Criminele chocoladeletters Hofman heeft nu meer vroeger dan straks iï 'GELICHT Occasionshow 12 Sturm Auto B.V. kunst m Goede waar lezers schrijven 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 28 november 2003 Statenfractie CDA wil inzicht in ontwikkeling veehouderij Vestigingskaart Tips 28, 29 en zondag 30 november Zwartgallig Nieuwe band Diehards Unlimited speelt in Scharendijkse Surf Inn A58 Schapen Vrijheid Irak SGP III Windparken Verkeer door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Staten fractie van het CDA wil inzicht in de ontwikkeling van de vee houderij in Zeeland. De fractie wil onder meer weten welk vestigingsbeleid de provincie hanteert voor nieuwe veeboe ren. In schriftelijke vragen aan het dagelijks provinciebestuur con stateert Statenlid K. Martinet dat de uitspraak van het Euro pese Hof dat Nederland het mestbeleid moet aanscherpen, gevolgen heeft voor de Zeeuwse agrarische sector. Er zal een an der mestbeleid moeten komen. Martinet wil weten op welke wijze Gedeputeerde Staten hierop inhaken. Ook vraagt hij of het college onderzoek wil doen naar de normen voor stik stof en nitraat (de zogeheten maximaal toelaatbare risico's). Het Statenlid betwijfelt of de landelijke normen in de Zeeuw se situatie wel reëel zijn. Hij verzoekt Gedeputeerde Staten aan te geven hoeveel veeteeltbedrijven er momen teel in de provincie zijn, welke toename (zowel uitbreiding als nieuwbouw) er afgelopen vijf jaar was en hoe de sprei ding is over de verschillende re gio's. Martinet wijst op de Vogel- en Habitatrichtlijnen van de Euro pese Unie, die ook van invloed zijn op de vestigingsplaatsen voor veehouderijbedrijven. Hij informeert of de provincie sa men met de gemeenten een soort 'vestigingskaart' kan opzetten, zodat er in de toekomst duide lijkheid en zekerheid gegeven kan worden aan zowel veehou ders als natuurbescherming. Dat er aan de positie van de vee houderij meer aandacht moet worden geschoken, is volgens de CDA'er niet alleen toe te schrij ven aan de uitspraak van het Europese Hof. Ook in het jong ste rapport over de waterkwali teit in Zeeland wordt er gewag van gemaakt dat het toenemend aantal veeteeltbedrijven voor problemen kan zorgen, vanwe ge de hoeveelheid mest. door Maurits Sep Mooie man, Sinterklaas. Waarlijk een weldoener. Overlaadt op zijn eigen verjaardag de hele wereld met ca deautjes, in plaats van zelf te ontvan gen. En als hij een beetje zijn best doet, maakt-ie met één 'eerlijk' cadeautje twee mensen blij. Het Nederlandse kind dat het krijgt, én het Aziatische kind dat gewoon naar school kon en niet onder erbarmelijke omstandighe den voor een hongerloontje hoefde te werken. De consumentenvereniging Goede Waar Co heeft flink wat tips voor goed inkopen in de maand december. Het begint bij bewust koopgedrag. Want bewust inkopen is consumeren voor een betere wereld, vindt de vereni ging. Zoete lekkernijen, copieuze maaltijden, cadeaus voor iedereen - het mag en het kan, ook mens-, dier- en mi lieuvriendelijk. Sint heeft de gewoonte om chocolade letters uit te delen. Het kan zijn dat de cacao is geoogst door kindslaven in bijvorbeeld Indonesië, Ivoorkust of Ghana. Maar er zijn ook letters van chocolade die zónder slavenarbeid, kunstmest en bestrijdingsmiddelen zijn gemaakt. De romantische dagen rond kerst zijn voor de Kerstman nog wel eens aanleiding uit te pakken met spannend ondergoed. Dat is er ook ge maakt van onbespoten katoen, die