PZC land Proef met avondvergadering mislukt ook boxsprings! Dit keer vragen we iets heel speciaals van u. Een grote mond. ItAPSALO; Ziekenhuis De Honte krijgt nieuwe vleugel Kortsluiting in kabel oorzaak stroomstoring Schouwen-Duiveland Gamers bijeen in ROC auping Walcherse cafés in de top 100 Jubtteumdag I On^uU9enO<Mon03 v»n haIL povembe' 2 Waterschap heeft forse inhaalslag nodig Astma Fonds weekenddiensten vrijdag 28 november 2003 Risico's Adventconcert Vergrijsd Thuiszorg Adventsconcert met samenzang Geen zin Verheugd Huisartsen Tandartsen Apotheken Dierenartsen Wijkverpleging Huisartsen Tandartsen Dierenartsen Oosterschelde Thuiszorg Popliedjes interesse? Meer weten? Kapsa\°n i l.v.m. de feestelijkheden is onze kapsalon zat. 29/11 gesloten om vrijheid '£h4Dk b 14 Betere controle op watervervuiling door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat de controle op watervervuilingen verbeteren. Dat is nodig om uiterlijk 1 janu ari 2005 te kunnen voldoen aan de landelijke kwaliteitsnormen die op dat gebied gelden. Die eisen zijn opgesteld door het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM). Het doel is de handhaving (controle en opsporing) van de milieuwetge ving te verbeteren. Eerder dit jaar is bij alle over heidsinstanties in de provincie bekeken hoe het gesteld is met de milieuhandhaving. De uit komsten waren schrikbarend: geen enkele instantie bleek aan de nieuwe normen te voldoen. Op veel onderdelen worden niet eens de minimumeisen gehaald. Waterschap Zeeuwse Eilanden is daarbij zeker geen uitzonde ring. Op alle onderdelen blijkt een 'forse inhaalslag' nodig te zijn. Het ontbreekt vooral aan een goede analyse van de situa tie, waardoor de risico's ook on voldoende kunnen worden in geschat. De noodzakelijke documenten zijn bovendien ou der dan het maximum van vier jaar. De vereiste inhaalslag is nu in gang gezet. Voor het waterschap bestaat milieuhandhaving uit het toezien op eventuele vervui lingen van het oppervlaktewa ter. Illegale lozingen dienen te worden opgespoord en lozingen die zijn gemeld of waar een ver- door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een kortsluiting in een stroomkabel nabij de Westbrug in Zierikzee is de oor zaak geweest van de stroomsto ring die het gebied tussen Zie rikzee en Scharendijke trof. De beschadigde kabel is inmiddels hersteld. Woensdagavond om kwart over acht viel de stroom uit in ge noemd gebied. Stroomleveran- cier nutsbedrijf Delta BV wist met het toepassen van 'omlei dingen' de stroomtoevoer rede lijk snel weer te herstellen. Nog geen half uur na de stroomuitval had Zonnemaire en omgeving alweer stroom. In Kerkwerve en Scharendijke moesten de dor pelingen wat meer geduld op brengen. Daar kwam de stroom toevoer pas tegen tienen weer op gang. De stroomstoring heeft volgens voorlichter J. Nelemans van Delta BV niets te maken met achterstallig onderhoud. „Waardoor de kortsluiting pre cies veroorzaakt is nooit met 100 procent zekerheid te zeg gen, maar we gaan ervan uit dat door zwaar verkeer de onder grond in de Weststraat regelma tig beweegt. Daardoor is waar schijnlijk een scherpe steen of iets dergelijks door de isolatie van de kabel gesneden waar door kortsluiting is ontstaan. Het vinden van de oorzaak is, stelt Nelemans, een behoorlijke speurtocht. „Je kunt de stroom voorziening zien als een heel fijnmazige keten. Bij een sto ring moet je dus op zoek naar een kapotte schakel en dat houdt in dat je de keten schakel voor schakel nakijkt. Net zo lang tot je de fout gevonden hebt." De stroomstoring van