Scherpe coupé met gezinsneigingen van Alfa Het dekselse doosje blijft nog even Opel heeft met de Vivaro de titel Bestelauto van het Jaar 2004 in de wacht gesleept. De titel is net als die van Zakenauto van het Jaar een initiatief van het vak blad Automobiel Management. De Vivaro kreeg de voor keur boven de technisch nagenoeg identieke Renault Trafic en 24 andere bestelauto's. Volgens de jury heeft de Opel een hogere restwaarde dan de Renault. De derde plaats was voor Ford met de Transport Connect. 23 Vraag antwoord OCCASIONS vrijdag 28 november 2003 Panda: meer dan 95.000 verkocht Opel Vivaro in de prijzen Audi A8 wint Duitse trofee lit Italië komt een nieuwe definitie van het >egrip coupé. Alfa Romeo bouwde een scherp eprijsd stuurwonder dat ook nog 'ns best •raktisch is: GT heet de schoonheid. KENNISMAKING Grand Vitara opgevrolijkt Jaarboeken vallen binnen Hella gaat trappen Rally In de modder Adel verplicht: als Auto van het Jaar kan je Nuova Fiat Panda alles beter dan zijn hoekige voorganger. Maar het ouwe doos je uit Turijn ligt voor lopig wel een paar straatlengtes voor, op je weg van populair naar klassiek. - 2003) Fiat Panda (1980 Klopt het datje inbeslaggenomen auto's kunt kopen van de overheid? Evelyn Hijinlc, voorlichtster bij het ministerie van Fi nanciën: „De rijksdienst Domeinen houdt maandelijks kijkdagen op verschillende locaties. Iedereen kan daar schriftelijk bieden op een auto. Binnen enkele dagen krijgt de hoogste bieder bericht wanneer hij de auto kan ophalen. Bovenop zijn bod komt vijftien procent voor kosten. Omdat niet alle auto's een kentekenbewijs of apk-goedkeuring hebben is het aan de koper om de auto wettelijk rijvaardig te krijgen. Garantie wordt niet gege ven. Exclusieve auto's, vaak uit het criminele circuit, zijn vooral in Bleiswijk te vinden. Middenklassers zijn goed vertegenwoordigd in Soesterberg." Meer informatie op www.minfin.nl/domeinen. Heeft u ook een vraag? Mail naar vraagenantwoordp wegener.nl Eerdere vragen en antwoorden vindt u op de website van de krant, rubriek Auto Van de onlangs tot Auto van het Jaar uitgeroepen Fiat Panda zijn er sinds de introductie eind september al meer dan 95.000 verkocht. In Nederland hebben de ver kopers tot nu toe ruim 3.000 orders genoteerd. Hoge ver wachtingen heeft Fiat ook van de kleine 1.3 Multijet die selmotor die de Panda eerste helft 2004 komt versterken. De Vivaro, besteller van het jaar. Lezers van het Duitse autotijdschrift Auto Zeitung heb ben de A8 van Audi de Auto Trophy 2003 toegekend. In totaal 81.292 stembiljetten werden ingestuurd en 26,1 procent daarvan wees de Audi A8 aan als beste limousine. Op de tweede plaats eindigde met 18,3 procent de luxueu ze Maybach. Derde werd de Mercedes S: 16.1 procent. "oor Rien van der Steen *>j Alfa Romeo hebben ze diep ■"gedacht hoe het komt dat ®ooie coupés van de concur- ®itie vaak zo slecht verkocht "orden. Dat leidde tot twee conclusies: zo'n coupé heeft Qeestal een Spartaanse achter- "tk die te klein is om mense wezens op te parkeren. En bestal is-ie knetterduur, ze- lfr in vergelijking met de auto ""orvan hij doorgaans afgeleid is. "ft antwoord lag dus voor de daar in Italië, en het todt: GT. Het is een coupé ge iden met vier zitplaatsen en voorbeeldig weggedrag, 'kt dat de plek achterin nou ïht overhoudt, maar be gaafd is die wel. Het bagage- ®im meet 320 liter, met de achterbank neergeklapt zelfs 900 liter, en dat is niet mis voor een coupé. De achterkant is door dat alles opvallend mas sief, maar na een tijdje ga je hem mooi vinden. Ook de prijs zou je scherp kunnen noemen: de 2.0 liter JTS van 165 pk geldt met een prijs van 31.000 euro als instapper, en daarvoor krijg je wel cruise control en airco. Hij staat op dezelfde bodem als de 156 en zijn