bo vendien is geplukt door mensen die daarvoor een fatsoenlijk loon krijgen. Goede Waar Co heeft onderzoek ge daan naar chocoladeproducten. Het lukte bijna niet iets te weten te komen over de regels voor eerlijke handel, kin derarbeid en milieu. Eerlijke chocolade is in ieder geval verkrijgbaar via Fair Trade (onder meer te koop in Wereld winkels). Biologische chocolade ligt ook in de schappen van Albert Heijn en de natuurvoedingswinkels. De Kleine Deugniet in Colijnsplaat ver koopt zowel biologisch voedsel (inclu sief pepernoten en taaipoppetjes; geen chocoladeletters) als ecologisch onder goed. Eigenlijk wil Annet Versluys het geen eco-ondergoed noemen, omdat er geen keurmerk in zit. Zat het er maar in, verzucht ze. „Er is namelijk heel wat kaf onder het koren van de eco-produc- ten." Met een keurmerk zou ze klanten dui delijk kunnen maken dat het echt goede waar is. „Althans, degenen die het wil len wéten. Want je kunt het ook vóelen hoor. Hier, probeer maar. Voel je dat het De Kleine Deugniet in Colijnsplaat verkoopt kleding die mens- en milieuvriendelijk is gemaakt. foto Willem Mieras veel zachter is, veel luchtiger dan de ka toenen shirts die je in andere winkels koopt? Het is niet chemisch behandeld. De katoen krijgt tijd om te groeien. Daar komt het door." Het ondergoed van Living Crafts blijft bovendien goed in model, hebben Ver sluys en haar man gemerkt. Ook als het met de machine is gewassen op 60 gra den. Sommige merken zakken wel uit, die hebben een handmatige wasbeurt nodig. Of het eco-ondergoed duur is? Versluys zou het niet weten. Ze kent de prijzen van gewoon ondergoed niet. „Maar tien euro voor een hemd, is dat duur? En een hemd van wol en zijde kost 20 tot 30 euro. Maar dat zit wel heerlijk. Daar kun je in de winter echt iemand mee verwennen." Goede Waar Co noemt ook H&M en Hunkemöller als verantwoordelijke winkels. Beide ketens hebben als gedragsregels dat de lingerie zonder schade voor het milieu en zonder kinderarbeid gemaakt moet worden. Zelfs exclusief en sexy hoeft niet strijdig te zijn met bewust en ver antwoord. Ontwerpster Marlies Dek kers maakt alleen gebruik van fabrie ken in China waar de minimumleeftijd van medewerkster 18 is. De Kleine Deugniet verkoopt ook bo venkleding, onder meer van hennep („vergelijkbaar met linnen"). Dat komt van Stof en Aarde, een tussenhandel in België. De kleding is behalve milieu vriendelijk ook mensvriendelijk ge maakt. „Het personeel krijgt voor de katoenpluk een eerlijk loon en de ar beidsomstandigheden zijn goed. Stof en Aarde gaat ook op bezoek bij de pro jecten waar de kleding vandaan komt." Annet Versluys heeft nog wel enkele tips voor alternatieve Sinterklaas- en kerstcadeautjes. Tekenspullen voor kinderen van bijenwas („niet zo scha delijk als ze het in hun mond steken want er zit niks chemisch in"), een bio logische banketstaaf („van échte amandelen"), schrijfboekjes van hand geschept papier met een zijden kaft („dan kunnen mensen ook iets creatiefs doen met hun cadeau"). De feestmaand kent menig feestmaal. Ook dan is het volgens Goede Waar Co mogelijk bewust - want diervrien delijk - te smullen. „Maar het hoeft niet per se biologisch eten te zijn", zegt Ver sluys. „Eet gewoon wat minder. Dat is ook veel prettiger tijdens de feestda gen. Dan zit je tenminste niet tjokkevol en hoef je minder te verteren. Dat geeft je ook wat meer energie en ga je mis schien werkelijk prettiger het nieuwe jaar in." Nog