11 Gemeente moet meer met jeugd praten Gemeente vult Gat van Nieuwerkerk voorlopig niet op Steunpunt biedt mantelzorger handreiking (B Verbetering controle op watervervuiling Meerderheid voor multifunctioneel centrum met theaterzaal en poppodium m -:v Frans Bauer zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 28 november 2003 Knipoog Nieuw van Unox: Soep met knapperige bolletjes! TER BEHANDELING VAN Unieke kans Vrouw (88) belandt in sloot Raad steunt plan Mondragon rfoor Ali Pankow ZIERIKZEE - Met de stemmen van SGP, CU en LSD tegen is de «emeenteraad van Schouwen- Duiveland gisteravond akkoord «egaan met het plan van aanpak jat moet leiden tot een multi functioneel centrum met thea terzaal en poppodium op de plek van Mondragon in Zierik- zee. Uitgangspunt is een com merciële opzet, waarbij de gemeente zelf geen grote inves teringen doet in de bouw en geen enkel risico loopt bij de ex ploitatie. Twee amendementen van LSD en van Alert! op dit voorstel werden door de andere partijen weggestemd. Volgens fractie voorzitter P. Berrevoets-Ringel- berg zou LSD met het plan van aanpak kunnen instemmen als bij voorbaat elke investering van gemeentezij de wordt uitge sloten en de ondernemer volle dig zijn eigen gang kan gaan. Dit amendement ging cultuur wethouder G. van der Salm wat Ie ver. Hij benadrukte het be lang dat de gemeente een vinger in de pap houdt over de invul ling van het complex. CDA'er N. de D anschutter wilde van LSD weten hoe deze partij verder de toekomst van pop podium Brogum ziet? „Wij zijn tot op zekere hoogte bereid akkoord te gaan met een inves ting voor achterstallig onder houd in de huidige accommoda tie", luidt het antwoord van de fractievoorzitter. Alert! wilde niet vooruitlopen op een andere bestemming van Mondragon als in 2005 mocht blijken dat er geen overeenstemming met marktpartijen mogelijk is. Ook via amendement trachtte C. Schoneman van deze partij te vergeefs de bepaling van een mogelijke kantoor-, detailhan dels- en woonbestemming uit het voorstel te krijgen. M. de Pagter-de Kanter (CU) wekte met het voorlezen van de cultuurparagraaf uit het partij programma de indruk zich vol ledig achter het voorstel te scha ren. Zij zei het ook een goede basis voor een multifunctioneel centrum te vinden, maar het komt op het verkeerde moment. In een tijd van bezuinigingen valt het volgens deze partij de bevolking niet uit te leggen te investeren in een theater en een popzaal. „Laten we ons ver stand gebruik'en en het plan voorlopig op de plank leggen", aldus De Pagter. Voor G. Houte kamer van de SGP ging dat zelfs te ver. Hij herhaalde zijn eerder ingenomen standpunt en stem de om principiële en financiële redenen tegen het voorstel. H. de Vries (GroenLinks) stem de volmondig in maar wilde wel dat het huidige Brogum in de tussentijd blijft bestaan en pleitte ook voor een goede huis vesting van het CWI als dat te zijner tijd moet wijken voor het nieuwe Mondragoncomplex. D. Meulblok (WD) benadrukte het belang van het versterken van de centrumfunctie van Zie rikzee en liet zich in poëtische bewoordingen uit over de toe komst van Mondragon inclusief popzaal. Hij heeft er het volste vertrouwen in dat het 'drama' wordt in de ware betekenis van het woord, oftwel 'handeling'. Het was de overkoepelende aanduiding die de Grieken ge bruikten voor zowel treurspel als blijspel. „Welk genre het wordt maakt niet zoveel uit. Als er aan het einde maar applaus komt voor de dramaturg, in dit geval onze wethouder van cul tuur. Want als applaus uitblijft, zou hij, net als