wielbasis be draagt 2.60 meter. Behalve de portieren is het dashboard be kleed met leer. De achterruit ligt schuin en biedt weinig uit zicht. Ook de dode hoek achter is nogal groot. Behalve met de 2.0 liter wordt de GT voorlopig leverbaar met DE FEITEN Vierwielaandrijving de 3.2 V6 van 240 pk en een 150 pk sterke 1.9 Multijet die sel. Volgend jaar volgen een voordelige 1.8 liter twin-sparlc en een 2.4 dieselmotor. Mooi sturen De nieuwe GT moet vooral lief hebbers van een eminent stuurgedrag bekoren. Dat lijkt een makkie, want Alfa's jong ste stuurt fantastisch. De ach terkant van deze voorwielaan- gedreven schoonheid breekt pas uit als je het al lang veel te bont hebt gemaakt. Normaal gesproken is er eigenlijk niks wat hem uit het lood slaat. Ook met de diesel blijft hij, hoewel het motorblok wat zwaarder op de voorwielen leunt, gewel dig mooi sturen. Jammer van die irritante piepjes wanneer de schakelaars voor het openen van de zijruiten bediend wor den. Wie bedenkt zoiets toch? De Alfa Romeo GT is een ontwerp van Bertone. De markt van coupés is niet bijzonder stabiel. In Europa worden er nu 200.000 per jaar verkocht. Alfa wil in 2004 20.000 van deze GT's bouwen, dus anders gezegd: het wil tien procent van de koek. Als je Fiat Auto vraagt hoeveel er vanaf ja nuari voor Nederland beschik baar zijn, stuit je op een min- Volgend jaar worden de Al fa's 147 en 156 leverbaar met vierwielaandrijving. Daarmee hoopt de fabriek de liefhebbers tegemoet te komen die maar blijven roepen dat alleen de vroe gere Alfa's met achterwiel aandrijving de echte wa ren. Bovendien nemen de Italia nen de supersportwagen 8C Competizione in produc tie. Die heeft Maserati- techniek en wordt aange dreven op de achterwie len. zaam zwijgende marketingdi recteur. Maar méér dan vijf honderd zullen het er niet wor den. Alfa Romeo heeft 150 miljoen euro in de ontwikkeling van de GT gestoken. Alfa Romeo GT; 2.0 JTS (165 pk): 31.000 euro; 3.2 V6 (240 pk): 43.000 euro; 1.9 Multijet diesel (150 pk): 33.200 euro. De vernieuwde Grand Vitara XL-7. Suzuki heeft zijn Grand Vitara XL-7 wat opgevrolijkt. Hij heeft onder meer een nieuw dashboard, nieu we koplampen, een an dere bumper en een verchroomde grille. De vierwielaandrijving kan onder het rijden worden ingeschakeld. De Grand Vitara is er met 2.7 V6-benzinemotor van 184 pk en standaard automaat, en met een 2.0 turbodiesel van 109 pk met brandstofinspui ting. De laatste mag 1.850 kilo geremd aanhangergewicht trekken. Met grijs kenteken kost de XL-7 25.299 euro ex clusief btw, als 5-persoons 36.799 euro. Autovisie heeft zijn nieuwe jaarboek klaar. Het telt bijna 500 pagina's met technische gegevens van alle automodellen, gegevens over houderschapsbelasting, verzekeringspremies en leasetarieven en tests. De KNAC presenteert ook weer het boekwerkje Alle Auto's, qua formaat eenvierde van het Autovisieproduct. KNAC-sa- mensteller Jan Rooderkerlc meldt dat vooral consuminde- ren aan de orde is. Dat er toch duurdere en grotere auto's worden aangeboden dan ooit komt volgens hem doordat die ontwikkeld zijn toen het nog beter ging. 26ste Autovisie Jaarboek, 15,95 euro, boekhandel. Alle Auto's, KNAC: De Alk, isbn 90601 3429x Net als dure auto's en sportieve rallywagens kunnen deze winter ook fietsen worden voorzien van lam pen van Hella. Het Duitse concern heeft zich nu ook toe gelegd op fietsverlichting. Het ontwerp doet denken aan autoverlichting. Er komen drie modellen, die net als au tolampen breed of gebundeld de straat kunnen verlich ten. Prijs vanaf 5,95 euro. De zesde rallydag van Auto kende veel regen en een overvloed aan modder. Met als gevolg dat de meeste deelnemers het een perfecte dag vonden, ook al bleken snelheid en foutloos rijden niet goed samen te gaan. De volgende top drie stuurde zich behendig naar de finale dag later dit seizoen. 