woensdagavond was de vierde die Schouwen-Duiveland dit jaar trof. De Schouwse West hoek werd tweemaal getroffen en het centrum van Zierikzee één keer. gunning voor is afgegeven, moe ten regelmatig worden gecon troleerd. Volgende week gaat een pro j ect- organisatie binnen het water schap aan de slag om de milieuhandhaving te 'profes sionaliseren'. Er moeten bij voorbeeld protocollen en werk instructies worden opgesteld. Ook moet duidelijk worden hoe veel geld en mensen er nodig zijn om goed te kunnen werken. Verder worden de kansen op overtredingen en de risico's daarvan in beeld gebracht. Op basis daarvan kan worden be paald waar vooral aandacht aan moet worden besteed en welke concrete acties er nog meer nodig is. Dat komt alle maal te staan in een 'verbeter plan', dat naar verwachting me dio volgend jaar gereed is. Voor de uitvoering van het werk roept Zeeuwse Eilanden vooral hulp van buitenaf in. Daarvoor is 45.000 euro beschikbaar. In hoeverre het verbeterplan het aantrekken van extra medewer kers noodzakelijk maakt, valt op voorhand niet te zeggen. Wel is nu al duidelijk dat vooral het toezicht op bedrijven tekort schiet. Het waterschap werkt bij de verbetering van de handhaving samen met andere Zeeuwse overheden, zoals de provincie, de gemeenten en Waterschap Zeeuws-Vlaanderen. Daar naast is er overleg met en hulp van de Unie van Waterschap pen. GOES - Het Reformatorisch Symphonisch Ensemble Convo- care onder leiding van S. van Keulen geeft zaterdag 6 decem ber een adventconcert. Het ensemble bestaat uit 50 le den en krijgt medewerking van jongerenkoor Matthanja uit Goes en kinderkoor Jong Sur- sum Corda uit Krabbendijke. Het concert begint om 19.30 uur in de Grote of Maria Magdalen- akerk in Goes. Met genoeg proviand voor een heel etmaal zijn Michiel Schalkx (1) en Jeroen de Thijer aan de spel letjesmarathon begonnen. foto Ruben Oreel door Ron Mapnée VLISSINGEN - Tientallen computerfreaks zijn vandaag nog tot 12.00 uur actief tijdens een 24-uurs spelletjesmara thon in het ROC Zeeland in Vlissingen. De opbrengsten gaan naar een goed doel in Congo. De Gamez Marathon van het ROC begint inmiddels een be kend verschijnsel te worden. Tientallen spelletjesfanaten die zich op hun computer uit leven en mede-spelers probe ren te verslaan. Voor de ken ners: Quake 3, Unreal 2003 en Counterstrike zijn daarbij de meest gespeelde games. Naast de computers staan de tray- tjes met energiedrank en de zakken met chips hoog opge stapeld. Uit de kolossale luid sprekers klinkt constant ste vige muziek. De marathon is gistermiddag rond het mid daguur begonnen en duurt een etmaal. Vandaag rond de klok van twaalf wordt de bij eenkomst afgelosten en de op brengst overhandigd aan de stichting Lisalisi. Deze orga nisatie zet zich in voor gehan dicapten in Congo. Zo worden met het geld rolstoelen, kruk ken en andere hulpmiddelen verzameld, gerepareerd en naar Congo gebracht. Met het transport zijn veel kosten ge moeid. De opbrengsten van de spelletjesmarathon worden- voor dit transport aange wend. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De drie burge meesters van Zeeuws-Vlaande ren slaan woensdag 17 decem ber gezamenlijk de eerste paal voor een nieuwe vleugel van het Terneuzense streekziekenhuis De Honte. In de aanbouw ko men huisartsenpost De Honte, een geriatrisch dagcentrum en het Regionaal Geestelijk ge zondheidszorg Centrum Zeeuws-Vlaanderen (RGC). Op de toestemming voor een nieuw onderkomen van het RGC, het voormalige RIAGG, moest het langst worden ge wacht. Voorzitter R Radema- cher van de raad van bestuur van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan deren is blij dat de 'kogel einde lijk door de kerk is'. Het zieken huis en de in de vleugel onder te brengen zorginstellingen had den vorig jaar al met de bouw willen beginnen. Nadat het ka binet dit najaar nieuwe bezuin- gingen aankondigde, heerste even de vrees dat de bouwplan nen - hoewel al langer op de rol - toch weer op de lange baan zou den worden geschoven. Maar onlangs bleek Den Haag de be nodigde acht miljoen euro voor de nieuwe vleugel toch te heb ben gereserveerd. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaande ren probeert al jaren een geria trisch centrum van de grond te krijgen. Zeeuws-Vlaanderen heeft als meest vergrijsde regio van Nederland behoefte aan een geïntegreerd zorgsysteem voor ouderen. Zo'n systeem, waarbij specialisten uit verschillende zorgdisciplines met elkaar sa menwerken en overleggen, moet ervoor zorgen dat bejaar den niet langer tussen wal en schip vallen, omdat niet duide lijk is bij welke behandeling en verzorging ouderen het meest zijn gebaat. Door ook het RGC in de nieuwe vleugel onder te brengen, is de psychiatrische ouderenzorg dichtbij voorhan den. Bij het oprichten van huisart senpost De Honte was het al de bedoeling dat de post een eigen aparte ruimte, vastzittend aan het ziekenhuis, zou krijgen. Nu de bouw van het eigen onderko- men rond is, weet de Zeeuws- Vlaamse HAP nog niet of het straks de huur voor de behui zing kan betalen. De bezuini gingsplannen van het kabinet treffen de HAP, die de tarievei voor patiënten en verzekeraar laag wilde houden, hard. Rade- macher gaat er vanuit dat gedu rende de bouwtij d een oplossim voor die financiële problems wordt gevonden. „Als alle par- tijen ervan overtuigd zijn de huisartsenpost zowel financieel oogpunt als uit h] oogpunt van zorgverlenin| het meest efficiënt kan wer ken op de beoogde locati moet er toch een vergelijk uit rollen." De nieuwe vleugel, waarvan d ingang aan de Vlietstraat staat los van andere uitbrë dingsplannen van het streekzii kenhuis. Zo hopen Ziekenhui Zeeuws-Vlaanderen en Stichting Thuiszorg Zeeuw Vlaanderen, de twee grootst partners van de stichting Zoij Saam, dat ook Thuiszorg bii nen enkele jaren in een nieutj vleugel van het ziekenhuis ka worden ondergebracht, Honte hoopt al eerder een niei dialysecentrum binnen te halei Een nefraloge, nierspecialis begint nog dit jaar al metvooi bereidingen. Na een aanti maanden te hebben pre draaid, wil De Honte een va waardig centrum met acht negen dialyseplaatsen realia 's-HEER ABTSKERKE - Vrou i wenkoor Cadans houdt zondag li middag 7 december een a ventsconcert met samenzang. if Het concert staat onder leidii van E. Tabatchnk-Li en won begeleid door Iryna Boer-Zhyi kina op de piano. Op het pns gramma staan onder meermin 't mers van Bartnianski, Brahn i en Mendelssohn. Het conce t begint om 15.30 uur en is in N.H. kerk in 's-Heer Abtskerk Auping weet wat mensen willen: door Maurits Sep MIDDELBURG - Het experi ment van de provincie om 's avonds te vergaderen zodat meer burgers aanwezig kunnen zijn, is mislukt. Na een half jaar is geconstateerd dat de publieke Aribune vrijwel léeg is gebleven. Bovendien warende politici zelf ook niet blij met de avondsessie. Vanaf januari komt de commis sie sociale en bestuurlijke zaken daarom weer overdag bijeen. Het experiment zou een jaar lang de tijd te krijgen, maar al na acht maanden is vastgesteld dat het geen succes is geworden en ook niet zal worden. „Er zit geen ontwikkeling in, het heeft dus