11 Terneuzen On Ice vist achter het net wegens verstrijken deadline Campagne voor veiliger verkeer in grensstreek Terneuzen raamt ruim vijf miljoen voor onderwijs Blaauwe Hoeve aantal uren zonder stroom Hart boer Jaap blijft bij kinderboerderij Frans Bauer Kcht miljoen voor uitbreiding geriatrische zorg en huisartsenpost zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 28 november 2003 Vergrijsd Nieuw van Unox: Soep met knapperige bolletjes! cim TER BEHANDELING ¥A.N Voorkeur Nieuwsgierigheid Doel Armslag Trimfietsers Drie gewonden bij ongeluk op Walcheren Kat vergiftigd PZC J Nieuwe ziekenhuisvleugel in zicht ilnorRené Hoonhorst TERNEUZEN - De drie burge meesters van Zeeuws-Vlaande- ren slaan woensdag 17 decem ber gezamenlijk de eerste paal voor een nieuwe vleugel van het terneuzense streekziekenhuis De Honte. In de aanbouw ko men huisartsenpost De Honte, een geriatrisch dagcentrum en bet Regionaal Geestelijk ge- indheidszorg Centrum Zeeuws-Vlaanderen (RGC). Op de toestemming voor een nieuw onderkomen van het EGC, het voormalige RIAGG, moest het langst worden ge wacht. Voorzitter P. Radema- r van de raad van bestuur van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan deren is blij dat de 'kogel einde lijk door de kerk is'. Het zieken huis en de in de vleugel onder te brengen zorginstellingen had den vorig jaar al met de bouw willen beginnen. Nadat het ka binet dit najaar nieuwe bezuin- gingen aankondigde, heerste even de vrees dat de bouwplan nen - hoewel al langer op de rol - toch weer op de lange baan zou den worden geschoven. Maar onlangs bleek Den Haag de be nodigde acht miljoen euro voor de nieuwe vleugel toch te heb ben gereserveerd. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaande- ren probeert al jaren een geria trisch centrum van de grond te krijgen. Zeeuws-Vlaanderen heeft als meest vergrijsde regio van Nederland behoefte aan een door Harold de Puysseleijr HULST - Verzorgingshuis De Blaauwe Hoeve in Hulst heeft gisteren gedurende vier uur zonder elektriciteit en telefoon gezeten. Tijdens sloopwerk zaamheden aan het gedeelte van het tehuis dat wordt ver vangen door nieuwbouw, wer den kabels stukgetrokken. Ook woonhuisaansluitingen in de «ingeving van de Blaauwe Hoe ve zaten korte tijd zonder stroom. De stekker ging er letterlijk en figuurlijk uit rond half vier. „Dat zorgde voor een groot pro bleem", aldus een medewerker van de technische dienst van het Hulster tehuis. „Want ons noodaggregaat werkte niet. Daarop hebben we de brand weer ingeschakeld en die zorgde met zijn aggregaten voor elek triciteit." Ook de telefooneen- Lekkere gevulde soep met knapperige bolletjes die precies bij de soep passen. Voor in de soep of ernaast. De bolletjes zijn apart verpakt. Zo blijven ze tot het laatste moment krokant. Het is een kant klare soepsnack in een eenpersoonsverpakking die je kunt eten wanneer je wilt. Verkrijgbaar in de varianten: Tomaten basilicumsoep met Italiaanse kruidenbolletjes, Chinese kippensoep met Oosterse kruidenbolletjes, Hollandse groentesoep met kruidenbolletjes, g Champignonsoep met ham- bieslookbolletjes. Unox blijft Unox ook geschikt v-ppr ktetdecect VRIJ VERKRIJGBAAR BIJ DROGISTERIJ EN APOTHEEK geïntegreerd zorgsysteem voor ouderen. Zo'n systeem, waarbij specialisten uit verschillende zorgdisciplines met elkaar sa menwerken en overleggen, moet ervoor zorgen dat bejaar den niet langer tussen wal en schip vallen, omdat niet duide lijk is bij welke behandeling en verzorging ouderen het meest zijn gebaat. Door ook het RGC in de nieuwe vleugel onder te brengen, is de psychiatrische ouderenzorg dichtbij voorhan den. Bij het oprichten van huisart senpost De Honte was het al de bedoeling dat de post een eigen aparte ruimte, vastzittend aan het ziekenhuis, zou krijgen. Nu de bouw van het eigen onderko