een kerstboodschap die Annet Ver sluys wil meegeven. „Of je nu een mens- of milieuvriendelijk kadocadeau koopt of niet, vraag je eerst eens af: is het echt wel nodig om iets te kopen? Waarom koop ik? Waarom geef ik? Want lang niet iedereen zit te wachten op weer iets dat ze in de kast moeten zetten. Wat je ook doet, doe het omdat je het wilt, en niet omdat het zo hoort." Goede Waar Co (www.goedewaar.nl); De Kleine Deugniet (open: vrijdag en zaterdag) door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De boekhan dels zullen het er moeilijk mee hebben, constateert Wim Hof- man met enig genoegen. De Vlissingse schrijver' heeft gis teravond in Middelburg zijn nieuwe boek Wat we hadden en wat niet gepresenteerd. Het is geen kinderboek, het is niet wat doorgaans wordt verstaan on der een dichtbundel, maar pro za is het ook niet. Hofman: „De meeste mensen zullen denken: 'Wat is het nu eigenlijk?' Dat vind ik wel fijn." Hij is de verwarring wel ge wend. Leest hij tijdens de Nacht van de poëzie een gedicht voor, dan is er na afloop altijd wel ie mand die opmerkt dat het toch helemaal niet iets voor kinderen was. „Nee", reageert Hofman dan. „Maar dat had toch ook niemand gezegd?" Al sinds zijn eerste boek krijgt hij opmerkin gen dat het zo raar is dat hij niet alleen schrijft, maar ook tekent. En vaak genoeg vindt hij zijn vertalingen van de poëzie van Jacques Prévert - Voor jou mijn lief (2000) en We schilderen een vogel (2001) - terug tussen de kinderboeken. Voor Wat we hadden en wat niet is hij binnen uitgeverij Querido naar een andere afdeling ver huisd. „Andere mensen", licht Hofman toe. En: „Slappe kaf ten." De uitgeverij rekent de bundel tot de poëzie. Zelf spreekt hij van poëtische tek sten. Een aantal ervan is eerder verschenen in de literaire tijd schriften Tirade en Raster en de door de redactie van Ballustra- da samengestelde bundel Zeeuws Dicht. Daarin stond een gedicht waarin het opgaande en afgaande tij niet alleen is ver woord, maar ook letterlijk is verbeeld. Dat gedicht staat on geveer midden in de nieuwe bundel. De twee langste regels Wim Hofman over zijn nieuwste werk: „Alles in deze bundel heeft natuurlijk te maken met een leeftijdsfase waarin ik zit. Ik wil me alleen nog bezighouden met de dingen die ik zelf van belang vind." van het gedicht hebben de breedte van het boek bepaald. Hofman vertelt het om aan te geven hoe belangrijk de vorm van teksten voor hem is. Advertentie Vestiging Roosendaal Mimosa.straat 50, 4621 IIV Borgen op Zoom tel. 0164 25 28 80, fax 0164 25 37 12 Bredaseweg 225-227, 4705 RN Roosendaal lel. 0165 55 74 00, fax 0165 54 55 30 Mercedes-Benz De eerste zin van het gedicht over eb en vloed luidt: nog steeds geen idee. Door de plek in het midden van de bundel ver wijzen die woorden ineens terug naar de laatste strofe van het eerste gedicht: we hadden het begin van een verhaal maar nog geen aannemelijk einde. Is er dan ook een link met het laat ste gedicht? Jazeker. Dat opent met de regels: als ik ga vliegen wat een idee. Zo blijken teksten die de afgelopen jaren her en der zijn gepubliceerd in deze bundel nauw samen te hangen. Ook thematisch. Het boek bevat on der meer jeugdherinneringen met veel verwijzingen naar Zee land. Die zitten vooral vóór in de bundel. Omdat een van de laatste teksten over Hofmans leeftijd, vlak voor zijn dood - en de slottekst een vooruitblik is naar het moment waarop de schrijver zelf zijn laatste adem