begin nen ook nog eens eerdaags een offensief om hun huidige klan ten met lokkertjes aan zich te binden. Korff verwacht dat per maand waarschijnlijk niet meer dan vijf procent van de huishoudens en kleine bedrijven van stroom- leverancier wisselt. De techni sche systemen van de netbe- Advertentie heerders (die de stroom trans porteren) kunnen per dag een kwart procent van hun klanten overzetten. Bij een netbedrijf met twee miljoen klanten komt dat neer op vijfduizend over schrijvingen per dag. De liberalisering van de ener giemarkt is een enorme klus voor de energiebedrijven. Ze hebben hun computersystemen voor honderden miljoenen gul dens aangepast of waren ge dwongen nieuwe computers te kopen. Die lasten, denkt Korff, zullen de huishoudens straks te rugvinden op hun energiereke ning. Voor de klant is het relatief een voudig: hij zoekt een nieuwe le verancier en die regelt dat het contract met de oude leveran cier wordt opgezegd. Binnen vijf werkdagen moet de omzet ting een feit zijn. Maar uit testen van de energie bedrijven is gebleken dat er nogal wat haken en ogen aan het laatste hoofdstuk van de libera lisering zitten. Sommige klant gegevens zijn even oud als het energiebedrijf zelf en moeten dus geactualiseerd worden. Op sommige plaatsen zal de straat daadwerkelijk opengemaakt moeten worden om te onderzoe ken naar welke meterkast de kabel loopt. Bovendien zijn er bedrijven als Schiphol met een elektriciteitsmeter, waarachter honderden verschillende win keltjes zitten. Dat maakt over- van onze redactie economie BREUKELEN - Economisch onderzoeksinstituut Nyfer in Breukelen, gelieerd aan univer siteit Nyenrode, dreigt ten on der te gaan. Er komen de helft minder opdrachten binnen. Vol gende week wordt besloten of Nyfer definitief stopt of in een andere, veel kleinere vorm ver der gaat. Dat meldt Nyfer-directeur Mi- caela Kross. Zij volgde in de zo mer van vorig jaar oprichter Eduard Bomhoff op, toen die namens de LPF gedurende 85 dagen minister van Volksge zondheid werd in het kabinet Balkenende-I. Bomhoff startte Nyfer in 1995 samen met be stuursvoorzitter Jaap Rosen Ja- cobson. Nyfer moest de tegen hanger worden van het Centraal Planbureau (CPB), ook wel om schreven als de rekenmeesters van het kabinet. Volgens Kross heeft de onder gang van Nyfer niets te maken met het vertrek van Bomhoff. „Er zijn te weinig structurele fi nanciers", aldus Kross. Nyfer lijdt ook onder het slechte eco nomisch klimaat. Zij ontkent dat er ook sprake is van een fel intern conflict. Afgelopen september is er nog gereorganiseerd. Toen zijn vier medewerkers ontslagen. Bij Ny fer werken ruim twintig men sen, meest jonge wetenschappe lijke onderzoekers. Het personeel is op de hoogte van de problemen, aldus Kross. Of ie dereen wordt ontslagen óf de helft zijn baan houdt bij een nieuw, gespecialiseerd bureau, wil Kross niet zeggen. Bomhoff doceert nu financiële economie aan de Universiteit van Bahrein en schrijft een co lumn in zakenblad Fem Busi ness. Hij vertrok naar Bahrein na for se kritiek op zijn boek 'Blinde ambitie'. Hij was ijiet bereik baar voor commentaar. GPD 0800-0105 www.kpn.com i-mode en het i-mode logo zijn merken of geregistreerde merken van NU DoCoMo, Ine, in Japan en andere landen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7