ook geen zin om door te gaan. Er kwam gewoon nie mand", verklaart J. van Oosten van de ChristenUnie. De avondvergadering was een initiatief van H. Smits (Zeeuws Belang, voorheen LPF). Zij is teleurgesteld, maar heeft ook kritiek op haar collega-com missieleden. ,Ik hoor nu pas dat eigenlijk is geëxperimenteerd met de verkeerde commissie. De oude commissie welzijn duurde vaak al een hele dag. Die com missie was nu samengevoegd met algemeen bestuur. We had den dus kunnen weten dat het een onmogelijke missie zou worden." Smits geeft wel toe dat het, zoals het nu ging, geen zin had het ex periment voort te zetten. Er kwamen inderdaad nauwelijks burgers op de bijeenkomsten af. Maar ook daarvoor legt zij de schuld bij de Staten zelf.,Het is nauwelijks gepromoot dat de commissie op dinsdagavond bijeenkwam. Er is niets gedaan om mensen actief uit te nodi gen." Een andere reden om de verga deringen weer overdag te hou den, was dat de politici zelf on gelukkig waren met de avondsessies. De vergaderingen duurden vaak erg lang. „Het werd als een hele belasting erva ren om na een dag werken ook nog zo'n lange avond te verga deren", legt Statengriffier B. Allewijn uit. De commissievergadering van afgelopen dinsdag spande wat dat betreft de kroon. Na een werkbezoek aan de Wester- scheldetunnel (om 16.00 uur) en een toelichting van de Algeme ne Rekenkamer (om 19.30 uur) begon de echte vergadering pas om 20.15 uur. Om 23.45 uur ging de commissie, of wie er nog aan wezig waren, uiteen. Van Oos ten was toen al weg. „Ik ben ge woon eerder weggegaanIk vind half elf, elf uur mooi zat." Van Oosten wil met zijn colle ga's nog eens praten over de 'vergaderdiscipline'. „Er wor den zo veel vragen gesteld tij dens de commissie die je beter vooraf aan een ambtenaar kunt stellen. Vooral dat maakt het een vreselijke bezoeking. Commissievoorzitter M. Ie Roy (PvdA) is verheugd over het af schaffen van de avondvergade ring. zij voelde zich af en toe welhaast 'een slavendrijver'. „We hadden soms 35 agenda punten. Dat kon niet. Dat waste verwachten geweest, maar de fractievoorzitters hadden be sloten tot de avondvergadering zonder mij of de commissie daarin te kennen." Op welke dag de commissie met ingang van januari bijeenkomt, is nog niet bekend. De commissie ver gadert nu op dinsdagavond. De dinsdag is overdag niet beschik baar omdat Gedeputeerde Sta ten dan hun overleg hebben. door Ron Magnée MIDDELBURG - Het Mid delburgse café De Mug heeft een negende plek veroverd in de top 100 van beste cafés van Nederland. Ook het Domburgse café Tramzicht prijkt bij de beste honderd van Nederland. Al tien jaar lang roept het vakblad Misset Horeca jaar lijks een café uit tot beste van Nederland. Dit jaar stelde het vakblad daarnaast ook een complete top 100 samen. Zeventien vaklieden bezoch ten door heel Nederland ca fés. Hierbij werden de eta blissementen anoniem gekeurd op geserveerde drankjes, hygiëne en varia tie. De Middelburgse kroeg De Mug heeft in de top 100 een negende plek veroverd. Bedrijfsleider M. van Ossen bruggen: „Dat wist ik nog niet. Als je bij de eerst tien komt, is dat een hele presta tie." Misset Horeca is vooral te spreken over de sfeerBe stel hier een pul schuimend Mug Bitter, het eigen huis bier, en geniet van de bruine ambiance vol gemoedelijk heid", schrijft het blad. „De Mug is vooral een tapperij waar een flink aantal speci- aalbieren wordt getapt en ge schonken en bovendien een keuze is uit fraaie distillaten en wijnen." Ook Van Ossenbruggen denkt dat het vooral de goede sfeer is die de hoge notering