uitblaast, lijkt de bundel bijna een autobiografie. Dat is niet het geval, waarschuwt Hofman. „Ik zou de bundel liever per soonlijk noemen dan autobio grafisch. Er staan namelijk ook teksten in die ik helemaal heb verzonnen." Hofman erkent dat veel teksten in Wat we hadden en wat niet pessimistisch zijn, om niet te zeggen zwartgallig. „Er staan weinig liefdesgedichten in. De hele sfeer is er niet één van vro lijkheid. Toch probeer ik ook heel leuk te zijnanders is het al- foto Ruben Oreel zer moet weten dat het taal is. Er staat een gedicht in over een re genworm. Dat gaat ook over doodgaan. Ik zie voor mijn huis wel eens hoe zo'n worm door een vogel uit het gazon wordt ge- SCHARENDIJKE - De Goese zanger/ gitarist en drummer Kees Meerman is bekend van The Wild Romance en de Trib U2 's. Met zan ger/ gitarist/ mondharmonicaspeler Jan de Bruyn en zanger/ gita rist/ percussionist Kees Schipper heeft hij de akoestische groep Diehards Unlimited opgericht. Net als Meerman kunnen Schipper en De Bruyn bogen op een lange staat van dienst. Eerstgenoemde speelde onder meer met Kaz Lux, de laatste met Albert Collins, Jo Lemaire en Raymond van het Groenewoud. Diehards Unlimited is opgericht om in kleine gelegenheden te kunnen optreden. Van avond gebeurt dat in de Surf Inn in Scharendijke. Het concert be- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet c' redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re- dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over qe' weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. trokken. Als ik dan schrijf: 'je moet daarom altijd en altijd en altijd tegenstribbelen, mijn wiebelewormpje, en zo je korte leven rekken', dan vind ik dat een grappig beeld. Tegelijker tijd is het natuurlijk doodern stig bedoeld." Dat hij terugkijkt op zijn jeugd en nadenkt over de dood, hoort bij zijn leeftijd, aldus de in 1941 geboren auteur. „Je hebt op een gegeven moment meer verleden dan toekomst." Dat is iets wat Hofman in de nieuwe bundel prachtig heeft verwoord: want vroeger hadden we meer straks dan nu en nu hebben we meer vroeger dan straks. Hofman: „Ik hoop dat ik niet al te historisch als een grijsaard zit terug te blikken. Ik probeer ook een ze kere tijdloosheid in de teksten te brengen. De dingen die ik be schrijf zijn er nog wel een tijdje. Een tafel, een bed, een stoel, een lamp. Ik heb het niet over een gsm. Ik heb het over dingen die niet zo tijdgevoelig zijn. Een ta fel is van alle tijden. Maar als ik het dan over een tafel heb, gaat het eerder over een tafel van hout dan één van plastic." „Alles in deze bundel heeft na tuurlijk te maken met een leef tijdsfase waarin ik zit. Ik wil me alleen nog bezighouden met de dingen die ik zelf van belang vind. Ik doe gewoon wat ik zelf wil. Toen ik jong was en net be gon met dichten, keek ik heel sterk naar andere dichters om te weten te komen hoe het moest. Ik denk niet dat ik dat nu nog hoef te doen. Dat is de vrijheid die ik neem, maar die ik van de uitgeverij ook krijg. Dat is ook het verhaal van de hokjes. Is het proza of poëzie? Ik heb niet zo'n zin om daar nog over na te den ken." Wim Hofman: Wat we hadden en wat niet. Uitgeverij Querido, isbn 90 214 6711 9, prijs 12,95 euro. Het idee van de Zeeuwse Milieu Federatie, waarvan ik zelf lid ben, om het stuk snelweg tussen Nieuw- en Sint Joosland en Heinkenszand af te breken en te vervangen door een aansluiting op de Sloeweg, lijkt mij