men rond is, weet de Zeeuws- Vlaamse HAP nog niet of het straks de huur voor de behui zing kan betalen. De bezuini gingsplannen van het kabinet treffen de HAP, die de tarieven voor patiënten en verzekeraars laag wilde houden, hard. Rade- macher gaat er vanuit dat gedu rende de bouwtijd een oplossing voor die financiële problemen wordt gevonden. „Als alle par tijen ervan overtuigd zijn dat de huisartsenpost zowel uit financieel oogpunt als uit het oogpunt van zorgverlening het meest efficiënt kan wer ken op de beoogde locatie moet er toch een vergelijk uit rollen." De nieuwe vleugel, waarvan de ingang aan de Vlietstraat ligt, staat los van andere uitbrei dingsplannen van het streekzie kenhuis. Zo hopen Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen en de Stichting Thuiszorg Zeeuws- Vlaanderen, de twee grootste partners van de stichting Zorg- Saam, dat ook Thuiszorg bin nen enkele jaren in een nieuwe vleugel van het ziekenhuis kan worden ondergebracht. De Honte hoopt al eerder een nier- dialysecentrum binnen te halen. Een nefraloge, nierspecialist, begint nog dit jaar al met voor bereidingen. Na een aantal maanden te hebben proefge draaid, wil De Honte een vol waardig centrum met acht of negen dialyseplaatsen realise- trale lag plat als gevolg van de stroomstoring. Het personeel van de Blaauwe Hoeve ging me teen na het uitvallen van de elektriciteit driftig in de weer met waxinelichtjes op de afde lingen, in de gangen en de trap penhuizen. „Het was hier net 'stille nacht, heilige nacht"', al dus de medewerker van de tech nische dienst. Geluk bij een ongeluk was nog wel, dat het tehuis aan de Truf- finoweg sinds kort voor de ver warming is overgeschakeld naar het nieuwe energiehuis op het terrein. Het was in ieder ge val warm in het gebouw. Medewerkers van Delta Nuts bedrijven slaagden er in de loop van de vooravond in het pro bleem met de elektriciteitsvoor ziening te verhelpen. De bewoners bleven volgens de medewerker van de Blaauwe Hoeve rustig onder het onge mak. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Jaap den Dekker (58) uit Terneuzen ging 25 jaar lang iedere dag flui tend naar zijn werk. Dag in dag uit zorgde hij er met alle liefde voor dat 'zijn' dieren op de Terneuzense Kinderboer derij het goed hadden. Nu is het welletjes. Vandaag neemt boer Jaap afscheid van zijn 'hulpkrachten', cliënten van de stichting Tragel. Met pijn in het hart, want de boerderij was zijn alles: „Had ik hier een hele dag gewerkt, zat ik 's avonds met mijn vrouw weer op een bankje een uur naar de herten te kijken." Den Dekker was in dienst van de gemeente Terneuzen. Eerst runde hij de Kinderboerderij in deeltijd samen met Ko Ver- poorte, later vertoefde het duo fulltime op de boerderij. Ver- poorte ging ruim drie jaar ge leden met vervroegd pensioen, op het moment dat de stichting Tragel het roer overnam. Den Dekker bleef als 'laatste van de oude tijd' over en kreeg te maken met een totaal nieuwe situatie. „Toen wij het hier met zijn tweeën voor het zeggen hadden, was het vooral een kijkboerderij. Nu is het veel meer een doe-boerderijomdat de cliënten van Tragel het boe renwerk doen", vertelt Den Dekker. De overdracht aan Tragel vond de Terneuzenaar moei lijk. Immers, steeds meermen sen bemoeiden zich met dat wat Verpoorte en hij al die ja ren samen hadden gedaan. „Hoewel ik er een goed gevoel over heb, was het de laatste ja ren toch minder 'mijn' kinder boerderij. Voor de komst van Tragel waren Ko en ik toch 'de mannen van de boerderij'. Het omgaan met verstandelijk ge handicapte mensen is natuur lijk ook een verhaal apart. Dat moet je ook leren. Ik kan goed met hen opschieten, maar ik heb echt bewondering voor de mensen die continu met hen werken. Ze vragen immers zó veel aandacht", aldus Den Dekker. Nee, een echte voorkeur voor bepaalde