heeft opgeleverd. Het perso neel probeert ook echt een fijne ambiance te creëren, al dus de bedrijfsleider. Daarbij is het volgens haar van groot belang om direct bij binnen komst al contact met de klant te leggen. Naast De Mug be reikte nog een ander Zeeuws café de top 100. Café Tram- zicht in Domburg behaalde de 54ste plek. De jury prijst de taptechniek van het bar- personeel. De eerste drie prijzen gingen naar cafés buiten Zeeland: Café Anno 1890 in Amsterdam is op de eerste plek van de top 10 0 ge komen. Café Nobel inBallum (Ameland) behaalde de tweede plaats en Café Jos in Nijmegen een derde plek. De speciale uitgave van Mis set Horeca met de top 10 0 van beste cafés verschijnt van daag. De top 100 is ook op in ternet te raadplegen: www- .cafevanhetjaar.nl. zaterdag 29 en zondag 30 november 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Noord- en Zuid Beveland Huisartsenpost De Bevelanden/s Gra- venpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tijdens feestdagen) Hein kenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: J. A. Fortrie, Zangvogelstraat 86, Hein- kenszand, tel. (0113) 563074. Noord- en Zuid-Beveland G.J.A. Tuyl, Kastanjestraat 307, Goes, tel. 0113-216374. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandartsen Houg, Koster, Wimmers en de Wittel. (0113)220034. Avond- en weekenddiensten worden verzorgd door De Zeeuwse Apotheek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruinin- gen en Krabbendijke: B. J. Boer, tel.(0113)313050. Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: H. van Dijk, Simonswei 2, Heinkenszand, tel.(0113) 561290. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huis- kes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molen laan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Oosterschelde Thuiszorg. Voor geheel Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen- Duiveland, Tholen en St. Philipsland via tel. (0113) 249111. Stichting Thuiszorg Nederland via tel. (0113)229003. Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: M. Verschelling, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. Tholen en St. Philipsland Voor geheel Tholen van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tholen en St. Philipsland Voor geheel Tholen van zat. 08.00-zon. 24.00 uur: J. Verwey, Dahliastraat 96, Bergen op Zoom, tel. 0164 256690. Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poort vliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uur op Botermark 10. Tholen en St. Philipsland Tel. (0113) 249111. ELLEWOUTSDIJK - Eveline Vroonland en Ruben van Dom burg zingen zondag 7 december popliedjes tijdens de intermez zo's in de samenzang in de kerk van Ellewoutsdijk. De meezingmiddag begint om 14.30 uur en is in 't Kerkje van Ellesdiek. Een op de tien mensen heeft last van luchtwegklachten zoals astma en COPD (chronische bronchitis en longemfyseem). Het Astma Fonds zet zich in voor deze mensen. Op het gebied van collectieve belan genbehartiging wil het Astma Fonds meer doen. Daartoe wordt een lan delijk netwerk van 27 regioraden gevormd. Hiervoor zoeken we be langenbehartigers met verbale kwa liteiten. Voor meer informatie kunt u te recht op www.astmafonds.nl of bel len naar (033) 434 12 77. Ia Zaterda9 2 k Q0CS uakoosme^^^oZO#VefJ°^; *eUn6oort Bondie X-raV °°5,o" i *"terSP»Is-N\en-sboP F !a9e °"c 'oer Vou Tre^ s Vern*srf S CIH Cl Ons feest wordt gesponsord door: KEINE THE ART OF HAIR DESIGN 020 626 44 36 www.amnesty.nl giro 454000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34