tamelijk absurd en duur. Het is wel aar dig om een stuk landschap terug te winnen, maar deze weg ligt er nu eenmaal en het is de snelste verbinding met de stad Middel burg. Ook zullen er nieuwe ver bindingsstukken met de Sloe weg moeten komen, wat weer veel belastinggeld kost. En: de toegang tot het industrieterrein langs de Oude Havendijk ver valt dan vanaf Nieuwland. Het aantal files over de Sloeweg zal groot worden, vooral in de zo mer. Van harte hoop ik daarom, dat de bevoegde autoriteiten dit voorstel van de hand zullen wij zen. Het verbaasde mij, dat ik nog geen ingezonden stukken ertegen heb ontdekt, en daarom doe ik het maar, al ben ik een leek op verkeersgebied, zij het wel met een auto. Tenslotte: er zijn gelukkig nog vele andere kansen om het Zeeuwse land schap zo mooi en aatrekkelijk mogelijk te laten blijven of wor den. Ook hiervoor hebben we een organisatie: Het Zeeuws Landschap! Het lidmaatschap van beide verenigingen beveel ik van harte bij u aan. J. E. L. Brummelkamp Molenwater 111 Middelburg Irak staat er heel goed voor, al dus een uitspraak van een al lang buiten Irak wonende Iraakse schrijfster (PZC 20-11). Begrijpelijk dat ze de situatie in Irak niet meer kan inschatten, ze is er weg sinds ze kleuter was en haar verhalen steunen dan ook op 'anderen', die de herko lonisering van Irak gunstig ge zind zijn. Het verzet in Irak staat er goed voor, en de VS en haar schoothondjes zitten er in een moeras van verzet. Nu al, al dus het ministerie van defensie in de VS, zijn er meer VS-mili- tairen gedood dan tijdens de eerste 3 jaar van de oorlog in Viëtnam. Scott Ritter, voorma lig wapeninspecteur in Irak, pu bliceerde recent zijn analyse over het Iraakse verzet, geba seerd op zijn ervaringen als wa peninspecteur. Het vorige regi me is niet verslagen, zegt Scott Ritter, integendeel, het organi seert en leidt het verzet. Een realiteit die de VS niet onder ogen willen zien. Scott Ritter: 'Ik stuitte herhaaldelijk op voorbereidingen van het naoor logse verzet'. Generaal-Major Charles Swannack in de Was hington Post: 'Volgens mij was Saddam altijd al van plan een opstand uit te lokken als Irak zou vallen'. Het verzet is Irakees en goed ingeplant. Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart Na lezing van het ingezonden stuk van de heer de Beijer in de PZC van 27 november vroeg ik me af waar toch het geloof zijn oorsprong in vindt. Natuurlijk zijn er de geschriften en verha len van vroeger. Maar mochten ze ooit op waarheid hebben be rust, dan zijn ze in de loop der tijd wel zo vaak bewerkt en ver taald dat ze nooit meer oor spronkelijk kunnen zijn. Maar ook zonder deze overleveringen zouden vandaag de dag weer al lerlei geloven ontstaan vanwege ons beperkte bevattingsvermo gen. Wie snapt nu iets van de on eindigheid van het heelal, dat materie er altijd is geweest, of juist dat het uit niets zou zijn ontstaan. Volgens ons verstand kan dat niet en die beperking maakt dat wij er een bij ons ver stand passende verklaring voor zoeken. Daar moet iets achter zitten en dat noemen wij God. Een wezen dat overal en altijd zou zijn geweest; alsof dat niet even onbegrijpelijk is. Maar als je het aanneemt dan heb je een houvast, is het onverklaarbare verklaard en ben je van veel ge- prakkizeer af. Maar je moet het wel kunnen! G. de Jong Garnaetwei 7, Goes Veel goede dingen in verband met dierenwelzijn kom je niet tegen in de krant de laatste tijd, maar in de PZC van