vroeger bij die Grieken, weieens met tomaten en rotte eieren bekogeld kunnen worden", aldus Meulblok. •m J. de Looff-de Wild vraagt aanwezigen naar hun ervaringen met mantelzorg. Nederland moet weer aan de stamppot! Steeds minder mensen weten nog hoe je zelf echte stamppot maakt. Dat is jam mer. Maar Unox gaat er wat aan doen. Met de enige echte Unox Stamppotpan. Handiger kan niet: hij is extra hoog, het deksel is omgedraaid een rook worst-schaal en er staan alvast twee oer-hollandse stamppotrecepten op! Zo'n lekker ouderwetse stamppotpan. En de kwaliteit is ook al van 'waar-zie-je- dat-nog-tegenwoordig'. Hij wordt gemaakt door BK. Dus als je al graag stamppot maakt óf je leven wil beteren, kun je 'm bestellen Voor slechts 14,95 en drie streepjes-codes van een Unox rookworst door Ali Pankow ZIERIKZEE - Mantelzorg en schuldgevoel gaan vaak samen. Wie zorgt voor een hulp behoevende naaste legt zichzelf soms een te zware taak op. Mantelzorg geldt als sym bool van naastenliefde en wordt derhalve als vanzelfsprekend beschouwd. Dat is een zware druk en te weinig mantelzorgers we ten dat zij ten behoeve van zichzelf een be roep kunnen doen op het Steunpunt Man telzorg in Zierikzee. Met een manifestatie gistermiddag in het MFC werd getracht daar verbetering in te brengen. Het Steunpunt Mantelzorg is, evenals de Vrijwillige Thuiszorg, onderdeel van de Stichting Vrijwilligers Organisatie Zorg verlening (SVOZ). Het is een schakel in een provinciaal netwerk dat sinds kort in alle Zeeuwse regio's functioneert. Mantelzor gers kunnen er aankloppen met praktijk vragen, maar vooral ook om de zorg even uit handen te kunnen geven als ze zelf eens een dagje of middag voor zichzelf willen heb ben. „Wij zoeken dan een vrijwilliger die in die tijd op uw man, ouder, kind of buur kan passen, zodat u zonder schuldgevoel eens even weg kunt", legt coördinator M. Ketting van de Vrijwillige Thuiszorg uit. Een welkome ondersteuning, maar daar mee zijn niet direct alle problemen van mantelzorgers opgelost, zo bleek uit de ge spreksronden gistermiddag. Zo accepteren hulpbehoevenden soms niet gemakkelijk dat ze plotseling met een andere en vooral vreemde hulpverlener te maken krijgen. Di recteur J. de Looff-de Wild van de Stichting Welzijn Ouderen (SWO) moest flink haar best doen de discussies over dit onderwerp op gang te brengen. De mantelzorgers toon den wel ruim belangstelling voor deze ma nifestatie maar bleken vooral aanvankelijk vrij terughoudend met het aandragen van eigen ervaringen en problemen. Dankzij liedjes en sketches door Ans Schil ders en Cora Hoogstrate kwamen allengs wat meer reacties los. Met een theatrale foto Marijke Folkertsma knipoog gaven zij een indruk van de man telzorg van vroeger, van een klagende moe der die nooit tevreden is, van een mantelzor ger die het beu is altijd negatieve berichten te vernemen en van een moeder die onder geen beding door een ander dan haar doch ter verzorgd wenst te worden, ook niet als die eens een weekje op vakantie wilHet duo speelde met rake typeringen en het op luch tige wijze schetsen van herkenbare situaties duidelijk in op gevoelens en ervaringen van de toeschouwers. Ketting nodigde de aan wezigen uit kenbaar te maken aan welke vorm van ondersteuning behoefte bestaat, omdat het Steunpunt Mantelzorg zijn acti viteiten zoveel mogelijk wil afstemmen op concrete vragen en wensen vanuit het veld. Om in overleg te blijven met de mantelzor gers zelf is er op woensdagochtend 29 janu ari overleg daarover in het kantoor van de Thuiszorg aan de