dieren heeft boer Jaap niet, maar cavia's en rat ten, dat hoeft niet zo van hem. „Maar die moet je hier wel ge woon hebben, want daar kun nen kinderen makkelijk mee overweg. Weet je, je krijgt ook overal een beetj e verstand van. Er is namelijk geen boerderij met zoveel verschillende die ren als hier. Je moet van elk dier iets weten. Zie je bijvoor- Jaap den Dekker stopt na 25 jaar bij de Terneuzense kinderboerderij. foto Wim Kooyman beeld een zwanger schaap af gezonderd staan, dan weet je dat je met regelmaat, dus ook 's nachts, even moet gaan kij ken." Den Dekker gaat met ver vroegd pensioen. Enerzijds is dat met pijn in het hart, aan de andere kant is hij blij dat zijn job passé is. „Ik ben er zeven jaar geleden een tijd tussenuit geweest omdat ik ziek was. Daarna vergde het werk op de boerderij lichamelijk steeds meer van mij. Dat is ook een reden geweest om vervroegd te stoppen." Hoewel, stoppen? Helemaal afscheid nemen kan Den Dek ker nog niet. De nieuwsgierig heid naar de ontwikkelingen rond de dieren op de Kinder boerderij blijft onverminderd. „Zo is er nu een ezelin zwan ger. Deze zomer had ik een ezelhengst geleend van een kennis. Die heeft hier drie maanden rondgelopen. Als zij op het punt staat te bevallen, wil ik worden gebeld. Tja, toch benieuwd hoe het afloopt hè." Deze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp L fge ruim 2 miljoen) Meer informatie: e-mail: info@NRp.nl c door Eugène Verstraete TERNEUZEN - De Stichting Terneuzen On Ice krijgt dit jaar geen subsidie van de gemeente voor de aanleg van een kunstijs baan op de Grote Markt in de kerstperiode. Burgemeester en wethouders stellen de gemeen teraad voor het verzoek af te wijzen, omdat het te laat is inge diend. Bovendien vindt het college dat er een nogal groot verschil is tusssen de gevraagde bijdrage van de gemeente en die van de overige deelnemers. Tenslotte zien B en W in de benarde finan ciële situatie van de gemeente een goed argument om het ver zoek af te wijzen. De stichting heeft er bij het op stellen van de begroting al reke ning mee gehouden dat de ge meente dit jaar niet over de brug komt. Vorig jaar stelde de raad van de voormalige gemeente Ter neuzen nog 30.000 euro be schikbaar uit het rekenings overschot. Daarbij werd er uitdrukkelijk op gewezen dat de stichting voortaan een aan vraag moet indienen vóór 1 april. Dit jaar kwam het subsi dieverzoek echter weer bijna een maand te laat binnen. Dat is volgens B en W alleen al reden om het verzoek af te wijzen. Maar belangrijker vindt het col lege de vraag of de subsidie wel beantwoordt aan het doel dat de gemeente er mee heeft. Name lijk een versterking van het eve- nementenbeleid in Terneuzen. In hun voorstel aan de gemeen teraad betogen B en W dat de ijsbaan duidelijk niet alleen een evenement is voor Terneuzen, maar voor de hele regio. Het col lege wijst er op dat de organisa toren met de ijsbaan tot doel hebben de horecafunctie in het centrum te versterken en wel licht extra kooptoeristen te lok ken. Dan vinden B en W dat een bijdrage van de horeca van 1.000 euro wel erg schril af steekt tegen de gevraagde ge meentelijke bij drage van 35.000 euro. Op grond van de ingediende be groting zou de gemeente voor 40 procent meedoen. Vanuit het midden- en kleinbedrijf en sponsors komt 30 procent bin nen en de rest wordt binnenge haald door verhuur en entree gelden van de schaatsbaan. Dat alles overziende stelt het college de raad voor het subsidiever zoek af te wijzen. WD 'er Broekhuysen ziet echter in de berekening van wethouder J. van Schaik, dat Terneuzen dit jaar zo'n acht ton over houdt, een mogelijkheid om wel een bijdrage te leveren aan de schaatsbaan op de Grote Markt. Broekhuysen meent dat de ge meente nu weer wat armslag heeft om alsnog subsidie te ver- doorHarold de Puysseleijr