zaterdag 21 nov. moest ik toch inwendig la chen om het voorval in Austra lië. Hier hebben ze door het voer van de schapen varkensvlees gedaan, waardoor het onver koopbaar is geworden voor de Arabische markt. Het is natuur lijk niet goed te praten, maar voor mij betekent het dat er in elk geval 70.000 schapen niet de helse overtocht hoeven maken. Waarom ze daar niet willen stoppen met deze transportenis bekend, want 6 miljoen schapen per jaar levert heel veel geld op. Wat de gevolgen van deze trans porten zijn, is kort geleden met de Cormo Express overduidelijk geworden. Maar nog wil deze re gering hier geen lering uit trek ken, dat het zo echt niet kan. Ok, wie dan geen verbeteringen wil aanbrengen in deze afschuwe lijke transporten, moet het maar voelen en dat is nu ge beurd. Jammer dat het op zo'n manier duidelijk gemaakt moet worden. Je zou meer intelligen tie van een regering verwachten zodat deze acties onnodig zijn, J. W H. Haak St. Jacobsstraatll Vlissinga De verslaggever van het artikel Windpark bij Zeeuwse kust goedkoop (PZC 22/11) baseert zijn artikel op onderzoekingen van het Energie Centrum (ECN vastgelegd in publicatie Loca ties en opwekkosten 6000MW windenergie (ECN CX-O3-086 oktober 2003). Hierin zijn de re latieve opwekkosten berekend t. o. v. het NSW (Near Shore Windpark- Egmond). De ver schillen in opwekkosten tussen mogelijke locaties bedragen slechts 1 of 2 procent. Ook loca tienummer 241 (25 km. uit de Schouwse kust) maakt daarop geen uitzondering. Wel is deze locatie 241 met 202 km. de grootste. Hier wordt gedachttot 1500 MW aan windturbines te installeren. Uitgaande van 5 MW per turbine dus 300 stuks Deze turbines hebben een rotor- diameter van 115 meter. Mocht dit plan ten uitvoer worden ge bracht dan kan men in 2020 of eerder, op het Schouwse strand 300 kolossale molens uit zee zien oprijzen. De opbrengst van 6000 MW op zee is volgens het ECN rapport 41 procent dus 2460 MW. Het binnenlandse verbruik zal volgens ramingen tot 2020 nog stijgen met 2,5 pro cent per jaar tot ca. 17220 MW. Nu is 2460 MW ca. 14 procenten 6000 MW ca. 35 procent van het totale verbruik. Bij windsnel heid 13-14 m/sec moeten alle centrales in Nederland hun ca paciteit met gemiddeld 35 pro cent reduceren. Daalt de wind snelheid tot 7 m/sec dan moeten de centrales weer op volle toe ren draaien. Wie een nieuwe au to koopt met hybride aandrij ving, reduceert de C02-uitstoot veel meer dan met windenergie, ir. A. Lafeber Sleedoornlaanl Burgh-Haamsteie Volgens gedeputeerde Poppe- laars moeten fietsers extra be schermd worden omdat ze te vaak slachtoffer zouden zijn van een verkeersongeval. Dage lijks naar mijn werk rijdend zo tussen 8.00 en 8.30 uur, in dit seizoen duister tot half duister, kom ik van de honderd procent fietsers maximaal tien procent tegen die enige verlichting voert. Nog onvermeld de levens gevaarlijke capriolen. Waarte gen wil onze geachte gedepu teerde die fietsers nu eigenlijk beschermen? Tegen de duivelse automobilist of tegen henzelf Men gaat hier wel geldmiddelen (ons geld) voor uittrekken, maan als men eens op het idee zou ko men de kwetsbare fietsers, even fanatiek als de automobilisten te gaan controleren en bekeuren dan komen de middelen vanzeli en wel uit die hoek waar het werkelijk vandaan moet ko men: bij de veroorzakers zelve. E. J. P. Izeboui Poppenkinderenburgseweg1- Advertentie PZC KRANT Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 38