Grevelingenstraat in Zie rikzee. Het Steunpunt Mantelzorg voor Schouwen-Duiveland is op werkdagen te lefonisch bereikbaar: 0111-457103 tussen negen en twaalf uur. Unox blijft Unox Lekkere gevulde soep met knapperige bolletjes die precies bij de soep passen. Voor in de soep of ernaast. De bolletjes zijn apart verpakt. Zo blijven ze tot het laatste moment krokant. Het is een kant klare soepsnack in een eenpersoonsverpakking die je kunt eten wanneer je wilt. Verkrijgbaar in de varianten: Tomaten basilicumsoep met Italiaanse kruidenbolletjes, Chinese kippensoep met Oosterse kruidenbolletjes, Hollandse groentesoep met kruidenbolletjes, Champignonsoep met ham- bieslookbolletjes. jeukstiMwd snosremmsmd hydraterend Mk voor fetrtdfvw? door Marcel Modde ZIERIKZEE - Er moet meer en rechtstreeks overleg komen met de jeugd op Schouwen-Duive land. Hoewel veel beleidskwes ties deze doelgroep direct aan gaan, wordt naar ervaring van de VVD-gemeenteraadsfractie niet mét de jongeren gesproken. De liberalen gaan zich daarom inzetten voor de oprichting van een Raad voor de Jeugd. De coalitiepartij weet zich ge steund door de Pontes Pieter Zeeman en de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. Het plan is vervat in een motie die de VVD op 3 december in de gemeente raad zal indienen, aldus initia tiefnemer D. Meulblok. „Er wordt hier met iedereen gespro ken, behalve met de jeugd. Dat stoort mij mateloos", zei Meul blok gisteren in een reactie op zijn plan. „Wanneer er auto's te hard door de straat rijden, wor den er in no time bakken met geld uitgeven aan snelheids remmers. Dat is op zich niet ver keerd. Maar wanneer wordt ge constateerd dat de jeugd in een jaar tijd voor meer dan twintig duizend euro aan vernielingen heeft gepleegd, alleen al aan ge meentelijke eigendommen, dan steken we met z'n allen de kop in het zand. Wanneer wordt gecon stateerd dat het alcohol- en drugsgebruik ook hier zo zacht jes aan een probleem begint te worden onder jongeren, kijkt de politiek de andere kant uit. Er is werkelijk niemand die zich toe vallig afvraagt waar dat gedrag uit voorkomt en wat er eventu eel aan te doen is." Niet alleen voor problemen zou de jeugdraad ruimte moeten krirpen voor Pevraapd en ntiup- De VVD wil onder meer op de Pontes in Zierikzee jongeren werven voor een eilandbrede jeugdraad. foto Marijke Folkertsma vraagd advies aan de gemeente en de Stichting Jeugd, schetst Meulblok de opzet. „Het kan ook uitermate zinvol zijn om binnen zo'n platform de meningen te peilen over speel- ruimtebeleid, jeugdtheater, een poppodium, jeugdsozen, sport beleid en het uitgaansleven. Thema's die continu een actuele discussie vergen." Wat de WD betreft, krijgt de jeugdraad te vens een stukje eigen verant woordelijkheid mee voor de gang van zaken in zijn leefwe reld. Daarmee valt mogelijk in te haken op het Vlaamse initia tief voor 'jeugdadviseurs', jon geren die een cursus krijgen hoe leeftijdsgenoten bij te staan in vragen rond seks, drugs, huis- WPrlr PU unHprcnnrticrp -zalrcm waarmee opgroeiende kinderen te maken (kunnen) krijgen. De jeugdraad zou moeten gaan bestaan uit zeven leden van twaalf tot achttien jaar. Meul blok wil binnen de Pontes en bij de jeugdsozen op het eiland mo gelijke kandidaten werven. Ook voelt hij wel wat voor een seri euze verkiezing tijdens de eens in de twee jaar gehouden poli tieke jongerendag van de Stich ting Jeugd. Want die moet ge woon door blijven gaan, vindt de WD. In het welzijnspro- gramma voor 2004 hebben bur gemeester en wethouders de ge meentelijke subsidie voor