1. Martijnjosé 113.05 2. Wim Kok 113.39 3. Ramon Russink 114.42 Ook meedoen? Kijk op de website van de krant en klik op Auto. Volgende week in Auto: Test: de Lancia Ypsilon Winterhanden, voor dat beetje sneeuw? Oude liefde: 'Gepruttel wilde ik, en stoeptegels' Hoor Gert te Lintelo a h et was een oncon- I ventioneel, blok- vormig karretje I dat in 1980 het I H licht zag. De ïhepping van Giorgietto Giuga- loviel meteen in de smaak. Het agentje was puur functioneel a zonder opsmuk, in feite een aoderne versie van de Citroën 2CV en de Renault 4. Het interi- •iirbood de luxe van een iso- kercel, met als enige uitspat- ting een over de breedte van iet dashboard verschuifbare as- iak. De meubilering bestond, Kt als in de Eend van Citroën, iit een flinterdunne, groten- ieels stoffen constructie. De uit- :eembare achterbank leek op en aan twee dikke buizen op gehangen veldbed. Als je de oorstoelen plat legde had je i en tweepersoons slaapplaats. I ien lang leven was dit door zijn 'impele genialiteit opvallende aterieur niet beschoren. Vanaf 1986 kregen alle Panda's con- entionele zetels, die meer cont ort boden en minder snel ste nt Er kwam ook steeds meer iixe, al ontbrak 'bescherming in- ittenden' structureel op de lijst an opties. De veiligheid be tond kort samengevat uit een reukelzone die de volle lengte an de auto omvatte. Moderne tleine auto's doen dat gelukkig eel wat beter. lauwgum Die oude Panda's bieden een re- lelijk temperament, met uit- mndering van de na 1989 niet neer verkochte 750. Afhanke- lijk van de motor ligt de top- inelheid rond de 135, 140 km [er uur, net genoeg om niet de meest gehate snelweggebruiker le worden. Wie punten spaart ij de benzinepomp moet een geduldige natuur hebben: een itrbruik van 1 op 15,5 is mak- lelijk haalbaar. ielfs Panda's die al jaren geen (hroevendraaier meer hebben gezien, blijven vaak trouw ienst doen, al zou de vergelij- Knip de tekening uit en plak die op stevig papier of karton. Even vouwen, vastlijmen en voila: een Fiat Panda. king met bijvoorbeeld een Zwit sers uurwerk schromelijk zijn overdreven. Schakelen doe je niet via tandwielen maar al roe rend door enorme klonten kauwgum. Dat hoort zo. Soms zijn er storinkjes aan de elektrische installatie. Waar schuwingslampjes lichten af en toe zomaar op, puur om te la ten weten dat ze er nog zijn. Ook moet je als eigenaar niet wakker liggen van een olie zwe tend motorblokje. Zo lang er geen echte oliestromen te zien zijn, is het meestal onschuldig. Serieuze lekkages kunnen kost baar worden, maar verder zijn deze Fiats goedkoop te repare ren en te onderhouden. Roest was lange tijd de grootste vijand van dit dekselse doosje, maar met de jaren lijkt de staallcwali- teit beter te worden. De afwer king blijft wel een zwak punt. Vroege Panda's, die met het asymmetrische stalen grilletje, zijn bijna net zo zeldzaam als brouwerijen in Mekka. Maar jongere exemplaren zijn er nog volop en vaak verkeren die in verrassend goede conditie. Met wat liefde en een deskundig ge hanteerde tectylspuit kan het leven van deze karaktervolle Italiaantjes met vele jaren wor den verlengd. Een mooi vooruit zicht, want de Panda heeft alles in zich om een klassiekertje te worden. Zo gaat dat bij auto's die zich onderscheiden van de massa. Spaans broertje: Seat Mar- bella (1982-1998), nog 20.000 stuks in Nederland. Gebouwd: 4,3 miljoen Nog in Nederland: 38.500 Q Prijzen: met apk vanaf 500 euro. Beste keuze: 1.1 (2001- - 2003), 4,000 - 5.500 euro. Varianten: 4x4, diesel (1.3/37 pk),de Elettra (elektrisch aangedreven, 18-23 pk). Se lecta met cvt-automaat. O www.fiatpandadub.nl 3e eerste Panda uit 1980

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35