TERNEUZEN - Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) overweegt in maart volgend jaar met een campagne te beginnen die ge richt is op de verkeersversehil- len tussen Nederland en België. De actie om de verkeersveilig heid te verbeteren richt zich met name op de Zeeuws-Vlaamse grensstreek. Het ROVZ is dit jaar een project begonnen om uit te zoeken hoe het komt dat Belgen zo vaak betrokken zijn bij verkeerson gelukken in Zeeuws-Vlaande ren. Uit de statistieken blijkt, dat tussen 1998 en 2001 honderd tot honderdvij fentwintig Belgische bestuurders betrokken waren bij alle ernstige verkeersonge lukken die daar in die periode plaatsvonden. Van de 523 onge vallen waarbij ziekenhuisge wonden vielen, was in 114 gevallen sprake van betrokken heid van een Belgische bestuur der. Bij de dodelijke slachtoffers ging het om twaalf van de in to taal 54 verkeersdoden. De betrokkenheid van Neder landers bij zware verkeersonge lukken in België blijkt reuze mee te vallen. Gegevens van het Belgisch Instituut Voor de Ver keersveiligheid (BIVV) tonen aan, dat slechts 1215 Nederlan ders betrokken waren bij onge vallen in België, op een totaal van 72.847 bestuurders. De eerste maanden van onder zoek naar de oorzaken zitten er inmiddels op. Verschillen in de verkeersregels liggen vaak ten grondslag aan gevaarlijke verkeerssituaties en ongeval len. Zo rijden vaak groepjes Belgi sche trimfietsers buiten de be bouwde kom op de weg in plaats van op het fietspad, omdat groe pen van meer dan vijftien ren ners in België de weg op mogen. Omgekeerd rijden Nederlan ders in België bij wijze van spre ken bij groen licht blindelings een kruispunt over om af te slaan, terwijl bij de zuiderburen in dat geval ook het tegemoet komend verkeer dat rechtdoor rijdt door mag rijden. Een ander voorbeeld van de ver schillen in verkeersregels is de voorrang van rechts-regel. Als een bestuurder van rechts in België om welke reden dan ook stil gaat staan, verspeelt hij zijn voorrang. SEROOSKERKE (W) - Bij een frontale botsing op de Vrouwen- polderseweg in Serooskerke (w) zijn gistermiddag drie mensen gewond geraakt. De brandweer moest eraan te pas komen om een van de slachtoffers die be kneld zat uit de auto te bevrij den. De weg is bijna twee uur af gesloten geweest. Het ongeval ontstond rond kwart over een doordat een 92- jarige automobilist uit de ge meente Veere, met in zijn auto een 51-jarige Middelburgse in zittende, in de bocht bij de mo len onvoldoende rechts hield. Hij botste frontaal op een tegen ligger. Deze auto, bestuurd door een 58-jarige vrouw uit de gemeente Noord-Beveland, schoof door tegen een hekwerk. De drie slachtoffers zijn met on bekende verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. De voer tuigen raakten zwaar bescha digd. Het verkeer moest tot drie uur worden omgeleid. Daarbij kwam een 27-jarige bestuurder uit Oosterland met zijn vracht wagencombinatie vast te zitten in de berm. lenen. De bijdrage hoeft wat het liberale raadslid betreft niet di rect als subsidie aan de stichting te worden gezien. Voor het geld moeten scholieren uit de hele gemeente Terneuzen gratis van de ijsbaan gebruik kunnen maken tijdens schooluren. De bijdrage past volgens Broek huysen prima in het jeugd- en jongerenbeleid van de gemeen te. Bovendien heeft de ijsbaan volgens hem ook een promotio nele waarde voor Terneuzen. Tenslotte is het de enige Zeeuw se gemeente met een dergelijke ijsbaan in het centrum, bena drukt het VVD-raadslid. ARNEMUIDEN - In de omge ving van de Doeleweg in Arne- muiden is gistermiddag een kat vergiftigd. Het beest overleed onderweg naar de dierenarts. Welk gif ge bruikt is, is onbekend. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen stopt volgend jaar voor meer dan vijf miljoen euro in de huisvesting van de ver schillende scholen. Dat blijkt uit het programma voor 2004', dat de gemeenteraad komende maand vaststelt. In het pro gramma zijn de wensen ver werkt die door de verschillende schoolbesturen zijn ingediend. Overigens willen burgemeester en wethouders niet alle aanvra gen honoreren. Zo is er voorlopig een streep ge zet door nieuwbouw van de Prins Willem van Oranjeschool in Terneuzen. Voor de gemeente is ,een nieuw schoolgebouw fi nancieel niet aantrekkelijk. Om het huisvestingstekort van de school op te lossen, wil de ge meente wel meewerken aan uit breiding van het schoolgebouw met drie lokalen. Dat kost ruim 560.000 euro. Voor de Oude Vaart in Terneu zen is een plan ingediend voor uitbreiding met elf lokalen en nevenruimten, maar dat vinden B en W 'te ruim van opzet en fi nancieel niet haalbaar'. Het col lege wil niet verder gaan dan uitbreiding met negen lokalen. Dat kost de gemeente ruim 1,3 miljoen euro. Op de Hoogte in Terneuzen krijgt het lokaal dat nu nog bij de Wingerd staat, maar krijgt geen grotere fiet senstalling. Die is volgens het college niet echt nodig. Door inpandig met ruimten te schuiven, krijgt de Stelle in Phi lippine er één leslokaal bij. De Springplank in Terneuzen mag uitbreiden met twee lokalen. Voor de Willibrordusschool in Terneuzen wordt alvast een half miljoen euro opzij gezet om vol gend jaar te kunnen beginnen met de realisering van een brede school. Het bestuur van St. Antennes in Sluiskil had gevraagd om een hele nieuwe school te mogen bouwen en zou daarbij nog uit gebreide argumenten aandra gen. De gemeente heeft echter niets meer gezien, zodat er voor lopig geen geld wordt gereser veerd voor de vervangende nieuwbouw. Volgens het huisvestingspro gramma krijgen zes scholen nog geld om nieuw meubilair aan te schaffen. Verder houdt de ge meente 1,3 miljoen euro achter hand om te kunnen starten met de aanpassing van schoolge bouwen aan de onderwijskun dige vernieuwingen. De ge meente wil binnen drie jaar alle onderwijsgevende instanties aanpakken. Tenslotte is in het huisvestings programma ook nog een bedrag van ruim zes ton opgenomen voor onderhoud. Meer dan de helft daarvan is nodig om in alle scholen van de gemeente een brand- en inbraakbeveiligings systeem aan te brengen. Daar mee is de voormalige gemeente Terneuzen dit jaar al begonnen. Het huisvestingsprogramma komt dinsdag 2 december aan de orde in de commissie Samen leving. Die vergadert om 19.30 uur in het Terneuzense stadhuis. Hilariteit en verbazing alom op de werkvloer. Elk van de collega's las het bewuste in terview met Frans Bauer in het Volkskrant-magazine voor de zekerheid nog een keer door. Het stond er toch echt? 'En toen moesten jullie verhuizen omdat je moeder zwanger raakte van je broer Dorus?' vroeg de journalist aan de populaire volkszan ger. Bauer antwoordde be vestigend. Op de werkvloer gingen kreten op als 'hoe is het mogelijk' en 'dat had ik nou nooit achter de familie Bauer gezocht; een zoon die het met zijnmoeder doet!?' Totdat enkele dagen later een van de collega's met een ver helderende opvatting kwam. 'De moeder was niet zwanger gemaakt dóór, maar simpel weg in verwachting van Do- Nederland moet weer aan de stamppot! Steeds minder mensen weten nog hoe je zelf echte stamppot maakt. Dat is jam mer. Maar Unox gaat er wat aan doen Met de enige echte Unox Stamppotpan. Handiger kan niet: hij is extra hoog, het deksel is omgedraaid een rook worst-schaal en er staan alvast twee oer-hollandse stamppotrecepten op! Nlf Zo'n lekker ouderwetse stamppotpan. En de kwaliteit is ook al van 'waar-zie-je- dat-nog-tegenwoordig'. Hij wordt gemaakt door BK. Dus als je al graag stamppot maakt óf je leven wil beteren, kun je 'm bestellen. Voor slechts 14.95 en drie streepjes-codes van een Unox rookworst. Unox blijft Unox Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43