de politieke jongerendag ge schrapt, waardoor de druk be zochte bijeenkomst na drie keer r]r*cnrr|- fn vror-rlviri-ir-izir-i RolonLa door Plet Kleemans NIEUWERKERK - De gemeen te Schouwen-Duiveland is niet van plan de plannen voor nieuwbouwwijk d'Heule II in te ruilen voor een door Adboma Projectontwikkelaars uit Ca- pelle aan de IJssel ontwikkeld woningbouwplan. Dat betekent dat het Gat van Nieuwerkerk - een al bijna 30 jaar braaklig gend terrein - voorlopig niet wordt opgevuld. Als alles volgens plan verloopt, wordt volgend jaar begonnen met de tweede fase van nieuw bouwwijk d'Heule. Bij elkaar verrijzen daar uiteindelijk 47 koopwoningen. Luxe woningen waar een stevig prijskaartje aan hangt. Té stevig in de visie van dorpsraadsvoorzitter J. Prins. Hij brak deze week tijdens de dorpsraadsvergadering een lans voor het plan van Adboma Projectontwikkelaars om het Gat van Nieuwerkerk te dichten met 37 betaalbare koopwonin gen. Ideaal voor 'starters' op de woningmarkt, vindt Prins. Want die dreigen volgens de dorpsraadsvoorzitter in d'Heu le II buiten de boot te vallen. M. Lodewijks van Adboma Pro jectontwikkelaars spreekt van 'een unieke kans' die de ge meente naar zijn idee eigenlijk niet mag laten liggen. Volbou wen van het Gat van Nieuwer kerk - ooit ontstaan toen een plan voor de bouw van een mo tel strandde - beschouwt hij als 'inbreiding' terwijl het plan d'Heule II om uitbreiding gaat. Inbreiding heeft, betoogt Lode wijks, in zowel het Streekplan Zeeland als de Structuurvisie Schouwen-Duiveland de voor keur boven uitbreiding. Boven dien, stelt Lodewijks, zou uit een enquête van de dorpsraad blijken dat in Nieuwerkerk veel behoefte is aan betaalbare koopwoningen. En dat biedt Adboma volgens Lodewijks met wat de projectontwikkelaar be titelt als het plan 'Poort van Nieuwerkerk' Kan zijn, stelt wethouder ruim telijke ordening van de gemeen te Schouwen-Duiveland L. Ge- luk-Poortvliet, maar uit een woningbehoefte-onderzoek blijkt dat er evenzeer vraag is naar luxe, wat duurdere wonin gen. „d'Heule II voldoet precies aan die vraag. Mensen gaan vanuit (het goedkopere) d'Heule I verhuizen naar d'Heule II en door die doorstroming krijgen ook de starters een goede kans. Een goede zaak, want wij willen als gemeente graag ook aan hun wensen tegemoet komen." Gemeentelijk planoloog O. Griffioen voegt daar aan toe dat een plan als d'Heule II niet zomaar in te ruilen is. „Het is in een heel ver stadium van ont wikkeling. Die trein kun je niet zomaar stilzetten." De plannen van Adboma zijn vergeleken met d'Heule II relatief jong. Er is in maart dit jaar een eerste plan gepresenteerd, maar dat is nog lang geen volledig uitgewerkt voldragen plan. Geluk-Poortvliet en Griffioen - die overigens liever spreken van 'de locatie motel' dan van 'het Gat van Nieuwerkerk' - sluiten niet op voorhand uit dat het Ad- boma-plan op termijn alsnog uitgevoerd wordt. KAMPERLAND - Een 88-jari- ge vrouw uit Noord-Beveland is gisteren op de Ruiterplaatweg in Kamperland met haar auto in de sloot beland. De vrouw verloor de controle over haar voertuig waardoor zij de berm raakte en daarna in de sloot belande.Voor zover be kend raakte de vrouw niet ge wond, haar voertuig liep lichte schade op. door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuw se Eilanden gaat de controle op watervervuilingen verbe teren. Dat is nodig om uiter lijk 1 januari 2005 te kunnen voldoen aan de landelijke kwaliteitsnormen die op dat gebied gelden. Die eisen zijn opgesteld door het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer (VROM). Het doel is de hand having (controle en opspo ring) van de milieuwetgeving te verbeteren. Eerder dit jaar is bij alle overheidsinstanties in de provincie bekeken hoe het gesteld is met de milieuhand having. De uitkomsten wa ren schrikbarend: geen enke le instantie bleek aan de nieuwe nonnen te voldoen. Op veel onderdelen worden niet eens de minimumeisen gehaald. Waterschap Zeeuwse Eilanden is daarbij zeker geen uitzondering. Op alle onderdelen blijkt een 'forse inhaalslag' nodig te zijn. Het ontbreekt vooral aan een goede analyse van de situatie, waardoor de risico's ook onvoldoende kunnen worden ingeschat. De nood zakelijke documenten zijn bovendien ouder dan het maximum van vier jaar. De vereiste inhaalslag is nu in gang gezet. Voor het wa terschap bestaat mi lieuhandhaving uit het toezien op eventuele vervui lingen van het oppervlakte water. Illegale lozingen die nen te worden opgespoord en lozingen die zijn gemeld of waar een vergunning voor is afgegeven, moeten regelma tig worden gecontroleerd. Volgende week gaat een pro jectorganisatie binnen het waterschap aan de slag om de milieuhandhaving te 'pro fessionaliseren'. Er moeten bijvoorbeeld protocollen en werkinstructies worden op gesteld. Ook moet duidelijk worden hoeveel geld en men sen er nodig zijn om goed te kunnen werken. Verder worden de kansen op overtredingen en de risico's daarvan in beeld gebracht. Op basis daarvan kan wor den bepaald waar vooral aandacht aan moet worden besteed en welke concrete acties er nog meer nodig is. Dat komt allemaal te staan in een 'verbeterplan', dat vol gend jaar gereed is. Voor de uitvoering van het werk roept Zeeuwse Eilan den vooral hulp van buitenaf in. Daarvoor is 45.000 euro beschikbaar. In hoeverre het verbeterplan het aantrekken van extra medewerkers noodzakelijk maakt, valt niet te zeggen. Wel is nu al duidelijk dat vooral het toe zicht op bedrijven tekort schiet. Het waterschap werkt bij de verbetering van de handhaving samen met an dere Zeeuwse overheden, zo als de provincie, de gemeen ten en Waterschap Zeeuws- Vlaanderen. Daarnaast is er overleg met en hulp van de Unie van Waterschappen. lijk", zegt Meulblok. „Dat klei ne beetje geld zie je niet eens staan op een totale begroting van negentig miljoen euro!" Directeur J. Elenbaas van de Stichting Jeugd steunt het initi atief, ook al twijfelt hij aan de praktische uitvoering. „Bij jon geren gaat het er vooral om dat iets morgen geregeld moet zijn. Langere termijnpraat, wat ze meestal in besturen doen, daar hebben ze geen boodschap aan. Het mag geen politieke poppen kast worden, het moet wél seri euze inhoud hebben. Laten we het maar uitproberen. Je weet nooit of het werkt." Binnen Zeeland zijn er al diver sejeugdraden actief, waaronder op Tholen, Borsele en Klooster- Hilariteit en verbazing alom op de werkvloer. Elk van de collega's las het bewuste in terview met Frans Bauer in het AD-magazine voorde ze kerheid nog een keer door. Het stond er toch echt? 'En toen moesten jullie verhui zen omdat je moeder zwan ger raakte van je broer Do- rus?' vroeg de journalist aan de populaire volkszanger. Bauer antwoordde bevesti gend. Op de werkvloer gin gen kreten op als 'hoe is het mogelijk' en 'dat had ik nou nooit achter de familie Bauer gezocht; een zoon die het met zijn moeder doet!?' Totdat enkele dagen later een van de collega's met een ver helderende opvatting kwam. 'De moeder was niet zwanger gemaakt dóór, maar simpel weg in verwachting van Do- rus.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37